"Карантиндік фитосанитариялық талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 131 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 290 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 қыркүйекте № 36833 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Карантиндік фитосанитариялық талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 131 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20432 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген карантиндік фитосанитариялық талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы карантиндік фитосанитариялық талаптар "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6 және 7-тармақтар алып тасталсын;
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6 және 7-қосымшалар осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 290
бұйрығына 1-қосымша
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
1-қосымша
Тұқымдық және отырғызу материалына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 131 "Об утверждении карантинных фитосанитарных требований"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 сентября 2025 года № 290. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 сентября 2025 года № 36833
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 131 "Об утверждении карантинных фитосанитарных требований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20432) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в карантинных фитосанитарных требованиях, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие карантинные фитосанитарные требования разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений.";
пункты 6 и 7 исключить;
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложения 6 и 7 изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2025 года № 290
Приложение 1 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к семенному и посадочному материалу
п/п
Вид подкарантинной продукции (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования

1-тарау. Тұқымдық материал
1
Дәнді дақылдардың тұқымдары (1001-ден, 1002-ден, 1003-тен, 1004-тен, 1006-дан, 1007-ден, 1008-ден, 1209-дан)
тұқымдар, ыдыс және көлік құралдары осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 12-тармағында көрсетілген карантиндік объектілерден, сондай-ақ бразилиялық бұршақ дән қоңызы (Zabrotes subfassiatus), Callosobruchus тұқымдас дән қоңыздарынан, капр қоңыздан (Trogoderma granarium) және (немесе) кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) таза күйінде орын ауыстырылады.
2
Бидай тұқымы (Triticum spp.), тритикале (Triticosecale) (1001, 1008 60 000 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Бидайдың үнді (карнал) қаракүйесінен (Tilletia indica), бидайдың ергежейлі қаракүйесінен (Tilletia controversa) таза аймақтарынан, бидайдың сары шырышты бактериозынан (Rathayіbacter trіtіcі) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
3
Жүгері тұқымы (Zea mays ssp.) (0709 99 600 0, 1005 10-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Жүгерінің бактериялық солуынан (Pantoea stewartіі subsp. stewartіі), жүгерінің құрғақ шірігінен (Stenocarpella macrospora және Stenocarpella maydis), көпулы күлжара қоңыздан (Dinoderus bifoveolatus) және жүгері жапырақтарының теңбілінен (Cochliobolus carbonum) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
4
Күріш тұқымы (Oryza spp.) (1006-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Күріштің бактериялық күйігінен (Xanthomonas oryzae pv. oryzae) және күріштің бактериялық жолағынан (Xanthomonas oryzae pv. oryzicola) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
5
Күнбағыс тұқымы (Helianthus spp.) (1206 00 100 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Күнбағыс фомопсисінен (Diaporthe helianthi) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
6
Дәнді-бұршақты дақылдардың тұқымдары (0708, 1201-ден, 1209-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) және қызыл күрең церкоспорозынан (Cercospora kikuchii) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
7
Алқа тұқымдастар және жидек дақылдарының тұқымдары (1209 91-ден, 1209 99 990 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
8

Глава 1. Семенной материал
1
Семена зерновых культур (из 1001, из 1002, из 1003, из 1004, из 1006, из 1007, из 1008, из 1209)
семена, тара, упаковка и транспортные средства перемещаются свободными от карантинных объектов, указанных в пункте 12 настоящих карантинных фитосанитарных требований, а также от бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfassiatus), зерновок рода Callosobruchus spp., капрового жука (Trogoderma granarium) и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus)
2
Семена пшеницы (Triticum spp.), тритикале (Triticosecale) (из 1001, 1008 60 000 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от индийской (карнальской) головни пшеницы (Tilletia indica) и карликовой головни пшеницы (Tilletia controversa), зон и (или) мест производства, свободных от желтого слизистого бактериоза пшеницы (Rathayibacter tritici)
3
Семена кукурузы (Zea mays ssp.) (из 0709 99 600 0, 1005 10)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от бактериального увядания (вилта) кукурузы (Pantoea stewartii subsp. stewartii), диплодиоза кукурузы (Stenocarpella macrospora и Stenocarpella maydis), капюшонника многоядного (Dinoderus bifoveolatus) и пятнистости листьев кукурузы (Cochliobolus carbonum)
4
Семена риса (Oryza spp.)
(из 1006)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бактериального ожога риса (Xanthomonas oryzae pv. oryzae) и бактериальной полосатости риса (Xanthomonas oryzae pv. oryzicola)
5
Семена подсолнечника (Helianthus spp.)
(из 1206 00 100 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от фомопсиса подсолнечника (Diaporthe helianthi)
6
Семена зернобобовых культур (0708, из 1201, из 1209)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от возбудителя неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovir), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato
ringspot nepovirus) и пурпурного церкоспороза (Cercospora kikuchii)
7
Семена пасленовых и ягодных культур (из 1209 91, из 1209 99 990 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus) и неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus)
8

Асқабақ дақылдарының тұқымдары (1207 70 000 0, 1207 99 960-тан, 1209 91-ден, 1209 99 990 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Асқабақ дақылдарының бактериялық теңбілденуінен (Acidovorax citrulli), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus) және қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
9
Бұрыш тұқымы (Capsicum spp.) (0904-ден, 1209-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
10
Қызанақ тұқымы (1209-дан)

Семена тыквенных культур (1207 70 000 0, из 1207 99 960, из 1209 91, из 1209 99 990 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus) и неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus)
9
Семена перца (Capsicum spp.) (из 0904, из 1209)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid)
10
Семена томата (из 1209)

осы қосымшаның 1 және 7 тармақтарын сақтай отырып. Картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) және картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
11
Пияздың әртүрлі тұқымдары, себілетін пиязды қоса алғанда (Allium spp.) (0703-тен, 1209-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. allii) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
12
Мақта тұқымы (Gossypium spp.) (1207 21 000 0)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Мақта антракнозынан (Glomerella gossypii) және мақта күйесінен (Pectinophora gossypiella) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.

с соблюдением пунктов 1 и 7 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid) и возбудителя бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum)
11
Семена разных видов лука, включая лук-севок (Allium spp.) (из 0703, из 1209)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii)
12
Семена хлопчатника (Gossypium spp.) (1207 21 000 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от антракноза хлопчатника (Glomerella gossypii) и хлопковой моли (Pectinophora gossypiella)

2-тарау. Тұқымдық картоп
13
Микротүйнектерді қоса алғанда, пробиркалардағы картоптың (Solanum tuberosum) нағыз тұқымдары және микроөсімдіктері (0602-ден, 0701-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 14-тармағын және осы қосымшаның 7-тармағын сақтай отырып. Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), картоп теңбілінің андылық комовирусы (Andean potato mottle comovirus), картоптың андылық латентті тимо-вирусынан (Andean potato latent tymovirus), картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid), картоптың Т теповирусынан (Potato virus T), зебра чипынан (Candidatus Liberibacter solanacearum) және картоптың сақиналы қара дақты неповирусынан (Potato black ringspot nepovirus) таза болуы тиіс.
14
Тұқымдық мақсаттарға арналған картоптың түйнектері (микроөсімдіктер мен микротүйнектерден басқа) (0701-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 14-тармағын және осы қосымшаның 7-тармағын сақтай отырып. Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), Андылық картоп бізтұмсығынан Premnotrypes spp., картоп теңбілінің андылық комовирусы (Andean potato mottle comovirus), картоптың андылық латентті тимо-вирусынан (Andean potato latent tymovirus), картоптың Т теповирусынан (Potato virus T), Гватемалалық картоп күйесінен (Tecia solanivora), Картоп қаракүйесінен (Thecaphora solani), Картоптың жапырақжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis) және қара күйіктен, картоп жапырақтарының фомозды дақтарынан (Phoma andigena) таза өндіріс аймақтардан, Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid), зебра чипынан (Candidatus Liberibacter solanacearum), Картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоп күйесінен (Phthorimaea operculella), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), картоп жолақтары сарғаюының кринивирусынан (Potato yellow vein crinivirus), жалған берішті жұмырқұртынан (Nacobbus aberrans), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), картоптың сақиналы қара дақты неповирусынан (Potato black ringspot nepovirus), картоптың сары ергежейлігі рабдовирусынан (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Тұқымдық картоп өсімдік қалдықтарынан таза болуы тиіс. Өнімнің нақты салмағының 1 пайызыан аспайтын топырақтың болуына жол беріледі. Тұқымдық картоп партияларында топырақпен таралатын карантиндік объектілер анықталған жағдайда, кейінгі жеткізілімдер кезінде топырақтың болуы бойынша рұқсат ету өнімнің нақты салмағының 0,1 пайызынан аспайтын болып белгіленеді.

Глава 2. Семенной картофель
13
Настоящие семена и микрорастения картофеля (Solanum tuberosum) в пробирках, включая микроклубни (из 0602, из 0701)
с соблюдением пункта 14 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 7 настоящего приложения. Должны быть свободны от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийского комовируса крапчатости картофеля (Andean potato mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вируса T картофеля (Potato virus T), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum) и неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus)
14
Клубни картофеля на семенные цели (кроме микрорастений и микроклубней) (из 0701)
с соблюдением пункта 14 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 7 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийских картофельных долгоносиков рода Premnotrypes spp., андийского комовируса крапчатости картофеля (Andean potato mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), вируса T картофеля (Potato virus T), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis) и черного ожога, фомозной пятнистости листьев картофеля (Phoma andigena), мест производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), картофельной моли (Phthorimaea operculella), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), кринивируса пожелтения жилок картофеля (Potato yellow vein crinivirus), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus), рабдовируса желтой карликовости картофеля (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus). Семенной картофель должен быть свободен от растительных остатков. Допускается наличие почвы не более 1 процента от фактического веса продукции. В случае выявления в партиях семенного картофеля карантинных объектов, распространяющихся с почвой, при последующих поставках допуск по наличию почвы устанавливается не более 0,1 процента от фактического веса продукции

3-тарау. Жеміс дақылдарының көшеттері, телітушілері және қалемшелері
15
Дәнді, сүйекті және жаңғақ жемістілердің көшеттері мен телітушілері, олардың әсемдік тамырланған формаларын қоса алғанда (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америка пілләиіруші көбелегінен (Malacosoma americanum), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыс жеміс жемірінен (Grapholita molesta), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), алмұрттың қанкөбелегінен (Numonia pyrivorella), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), шабдалы жеміс жемірінен (Carposina sasakii), жеміс бізтұмсығынан (Conotrachelus nenuphar), қиғаш сызықты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura rosaceana), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), Алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңыздан (Saperda candida), алманың зерқоңызынан (Agrilus mali), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus), жапон қоңызы (Popillia japonica) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus), тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырдың (Pseudococcus comstocki) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдың (Lopholeucaspis japonica) таралу аймағынан, өсімдіктерді экспорттаушы елде өсімдіктерді залалсыздандырғаннан кейін ғана фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге рұқсат етіледі. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
16
Дәнді, сүйекті және жаңғақ жемістілердің қалемшелері, олардың әсемдік тамырланбаған формаларын қоса алғанда (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америка пілләиіруші көбелегінен (Malacosoma americanum), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), Шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыс жеміс жемірінен (Grapholita molesta), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), алмұрттың қанкөбелегінен (Numonia pyrivorella), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымыр (Quadraspidiotus perniciosus), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), шабдалы жеміс жемірінен (Carposina sasakii), жеміс бізтұмсығынан (Conotrachelus nenuphar), қиғаш сызықты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura rosaceana), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырдан (Pseudococcus comstocki), алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңыздан (Saperda candida), алманың зерқоңызынан (Agrilus mali), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus), жапон қоңызы (Popillia japonica) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus), тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырдың (Pseudococcus comstocki) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдың (Lopholeucaspis japonica) таралу аймағынан каратинге жатқызылған өнімді залалсыздандырғаннан кейін ғана фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге рұқсат етіледі.
17
Алманың көшеттері, телітушілері және қалемшелері (Malus spp.) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 15-тармағын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), алма және аршаның таты (Gymnosporangium yamadae), алма пролиферациясының фитоплазмасынан (Candidatus Phytoplasma mali) және шие ағашы жапырақтарын жонғыш черавирусынан (Cherry rasp leaf cheravirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
18
Prunus тұқымдасы сүйекті өсімдіктерінің көшеттері, телітушілері және қалемшелері, олардың әсемдік формаларын қоса алғанда (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 15-тармағын сақтай отырып. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), қараөрік шарка (шешек) вирусынан (Plum Pox Potyvirus), алма және аршаның татынан (Gymnosporangium yamadae) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
19
Шабдалының (Prunus persica) және бадамның (Prunus dulcis) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 15-тармағын сақтай отырып. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), шабдалының беймәлім өрнекті вироидінен (Peach latent mosaіc vіroіd), шабдалының дегелекті өрнегі неповирусынан (Peach rosette mosaіc nepovіrus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
20
Алхорының (Prunus domestica), кәдімгі қызыл шиенің (Prunus avium), кәдімгі шиенің (Cerasus vulgaris, Prunus cerasus) және өріктің (Armeniaca vulgaris) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 15 және 18-тармақтарын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
21
Алмұрттың (Pyrus spp.), айваның (Cydonia spp.) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 15 және 18-тармақтарын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora), алмұрттың сарқылу фитоплазмасынан (Candidatus Phytoplasma pyri) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
22
Грек жаңғағы және басқа түрлердің (Juglans) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
жаңғақтың ойық жара ауруынан (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
23
Пеканның (Carya illinoinensis) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.

Глава 3. Саженцы, подвои и черенки плодовых культур
15
Саженцы и подвои семечковых, косточковых и орехоплодных культур, включая их декоративные формы укорененные (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны быть свободны от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского коконопряда (Malacosoma americanum), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной плодожорки (Grapholita molesta), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), грушевой огневки (Numonia pyrivorella), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), китайского усача (Anoplophora chinensis), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), плодового долгоносика (Conotrachelus nenuphar), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), яблонной златки (Agrilus mali), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus), японского жука (Popillia japonica) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica). Разрешается ввоз из зон распространения инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) только после обеззараживания растений в стране-экспортере с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)
16
Черенки семечковых, косточковых и орехоплодных культур, включая их декоративные формы неукорененные
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны быть свободны от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского коконопряда (Malacosoma americanum), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной плодожорки (Grapholita molesta), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), грушевой огневки (Numonia pyrivorella), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), китайского усача (Anoplophora chinensis), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), плодового долгоносика (Conotrachelus nenuphar), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), яблонной златки (Agrilus mali), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus), японского жука (Popillia japonica) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica). Разрешается ввоз из зон распространения инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) только после обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате.
17
Саженцы, подвои и черенки яблони (Malus spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), фитоплазмы пролиферации яблони (Candidatus Phytoplasma mali) и черавируса рашпилевидности листьев черешни (Cherry rasp leaf cheravirus)
18
Саженцы, подвои и черенки косточковых растений рода Prunus, включая декоративные формы (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), потивируса шарки (оспы) сливы (Plum pox potyvirus) и ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae)
19
Саженцы, подвои и черенки персика (Prunus persica) и миндаля (Prunus dulcis) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), вироида латентной мозаики персика (Peach latent mosaic viroid) и неповируса розеточной мозаики персика (Peach rosette mosaic nepovirus)
20
Саженцы, подвои и черенки сливы (Prunus domestica), черешни обыкновенной (Prunus avium), вишни обыкновенной (Cerasus vulgaris, Prunus cerasus) и абрикоса (Armeniaca vulgaris) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 и 18 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora)
21
Саженцы, подвои и черенки груши (Pyrus spp.), айвы (Cydonia spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora) и фитоплазмы истощения груши (Candidatus Phytoplasma pyri)
22
Саженцы, подвои и черенки грецкого ореха и других видов (Juglans) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от язвенного заболевания ореха (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum)
23
Саженцы, подвои и черенки пекана (Carya illinoinensis) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)

