Ауызсуды беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 22 тамыздағы № 306 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36700 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 25-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 492) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған ауызсуды беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Мынадай бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Ауызсумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын сумен жабдықтаудың ерекше маңызды топтық және оқшау жүйелерінен халыққа берілген ауызсудың бір текше метрі үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 27 тамыздағы № 470 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24170 болып тіркелген);
2) "Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын сумен жабдықтаудың ерекше маңызды топтық және оқшау жүйелерінен халыққа берілген ауызсудың бір текше метрі үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 27 тамыздағы № 470 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 538 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30042 болып тіркелген)
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Методики расчета размера платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 августа 2025 года № 306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2025 года № 36700
В соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 25 Водного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 492) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета размера платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию.
2. Признать утратившим силу следующие приказы:
1) Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 августа 2021 года № 470 "Об утверждении Методики расчета размера платы за один кубический метр поданной питьевой воды населению из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2015 года № 24170);
2) Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 сентября 2022 года № 538 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 августа 2021 года № 470 "Об утверждении Методики расчета размера платы за один кубический метр поданной питьевой воды населению из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2015 года № 30042).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 22 тамыздағы
№ 306 бұйрығымен бекітілген
Ауызсуды беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ауызсуды беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне төлемақы мөлшерін есептеу Әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Су кодексі) 25-бабының 7) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 492) тармақшасына сәйкес әзірленді және облыстардың жергілікті атқарушы органдары бекіткен ауызсуды беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіндегі елді мекендерді сумен жабдықтау жүйелерінің өлшемшарттарына сәйкес ауызсуды беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне халықтың төлемақысының мөлшерін есептеу алгоритмін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) әкімші – облыс әкімі айқындайтын, облыстың жергілікті атқарушы органының тұрғын үй-коммуналдық қатынастар саласына жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі;
2) суды есепке алу аспабы – нормаланған метрологиялық сипаттамалары бар, белгілі бір уақыт аралығы ішінде физикалық шама бірлігін жаңғыртатын және сақтайтын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен суды коммерциялық есепке алу үшін қолдануға рұқсат етілген су көлемін (ауызсу, техникалық, сарқынды және басқа да су түрлерін) өлшеуге арналған техникалық құрал;
3) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым – елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалануды жүзеге асыратын су шаруашылығы ұйымы;
4) су тұтынушы – су шаруашылығы ұйымдарының немесе су пайдаланушыларының су беру жөніндегі қызметтерін пайдаланатын не ортақ су пайдалану тәртібімен су объектілерінен су тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 22 августа 2025 года № 306
Методика расчета размера платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета размера платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию (далее - Методика) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 25 Водного Кодекса Республики Казахстан (далее – Водный кодекс), подпунктом 492) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" и определяет алгоритм расчета размера платы населением за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, включенных в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию в соответствии с критериями включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию, утвержденными местными исполнительными органами областей.
2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) администратор – определяемое акимом области структурное подразделение местного исполнительного органа области, курирующее сферу жилищно-коммунальных отношений;
2) прибор учета воды – техническое средство для измерения объема воды (питьевой, технической, сточной и других видов вод), имеющее нормированные метрологические характеристики, воспроизводящее и хранящее единицу физической величины в течение определенного интервала времени, разрешенное к применению для коммерческого учета воды в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) организация по водоснабжению и (или) водоотведению – водохозяйственная организация, осуществляющая эксплуатацию систем водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах;
4) водопотребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся услугами водохозяйственных организаций по подаче воды или водопользователей либо потребляющее воду из водных объектов в порядке общего водопользования;

5) тариф – реттелетін қызмет құнының ақшалай көрінісі;
6) төлемақы мөлшері – облыстардың жергілікті атқарушы органдары бекіткен тізбелер бойынша ауызсу беру жөніндегі қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метріне халық үшін белгіленген төлем.
2-тарау. Төлем мөлшерін есептеу
3. Халық үшін төлем мөлшерін есептеу үшін әкімші:
1) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополиялардың негізгі субъектілері бойынша республика бойынша орташа тарифтерді есептейді;
2) облыс бойынша орташа тарифтерді есептейді
3) облыс бойынша әлеуметтік-экономикалық талдау жүргізеді;
4) әлеуметтік-экономикалық талдау қорытындысы бойынша қорытынды дайындайды.
4. Облыс бойынша орташа тариф мына формулалар бойынша есептеледі:
1) бар тұтынушылар (халық) үшін:
Мұндағы:
– тұтынушылар (халық) үшін сумен жабдықтау қызметтеріне орташа тариф;
- сумен жабдықтау қызметтеріне тарифтердің жалпы сомасы (халық үшін);
n - сумен жабдықтау қызметтеріне тарифтердің жалпы саны (халық үшін).
5. Облыс бойынша әлеуметтік-экономикалық талдауды дайындау үшін әкімші мемлекеттік жоспарлау, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардан және табиғи монополиялар субъектілерінен орташа жалақы, жан басына шаққандағы орташа табыс, жұмыссыздық деңгейі, сумен жабдықтау қызметтеріне тарифтер, сумен жабдықтау қызметтеріне жиналатын қаражат бойынша, соңғы үш жылдағы ақпаратты және келесі үш жылдық кезеңге күтілетін болжамды сұратады.
6. Республика бойынша облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополиялардың негізгі субъектілері бойынша орташа тарифті, сондай-ақ облыс бойынша орташа тарифті есептеу үшін әкімші табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінен облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополиялардың негізгі субъектілері бойынша сумен жабдықтау қызметтеріне (халық үшін) тарифтерді бекіту туралы қолданыстағы бұйрықтарды және сумен жабдықтау қызметтеріне тарифтерді бекіту туралы қолданыстағы бұйрықтарды сұратады (халық үшін) тиісті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша тиісті облыс аумағында cұратады.
7. Облыс бойынша жүргізілген әлеуметтік-экономикалық талдау қорытындылары бойынша әкімші осы Әдістеменің 5-тармағында көрсетілген көрсеткіштерді ескере отырып, есептелген төлем мөлшерін негіздейтін қорытындыны дайындайды.

