Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36769 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 80) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Персоналды дамыту және басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 197 бұйрығына қосымша/
Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 80) тармақшасына сәйкес әзірленді және әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік (орта білімнен кейінгі), арнаулы, мамандандырылған, қосымша білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде қолданылатын негізгі ұғымдар:

Об утверждении Методики проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36769.
В соответствии с подпунктом 80) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования.
2. Департаменту развития и управления персоналом Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 197
Методика проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 80) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяет порядок проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования дошкольного, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального (послесреднего), специального, специализированного, дополнительного образования (далее – организации образования) независимо от формы собственности, ведомственной подчиненности, за исключением военных, специальных учебных заведений.
2. Основные понятия, используемые в настоящей Методике:

1) бағаланатын адам – білім беру ұйымының педагогі және/немесе басшысы;
2) бағаланатын кезең – бағаланатын адамның жұмыс нәтижелерін бағалау кезеңі;
3) бағалаушы адам – білім беру ұйымдарының басшысы және/немесе білім беруді басқару органының басшысы;
4) калибрлеу сессиясы – рейтингті объективті жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында бағаланатын адамдардың қызмет нәтижелерін қайта қарастыру мүмкіндігін талқылау рәсімі;
5) саралау – бағаланатын адамдардың кәсіби қызмет нәтижелеріне берілген бағаларды олардың қол жеткізген сандық және (немесе) сапалық көрсеткіштері негізінде жалпы бағаланатын субъектілер жиынтығындағы салыстырмалы орнын анықтау мақсатында жүйелеу.
3. Білім беру ұйымдары педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингі (бұдан әрі – Рейтинг) білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшыларын жылына 1 (бір) рет ерікті негізде кәсіби қызметін ынталандыру және жетілдіру процесін арттыру, білім беру сапасын жақсарту мақсатында жүргізіледі.
2-тарау. Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігіне рейтинг жүргізу тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 15.04.2026 № 96-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Рейтинг осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Ұстаз" педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының ұлттық платформасы ақпараттандыру объектісі (бұдан әрі – Платформа) арқылы және (немесе) қағаз түрінде аяқталған оқу жылының қорытындысы бойынша қалыптастырылады.
5. Педагогтердің рейтингін білім беру ұйымының басшысы ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегі мен 31 қазаны аралығында өткізеді. Білім беру ұйымдары басшыларының рейтингін білім беруді басқару органдары ағымдағы күнтізбелік жылғы 15 қарашасы мен 31 желтоқсаны кезеңінде жүргізеді.
6. Рейтингке осы лауазымдарды бағаланатын бір кезеңнен аз уақыт атқарған білім беру ұйымдарының педагогтері немесе басшылары қатыспайды.
7. Рейтинг нәтижелері келесі жіктеу бойынша қалыптасады:
1) жоғары тиімді деңгей – елеулі жеке жетістіктері бар және білім беру ұйымдары мен жоғары білім беру нәтижелерімен ерекшеленетін өңірлерде жұмыс істейтін педагогтерді қамтиды;
2) тиімді деңгей – жоғары жеке жетістіктері бар және білім беру ұйымдары мен білім беру нәтижелері жақсы өңірлерде жұмыс істейтін педагогтерді қамтиды;
3) дамушы деңгей – өсу үшін әлеуеті бар және білім беру ұйымдары мен білім беру нәтижелері қанағаттанарлық өңірлерде жұмыс істейтін педагогтерді қамтиды;

1) оцениваемое лицо – педагог и/или руководитель организации образования;
2) оцениваемый период – период оценки результатов деятельности оцениваемых лиц;
3) оценивающее лицо – руководитель организации образования и/или руководитель органа управления образованием;
4) калибровочная сессия – процедура обсуждения возможной корректировки результатов оценки деятельности оцениваемых лиц, проводимая с целью обеспечения объективности проведения рейтинга;
5) ранжирование – систематизация оценок результатов профессиональной деятельности оцениваемых лиц, на основе достигнутых ими количественных и (или) качественных показателей с целью определения их относительного положения в совокупности оцениваемых субъектов.
3. Рейтинг эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования (далее – Рейтинг) проводится на добровольной основе 1 (один) раз в год в целях повышения мотивации и процесса совершенствования профессиональной деятельности педагогов и руководителей организаций образования, улучшения качества образования.
Глава 2. Порядок проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 15.04.2026 № 96-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Рейтинг формируется по итогам завершенного учебного года через объект информатизации Национальная платформа непрерывного профессионального развития педагога "Ұстаз" (далее – Платформа) и (или) на бумажном носителе по форме согласно приложению к настоящей Методике.
5. Рейтинг педагогов проводится руководителем организации образования в период с 1 сентября по 31 октября текущего календарного года. Рейтинг руководителей организаций образования проводится органами управления образованием в период с 15 ноября до 31 декабря текущего календарного года.
6. В Рейтинге не участвуют педагоги или руководители организаций образования, занимающие данные должности менее одного оцениваемого периода.
7. Результаты рейтинга формируются по следующей классификации:
1) высокоэффективный уровень – включает педагогов, которые демонстрируют значительные индивидуальные достижения и работают в организациях образования и регионах, отличающихся высокими образовательными результатами;
2) эффективный уровень – включает педагогов, которые показывают высокие индивидуальные достижения и работают в организациях образования и регионах с хорошими образовательными результатами;
3) развивающийся уровень – включает педагогов, которые имеют потенциал для роста и работают в организациях образования и регионах с удовлетворительными образовательными результатами;

4) даму динамикасы төмен деңгей – жеке нәтижелері төмен және білім беру нәтижелері төмен өңірлердегі білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді қамтиды.
8. Рейтинг Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы №83 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №13317 болып тіркелген) бекітілген Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына сәйкес білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшыларының біліктілік санаттары бөлінісінде қалыптастырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 15.04.2026 № 96-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Рейтинг педагогтердің "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесінен алынған деректері және Платформада әртүрлі дерекқорлардағы құжаттарды (мәліметтерді) жинау және өңдеу арқылы қалыптастырылған материалдары негізінде өткізіледі.
Бағаланатын адам Платформадағы жеке кабинетте деректердің толықтығын және дұрыстығын тексереді.
Платформада әртүрлі дерекқорлардан қалыптастырылатын цифрланған деректер немесе құжаттар (мәліметтер) болмаған жағдайда, бағаланатын адам ұсынған деректерді білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен тағайындалған жауапты адам (бұдан әрі – жауапты адам) қолмен енгізеді.
Рейтингтің алдын ала нәтижелері бағаланатын адамға ұсынылған деректермен танысу және дұрыстығы растау мақсатында қорытынды нәтижелер ресми жарияланатын күнге дейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
10. Рейтинг қорытынды балл бойынша сараланған тізім негізінде қалыптастырылады. Қорытынды балл әрбір көрсеткіш бойынша көрсеткіштің есептелген үлес салмағына көбейтілген балдарды қосу арқылы қойылады.
11. Балдар тең болған жағдайда Әдістемеге сәйкес көрсеткіштің ең жоғары үлес салмағын ескере отырып саралау жүзеге асырылады.
12. Бағалаушы адам Рейтинг аяқталған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бағаланатын адамға Рейтинг нәтижелері туралы хабардар етеді.
Хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) көзделген тәсілдердің бірімен жолданады.
13. Бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бағаланатын адам рейтинг нәтижелерімен танысқан күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бағалаушы адамның атына калибрлеу сессиясын өткізу туралы арызды еркін нысанда – қағаз немесе электрондық түрде жолдайды.
14. Бағалаушы адам бағаланатын адамның арызы түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде калибрлеу сессиясын өткізу туралы шешім қабылдайды және оның құрамын бекітеді.
Калибрлеу сессиясының қызметін жауапты адам ұйымдастырады.
Калибрлеу сессиясының қатысушылары тақ саннан (3-тен (үш) кем емес) тұрады.
Бағаланатын адамның арызы бойынша ұйымдастырылған калибрлеу сессиясының құрамына осы білім беру ұйымының рейтингіне қатыспаған педагогтер және/немесе білім беру ұйымдарының басшылары және/немесе әдіскерлер және/немесе білім беруді басқару органдарының мамандары кіреді.

