"Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидаларын және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысанын, сондай-ақ тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 3 сәуірдегі № 180 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 338 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қыркүйекте № 36785 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидаларын және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысанын, сондай-ақ тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 3 сәуірдегі №180 қағидалары (бұдан әрі – Қағида) (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20346 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидалары және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысаны, сондай-ақ тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысы:
Қағиданың 9-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) коммерциялық емес ұйымның басқару органдары сайлайтын немесе тағайындайтын тексеру органы (тексеру комиссиясы, тексерушi, ішкі аудит қызметі)";
Қағиданың 12-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы басқармасын (төрағасын), тұрғын үй-құрылыс кооперативінің тексеру комиссиясын (тексерушi, ішкі аудит қызметі) және тарату комиссиясының мүшелерін сайлау;";
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысанында:
9.1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) коммерциялық емес ұйымның басқару органдары сайлайтын немесе тағайындайтын тексеру органы (тексеру комиссиясы, тексерушi, ішкі аудит қызметі)";
9.3-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органның басқармасын (төрағасын), тексеру комиссиясын (тексерушi, ішкі аудит қызметі) және тарату комиссиясының мүшелерін сайлау;";
9.11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9.11 ТҚК-ның тексеру комиссиясы (тексерушi, ішкі аудит қызметі) құрылтай жиналысында және кейіннен ТҚК-ның жалпы жиналысында үш жыл мерзімге сайланады."

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 апреля 2020 года № 180 "Об утверждении Правил организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива и типовой формы договора участия в жилищно-строительном кооперативе, а также типового устава жилищно-строительного кооператива"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2025 года № 36785
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 апреля 2020 года № 180 "Об утверждении Правил организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива и типовой формы договора участия в жилищно-строительном кооперативе, а также типового устава жилищно-строительного кооператива" (далее – Правила) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20346) следующие изменения:
В Правилах организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива и типовая форма договора участия в жилищно-строительном кооперативе, а также типовой устав жилищно-строительного кооператива:
подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) контрольный орган (ревизионная комиссия, ревизор, служба внутреннего аудита), избираемый или назначаемый органами управления некоммерческой организации.";
подпункт 8) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"8) избрание правления (председателя) Исполнительного органа жилищно-строительного кооператива, Ревизионной комиссии (ревизора, служба внутреннего аудита) жилищно-строительного кооператива и членов ликвидационной комиссии;";
В Типовой форме договора участия в жилищно-строительном кооперативе:
подпункт 3) пункта 9.1 изложить в следующей редакции:
"3) контрольный орган (ревизионная комиссия, ревизор, служба внутреннего аудита), избираемый или назначаемый органами управления некоммерческой организации.";
подпункт 8) пункта 9.3 изложить в следующей редакции:
"8) избрание правления (председателя) исполнительного органа, ревизионной комиссии (ревизор, служба внутреннего аудита), членов ликвидационной комиссии;";
пункт 9.11 изложить в следующей редакции:
"9.11. Ревизионная комиссия ЖСК (ревизор, служба внутреннего аудита) избираются сроком на три года на Учредительном и впоследствии на Общем собрании ЖСК.".

2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрілігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан