Елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізу өлшем шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 22 тамыздағы № 307 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36719 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 25-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізу өлшемшарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 22 тамыздағы
№ 307 бұйрығымен
бекітілген
Елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізу өлшемшарттары
1. Осы Елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізу өлшемшарттары (бұдан әрі-өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Су кодексі) 25-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және елді мекендерді сумен жабдықтауды жүзеге асыратын топтық және жергілікті сумен жабдықтау жүйелерін Халыққа ауызсудың құнын арзандату үшін ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйесінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізу алгоритмін айқындайды.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімші – облыс әкімі айқындайтын тұрғын үй-коммуналдық қатынастар саласына жетекшілік ететін облыстың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі;

Об утверждении Критерии включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 августа 2025 года № 307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2025 года № 36719
В соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 25 Водного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 22 августа 2025 года № 307
Критерии включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию
1. Настоящие Критерии включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию (далее - Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 6 пункта 2 статьи 25 Водного Кодекса Республики Казахстан (далее – Водный кодекс) и определяют алгоритм включения групповых и локальных систем водоснабжения, осуществляющих водоснабжение населенных пунктов в Перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды, которых подлежит субсидированию для удешевления стоимости питьевой воды населению (далее – Перечень).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) администратор – определяемое акимом области структурное подразделение местного исполнительного органа области, курирующего сферу жилищно-коммунальных отношений;

2) су тұтынушы – су шаруашылығы ұйымдарының су беру немесе су пайдаланушылар жөніндегі қызметтерін пайдаланатын не ортақ су пайдалану тәртібімен су объектілерінен су тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;
3) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым – елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалануды жүзеге асыратын су шаруашылығы ұйымы;
4) суды есепке алу аспабы – нормаланған метрологиялық сипаттамалары бар, белгілі бір уақыт аралығы ішінде физикалық шама бірлігін жаңғыртатын және сақтайтын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен суды коммерциялық есепке алу үшін қолдануға рұқсат етілген су көлемін (ауызсу, техникалық, сарқынды және басқа да су түрлерін) өлшеуге арналған техникалық құрал;
5) төлемақы мөлшері - облыстардың жергілікті атқарушы органдары бекіткен тізбелер бойынша ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне халық үшін белгіленген төлем;
6) тариф – реттелетін қызмет құнының ақшалай көрінісі.
3. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым Тізбеге сумен жабдықтау жүйелерін енгізу үшін әкімшіге мынадай құжаттарды қоса бере отырып, өтінім береді:
1) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымды табиғи монополиялардың жергілікті бөліміне енгізу туралы табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның аумақтық департаменті бұйрығының көшірмелері;
2) сумен жабдықтау жөніндегі қызметтерге тарифті бекіту туралы табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның аумақтық департаменті немесе су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган бұйрығының көшірмелері;
3) әкімшімен келісілген сумен жабдықтаудың орталықтандырылмаған жүйелері арқылы берілген ауыз судың құнын бекіту туралы сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым басшысының бұйрығының көшірмесі;
4) үш жыл ішінде сумен жабдықтау қызметтері үшін су тұтынушылардың төлеуі бойынша қаржы қаражатының жиналуын талдау;
5) аудан және ауылдық округ әкімдерінен сумен жабдықтау жүйесінен ауыз су алатын халықтың саны туралы анықтамалар растау;
6) тиісті бассейн аумағында су ресурстарын пайдалануды қорғау және реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары берген арнайы су пайдалануға рұқсаттың көшірмелері;
7) сумен жабдықтау жөніндегі ұйымның заңды немесе жеке тұлғасының мәртебесін растайтын құжаттар (Жарғының көшірмесі, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі (немесе дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің көшірмесі), қосылған құн салығын қою туралы куәлік (бар болса).

2) водопотребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся услугами водохозяйственных организаций по подаче воды или водопользователей либо потребляющее воду из водных объектов в порядке общего водопользования;
3) организация по водоснабжению и (или) водоотведению – водохозяйственная организация, осуществляющая эксплуатацию систем водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах;
4) прибор учета воды – техническое средство для измерения объема воды (питьевой, технической, сточной и других видов вод), имеющее нормированные метрологические характеристики, воспроизводящее и хранящее единицу физической величины в течение определенного интервала времени, разрешенное к применению для коммерческого учета воды в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) размер платы – установленная плата для населения за один кубический метр поданной питьевой воды из систем водоснабжения, включенных в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию, по перечням утвержденным местными исполнительными органами областей;
6) тариф - денежное выражение стоимости регулируемой услуги.
3. Организация по водоснабжению и (или) водоотведению для включения систем водоснабжения в Перечень, представляет администратору заявку с приложением следующих документов:
1) копии приказа территориального департамента уполномоченного органа в сфере естественных монополий о включении организации по водоснабжению и (или) водоотведению в местный раздел естественных монополий;
2) копии приказа территориального департамента уполномоченного органа в сфере естественных монополий или уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда об утверждении тарифа на услуги по водоснабжению;
3) копию приказа руководителя организации по водоснабжению и (или) водоотведению об утверждении стоимости питьевой воды поданной посредством нецентрализованных систем водоснабжения согласованную администратором;
4) анализ собираемости финансовых средств по оплате водопотребителями за услуг водоснабжения за три года;
5) справки подтверждение от акимов районов и сельских округов о количестве населения, получающих питьевую воду из систем водоснабжения;
6) копии разрешения на специальное водопользование, выданное бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов на территории соответствующего бассейна;
7) документов, подтверждающих статус юридического или физического лица организации по водоснабжению (копия Устава, индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, копия свидетельства о регистрации (перерегистрации) юридического лица (или копия свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя), свидетельство о постановке налога на добавленную стоимость (при наличии).

4. Әкімші өтінімді тіркейді, он жұмыс күні ішінде Тізбеге сумен жабдықтау жүйесін енгізу туралы шешімді қарайды және қабылдайды.
Бас тартылған жағдайда, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымға дәлелді жауап береді.
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым келіспеген жағдайда әкімшілік актіге, әкімшілік актіні қабылдауға байланысты емес әкімшілік әрекетке (әрекетсіздікке) Қазақстан Республикасы Әкімшілік іс жүргізу кодексінің 91-бабына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданады.
5. Әкімші республика бойынша облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополиялардың негізгі субъектілері бойынша және облыс бойынша сумен жабдықтау қызметтеріне (халық үшін) орташа тарифтердің есептеулері тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін ауызсуды беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес облыс бойынша әлеуметтік-экономикалық талдау қорытындысы негізінде субсидиялауға жататын ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құны елді мекендерді ауыз сумен қамтамасыз ететін сумен жабдықтау жүйелерін тізбеге енгізу туралы шешім қабылдайды.
6. Елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізу өлшемшарттары айқындалады:
1) республика бойынша табиғи монополиялардың облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополиялардың негізгі субъектілері бойынша сумен жабдықтау қызметтерінің орташа тарифінен асатын сумен жабдықтау қызметтеріне (халық үшін) арналған тарифтер;
2) егер сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның сумен жабдықтау қызметтері үшін су тұтынушылардың төлеуі бойынша қаржы қаражатының жиналуын талдау соңғы үш жылда 60%-тан төмен болған жағдайда;
3) одан әрі тазартуды және оны ауызсу тұтыну жағдайына дейін жеткізуді талап ететін су;
4) теңіз суын тұщыландыру әдісімен өндірілген ауызсу.
7. Әкімші Ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесін қалыптастырады және бекітеді.

4. Администратор регистрирует заявку, в течение десяти рабочих дней рассматривает и принимает решение о включении системы водоснабжения в Перечень.
В случае отказа дает мотивированный ответ организации по водоснабжению и (или) водоотведению.
В случае несогласия организация по водоснабжению и (или) водоотведению обжалует административный акт, административное действие (бездействие), не связанное с принятием административного акта, в административном (досудебном) порядке в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Администратор на основании расчетов средних тарифов по республике по основным субъектам естественных монополий оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения в областных центрах, городах республиканского значения и столице, также по области на услуги водоснабжения (для населения) и заключения социально-экономического анализа по области в соответствии с методикой расчета размера платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию, утверждаемый уполномоченным органом в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства принимает решение о включении систем водоснабжения, обеспечивающих населенные пункты питьевой водой в Перечень.
6. Критерии включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию:
1) тарифы на услуги водоснабжения (для населения), превышающие средний тариф по республике на услуги водоснабжения по основным субъектам естественных монополий оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения в областных центрах, городах республиканского значения и столице;
2) в случае, если анализ собираемости организации по водоснабжению и (или) водоотведению финансовых средств по оплате водопотребителями за услуги водоснабжения за последние три года составляет ниже 60 %;
3) вода, требующей дальнейшей очистки и доведения ее до состояния питьевого водопотребления;
4) питьевая воды, произведенная методом опреснения морской воды.
7. Администратор формирует и утверждает Перечень систем водоснабжения, подлежащих субсидированию стоимости услуг по подаче питьевой воды.