"Педагогтік қайта даярлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 110 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 қыркүйекте № 36884 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Педагогтік қайта даярлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 110 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20147 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Педагогикалық қайта даярлау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін және оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 451
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 17 наурыздағы
№ 110 бұйрығына
қосымша
Педагогтік қайта даярлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Педагогтік қайта даярлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және тиісті бейін бойынша педагогтің кәсіптік қызметіне алғаш рет кірісетін педагогикалық білімі жоқ тұлғаларды педагогикалық қайта даярлау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
дуальды оқыту – кәсіпорынның (ұйымның), оқу орнының және білім алушының тең жауапкершілігі кезінде білім беру ұйымындағы оқытуды білім алушыларға жұмыс орындарын ұсынып және өтемақы төлемін төлей отырып, кәсіпорындағы (ұйымдағы) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны.

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил педагогической переподготовки"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2025 года № 36884
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил педагогической переподготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20147) следующее изменение:
Правила педагогической переподготовки, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
СОГЛАСОВАН
Министерство обороны
Республики Казахстан
"__" _______2025 года
СОГЛАСОВАН
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"__" _______2025 года
Приложение к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 451
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 17 марта 2020 года № 110
Правила педагогической переподготовки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила педагогической переподготовки (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога" и определяют порядок педагогической переподготовки лиц с профессиональным образованием, не имеющих педагогического образования, впервые приступающих к профессиональной деятельности педагога по соответствующему профилю.
2. В настоящих Правилах используется следующее основное понятие:
дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающей обучение в организации образования с обязательными периодами производственного обучения и профессиональной практики на предприятии (в организации) с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия (организации), учебного заведения и обучающегося.

3. Тиісті бейін/бағыт бойынша педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру үшін:
1) педагогикалық білімі жоқ, кәсіптік білімі бар адамдар, оның ішінде офицерлік, аға немесе жоғары сержанттық құрамдар лауазымдарында әскери қызмет өткергендер (әскери қызметке қайта кіру құқығынсыз теріс себептермен әскери қызметтен босатылған азаматтарды қоспағанда);
2) басқа мамандануға тиісті бағыт шеңберінде "Арнайы педагогика" бағыты бойынша педагогикалық білімі бар адамдар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) базасында педагогикалық қайта даярлаудан өтеді.
Офицерлік, аға немесе жоғары сержанттық құрамдар лауазымдарында әскери қызмет өткерген, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар және еңбек сіңірген жылдары кемінде он жыл болған әскери қызметтен босатылатын немесе босатылған адамдар (әскери қызметке қайта кіру құқығынсыз теріс себептермен жұмыстан шығарылған адамдарды қоспағанда) әскери оқу орындарында бастапқы әскери дайындық бойынша педагогикалық қайта даярлаудан өтеусіз негізде өтеді.
2-тарау. Педагогтік қайта даярлау тәртібі
4. Педагогикалық қайта даярлау білімі жоқ, тиісті бейін бойынша педагогтің кәсіптік қызметіне алғаш рет кірісетін адамдар үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес "Педагогикалық ғылымдар" даярлау бағыты бойынша білім беру қызметін жүргізуге "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес лицензиясы бар ЖЖООББҰ-ның базасында қайта даярлау курстары (бұдан әрі – курстар) өткізіледі.
5. Курстар дуальды оқыту элементтерін пайдалана отырып, күндізгі оқыту нысаны бойынша жүргізіледі.
6. ЖЖОКБҰ-да басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен қабылдау комиссиясы құрылады.
Қабылдау комиссияның қызметі туралы ережені, оның құрамын білім беру ұйымы дербес айқындайды.
7. Педагогикалық қайта даярлау курсына түсетін адамдар ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясының хатшысына мынадай құжаттарды тапсырады:
1) еркін нысанда ЖЖОКБҰ басшысының атына өтініш;
2) Жоғары білім туралы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттың көшірмесін;
3) 3x4 сантиметр көлеміндегі екі фотосурет;
4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қаңтардағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/У нысанындағы медициналық анықтама;
Сонымен қатар, осы тармақта көрсетілген құжаттардың көшірмелерімен бірге салыстырып тексеру үшін олардың түпнұсқалары ұсынылады. Жеке басын растау үшін курсқа түсетін адамның жеке басын куәландырылатын құжат ұсынылады. Салыстырып тексеру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалар қайтарылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясының хатшысы құжаттарды қайтарады
Құжаттардың толық топтамасы ЖЖОКБҰ белгілеген құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін ұсынылады.

3. Для осуществления профессиональной деятельности педагога по соответствующему профилю/направлению педагогическую переподготовку проходят на базе организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО):
1) лица с профессиональным образованием, не имеющие педагогического образования, в том числе прошедшие воинскую службу на должностях офицерского, старшего или высшего сержантского составов (за исключением граждан, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам без права повторного поступления на воинскую службу);
2) лица, имеющие педагогическое образование по направлению "Специальная педагогика", в рамках соответствующего направления на другую специализацию.
Лица, увольняемые или уволенные с воинской службы (за исключением лиц, уволенных по отрицательным мотивам без права повторного поступления на воинскую службу), проходившие воинскую службу на должностях офицерского, старшего или высшего сержантского составов, имеющие высшее и (или) послевузовское образование и выслугу не менее десяти лет проходят педагогическую переподготовку начальной военной подготовки на безвозмездной основе в военных учебных заведениях.
Глава 2. Порядок педагогической переподготовки
4. Курсы педагогической переподготовки (далее – курсы) проводятся для лиц с профессиональным образованием, не имеющих педагогического образования, впервые приступающие к профессиональной деятельности педагога, на базе ОВПО, имеющим лицензии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" на ведение образовательной деятельности по направлению подготовки "Педагогические науки" в соответствии с Классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17565).
5. Курсы проводятся по очной форме обучения с элементами дуального обучения.
6. В ОВПО приказом руководителя либо лицом, исполняющим его обязанности, создается приемная комиссия.
Положение о деятельности приемной комиссии, ее состав определяется организацией образования самостоятельно.
7. Лица, поступающие на курсы, подают секретарю приемной комиссии ОВПО следующие документы:
1) заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) копию документа о высшем образовании или о послевузовском образовании;
3) две фотографии размером 3x4 сантиметра;
4) медицинскую справку формы 075/У, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
Вместе с копиями документов, указанных в настоящем пункте, предоставляются их оригиналы для сверки. Для подтверждения личности предоставляется документ, удостоверяющий личность, поступающих на курсы. После проведения сверки оригиналы возвращаются.
При предоставлении неполного перечня документов, указанных в настоящем пункте, секретарь приемной комиссии ОВПО возвращает документы.
Полный пакет документов предоставляется повторно до истечения срока приема документов, установленных ОВПО.

8. Педагогикалық білімі жоқ, тиісті бейін бойынша педагогтің кәсіби қызметіне алғаш рет кірісетін кәсіптік білімі бар адамдар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына сәйкес ЖЖОКБҰ базасында педагогикалық қайта даярлаудан өту үшін арнайы емтихан (бұдан әрі - арнайы емтихан) тапсырады.
Педагогикалық қайта даярлаудың арнайы емтиханын өткізудің бағдарламасын, мерзімін, нысанын және ұйымдастырылуын ЖЖОКБҰ дербес айқындайды.
9. Адамдар арнайы емтихан тапсырған жағдайда тиісті бейін бойынша курсқа қабылданады.
10. Курсқа қабылданған адамдармен ЖЖОКБҰ педагогикалық қайта даярлау бойынша білім беру қызметтерін ұсыну туралы шарт жасасады.
11. Педагогикалық қайта даярлаудың білім беру бағдарламасын ЖЖОКБҰ "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 24 ақпандағы № 31 бұйрығымен бекітілген Білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттарына сәйкес білім беру жүйесі мен жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып дербес әзірлейді және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 12 қазандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізілімін жүргізу қағидаларына, сондай-ақ білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізу мен одан алып тастау негіздеріне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30139 болып тіркелген) білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізіледі.
Әскери қызметтен шығарылған адамдарға арналған педагогикалық қайта даярлаудың білім беру бағдарламаларын білім, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органдардың келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі әзірлейді және бекітеді.
12. Қорытынды аттестаттауды өткізу нысандары мен рәсімін ЖЖОКБҰ дербес айқындайды.
13. Білім беру бағдарламасын игеру және қорытынды аттестаттауды сәтті тапсыру кезінде педагогикалық қайта даярлау бойыгша оқытудан өткен адамдарға, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 ақпандағы № 47 бұйрығымен бекітілген "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31894 болып тіркелген) қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖОКБҰ-ны педагогикалық қайта даярлау туралы мерзімсіз сертификаты (бұдан әрі - Сертификат) беріледі.

