Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттардың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 292 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 16 қыркүйекте № 36846 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттың үлгілік нысаны (бұдан әрі – № 1 Шарттың үлгілік нысаны);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттың үлгілік нысаны (бұдан әрі – № 2 Шарттың үлгілік нысаны) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Мыналар бойынша белгіленсін 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) № 1 шарттың үлгілік нысанының 4-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады:
"13) осы шартты және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын орындауға, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес осы Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының талаптарының орындалуы туралы ақпаратты аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі арқылы беруге;";
2) № 2 шарттың үлгілік нысанының 4-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады:
"13) осы шартты және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын орындауға, сондай-ақ осы Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының талаптарының орындалуы туралы ақпаратты уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес аквашаруашылық ақпараттық жүйесі арқылы беруге;".
5. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін № 1 Шарттың үлгілік нысанының 4-тармағы 9) тармақшасын және № 2 Шарттың үлгілік нысанының 4-тармағы 9) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 292
бұйрығына 1-қосымша
Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттың үлгілік нысаны
_________________                         20 __ жылғы "___" ___________
(елді мекен)
Бұдан әрі "Аумақтық бөлімше" деп аталатын "__________________________________
__________________________________________________________________________
(аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган ведомствосы аумақтық
бөлімшесінің атауы)
____________________________________________________" республикалық мемлекеттік мекемесі
атынан __________________________________________________________ негізінде әрекет ететін
_______________________________________________________________________ бір тараптан және
бұдан әрі "Аквашаруашылық субъектісі" деп аталатын __________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
немесе заңды тұлғаның атауы)
атынан _________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган ведомствосының/Аумақтық бөлімшесінің көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдын(дар)ын және (немесе) учаске(лер)ін бекітіп беру туралы 20___ жылғы "___" __________ № _________ шешімі негізінде осы Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шартты (бұдан әрі – Шарт) төмендегілер туралы жасасты:

Об утверждении типовой формы договоров на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 292. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2025 года № 36846.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4 и 5.
В соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) типовую форму договора на осуществление озерно-товарной хозяйственной деятельности согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – Типовая форма договора № 1);
2) типовую форму договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – Типовая форма договора № 2).
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Установить, что с 1 января 2027 года:
1) подпункт 13) пункта 4 Типовой формы договора № 1 действует в следующей редакции:
"13) исполнять настоящий Договор и план развития субъекта аквакультуры, а также предоставлять информацию об исполнении условий настоящего Договора и плана развития субъекта аквакультуры посредством информационной системы аквакультуры в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;";
2) подпункт 13) пункта 4 Типовой формы договора № 2 действует в следующей редакции:
"13) исполнять настоящий Договор и план развития субъекта аквакультуры, а также предоставлять информацию об исполнении условий настоящего Договора и плана развития субъекта аквакультуры посредством информационной системы аквакультуры в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;".
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 9) пункта 4 Типовой формы договора № 1 и подпункта 9) пункта 4 Типовой формы договора № 2, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2025 года № 292
Типовая форма договора на осуществление озерно-товарной хозяйственной деятельности
_________________ "___" __________ 20 ___ года (населенный пункт)
Республиканское государственное учреждение "_________________________________________
__________________________________________________________________________________",
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области аквакультуры)
именуемое в дальнейшем "Территориальное подразделение",
в лице ____________________________________________________________________________,
действующего на основании _________________________________________________________,
с одной стороны и
__________________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица)
именуемый (-ое) (-ая) в дальнейшем "Субъект аквакультуры",
в лице ____________________________________________________________________________,
действующего на основании _________________________________________________________,
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", на основании решения ведомства уполномоченного
органа в области аквакультуры/Территориального подразделения о закреплении рыбохозяйственного (-ых)
водоема (-ов) и (или) участка (-ов) для осуществления озерно-товарной хозяйственной деятельности
от "___" __________ 20___ года №_________, заключили настоящий Договор на осуществление
озерно-товарной хозяйственной деятельности (далее – Договор) о нижеследующем:

1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Аумақтық бөлімше көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдын(дар)ы және (немесе) учаске(лер)і паспортына сәйкес Аквашаруашылық субъектісіне оларға бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдын(дар)ында және (немесе) учаске(лер)інде көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру құқығын береді.
2-тарау. Тараптардың құқықтары
2. Аквашаруашылық субъектісі "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес:
1) аквашаруашылыққа арналған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды, балық өсіру тоғанын, балық өсіру бассейнін және өсірілген аквашаруашылық объектілерін, оның ішінде олардан алынған өнімді меншіктенуге;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және шарттарда аквашаруашылық мұқтажы үшін жер учаскелерін алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, инженерлік коммуникациялар тартуды қоса алғанда, су қорғау белдеуінде балық өсіру объектілерін, балық өсіру тоғандарын салуға және пайдалануға, балық өсіру бассейндерін орналастыруға;
4) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін жер учаскелерінің меншік иелерінен және (немесе) жер пайдаланушылардан сервитут беруді талап етуге;
5) Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес арнайы су пайдалануға, оның ішінде ұңғымаларды (құдықтарды) бұрғылауға;
6) осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес ұсынылатын аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға;
7) коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәліметтерді қоспағанда, аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінен мәліметтерді алуға және пайдалануға;
8) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесіне өтеусіз қол жеткізуге;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аквашаруашылыққа арналған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды, балық өсіру тоғандарын салуға және пайдалануға, балық өсіру бассейндерін орналастыруға;
10) Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасына сәйкес Аумақтық бөлімшеге осы Шартқа және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар енгізуге;
11) бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеге (бұдан әрі – биологиялық негіздеме) сәйкес балық өсіруге арналған арнаулы құрылғыларды (тор қоршамаларды) орнатуға;

Глава 1. Предмет договора
1. Территориальное подразделение предоставляет Субъекту аквакультуры право на осуществление озерно-товарной хозяйственной деятельности на закрепленном (-ных) за ним рыбохозяйственном (-ых) водоеме (-ах) и (или) участке (-ах) в соответствии с паспортом рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления озерно-товарной хозяйственной деятельности.
Глава 2. Права Сторон
2. Субъект аквакультуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) имеет право:
1) собственности на здания, строения и иные сооружения, конструкции для аквакультуры, рыбоводный пруд, рыбоводный бассейн и на выращенные объекты аквакультуры, в том числе полученную из них продукцию;
2) получать земельные участки для нужд аквакультуры в порядке и на условиях, которые установлены законами Республики Казахстан;
3) на строительство и эксплуатацию в водоохранной полосе рыбоводных объектов, рыбоводных прудов, размещение рыбоводных бассейнов, включая прокладку инженерных коммуникаций к ним, с обеспечением соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) требовать у собственников земельных участков и (или) землепользователей предоставления сервитута для осуществления озерно-товарной хозяйственной деятельности на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан;
5) на специальное водопользование, в том числе на бурение скважин (колодцев), в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан;
6) на получение мер государственного стимулирования аквакультуры, предоставляемых в соответствии с Законом и иными законами Республики Казахстан;
7) получать и использовать сведения из информационной системы аквакультуры, за исключением информации, составляющей коммерческую тайну, а также сведений, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну;
8) безвозмездного доступа к информационной системе аквакультуры;
9) на строительство и эксплуатацию зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры, рыбоводных прудов, размещение рыбоводных бассейнов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) вносить предложения в Территориальное подразделение по внесению изменений в настоящий Договор и план развития субъекта аквакультуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области аквакультуры;
11) устанавливать специальные устройства (садки) для выращивания рыб в соответствии с рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры (далее – биологическое обоснование) на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;

12) әуесқой (спорттық) балық аулауды ұйымдастыруға;
13) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Аумақтық бөлімше:
1) осы Шартты:
Аквашаруашылық субъектісі аквашаруашылықты жүргізуден өз еркімен жазбаша түрде бас тартқанда;
Аквашаруашылық субъектісінің қызметі тоқтатылғанда;
Аквашаруашылық субъектісі осы Шарттың талаптарын және (немесе) Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасының талаптарын күнтізбелік екі жыл ішінде үш рет және (немесе) одан да көп бұзғанда;
осы Шарттың 4-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген міндеттемелер орындалмағанда;
мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесі мәжбүрлеп иеліктен шығарылғанда мерзімінен бұрын бұзуға;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
4. Аквашаруашылық субъектісі Заңға сәйкес:
1) биологиялық негіздемеде көзделген аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыруға;
2) аквашаруашылықты су биологиялық ресурстарына және оларды қоршаған ортаға зиян келтіруге жол бермейтін тәсілдермен және әдістермен жүргізуді қамтамасыз етуге;
3) осы Шарт жасалған сәттен бастап күнтізбелік бір жылдың ішінде Заңның 10-бабы 4-тармағына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеу қағидаларына сәйкес балық өсіру-биологиялық негіздеменің әзірленуін және Аумақтық бөлімшемен келісуін қамтамасыз етуге;
4) биологиялық негіздемені келіскен күннен бастап бір ай ішінде Аумақтық бөлімшемен келісу бойынша Заңның 10-бабы 4-тармағына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысанға сәйкес аквашаруашылық субъектілерін дамыту жоспарын бекітуге;
5) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілген аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсынуға;
6) қарсы міндеттемелерді орындау бойынша ақпарат беруге;
7) су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөгде немесе генетикалық түрлендірілген түрлерін интродукциялауға жол бермеуге;
8) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қағидалар мен талаптарды сақтауға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі
9) тармақша 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі осы бұйрықтың 5-т. сәйкес.

12) организовывать любительское (спортивное) рыболовство;
13) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Территориальное подразделение имеет право:
1) досрочно расторгнуть настоящий Договор при:
добровольном письменном отказе Субъекта аквакультуры от ведения аквакультуры;
прекращении деятельности Субъекта аквакультуры;
нарушении Субъектом аквакультуры условий настоящего Договора и (или) требований законодательства Республики Казахстан в области аквакультуры три и более раза в течение двух календарных лет;
неисполнении обязательств, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 4 настоящего Договора;
принудительном отчужденим земельного участка для государственных нужд;
2) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Обязанности Сторон
4. Субъект аквакультуры в соответствии с Законом обязан:
1) осуществлять деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры, предусмотренных биологическим обоснованием;
2) обеспечить ведение аквакультуры способами и методами, не допускающими нанесения вреда водным биологическим ресурсам и их окружающей среде;
3) в течение одного календарного года с момента заключения настоящего Договора обеспечить разработку биологического обоснования и согласование с Территориальным подразделением в соответствии с правилами разработки рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры, утвержденными уполномоченным органом в области аквакультуры согласно пункту 4 статьи 10 Закона;
4) в течение месяца со дня согласования биологического обоснования по согласованию с Территориальным подразделением утвердить план развития субъекта аквакультуры в соответствии с типовой формой, утвержденной уполномоченным органом в области аквакультуры согласно пункту 4 статьи 10 Закона;
5) представлять в уполномоченный орган в области аквакультуры административные данные согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры;
6) предоставлять информацию по исполнению встречных обязательств;
7) не допускать интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах;
8) соблюдать ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, а также правила и требования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) пункта 4 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с пунктом 5 настоящего приказа.

9) Заңның 6-бабы 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркелуге;
10) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаны жіберуге;
11) Қазақстан Республикасының экология заңнамасының талаптарын сақтауға, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға жәрдемдесуге;
12) Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес ортақ пайдаланудағы жерүсті су объектілерін пайдалануды шектеуге жол бермеуге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі
13) тармақша жаңа редакцияда көзделген осы бұйрықтың 4-т. сәйкес (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі).
13) осы шартты және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын орындау, сондай-ақ аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша осы Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының талаптарының орындалуы туралы ақпарат беру;
14) заңды тұлғаны біріктіру, қосу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, осы Шарт бойынша үшінші тұлғаларға құқықтар мен міндеттемелерді тапсыруға және (немесе) беруге және (немесе) мұндай құқықтар мен міндеттемелердің мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға ауысуына жол бермеуге;
15) аквашаруашылық объектілерінің заңсыз аулануына жол бермеу мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін күзетуді қамтамасыз етуге;
16) Аумақтық бөлімшеге Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес бақылау үшін аулауды жүзеге асыру құқығын беруге;
17) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес аншлагтар орнатуға;
18) Қазақстан Республикасының су және экология заңнамасында, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауларын пайдаланылатын жерлерде оларды күтіп-ұстауға;
19) осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған немесе оның мерзімі өткен жағдайда, аквашаруашылық үшін тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды қисынды мерзімдерде демонтаждауды, бұзып тастауды жүзеге асыруға;
Ескерту. 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – осы бұйрықтың 5-тармағымен.

9) регистрироваться в информационной системе аквакультуры в соответствии с правилами ведения информационной системы аквакультуры, утверждаемыми уполномоченным органом в области аквакультуры согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 6 Закона;
10) направлять уведомление о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
11) соблюдать требования экологического законодательства Республики Казахстан, а также содействовать мерам по охране окружающей среды;
12) не допускать ограничения пользования поверхностными водными объектами общего пользования в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 13) пункта 4 предусматривается в редакции пунктом 4 настоящего приказа (вводится в действие 01.01.2027).
13) исполнять настоящий Договор и план развития субъекта аквакультуры, а также предоставлять информацию об исполнении условий настоящего Договора и плана развития субъекта аквакультуры по форме, утвержденной уполномоченным органом в области аквакультуры;
14) не допускать передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по настоящему Договору, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству;
15) обеспечить охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры;
16) предоставить право Территориальному подразделению осуществлять контрольный лов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
17) устанавливать аншлаги в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
18) содержать берега рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в местах их использования в соответствии с требованиями, установленными водным и экологическим законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иным законодательством Республики Казахстан;
19) осуществить демонтаж, удаление возведенных зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры в разумные сроки в случае досрочного расторжения или истечения срока настоящего Договора;

20) бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынына аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына сәйкес балық жіберуді жүргізуге;
21) бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынында Қазақстан Республикасының су заңнамасына және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізуге;
22) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес биологиялық негіздеме негізінде балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық және (немесе) ішінара ауыстыруды жүзеге асыруға;
23) өз қызметі нәтижесінде жануарлардың тіршілік ету ортасының экологиялық жай-күйінің нашарлауына жол бермеуге, өндірістік процестерді жүзеге асыру кезінде табиғат қорғау технологияларын қолдануға;
24) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мәселелері жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
25) аурулардың профилактикасы және оларға қарсы күрес жөніндегі кешенді іс-шараларды жүзеге асыруға, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдарды, балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органды және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органды жануарлар ауруларының анықталуы, олардың мекендеу ортасының жай-күйінің нашарлауы, жойылу қаупінің туындауы туралы және жануарлар өлген жағдайларда дереу хабардар етуге;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
5. Аумақтық бөлімше:
1) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасына сәйкес Аквашаруашылық субъектісінің осы Шартқа және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстарын қарастыруға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес осы Шарттың талаптарының толық немесе дұрыс орындалуына жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
7. Егер Шарттың қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күштің мән-жайларынан туындаса, онда Тараптардың ешқайсысы оны орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
8. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, олар туындаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде олардан зардап шеккен Тарап бұл туралы еңсерілмейтін күштің мән-жайларының туындаған күні мен сипаттамасын көрсете отырып, жазбаша хабарлама жіберу арқылы екінші Тарапты дереу хабардар етеді.

20) производить зарыбление на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с планом развития субъекта аквакультуры;
21) производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
22) осуществлять на основании биологического обоснования полную и (или) частичную замену ихтиофауны рыбохозяйственного водоема в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
23) не допускать ухудшения экологического состояния среды обитания животных в результате собственной деятельности, применять природоохранные технологии во время осуществления производственных процессов;
24) осуществлять мероприятия по вопросам охраны, воспроизводства и использования животного мира;
25) осуществлять комплексные мероприятия по профилактике и борьбе с заболеваниями, немедленно информировать уполномоченные государственные органы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, ветеринарии, уполномоченный орган в области рыбного хозяйства и государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о выявлении заболеваний животных, об ухудшении состояния среды их обитания, возникновении угрозы уничтожения и случаях гибели животных;
26) осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Территориальное подразделение обязан:
1) в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, рассмотреть предложения Субъекта аквакультуры по внесению изменений в настоящий Договор и план развития субъекта аквакультуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области аквакультуры;
2) осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Ответственность Сторон
6. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с настоящим Договором и законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
7. Ни одна из Сторон не будет нести ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств настоящего Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
8. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, пострадавшая от них, в течение десяти рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую Сторону путем направления письменного извещения с указанием даты возникновения и описанием обстоятельств непреодолимой силы.

9. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдың шешімін табу үшін дереу келіссөздер жүргізеді және осындай жағдайлардың салдарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
10. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары тиісті құзыретті мемлекеттік органдар мен ұйымдардың құжаттарымен расталады.
6-тарау. Шартты мерзімінен бұрын бұзу талаптары
11. Осы Шарттың қолданысы:
1) аквашаруашылықты жүргізуден ерікті түрде жазбаша бас тартылғанда;
2) Аквашаруашылық субъектісінің қызметі тоқтатылғанда;
3) осы Шарттың талаптары және (немесе) Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасының талаптары күнтізбелік екі жыл ішінде үш рет және (немесе) одан да көп бұзылғанда;
4) осы Шарттың 4-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген міндеттемелер орындалмағанда;
5) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесі мәжбүрлеп иеліктен шығарылғанда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
12. Аквашаруашылық субъектісі қызметі тоқтатылған жағдайда күнтізбелік он күн ішінде жазбаша хабарлама жіберу арқылы Аумақтық бөлімшеге қызметін тоқтатқаны туралы хабарлайды.
7-тарау. Дауларды қарау талаптары
13. Осы Шарттың талаптарын орындау кезінде туындауы мүмкін Тараптар арасындағы барлық даулар келіссөздер жолымен шешіледі.
14. Келіссөздер жолымен реттелмеген даулар сот тәртібімен шешіледі.
8-тарау. Шарттың ерекше талаптары
15. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар екі данада жасалды.
16. Осы Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда жасалса және екі Тараптың уәкілетті өкілдері қол қойса, онда олар заңды күшке ие және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
17. Осы Шартқа сәйкес бір Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама тапсырылғаны туралы хабарламамен не электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған электрондық құжат арқылы не тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, тапсырысты почта жөнелтілімі нысанында жіберіледі.
9-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
18. Осы Шарт қол қойылған сәттен бастап күшiне енедi және су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау негізінде анықталған____ жыл мерзiмге (он жылдан қырық тоғыз жылға дейін) жасалынады.
10-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
Аумақтық бөлімше
_______________________________
(атауы)
_______________________________
(почталық мекенжайы)
_______________________________
(банктік деректемелері)
_______________________________
(лауазымы, аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
_______________________________
(қолы, мөрі (бар болса)
Аквашаруашылық субъектісі
_______________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар
болса), тегі немесе заңды тұлғаның
атауы)
_______________________________
(почталық мекенжайы)
_______________________________
(банктік деректемелері)
_______________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
_______________________________
(қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатындарды
қоспағанда)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 292
бұйрығына 2-қосымша
Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттың үлгілік нысаны
_________________                         20 __ жылғы "___" ___________
(елді мекен)
Бұдан әрі "Аумақтық бөлімше" деп аталатын "_____________________________________
________________________________________________________________________________
(аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің атауы)
______________________________________________" республикалық мемлекеттік мекемесі
атынан _______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
________________________________________________________________ бір тараптан және
бұдан әрі "Аквашаруашылық субъектісі" деп аталатын _________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
атынан _________________________ негізінде әрекет ететін ______________________екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган ведомствосының/Аумақтық бөлімшесінің тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдын(дар)ын және (немесе) учаске(лер)ін бекітіп беру туралы 20___ жылғы "___" __________ №____шешімнің негізінде осы Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шартты (бұдан әрі – Шарт) төмендегілер туралы жасасты:

9. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
10. Действие обстоятельств непреодолимой силы подтверждается документами соответствующих компетентных государственных органов и организаций.
Глава 6. Условия досрочного расторжения Договора
11. Действие настоящего Договора может быть досрочно расторгнут в следующих случаях:
1) добровольного письменного отказа от ведения аквакультуры;
2) прекращения деятельности Субъекта аквакультуры;
3) нарушения условий настоящего Договора и (или) требований законодательства Республики Казахстан в области аквакультуры три и более раза в течение двух календарных лет;
4) неисполнения обязательств, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 4 настоящего Договора;
5) принудительного отчуждения земельного участка для государственных нужд.
12. В случае прекращения деятельности Субъекта аквакультуры в течение десяти календарных дней уведомляет об этом Территориальное подразделение путем письменного извещения.
Глава 7. Условия рассмотрения споров
13. Споры между Сторонами, которые могут возникнуть при исполнении условий настоящего Договора, разрешаются путем переговоров.
14. Споры, не урегулированные путем переговоров, разрешаются в судебном порядке.
Глава 8. Особые условия Договора
15. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
16. Изменения и дополнения к настоящему Договору имеют юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями обеих Сторон.
17. Любое уведомление, которое одна Сторона направляет другой Стороне в соответствии с настоящим Договором, направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении, либо посредством электронного документа, подписанного посредством электронной цифровой подписи, либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию.
Глава 9. Срок действия Договора
18. Настоящий Договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ___ лет (от десяти до сорока девяти лет), который определен на основании паспортизации водоемов и (или) участков.
Глава 10. Юридические адреса, реквизиты и подписи Сторон
Территориальное подразделение
______________________________
(наименование)
______________________________
(почтовый адрес)
______________________________
(банковские реквизиты)
______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
______________________________
(подпись, печать (при наличии))
Субъект аквакультуры
_______________________________
(наименование юридического лица)
_______________________________
(почтовый адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
_______________________________
(подпись, печать (за исключением
лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства))
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2025 года № 292
Типовая форма договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности
_________________ "___" ________ 20 ___ года (населенный пункт)
Республиканское государственное учреждение "_____________________________________________
______________________________________________________________________________________",
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области аквакультуры)
именуемое в дальнейшем "Территориальное подразделение",
в лице ________________________________________________________________________________,
действующего на основании _____________________________________________________________,
с одной стороны и
______________________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица)
именуемый (-ое) (-ая) в дальнейшем "Субъект аквакультуры",
в лице ________________________________________________________________________________,
действующего на основании _____________________________________________________________,
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", на основании решения ведомства уполномоченного
органа в области аквакультуры/Территориального подразделения о закреплении рыбохозяйственного (-ых)
водоема (-ов) и (или) участка (-ов) для осуществления садковой хозяйственной деятельности
от "___" __________ 20___ года №_________, заключили настоящий Договор на осуществление садковой
хозяйственной деятельности (далее – Договор) о нижеследующем:

