"Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 248 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 344-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қыркүйекте № 36826 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 248 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10957 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-4-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.";
Қағидалардың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидалары";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Электр энергетикасы туралы" Заңы 10-4 бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) ұйымдастыруды және оның жұмыс істеу тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 2-тармақтың 7) тармақшасымен толықтырылсын:
"7) Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі (бұдан әрі – уәкілетті органның ақпараттық жүйесі) – жеке және заңды тұлғалардың уәкілетті органмен және өзге де мемлекеттік органдармен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы электр энергетикасы саласындағы Қазақстан Республикасының отын-энергетика кешенінің деректерін жинауға, өңдеуге, мониторингтеуге және талдауға арналған уәкілетті органның ақпараттық жүйесі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭКЕАЖ құру үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері (бұдан әрі – субъектілер) әрбір ЭЕК құрамына кіретін өлшеу құралдарының техникалық және метрологиялық сипаттамаларын, қосылу атауын көрсете отырып, энергия объектілерінде орналасқан ЭЕК тізбесін, электр энергиясын берудің/тұтынудың бір сызықты электр схемасын қоса бере отырып, субъектінің ЭКЕАЖ-ын Жүйелік оператордың интеграцияланған ЭКЕАЖ-ына қосуға техникалық шарттарды алуға еркін нысанда жазбаша өтініш береді.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 248 "Об утверждении Правил функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 сентября 2025 года № 344-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2025 года № 36826
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 248 "Об утверждении Правил функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10957), следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 10-4 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии.";
заголовок Правил изложить в следующей редакции:
"Правила функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии";
в Правилах функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10-4 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", и определяют порядок организации и функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ).";
дополнить пункт 2 подпунктом 7) следующего содержания:
"7) Единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом (далее - информационная система уполномоченного органа) - информационная система уполномоченного органа, предназначенная для сбора, обработки, мониторинга и анализа данных топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан в сфере электроэнергетики посредством информационного взаимодействия физических и юридических лиц с уполномоченным органом и иными государственными органами.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для создания АСКУЭ субъекты оптового рынка электрической энергии (далее- субъекты) подают письменные заявления в произвольной форме на получение технических условий на подключение АСКУЭ субъекта к интегрированной АСКУЭ Системного оператора с приложением однолинейной электрической схемы выдачи/потребления электрической энергии, перечня КУЭ, расположенных на энергообъектах субъекта, с указанием наименования присоединения, технических и метрологических характеристик средств измерения, входящих в состав каждого КУЭ.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:

"54. Электр энергиясын коммерциялық есепке алу деректері уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне деректерді одан әрі бере отырып, деректерді жинау және беру құрылғыларына әрбір он бес минут сайын беріледі. Ақпаратты берудің істен шығуы кезінде бірнеше он бес минуттық аралықта бір мезгілде деректерді жинау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.";
мынадай мазмұндағы 6-тараумен толықтырылсын:
"6-тарау. Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін жарақтандыру тәртібі.";
мынадай мазмұндағы 77 және 78-тармақтармен толықтырылсын:
"77. Электр энергетикасы саласындағы отын-энергетика кешенінің субъектілері уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің өздерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қол жеткізуді ұсынады және интеграциялайды.
78. Электр энергетикасы субъектілерінің ақпараттандыру объектілеріне қойылатын талаптар Заңының 10-4-бабының 4-тармағына сәйкес Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидаларында айқындалады.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Цифрландыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрі Е. Аккенженов

"54. Данные коммерческого учета электрической энергии передаются в устройства сбора и передачи данных каждые пятнадцать минут с дальнейшей передачи данных в информационную систему уполномоченного органа. При сбоях передачи информации обеспечивается возможность сбора данных одновременно за несколько пятнадцатиминутных интервалов.";
дополнить главой 6 следующего содержания:
"Глава 6. Порядок оснащения автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии.";
дополнить пунктами 77 и 78 следующего содержания:
"77. Субъекты топливно-энергетического комплекса в области электроэнергетики предоставляют доступ и интегрируют свои аппаратно-программные комплексы автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии с информационной системой уполномоченного органа.
78. Требования к объектам информатизации субъектов электроэнергетики определяются Правилами формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическом комплексом, в соответствии с пунктом 4 статьи 10-4 Закона.".
2. Департаменту цифровизации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов