"Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 28 тамыздағы № 86 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 29 тамызда № 36736 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау қағидаларында:
4 -тармақта:
7) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша алып тасталсын;
6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Негізгі пәндер циклін игеру аяқталғаннан кейін, үшінші курсты аяқтағаннан кейін аралық аттестаттау кезеңі аяқталғаннан кейін үздіксіз медициналық білім берудің білім беру бағдарламаларының білім алушылары бағалауға жатады.
7. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары өздерінің бағалау кестесін жоспарланған мерзімнен 4 (төрт) ай бұрын бағалау ұйымына жолдауы тиіс. Қабылданған деректер негізінде бағалауды жүзеге асырушы ұйым әр білім беру бағдарламасы бойынша барлық денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына бағалаудың бірыңғай мерзімін белгілеп, бағалау басталуынан 1 (бір) ай бұрын бағалау ұйымның ресми сайтында ашық жарияланымға ұсынады. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы бағалау мерзіміне өзгерту енгізу мүмкіндігіне о баста белгіленген мерзімнен 60 (алпыс) күнтізбелік күні бұрын жолданған өтініші негізінде ғана ие бола алады. Мерзімге қатысты өзгертулер денсаулық сақтау кадрларын даярлау саласындағы оқу-әдістемелік бірлестігі алқасымен шешіледі. Негіздемеге сай қабылданған шешім ашық жарияланымға ұсынылады.
8. Білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау автоматтандырылған компьютерлік тестілеу арқылы жүргізіледі. Дағдыларды бағалау арналған тест сұрақтары "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31672 болып тіркелген) сәйкес игерудің бірінші деңгейіне сәйкес жасалады";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 августа 2025 года № 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36736
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) следующие изменения:
в правилах оценки знаний и навыков обучающихся образовательных программ в области здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
в пункте 4:
подпункт 7) исключить;
подпункт 9) исключить;
пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. Оценке подлежат обучающиеся образовательных программ непрерывного медицинского образования по завершению освоения цикла базовых дисциплин, после завершения периода промежуточной аттестации по окончанию третьего курса.
7. Организации образования в области здравоохранения представляют в организацию по оценке свои графики учебного процесса не позднее чем за 4 (четыре) месяца до планируемого начала оценки. Организация по оценке на основании полученных данных устанавливает единые сроки проведения оценки для всех организаций образования в области здравоохранения по каждой образовательной программе и публикует их в открытом доступе на официальном сайте организации по оценке не позднее чем за 1 (один) месяц до начала оценки. Изменение сроков допускается только в исключительных случаях по заявлению организации образования в области здравоохранения, поданному не позднее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до установленной даты оценки. Решение об изменении сроков принимается учебно-методическим объединением по направлению подготовки кадров здравоохранения коллегиально. Принятое решение с обоснованием публикуется в открытом доступе.
8. Оценка знаний и навыков обучающихся проводится посредством автоматизированного компьютерного тестирования. Тестовые вопросы для оценки навыков составляются согласно первому уровню освоения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 4 "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31672).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Білімді бағалаудың шекті балын оқу-әдістемелік бірлестіктермен келісу бойынша бағалау жөніндегі ұйым белгілейді.
Апелляцияны есепке алмай, білімді бағалау нәтижелерінің хаттамасы денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына білімді бағалау жүргізілген күні ұсынылады.
Білімді бағалауға келмеген білім алушылар нәтижелер хаттамасында көрсетілмейді.
Келу себебіне қарамастан, білімді бағалаудан өту үшін келмеген білім алушылар жаңадан белгіленген мерзімде бағалау жөніндегі ұйымның базасында білімді бағалаудан өтеді.";
12 және 13-тармақтар алып тасталсын;
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Бағалау нәтижесі шекті балдан төмен болған жағдайда білім алушы тек екі рет қайта тапсыру мүмкіндігіне ие: бастапқы бағалаудан екі апта өткеннен кейін және сол жылдың 25 тамызынан кешікпеуі тиіс. Қайта бағалаудың өту тәртібі мен шарттарын бағалауға мүдделі ұйым денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарымен келісе отырып айқындайды. Осы ретте, бағалауды жүзеге асыратын барлық денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарда әр білім беру бағдарламасына тиісті бірыңғай мерзім белгіленеді.
18. Шекті деңгейге тең немесе одан жоғары бағалау нәтижесі білім алушының 4 курсқа ауысуының міндетті шарты болып табылады.
Білім алушыларды 4 курсқа ауыстыру/қайта қабылдау тиісті ұйымның шекті деңгейден тең немесе одан жоғары нәтиже алуы туралы бағалау хаттамасы негізінде жүзеге асырылады.
Екі рет қайталап бағалаудан кейін де нәтижесі шекті деңгейден төмен болған жағдайда, білім алушы академиялық үлгермеушілікке байланысты денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымынан шығарылады.";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Даулы мәселелерді шешу және білім алушылардың құқықтарын қорғау үшін бағалау жүргізу кезеңінде денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының бұйрығымен апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссияның құрамы ғылыми-педагогикалық қызметкерлерден, практикалық денсаулық сақтау қызметкерлерінен, бағалау жөніндегі ұйымның, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерінен кемінде бес мүшеден тұрады.
Бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда білім алушы бағалау жүргізілгеннен кейін келесі жұмыс күні сағат 13.00-ге дейін апелляцияға береді.
Апелляциялық комиссияның хатшысы өтінім берушінің апелляциялық өтініштерін және бағалау материалдарын қабылдайды және тіркейді, олар бағалаудың аудио және бейне жазбаларын, бағалау парағын (тарын) қамтиды.
21. Апелляциялық комиссия бағалау аяқталғаннан кейін келесі күні апелляцияларды қарауға кіріседі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларында:

"11. Пороговый балл оценки знаний устанавливается организацией по оценке по согласованию с учебно-методическими объединениями.
Протокол результатов оценки знаний без учета апелляции предоставляется в организации образования в области здравоохранения в день проведения оценки знаний.
Обучающиеся, не явившиеся на оценку знаний, в протоколе результатов не отражаются.
Обучающиеся, не явившиеся для прохождения оценки знаний, вне зависимости от причины неявки, проходят оценку знаний на базе организации по оценке во вновь установленный срок.";
пункты 12 и 13 исключить:
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. При получении результата оценки ниже порогового балла обучающийся проходит повторную оценку не более двух раз в сроки не ранее, чем через две недели после первичной оценки и не позднее 25 августа года оценки. Сроки и условия повторной оценки определяет организация по оценке по согласованию с организациями образования в области здравоохранения. При этом для каждой образовательной программы устанавливается единый срок проведения повторной оценки во всех организациях образования в области здравоохранения.
18. Результат оценки, равный или выше порогового уровня, является обязательным условием перевода, обучающегося на 4 курс.
Перевод/восстановление обучающихся на 4 курс осуществляется после предоставления протокола организации по оценке о получении результата равного или выше порогового уровня.
При результате ниже порогового уровня после двух последующих повторных оценок, обучающийся отчисляется из организации образования в области здравоохранения за академическую неуспеваемость.";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. На период проведения оценки для разрешения спорных вопросов и защиты прав обучающихся, приказом организации образования в области здравоохранения создается апелляционная комиссия.
Состав апелляционной комиссии состоит из нечетного количества не менее пяти членов из научно-педагогических работников, сотрудников практического здравоохранения, представителей организации по оценке, неправительственных организаций.
В случае несогласия с результатами оценки, обучающийся подает апелляцию до 13.00 часов следующего рабочего дня после проведения оценки.
Секретарь апелляционной комиссии принимает и регистрирует апелляционные заявления и материалы оценки заявителя, которые включают аудио и видеозаписи оценки, оценочный (ые) лист (ы).
21. Апелляционная комиссия приступает к рассмотрению апелляций на следующий день после завершения приема заявлений на аппеляцию оценки.";
в правилах оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения, утвержденных указанным приказом:

4 - тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – МАК) – денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы және (немесе) ғылыми ұйым түлектерінің денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары бойынша қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу үшін құратын комиссия;";
11 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламаларын бітірушілердің деректерін растау үшін ғылыми және білім беру ұйымдары бекітілген нысан бойынша бітірушілердің тізімін қалыптастырады және алдын ала бағалау жөніндегі ұйымға ұсынады.";
13 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Түлектердің білімін бағалау автоматтандырылған компьютерлік тестілеу арқылы жүргізіледі.
Білім бағасының шекті балын оқу-әдістемелік бірлестіктермен келісім бойынша бағалау жөніндегі ұйым белгілейді.
Апелляцияны есепке алмағанда білімді бағалау жөніндегі ұйым басшысы қол қойған нәтижелерінің хаттамасы білімді бағалау жүргізілген күні денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына ұсынылады. ";
15 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Дағдыларды бағалау бірнеше клиникалық станцияларда денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы бекітетін емтихан комиссиясымен жүргізіледі.
Емтихан комиссиясының құрамы денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының ғылыми-педагогикалық кадрларынан, оқыту бағыты мен тіліне сәйкес құралады. Комиссия мүшелерінің саны клиникалық станциялар санына сәйкес келеді, әрбір клиникалық станцияға бір емтихан алушыдан тағайындалады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларында:
22 - тармақтың 2 абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық комиссияның құрамына мүшелердің тақ саны, бірақ тиісті мамандық бойынша кемінде екі маман және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңесінің, бейінді қауымдастықтардың, жұмыс берушілер мен ғылыми және білім беру ұйымдардың өкілдері қатарынан кемінде бір аралас мамандық бойынша бір маман кіреді.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;

подпункт 10) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"10) Государственная аттестационная комиссия (далее - ГАК) - комиссия, создаваемая организацией образования и (или) научной организацией в области здравоохранения для организации и проведения итоговой аттестации выпускников образовательных программ в области здравоохранения;";
пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для подтверждения данных выпускников научные организации и организации образования в области здравоохранения формируют и заблаговременно предоставляют в организацию по оценке списки выпускников.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Оценка знаний выпускников проводится посредством автоматизированного компьютерного тестирования.
Пороговый балл оценки знаний устанавливается организацией по оценке по согласованию с учебно-методическими объединениями.
Протокол результатов оценки знаний без учета апелляции предоставляется в организации образования в области здравоохранения в день проведения оценки знаний, подписанный руководителем организации по оценке.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Оценка навыков осуществляется по нескольким клиническим станциям экзаменационной комиссией, состав которой утверждается организацией образования в области здравоохранения.
Состав экзаменационной комиссии формируется из научно – педагогических кадров организации образования в области здравоохранения по направлениям и языку обучения. Количество членов комиссии соответствует количеству клинических станций, по одному экзаменатору на каждую станцию.";
в правилах оценки профессиональной подготовленности специалистов в области здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
абзац 2 пункта 22 изложить в следующей редакции:
"В состав Апелляционной комиссии входит нечетное число членов, но не менее чем два специалиста по соответствующей специальности и не менее одного по смежной специальности из числа представителей Отраслевого Совета по профессиональными квалификациям в области здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан, профильных ассоциаций, работодателе, научных организаций и организаций образования в области здравоохранения.".
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Т. Мұратов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Мұратов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан