"Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 159 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 328-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 тамызда № 36693 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 159 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10142 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың мұнай өнімдерін беру қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың мұнай өнімдерін беру қағидалары бекітілсін.";
Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін беру қағидалары:
Қағидалардың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың мұнай өнімдерін беру қағидалары";
Қағидалардың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың мұнай өнімдерін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 21-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
Қағидалардың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың мұнай өнімдерін беруді ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 159 "Об утверждении Правил поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 328-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2025 года № 36693
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 159 "Об утверждении Правил поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10142) следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов.";
В Правилах поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва:
заголовок Правил изложить в следующей редакции:
"Правила поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов.";
пункт 1 Правил изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".";
пункт 2 Правил изложить в следующей редакции:
"2. Правила определяют порядок организации и осуществления поставок нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов.";

Қағидалардың 3-тармағы 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) мұнай өнімдерінің базасы – мұнай өнімдерін қабылдауға, сақтауға, тиеп-жөнелтуге және өткізуге арналған технологиялық жабдықты, резервуар паркін, техникалық құрылғылар мен коммуникацияларды қамтитын ғимараттар мен құрылысжайлар кешені;";
Қағидалардың 7-тармағы 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мұнай өнімдерін берудің мынадай түрлері көзделеді:
1) бензинді, дизель отынын автожанармай құю станциясынан талон немесе карточка жүйесі бойынша беру.
Бензинді және дизель отынын талон жүйесі бойынша беруді бірыңғай оператор мен контрагент арасында бірыңғай оператордың ЕХW-абоненттік секторы (Инкотермс - 2010) талаптарында жасасқан шартқа сәйкес айқындалған саны мен номиналында бірыңғай оператор контрагентке талондарды беру арқылы жүзеге асырылады. Белгілі бір атауы мен көлемінде, талонның номиналына сәйкес келетін мұнай өнімдерін алуды талон иелері талондардың жарамдылық мерзімі ішінде шарттың талаптарына сәйкес жанар-жағар май құю станцияларынан оларға талондарды беру кезінде жүзеге асырылады.
Карточка жүйесі бойынша бензин мен дизель отынын беру бірыңғай оператордың ЕХW-абоненттік секторы (Инкотермс-2010) талаптарында, сондай-ақ жасасқан шарттың өзге талаптарында бірыңғай оператордың контрагентке отын карталарын уақытша өтеусіз пайдалануға беру арқылы жүзеге асырылады. Карточка жүйесі бойынша сатып алынатын мұнай өнімдері атауының саны шартпен белгіленген тәртіппен контрагент беретін отын картасын толықтыруға берілген өтінім негізінде отын картасына аударылады. Белгілі бір атауы мен отын картасына аударылған көлемнен аспайтын сандағы мұнай өнімдерін алуды отын картасының иелері шарттың талаптарына сәйкес автожанармай құю станциясында олардың отын карталарын ұсыну кезінде жүзеге асырады.
Талондар мен отын карталары Қазақстан Республикасының барлық аумағында күнтізбелік тоқсан ішінде қолданылады. Талондардың жарамдылық мерзімі және отын карталарын толықтыруды іске асыру мерзімі күнтізбелік тоқсан күннен кем емес кезеңге ұзартылуы мүмкін.
Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор осы жүйе бойынша мұнай өнімдеріне бағалардың өзгеруінен туындаған карточка жүйесі бойынша мұнай өнімдерін сатып алудан бас тартқан кезде контрагенттер бірыңғай оператор автожанармай құю станцияларының иелерінен мұнай өнімдеріне бағалардың өзгеруі туралы хабарламаны алған күннен бастап мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бағаларды бекіткенге дейін тиісті жылға арналған бюджет қаражаты есебінен дербес бәсекелестік негізде сатып алуға құқылы;";
Қағидалардың 11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 13) пункта 3 Правил изложить в следующей редакции:
"13) база нефтепродуктов – комплекс зданий и сооружений, включающий технологическое оборудование, резервуарный парк, технические устройства и коммуникации, предназначенные для приема, хранения, отгрузки и реализации нефтепродуктов;";
подпункт 1) пункта 7 Правил изложить в следующей редакции:
"7. Предусматриваются следующие виды поставки нефтепродуктов:
1) поставка бензина, дизельного топлива с автозаправочной станции по талонной или карточной системе.
Поставка бензина и дизельного топлива по талонной системе осуществляется путем передачи единым оператором контрагенту талонов в количестве и номиналом, определенных согласно договору, заключенному между единым оператором и контрагентом на условиях EXW-абонентский сектор единого оператора (Инкотермс-2010). Получение нефтепродуктов определенного наименования и в количестве, соответствующем номиналу талона, осуществляется владельцами талонов при предоставлении ими талонов на автозаправочной станции в соответствии с условиями договора в течение срока действия талонов.
Поставка бензина и дизельного топлива по карточной системе осуществляется путем передачи единым оператором контрагенту во временное безвозмездное пользование топливных карт на условиях EXW-абонентский сектор единого оператора (Инкотермс-2010), а также прочих условиях заключенного договора. Количество приобретаемого по карточной системе наименования нефтепродуктов зачисляется на топливную карту на основании заявки на пополнение топливной карты, подаваемой контрагентом в порядке, установленном договором. Получение нефтепродуктов определенного наименования и в количестве, не превышающем зачисленное на топливную карту количество нефтепродуктов, осуществляется владельцами топливной карты при предоставлении ими топливных карт на автозаправочной станции в соответствии с условиями договора.
Талоны и топливные карты действуют на всей территории Республики Казахстан в течение календарного квартала. Срок действия талонов и срок реализации пополнения топливных карт могут быть продлены на период, не менее девяносто календарных дней;
При отказе единого оператора по поставке нефтепродуктов приобретать нефтепродукты по карточной системе, вызванного изменением цен на нефтепродукты по карточной системе, в случае чего, контрагенты вправе самостоятельно закупать их на конкурентной основе за счет бюджетных средств на соответствующий год в период с даты получения единым оператором уведомления об изменении цен на нефтепродукты от владельцев автозаправочных станций до утверждения цен уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов.;";
пункт 11 Правил изложить в следующей редакции:

"11. Мұнай өнімдерін беру "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен жасалатын мұнай өнімдерін беру туралы шарттардың негізінде жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай тасымалдау және өңдеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі

"11. Поставка нефтепродуктов осуществляется на основании договоров о поставке нефтепродуктов, заключаемых способом из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках".".
2. Департаменту транспортировки и переработки нефти Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Управление делами Президента
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан