Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 492 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 16 қыркүйекте № 36853 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 20-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық және кеден заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 492
бұйрығына 1 қосымша
Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тiзбесi
1. Андорра Княздігі.
2. Антигуа және Барбуда.
3. Багам Аралдары Достастығы.
4. Барбадос.
5. Бахрейн Корольдігі.
6. Белиз.
7. Бруней Даруссалам.
8. Вануату Республикасы.
9. Гайана Кооператив Республикасы.
10. Гватемала Республикасы.
11. Гренада.
12. Джибути Республикасы.
13. Доминика Республикасы.
14. Доминика Достастығы.
15. Испания Корольдігі (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана).
16. Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік аудандарының аумақтары бөлігінде ғана).
17. Колумбия Республикасы.
18. Комор Аралдары Достастығы.
19. Коста-Рика Республикасы.
20. Малайзия (Лабуан анклавы аумағы бөлігінде ғана).
21. Либерия Республикасы.
22. Ливан Республикасы.
23. Маврикий Республикасы.
24. Мавритания Ислам Республикасы.
25. Португалия Республикасы (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана).

Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 492. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2025 года № 36853
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 3 статьи 20 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень государств с льготным налогообложением согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту налогового и таможенного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 сентября 2025 года № 492
Перечень государств с льготным налогообложением
1. Княжество Андорра.
2. Антигуа и Барбуда.
3. Содружество Багамских Островов.
4. Барбадос.
5. Королевство Бахрейн.
6. Белиз.
7. Бруней Даруссалам.
8. Республика Вануату.
9. Кооперативная Республика Гайана.
10. Республика Гватемала.
11. Гренада.
12. Республика Джибути.
13. Доминиканская Республика.
14. Содружество Доминики.
15. Королевство Испания (только в части территории Канарских островов).
16. Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг).
17. Республика Колумбия.
18. Союз Коморских Островов.
19. Республика Коста-Рика.
20. Малайзия (только в части территории анклава Лабуан).
21. Республика Либерия.
22. Ливанская Республика.
23. Республика Маврикий.
24. Исламская Республика Мавритания.
25. Португальская Республика (только в части территории островов Мадейра).

26. Мальдив Республикасы.
27. Маршалл аралдары Республикасы.
28. Монако Князьдігі.
29. Мальта.
30. Солтүстік Мариан Аралдары Достастығы.
31. Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағы бөлігінде ғана).
32. Мьянма Одағы Республикасы.
33. Науру Республикасы.
34. Нидерланды Корольдігі (Аруба аралының аумағы мен Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана).
35. Нигерия Федеративтік Республикасы.
36. Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлігінде ғана).
37. Палау Республикасы.
38. Панама Республикасы.
39. Самоа Тәуелсіз Мемлекеті.
40. Сан-Марино Республикасы.
41. Сейшель Аралдары Республикасы.
42. Сент-Винсент және Гренадины.
43. Сент-Китс және Невис Федерациясы.
44. Сент-Люсия.
45. Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (мына аумақтар бөлігінде ғана):
1) Ангилья аралдары;
2) Бермуд аралдары;
3) Британдық Виргин аралдары;
4) Гибралтар;
5) Кайман аралдары;
6) Монтсеррат аралы;
7) Теркс және Кайкос аралдары;
8) Мэн аралы;
9) Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
10) Оңтүстік Георгия аралы;
11) Оңтүстік Сэндвич аралдары;
12) Чагос Архипелагы.
46. Америка Құрама Штаттары (мына аумақтар бөлігінде ғана):
1) Құрама Штаттарының Виргин аралдары;
2) Гуам аралы;
3) Пуэрто-Рико Достастығы;
4) Вайоминг штаты.
47. Суринам Республикасы.
48. Біріккен Танзания Республикасы.
49. Тонга Корольдігі.
50. Тринидад және Тобаго Республикасы.
51. Фиджи Республикасы.
52. Филиппин Республикасы.
53. Француз Республикасы (мына аумақтар бөлігінде ғана):
1) Кергелен аралдары;
2) Франциялық Полинезия;
3) Франциялық Гвиана.
54. Черногория.
55. Шри-Ланка Социалистік Демократиялық Республикасы.
56. Ямайка.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 492
бұйрығына 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелді).
2. "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 25 қыркүйектегі № 920 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21289 болып тіркелді).
3. "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 қарашадағы № 1215 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30877 болып тіркелді).

26. Мальдивская Республика.
27. Республика Маршалловы Острова.
28. Княжество Монако.
39. Мальта.
30. Содружество Северных Марианских Островов.
31. Королевство Марокко (только в части территории города Танжер).
32. Республика Союз Мьянма.
33. Республика Науру.
34. Королевство Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов).
35. Федеративная Республика Нигерия.
36. Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ).
37. Республика Палау.
38. Республика Панама.
39. Независимое Государство Самоа.
40. Республика Сан-Марино.
41. Республика Сейшельские Острова.
42. Сент-Винсент и Гренадины.
43. Федерация Сент-Китс и Невис.
44. Сент-Люсия.
45. Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
1) Острова Ангилья;
2) Бермудские острова;
3) Британские Виргинские острова;
4) Гибралтар;
5) Каймановы острова;
6) Остров Монтсеррат;
7) Острова Теркс и Кайкос;
8) Остров Мэн;
9) Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
10) Остров Южная Георгия;
11) Южные Сэндвичевы острова;
12) Архипелаг Чагос.
46. Соединенные Штаты Америки (только в части следующих территорий):
1) Виргинские острова СоединҰнных Штатов;
2) Остров Гуам;
3) Содружество Пуэрто-Рико;
4) штат Вайоминг.
47. Республика Суринам.
48. Объединенная Республика Танзания.
49. Королевство Тонга.
50. Республика Тринидад и Тобаго.
51. Республика Фиджи.
52. Республика Филиппины.
53. Французская Республика (только в части следующих территорий):
1) Острова Кергелен;
2) Французская Полинезия;
3) Французская Гвиана.
54. Черногория.
55. Демократическая Социалистическая Республика Шри-Ланка.
56. Ямайка.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 сентября 2025 года № 492
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 сентября 2020 года № 920 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21289).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 1215 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30877).