Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 14 тамыздағы № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 тамызда № 36640 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 89) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 14 тамыздағы
№ 322 бұйрығымен
бекітілген
Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары
1. Осы Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары (бұдан әрі – рұқсат беру талаптары) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға сәйкестігін айқындау мақсатында әзірленді.
2. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға мынадай рұқсат беру талаптары қойылады:
1) штатта электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат беру тобы III төмен емес, мына шарттардың біріне жауап беретін кемінде үш маманның болуы:
"өрт қауіпсіздігі", "есептеу техникасы және ақпараттық желілер", "бағдарламалық қамтамасыз ету", "автоматтандыру және басқару", "электр энергетикасы", "радиотехника, электроника және телекоммуникация", "ақпараттық жүйелер", "ақпараттық қауіпсіздік жүйелері", "инжиниринг және автоматтандырылған басқару жүйелері", "технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару", "өндірістің автоматтандырылған жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу", "мехатроника", "робототехника және кірістірілетін жүйелер", "сандық техника", "радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "электрмен қамтамасыз ету", "электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандықтары бойынша жоғары техникалық білімі және электр жабдықтарын монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету саласында үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы;
"өрт қауіпсіздігі", "есептеу техникасы және ақпараттық желілер", "бағдарламалық қамтамасыз ету", "автоматтандыру және басқару", "электр энергетикасы", "радиотехника, электроника және телекоммуникация", "ақпараттық жүйелер", "ақпараттық қауіпсіздік жүйелері", "инжиниринг және автоматтандырылған басқару жүйелері", "технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару", "өндірістің автоматтандырылған жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу", "мехатроника", "робототехника және кірістірілетін жүйелер", "сандық техника", "радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "электрмен қамтамасыз ету", "электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білімі және электр жабдықтарын монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету саласындабес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы;

Об утверждении разрешительных требований, предъявляемых к индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 августа 2025 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2025 года № 36640
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 89) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые разрешительные требования, предъявляемые к индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 августа 2025 года № 322
Разрешительные требования, предъявляемые к индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики
1. Настоящие разрешительные требования, предъявляемые к индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики (далее – разрешительные требования) разработаны в целях определения соответствия индивидуальных предпринимателей и юридических лиц на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики.
2. К индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики предъявляются следующие разрешительные требования:
1) наличие в штате не менее трех специалистов с группой допуска по электробезопасности не ниже III, отвечающих одному из следующих условий:
имеющих высшее техническое образование по специальностям "пожарная безопасность", "вычислительная техника и информационные сети", "программное обеспечение", "автоматизация и управление", "электроэнергетика", "радиотехника, электроника и телекоммуникации", "информационные системы", "системы информационной безопасности", "инжиниринг и автоматизированные системы управления", "автоматизация и управление технологическими процессами", "техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем производства", "мехатроника", "робототехника и встраиваемые системы", "цифровая техника", "радиотехника, электроника и телекоммуникации", "электроснабжение", "техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования" и стаж работы не менее трех лет в сфере монтажа, наладки и технического обслуживания электрооборудования;
имеющих техническое и профессиональное образование по специальностям "пожарная безопасность", "вычислительная техника и информационные сети", "программное обеспечение", "автоматизация и управление", "электроэнергетика", "радиотехника, электроника и телекоммуникации", "информационные системы", "системы информационной безопасности", "инжиниринг и автоматизированные системы управления", "автоматизация и управление технологическими процессами", "техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем производства", "мехатроника", "робототехника и встраиваемые системы", "цифровая техника", "радиотехника, электроника и телекоммуникации", "электроснабжение", "техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования" и стаж работы не менее пяти лет в сфере монтажа, наладки и технического обслуживания электрооборудования;

2) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға меншік құқығымен тиесілі немесе өзге де заңды негізде ғимараттың немесе үй-жайдың болуы;
3) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қажетті өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға қажетті өлшем құралдарының тізбесінің болуы.
Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға қажетті өлшем құралдарының тізбесіне:
1) электр тізбектеріндегі кернеуді немесе электр қозғаушы күшті;
2) ампердегі ток күшін;
3) электрлік белсенді (омдық) кедергілерді;
4) кедергі мәндерін;
5) жарықтандыруды;
6) сызықтық өлшемдерді;
7) үй-жайдағы ауаның ылғалдылығы мен температурасын;
8) су құбырындағы су қысымын;
9) су құбырындағы судың температурасын;
10) су құбыры саңылауының диаметрін;
11) уақыт аралықтарын;
12) статикалық созу күштерін;
13) салмақтарын;
14) ауадағы оттегінің концентрациясын;
15) дыбыс деңгейін;
16) кинематикалық тұтқырлығын;
17) түтінге қарсы желдету жүйесінің отқа төзімді ауа өткізгіштерінің отқа төзімді жабынының қалыңдығын;
18) түтінге қарсы желдету жүйесімен шығарылатын ауа шығыны, сондай-ақ тамбур-шлюздердің ашық есік ойығы арқылы ауа шығынының жылдамдығын;
19) баспалдақ торларында, лифт шахталарында, тамбур-шлюздерде және лифт залдарында қысым айырмашылығын;
20) талшықты-оптикалық байланыс желілерінің әлсіреуін өлшеуге арналған техникалық құралдар жатады.

2) наличие здания или помещения, принадлежащего индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на праве собственности или ином законном основании;
3) наличие необходимых средств измерений на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, соответствующих Закону Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
К перечню необходимых средств измерений на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики относятся технические средства, предназначенные для измерения:
1) напряжения или электродвижущей силы в электрических цепях;
2) силы тока в амперах;
3) электрических активных (омических) сопротивлений;
4) значений сопротивлений;
5) освещенности;
6) линейных размеров;
7) влажности и температуры воздуха в помещении;
8) давления воды в водопроводе;
9) температуры воды в водопроводе;
10) диаметра отверстия водопровода;
11) интервалов времени;
12) статических растягивающих усилий;
13) веса;
14) концентрации кислорода в воздухе;
15) уровня звука;
16) кинематической вязкости;
17) толщины огнезащитного покрытия огнестойких воздуховодов системы противодымной вентиляции;
18) расхода воздуха, удаляемого системой вытяжной противодымной вентиляции, а также скорости истечения воздуха через открытый дверной проем тамбур-шлюзов;
19) перепада давления в лестничных клетках, лифтовых шахтах, тамбур-шлюзах и лифтовых холлах;
20) затухания волоконно-оптических линий связи.