Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 21 тамыздағы № 345 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 тамызда № 36664 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлегінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 21 тамыздағы
№ 345 бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 9) тармақшасына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ТЖМ арнаулы оқу орнына күндізгі оқу нысаны бойынша орта білімі бар, он алты жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
ТЖМ арнаулы оқу орнына "Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күші" білім беру бағдарламасы бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 1-тармағында санамаланған адамдар қабылданады.
Жоғары білімі бар тұлғалар ТЖМ арнаулы оқу орнына қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша оқу үшін қабылдана алады.".

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 августа 2025 года № 345. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2025 года № 36664
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 августа 2025 года № 345
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24401) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", частью второй пункта 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В специальное учебное заведение МЧС по очной форме обучения принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее образование, достигшие шестнадцатилетнего возраста.
В специальное учебное заведение МЧС по очной форме обучения по образовательной программе "Командная тактическая сил гражданской обороны" принимаются лица, перечисленные в пункте 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Лица, имеющие высшее образование, могут зачисляться в специальное учебное заведение МЧС для обучения по профессиональным учебным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения.".

2. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушысының 2021 жылғы 17 қыркүйектегі № 456 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24495 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларында:
жоғарғы оң жақ бұрыш жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 456 бұйрығымен
бекітілген"
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Даярлаудың білім беру бағдарламаларын көрсете отырып, оқуға кандидаттарды қабылдау ТЖМ арнаулы оқу орнының және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) аумақтық органдарының интернет-ресурстары арқылы құжаттарды қабылдау басталатын күнге дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмей жарияланады.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Магистратураға немесе PhD докторантураға оқуға үміткерлер: ағымдағы қызмет орны бойынша ТЖМ орталық аппаратында төтенше жағдайлар вице-министрінің (бұдан әрі – вице-министр) атына, ТЖМ аумақтық органдарында – ТЖМ аумақтық органдарының басшыларының атына, ТЖМ арнаулы оқу орнында – ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының атына еркін нысанда баянат ұсынады.
11. Оқуға кандидаттарды іріктеу үшін іріктеу комиссиялары құрылады. Орталық аппараттағы іріктеу комиссиясының құрамы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрығымен, ТЖМ аумақтық органдарда – ТЖМ аумақтық орган бастығының бұйрығымен, ТЖМ арнаулы оқу орнында – ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Іріктеу комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Комиссияны төраға басқарады. Орталық аппараттағы іріктеу комиссиясының төрағасы болып вице-министр, аумақтық органда – аумақтық орган бастығының орынбасары, ТЖМ арнаулы оқу орнында – ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының орынбасары тағайындалады.
Іріктеу комиссиясының хатшысы болып ТЖМ арнаулы оқу орнының кадр қызметінің қызметкері тағайындалады. Іріктеу комиссиясы кемінде 5 жыл практикалық немесе ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерінен жасақталады.".

2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 сентября 2021 года № 456 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24495) следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
правый верхний угол изложить в новой редакции:
"Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 17 сентября 2021 года № 456";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Прием кандидатов на учебу с указанием образовательных программ подготовки объявляется через Интернет-ресурсы специального учебного заведения МЧС и территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС) не позднее пятнадцати календарных дней до даты начала приема документов.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Кандидаты на учебу, подают рапорта по месту текущей службы в произвольной форме: в центральном аппарате МЧС на имя вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – вице-министр), в территориальном органе МЧС – на имя руководителей территориальных органов МЧС, в специальном учебном заведении МЧС – на имя начальника специального учебного заведения МЧС.
11. Для отбора кандидатов на учебу создаются отборочные комиссии. Состав отборочной комиссии в центральном аппарате утверждается приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в территориальном органе МЧС – приказом начальника территориального органа МЧС, в специальном учебном заведении МЧС – приказом начальника специального учебного заведения МЧС.
Общее количество членов отборочной комиссии состоит из нечетного числа. Комиссию возглавляет председатель. Председателем отборочной комиссии в центральном аппарате назначается вице-министр, в территориальном органе – заместитель начальника территориального органа, в специальном учебном заведении МЧС – заместитель начальника специального учебного заведения МЧС.
Секретарем отборочной комиссии назначается сотрудник кадровой службы специального учебного заведения МЧС. Отборочная комиссия комплектуется из числа сотрудников органов гражданской защиты, имеющих стаж практической или научно-педагогической работы не менее 5-ти лет.".

3. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 473 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24588 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін тұлғалармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ТЖМ білім беру ұйымына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт қабылдау комиссиясының ТЖМ білім беру ұйымының магистратурасына немесе PhD докторантурасына қабылдау туралы шешім шығарғаннан және ТЖМ білім беру ұйымы бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығы шыққаннан кейін жасалады.
Келісімшарт осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және оған ТЖМ білім беру ұйымының бастығы, магистратураға немесе PhD докторантураға қабылданған қызметкер және қызметкерді оқуға жіберген ТЖМ, ТЖМ аумақтық органдардың бастықтары, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің командирлері қол қояды.
Келісімшарт үш данада қазақ және орыс тілдерінде жасалады, бір данасы жеке іске тігіледі, екіншісі магистрантқа (докторантқа) беріледі, үшіншісі магистрантты (докторантты) оқуға жіберген ТЖМ-ға, ТЖМ аумақтық органдардың, азаматтық қорғаныстың әскери бөліміне, ТЖМ білім беру ұйымына жолданады. Келісімшарттардың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.";
Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің білім беру
ұйымдарына түсуші
тұлғалардың Қазақстан
Республикасы Төтенше
жағдайлар министрлігінің
жолдамасы бойынша шет
мемлекеттердің құқық қорғау
органдарының жоғары және
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын іске
асыратын білім беру
ұйымдарына бюджет қаражаты
есебінен оқу ақысын төлей
отырып, келісімшартты жасасу,
ұзарту, өзгерту, бұзу және
тоқтату қағидаларына
2-қосымша
Нысан
КЕЛІСІМШАРТ
___________________________, (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігінің білім беру ұйымының (бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы) атауы)
______________ мекенжайы бойынша орналасқан _______20___ ж. "___" _____
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі берген №_____
сериясы_____ лицензия)
Жарғы негізінде әрекет ететін, одан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын
___________________, бір тараптан және ТЖМ білім беру ұйымының магистратурасына/докторантурасына қабылданған бұдан әрі "магистрант/докторант" деп аталатын тұлға ______ ______ екінші тараптан (арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және _______ негізінде және магистранттың/докторанттың (арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) мүддесінде, әрекет ететін, бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын _______ (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ), ___________ ТЖМ аумақтық органдарының, азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің, ТЖМ білім беру ұйымының атауы) атынан төмендегілер туралы осы келісімшартты жасасты:

3. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 28 сентября 2021 года № 473 "Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24588) следующие изменения:
в Правилах заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. С лицами, поступающими на учебу в организацию образования МЧС, реализующую образовательные программы послевузовского образования контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о зачислении в магистратуру или докторантуру PhD организации образования МЧС и издания приказа начальником организации образования МЧС о зачислении.
Контракт составляется и подписывается начальником организации образования МЧС, сотрудником, зачисленным на учебу в магистратуру или докторантуру PhD и МЧС, начальниками территориальных органов, командирами воинских частей гражданской обороны, направивших сотрудника на учебу по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Контракт составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, один экземпляр приобщается к личному делу, второй выдается магистранту (докторанту), третий направляется в МЧС, территориальный орган МЧС, воинскую часть гражданской обороны, организацию образования МЧС, направившие магистранта (докторанта) на учебу. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.";
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню.