1-тарау. Шарттың нысаны
1. Аумақтық бөлімше тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдын(дар)ы және (немесе) учаске(лер)і паспортына сәйкес Аквашаруашылық субъектісіне оларға бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдын(дар)ында және (немесе) учаске(лер)інде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру құқығын береді.
2-тарау. Тараптардың құқықтары
2. Аквашаруашылық субъектісі "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес:
1) аквашаруашылыққа арналған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды, балық өсіру тоғанын, балық өсіру бассейнін және өсірілген аквашаруашылық объектілерін, оның ішінде олардан алынған өнімді меншіктенуге;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және шарттарда аквашаруашылық мұқтажы үшін жер учаскелерін алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, инженерлік коммуникациялар тартуды қоса алғанда, су қорғау белдеуінде балық өсіру объектілерін, балық өсіру тоғандарын салуға және пайдалануға, балық өсіру бассейндерін орналастыруға;
4) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін жер учаскелерінің меншік иелерінен және (немесе) жер пайдаланушылардан сервитут беруді талап етуге;
5) Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес арнайы су пайдалануға, оның ішінде ұңғымаларды (құдықтарды) бұрғылауға;
6) осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес ұсынылатын аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға;
7) коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәліметтерді қоспағанда, аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінен мәліметтерді алуға және пайдалануға;
8) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесіне өтеусіз қол жеткізуге;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аквашаруашылыққа арналған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды, балық өсіру тоғандарын салуға және пайдалануға, балық өсіру бассейндерін орналастыруға;
10) Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасына сәйкес Аумақтық бөлімшеге осы Шартқа және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар енгізуге;
11) арнаулы құрылғылар (тор қоршамалар) орнатылған орындарды кеме қатынасы қауіпсіздігіне және өзге де жүзу құралдарының қозғалысына кедергі келтірмейтін, сондай-ақ ортақ пайдаланудағы су объектілерін пайдалануды шектеуге жол бермейтін арқандармен және қалтқылармен қоршап қоюға;

Глава 1. Предмет договора
1. Территориальное подразделение предоставляет Субъекту аквакультуры право на осуществление садковой хозяйственной деятельности на закрепленном (-ных) за ним рыбохозяйственном (-ых) водоеме (-ах) и (или) участке (-ах) в соответствии с паспортом рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления садковой хозяйственной деятельности.
Глава 2. Права сторон
2. Субъект аквакультуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) имеет право:
1) собственности на здания, строения и иные сооружения, конструкции для аквакультуры, рыбоводный пруд, рыбоводный бассейн и на выращенные объекты аквакультуры, в том числе полученную из них продукцию;
2) получать земельные участки для нужд аквакультуры в порядке и на условиях, которые установлены законами Республики Казахстан;
3) на строительство и эксплуатацию в водоохранной полосе рыбоводных объектов, рыбоводных прудов, размещение рыбоводных бассейнов, включая прокладку инженерных коммуникаций к ним, с обеспечением соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) требовать у собственников земельных участков и (или) землепользователей предоставления сервитута для осуществления садковой хозяйственной деятельности на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан;
5) на специальное водопользование, в том числе на бурение скважин (колодцев), в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан;
6) на получение мер государственного стимулирования аквакультуры, предоставляемых в соответствии с Законом и иными законами Республики Казахстан;
7) получать и использовать сведения из информационной системы аквакультуры, за исключением информации, составляющей коммерческую тайну, а также сведений, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну;
8) безвозмездного доступа к информационной системе аквакультуры;
9) на строительство и эксплуатацию зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры, рыбоводных прудов, размещение рыбоводных бассейнов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) вносить предложения в Территориальное подразделение по внесению изменений в настоящий Договор и план развития субъекта аквакультуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области аквакультуры;
11) перегораживать тросами и буями места установки специальных устройств (садков), не препятствующими безопасности судоходства и движению иных плавательных средств, а также не допускающими ограничения пользования водными объектами общего пользования;