"Халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шілдедегі № 494 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 19 тамыздағы № 338 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 тамызда № 36654 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шілдедегі № 494 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20990 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 60) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларында:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Осы халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – заң) 12 - бабы 1-тармағының 60) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды хабардар ету, білімді насихаттау, оқыту тәртібін айқындайды.";
4-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"4. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі-уәкілетті орган) және оның аумақтық органдары төтенше жағдайдың туындау қаупі туралы болжам болған кезде халықты алдын ала хабардар етуді қамтамасыз етеді және оларға Заңмен жүктелген өкілеттіктерге сәйкес азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды ұйымдастырады.";
7-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"7. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды бақылау, жағдайды бақылау және болжау қызметтері (сейсмологиялық қызмет, сел құлақтандыру жүйелері, радиациялық қауіпсіздікті бақылау және басқалар) алдын алу мақсатында, Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) іргелес мемлекеттердің шекара маңындағы аумағында төтенше жағдайдың туындау қаупі төнген кезде оның сипаттамаларын көрсете отырып, қажетті ақпаратты уәкілетті органның тиісті органына дереу ұсынады.";
11, 12 және 13-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"11. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды уәкілетті орган, оның аумақтық органдары, сондай-ақ мемлекеттік органдар, ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктер жүзеге асырады.

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 19 августа 2025 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2025 года № 36654
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20990) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 60) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 60) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и определяют порядок информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты (далее – уполномоченный орган) и его территориальные органы обеспечивают информирование населения заблаговременно при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации, и организует пропаганду знаний в сфере гражданской защиты в соответствии с полномочиями, возложенными на них Законом.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Службы наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (сейсмологическая служба, системы селевого оповещения, контроля за радиационной безопасностью и другие) в целях предупреждения, при угрозе возникновения чрезвычайной ситуации на территории Республики Казахстан и (или) на приграничной территории сопредельных государств незамедлительно предоставляют необходимую информацию с указанием его характеристик соответствующему территориальному органу уполномоченного органа.";
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. Пропаганда знаний в сфере гражданской защиты осуществляется уполномоченным органом, его территориальными органами, а также государственными органами, организациями и общественными объединениями.

12. Уәкілетті органның аумақтық органдары жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, насихаттау жоспарына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды жүзеге асырады.
13. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттау жоспарын уәкілетті органның аумақтық органы жыл сайын 25 желтоқсанға дейін әзірлейді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар бекітеді.";
16 және 17-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"16. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын уәкілетті органның оқу орындарында оқыту азаматтық қорғау саласындағы орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшы құрамы мен мамандарын даярлау және қайта даярлау жоспарына сәйкес жүргізіледі.
17. Азаматтық қорғау саласындағы орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшы құрамы мен мамандарын даярлау және қайта даярлау жоспарын уәкілетті орган орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың өтінімдері негізінде әзірлейді және оны азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
4-тараудың 2-параграфының тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Уәкілетті органның аумақтық органдарында оқытуды ұйымдастыру тәртібі";
23, 24, 25, 26 және 27-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"23. Оқудан өту қорытындысы бойынша қорытынды тестілеуді тапсыру кезінде жіберілмеген немесе қанағаттанарлықсыз білім деңгейін көрсеткен тыңдаушыларға азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы сертификаттар берілмейді.
24. Оқудан өткен және қорытынды тестілеуден өткен тыңдаушыларға Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 20 қазандағы "Азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы бірыңғай үлгідегі сертификатты белгілеу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12292 болып тіркелген) № 857 бұйрығымен бекітілген азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы сертификаттар беріледі (бұдан әрі – сертификат).
25. Уәкілетті органның аумақтық органдарында оқыту осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғау саласында оқуға тыңдаушылары бар топтардың санаттарын қабылдау жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

