"Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 204 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 18 тамыздағы № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 тамызда № 36624 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22711 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларында:
14-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. ББЖМ жүргізілетін орта (бастауыш, негізгі орта), техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін жыл сайын Заңның 55-бабының 6-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайды. Білім беру ұйымдары мынадай параметрлер бойынша іріктеледі:
– аумақтық тиістілігі (қала, ауыл);
– жалпы білім беретін мекемелердің түрлері (жалпы білім беретін мектеп, лицей, гимназия, мектеп-гимназия, мектеп-лицей);
– меншік нысаны (мемлекеттік, жекеменшік);
– оқыту тілі (қазақ/орыс);
– білім беру ұйымдарының қатысу пайызы (25%).
Жыл сайын білім беру ұйымдарының бұл санынан өткен оқу жылында ББЖМ-ға қатысқан ұйымдар алынып тасталады.
Білім беру ұйымдарын іріктеу оларды кездейсоқ іріктеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге қалыптырыстылған жұмыс тізімін жүктеу нәтижесінде жүзеге асырылады.";
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Шектеу іс-шаралары, төтенше жағдай енгізілген, белгілі бір аумақта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің шешімі немесе облыстардың, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармаларының (бұдан әрі – білім басқармалары) ұсыныстары негізінде ББЖМ-ны өткізбеу туралы шешім қабылдайды.";
26-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"26. ББЖМ нәтижелері ол аяқталған күннен кейін үш ай ішінде білім беру ұйымдарының назарына жеткізу үшін білім басқармаларына жіберіледі және құқықтық салдары болмайды.";
28-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"28. ББЖМ нәтижелері бойынша уәкілетті орган білім басқармаларына ол аяқталған күннен кейін алты ай ішінде ББЖМ нәтижелерінің кешенді талдауын, "Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны дайындаған әдістемелік ұсынымдарды жолдайды.
Білім басқармалары әдістемелік ұсынымдарды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітеді және оны Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету департаменттеріне (бұдан әрі – аумақтық департаменттер) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей жібереді.
Аумақтық департаменттер білім басқармаларының Іс-шаралар жоспарын орындауына мониторингті жүзеге асырады және ақпаратты уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірмей ұсынады.";

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 204 "Об утверждении Правил проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 18 августа 2025 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2025 года № 36624
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 204 "Об утверждении Правил проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22711) следующие изменения:
в Правилах проведения мониторинга образовательных достижений, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Перечень организаций среднего (начального, основного среднего) технического и профессионального образования, послесреднего образования в которых проводится МОДО, ежегодно определяется уполномоченным органом в соответствии с пунктом 6 статьи 55 Закона. Отбор организаций образования осуществляется по следующим параметрам:
– территориальная принадлежность (город, село);
– вид общеобразовательного учреждения (общеобразовательная школа, лицей, гимназия, школа-гимназия, школа-лицей);
– форма собственности (государственная, частная);
– язык обучения (казахский/русский);
– процент участия организаций образования (25 %).
Ежегодно из этого числа организаций образования исключаются организации, принимавшие участие в МОДО в предыдущий учебный год.
Отбор организаций образования осуществляется в результате загрузки сформированного рабочего списка в программное обеспечение для их случайной выборки.";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. В случаях ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории, уполномоченный орган принимает решение об отмене МОДО на основании решения Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан или представления управлений образования областей и городов Астана, Алматы и Шымкент (далее – управления образования).";
пункт 26 изложить в новой редакции:
"26. Результаты МОДО в течении трех месяцев после дня его окончания направляются в управления образования для доведения до сведения организациям образования и не имеют правовых последствий.";
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. По результатам МОДО уполномоченный орган направляет управлениям образования в течении шести месяцев после дня его окончания, комплексный анализ результатов МОДО, методические рекомендации, подготовленные Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальная академия образования имени И. Алтынсарина".
Управления образования утверждают план мероприятий по реализации методических рекомендаций (далее – План мероприятий) и направляют его в территориальные департаменты по обеспечению качества в сфере образования Комитета по обеспечению качества в сфере образования (далее – территориальные департаменты) не позднее 15 января года, следующего за отчетным годом.
Территориальные департаменты осуществляют мониторинг исполнения управлениями образования Плана мероприятий и предоставляют информацию в уполномоченный орган не позднее 30 декабря года, следующего за отчетным годом.".;

көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 18 тамыздағы
№ 184 бұйрығына
1-қосымша
Білім алушылардың білім
жетістіктеріне мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тестіленушіні аудиториядан шығару актісі
Білім беру ұйымы _____________ _____________________________________
(код) (атауы)
___________________________________________________________________
" ___ " _____________ 20 ___ жыл ____ сағат ____ минут
Министрліктің уәкілетті өкілі__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Тестілеу уақытында № _____ аудиторияның № _____ орнында отырған
№ ____ нұсқа бойынша тестіленуші, жеке коды __________________________
(тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларының
20-тармағы бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылды:
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(табылған заттың атауы (маркасы, саны))
Аталған фактіні ескере отырып, мынадай шешім қабылданды:
тестіленуші, жеке коды ____ __________________________________________
(тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
№ ____ аудиториядан шығарылсын және оның тестілеу нәтижелері жойылсын.
Актімен танысты:
__________________________________________________________________
(тестіленушінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
__________________________________________________________________
(Министрліктің уәкілетті өкілінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 18 тамыздағы
№ 184 бұйрығына
2-қосымша
Білім алушылардың білім
жетістіктеріне мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Тестілеуге кіргізу немесе тестілеу барысында бөгде адамның анықталу актісі
Білім беру ұйымы ____________ _____________________________________
(код) (атауы)
__________________________________________________________________
" ____ " _____________ 20 ____ жыл ____ сағат ____ минут
Министрліктің уәкілетті өкілі _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Тестіленуші, жеке коды ____ __________________________________________
(тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
орнына білім беру ұйымының ғимаратына тестілеу тапсыру үшін бөгде
адам ____________________________________ кіру әрекеті фактісі анықталды.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Аталған фактіні ескере отырып, мынадай шешім қабылданды:
______________________________ білім беру ұйымының ғимаратына тестілеу
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
тапсыруға жіберілмесін/№ _____ аудиториядан шығарылсын (қажеттісін сызу)
және тестіленуші, жеке коды _____ ____________________________________
(тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
тестілеу нәтижелері жойылсын.
Актімен танысты:
__________________________________________________________________
(тестіленушінің/бөгде адамның қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
__________________________________________________________________
(Министрліктің уәкілетті өкілінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))

приложение 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 18 августа 2025 года № 184
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга образовательных
достижений обучающихся
Акт выявления запрещенных предметов и удаления из аудитории тестируемого
Организация образования __________ __________________________________
(код) (наименование)
___________________________________________________________________
" ____ " __________ 20 ____ года ____ часов ____ минут
Уполномоченный представитель Министерства __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
у тестируемого ___________________________, индивидуальный код _______,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого)
из аудитории № _____, место № ___, вариант № ______ во время тестирования
обнаружили ________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование (марка, количество) обнаруженного предмета)
что является нарушением пункта 20 Правил проведения мониторинга
образовательных достижений обучающихся.
Учитывая данный факт, принято решение:
удалить из аудитории № ______________ и аннулировать результаты
тестируемого: ______________________________, индивидуальный код _____.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого)
С актом ознакомлены:
___________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого)
___________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя Министерства)
Приложение 2 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 18 августа 2025 года № 184
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга образовательных
достижений обучающихся
Акт выявления подставного лица в ходе запуска или проведения тестирования
Организация образования ______ ______________________________________
(код) (наименование)
___________________________________________________________________
" ____ " _____________ 20 ____ года ____ часов ____ минут
Уполномоченный представитель Министерства __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
выявлен факт попытки прохождения подставного лица для сдачи тестирования
в здание организации образования ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
вместо тестируемого _________________________, индивидуальный код ____.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого)
Учитывая данный факт, принято решение:
________________________________________________________ не допускать
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
для сдачи тестирования в здание организации образования/удалить из аудитории
№ ___________ (нужное подчеркнуть) и аннулировать результаты
тестируемого:_______________________________, индивидуальный код _____.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого)
С актом ознакомлены:
____________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого/
подставного лица)
____________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного
представителя Министерства)