Приложение
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам заключения,
продления, изменения,
расторжения и прекращения
контракта с лицами,
поступающими в организации
образования Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
в организации образования,
реализующие образовательные
программы высшего
и послевузовского образования
правоохранительных органов
иностранных государств
по направлению Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
с оплатой обучения
за счет бюджетных средств
КОНТРАКТ
_______________________________________________________________________,
(наименование организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС)) расположенный
по адресу _____ (лицензия №___ серия _________ от ________ выданная
Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан),
в лице, _________________________________________________________________,
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МЧС", с одной стороны, и лицом, зачисленным в магистратуру/
докторантуру организации образования МЧС
________________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при наличии) именуемый (ая)
в дальнейшем "магистрант/докторант", с другой стороны,
и _______________________________________________________________________
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС),
наименование территориального органа МЧС, воинской части гражданской обороны,
организации образования МЧС)
в лице, __________________________________________________________________,
действующего на основании ____ именуемое в дальнейшем "Заказчик", и в интересах
магистранта/докторанта ____________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
с другой стороны, заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. ТЖМ білім беру ұйымы "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес білім беру бағдарламалары (бұдан әрі – МЖБС) бойынша магистрантты/PhD докторантты оқытуды ұйымдастыру бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдайды;
Шифр және білім беру бағдарламасының атауы: _____________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) МЖБС талаптарына сәйкес оқытуды қамтамасыз етуге;
2) магистрантқа/PhD докторантқа ай сайын оқуға жіберілгенге дейін атқарған соңғы (уақытша атқармайтын) штаттық лауазымы бойынша лауазымдық айлықақысының жетпіс пайызы мөлшерінде лауазымдық жалақы төлеуге міндетті.
3. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) Магистранттан/PhD докторанттан осы Келісімшартқа, ТЖМ білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларына және жарғысына сәйкес міндеттерін адал және тиісінше орындауды талап етуге;
2) магистрантқа/PhD докторантқа оқу және жеке жоспарды орындамағаны, ішкі тәртіп қағидаларын және ТЖМ білім беру ұйымының жарғысын бұзғаны үшін оқудан шығарғанға дейін тәртіптік ықпал ету шараларын қолдануға;
3) магистранттың/PhD докторанттың оқу жетістіктерін тексеру мақсатында "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 8) тармақшасына сәйкес бекітілетін ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау нысанын айқындауға құқылы.
4. Магистрант/PhD докторанты:
1) МЖБС көлемінде білім, біліктілікті және практикалық дағдыларды меңгеруге;
2) ТЖМ білім беру ұйымы басшысының бұйрықтары мен өкімдерін, осы Келісімшарттың жарғысы мен ішкі тәртіп қағидаларын және шарттарын сақтау және орындауға;
3) отбасы жағдайы, тұрғылықты жері, телефоны өзгерген кезде жоғарыда көрсетілген мән-жайлар басталған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы хабарлауға міндетті.
5. Магистратурада/РhD докторантурада оқу кезеңінде:
1) мына бөлімдерден тұратын жеке жұмыс жоспарын орындауға міндетті:
жеке оқу жоспары;
ғылыми-зерттеу/эксперименттік-зерттеу жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есептілік нысаны);
практика (бағдарлама, база, есептілік мерзімі мен нысаны);
негіздемесі мен құрылымы бар магистрлік/докторлық диссертация тақырыбы;
магистрлік/докторлық диссертацияны орындау жоспары;
ғылыми жарияланымдар мен тағылымдамалар жоспары;

Глава 1. Предмет Контракта
1. Организация образования МЧС принимает на себя обязательства по организации обучения магистранта/докторанта PhD по образовательным программам в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, согласно приложению 2 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – ГОСО);
Шифр и наименование образовательной программы:
____________________________________________________________________
Глава 2. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МЧС обязуется:
1) обеспечить обучение в соответствии с требованиями ГОСО;
2) выплачивать магистранту/докторанту PhD ежемесячно должностной оклад в размере семидесяти процентов от должностного оклада по последней (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до направления на учебу.
3. Организация образования МЧС имеет право:
1) требовать oт магистранта/докторанта PhD добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей в соответствии с настоящим Контрактом, Правилами внутреннего распорядка и Устава организации образования МЧС;
2) применять к магистранту/докторанту PhD меры дисциплинарного воздействия вплоть до отчисления за невыполнение учебного и индивидуального плана, нарушения Правил внутреннего распорядка и Устава организации образования МЧС;
3) определить форму текущего контроля и промежуточной аттестации, в целях проверки учебных достижений магистранта/докторанта PhD, в соответствии с подпунктом 8) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
4. Магистрант/докторант PhD обязуется:
1) овладевать знаниями, умениями и практическими навыками в объеме ГОСО;
2) соблюдать и исполнять приказы и распоряжения руководителя организации образования МЧС, Устав и Правила внутреннего распорядка и условия настоящего Контракта;
3) при изменении семейного положения, места жительства, номера телефона сообщить об этом в течение трех рабочих дней с момента наступления вышеуказанных обстоятельств.
5. За период обучения в магистратуре/докторантуре PhD необходимо:
1) выполнить индивидуальный план работы, включающий следующие разделы:
индивидуальный учебный план;
научно-исследовательскую/экспериментально-исследовательскую работу (тему, направление исследования, сроки и форму отчетности);
практику (программа, база, сроки и форма отчетности);
тему магистерской/докторской диссертации с обоснованием и структурой;
план выполнения магистерской/докторской диссертации;
план научных публикаций и стажировок;

2) білім беру ұйымы белгілеген мерзімде жеке жоспардың орындалуы туралы есеп беруге міндетті;
3) аралық аттестаттаудан өтуге;
4) магистрлік/докторлық диссертация дайындауға;
5) диссертацияны сараптамалық кеңеске ұсынуға;
6) қорытынды аттестаттаудан өтуге: кешенді емтихан тапсыру, магистрлік/докторлық диссертацияны көпшілік алдында қорғау қажет.
6. Магистрант/PhD докторант:
1) магистратураның/докторантураның білім беру бағдарламасында көзделген тапсырмаларды орындау мақсатында ТЖМ білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық жарақтандырылуын пайдалануға;
2) ғылыми-зерттеу жұмыстарының барлық түрлеріне, конференцияларға, симпозиумдарға қатысуға, өз жұмыстарын, оның ішінде білім беру ұйымдарының басылымдарында жариялауға ұсынуға;
3) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу процесін ұйымдастыру мазмұнын, оқыту әдістемесін, оқытушылардың дербес құрамын жетілдіру бойынша ұсыныстарды кез келген нысанда (жазбаша, ауызша) енгізуге құқылы.
3-тарау. Ерекше шарттар
7. Тапсырыс беруші магистрантты/PhD докторантын оқытуды аяқтағаннан кейін оқуға жіберілгенге дейінгі лауазымнан төмен емес лауазымға тағайындайды.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
8. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Дауларды шешу тәртібі
9. Осы Келісімшартты орындау процесінде туындайтын келіспеушіліктер мен дауларды тараптар өзара қолайлы шешімдерді әзірлеу мақсатында тікелей қарайды.
10. Тараптардың келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер әзірлеу арқылы шешілмеген мәселелері Азаматтық процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
6-тарау. Келісімшарттың қолданыс мерзімі, талаптарды өзгерту және оны бұзу тәртібі
11. Осы Келісімшарт тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және оқуды аяқтағаннан кейін ТЖМ, ТЖМ аумақтық органдарында, азаматтық қорғаныс әскери бөлімінде, ТЖМ білім беру ұйымында үш жыл жұмыс істегеннен кейін өз қолданысын тоқтатады.
12. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімдері бойынша өзгеруі және толықтырылуы мүмкін.