4-тарау. Жидекті дақылдардың көшеттері, телітушілері, қалемшелері және сұлама бұтақтары
24
Жидекті дақылдардың тамырланған көшеттері, телітушілері, қалемшелері және сұлама бұтақтары (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), Шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Тамырланған көшеттерді, телітушілерді, қалемшелерді және сұлама бұтақтарды калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus) және тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
25
Жидекті дақылдардың тамырланбаған қалемшелері (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), калифорниялық қалқаншалы сымыр (Quadraspidiotus perniciosus), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) таза болуы тиіс. Қалемшелерді калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus) және тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
26
Қарабүлдіргеннің (Rubus spp.) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері
осы қосымшаның 20-тармағын сақтай отырып. Бүлдірген гүлжегіш қоңызынан (Anthonomus signatus), қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) және бүлдірген мен таңқурайдың фитофторозды тамыр шірігінен (Phytophthora fragariae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
27
Бүлдіргеннің (Fragaria spp.) және таңқурайдың (Rubus idaeus) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері
осы қосымшаның 20-тармағын сақтай отырып. Бүлдірген антракнозынан (Colletotrichum acutatum), бүлдірген гүлжегіш қоңызынан (Anthonomus signatus) және бүлдірген мен таңқурайдың фитофторозды тамыр шірігінен (Phytophthora fragariae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
28
Қаражидектің және көкжидектің (Vaccinium spp.(0602 90 100 0-ден басқа))) көшеттері
осы қосымшаның 20-тармағын сақтай отырып. Қаражидектің тұтқыр шірігінен (Diaporthe vaccinii) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 4. Саженцы, подвои, черенки и отводки ягодных культур
24
Саженцы, подвои, черенки и отводки ягодных культур укорененные (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella) и японского жука (Popillia japonica). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora). Ввоз укорененных саженцев, подвоев, черенков и отводков ягодных культур из зон распространения калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus) и тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
25
Черенки ягодных культур неукорененные (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella) и японского жука (Popillia japonica). Ввоз черенков ягодных культур из зон распространения калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus) и тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
26
Саженцы ежевики (Rubus spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 20 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от земляничного почкоеда (Anthonomus signatus), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus) и фитофторозной корневой гнили земляники и малины (Phytophthora fragariae)
27
Саженцы земляники (Fragaria spp.) и малины (Rubus idaeus) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 20 настоящего приложения. Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от антракноза земляники (Colletotrichum acutatum), земляничного почкоеда (Anthonomus signatus) и фитофторозной корневой гнили земляники и малины (Phytophthora fragariae)
28
Саженцы черники и голубики (Vaccinium spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 20 настоящего приложения. Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от вязкой гнили черники (Diaporthe vaccinii) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)

5-тарау. Жүзім көшеттері, телітушілері және қалемшелері
29
Жүзім көшеттері, телітушілері және қалемшелері (Vitis spp.(0602 90 100 0-ден басқа)))
Оңтүстік америкалық жүзім сымырдан (Margarodes vitis) таза аймақтардан, жүзімнің бактериялық солуынан (Xylophilus ampelinus), Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), шығыс ұнтақ сымырынан (Pseudococcus citriculus), сары түкті сымырдан (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), шабдалының дегелекті өрнегі неповирусынан (Peach rosette mosaic nepovirus), техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora), филлоксерадан (Viteus vitifoliae), жүзімнің алтындай сарғаю фитоплазмасынан (Candidatus Phytoplasma vitis), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki) және жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Шығыс ұнтақ сымырының (Pseudococcus citriculus), сары түкті сымырдың (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырының (Ceroplastes rusci), комсток сымыры (Pseudococcus comstocki) және жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes japonicas) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.

Глава 5. Саженцы, подвои и черенки винограда
29
Саженцы, подвои и черенки винограда (Vitis spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон, свободных от южноамериканского виноградного червеца (Margarodes vitis), мест и (или) участков производства, свободных от бактериального увядания винограда (Xylophilus ampelinus), бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), неповируса розеточной мозаики персика (Peach rosette mosaic nepovirus), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), филлоксеры (Viteus vitifoliae), фитоплазмы золотистого пожелтения винограда (Candidatus Phytoplasma vitis), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus). Ввоз из зон распространения восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicas) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате

6-тарау. Әсемдік дақылдардың баданалары, түйнекті баданалары және тамырсабақтары
30
Әсемдік дақылдардың (0601-ден) баданалары, түйнекті баданалары және тамырсабақтары
Батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis) және пальма бітесінен (Thrips palmi) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), сүмбілдің сары ауруынан (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), зебра чипынан (Candidatus Liberibacter solanacearum), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis) картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған берішті жұмырқұртынан (Nacobbus aberrans), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum), техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
31
Allium spp тұқымдас өсімдіктердің баданалары (0601-ден, 0703-ден)
Пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii) ) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 6. Луковицы, клубнелуковицы и корневища декоративных культур
30
Луковицы, клубнелуковицы и корневища декоративных культур (из 0601)
должны быть свободны от западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis) и трипса Пальма (Thrips palmi). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), желтой болезни гиацинта (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus)
31
Луковицы растений рода Allium spp. (из 0601, из 0703)
должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii)

7-тарау. Әсемдік дақылдардың ағаштары мен бұталары
32
Барлық әсемдік дақылдардың ағаштары мен бұталары (орман әсемдік дақылдардан басқалары) (0602-ден (0602 90 100 0 басқалары))
Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америка пілләиіруші көбелегінен (Malacosoma americanum), америкалық ақ көбелектен (Hyphantria cunea), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), шығыс ұнтақ сымыры (Pseudococcus citriculus), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыс талшын жаңғақ бүлдіргісінен (Dryocosmus kuriphilus), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), сары түкті сымырдан (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), қиғаш сызықты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura rosaceana), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida), жапон қоңызы (Popillia japonica), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus), таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза болуы тиіс Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea), техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) және әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Шығыс ұнтақ сымырының (Pseudococcus citriculus), сары түкті сымырдың (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырының (Pseudococcus comstocki), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes japonicus) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдың (Lopholeucaspis japonica) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі..
33
Жапондық айваның (Chaenomeles japonica), доланың (Crataegus), ырғайдың (Cotoneaster), шетеннің (Sorbus), ырғайдың (Amelanchier), пираканттың (Pyracantha), странвезияның (Stranvaesia), жапондық мушмуланың (Eriobotrya japonica) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
34
Телінген немесе телінбеген раушан (0602-ден) көшеттері
осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) таза болуы тиіс.

Глава 7. Деревья и кустарники декоративных культур
32
Деревья и кустарники всех декоративных культур (кроме лесодекоративных культур) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американского коконопряда (Malacosoma americanum), американской белой бабочки (Hyphantria cunea), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной каштановой орехотворки (Dryocosmus kuriphilus), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), китайского усача (Anoplophora chinensis), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), овощного листового минера (Liriomyza sativae), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), японского жука (Popillia japonica), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus), японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum) и фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae). Ввоз из зон распространения восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
33
Саженцы, подвои и черенки айвы японской (Chaenomeles japonica), боярышника (Crataegus), кизильника (Cotoneaster), рябины (Sorbus), ирги (Amelanchier), пираканты (Pyracantha), странвезии (Stranvaesia), мушмулы японской (Eriobotrya japonica) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora)
34
Саженцы розы, привитые или непривитые (из 0602)
с соблюдением пункта 32 настоящего приложения. Должны быть свободны от бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum)

8-тарау. Орман сәндік және орман ағаштарының көшеттері
35
Қылқан жапырақты ағаштардың (Coniferae) (бонсайды қоса алғанда) көшеттері (Thuja, Taxus, Pinus) тұқымдастарынан басқа) (0602-ден (0602 90 100 0 басқасы))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila және Atropellis pinicola), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), таулық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus ponderosae), батыстық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus brevicomis), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), сақиналы жібек көбелегінен (Malacosoma disstria), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), алма және аршаның татынан (Gymnosporangium yamadae), қарағайдың сары қоңызынан (Dendroctonus valens), жапондық сағызқарағай қылқанының септориозынан (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), ақ қарағай бізтұмсық қоңызынан (Pissodes strobi), қарағайдың тұқым қандаласынан (Leptoglossus occidentalis), қарағайдың төбелік бізтұмсық қоңызынан (Pissodes terminalis), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
36
Pinus тұқымдас қарағайдың өсімдіктері (көшеттер, бонсай) (0602 90 410 0-ден)
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағайдың ұршық тәрізді татынан (Cronartium fusiforme), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila және Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), таулық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus ponderosae), батыстық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus brevicomis), қарағайдың беріш тәрізді батыстық татынан (Endocronartium harknessii), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), қарағай қалқанының қоңыр күйігінен (Mycosphaerella gibsonii), қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), шамшаттың мүйіз тәрізді татынан (Cronartium quercuum), қарағайдың сары қоңызынан (Dendroctonus valens), қарағайдың тұқым қандаласынан (Leptoglossus occidentalis) және қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
37
Жапырақ тұқымды ағаштардың көшеттері, еменнен (Quercus spp.), талшыннан (Castanea spp.), қалыңгүлді литокарпустан (Lithocarpus densiflorus), алып талшыннан (Castanopsis chrysophylla), еуропалық шамшаттан (Fagus sylvatica), шағаннан (Fraxinus spp.), қайыңнан (Betula spp.), қандыағаштан (Alnus spp.), сондай-ақ раушангүлділер тұқымдасы (Rosaceae) өкілдерінен басқасы (0602-ден (0602 90 100 0 басқасы))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), ржавчины тополя (Melampsora medusae), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum), қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) және жаңғақтың ойық жара ауруынан (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum) таза өндіріс аймақтарда, орындарда және (немесе) учаскелерде, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
38
Раушангүлділер тұқымдасының (Rosaceae) жапырақты ағаштардың көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын және осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) және алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida) таза аймақтардан, жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
39
Еменнің (Quercus spp.), талшынның (Castanea spp.), қалыңгүлді литокарпустың (Lithocarpus densiflorus), алып талшынның (Castanopsis chrysophylla), еуропалық шамшаттың (Fagus sylvatica) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шығыс талшын жаңғақ бүлдіргісінен (Dryocosmus kuriphilus), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
40
Шағанның (Fraxinus) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын және осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Шағанның төбе қурауының (Chalara fraxinea) қоздырғышынан және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
41
Қайың (Betula) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын және осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
42
Қандыағаш көшеттері (Alnus) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 8. Саженцы лесодекоративных и лесных культур
35
Саженцы (включая бонсай) хвойных (Coniferae) пород (кроме родов Thuja, Taxus, Pinus) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, свободных от возбудителей рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila и Atropellis pinicola), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), горного соснового лубоеда (Dendroctonus ponderosae), западного соснового лубоеда (Dendroctonus brevicomis), калифорнийского короеда (Ips plastographus), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), орегонского соснового короеда (Ips pini), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), рыжего соснового лубоеда (Dendroctonus valens), септориоза хвои японской лиственницы (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), соснового семенного клопа (Leptoglossus occidentalis), сосновой верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
36
Растения сосны рода Pinus для посадки (саженцы, бонсай) (из 0602 90 410 0)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, свободных от веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), возбудителей рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila и Atropellis pinicola), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), горного соснового лубоеда (Dendroctonus ponderosae), западного соснового лубоеда (Dendroctonus brevicomis), западной галлоподобной ржавчины (Endocronartium harknessii), калифорнийского короеда (Ips plastographus), коричневого ожога хвои сосны (Mycosphaerella gibsonii), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), орегонского соснового короеда (Ips pini), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum), рыжего соснового лубоеда (Dendroctonus valens), соснового семенного клопа (Leptoglossus occidentalis) и сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus)
37
Саженцы лиственных пород, кроме дуба (Quercus spp.), каштана (Castanea spp.), литокарпуса густоцветкового (Lithocarpus densiflorus), каштана гигантского (Castanopsis chrysophylla), бука европейского (Fagus sylvatica), ясеня (Fraxinus spp.), березы (Betula spp.), ольхи (Alnus spp.), а также представителей семейства розоцветных (Rosaceae)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), ржавчины тополя (Melampsora medusae), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum), фитофтороза ольхи (Phytophthora alni) и язвенного заболевания ореха (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
38
Саженцы лиственных пород семейства розоцветных (Rosaceae)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora) и яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora)
39
Саженцы дуба (Quercus spp.), каштана (Castanea spp.), литокарпуса густоцветкового (Lithocarpus densiflorus), каштана гигантского (Castanopsis chrysophylla), бука европейского (Fagus sylvatica) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от возбудителя сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), восточной каштановой орехотворки (Dryocosmus kuriphilus), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красношейного усача (Aromia bungii), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
40
Саженцы ясеня (Fraxinus)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от возбудителя суховершинности ясеня (Chalara fraxinea) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis)
41
Саженцы березы (Betula)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бронзовой березовой златки (Agrilus anxius)
42
Саженцы ольхи (Alnus)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от фитофтороза ольхи (Phytophthora alni)

9-тарау. Түрлі дақылдардың құмырадағы өсімдіктері
43
Түрлі дақылдардың құмырадағы өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық көпулы шыртылдақ қоңызынан (Melanotus communis), американдық темекі бітесінен (Frankliniella fusca), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), қалампырдың бактериалды солуынан (Burkholderia caryophylli), банан күйесінен (Opogona sacchari), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), вест-үнділік гүл бітесінен (Frankliniella insularis), шығыс ұнтақ сымырдан (Pseudococcus citriculus), шығыс гүл бітесінен (Frankliniella tritici), гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis), фуксия беріш кенесінен (Aculops fuchsiae), бөрітарақ тамырының сымырынан (Rhizoecus hibisci), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), сүмбілдің сары ауруынан (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), тамыр берішті жұмырқұрттан (Meloidogyne enterolobii), қызанақтың қызыл өрмекші кенесінен (Tetranychus evansi),қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), пияздың үңгіпияздың үңгіүңгі шыбыннан (Liriomyza nietzkei), аршалық өрмек кенесінен (Oligonychus perditus), қанжарлы жұмырқұрттан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), көкөніс үңгі шыбыннан (Liriomyza sativae), күнбағыс жапырақжегіштен (Zygogramma exclamationis), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), қызанақ бітесінен (Frankliniella schultzei), қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus), пальма бітесінен (Thrips palmi), тұт ағашының қалқаншалы сымырынан (Pseudaulacaspis pentagona), қалампырдың фиалофорлы солуынан (Phialophora cinerescens), бақытгүл жапырағын үңгі шыбыннан (Nemorimyza maculosa), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), америкалық эхинотрипстен (Echinothrips americanus), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбыннан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), жапон қоңызынан (Popillia japonica), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax) және қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
44
Пеларгония (Pelargonium) өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 43-тармағын сақтай отырып. Картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) және пеларгонияның тат ауруынан (Puccinia pelargonii-zonalis) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
45
Камелия (Camellia) өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 43-тармағын сақтай отырып. Камелия гүлі күйігінен (Ciborinia camelliae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
46
Бақытгүл (Chrysanthemum) өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқасы))
осы қосымшаның 43-тармағын сақтай отырып. Бақытгүл аскохитозынан (Didymella ligulicola), бақытгүлдің ақ татынан (Puccinia horiana), бақытгүл өскіндерінің ергежейлігі вироидынан (Chrysanthemum stunt pospoviroid) және бақытгүл өскіндерінің топсовирус некрозынан (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 9. Горшечные растения различных культур
43
Горшечные растения различных культур (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американского многоядного щелкуна (Melanotus communis), американского табачного трипса (Frankliniella fusca), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), бактериального вилта гвоздики (Burkholderia caryophylli), банановой моли (Opogona sacchari), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), вест-индского цветочного трипса (Frankliniella insularis), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), восточного цветочного трипса (Frankliniella tritici), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), галлового клеща фуксии (Aculops fuchsiae), гибискусового корневого червеца (Rhizoecus hibisci), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), желтой болезни гиацинта (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), красного томатного паутинного клеща (Tetranychus evansi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), лукового минера (Liriomyza nietzkei), можжевельникового паутинного клеща (Oligonychus perditus), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), овощного листового минера (Liriomyza sativae), подсолнечникового листоеда (Zygogramma exclamationis), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), томатного трипса (Frankliniella schultzei), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus), трипса Пальма (Thrips palmi), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), фиалофорового увядания гвоздики (Phialophora cinerescens), хризантемового листового минера (Nemorimyza maculosa), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), эхинотрипса американского (Echinothrips americanus), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), японского жука (Popillia japonica), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica).
Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax) и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)
44
Растения пеларгонии (Pelargonium) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 43 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum) и ржавчины пеларгонии (Puccinia pelargonii-zonalis)
45
Растения камелий (Camellia) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 43 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков, свободных от цветочного ожога камелий (Ciborinia camelliae)
46
Растения хризантем (Chrysanthemum) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 43 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от аскохитоза хризантем (Didymella ligulicola), белой ржавчины хризантем (Puccinia horiana), вироида карликовости хризантем (Chrysanthemum stunt pospoviroid) и тосповируса некроза побегов хризантем (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus)

10-тарау. Жидекті дақылдардың, гүлдердің және көкөністердің көшеттері
47
Жидекті дақылдардың, гүлдердің және көкөністердің көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), фуксия беріш кенесінен (Aculops fuchsiae), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), картоптың жапырақжегіш қоңызынан (Epitrix cucumeris), картоп түйнегінжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), арамсояудан (Cuscuta spp.), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), пальма бітесінен (Thrips palmi), қалампырдың фиалофорлы солуынан (Phialophora cinerescens), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік америкалық қызанақ күйесінен (Tuta absoluta), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) таза болуы тиіс. Асқабақ дақылдарының бактериялық теңбілденуінен (Acidovorax citrulli), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
48
Бүлдірген (Fragaria) және таңқурай (Rubus idaeus) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа)) көшеттері
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Бүлдірген антракнозынан (Colletotrichum acutatum), бүлдірген гүлжегіш қоңызынан (Anthonomus signatus) және таңқурайдың фитофторозды тамыр шірігінен (Phytophthora fragariae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
49
Қаражидек, мүкжидек және Vaccinium тұқымдасының басқа түрлерінің көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Қаражидектің алақанат шыбынынан (Rhagoletis mendax) таза болуы тиіс. Қаражидектің тұтқыр шірігінен (Diaporthe vaccinii), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
50
Бақытгүл көшеттері (Chrysanthemum) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Бақытгүл аскохитозынан (Didymella ligulicola), бақытгүлдің ақ татынан (Puccinia horiana), бақытгүл өскіндерінің ергежейлігі вироидынан (Chrysanthemum stunt pospoviroid) және бақытгүл өскіндерінің топсовирус некрозынан (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
51
Шырайгүл (Petunia) және бұрыш (Piper spp.) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Қызанақ жапырағының сарғыш бұйралану бегомовирусынан (Tomato yellow leaf curl begomovirus) және картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
52
Қызанақ (Lycopersicon spp.) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Қызанақ жапырағының сарғыш бұйралану бегомовирусынан (Tomato yellow leaf curl begomovirus), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) және картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 10. Рассада ягодных культур, цветов и овощей
47
Рассада ягодных культур, цветов и овощей (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должна быть свободна от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), галлового клеща фуксии (Aculops fuchsiae), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), овощного листового минера (Liriomyza sativae), повилики (Cuscuta spp.), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), трипса Пальма (Thrips palmi), фиалофорового увядания гвоздики (Phialophora cinerescens), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южноамериканской томатной моли (Tuta absoluta), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella) и японского жука (Popillia japonica). Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
48
Рассада земляники (Fragaria) и малины (Rubus idaeus)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от антракноза земляники (Colletotrichum acutatum), земляничного почкоеда (Anthonomus signatus) и фитофторозной корневой гнили земляники и малины (Phytophthora fragariae)
49
Рассада черники, клюквы и других видов из рода Vaccinium (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна быть свободна от черничной пестрокрылки (Rhagoletis mendax). Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вязкой гнили черники (Diaporthe vaccinii), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
50
Рассада хризантем (Chrysanthemum) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от аскохитоза хризантем (Didymella ligulicola), белой ржавчины хризантем (Puccinia horiana), вироида карликовости хриантем (Chrysanthemum stunt pospoviroid) и тосповируса некроза побегов хризантем (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus)
51
Рассада петунии (Petunia) и перца (Piper spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бегомовируса желтой курчавости листьев томата (Tomato yellow leaf curl begomovirus) и вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid)
52
Рассада томата (Lycopersicon spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бегомовируса желтой курчавости листьев томата (Tomato yellow leaf curl begomovirus), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum) и вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid)

11-тарау. Тропикалық дақылдардың өсімдіктері
53
Тропикалық және субтропикалық дақылдардың өсімдіктері (цитрустық дақылдары, пальмалар, інжір, ананастар, авокадо, манго және тағы басқалары) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), банан күйесінен (Opogona sacchari), шығыс ұнтақ сымырынан (Pseudococcus citriculus), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), бөрітарақ тамырының сымырынан (Rhizoecus hibisci), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), пальманың қызыл бізтұмсығынан (Rhynchophorus ferrugineus), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көпқоректі бүкір шыбыннан (Megaselia scalaris), көкөніс үңгі шыбыннан (Liriomyza sativae), жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), пальма бітесінен (Thrips palmi), тұт ағашының қалқаншалы сымырынан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella), жапон қоңызынан (Popillia japonica), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 290
бұйрығына 2-қосымша
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
2-қосымша
Көкөністер мен картопқа қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Азық-түлік және техникалық мақсаттарға арналған жаңа піскен немесе салқындатылған картоп (Solanum tuberosum) (0701)
Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), картоп теңбілінің андылық комовирусы (Andean potato mottle comovirus), картоптың андылық латентті тимовирусынан (Andean potato latent tymovirus), Premnotrypes spp. тұқымдас андылық картоп бізтұмсықтарынан, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid), картоптың Т теповирусынан (Potato virus Т), гватемалалық картоп күйесінен (Tecia solanivora), картоп қаракүйесінен (Thecaphora solani), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың жапырақжегіш қоңызынан (Epitrix cucumeris), картоп түйнегінжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis), картоп күйесінен (Phthorimaea operculella), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұрттан (Хiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
2

Глава 11. Растения тропических культур
53
Растения тропических и субтропических культур (цитрусовые культуры, пальмы, инжир, ананасы, авокадо, манго и др.)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), банановой моли (Opogona sacchari), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), гибискусового корневого червеца (Rhizoecus hibisci), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), китайского усача (Anoplophora chinensis), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красного пальмового долгоносика (Rhynchophorus ferrugineus), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), многоядной мухи-горбатки (Megaselia scalaris), овощного листового минера (Liriomyza sativae), средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), трипса Пальма (Thrips palmi), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella), японского жука (Popillia japonica), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica). Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus)
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2025 года № 290
Приложение 2 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к овощам и картофелю
п/п
Вид подкарантинной продукции (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Картофель (Solanum tuberosum) свежий или охлажденный для продовольственных и технических целей (0701)
должен происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийского комовируса крапчатости картофеля (Andean potato mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), андийских картофельных долгоносиков рода Premnotrypes spp., бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вируса Т картофеля (Potato virus Т), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), картофельной моли (Phthorimaea operculella), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Хiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus)
2
Томаты (Lycopersicon) свежие или охлажденные

Жаңа піскен немесе салқындатылған қызанақтар (Lycopersicon) (0702 00 000)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), қызанақтың қызыл өрмекші кенесінен (Tetranychus evansi), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), оңтүстік америкалық қызанақ күйесінен (Tuta absoluta) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс.
3
Жаңа піскен немесе салқындатылған басты пияз (Allium cepa), шалот пиязы (Allium ascalonicum), сарымсақ (Allium sativum), порей пиязы (Allium porrum) және өзге де пияз көкөністері (0703)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), пияздың үңгіпияздың үңгіүңгі шыбынынан (Liriomyza nietzkei), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс. Картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi) және жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Топырақтан таза болуы тиіс.
4
Жаңа піске немесе салқындатылған қауданды қырыққабат, түсті қырыққабат, кольраби, жапырақты қырыққабат және Brassica тектес осыған ұқсас жеуге жарамды көкөністер (0704)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс.
5
Жаңа піскен немесе салқындатылған салат-латук (Lactuca sativa) және цикорий (Cichorium spp.) (0705)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), американдық темекі бітесінен (Frankliniella fusca), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), вест-үнділік гүл бітесінен (Frankliniella insularis), шығыс гүл бітесінен (Frankliniella tritici), гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), қызанақ бітесінен (Frankliniella schultzei), пальма бітесінен (Thrips palmi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii) және қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
6
Жаңа піскен немесе салқындатылған сәбіз (Daucus), шалқан (Brassica rapa), асхана қызылшасы (Beta), қойжелкек (Tragopogon), тамырлы балдыркөк (Apium), шалғам (Raphanus sativus) және өзге де осыған ұқсас жеуге жарамды жаңа піскен немесе салқындатылған тамыржемістілер (0706)
Техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) бос аймақтарда, қызылша жүйкесінің некротикалық сарғаю бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
7

(0702 00 000)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), красного томатного паутинного клеща (Tetranychus evansi), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), южноамериканской томатной моли (Tuta absoluta) и южной совки (Spodoptera eridania)
3
Лук репчатый (Allium сера), лук-шалот (Allium ascalonicum), чеснок (Allium sativum), лук-порей (Allium porrum) и прочие луковичные овощи, свежие или охлажденные (0703)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii), лукового минера (Liriomyza nietzkei), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и южной совки (Spodoptera eridania). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi) и ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax). Должны быть свободны от почвы
4
Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, капуста листовая и аналогичные съедобные овощи из рода Brassica, свежие или охлажденные (0704)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), табачной белокрылки (Bemisia tabaci) и южной совки (Spodoptera eridania)
5
Салат-латук (Lactuca sativa) и цикорий (Cichorium spp.), свежие или охлажденные (0705)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американского табачного трипса (Frankliniella fusca), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), вест-индского цветочного трипса (Frankliniella insularis), восточного цветочного трипса (Frankliniella tritici), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), томатного трипса (Frankliniella schultzei), трипса Пальма (Thrips palmi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis) и южной совки (Spodoptera eridania). Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii) и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)
6
Морковь (Daucus), репа (Brassica rapa), свекла столовая (Beta), козлобородник (Tragopogon), сельдерей корневой (Apium), редис (Raphanus sativus) и прочие аналогичные съедобные корнеплоды, свежие или охлажденные (0706)
должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivore), мест и (или) участков производства, свободных от бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)
7

Жаңа піскен немесе салқындатылған қияр (Cucumis sativus) және корнишондар (0707 00)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбыннан (Liriomyza trifolii), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), картоп түйнегінжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), пальма бітесінен (Thrips palmi) және оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis) таза болуы тиіс.
8

Огурцы (Cucumis sativus) и корнишоны, свежие или охлажденные (0707 00)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), трипса Пальма (Thrips palmi) и южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis)";
8

Тарна (Brassica napobrassica), азықтық тамыржемістілер, азықтық қырыққабат (Brassica aleracea var. acephata), жапырақты қызылша (мангольд) (Beta vulgaris) (0709-ден, 1214-ден)
Қызылша жүйкесінің некротикалық сарғаю бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұрттан (Xiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
9

Брюква (Brassica napobrassica), корнеплоды кормовые, капуста кормовая (Brassica aleracea var. acephata), свекла листовая (мангольд) (Beta vulgaris) (из 0709, из 1214)
должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), колумбийской галловой корневой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
9

Қант қызылшасы (Beta vulgaris) (1212 91)
Қызылша жүйкесінің некротикалық сарғаю бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus), картоптың бозғылт жұмырқұрттан (Globodera pallida, картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), тамыр берішті жұмырқұрттан (Meloidogyne enterolobii), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұрттан (Хiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
10
Аршылған немесе аршылмаған, жаңа піскен немесе салқындатылған бұршақты көкөністер (0708)
Қоңыр-мәрмәр қандаладан (Halyomorpha halys), бразилиялық бұршақ дән қоңызынан (Zabrotes subfasciatus) және Callosobruchus тұқымдас дән қоңыздарынан таза болуы тиіс.
11
Жаңа піскен немесе салқындатылған өзге де көкөністер (0709)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 19-тармағын сақтай отырып.
12
Маниок (Manihot esculenta), маранта (Maranta), салеп, жер алмұрты немесе топинамбур (Helianthus tuberosus), тәтті картоп немесе батат (Ipomoea batas), жаңа піскен немесе салқындатылған крахмал немесе инулині жоғары өзге де ұқсас тамыржемістілер және түйнекті жемістер (0714)
Техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) бос аймақтарда, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
13