4) уровень с низкой динамикой развития – включает педагогов с невысокими индивидуальными результатами, которые работают в организациях образования и регионах со слабыми образовательными результатами.
8. Рейтинг формируется в разрезе квалификационных категорий педагогов и руководителей организаций образования в соответствии с Правилами и условиями проведения аттестации педагогов, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317).
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 9 предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 15.04.2026 № 96-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Рейтинг проводится на основе данных, полученных из информационной системы "Национальная образовательная база данных" и сформированных материалов педагогов на Платформе через сбор и обработку документов (сведений) из различных баз данных.
Оцениваемое лицо проверяет в личном кабинете полноту и достоверность данных на Платформе.
В случае отсутствия оцифрованных данных или документов (сведений), формирующихся на Платформе из различных баз данных, данные, представленные оцениваемым лицом вносятся вручную ответственным лицом, назначенным приказом руководителя организации образования (далее – ответственное лицо).
Предварительные результаты рейтинга предоставляются оцениваемому лицу не позднее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до даты официального опубликования итоговых результатов, с целью ознакомления, подтверждения корректности представленных данных.
10. Рейтинг формируется на основе списка, ранжированного по итоговому баллу. Итоговый балл выставляется через суммирование баллов по каждому показателю, умноженному на рассчитанный удельный вес показателя.
11. В случае равенства баллов осуществляется ранжирование с учетом наивысшего удельного веса показателя согласно Методике.
12. Оценивающее лицо уведомляет оцениваемое лицо о результатах Рейтинга в течение 5 (пять) рабочих дней с даты его завершения.
Уведомление направляется одним из способов, предусмотренных Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК РК).
13. В случае несогласия с результатами оценки оцениваемое лицо в течение 10 (десять) рабочих дней со дня ознакомления с результатами Рейтинга направляет в адрес оценивающего лица заявление о проведении калибровочной сессии в произвольной форме — в бумажном или электронном виде.
14. Оценивающее лицо принимает решение о проведении калибровочной сессии и утверждает ее состав в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления заявления оцениваемого лица.
Деятельность калибровочной сессии организовывает ответственное лицо.
Калибровочная сессия состоит из нечетного числа участников (не менее 3 (три).
В состав калибровочной сессии, организованной по заявлению оцениваемого лица, входят педагоги и/или руководители организаций образования, не участвовавшие в рейтинге в данной организации образования, и/или методисты и/или специалисты органов управления образованием.

15. Калибрлеу сессиясы бағаланушы адамның арызы түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде өткізіледі.
16. Калибрлеу сессиясы барысында бағаланатын адам бұған дейін ескерілмеген қосымша материалдарды ұсынады.
Қосымша деректерді енгізу немесе қабылдамау туралы түпкілікті шешім калибрлеу сессиясына қатысушылардың көпшілік дауысымен қабылданады және тиісті хаттамамен ресімделеді.
Жауапты адам хаттаманы оған қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Платформада орналастырады және бағалау нәтижелеріне тиісті өзгерістер енгізеді.
Калибрлеу сессиясы қосымша деректерді қосу туралы оң шешім қабылдаған жағдайда жауапты адам оларды Платформаға енгізеді.
Рейтингті қайта есептеу енгізілген толықтыруларды ескере отырып автоматты түрде жүзеге асырылады.
17. Калибрлеу сессиясының нәтижелері бойынша бағалаушы адам бағаланатын адаммен кездесу өткізеді және қорытынды бағалау нәтижесі туралы кері байланысады.
18. Бағалаушы адамдардың шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі ҚР ӘРПК-мен реттеледі.
3 тарау. Білім беру ұйымдары педагогтерінің рейтингін қалыптастыру әдістемесі
19. Білім беру ұйымдары педагогтері рейтингінің әдістемесі жеке және ұжымдық тиімділік көрсеткіштерінен тұрады.
Педагогтің жеке тиімділігі – бұл мұғалімнің пәндік білім деңгейін, оқыту сапасын, кәсіби және ғылыми іс-шаралардағы белсенділігі мен табыстылығын, білім алушылардың білім жетістіктеріне әсерін көрсететін кәсіби нәтижелерін жиынтық бағалау.
Ұжымдық тиімділік – білім беру ұйымының немесе өңірдің білім сапасын бағалаудың ұлттық және халықаралық жүйелеріндегі жетістіктерін көрсететін педагогикалық ұжым жұмысы нәтижелілігінің көрсеткіші.
20. Жеке тиімділік көрсеткіштері педагог пен оның білім алушыларының/тәрбиеленушілерінің жетістіктерін қамтиды.
Жеке тиімділік:
1) педагогтің білімін бағалау (бұдан әрі – ПББ) қорытындылары бойынша педагогтің пәндік білім деңгейі;
2) Платформада "Оқыту сапасы" (өткізу, ұйымдастыру) көрсеткіші бойынша орташа арифметикалық мәні;
3) бар болған жағдайда, педагогтің, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 514 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7355 болып тіркелген) бекітілген Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі), біліктілікті арттырудың, әдістемелік және зерттеу қызметінің, тәжірибені жинақтау мен таратудың жоспарына (бұдан әрі – іс-шаралар) сәйкес жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға), орындаушылар конкурстарына, кәсіби шеберлік конкурстарына және спорттық жарыстарға қатысуының тұрақтылығы мен нәтижелілігінің көрсеткіші;

