"Астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидаларын және Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 3 наурыздағы № 67 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 269 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36758 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидаларын және Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 3 наурыздағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35770 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
4‑тармақ мынадай редакцияда беріледі:
"4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолданыста болады.";
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 269 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 67 "Об утверждении Правил выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна, и Правил субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 269. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36758
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 67 "Об утверждении Правил выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна, и Правил субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35770) следующие изменения:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого опубликования и действует до 1 сентября 2026 года.";
приложения 1 и 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и действует до 1 сентября 2026 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли
и интеграции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 269
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан

2025 жылғы 3 наурыздағы № 67
бұйрығына 1-қосымша
Астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 94-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға арналған субсидиялар (бұдан әрі – бюджеттік субсидиялар) төлеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік субсидиялар төлеуді жүзеге асыратын бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
2) вагондар (контейнерлер) операторы – меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде вагондарды (контейнерлерді) иеленетін, вагондар (контейнерлер) операторының қызметтерін көрсету жолымен тасымалдау процесіне тасымалдаушымен жасалған шарт негізінде қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген тұлға;
3) оператор – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жалғыз акционері мемлекет болып табылатын және астық нарығында тұрақтандыру функциясын жүзеге асыру арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын акционерлік қоғам;
4) өнім беруші – астықты Қазақстан Республикасының аумағынан астықты тасымалдауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
3. Бюджеттік субсидиялар жеткізушілерге астықты (Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының коды - 1001) осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген бағыттар мен мөлшерлерде тасымалдағаны үшін беріледі және біржолғы сипатта болады.
4. Бюджеттік субсидияларды төлеу осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде, мынадай бағыттар және мөлшерлерде жүзеге асырады:
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының аумағы арқылы Азов, Қара және Балтық теңіздері порттарының бағыты;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының, Латвия Республикасының, Литва Республикасының және Эстония Республикасының аумағы арқылы Балтық теңізі порттары бағыты;
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының аумағы арқылы Латвия Республикасына, Литва Республикасына және Эстония Республикасына жеткізуге;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Әзірбайжан Республикасының және Грузияның аумағы арқылы Қара теңіз порттары бағыты;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Түркіменстан аумағы арқылы Ауғанстан Ислам Әмірлігіне жеткізуге;
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Түрікменстан арқылы Иран Ислам Республикасына жеткізуге;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Қытай Халық Республикасының аумағы арқылы Оңтүстік-Шығыс Азия елдері бағыты;
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының аумағы арқылы Әзірбайжан Республикасына, Грузияға және Армения Республикасына жеткізуге.

от 3 марта 2025 года № 67
Правила выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна (далее – бюджетные субсидии).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) администратор бюджетной программы, осуществляющий выплату бюджетных субсидий (далее – Администратор бюджетной программы) – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) оператор вагонов (контейнеров) – лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;
3) оператор – акционерное общество, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, единственным акционером которого является государство, и участвующее в обеспечении продовольственной безопасности посредством осуществления стабилизационной функции на зерновом рынке;
4) поставщик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее перевозку зерна с территории Республики Казахстан.
3. Бюджетные субсидии предоставляются поставщикам за перевозку зерна (1001 – код единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80), по направлениям и в размерах, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, и носят разовый характер.
4. Выплата бюджетных субсидий осуществляется на основании документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, по следующим направлениям и размерам:
транзитом через территорию Российской Федерации в направлении портов Азовского, Черного и Балтийского морей в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Российской Федерации, Латвийской Республики, Литовской Республики и Эстонской Республики в направлении портов Балтийского моря в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Российской Федерации с назначением в Латвийскую Республику, Литовскую Республику и Эстонскую Республику в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Азербайджанской Республики и Грузии в направлении портов Черного моря в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Туркменистана с назначением в Исламский Эмират Афганистан в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Туркменистана с назначением в Исламскую Республику Иран в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Китайской Народной Республики в направлении стран Юго-Восточной Азии в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Российской Федерации с назначением в Азербайджанскую Республику, Грузию и Республику Армения в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну.

2-тарау. Астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу тәртібі
5. Өнім беруші осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген бағыттарға сәйкес тиеу станциясынан межелі станцияға дейін астықты тасымалдауды жүзеге асырады.
Өнім беруші вагондардың (контейнерлердің) операторын немесе көлік экспедиторларын немесе көлік-экспедиторлық қызметтерді көрсететін тұлғаларды дербес айқындайды.
6. Жеткізуші операторға мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық тасымалдауға байланысты бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған өтінім (өтінімдер оператордың mail@fcc.kz электрондық мекенжайына қабылданады және келіп түскен күні мен уақыты бойынша тіркеледі);
2) екінші деңгейдегі банк берген келісімшарттың есепке алу нөмірі бар экспорттық келісімшарттың көшірмесі;
3) тауарларға арналған декларациялардың көшірмелері;
4) өнім берушінің қолымен және мөрімен расталған жөнелту станциясының күнтізбелік мөртаңбасы (бар болған жағдайда) теміржол жүкқұжаттарының көшірмелері;
5) астық сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертхана берген астық сапасы паспортының көшірмесі.
6) өнім беруші мен вагондардың (контейнерлердің) операторы немесе көлік экспедиторы немесе көлік-экспедиторлық қызметтерді көрсететін тұлға арасында жасалған қызметтер көрсету туралы шарттың көшірмесі.
Көрсетілген құжаттарды өнім беруші оператордың мекенжайына астық межелі станцияға немесе портқа келген күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
7. Жеткізуші ұсынған құжаттарды қарау үшін оператор оператордың қызметкерлері, сондай-ақ қоғамдық және үкіметтік емес салалық ұйымдардың өкілдері қатарынан комиссия құрады. Оператор басшысының бұйрығымен айқындалатын оператордың лауазымды адамы комиссия төрағасы болып табылады.
8. Комиссия мүшелері өтінім мен жеткізушінің құжаттары тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде:
1) құжаттарды толықтығына және осы Қағидаларға сәйкестігіне қарайды және тексереді;
2) тауарға декларацияны ресімдеуді жеткізушілер бөлінісінде растау үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – ҚР ҚМ МКК) сұрау жолдайды.
ҚР ҚМ МКК сұратылған ақпаратты сұрау келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді;
3) құжаттар осы Қағидаларға сәйкес болған жағдайда олардың қабылданғанын растау туралы шешім қабылдайды. Құжаттардың осы Қағидаларға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, оператор оларды жеткізушіге электрондық пошта арқылы пысықтауға қайтарады.
Құжаттарды осы Қағидаларға сәйкестендіру мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.

Глава 2. Порядок выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна
5. Поставщик осуществляет перевозку зерна от станции погрузки до станции назначения в соответствии с направлениями, указанными в пункте 4 настоящих Правил.
Поставщик самостоятельно определяет оператора вагонов (контейнеров) или транспортных экспедиторов или лиц, оказывающих услуги по транспортно-экспедиторскому обслуживанию.
6. Поставщик предоставляет оператору:
1) заявку на выплату бюджетных субсидий, связанных с перевозкой зерна, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (заявки принимаются на электронный адрес оператора mail@fcc.kz и регистрируются по дате и времени поступления);
2) копию экспортного контракта с учетным номером контракта, присвоенным банком второго уровня;
3) копии деклараций на товары;
4) копии железнодорожных накладных с календарным штемпелем станции отправления, заверенные подписью и печатью поставщика (при наличии);
5) копию паспорта качества зерна, выданного аккредитованной лабораторией по экспертизе качества зерна;
6) копию договора об оказании услуг, заключенного между поставщиком и оператором вагонов (контейнеров) или транспортным экспедитором или лицом, оказывающим услуги по транспортно-экспедиторскому обслуживанию.
Указанные документы предоставляются поставщиком в адрес оператора не позднее сорока пяти рабочих дней со дня прибытия зерна на станцию назначения или в порт.
7. Для рассмотрения документов, предоставленных поставщиком, оператор создает комиссию из числа сотрудников оператора, а также представителей общественных и неправительственных отраслевых организаций. Председателем комиссии является должностное лицо оператора, определяемое приказом руководителя оператора.
8. Члены комиссии в течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявки и документов поставщика:
1) рассматривают и проверяют документы на предмет полноты и соответствия настоящим Правилам;
2) направляют запрос в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК) для подтверждения оформления декларации на товар в разрезе поставщиков.
КГД МФ РК предоставляет запрашиваемую информацию в срок не позднее пяти рабочих дней со дня получения запроса;
3) принимают решение о подтверждении принятия документов в случае их соответствия настоящим Правилам. В случае выявления несоответствия документов настоящим Правилам, оператор направляет их поставщику на доработку посредством электронной почты.
Срок для приведения документов в соответствие с настоящими Правилами составляет 5 (пять) рабочих дней.

9. Комиссия мүшелері құжаттардың қабылданғаны расталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықты темір жол көлігімен тасымалдау жөніндегі тізілімді (бұдан әрі – астықты тасымалдау жөніндегі тізілім) және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықты тасымалдауға байланысты шығындардың құнын өтеуге бюджеттік субсидиялар төлеу үшін жиынтық ведомості (бұдан әрі – жиынтық ведомость) қалыптастырады және оларды Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне жібереді.
Бұл ретте өтінімдерді қарау және бюджеттік субсидияларды төлеу өтінімдерді тіркеу күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады. Кейінгі өтінім алдыңғы өтінім қаралғаннан кейін қаралады.
10. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі астық тасымалдау жөніндегі тізілімді және жиынтық ведомості алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша төлем шотын оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына жібереді.
11. Оператор Бюджеттік бағдарлама әкімшісінен бюджеттік субсидияларды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей астықты темір жол көлігімен тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтердің тізіліміне сәйкес оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан өнім берушілерге қаражат аударады.
Оператор бюджеттік субсидияларды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне комиссия төрағасы мен өнім берушінің қолдары қойылған осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықты тасымалдауға байланысты бюджеттік субсидиялардың төленгенін растау актісін, сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қаражаттың қалдықтары мен пайдаланылуы туралы есепті ұсынады.
12. Өнім беруші операторға бюджеттік субсидиялар алу үшін ұсынылатын құжаттардың (мәліметтердің) толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
13. Оператор бюджеттік субсидиялардың төленген сомалары туралы ақпаратты күн сайын жұмыс күндері www.fcc.kz ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Астық тасымалдауға
байланысты шығындардың
құнын арзандатуға субсидиялар
төлеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Астық тасымалдауға байланысты бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған өтінім
______________________________________________________________________
(оператордың атауы)
______________________________________________________________________
(өнім берушінің толық атауы)
Көлемі ____ тонна мөлшеріндегі астықты (астық сыныбын көрсетіңіз) тасымалдауға
байланысты ____________________________________ теңге мөлшерінде
(сомасы сандармен және жазумен) бюджеттік субсидиялар төлеуді сұраймын.

9. Члены комиссии не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня подтверждения принятия документов формируют реестр по перевозке зерна железнодорожным транспортом по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – реестр по перевозке зерна) и сводную ведомость для выплаты бюджетных субсидий на возмещение стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – сводная ведомость) и направляют их Администратору бюджетной программы.
При этом рассмотрение заявок и выплата бюджетных субсидий осуществляются в порядке очередности согласно дате и времени регистрации заявок. Последующая заявка рассматривается после рассмотрения предыдущей заявки.
10. Администратор бюджетной программы в течение трех рабочих дней со дня получения реестра по перевозке зерна и сводную ведомость направляет счет к оплате по информационной системе "Казначейство-клиент" на контрольный счет наличности оператора.
11. Оператор не позднее трех рабочих дней со дня получения бюджетных субсидий от Администратора бюджетной программы перечисляет денежные средства с контрольного счета наличности оператора поставщикам согласно реестру по перевозке зерна.
Оператор в течение пяти рабочих дней со дня получения бюджетных субсидий предоставляет Администратору бюджетной программы акт подтверждения выплаты бюджетных субсидий, связанных с перевозкой зерна, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подписанные председателем комиссии и поставщиком, а также отчет об остатках и использовании средств на контрольном счете наличности оператора, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
12. Поставщик обеспечивает полноту и достоверность документов (сведений), предоставляемых оператору для получения бюджетных субсидий.
13. Оператор ежедневно в рабочие дни размещает информацию об оплаченных суммах бюджетных субсидий на официальном интернет-ресурсе www.fcc.kz.
Приложение 1 к Правилам
выплаты субсидий
на удешевление стоимости
затрат, связанных
с перевозкой зерна
Форма
Заявка на выплату бюджетных субсидий, связанных с перевозкой зерна
В _______________________________________________________________________
(наименование оператора)
от ______________________________________________________________________
(полное наименование поставщика)
Прошу выплатить бюджетные субсидии, связанные с перевозкой зерна (указать класс зерна), в объеме ____ тонн, в размере ________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)