Свекла сахарная (Beta vulgaris) (1212 91)
должна происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallidа), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), колумбийской галловой корневой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Хiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
10
Бобовые овощи, лущеные или нелущеные, свежие или охлажденные (0708)
должны быть свободны от коричнево-мраморного клопа (Halyomorpha halys), бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfasciatus) и зерновок рода каллособрухус (Callosobruchus spp.)
11
Овощи прочие, свежие или охлажденные (0709)
с соблюдением пункта 19 настоящих карантинных фитосанитарных требований
12
Маниок (Manihot esculenta), маранта (Maranta), салеп, земляная груша или топинамбур (Helianthus tuberosus), сладкий картофель или батат (Ipomoea batatas), и аналогичные корнеплоды и клубнеплоды с высоким содержанием крахмала или инулина, свежие или охлажденные (0714)
должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivore), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), колумбийской галловой корневой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivore)
13

Қауын (қарбызды қоса алғанда) және асқабақ (0807, 0709 93 900 0-ден)
Африкалық қауын шыбынынан (Bactrocera cucurbitae), қауын шыбынынан (Myiopardalis pardalina), батыстық теңбіл қияр қоңызынан (Diabrotica undecimpunctata) және ұзын тікенекті ценхрус (Cenhrus longispinus) бос болуы тиіс. Асқабақ дақылдарының бактериялық теңбілденуінен (Acidovorax citrulli) таза аймақтардан, таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 290
бұйрығына 3-қосымша
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
6-қосымша
Қылқан жапырақты тұқымдардың ағаш материалдарына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Қылқан жапырақты тұқымдас ағаштардың кесілген бұтақтары (өсімдіктері) (қарағай (Pinus), туи (Thuja) және тис (Taxus) өсімдіктерінен басқа), оның ішінде рождестволық ағаштар (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, 0604 90 910 0-ден, 0604 90 990 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағайдың ұршық тәрізді татынан (Cronartium fusiforme), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis pinicola), шығыстық қарабасты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Acleris variana), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), америкалық шыршаның жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura fumiferana), шыршаның тінжегішінен (Dendroctonus rufipennis), қарағайдың беріш тәрізді батыстық татынан (Endocronartium harknessii), батыстың қарабасты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Acleris gloverana), батыстық шыршаның жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura occidentalis), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), қарағай қалқанының қоңыр күйігінен (Mycosphaerella gibsonii), қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), сақиналы жібек көбелегінен (Malacosoma disstria), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), алма және аршаның татынан (Gymnosporangium yamadae), шамшаттың мүйіз тәрізді татынан (Cronartium quercuum), жапондық сағызқарағай қылқанының септориозынан (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), ақ қарағай бізтұмсық қоңызынан (Pissodes strobi), қарағайдың төбелік бізтұмсық қоңызынан (Pissodes terminalis), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
2

Дыни (включая арбузы) и тыквы (из 0807, 0709 93 900 0)
должны быть свободны от африканской дынной мухи (Bactrocera cucurbitae), дынной мухи (Myiopardalis pardalina), западного пятнистого огуречного жука (Diabrotica undecimpunctata) и ценхруса длинноколючкового (Cenhrus longispinus). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli)
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2025 года № 290
Приложение 6 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к лесоматериалам хвойных пород
п/п
Вид подкарантинной продукции (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Срезанные ветви (растения) хвойных пород (кроме растений сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), в том числе рождественские деревья (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, из 0604 90 910 0, из 0604 90 990 0)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, свободных от веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), восточной черноголовой листовертки (Acleris variana), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), американской еловой листовертки (Choristoneura fumiferana), елового лубоеда (Dendroctonus rufipennis), западной галлоподобной ржавчины сосны (Endocronartium harknessii), западной черноголовой листовертки (Acleris gloverana), западной хвоевертки (Choristoneura occidentalis), калифорнийского короеда (Ips plastographus), коричневого ожога хвои сосны (Mycosphaerella gibsonii), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), орегонского соснового короеда (Ips pini), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum), септориоза хвои японской лиственницы (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), сосновой верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
2

Қарағай (Pinus) өсімдіктерінің кесілген бұтақтары, оның ішінде рождестволық ағаштар (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, 0604 90 910 0-ден)
Ақ теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), возбудителя қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), Қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila және Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), каролиналық мұртты қоңыздан (Monochamus carolinensis), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), солтүстік-шығыс мұртты қоңыздан (Monochamus notatus), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), оңтүстік қарағай мұртты қоңыздан (Monochamus titillator) және қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
3

Срезанные ветви растений сосны (Pinus), в том числе рождественские деревья (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, из 0604 90 910 0)
должны происходить из зон и (или) мест, свободных от белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), возбудителя коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), возбудителей рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola и Atropellis piniphilla), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), орегонского соснового короеда (Ips pini), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), северо-восточного усача (Monochamus notatus), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus)
3

Қылқан жапырақты тұқымды ағаштар (қарағай (Pinus), туи (Thuja) және тиса (Taxus) өсімдіктерінен басқа), қабығы аршылмаған араланған материалдар, отын (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, бос қабықтан және ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 11 000-нан, 4403 11 000, 4403 23, 4403 24, 4403 25-тен, 4403 26 000 0-ден, 4404 10 000-ден, 4407 12-ден, 4407 19-дан)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Ақ теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), каролиналық мұртты қоңыздан (Monochamus carolinensis), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), солтүстік-шығыс мұртты қоңыздан (Monochamus notatus), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), ақ қарағай бізтұмсық қоңызынан (Pissodes strobi), қарағайдың төбелік бізтұмсық қоңызынан (Pissodes terminalis), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), оңтүстік қарағай мұртты қоңыздан (Monochamus titillator) және қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
4
Қабығы аршылған қылқан жапырақты тұқымды ағаштар (қарағайдың (Pinus), туяның (Thuja) және тис (Taxus) сүрегінен басқа), (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, аршылған қабықтан және ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 11 000-дан, 4403 11 000-дан, 4403 23-тен, 4403 24-тен, 4403 25-тен, 4403 26 000 0-ден, 4404 10 000 0-ден, 4404 10 000-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Қарағай діңінің жұмырқұртының (Bursaphelenchus xylophilus) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
5
Қылқан жапырақты тұқымды ағаштардың ұсақталған сүрегі немесе ағаш қалдықтары (қарағай (Pinus), туи (Thuja) және тис (Taxus) сүрегінен басқа), оның ішінде фрагменттелген сүректі, жоңқаларды, үгінділерді қоса алғанда (аршылған қабықтан басқа) (4401 21 000 0-ден, 4401 31 000 0-ден)
Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Қарағай діңінің жұмырқұртының (Bursaphelenchus xylophilus) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
6
Pinus тұқымдас қарағайдың сүрегі, қабығы аршылмаған араланған материалдар, отынды қоса алғанда (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, аршылған қабықтан және ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 11 000-нан, 4403 11 000, 4403 21, 4403 22, 4404 10 000-ден, 4407-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Ақ теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), қарағайдың ұршық тәрізді татынан (Cronartium fusiforme), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), каролиналық мұртты қоңыздан (Monochamus carolinensis), қарағай қалқанының қоңыр күйігінен (Mycosphaerella gibsonii), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), шамшаттың мүйіз тәрізді татынан (Cronartium quercuum), солтүстік-шығыс мұртты қоңыздан (Monochamus notatus), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), оңтүстік қарағай мұртты қоңыздан (Monochamus titillator) және қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
7
Қабығы аршылған Pinus тұқымдас қарағайдың сүрегі (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, аршылған қабықтан және ағаштан жасалған буып-түю ден басқа) (4401 11 000-ден, 4403 11 000-ден, 4403 21-ден, 4403 22-ден, 4404 10 000-ден, 4407)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus), каролиналық мұртты қоңызынан (Monochamus carolinensis), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), солтүстік-шығыс мұртты қоңызынан (Monochamus notatus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңызынан (Monochamus obtusus), ақ теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus scutellatus) және оңтүстік қарағай мұртты қоңызынан (Monochamus titillator) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
8
Қарағайдың (Pinus) ұсақталған сүрегі, фрагменттелген сүректі, жоңқаларды, үгінділерді қоса алғанда (аршылған қабықтан басқа) (4401 21 000 0-ден, 4401 31 000 0-ден)
Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Қарағай діңінің жұмырқұртының (Bursaphelenchus xylophilus) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
290
бұйрығына 4-қосымша
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
7-қосымша
Жапырақ тұқымдас ағаш материалдарына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1

Древесина хвойных пород (кроме древесины сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), включая неокоренные пиломатериалы, дрова (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, 4403 23, 4403 24, из 4403 25, из 4403 26 000 0, из 4404 10 000, 4407 12, из 4407 19)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), северо-восточного усача (Monochamus notatus), соснового короеда (Ips pini), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), сосновой верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
4
Окоренная древесина хвойных пород (кроме древесины сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, из 4403 23, из 4403 24, из 4403 25, из 4403 26 000 0, из 4404 10 000)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus). Ввоз из зон распространения сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
5
Измельченная древесина или древесные отходы хвойных пород (кроме древесины сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), включая фрагментированную древесину, стружку, опилки (кроме свободной коры) (из 4401 21 000 0, из 4401 31 000 0)
должны происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus). Ввоз из зон распространения сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
6
Древесина сосны рода Pinus, включая неокоренные пиломатериалы, дрова (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, 4403 21, 4403 22, из 4404 10 000, из 4407)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), коричневого ожога хвои сосны (Mycosphaerella gibsonii), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum), северо-восточного усача (Monochamus notatus), соснового короеда (Ips pini), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
7
Окоренная древесина сосны рода Pinus (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, из 4403 21, из 4403 22, из 4404 10 000, из 4407)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), японского соснового усача (Monochamus alternatus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), северо-восточного усача (Monochamus notatus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), белопятнистого усача (Monochamus scutellatus) и южного соснового усача (Monochamus titillator). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
8
Измельченная древесина сосны (Pinus), включая фрагментированную древесину, стружку, опилки (кроме свободной коры) (из 4401 21 000 0, из 4401 31 000 0)
должна происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus). Ввоз из зон распространения сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2025 года № 290
Приложение 7 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к лесоматериалам лиственных пород
п/п
Тип лесоматериала
(код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования
1

Жапырақ тұқымдас ағаштардың кесілген бұтақтары (өсімдіктері) (0604 20 900 0-ден, 0604 90 910 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шағанның төбе қурауының қоздырғышынан (Chalara fraxinea), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс.
2
Жапырақ тұқымдас ағаштардың қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-нан, 4403 12 000-нан, 4403 91-ден, 4403 93-тен, 4403 94 000 0, 4403 95 000 0, 4403 96 000, 4403 97 000 - дан, 4403 99 000 - дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден) (ағаштан жасалған буып-түюден басқасы)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) және қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
3

Срезанные ветви (растения) лиственных пород (из 0604 20 900 0, из 0604 90 910 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), возбудителя сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), возбудителя суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), китайского усача (Anoplophora chinensis), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
2
Неокоренная древесина лиственных пород, включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000, из 4403 91, из 4403 93, из 4403 94 000 0, 4403 95 000 0, 4403 96 000, из 4403 97 000, из 4403 99 000, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis), красношейного усача (Aromia bungii), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum) и фитофтороза ольхи (Phytophthora alni). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
3

Қайыңның (Betula) қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 95 000 0-ден, 4403 96 000-дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден) (ағаштан жасалған буып-түюден басқасы)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңызынан (Anoplophora glabripennis), қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius) және қытайлық мұртты қоңызынан (Anoplophora chinensis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
4

Неокоренная древесина березы (Betula), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 9, из 4403 95 000 0, из 4403 96 000, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), бронзовой березовой златки (Agrilus anxius) и китайского усача (Anoplophora chinensis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
4

Шағанның (Fraxinus) қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-ден, 4403 12 000 3-ден, 4403 99 000 1-ден, 4404 20 000 0-ден) (ағаштан жасалған буып-түюден басқасы)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
5

Неокоренная древесина ясеня (Fraxinus), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 3, из 4403 99 000 1, из 4404 20 000 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
5

Раушангүлділердің қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 12 000-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 99 000 9-дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis) және алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
6
Шамшаттың (Fagus), еменнің (Querсus), талшынның (Castanea), қалыңгүлді литокарпустың (Lithocarpus densiflorus), кастанопсистің (Castanopsis chrysophylla) қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-дан, 4403 12 000 1-ден, 4403 12 000 2-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 12 000 9-дан, 4403 91-ден, 4403 93, 4403 93, 4403 12 000 1-ден, 4403 12 000 2-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 9-дан, 4403 91-ден, 4403 93, 4403 94 000 0-ден, 4403 99 000 9-дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
7

Неокоренная древесина розоцветных (Rosaceae), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 9, из 4403 99 000 9, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis) и яблоневого круглоголового скрипуна (Saperda candida). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
6
Неокоренная древесина бука (Fagus), дуба (Querсus), каштана (Castanea), литокарпуса густоцветкового (Lithocarpus densiflorus), кастанопсиса (Castanopsis chrysophylla), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 1, из 4403 12 000 2, из 4403 12 000 9, из 4403 91, из 4403 93, из 4403 94 000 0, из 4403 99 000 9, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis), красношейного усача (Aromia bungii), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
7

Жапырақ тұқымдас ағаштардың ұсақталған сүрегі (жоңқасы, үгіндісі және басқа да ағаш қалдықтары) (4401 22 000 0, 4401 31 000 0-ден, 4404 20 000 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum), қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
8

Измельченная древесина (щепа, стружка, опилки и другие древесные отходы) лиственных пород (4401 22 000 0, из 4401 31 000 0, из 4404 20 000 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от бронзовой березовой златки (Agrilus anxius), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum), фитофтороза ольхи (Phytophthora alni) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
8

Жапырақ тұқымдас ағаштардың қабығы аршылмаған сүрегі (ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 12 000-дан, 4403 12 000-дан, 4403 91-ден, 4403 93-тен, 4403 94 000 0-ден, 4403 95 000 0-ден, 4403 96 000-дан, 4403 97 000-дан, 4403 98 000 0-ден, 4403 99 000-дан, 4404 20 000 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.

Окоренная древесина лиственных пород (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000, из 4403 91, из 4403 93, из 4403 94 000 0, из 4403 95 000 0, из 4403 96 000, из 4403 97 000, из 4403 98 000 0, из 4403 99 000, из 4404 20 000 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), бронзовой березовой златки (Agrilus anxius), китайского усача (Anoplophora chinensis), красношейного усача (Aromia bungii), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), яблоневого круглоголового скрипуна (Saperda candida) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате