Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 4 тамыздағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 6 тамызда № 36602 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын өнімді мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетеді.
7. "Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптары (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшасында келтірілген.
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілетін өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында оның заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға немесе дайындаушы немесе сатушы (импорттаушы) не уәкілетті дайындаушы тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) болып табылатын жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде портал арқылы Тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттарды жібереді.
Мемлекеттік тіркеу мақсатында орындалған өнімді зерттеу (сынау) және өлшеу хаттамасының қолданылу мерзімі 1 жылды құрайды.
8. Қосымша немесе қайта зерттеулер (сынақтар) мен өлшеулер жүргізбей өнімнің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін (оған қосымшаны) қайта ресімдеу мынадай:
1) өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінде (оған қосымшада) қателер (қате жазулар) анықталған;
2) өтініш иесінің не дайындаушының (өндірушінің) ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы, орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы) өзгертілген;
3) өнімге қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық актіні қабылдаған, мұндай актіні қабылдау гигиеналық қауіпсіздік көрсеткіштеріне, өнім құрамына, оның қолданылу саласына өзгерістер енгізуге әкеп соқтырмайтын жағдайда;

О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 августа 2025 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2025 года № 36602
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года №ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22004) следующие изменения:
в Правилах государственной регистрации продукции, определяемой нормативными правовыми актами Евразийского экономического союза, утвержденных приложением 3 к указанному приказу:
пункты 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"6. Государственная услуга "Выдача свидетельства о государственной регистрации продукции" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства о государственной регистрации продукции" (далее – Перечень) приведен в приложении 1 к настоящим Правилам.
Для получения свидетельства о государственной регистрации продукции, выдаваемое по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам юридическое лицо, зарегистрированное на территории государства-члена ЕАЭС в соответствии с его законодательством или физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя, являющиеся изготовителем или продавцом (импортером) либо уполномоченным изготовителем лицом (далее – услугополучатель), направляет через портал документы согласно пункту 8 Перечня.
Срок действия протокола исследований (испытаний) и измерений продукции, выполненных с целью ее государственной регистрации, составляет 1 год.
8. Переоформление свидетельства о государственной регистрации продукции (приложения к нему) без проведения дополнительных или повторных исследований (испытаний) и измерений осуществляется в следующих случаях:
1) выявления в свидетельстве о государственной регистрации продукции (приложении к нему) ошибок (опечаток);
2) изменения организационно-правовой формы, наименования, места нахождения (адреса юридического лица) заявителя либо изготовителя (производителя);
3) принятия нормативного правового акта, устанавливающего требования к продукции, при условии, что принятие такого акта не влечет за собой внесения изменений в показатели гигиенической безопасности, состав продукции, область ее применения;

4) өнімнің қауіпсіздік көрсеткіштеріне қатысы жоқ өнімнің қосымша нысандары мен көлемін, тұтыну қаптамасы түрлерін, тауар белгілерін көрсететін мәліметтермен, сондай-ақ халықтың жекелеген топтарының өнімнің белгілі бір түрлерін қолдануына көрсетілімдер (қарсы көрсетілімдер) туралы мәліметтермен және гигиеналық маңызы жоқ мәліметтермен толықтыру қажеттілігі болған жағдайларда жүзеге асырылады.
Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (оған қосымшаны) қайта ресімдеген кезде көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және бұрын берілген өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (электрондық көшірмесі) портал арқылы жібереді.
9. Өнімді дайындаушының (өндірушінің) не өтініш иесінің ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы және заңды мекенжайы өзгерген кезде уәкілетті органнан тиісті өзгерістер туралы растайтын құжат қосымша ұсынылады.";
11 және 12-тармақтар алып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген мерзімдерде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 66-бабында көзделген тәсілдердің бірімен көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды тұлғасы ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес көрсетілетін мемлекеттік қызмет мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсылық беруге немесе білдіруге құқылы.
Тыңдауды өткізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ресімдейді және береді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.";

4) необходимости дополнения сведениями, указывающими дополнительные формы и объемы продукции, видов потребительской упаковки, товарных знаков, которые не касаются показателей безопасности продукции, а также сведениями о показаниях (противопоказаниях) к применению отдельными группами населения определенных виды продукции и сведениями, не имеющими гигиенического значения.
При переоформлении свидетельства о государственной регистрации продукции (приложения к нему) услугополучатель направляет услугодателю через портал заявление, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и ранее выданное свидетельство о государственной регистрации продукции (электронная копия).
9. При изменении организационно-правовой формы, наименования и юридического адреса изготовителя (производителя) продукции либо заявителя дополнительно предоставляется подтверждающий документ о соответствующих изменениях от уполномоченного органа.";
пункты 11 и 12 исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия сотрудник ответственного структурного подразделения в сроки указанные в пункте 13 настоящих Правил отказывает в приеме заявления.
Отказ в приеме заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя, направляется услугополучателю в форме электронного документа.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. При принятии услугодателем решения о мотивированном отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня к настоящим Правилам, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление одним из способов, предусмотренных статьей 66 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК).
Уведомление направляется должностным лицом услугодателя в соответствии со статьей 73 АППК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до окончания срока оказания государственной услуги. Услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам проведения заслушивания услугодатель оформляет и выдает свидетельство о государственной регистрации продукции либо направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.";

18 және 19-тармақтар алып тасталсын;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Өнімнің техникалық регламент талаптарына сәйкестігін растайтын өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ресімдеу кезінде ЕАЭО нарығында Өнім айналысының бірыңғай белгісі көрсетіледі, ал өнімнің БСЭГТ-на сәйкестігін растайтын өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ресімдеген жағдайда көрсетілмейді.";
26-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылдау үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және бұрын берілген өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін (электрондық көшірмесін) жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшамен бекітілген Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттарды және оларға қосымшаларды беру, олардың қолданылуын қайта бастау, қайта ресімдеу, тоқтату қағидаларында:
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері (режимдік комиссияның мүшесі) осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мерзімдерде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-сымен қол қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және мәліметтердің толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері (режимдік комиссияның мүшесі) режимдік комиссияның бейінді мүшелерін тарта отырып, 6 (алты) жұмыс күні ішінде объектіні Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-121 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30393 болып тіркелген) Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіні санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісі ресімделеді.";
14-тармақ алып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі - ӘРПК) 66-бабында көзделген тәсілдердің бірімен көрсетілетін қызметті алушыға жібереді. Хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды тұлғасы ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес көрсетілетін мемлекеттік қызмет мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсылық беруге немесе білдіруге құқылы.
Тыңдауды өткізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші шешімді ресімдейді және береді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.";

пункты 18 и 19 исключить;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. При оформлении свидетельства о государственной регистрации продукции, подтверждающего соответствие продукции требованиям технического регламента Единый знак обращения продукции на рынке ЕАЭС указывается, а в случае оформления свидетельства о государственной регистрации продукции, подтверждающего соответствие продукции ЕСЭГТ не указывается.";
абзац второй пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Для принятия решения о прекращении действия свидетельства о государственной регистрации продукции услугополучатель направляет услугодателю через портал заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и копию ранее выданного свидетельства о государственной регистрации продукции" (электронная копия).";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Правилах выдачи, возобновления действия, переоформления, прекращения действия разрешений на обращение с патогенными биологическими агентами и приложений к ним, утвержденных приложением 4 к указанному приказу:
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия сотрудник ответственного структурного подразделения (член режимной комиссии) в сроки, указанные в пункте 7 настоящих Правил отказывает в приеме заявления.
Отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя, направляется услугополучателю в форме электронного документа.
9. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов и сведений, сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя (член режимной комиссии) с привлечением профильных членов режимной комиссии в течении 6 (шести) рабочих дней осуществляет обследование объекта на соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2022 года № ҚР ДСМ-121 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30393), по результатам которого оформляется акт санитарно-эпидемиологического обследования объекта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 14 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При принятии услугодателем решения о мотивированном отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня к настоящим Правилам, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление одним из способов, предусмотренных статьей 66 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК). Уведомление направляется должностным лицом услугодателя в соответствии со статьей 73 АППК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до окончания срока оказания государственной услуги. Услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам проведения заслушивания услугодатель оформляет и выдает разрешение либо направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.";

көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-121 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30393 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 4 тамыздағы
№ 75 Бұйрыққа
1-қосымша
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік құқықтық
актілерінде айқындалатын
өнімді мемлекеттік тіркеуқағидаларына
1-қосымша
"Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
"Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында дайындалатын өнім үшін өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу";
"Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс дайындалатын өнім үшін өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу";
"Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтату";
"Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қайта ресімдеу";
"Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылуын қайта бастау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі - портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Барлық кіші түрлері бойынша:
портал арқылы - 13 (он үш) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Републикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2022 года № ҚР ДСМ-121 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30393) следующее изменение:
Квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 августа 2025 года № 75
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации продукции,
определяемой нормативными
правовыми актами Евразийского
экономического союза
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства о государственной регистрации продукции"
Наименование государственной услуги:
"Выдача свидетельства о государственной регистрации продукции".
Наименование подвидов государственной услуги:
"Получение свидетельства о государственной регистрации продукции для продукции, изготавливаемой на таможенной территории Евразийского экономического союза";
"Получение свидетельства о государственной регистрации продукции для продукции, изготавливаемой вне таможенной территории Евразийского экономического союза";
"Прекращение действия свидетельства о государственной регистрации продукции";
"Переоформление свидетельства о государственной регистрации продукции";
"Возобновление действия свидетельства о государственной регистрации продукции"
1
Наименование услугодателя
Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
По всем подвидам: через портал - 13 (тринадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам: электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о государственной регистрации продукции, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті берушінің: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда: (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда) тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Кіші түрлері бойынша куәлік беру үшін:
портал арқылы алу үшін:
ЕАЭО кедендік аумағында дайындалатын өнім (парфюмерлік-косметикалық өнімдерден баcқа) үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш:
1) дайындаушы (өндіруші) куәландырған, соған сәйкес өнім дайындалатын құжаттардың электрондық көшірмелері:
стандарт немесе ұйым стандарты немесе техникалық шарт;
технологиялық нұсқаулық;
рецептуралар немесе құрамы туралы мәліметтер;
дайындаушының (өндірушінің) өзі дайындаған өнімнің негізделіп дайындалатын құжаттардың талаптарына сәйкес келетіндігі туралы жазбаша хабарламасының электрондық көшірмесі. Хабарлама ретінде: дайындаушы (өндіруші) куәландырған сапа сертификатының, қауіпсіздік (сапа) паспортының, сапа туралы куәліктің электрондық көшірмелері немесе дайындаушының хаты қабылданады (аталған құжаттардың біреуі ұсынылады);
2) өнімді қолдану (пайдалану, тұтыну) жөніндегі дайындаушы (өндіруші) құжатының электрондық көшірмесі (нұсқаулық, нұсқау, ұсыныс) (аталған құжаттардың біреуі) не өтініш беруші куәландырған оның көшірмесі;
3) өтінім беруші куәландырған өнім жапсырмаларының (қаптамасының) немесе олардың макеттерінің электрондық көшірмесі;
4) ұлттық аккредиттеу (аттестаттау) жүйелерінде аккредиттелген (аттестатталған) және ЕАЭО сертификаттау жөніндегі органдарының және сынақ зертханаларының (орталықтарының) Бірыңғай тізіліміне енгізілген зертханалар (орталықтар) берген үлгілерді (сынамаларды) іріктеу актісінің электрондық көшірмесі (зертхананың мөрімен куәландырылған);
5) ЕАЭО-ның сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) берген зерттеулер (сынақтар) хаттамаларының электрондық көшірмелері;
6) осы салада практикалық қызметті жүзеге асыратын бейінді ғылыми-зерттеу институты немесе бейінді ғылыми орталық берген ғылыми есептің электрондық көшірмесі;

1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудового Кодекса Республики Казахстан;
2) портала: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудового Кодекса Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для выдачи свидетельства по подвидам:
для получения через портал: заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правил, для продукции, изготавливаемой на таможенной территории ЕАЭС (за исключением парфюмерно-косметической продукции):
1) электронные копии документов, в соответствии с которыми изготавливается продукция, заверенные изготовителем (производителем):
стандарта либо стандарта организации, либо техническое условие;
технологической инструкции;
рецептуры или сведения о составе;
электронная копия письменного уведомления изготовителя (производителя) о том, что изготовленная им продукция отвечает требованиям документов, в соответствии с которыми она изготавливается.
В качестве уведомления принимаются:
электронные копии сертификата качества, паспорта безопасности (качества), удостоверения о качестве, заверенные изготовителем (производителем) или письмо изготовителя (предоставляется один из перечисленных документов);
2) электронная копия документа изготовителя (производителя) по применению (эксплуатации, использованию) продукции (инструкция, руководство, рекомендация) (один из перечисленных документов) либо его копия, заверенная заявителем;
3) электронная копия этикеток (упаковки) продукции или их макетов, заверенные заявителем;
4) электронная копия акта отбора образцов (проб), выданный лабораториями (центрами) аккредитованными (аттестованными) в национальных системах аккредитации (аттестации) и внесенных в Единый Реестр органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров) ЕАЭС (заверенная печатью лаборатории);
5) электронные копии протоколов исследований (испытаний), выданные аккредитованными испытательными лабораториями (центрами), включенными в Единый Реестр органов по оценке соответствия ЕАЭС;
6) электронная копия научного отчета, выданного профильным научно-исследовательским институтом или профильным научным центром, осуществляющий практическую деятельность в данной сфере;

7) осы салада практикалық қызметті жүзеге асыратын бейінді ғылыми-зерттеу институты немесе бейінді ғылыми орталық берген сараптамалық қорытындының электрондық көшірмесі;
8) ғылыми курортология орталықтары берген табиғи минералды суларды пайдалануға арналған бальнеологиялық қорытындының электрондық көшірмесі (минералды суларды мемлекеттік тіркеген жағдайда);
ЕАЭО кедендік аумағынан тыс дайындалатын өнім үшін (парфюмерлік-косметикалық өнімдерден қоспағанда):
1) дайындаушы (өндіруші) куәландырған, өнім негізделіп дайындалған құжаттардың электрондық көшірмелері:
халықаралық стандарт немесе шет мемлекеттің стандарты немесе техникалық шарттар;
ерекшелік немесе қауіпсіздік паспорты;
технологиялық нұсқаулықтар;
рецептуралар немесе құрамы туралы мәліметтер;
2) өтініш беруші куәландырған, қазақ және орыс тілдеріндегі өнімді қолдану (пайдалану, тұтыну) жөніндегі дайындаушы (өндіруші) құжатының (нұсқаулық, нұсқау, ұсыным) электрондық көшірмесі (аталған құжаттардың біреуі ұсынылады);
3) дайындаушы (өндіруші) өзі дайындаған өнімнің негізделіп дайындалатын құжаттардың талаптарына сәйкес келетіндігі туралы жазбаша хабарламасының электрондық көшірмесі. Хабарлама ретінде: өнім дайындаушысы куәландырған сапа сертификатының, сапа туралы куәліктің, еркін сату сертификатының көшірмелері, өнім дайындаушысы хатының көшірмесі қабылданады (аталған құжаттардың біреуі ұсынылады);
4) өтінім беруші куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі өнім жапсырмаларының (қаптамасының) немесе олардың макеттерінің электрондық көшірмелері;
5) дезинфекциялау құралы дайындалған мемлекеттің құзыретті денсаулық сақтау органы (басқа органы) берген, өнім дайындаушысы куәландырған, дайындаушы мемлекеттің аумағында өнімнің қауіпсіздігін растайтын және еркін айналымына рұқсат беретін құжаттың электрондық көшірмесі немесе осындай құжатты ресімдеу қажеттілігінің жоқтығын растайтын өнім дайындаушысының құжаттары (дезинфекциялау құралдарын мемлекеттік тіркеген жағдайда);
6) ЕАЭО-ның сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген, аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) берген зерттеулер (сынақтар) хаттамасының электрондық көшірмесі;
7) осы салада практикалық қызметті жүзеге асыратын бейінді ғылыми-зерттеу институты немесе бейінді ғылыми орталық берген ғылыми есептің электрондық көшірмесі;
8) осы салада практикалық қызметті жүзеге асыратын бейінді ғылыми-зерттеу институты немесе бейінді ғылыми орталық берген сараптамалық қорытындының электрондық көшірмесі;