8. Лица с профессиональным образованием, не имеющие педагогического образования, впервые приступающие к профессиональной деятельности педагога по соответствующему профилю, для прохождения педагогической переподготовки на базе ОВПО сдают специальный экзамен (далее – специальный экзамен), согласно Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650).
Программа, сроки, форма и организация проведения специального экзамена по педагогической переподготовке определяются ОВПО самостоятельно.
9. Лица, зачисляются на курсы по соответствующему профилю, при условии сдачи ими специального экзамена.
10. С лицами, зачисленными на курсы, ОВПО заключает договор о предоставлении образовательных услуг по педагогической переподготовке.
11. Образовательная программа педагогической переподготовки разрабатывается ОВПО самостоятельно согласно подпункту 1) пункта 2 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", с учетом потребностей системы образования и работодателей в соответствии с Профессиональными стандартами для педагогов организаций образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 24 февраля 2025 года № 31 и вносится в Реестр образовательных программ, согласно Правилам ведения реестра образовательных программ, реализуемых организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также основания включения в реестр образовательных программ и исключения из него, утвержденным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 октября 2022 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30139).
Образовательные программы педагогической переподготовки для лиц, уволенных с воинской службы, разрабатываются и утверждаются Министерством обороны Республики Казахстан по согласованию с уполномоченными органами в области образования, науки и высшего образования.
12. ОВПО самостоятельно определяет форму и процедуру проведения итоговой аттестации обучившихся.
13. При освоении образовательной программы и успешной сдаче итоговой аттестации, лицам прошедшим обучение по педагогической переподготовке выдается бессрочный сертификат о педагогической переподготовке (далее - Сертификат) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, согласно видам документов о высшем и (или) послевузовском образовании, формы документов о высшем и (или) послевузовском образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов о высшем и (или) послевузовском образовании собственного образца и правил их учета и выдачи, утвержденным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 февраля 2023 года № 47 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31894).

Сертификаттың нөмірі мен QR кодтары Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) сәйкес ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті орган ұсанатын арнайы сервисте жасалады.
Педагогтік қайта даярлау
қағидаларына
қосымша
Нысан
Сертификат
_______________________________________________________ берілді. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ол 20__ жылғы "___" _______ мен 20__ жылғы "___" _______ аралығында
________________________________________________________________
(жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы)
______________академиялық кредит көлемінде бейіні _____________________________________
___________________________білім беру бағдарламасы бойынша педагогтік қайта даярлау курсынан өтті.
________________________________________________________________
Ректор _______ Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Берілген күні 20__ жыл "___" _______
Тіркеу нөмірі: 20__ жыл "___" _______ № ___

Номер и QR коды Сертификата генерируются в специальном сервисе, предоставляемом уполномоченным органом в области науки и высшего образования, согласно Типовым правилам деятельности организаций высшего и послевузовского образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657).
Приложение
к Правилам педагогической
переподготовки
Форма
Сертификат
Выдан _______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он(а) с "___" _______ 20__ года по " ___" ________ 20__ года
прошел(а) курс педагогической переподготовки по образовательной программе
___________________________по профилю_______________________
(указывается наименование образовательной программы
в объеме _____________________________________________________
академических кредитов
_____________________________________________________________
(название организаций высшего и (или)
_____________________________________________________________
послевузовского образования)
Ректор _______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Дата выдачи " ___" ____________ 20___ года
Регистрационный номер: № ___ от "___" _______ 20__ года.