12. Территориальные органы уполномоченного органа совместно с местными исполнительными органами осуществляют пропаганду знаний в сфере гражданской защиты в соответствии с планом пропаганды.
13. План пропаганды знаний в сфере гражданской защиты разрабатывается территориальным органом уполномоченного органа до 25 декабря ежегодно и утверждается местными исполнительными органами, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Обучение должностных лиц центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан в учебных заведениях уполномоченного органа проводится в соответствии с Планом подготовки и переподготовки руководящего состава и специалистов центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан в сфере гражданской защиты.
17. План подготовки и переподготовки руководящего состава и специалистов центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан в сфере гражданской защиты разрабатывается уполномоченным органом на основании заявок центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан и утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.";
заголовок параграфа 2 главы 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок организации обучения в территориальных органах уполномоченного органа";
пункты 23, 24, 25, 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"23. По итогам прохождения обучения, слушателям не допущенным или показавшим неудовлетворительный уровень знаний при сдаче итогового тестирования сертификаты о прохождении обучения в сфере гражданской защиты не выдаются.
24. Слушателям, прошедшим обучение и сдавшим итоговое тестирование, выдаются сертификаты о прохождении обучения в сфере гражданской защиты, утвержденный приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 октября 2015 года № 857 "Об установлении сертификата единого образца о прохождении обучения в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12292), (далее – сертификат).
25. Обучение в территориальных органах уполномоченного органа проводится в соответствии с Планом комплектования категорий групп слушателями для обучения в сфере гражданской защиты по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

26. Азаматтық қорғау саласында оқыту үшін тыңдаушылармен топтардың санаттарын жасақтау жоспары уәкілетті органның аумақтық органы әзірлейді және жергілікті атқарушы орган бекітеді.";
27. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында оқытылатын тыңдаушылардың тізімі және оқытудың кезеңділігі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес айқындалған.";
31-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"31. Оқыту процесі басталардан бір апта бұрын оқытуды жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық органының басшысы осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғаныс сабақтарын өткізу кестесін бекітеді.";
36-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"36. Азаматтық қорғау саласындағы тыңдаушыларды оқытуды есепке алу және сертификаттар беру журналдары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында сақталады.";
47-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"47. Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың қызметкерлерін оқытуды белгіленген мерзімдерге сәйкес уәкілетті органның аумақтық органдарында немесе уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында оқудан өткен және тиісті сертификаттары бар азаматтық қорғау бойынша сабақтар топтарының басшылары жүргізеді.";
56-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"56. Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамын оқытуды азаматтық қорғау жөніндегі сабақтар топтарының басшылары мен азаматтық қорғау құралымдарының командирлері уәкілетті органның аумақтық органдарында немесе белгіленген мерзімдерге сәйкес және тиісті сертификаттары бар уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында жүргізіледі.";
77-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"77. Ұйымның сұрау салуы бойынша уәкілетті органның аумақтық органдары ұйымдардың қызметкерлерімен белгілі бір тақырыптар бойынша көшпелі сабақтар ұйымдастыра алады.";
80, 81 және 82-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"80. Аумақтық деңгейде азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар мен жаттығулар өткізу жоспарын уәкілетті органның аумақтық органы әзірлейді және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы орган бекітеді.
81. Азаматтық қорғау саласындағы оқу-жаттығулар мен жаттығуларды аумақтық деңгейде және ұйымдарда өткізуге жауапты орындаушылар азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына оларды өткізу туралы ақпаратты ұйымдастыру құжаттарының көшірмелерін қоса бере отырып олар аяқталғаннан кейін бес күн ішінде ұсынуы қажет.

26. План комплектования категорий групп слушателями для обучения в сфере гражданской защиты разрабатывается территориальным органом уполномоченного органа и утверждается местным исполнительным органом.";
27. Перечень слушателей, подлежащих обучению в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и периодичности обучения определены согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. За неделю до начала обучающего процесса руководителем территориального органа уполномоченного органа, осуществляющего обучение утверждается расписание проведения занятий по гражданской защите по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Журналы учета обучения слушателей в сфере гражданской защиты и выдачи сертификатов хранятся в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Обучение работников организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне, проводят руководители групп занятий по гражданской защите, которые прошли обучение в территориальных органах уполномоченного органа или в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа в соответствии с установленными сроками и имеющие соответствующие сертификаты.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Обучение личного состава формирований гражданской защиты проводят руководители групп занятий по гражданской защите и командиры формирований гражданской защиты, которые прошли обучение в территориальных органах уполномоченного органа или в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа в соответствии с установленными сроками и имеющие соответствующие сертификаты.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. По запросу организации территориальными органами уполномоченного органа могут организовываться выездные занятия с работниками организаций по определенным тематикам.";
пункты 80, 81 и 82 изложить в следующей редакции:
"80. План проведения учений и тренировок в сфере гражданской защиты на территориальном уровне разрабатываются территориальным органом уполномоченного органа, и утверждается местным исполнительным органом по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
81. Исполнителям, ответственным за проведение учений и тренировок в сфере гражданской защиты на территориальном уровне и в организациях необходимо представлять в территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты информацию об их проведении с приложением копий организационных документов в течении пяти дней после окончания.

82. Оқу-жаттығу және жаттығу бойынша ұйымдастыру құжаттары:
республикалық деңгейде – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган және оны азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді;
аумақтық деңгейде – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы болып табылады және оны азаматтық қорғаныс бастығы немесе оның тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің орынбасары бекітеді;
объектілік деңгейде – ұйымдардың басшылары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарымен келісім бойынша және ұйымның азаматтық қорғаныс бастығымен бекітіледі.";
2 қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4 қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8 қосымша осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдері бойынша комитеті қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі"
Республикалық мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі"
Республикалық мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 19 тамыздағы
№ 338 Бұйрыққа 1-қосымша
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
2-қосымшасы
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында оқытуға жататын лауазымды адамдардың және оқыту мерзімділігінің ТІЗБЕСІ
Білім алушылардың санаттары
Оқыту кезеңділігі
1
2
3
1.
Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар:
Бірінші басшылардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссиялардың төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
эвакуациялық комиссиялардың төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
департаменттердің директорлары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
басқармалардың басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
бөлім басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
құрылымдық бөлімшелердің мамандары (қызметкерлер)
3 жылда 1 рет
2.
Жергілікті атқарушы органдар және өкілді органдар:
қалалардың, аудандардың әкімдері, әкімдер аппараттарының басшылары
3 жылда 1 рет
төтенше жағдайлардың (облыстардың, қалалар мен аудандардың) алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссиялардың төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
эвакуациялық (эвакуациялық-қабылдау) комиссиялардың (облыстардың, қалалар мен аудандардың) төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
басқармалардың басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
бөлім басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
құрылымдық бөлімшелердің мамандары (қызметкерлер)
3 жылда 1 рет
азаматтық қорғау қызметтерінің (облыстардың, қалалар мен аудандардың) бастықтары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
азаматтық қорғау қызметтерінің мамандары (облыстардың, қалалар мен аудандардың)
3 жылда 1 рет
жұмылдыру дайындығы бөлімшелерінің басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары
3 жылда 1 рет
мәслихаттардың басшылары мен мамандары
3 жылда 1 рет
3.
Білім беру ұйымдарының және бұқаралық ақпарат құралдарының басшылары
5 жылда 1 рет
4.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган:
азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының мамандары
3 жылда 1 рет
Ескертпе:

82. Организационные документы по учениям и тренировкам разрабатываются на:
республиканском уровне – уполномоченным органом в сфере гражданской защиты и утверждаются уполномоченным органом в сфере гражданской защиты;
территориальном уровне – территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждается начальником гражданской обороны или его заместителем соответствующих административно-территориальных единиц;
объектовом уровне – руководителями организаций по согласованию с территориальными органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждается начальником гражданской обороны организации.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 9 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное учреждение
"Агентство Республики Казахстан по атомной энергии"
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Агентства Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАНО"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Управление делами Президента
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное учреждение
"Национальный банк Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 19 августа 2025 года № 338
Приложение 2
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
ПЕРЕЧЕНЬ
должностных лиц, подлежащих обучению в организациях и учебных заведениях
уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и периодичности обучения
Категории обучаемых
Периодичности обучения
1
2
3
1.
Центральные исполнительные органы, государственные органы непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан:
заместители первых руководителей
1 раз в 5 лет
председатели комиссий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их заместители
1 раз в 3 года
председатели эвакуационных комиссий и их заместители
1 раз в 3 года
директора департаментов и их заместители
1 раз в 5 лет
руководители управлений и их заместители
1 раз в 5 лет
руководители отделов и их заместители
1 раз в 5 лет
специалисты структурных подразделений (работники)
1 раз в 3 года
2.
Местные исполнительные и представительные органы:
акимы городов, районов, руководители аппаратов акимов
1 раз в 3 года
председатели комиссий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций (областей, городов и районов) и их заместители
1 раз в 3 года
председатели эвакуационных (эвакоприемных) комиссий (областей, городов и районов) и их заместители
1 раз в 3 года
руководители управлений и их заместители
1 раз в 5 лет
руководители отделов и их заместители
1 раз в 5 лет
специалисты структурных подразделений (работники)
1 раз в 3 года
начальники служб гражданской защиты (областей, городов и районов) и их заместители
1 раз в 3 года
специалисты служб гражданской защиты (областей, городов и районов)
1 раз в 3 года
руководители подразделений по мобилизационной подготовке, их заместители и специалисты
1 раз в 3 года
руководители и специалисты маслихатов
1 раз в 3 года
3.
Руководители организаций образования и средств массовой информации
1 раз в 5 лет
4.
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты:
руководители структурных подразделений, ведомств, территориальных органов, подведомственных организаций уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и их заместители
1 раз в 5 лет
специалисты структурных подразделений, ведомств, территориальных органов, подведомственных организаций уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
1 раз в 3 года
Примечание:

1. Лауазымдық нұсқаулықтарына азаматтық қорғаныс саласындағы міндеттерді шешу кіретін лауазымға жаңадан тағайындалған адамдардың біліктілігін арттыру жұмыстың бірінші жылы ішінде жүзеге асырылады.
2. Оқудан өткен тыңдаушыларға бірыңғай үлгідегі сертификаттар беріледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 19 тамыздағы
№ 338 Бұйрыққа 2-қосымша
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
4-қосымшасы
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында оқытылатын тыңдаушылардың тізімі және оқу жиілігі
Білім алушылардың санаттары
Оқыту кезеңділігі
1
2
3
1.
Қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері
5 жылда 1 рет
2.
Қалалардың, аудандардың (қалалық және ауылдық) төтенше жағдайлар жөніндегі комиссия мүшелері
3 жылда 1 рет
3.
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстардың, қалалардың эвакуациялық органдарының қызметкерлері
3 жылда 1 рет
4.
Қалалық, аудандық эвакуациялық, эвакуациялық қабылдау комиссиялардың мүшелері
5 жылда 1 рет
5.
Қалалық, аудандық және ауылдық әкімдіктердің лауазымды тұлғалары
5 жылда 1 рет
6.
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері
3 жылда 1 рет
7.
Ұйымдардың, кәсіпорындардың, оқу орындарының басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
8.
Азаматтық қорғаныс мәселелерімен айналысатын ұйымдардың, кәсіпорындардың және оқу орындарының мамандары (қызметкерлері)
3 жылда 1 рет
9.
Азаматтық қорғау қызметтерінің мамандары
3 жылда 1 рет
11.
Азаматтық қорғау құралымдарының командирлері (отрядтар, командалар, звенолар мен бекеттер)
3 жылда 1 рет
12.
"Дене шынықтыру", "Алғашқы әскери дайындық" және "Тіршілік қауіпсіздігі негіздері" пәндері бойынша оқу орындарының оқытушылары
2 жылда 1 рет
13.
Мектепке дейінгі мекемелерінің меңгерушілері мен тәрбиешілері
3 жылда 1 рет
14.
Барлық үлгідегі жалпы білім беретін мектептердің бастауыш сыныптардың сынып жетекшілері
5 жылда 1 рет
15.
Азаматтық қорғау құралымдарына кірмейтін жұмысшылары мен қызметшілермен жұмыс топтарының жетекшілері
3 жылда 1 рет
16.
Еңбек және демалыс сауықтыру лагерьлерінің жұмыскерлері
жыл сайын
17.
Волонтерлік ұйымдардың (топтардың) басшылары мен үйлестірушілері
2 жылда 1 рет
18.
Қауіпті өндірістік объектілердің басшылары
3 жылда 1 рет
19.
Қауіпті өндірістік объектілердің мамандары
3 жылда 1 рет
20.
Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсететін медициналық-әлеуметтік мекемелердің қызметкері
3 жылда 1 рет
Ескертпе:
1. Лауазымдық нұсқаулықтарына азаматтық қорғаныс саласындағы міндеттерді шешу кіретін лауазымға жаңадан тағайындалған адамдардың біліктілігін арттыру жұмыстың бірінші жылы ішінде жүзеге асырылады.

1. Для лиц, вновь назначенных на должность, в должностные инструкции которых входит решение задач в сфере гражданской обороны, повышение квалификации осуществляется в течение первого года работы.
2. Слушателям, прошедшим обучение, выдаются сертификаты единого образца.
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 19 августа 2025 года № 338
Приложение 4
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Перечень слушателей, подлежащих обучению в территориальных органах
уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и периодичности обучения
Категорий обучаемых
Периодичности обучения
1
2
3
1.
Акимы районов в городе, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
1 раз в 5 лет
2.
Члены комиссии по чрезвычайным ситуациям городов, районов (городских и сельских)
1 раз в 3года
3.
Работники эвакуационных органов областей, городов Республиканского значения и столицы
1 раз в 3года
4.
Члены городских, районных эвакуационных, эвакоприемных комиссий
1 раз в 5 лет
5.
Должностные лица городских, районных и сельских акиматов
1 раз в 5 лет
6.
Руководители и работники организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне
1 раз в 3года
7.
Руководители организаций, предприятий, учебных заведений и их заместители
1 раз в 5 лет
8.
Специалисты (работники) организаций, предприятий и учебных заведений, занимающихся вопросами гражданской обороны
1 раз в 3года
9.
Специалисты служб гражданской защиты
1 раз в 3года
11.
Командиры формирований гражданской защиты (отрядов, команд, звеньев и постов)
1 раз в 3 года
12.
Преподаватели учебных заведений по дисциплинам "Физическая культура", "Начальная военная подготовка" и "Основы безопасности жизнедеятельности"
1 раз в 2 года
13.
Заведующие и воспитатели дошкольных учреждений
1 раз в 3 года
14.
Классные руководители начальных классов общеобразовательных школ всех типов
1 раз в 5 лет
15.
Руководители групп занятий с рабочими и служащими, не входящими в формирования гражданской защиты
1 раз в 3 года
16.
Работники оздоровительных лагерей труда и отдыха
ежегодно
17.
Руководители и координаторы волонтерских организаций (групп)
1 раз в 2 года
18.
Руководители опасных производственных объектов
1 раз в 3 года
19.
Специалисты опасных производственных объектов
1 раз в 3 года
20.
Работник медико-социальных учреждений, оказывающих услуги лицам с инвалидностью
1 раз в 3 года
Примечание:
1. Для лиц, вновь назначенных на должность, в должностные инструкции которых входит решение задач в сфере гражданской обороны, повышение квалификации осуществляется в течение первого года работы.

2. Оқудан өткен тыңдаушыларға бірыңғай үлгідегі сертификаттар беріледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 19 тамыздағы
№ 338 Бұйрыққа 3-қосымша
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының 8-қосымшасы
Нысан
АНЫҚТАМА азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы
Берілді _______________________________________________________.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ұйымның атауы, лауазымы)
____ сағат көлемінде оқу курсынан өткені туралы.
Басшы _______________________ М/О _________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ұйымның атауы) (қолы, күні)
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 19 тамыздағы
№ 338 Бұйрыққа 4-қосымша
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының 9-қосымшасы
Азаматтық қорғау саласындағы оқу-жаттығулардың, жаттығулардың және сабақтардың түрлері
№ п/п
Іс-шара, тақырып
Білім алушылар құрамы
Өткізу кезеңі
Жауапты орындаушылар
Ескертпе
1. Республикалық деңгейде
1.
"Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау жүйесін бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру" тақырыбы бойынша "Қорғау" республикалық штабтық жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ)
2.
"Көктемгі кезеңдегі су тасқыны жағдайының қолайсыз дамуы кезінде төтенше жағдайларды жою кезінде құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды дайындау және жүргізу" тақырыбы бойынша "Көктем" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ТЖМ
3.
"Қысқы кезеңдегі төтенше жағдайларды жою кезінде құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды дайындау және жүргізу" тақырыбы бойынша "Қыс" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ТЖМ
4.
Қазақстанда болуы мүмкін жойқын жер сілкінісінің салдарын жою кезіндегі іс-қимылдар бойынша "Жер" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
3 жылда 1 рет
ТЖМ
5.
"Зымран" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
2 жылда 1 рет
ТЖМ
6.
"Теңіз" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ТЖМ
7.
"Өрт" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
3 жылда 1 рет
ТЖМ

2. Слушателям, прошедшим обучение, выдаются сертификаты единого образца.
Приложение 3
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 19 августа 2025 года № 338
Приложение 8
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Форма
СПРАВКА
о прохождении обучения в сфере гражданской защиты
Выдана ___________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии) наименование организации, должность)
о том, что прошел курс обучения в количестве _____ часов.
Руководитель ________________________________ М/П _________
Ф.И.О. (при его наличии) наименование организации) (подпись, дата)
Приложение 4
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 19 августа 2025 года № 338
Приложение 9
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Виды учений, тренировок и занятий в сфере гражданской защиты
№ п/п
Мероприятие, тема
Состав обучаемых
Период проведения
Ответственные исполнители
Примечание
1. На республиканском уровне
1.
Республиканская штабная тренировка "Қорғау" по теме: "Перевод системы гражданской защиты Республики Казахстан с мирного на военное положение"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации, государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС)
2.
Республиканские командно-штабные учения "Көктем" по теме: "Подготовка и ведение спасательных и других неотложных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций при неблагоприятном развитии паводковой обстановки весеннего периода"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
МЧС
3.
Республиканские командно-штабные учения "Қыс" по теме: "Подготовка и ведение спасательных и других неотложных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций зимнего периода"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
МЧС
4.
Республиканские командно-штабные учения "Жер" по действиям при ликвидации последствий возможного разрушительного землетрясения в Казахстане
Центральные и местные исполнительные органы, государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; их подведомственные организации; республиканские службы гражданской защиты; организации
1 раз в 3 года
МЧС
5.
Республиканское командно-штабное учение "Зымран"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
1 раз в 2 года
МЧС
6.
Республиканское командно-штабное учение "Теңіз"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
МЧС
7.
Республиканское командно-штабное учение "Өрт"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
1 раз в 3 года
МЧС

2. Аумақтық деңгейде
8.
Аумақтың азаматтық қорғаныс бастығы айқындайтын тақырыптар бойынша кешенді оқу-жаттығулар (облыстарда, қалаларда және ауылдық жерлерде)
Азаматтық қорғаныс бастығы, төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссияның мүшелері, азаматтық қорғаныс қызметі, азаматтық қорғаныс құралымдары, ұйымдар, эвакуациялық органдар, тұрғындар
3 жылда 1 рет
(2 жылда 1 рет
санатталған қалаларда және аудандарда)
Республикалық маңызы бар қаланың астананың және облыстардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары
9.
Облыстардың, қалалардың және ауылдық аудандардың төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс туралы командалық-штабтық оқу-жаттығулары
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық ішкі жүйелерінің басқару органдары
Жыл сайын
Республикалық маңызы бар қаланың астананың және облыстардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары
"Көктем", "Қыс", "Жер" және "Өрт" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі
10.
Жер сілкінісі туындағанжағдайдағы тұрғындардың, басқару органдарының, азаматтық қорғау бөлімшелерінің іс-әрекеттері бойынша штабтық (штабтық) жаттығулар
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық ішкі жүйелерінің басқару органдары, эвакуациялық органдар, азаматтық қорғаныс құралымдары
Жыл сайын
Сейсмикалық қауіпті өңірлердің жергілікті атқарушы органдары
Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі "Жер"
11.
Арнайы-тактикалық- оқу-жаттығулар
Азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдары, шұғыл ден қою жасақтары
Жыл сайын
Республикалық маңызы бар қаланың астананың және облыстардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары
3. Ұйымдарда
12.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупіне және оларды жоюға байланысты іс-шараларды, азаматтық қорғаныс іс-шараларын пысықтауға арналған кешенді жаттығулар (тақырыпты азаматтық қорғаныс бастығы анықтайды). қорғаныс ұйымдары)
Ұйымдардың қызметкерлері
3 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар
13.
Объектілік жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері, Білім беру ұйымдарының студенттері, білім алушылары мен педагогтері,
Медициналық қызметкерлер
3 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылмаған ұйымдар, Білім беру ұйымдары,
медициналық емдеу-профилактикалық мекемелер
14.
Азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру жөніндегі штабтық жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері
2 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар
15.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі міндеттерді орындау үшін азаматтық қорғаныс бөлімшелерін даярлауға арналған арнайы- тактикалық жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері
Жылына 1 рет
Азаматтық қорғаудың объектілік құралымдары құрылған ұйымдар
"Көктем", "Қыс", "Жер" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі
16.
Жаттығулар:

2. На территориальном уровне
8.
Комплексные учения (в областях, городах и сельских районах) по тематике, определяемой начальником гражданской обороны данной территории
Начальник гражданской обороны, члены комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, службы гражданской защиты, формирования гражданской защиты, организации, эвакуационные органы, население
1 раз в 3 года
(в 1 раз в 2 года в городах отнесенных к группам по гражданской обороне)
Местные исполнительные органы областей, городов Республиканского значения и столицы
9.
Командно-штабные учения областей, городов и сельских районов по ликвидации чрезвычайных ситуаций и гражданской обороне
Органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты
Ежегодно
Местные исполнительные органы областей, городов Республиканского значения и столицы
Разрешается проводить в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер" и "Өрт"
10.
Командно–штабные (штабные) тренировки по действиям населения, органов управления, формирований гражданской защиты в случае возникновения землетрясения
Органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты, эвакуационные органы, формирования гражданской защиты
Ежегодно
Местные исполнительные органы сейсмоопасных регионов
Разрешается проводить в рамках республиканского командно-штабного учения "Жер"
11.
Тактико-специальные учения
Территориальные формирования гражданской защиты, отряды экстренного реагирования
Ежегодно
Местные исполнительные органы областей, городов Республиканского значения и столицы
3. В организациях
12.
Комплексные учения по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, мероприятий гражданской обороны (тема определяется начальником гражданской обороны организации)
Сотрудники организаций
1 раз в 3 года
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне
13.
Объектовые тренировки
Сотрудники организаций, Студенты, обучающиеся и педагоги организаций образования, Медицинский персонал
1 раз в 3 года
Организации, не отнесенные к категориям по гражданской обороне, Организации образования, медицинские лечебно-профилактические учреждения
14.
Штабные тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение
Сотрудники организаций
1 раз в 2 года
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне
15.
Тактико-специальные учения по подготовке формирований гражданской защиты для выполнения задач по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и гражданской обороне
Сотрудники организаций
1 раз в год
Организации, в которых созданы объектовые формирования гражданской защиты
Разрешается проводить в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер" и "Өрт"
16.
Тренировки:

1) қауіпті өндірістік объектілердегі авариялық жағдайлар мен оқыс оқиғалар бойынша;
2) сейсмотұрақтыланулар (сейсмикалық қауіпті аймақтар үшін);
3) селге қарсы жаттығулар (сел қаупі бар өңірлер үшін);
4) ықтимал аймақтарда су тасқыны, су тасқыны, су тасқыны;
5) өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері, студенттер, білім беру ұйымдарының білім алушылары мен оқытушылары, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы тәрбиешілер мен балалар
1, 2 және 5 тармақтар бойынша – тоқсан сайын
3, 4 тармақтар бойынша - жылына бір рет сел қаупі басталғанға дейін, су тасқыны қаупі бар кезеңдерінің алдында
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар, төтенше жағдайдың болжамды таралу аймағында орналасқан білім беру ұйымдары және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары
Арнайы- тактикалық оқу-жаттығулармен біріктіруге рұқсат етіледі
17.
Оқу-әдістемелік сабақтар
Азаматтық қорғау ұйымдарының басшылық құрамы, құралымдарының жеке құрамы
Жыл сайын
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған, сондай-ақ азаматтық қорғаныстың аумақтық және объектілік құрылымдары бар ұйымдар
4. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар және жұмыс істемейтін тұрғындар
18.
Жаттығулар мен жаттығуларға тарту арқылы. Оқу құралдарын, жадынамаларды, мерзімді баспасөз материалдарын өз бетінше зерделеу, теле-, радиохабарларды және ресми дереккөздерді қарау (тыңдау) интернет ресурстар
Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар және жұмыс істемейтін тұрғындар
Тұрақты
ТЖМ

1) по аварийным ситуациям и инцидентам на опасных производственных объектах;
2) сейсмотренировки (для сейсмоопасных регионов);
3) селетренировки (для селеопасных регионов);
4) в зонах возможных затоплений, наводнений, паводков;
5) эвакуационные тренировки в случае пожаров
Сотрудники организаций, студенты, обучающиеся и педагоги организаций образования, воспитатели и дети в организациях дошкольного воспитания и обучения
по пунктам 1, 2 и 5 – ежеквартально
по пунктам 3, 4 - один раз в год перед началом селеопасного, паводкоопасного периодов
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, организации образования и организации дошкольного воспитания и обучения, расположенные в расчетной зоне распространения чрезвычайной ситуации
Разрешается объединять с тактико-специальными учениями
17.
Учебные занятия
Руководящий состав организации, личный состав формирований гражданской защиты
Ежегодно
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, а также где имеются территориальные и объектовые формирования гражданской защиты
4. Самозанятое и неработающее население
18.
Посредством привлечения на учения и тренировки. Самостоятельного изучения пособий, памяток, материалов периодической печати, просмотр (прослушивание) теле-, радиопередач и официальных источников интернет ресурсов
Самозянятое и неработающее население
Постоянно
МЧС