1. Өтініш беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы ________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ______________________
ЭҚЖЖ бойынша сыныбы (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
бойынша коды) ____________________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмірі (факс): _________________________________________
Жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі __________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ________________________
ЭҚЖЖ бойынша сыныбы (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
бойынша коды) ____________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _______________________________________________________
кім берді ____________________________________________________
берілген күні _________________________________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмірі (факс): ___________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарлама күні __________________________________________________
2. Екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың мәліметтері:
ЖСН/БСН ______________________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Бек) ________________________________
банктің немесе почта операторының деректемелері: __________________
банктің немесе почта операторының атауы: __________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
БСН ________________________________________________________
Бек ____________________________________________________________

1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ____________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ______________________________
класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) ________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ________________________
адрес: ___________________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) _____________________
класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
_______________________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________________
кем выдано _______________________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение __________________________________________________________
дата уведомления __________________________________________________________
2. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
ИИН/БИН ________________________________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ______________________________________________
реквизиты банка или оператора почты: _______________________________________
наименование банка или оператора почты: ____________________________________
банковский идентификационный код _________________________________________
индивидуальный идентификационный код _____________________________________
БИН _____________________________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________________

3. Келісімшарт бойынша мәліметтер:
сатып алушының деректері _______________________________________
келісімшарт нөмірі ______________________________________________
келісімшарт жасалған күн ________________________________________
астық көлемі (сыныбы), тонна _____________________________________
межелі пункті _________________________________________________
жеткізу шарттары _______________________________________________
тиеп-жөнелту кезеңі _____________________________________________
(айлар бойынша)

3. Сведения по контракту:
данные покупателя _________________________________________________________
номер контракта ___________________________________________________________
дата заключения контракта __________________________________________________
объем зерна (класс), тонн ____________________________________________________
пункт назначения __________________________________________________________
условия поставки __________________________________________________________
период отгрузки ___________________________________________________________
(по месяцам)

2025 жылғы 3 наурыздағы № 67
бұйрығына 2-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 94-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау (бұдан әрі – бюджеттік субсидиялар) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жалғыз акционері мемлекет болып табылатын және астық нарығында тұрақтандыру функциясын жүзеге асыру арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын акционерлік қоғам;
2) бюджеттік субсидиялар төлеуді жүзеге асыратын бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі.
3. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияға астықты (Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының коды - 1001) тасымалдауға байланысты шығындар 1 тонна үшін 20 000 (жиырма мың) және 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде өтеледі.
Астық тасымалдауға байланысты шығыстарды өтеу мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының аумағы арқылы Азов, Қара және Балтық теңіздерінің порттарының бағыты;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының, Латвия Республикасының, Литва Республикасының және Эстония Республикасының аумағы арқылы Балтық теңізі порттары бағыты;
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының аумағы арқылы Латвия Республикасына, Литва Республикасына және Эстония Республикасына;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Әзірбайжан Республикасының және Грузияның аумағы арқылы Қара теңіз порттары бағыты;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Түрікменстан арқылы Ауғанстан Ислам Әмірлігіне;
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Түрікменстан арқылы Иран Ислам Республикасына;
бір тонна үшін 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде транзитпен Қытай Халық Республикасы арқылы Оңтүстік-Шығыс Азия елдері бағытында;
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде транзитпен Ресей Федерациясының аумағы арқылы Әзірбайжан Республикасына, Грузияға және Армения Республикасына;
бір тонна үшін 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде Тәжікстан Республикасы және Қытай Халық Республикасы елдерінің бағыты.

от 3 марта 2025 года № 67
Правила субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна (далее – бюджетные субсидии).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) национальная компания в сфере агропромышленного комплекса – акционерное общество, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, единственным акционером которого является государство, и участвующее в обеспечении продовольственной безопасности посредством осуществления стабилизационной функции на зерновом рынке;
2) администратор бюджетной программы, осуществляющий выплату бюджетных субсидий (далее – Администратор бюджетной программы) – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Национальной компании в сфере агропромышленного комплекса возмещаются расходы, связанные с перевозкой зерна (1001 – код единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80), в размере 20 000 (двадцать тысяч) и 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну.
Возмещение расходов, связанных с перевозкой зерна, осуществляется по следующим направлениям:
транзитом через территорию Российской Федерации в направлении портов Азовского, Черного и Балтийского морей в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Российской Федерации, Латвийской Республики, Литовской Республики и Эстонской Республики в направлении портов Балтийского моря в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Российской Федерации с назначением в Латвийскую Республику, Литовскую Республику и Эстонскую Республику в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Азербайджанской Республики и Грузии в направлении портов Черного моря в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Туркменистана с назначением в Исламский Эмират Афганистан в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Туркменистана с назначением в Исламскую Республику Иран в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Китайской Народной Республики в направлении стран Юго-Восточной Азии в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге за одну тонну;
транзитом через территорию Российской Федерации с назначением в Азербайджанскую Республику, Грузию и Республику Армения в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну;
в направлении стран Республики Таджикистан и Китайской Народной Республики в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге за одну тонну.

2-тарау. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау тәртібі
4. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астықты тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мен агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания арасында агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астықты тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау туралы шарт жасалады.
5. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне мынадай құжаттарды жібереді:
1) екінші деңгейдегі банктер берген келісімшарттардың есептік нөмірлері бар экспорттық келісімшарттардың көшірмелері;
2) тауарларға арналған декларациялардың көшірмелері;
3) қол қойылған және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның мөрімен расталған жөнелту станциясының күнтізбелік мөртабаны бар теміржол жүкқұжаттарының көшірмелері;
4) астық сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертхана берген астық сапасы паспортының көшірмесі;
5) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания мен вагондардың (контейнерлердің) операторы немесе көлік экспедиторы немесе көлік-экспедиторлық қызметтерді көрсететін тұлға арасында жасалған қызметтер көрсету туралы шарттың көшірмесі;
6) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықты теміржол көлігімен тасымалдау жөніндегі мәліметтер тізілімі.
6. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі құжаттарды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде:
1) Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің кеңсесінде құжаттарды тіркеуді;
2) құжаттарды толықтығы мәніне және осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкестігін тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.

Глава 2. Порядок субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна
4. В целях реализации мероприятий по субсидированию расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна, между Администратором бюджетной программы и национальной компании в сфере агропромышленного комплекса заключается договор о субсидировании расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна.
5. Национальная компания в сфере агропромышленного комплекса направляет Администратору бюджетной программы следующие документы:
1) копии экспортных контрактов с учетными номерами контрактов, присвоенными банками второго уровня;
2) копии деклараций на товары;
3) копии железнодорожных накладных с календарным штемпелем станции отправления, заверенные подписью и печатью национальной компании в сфере агропромышленного комплекса;
4) копию паспорта качества зерна, выданного аккредитованной лабораторией по экспертизе качества зерна;
5) копию договора об оказании услуг, заключенного между национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса и оператором вагонов (контейнеров) или транспортным экспедитором или лицом, оказывающим услуги по транспортно-экспедиторскому обслуживанию;
6) реестр сведений по перевозке зерна железнодорожным транспортом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Администратор бюджетной программы в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения документов осуществляет:
1) регистрацию документов в канцелярии Администратора бюджетной программы;
2) проверку документов на предмет полноты и соответствия пункту 5 настоящих Правил.

7. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және (немесе) құжаттардың осы Қағидаларға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияға ұсынылған құжаттардағы анықталған сәйкессіздіктерді көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Құжаттарды осы Қағидаларға сәйкестендіру мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
8. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компаниядан осы Қағидаларға сәйкес келетін құжаттар түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның қолма-қол ақшаның бақылау шотына төлеу үшін шот жібереді.

7. В случае установления неполноты представленных документов и (или) несоответствия документов настоящим Правилам, Администратор бюджетной программы направляет национальной компании в сфере агропромышленного комплекса уведомление с указанием несоответствий, выявленных в представленных документах.
Срок для приведения документов в соответствие с настоящими Правилами составляет 5 (пять) рабочих дней.
8. Администратор бюджетной программы в течение трех рабочих дней со дня получения от национальной компании в сфере агропромышленного комплекса документов, соответствующих настоящим Правилам, направляет счет к оплате по информационной системе "Казначейство-клиент" на контрольный счет наличности национальной компании в сфере агропромышленного комплекса.