15. Калибровочная сессия проводится в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступлении заявлении оцениваемого лица.
16. На калибровочной сессии оцениваемое лицо представляет дополнительные материалы, которые ранее не были учтены.
Итоговое решение о включении или отклонении дополнительных данных принимается большинством голосов участников калибровочной сессии и оформляется протоколом.
Ответственное лицо размещает протокол на Платформе в течение 3 (три) рабочих дней со дня его подписания и вносит соответствующие изменения в результаты оценки.
В случае положительного решения калибровочной сессии о включении дополнительных данных, ответственное лицо вносит их в Платформу.
Пересчет рейтинга осуществляется автоматически с учетом внесенных дополнений.
17. По результатам калибровочной сессии оценивающее лицо проводит встречи с оцениваемым лицом и предоставляет обратную связь о результатах итоговой оценки.
18. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) оценивающих лиц регулируется АППК РК.
Глава 3. Методика формирования рейтинга педагогов организаций образования
19. Методика формирования рейтинга педагогов организаций образования состоит из показателей индивидуальной и коллективной эффективности.
Индивидуальная эффективность педагога — это совокупная оценка профессиональных результатов педагога, отражающая уровень его предметных знаний, качество преподавания, активность и успешность в профессиональных и научных мероприятиях, влияние на образовательные достижения обучающихся.
Коллективная эффективность — это показатель результативности работы педагогического коллектива, отражающий достижения образовательной организации или региона в национальных и международных системах оценки качества образования.
20. Показатели индивидуальной эффективности включают достижения педагога и его обучающихся/воспитанников.
Индивидуальная эффективность:
1) уровень предметных знаний педагога по итогам оценки знаний педагога (далее – ОЗП);
2) среднее арифметическое значение по показателю "Качество преподавания" (проведения, организации) на Платформе;
3) показатель стабильности и результативности участия педагога в республиканских и международных олимпиадах и конкурсах научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсах исполнителей, конкурсах профессионального мастерства и спортивных соревнований в соответствии с Перечнем республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований (далее – Перечень), утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 декабря 2011 года № 514 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7355), или планом органа управления образованием (соответствующего уровня), повышении квалификации, методической и исследовательской деятельности, обобщении и трансляции опыта (далее – мероприятия) при наличии;

4) мүмкіндіктері шектеулі балалардың білім сапасына/оқу бағдарламасын меңгеруіне/дағдыларының қалыптасуына әсер ету мөлшері;
5) бар болған жағдайда, білім алушылардың/тәрбиеленушілердің Тізбеге сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға (бұдан әрі – білім алушылар/тәрбиеленушілер конкурсы) қатысуының тұрақтылығы мен нәтижелілігінің көрсеткіші (арнайы білім беру ұйымдарының педагогтерін қоспағанда).
21. Педагогтің жетістіктері:
1) ПББ қорытындысы бойынша педагогтің пәндік білім деңгейі;
2) Платформада "Оқыту сапасы" (өткізу, ұйымдастыру) көрсеткіші бойынша орташа арифметикалық мән;
3) педагогтің кәсіби конкурстарға немесе іс-шараларға, біліктілікті арттыруға қатысуының тұрақтылығы мен нәтижелілігінің көрсеткіші:
– педагог жетістіктерінің тұрақтылығы мен нәтижелілігінің көрсеткіші;
– педагогтің соңғы 5 жылдағы жетістіктерінің жүйелілігін көрсететін тұрақтылық коэффициенті;
– жүлделі орындар саны;
– деңгейдің маңыздылық коэффициенті:
Білім беру ұйымдарының деңгейі
Аудан/қала деңгейі
Облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейі
Республикалық деңгей
Халықаралық деңгей
0,1
0,3
0,6
0,9
1
22. Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жетістіктері:
1) білім сапасының әсер ету мөлшері;
Есепте білім сапасының көрсеткіші бойынша білім алушыларды/тәрбиеленушілерді процентильдерге бөлу арқылы педагогтерді топтарға жіктейтін әсерді бағалау моделі қолданылады:
– топтық жіктеу;
–білім алушылардың/тәрбиеленушілердің білім сапасының нәтижелері;
Білім деңгейінің бастапқы көрсеткішіне байланысты өзгерістердің әсерін есептеу үшін келесі формула қолданылады:
– білім сапасының нәтижелеріндегі жалпы айырмашылық;
– топтық жіктеудің әртүрлі деңгейлері үшін коэффициенттер;
– кездейсоқ қате.
Топтық әсер ету коэффициентін ескере отырып білім сапасының әсер ету мөлшерін есептеу үшін келесі формула қолданылады:
– түзетілген балл;
– білім сапасының нәтижелерінің стандартталған көрсеткіші (Z- көрсеткіші);
– топтық жіктеу коэффициенттері;
– түзетілген балдардың стандартты ауытқуы;
– әсер мөлшері.
Әсер ету мөлшерін есептеудің бұл тәсілі экстремалды мәндерді жоққа шығаратын және оң және теріс өзгерістерді бөле отырып, ықтимал факторларды ескере отырып, деректердің түсіндірілуін қамтамасыз ететін стандартталған көрсеткішті алуға мүмкіндік береді.
2) білім алушылардың/тәрбиеленушілердің конкурстарға қатысуы тұрақтылығы мен нәтижелілігінің көрсеткіші:
– білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жетістіктерінің тұрақтылығы мен нәтижелілігінің көрсеткіші;
– білім алушылардың/тәрбиеленушілердің соңғы 5 (бес) жылдағы жетістіктерінің жүйелілігін көрсететін тұрақтылық коэффициенті;
– жүлделі орындар саны;
– деңгейдің маңыздылық коэффициенті:
Білім беру ұйымдарының деңгейі
Аудан/қала деңгейі
Облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейі
Республикалық деңгей
Халықаралық деңгей
0,1
0,3
0,6
0,9
1

4) размер эффекта качества знаний/освоения образовательной программы/сформированности навыков у детей с ограниченными возможностями;
5) показатель стабильности и результативности участия обучающихся/воспитанников в конкурсах или олимпиадах, или соревнованиях в соответствии с Перечнем (далее – конкурс обучающихся/воспитанников) при наличии (за исключением педагогов организаций специального образования).
21. Достижения педагога:
1) уровень предметных знаний педагога по итогам ОЗП;
2) среднее арифметическое значение по показателю "Качество преподавания" (проведения, организации) на Платформе;
3) показатель стабильности и результативности участия педагога в профессиональных конкурсах и мероприятиях, повышении квалификации:
– показатель стабильности и результативности достижений педагога;
– коэффициент стабильности, отражающий регулярность достижений педагога за последние 5 (пять) лет;
– количество призовых мест;
– коэффициент значимости уровня:
Уровень организации образования
Уровень района/города
Уровень области (города республиканского значения и столицы)
Республиканский уровень
Международный уровень
0,1
0,3
0,6
0,9
1
22. Достижения обучающихся/воспитанников:
1) размер эффекта качества знаний;
В расчете применяется модель оценки эффекта, которая делит педагогов на группы в зависимости от показателя качества знаний обучающихся/воспитанников по процентилям:
– групповое деление;
– результаты качества знаний обучающихся/воспитанников;
Для расчета влияния изменений в зависимости от исходного уровня знаний используется следующая формула:
– общая разница в результатах качества знаний;
– коэффициенты для разных уровней группового деления;
– случайная ошибка;
Для расчета размера эффекта качества знаний с учетом коэффициента группового влияния используется следующая формула:
– корректированный балл;
– стандартизированная оценка (Z-оценки) результатов качества знаний;
– коэффициенты группового деления;
– стандартное отклонение корректированных баллов;
– размер эффекта.
Такой подход к расчету размера эффекта позволяет получить стандартизированный показатель, который исключает экстремальные значения и обеспечивает интерпретируемость данных с учетом возможных факторов, разделяя положительные и отрицательные изменения.
2) показатель стабильности и результативности участия в конкурсах обучающихся/воспитанников:
– показатель стабильности и результативности достижений обучающихся/ воспитанников;
– коэффициент стабильности, отражающий регулярность достижений обучающихся/ воспитанников за последние 5 (пять) лет;
– количество призовых мест;
– коэффициент значимости уровня:
Уровень организации образования
Уровень района/города
Уровень области (города республиканского значения и столицы)
Республиканский уровень
Международный уровень
0,1
0,3
0,6
0,9
1

23. Ұжымдық тиімділік көрсеткіштері білім беру ұйымы мен өңірдің жетістіктеріне қосқан үлесін қамтиды.
Ұжымдық тиімділік:
1) білім беру ұйымының білім сапасын бағалаудың ұлттық жүйелеріндегі жетістіктері бар болған жағдайда (қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін қоспағанда):
- мектепке дейінгі ұйымдар мен арнайы білім беру ұйымдары үшін мемлекеттік аттестаттаудан өту нәтижелері;
- орта білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың білім жетістіктерінің мониторингінің, ұлттық бірыңғай тестілеудің, Programme for International Student Assessment (бұдан әрі -– PISA) нәтижелері, "Алтын белгісі" бар түлектердің үлесі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына мемлекеттік тапсырыс бойынша және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына мемлекеттік грантқа түскен түлектердің үлесі, бар болған жағдайда мемлекеттік аттестаттаудан өту нәтижелері;
- техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына мемлекеттік грантқа түскен, жұмысқа орналастырылған, оқуды аяқтағаннан кейін кәсіпкерлік қызметті бастаған түлектердің үлесі, бар болған жағдайда мемлекеттік аттестаттаудан өту нәтижелері.
Білім беру ұйымының мемлекеттік аттестаттаудан өту қорытындысы бойынша мемлекеттік аттестаттаудан өту үшін бірінші реттен 1 балл, басқа жағдайларда – 0,5 балл қойылады.
2) өңірдің халықаралық, елдік зерттеулердегі жетістіктері PISA нәтижелерін және әлеуметтік сауалнамаларды (бар болған жағдайда) қамтиды.
24. Педагог рейтингінің қорытынды балын есептеу келесі алгоритм бойынша жүргізіледі:
1) деректерді стандарттау – дұрыс салыстыру үшін бастапқы деректерді бір шкалаға келтіру;
2) факторлық талдау Principal Component Analysis (бұдан әрі – PCA) - қорытынды нәтижеге әсер ететін негізгі факторларды бөліп көрсету және әрбір критерийдің үлес салмағын анықтау;
3) рейтингтің қорытынды балын есептеу – көрсеткіштердің стандартталған мәндерінің өлшенген сомасын есептеу:
– педагогі рейтингінің қорытынды балы;
– педагогі үшін көрсеткішінің стандартталған мәні;
– көрсеткішінің салмақ коэффициенті;
– көрсеткіштердің ең көп саны.
25. Деңгейлерді қалыптастыру жеке және ұжымдық тиімділікті салыстыру арқылы жүзеге асырылады, бұл өз кезегінде позицияны түсіндіруге және даму бағыттарын анықтауға мүмкіндік береді.
Матрица
ЖЕКЕ ТИІМДІЛІК
Ж
Т
Д
ДТ
ҰЖЫМДЫҚ ТИІМДІЛІК
Ж
Ж
Ж
Т
Д
Т
Ж
Т
Т
Д
Д
Т
Т
Д
ДТ
ДТ
Д
Д
ДТ
ДТ
(Ж) - Жоғары тиімді деңгей;
(Т) - Тиімді деңгей;
(Д) - Дамушы деңгей;
(ДТ) - Даму динамикасы төмен деңгей.

23. Показатели коллективной эффективности включают вклад в достижения организации образования и региона.
Коллективная эффективность:
1) достижения организации образования в национальных системах оценки качества образования при наличии (за исключением педагогов организаций дополнительного образования):
- для дошкольных организаций и специальных организаций образования результаты прохождения государственной аттестации;
- для организаций среднего образования результаты мониторинга образовательных достижений обучающихся, единого национального тестирования, Programme for International Student Assessment (далее – PISA) -based Test for Schools, доля выпускников имеющих знак "Алтын белгі", доля выпускников, поступивших на государственный заказ в организации технического и профессионального, послесреднего образования и на грант организации высшего и послевузовского образования, результаты прохождения государственной аттестации при наличии;
- для организаций технического и профессионального, послесреднего образования доля выпускников, поступивших на грант в организации высшего и послевузовского образования, трудоустроенных, начавших предпринимательскую деятельность после завершения обучения, результаты прохождения государственной аттестации.
По итогам прохождения государственной аттестации организации образования выставляется 1 балл за прохождение государственной аттестации с первого раза, 0,5 балла – в других случаях.
2) достижения региона в международных, страновых исследованиях включают результаты PISA и социальных опросов (при наличии).
24. Расчет итогового балла рейтинга педагога производится по следующему алгоритму:
1) стандартизация данных – приведение исходных данных к единой шкале для корректного сравнения;
2) факторный анализ Principal Component Analysis (далее – PCA) – выделение ключевых факторов, влияющих на итоговый результат, и определение удельного веса каждого критерия;
3) расчет итогового балла рейтинга – вычисление взвешенной суммы стандартизированных значений показателей:
– итоговый балл рейтинга педагога;
– стандартизированное значение показателя для педагога;
– весовой коэффициент показателя;
– максимальное количество показателей.
25. Формирование уровней осуществляется через сопоставление индивидуальной и коллективной эффективности, что обеспечивает возможность интерпретации позиции и определения областей для развития.
Матрица
ИНДИВИДУАЛЬНАЯ ЭФФЕКТИВНОСТЬ
В
Э
Р
Н
КОЛЛЕКТИВНАЯ ЭФФЕКТИВНОСТЬ
В
В
В
Э
Р
Э
В
Э
Э
Р
Р
Э
Э
Р
Н
Н
Р
Р
Н
Н
(В) - Высокоэффективный уровень;
(Э) - Эффективный уровень;
(Р) - Развивающийся уровень;
(Н) - Уровень с низкой динамикой развития.

4-тарау. Білім беру ұйымдары басшыларының рейтингін қалыптастыру әдістемесі
26. Білім беру ұйымдары басшыларының рейтингін қалыптастыру әдістемесі жеке және ұжымдық тиімділік көрсеткіштерінен тұрады.
27. Жеке тиімділік көрсеткіштері басшының әріптестікті қалыптастырудағы, білім алушыларды қосымша біліммен қамтудағы, әдістемелік және зерттеу қызметіндегі, сондай-ақ демеушілік қаражатты тартудағы нәтижелілігін қамтиды:
1) ПББ қорытындылары бойынша білім беру ұйымы басшысының пәндік білім деңгейі;
2) елдегі және шетелдегі әріптес ұйымдардың саны:
Аудан/қала деңгейі
Облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейі
Республикалық деңгей
Халықаралық деңгей
0,3
0,6
0,9
1

Глава 4. Методика формирования рейтинга руководителей организаций образования
26. Методика формирования рейтинга руководителей организаций образования состоит из показателей индивидуальной и коллективной эффективности.
27. Показатели индивидуальной эффективности включают результативность руководителя в формировании партнерства, охвате обучающихся дополнительным образованием, методической и исследовательской деятельности, а также привлечении спонсорских средств:
1) уровень предметных знаний руководителя организации образования по итогам ОЗП;
2) количество организаций-партнеров в стране и за рубежом:
Уровень района/города
Уровень области (города республиканского значения и столицы)
Республиканский уровень
Международный уровень
0,3
0,6
0,9
1

3) қосымша біліммен қамтылған білім алушылардың/тәрбиеленушілердің үлесі;
4) басшының әдістемелік және зерттеу қызметіндегі тұрақтылық мен нәтижелілік көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
– басшы жетістіктерінің тұрақтылығы мен нәтижелілігінің көрсеткіші;
– басшының соңғы 5 жылдағы жетістіктерінің жүйелілігін көрсететін тұрақтылық коэффициенті;
– іс-шаралар саны;
– деңгейдің маңыздылық коэффициенті:
Аудан/қала деңгейі
Облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейі
Республикалық деңгей
Халықаралық деңгей
0,3
0,6
0,9
1
5) Білім беру ұйымын дамытуға тартылған демеушілік қаражаттың жалпы сомасы.
28. Ұжымдық тиімділік көрсеткіші біліктілік санаттары бөлінісінде педагогтердің қорытынды балдарының орташа мәндерінің қосындысы ретінде есептеледі.
29. Басшы рейтингінің қорытынды балын есептеу келесі алгоритм бойынша жүргізіледі:
1) деректерді стандарттау – дұрыс салыстыру үшін бастапқы деректерді бір шкалаға келтіру;
2) факторлық талдау (PCA) – қорытынды нәтижеге әсер ететін негізгі факторларды бөліп көрсету және әрбір критерийдің үлес салмағын анықтау;
3) рейтингтің қорытынды балын есептеу – көрсеткіштердің стандартталған мәндерінің өлшенген сомасын есептеу:
– басшысы рейтингінің қорытынды балы;
– басшы үшін көрсеткішінің стандартталған мәні;
– көрсеткішінің салмақ коэффициенті;
– көрсеткіштердің ең көп саны.
30. Деңгейлерді қалыптастыру жеке және ұжымдық тиімділікті салыстыру арқылы жүзеге асырылады, бұл өз кезегінде позицияны түсіндіруге және даму бағыттарын анықтауға мүмкіндік береді.
Матрица
ЖЕКЕ ТИІМДІЛІК
Ж
Т
Д
ДТ
ҰЖЫМДЫҚ ТИІМДІЛІК
Ж
Ж
Ж
Т
Д
Т
Ж
Т
Т
Д
Д
Т
Т
Д
ДТ
ДТ
Д
Д
ДТ
ДТ
(Ж) - Жоғары тиімді деңгей;
(Т) - Тиімді деңгей;
(Д) - Дамушы деңгей;
(ДТ) - Даму динамикасы төмен деңгей.
Білім беру ұйымдарының
педагогтері мен басшылары
қызметінің тиімділігі
рейтингін жүргізу
әдістемесіне қосымша
Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингі ​
Білім беру ұйымының түрі
Біліктілік санаты
Өңір
Аудан (қала)
Ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Педагогтің/басшының коды
Қорытынды балл
Рейтингтегі орын

3) доля обучающихся/воспитанников, охваченных дополнительным образованием;
4) показатель стабильности и результативности руководителя в методической и исследовательской деятельности рассчитывается по формуле:
– показатель стабильности и результативности достижений руководителя;
– коэффициент стабильности, отражающий регулярность достижений руководителя за последние 5 (пять) лет;
Di – количество мероприятий;
– коэффициент значимости уровня:
Уровень района/города
Уровень области (города республиканского значения и столицы)
Республиканский уровень
Международный уровень
0,3
0,6
0,9
1
5) общая сумма привлеченных спонсорских средств на развитие организации образования.
28. Показатель коллективной эффективности рассчитывается как сумма средних значений итоговых баллов педагогов в разрезе квалификационных категорий.
29. Расчет итогового балла рейтинга руководителя производится по следующему алгоритму:
1) стандартизация данных - приведение исходных данных к единой шкале для корректного сравнения;
2) факторный анализ (PCA) – выделение ключевых факторов, влияющих на итоговый результат, и определение удельного веса каждого критерия;
3) расчет итогового балла рейтинга - вычисление взвешенной суммы стандартизированных значений показателей:
– итоговый балл рейтинга руководителя;
– стандартизированное значение показателя для руководителя;
– весовой коэффициент показателя;
– максимальное количество показателей.
30. Формирование уровней осуществляется через сопоставление индивидуальной и коллективной эффективности, что обеспечивает возможность интерпретации позиции и определения областей для развития.
Матрица
ИНДИВИДУАЛЬНАЯ ЭФФЕКТИВНОСТЬ
В
Э
Р
Н
КОЛЛЕКТИВНАЯ ЭФФЕКТИВНОСТЬ
В
В
В
Э
Р
Э
В
Э
Э
Р
Р
Э
Э
Р
Н
Н
Р
Р
Н
Н
(В) - Высокоэффективный уровень;
(Э) - Эффективный уровень;
(Р) - Развивающийся уровень;
(Н) - Уровень с низкой динамикой развития.
Приложение
к Методике проведения
рейтинга эффективности
деятельности педагогов
и руководителей организаций
образования
Рейтинг эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования
Вид организации образования
Квалификационная категория
Регион
Район (город)
Бизнес идентификационный номер организации
Код педагога/ руководителя
Итоговый балл
Место в рейтинге