"Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-306/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 12 қыркүйекте № 36828 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-306/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21849 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 83) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әмбебап аудиологиялық скрининг – МСАК ұйымдарында ерте шақтағы (үш жасқа дейінгі) және алты жастағы барлық балалардың есту бұзылысын отоакустикалық эмиссияны, қысқа-латентті есту қабілеті туындаған әлеуетті тіркеу әдісімен жыл сайын айқындау;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) баптау сессиясы – импланттау жүйесінің (аудио) сөйлеу процессорын күйге келтіру жүргізілетін екі жұмыс күнінен төрт жұмыс күніне дейінгі кезең;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ре-скрининг МСАК денсаулық сақтау ұйымының баланы дамыту кабинетінде туындаған отоакустикалық эмиссияны, қысқа патенттелген есту қабілеті туындаған әлеуетті және тимпанометрияны тіркеу әдісімен бала өмірінің оныншы-отызыншы күніне дейінгі мерзімде жүргізіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жыл сайын МСАК денсаулық сақтау ұйымында туындаған отоакустикалық эмиссияны, қысқа патенттелген есту қабілеті туындаған әлеуетті тіркеу әдісімен ерте жастағы (үш жасқа дейінгілерді қоса алғанда) балаларға әмбебап аудиологиялық скрининг жүргізіледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Мүгедектігі бар адамдарды есту функциясының бұзылуын өтейтін медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету және ауыстыру "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 287 бұйрық) және "Мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 284 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32984 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 284 бұйрық) сәйкес жүргізіледі."
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-306/2020 "Об утверждении правил оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2025 года № 36828
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-306/2020 "Об утверждении правил оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21849) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 83) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) универсальный аудиологический скрининг – ежегодное выявление в организациях ПМСП нарушений слуха у всех детей раннего возраста (до трех лет) и в шесть лет методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии, коротко-латентных слуховых вызванных потенциалов;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) настроечная сессия – период, занимающий от двух до четырех рабочих дней, в течение которого проводится настройка (аудио) речевого процессора систем имплантации;";
в пункте 12 внесено изменение в тексте на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Ежегодно в организации здравоохранения ПМСП проводится универсальный аудиологический скрининг детей раннего возраста (до трех лет включительно) методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии, коротколатентных слуховых вызванных потенциалов.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Обеспечение и замена медицинских изделий, компенсирующих нарушение функции слуха лицам с инвалидностью, производится в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 "Об утверждении Правил обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32993) (далее – Приказ № 287) и приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 284 "Об утверждении Классификатора технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32984) (далее – Приказ № 284).";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Мүгедектігі жоқ адамдарға медициналық көрсетілімдер бойынша есту протезі көмегін ұсыну жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мүгедектігі жоқ адамдарды медициналық көрсетілімдер бойынша есту протезі көмегімен қамтамасыз етуді жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары өз құзыреті шегінде: мүгедектігі жоқ адамдарды медициналық көрсетілімдер бойынша есту протезі көмегімен қамтамасыз ету үшін медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 24-1 тармақпен толықтырылсын:
"24-1. Есту функциясының 1, 2, 3, 4 дәрежедегі созылмалы (қайтымсыз) бұзылуы бар, мүгедектік дәрежесі жоқ адамдарды есту функциясының бұзылуын өтейтін медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету және ауыстыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Есту аппараттарымен естуді протездеу оториноларинголог (сурдолог) дәрігердің қорытындысы бойынша естуді аудиологиялық зерттеп-қараудан кейін жүзеге асырылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Цифрлық есту аппараттарын таңдау және есту протездеу дыбысты өңдеудің заманауи технологияларын, DSL және NAL-NL2 баптау алгоритмдерін қолдану, кемінде 8 жиілік арналарын пайдалану, жиілікті ауыстыру мүмкіндіктері бар кеңейтілген жиілік диапазоны, бинауралды синхрондау, шуды интеллектуалды басу және кері акустикалық байланыс, көпжолақты бағытталуы, сондай-ақ IP68 рейтингі бар наноқаптаманың және қауіпсіздік құралдарының болуы арқылы жүзеге асырылады. Есту аппараттарын жарық LED-индикатормен жабдықталуына, батарея бөлігін бұғаттау мүмкіндігі, мобильді қосымшалармен біріктіру және FM-жүйелерімен үйлесімділігіне қойылатын қосымша талаптар ескеріледі";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Есту аппаратымен естуді протездеуді қажет ететін пациентте кез келген ауру бойынша мүгедектік тобы болған кезде есту протезімен қамтамасыз ету № 287 және № 284 бұйрықтарына сәйкес 4 жылда 1 рет есту протездеу кабинеттерінде бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.";
36-тармақ алып тасталсын;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Кез келген ауру бойынша мүгедектік тобы бар пациенттерге есту аппараттарын ауыстыру № 287 және № 284 бұйрықтарына сәйкес 4 жылда 1 рет оларды берген есту протездеу кабинетінде жүргізіледі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Мүгедектігі жоқ адамдардың есту протезін, соның ішінде сүйек өткізгіштігін ауыстыру оларды берген есту протездеу кабинетінде орнатылған сәттен бастап 4 жыл өткен соң жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Принятие решения о предоставлении слухопротезной помощи по медицинским показаниям лицам, не имеющим инвалидность, осуществляется по решению местных представительных органов.
Обеспечение слухопротезной помощи по медицинским показаниям лицам, не имеющим инвалидность, осуществляется местными исполнительными органами.
Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в пределах своей компетенции: осуществляют закуп медицинских изделий для обеспечения слухопротезной помощью по медицинским показаниям лиц, не имеющих инвалидность.";
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. Обеспечение и замена медицинских изделий, компенсирующих нарушение функции слуха лицам, имеющим хроническое (не обратимое) нарушение функции слуха 1, 2, 3, 4 степени, не имеющим статус лица с инвалидностью, производится за счет средств местного бюджета.
Слухопротезирование слуховыми аппаратами осуществляется после аудиологического обследования слуха по заключению врача оториноларинголога (сурдолога).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Подбор и слухопротезирование цифровыми слуховыми аппаратами осуществляется с применением современных технологий обработки звука, алгоритмов настройки DSL и NAL-NL2, использование не менее 8 частотных каналов, расширенного частотного диапазона с возможностями частотного переноса, бинауральной синхронизации, интеллектуального подавления шума и обратной акустической связи, многополосной направленности, а также наличие нанопокрытия с рейтингом IP68 и средств безопасности. Дополнительно учитываются требования к оснащению слуховых аппаратов световым LED-индикатором, возможностью блокировки батарейного отсека, интеграцией с мобильными приложениями и совместимостью с FM-системами.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. При наличии у пациента, нуждающегося в слухопротезировании слуховыми аппаратами, группы инвалидности по любому заболеванию обеспечение проводится за счет бюджетных средств 1 раз в 4 года в кабинетах слухопротезирования, в соответствии с Приказами № 287 и № 284.";
пункт 36 исключить;
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Замена слуховых аппаратов пациентам, имеющим группу инвалидности по любому заболеванию, производится 1 раз в 4 года в кабинете слухопротезирования, выдавших их, в соответствии с Приказами № 287 и № 284.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Замена слуховых аппаратов, в том числе костного проведения, не имеющим инвалидность осуществляется по истечении 4 лет с момента их установки за счет средств местного бюджета в кабинете слухопротезирования выдавших их.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

"58. Ортаңғы құлақты немесе сүйек өткізгіштігін импланттау жүйесін орнатқаннан кейінгі бірінші жылы аудио-(сөйлеу) процессорын баптау кемінде 4 рет, екінші жылы – кемінде 2 рет, келесі жылдары – кемінде жылына 1 рет жүргізіледі.
Ортаңғы құлақ және сүйек өткізгіштігі импланттарына арналған сөйлеу (аудио) процессорларын ауыстыру 5 жылда 1 рет жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлігі

"58. В первый год после установки системы имплантации среднего уха или костной проводения настройка аудио- (речевого) процессора производится не менее 4 раз, на втором году – не менее 2 раз, в последующие годы – не менее 1 раза в год.
Замена аудио- (речевого) процессоров к имплантам среднего уха и костного проведения осуществляется 1 раз в 5 лет за счет средств местного бюджета.".
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан