"Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 25 тамыздағы № 460 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 тамызда № 36691 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.10.2025 № 637 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 97-бабы 2 және 7-тармағына, 100-бабының 2-тармағына, 101-бабының 7-тармағына, 429-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов""
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 460. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2025 года № 36691.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 28.10.2025 № 637 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16601) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 2 и 7 статьи 97, пунктом 2 статьи 100, пунктом 7 статьи 101, пунктом 8 статьи 429 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:"
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған, Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары";
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 97-бабы 2 және 7-тармағына, 100-бабының 2-тармағына, 101-бабының 7-тармағына, 429-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және:";

"1. Утвердить прилагаемые Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов".";
в Правилах ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов", утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов"";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 2 и 7 статьи 97, пунктом 2 статьи 100, пунктом 7 статьи 101, пунктом 8 статьи 429 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядки:";

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару;";
191-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"191. Егер қайтару сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асатын болса, онда міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға осы Қағидаларға 24-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды береді.
Қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды беру үшін міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды тұлға ақпараттық жүйелерді қолдана отырып, салықтардың, бюджетке төлемдердің есептелген, кемітілген сомаларының құқыққа сыйымдылығына бақылау жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару тәртібі
285-1. ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған салық төлеушілердің және:
1) Салық кодексінің 62, 85, 424-баптармен белгіленген мерзімде тарату салықтық есептілік табыс етілмеген жағдайда – ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығару күніне;
2) Салық кодексінің 62, 85, 424-баптармен белгіленген мерзімде тарату салықтық есептілік табыс етілген жағдайда – тарату салықтық есептілікті табыс ету күніне өсу қорытындысымен қалыптасқан ҚҚС-тың асып кетуі есептен шығаруға жатады.
285-2. ҚҚС асып кетуін есептен шығарғаннан кейін тарату салық есептілік, ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған күнге дейінгі салықтық кезеңдер үшін қосымша салық есептілік (осы тармақтың мақсаттары үшін бұдан әрі – салық есептілік) табыс етілген және (немесе) мемлекеттік кірістер органы салықтық тексеру нәтижелері бойынша ҚҚС сомасын есептеген жағдайда, бұрын есептен шығарылған сомаға түзету жүргізіледі.
Бұрын есептен шығарылған соманы түзету Есептеу тізілімі негізінде жүргізіледі.
Есептеу тізілімі:
1) есептеуге салықтық есептілік ұсынған кезде – есептелген ҚҚС сомасына минус мәнімен;
2) салықтық есептілікті азайта отырып ұсынған кезде – ҚҚС-ты азайту немесе асып кету сомасына;
3) салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептеу кезінде – есептеу сомасына минус мәнімен жасалады.
Түзетулердің жиынтық сомасы ҚҚС-тың асып кетуінің бұрын есептен шығарылған сомасы шегінде болуы тиіс.
285-3. Соттың шешімі немесе жоғары тұрған органның шешімі негізінде мемлекеттік кірістер органының ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығару туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қайта қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Есептеу тізілімі іріктеуге жатады.

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков;";
пункт 191 изложить в следующей редакции:
"191. Если сумма возврата превышает 100 – кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета письменное заключение, подтверждающее обоснованность данного возврата по форме согласно приложению 24-1 к настоящим Правилам.
Для предоставления письменного заключения, подтверждающего обоснованность возврата, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств проводится контроль правомерности исчисленных, уменьшенных сумм налогов, платежей в бюджет с применением информационных систем.";
дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Порядок списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков
285-1. Списанию подлежит превышение НДС налогоплательщиков, снятых с регистрационного учета по НДС и сложившееся нарастающим итогом:
1) на дату снятия с регистрационного учета по НДС – в случае непредставления ликвидационной налоговой отчетности в сроки, установленные статьями 62, 85, 424 Налогового кодекса;
2) на дату представления ликвидационной налоговой отчетности – в случае представления ликвидационной налоговой отчетности в сроки, установленные статьями 62, 85, 424 Налогового кодекса.
285-2. В случае представления дополнительной налоговой отчетности за налоговые периоды до даты снятия с регистрационного учета по НДС, ликвидационной налоговой отчетности (далее в целях настоящего пункта – налоговая отчетность), и (или) начисления органом государственных доходов сумм НДС по результатам налоговой проверки после списания превышения НДС, производится корректировка ранее списанных сумм.
Корректировка ранее списанных сумм производится на основании Реестра к начислению.
Реестр к начислению составляется:
1) при представлении налоговой отчетности к начислению – с минусовым значением на исчисленную сумму НДС;
2) при представлении налоговой отчетности с уменьшением – на сумму уменьшения или превышения НДС;
3) при начислении по результатам налоговой проверки – с минусовым значением на сумму начисления.
Итоговая сумма корректировок должна быть в пределах ранее списанной суммы превышения НДС.
285-3. В случае отмены решения органа государственных доходов о снятии с регистрационного учета по НДС на основании решения суда или решения вышестоящего органа, Реестр к начислению подлежит сторнированию в течение 1 (одного) рабочего дня со дня восстановления в регистрационном учете по НДС.

осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 24-1-қосымшамен толықтырылсын;
25-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
25-қосымша";
26-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
26-қосымша";
27-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
27-қосымша";
28-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
28-қосымша";
29-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
29-қосымша";
30-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
30-қосымша";
31-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
31-қосымша";
32-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
32-қосымша".

дополнить приложением 24-1 согласно приложению к настоящему приказу;
правый верхний угол приложения 25 изложить в следующей редакции:
"Приложение 25
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
правый верхний угол приложения 26 изложить в следующей редакции:
"Приложение 26
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
правый верхний угол приложения 27 изложить в следующей редакции:
"Приложение 27
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
правый верхний угол приложения 28 изложить в следующей редакции:
"Приложение 28
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
правый верхний угол приложения 29 изложить в следующей редакции:
"Приложение 29
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
правый верхний угол приложения 30 изложить в следующей редакции:
"Приложение 30
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
правый верхний угол приложения 31 изложить в следующей редакции:
"Приложение 31
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
правый верхний угол приложения 32 изложить в следующей редакции:
"Приложение 32
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 25 тамыздағы
№ 460 бұйрығына қосымша
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған құн
салығының асып кетуін есептен
шығару, сондай-ақ Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
24-1- қосымша
нысан
Салықтар, төлемдер, кедендік салықтар мен төлемдер, өсімпұл және айыппұл сомалары айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асқанда қайтару негізділігін растайтын ҚОРЫТЫНДЫ
1. Мемлекеттік кірістер органының міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша құрылымдық бөлімшенің атауы______________________________
2. Салық төлеуші БСН/ЖСН ______________________________________
3. Салық төлеуші атауы _________________________________________
4. Қайтаруға өтініш берілген сома ________________________________
5. БСК _______________________________________________________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 36-бабы 2-тармағына және 101-бабына сәйкес ақпараттық жүйелерді қолданып, салықтардың, бюджетке төлемдердің есептелген, азайтылған сомалардың заңдылығына бақылау жүргізілді, оның нәтижесінде салық төлеушінің 20 жылғы № _________ өтініште көрсетілген салықтар, төлемдер, кедендік салықтар мен төлемдер, өсімпұл және айыппұл ________ сомасын қайтару негізділігі расталды/расталмады*.
*Қайтару негізділігі расталмаған жағдайда себептерді көрсету: ____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Міндеттемелердің орындалуына
бақылау бойынша құрылымдық
бөлімшенің басшысы __________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
"____"______________20 __жыл.
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптама коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 августа 2025 года № 460
"Приложение 24-1
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
об обоснованности возврата сумм налогов, платежей, таможенных налогов и платежей,
пени и штрафа, превышающих 100-кратный размер месячного расчетного показателя
1. Наименование структурного подразделения по контролю за исполнением
обязательств органа государственных доходов ___________________
2. БИН/ИИН налогоплательщика
____________________________________________________________
3. Наименование налогоплательщика
____________________________________________________________
4. Сумма, заявленная к возврату
____________________________________________________________
5. КБК ______________________________________________________
В соответствии с пунктом 2 статьи 36 и статьей 101 Кодекса
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах
в бюджет" (Налоговый кодекс) проведен контроль правомерности
исчисленных, уменьшенных сумм налогов, платежей в бюджет
с применением информационных систем, по результатам которого
обоснованность возврата суммы налогов, платежей, таможенных
налогов и платежей, пени и штрафа, предъявленных налогоплательщиком
по заявлению № __________ от ___________20 ______ года в размере
__________________ подтверждается/не подтверждается*.
*В случае неподтверждения обоснованности возврата указать причины:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Руководитель структурного
подразделения по контролю за исполнением обязательств
_____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность))
"____" ______________20 __год.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.