13. Осы Келісімшарт бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде 3 данада жасалады және ТЖМ білім беру ұйымына, магистрантқа/PhD докторантқа және ТЖМ/ТЖМ аумақтық органдарына/азаматтық қорғаныс әскери бөліміне/ТЖМ білім беру ұйымына бір-бір данадан беріледі.
ТЖМ/ТЖМ аумақтық орган/
азаматтық қорғаныс әскери бөлімі/
ТЖМ білім беру ұйымы:
е/ш _____________________________
БСК ____________________________
БСН ___________________________
Мекенжайы
________________________
_______________________ бастығы
ТЖМ білім беру ұйымы:
Банктік деректемелер:
ЖСК ______________________________
БСК ______________________________
БСН_______________________________
16-код ___________________________
Магистрант/докторант:
Т.А.Ә (болған кезде)__________________
Жеке куәліктің № _______________________
ЖСН ___________________________________
Мекенжайы______________________________
____________________________________
Телефоны___________________________
Электрондық поштасы____________________
Магистрант/докторант
Білім беру ұйымының жарғысымен, білім беру қызметін жүргізуге құқық беретін лицензиямен, Ішкі тәртіп қағидаларымен, осы Келісімшартпен таныстым
_____________________________________________________________
(магистранттың/докторанттың қолы)".

2) отчитываться о выполнении индивидуального плана в установленные организацией образования сроки;
3) проходить промежуточную аттестацию;
4) подготовить магистерскую/докторскую диссертацию;
5) представить диссертацию в экспертный совет;
6) пройти итоговую аттестацию: сдать комплексный экзамен, публично защитить магистерскую/докторскую диссертацию.
6. Магистрант/докторант PhD имеет право:
1) пользоваться материально-техническим оснащением организации образования МЧС в целях выполнения заданий, предусмотренных образовательной программой магистратуры/докторантуры;
2) принимать участие во всех видах научно-исследовательских работ, конференциях, симпозиумах, представлять к публикации свои работы, в том числе в изданиях организации образования;
3) вносить в любой форме (письменно, устно) предложения по совершенствованию содержания организации учебного процесса послевузовского образования, методики преподавания, персональному составу преподавателей.
Глава 3. Особые условия
7. Заказчик после окончания обучения магистранта/докторанта PhD назначает на должность не ниже должности, занимаемой до направления на учебу.
Глава 4. Ответственность сторон
8. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему контракту стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок разрешения споров
9. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Контракта, рассматриваются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
10. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются установленном Гражданско-процессуальным кодексом порядке.
Глава 6. Срок действия, порядок изменения условий Контракта и его расторжение
11. Настоящий Контракт вступает в силу со дня его подписания сторонами и прекращает свое действие после отработки три года в МЧС, территориальном органе МЧС, воинской части гражданской обороны, организации образования МЧС после окончания обучения.
12. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
13. Настоящий Контракт составляется в 3 экземплярах, на казахском и русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу и передается по одному экземпляру для организации образования МЧС, магистранту/докторанту PhD и МЧС /территориальному органу МЧС/воинской части гражданской обороны/организации образования МЧС.
МЧС/территориальный орган
МЧС/воинская часть гражданской обороны
/организация образования МЧС.
р/с ____________________________
БИК ___________________________
БИН___________________________
адрес __________________________
Начальник _____________________
_______________________________
_______________________________
Организация образования МЧС:
Банковские реквизиты:
ИИК ____________________________
БИК ___________________________
БИН ___________________________
Код 16_________________________
Магистрант/докторант:
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) ________________
________________________________
№ _____________________ документа,
удостоверяющего личность
ИИН ____________________________
Адрес ___________________________
_________________________________
Телефон _________________________
Электронная почта ________________
Магистрант/докторант
С Уставом организации образования, лицензией на право ведения образовательной деятельности, Правилами внутреннего распорядка, настоящим Контрактом ознакомлен (-а)
__________________________________________________________
(подпись магистранта/докторанта).