5) тариф – денежное выражение стоимости регулируемой услуги;
6) размер платы – установленная плата для населения за один кубический метр поданной питьевой воды из систем водоснабжения, включенных в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию, по перечням утвержденным местными исполнительными органами областей.
Глава 2. Расчет размера платы
3. Для расчета размера платы для населения администратор:
1) рассчитывает средние тарифы по республике по субъектам естественных монополий оказывающим услуги водоснабжения и водоотведения в областных центрах, городах республиканского значения и столице;
2) рассчитывает средние тарифы по области;
3) проводит социально-экономический анализ по области;
4) готовит заключение по итогам социально-экономического анализа.
4. Средний тариф рассчитывается по следующим формулам:
1) для потребителей (население):
Где:
– средний тариф на услуги водоснабжения для потребителей (население);
- общая сумма тарифов (для населения) на услуги водоснабжения;
n – общее количество тарифов (для населения) на услуги водоснабжения.
5. Администратор для подготовки социально-экономического анализа по области запрашивает у местных уполномоченных органов по государственному планированию, вопросам занятости населения и субъектов естественных монополий информацию о средней заработной плате, среднедушевом доходе, уровне безработицы, по тарифам на услуги водоснабжения, собираемости на услуги водоснабжения, за последние три года и ожидаемый прогноз на следующий трехлетний период.
6. Для расчета среднего тарифа по республике по основным субъектам естественных монополий оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения в областных центрах, городах республиканского значения и столице, а также среднего тарифа по области администратор запрашивает у территориальных подразделений уполномоченного органа, осуществляющего руководство в соответствующих сферах естественных монополий действующие приказы об утверждении тарифов на услуги водоснабжения (для населения) по основным субъектам естественных монополий оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения в областных центрах, городах республиканского значения, столицы и действующие приказы об утверждении тарифов на услуги водоснабжения (для населения) на территории соответствующей области по состоянию на 1 января соответствующего года.
7. По итогам проведенного социально-экономического анализа по области, администратор готовит заключение, в котором обосновывает рассчитанный размер платы, с учетом показателей указанных в пункте 5 настоящей Методики.

8. Қорытындыны мемлекеттік жоспарлау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті уәкілетті органдармен келісу бойынша әкімшінің басшысы бекітеді.
9. Төлемақы мөлшерін белгілеуге осы Әдістеменің 4-тармағына сәйкес есептелген тиісті жылдың 1 қаңтарына республикадағы облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополиялардың негізгі субъектілері бойынша сумен жабдықтау қызметтеріне орташа тариф (халық үшін) және облыс бойынша сумен жабдықтау қызметтеріне (халық үшін) орташа тариф шегінде жол беріледі.
Бұл ретте, тәулігіне бір адамға су тұтыну нормативтері 140 (жүз қырық) литр көлемінен асқан жағдайда, әкімші 1,3 коэффициентін қолдануды ескере отырып, келесі көлемге төлемақы мөлшерін есептейді.
10. Табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын, реттеліп көрсетілетін сумен жабдықтау қызметтеріне тарифтер бойынша бастапқы деректер табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын аумақтық мемлекеттік органдар бұйрықтарының көшірмелерімен және (немесе) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді төмендету туралы табиғи монополиялар субъектілерінің шешімдерімен расталады.
11. Төлемақы мөлшері "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленген тарифтердің мерзіміне есептеледі.
12. Хабарлау және жария талқылау мақсатында Әкімші жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында әлеуметтік-экономикалық талдауды, қорытындыны және алдын ала есептелген төлем мөлшерін орналастырады.
13. Әкімші Су кодексінің 27-бабының 2) тармақшасына сәйкес төлемақының есептелген мөлшерін облыстың жергілікті өкілді органына бекітуге ұсынады.
14. Облыстардың жергілікті өкілді органдары Су кодексінің 26-бабының 2-тармағына сәйкес төлемақы мөлшерін бекітеді.

8. Заключение утверждается руководителем администратора по согласованию с местными уполномоченными органами по государственному планированию и вопросам занятости населения.
9. Установление размера платы допускается в пределах среднего тарифа по республике на услуги водоснабжения (для населения) по основным субъектам естественных монополий оказывающий услуги водоснабжения и водоотведения в областных центрах и городов республиканского значения и столицы, и среднего тарифа на услуги водоснабжения (для населения) по области на 1 января соответствующего года, рассчитанных в соответствии с пунктом 4 настоящей Методики.
При этом, в случае превышения нормативов потребления воды на одного человека в объеме 140 (сто сорок) литров в сутки, администратор рассчитывает размер платы на последующий объем с учетом применения коэффициента 1,3.
10. Исходные данные по тарифам на регулируемые услуги водоснабжения, предоставляемые субъектами естественных монополий, подтверждаются копиями приказов территориальных государственных органов, осуществляющих руководство в сферах естественных монополий и (или) решениями субъектов естественных монополий о снижении тарифов на предоставляемые регулируемые услуги.
11. Размер платы рассчитывается на срок установленных тарифов, в соответствии с пунктом 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
12. С целью оповещения и публичного обсуждения Администратор размещает на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа социально-экономический анализ, заключение и предварительно рассчитанный размер платы.
13. Администратор представляет рассчитанный размер платы в местный представительный орган области на утверждение, в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 27 Водного кодекса.
14. Местные представительные органы областей утверждают размер платы в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Водного кодекса.