7) электронная копия экспертного заключения, выданного профильным научно-исследовательским институтом или профильным научным центром, осуществляющий практическую деятельность в данной сфере;
8) электронная копия бальнеологического заключения на использование природных минеральных вод выданный научными центрами курортологии (в случае государственной регистрации минеральных вод).
Для продукции, изготавливаемой вне таможенной территории ЕАЭС (за исключением парфюмерно-косметической продукции):
1) электронные копии документов, в соответствии с которыми изготовлена продукция, заверенные изготовителем (производителем):
международный стандарт или стандарт иностранного государства или технические условия;
спецификация или паспорт безопасности;
технологические инструкции;
рецептуры или сведения о составе;
2) электронная копия документа изготовителя (производителя) по применению (эксплуатации, использованию) продукции (инструкция, руководство, рекомендация) (предоставляется один из перечисленных документов) на казахском и русском языках, заверенная заявителем;
3) электронная копия письменного уведомления изготовителя (производителя) о том, что изготовленная им продукция отвечает требованиям документов, в соответствии с которыми она изготавливается.
В качестве уведомления принимаются: копии сертификата качества, удостоверения о качестве, сертификата свободной продажи, заверенный изготовителем продукции, копия письма изготовителя продукции (предоставляется один из перечисленных документов);
4) электронные копии этикеток (упаковки) продукции или их макетов на казахском и русском языках, заверенные заявителем;
5) электронная копия документа, выданного компетентным органом здравоохранения (другим органом) государства, в котором изготовлено дезинфицирующее (дезинфекционное) средство, подтверждающего безопасность и разрешающего свободное обращение продукции на территории государства изготовителя, заверенная изготовителем продукции или документы изготовителя продукции, подтверждающие отсутствие необходимости оформления такого документа (в случае государственной регистрации дезинфицирующих (дезинфекционных) средств);
6) электронная копия протокола исследований (испытаний), выданные аккредитованными испытательными лабораториями (центрами), включенными в единый реестр органов по оценке соответствия ЕАЭС;
7) электронная копия научного отчета, выданного профильным научно-исследовательским институтом или профильным научным центром, осуществляющий практическую деятельность в данной сфере;
8) электронная копия экспертного заключения, выданного профильным научно-исследовательским институтом или профильным научным центром, осуществляющий практическую деятельность в данной сфере;

9) ғылыми курортология орталықтары берген табиғи минералды суларды пайдалануға арналған бальнеологиялық қорытындының электрондық көшірмесі (минералды суларды мемлекеттік тіркеген жағдайда);
10) ЕАЭО кедендік аумағына өнімді әкелуді растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (өнім дайындаушысының ілеспе хаты немесе почта жөнелтімдері туралы мәліметтер, сондай-ақ тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері "Әкелуге рұқсат етілген" белгісінсіз қабылданады);
Парфюмерлік-косметикалық өнімдерге куәлік беру үшін:
1) өтініш беруші куәландырған Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 23 қыркүйектегі № 799 шешімімен бекітілген "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 009/2011) Кеден одағының техникалық регламентінің (бұдан әрі - 009/2011 КО ТР) 2-5-қосымшаларында келтірілген өнімдер дайындалатын құжаттардың (ингредиенттердің шоғырлануы көрсетілген техникалық құжаттар және/немесе ингредиенттер тізбесі) электрондық көшірмесі;
2) өзі дайындаған өнімнің өзі дайындалатын құжаттардың талаптарына сай келетіндігі туралы дайындаушының жазбаша хабарламасының электрондық көшірмесі. Хабарлама ретінде дайындаушы куәландырған өнімге дайындаушының сапа куәлігі немесе дайындаушының хаты қабылданады;
3) өтінім беруші куәландырған өнімнің органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштері бар құжаттардың электрондық көшірмесі;
4) наноматериалдар туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі, оның химиялық атауын, бөлшектердің мөлшерін, сондай-ақ физикалық және химиялық қасиеттерін қоса алғанда (дайындаушы өнім құрамында наноматериалдарды пайдаланған жағдайда);
5) өтініш беруші куәландырған, қазақ және орыс тілдеріндегі өнім жапсырмаларының (қаптамасының) немесе олардың макеттерінің электрондық көшірмелері;
6) мәлімделген тұтынушылық қасиеттерін (егер дайындаушы оларды өнімнің таңбалауында мәлімдесе), өнімді қолдану кезіндегі ерекше сақтық шараларын (қажет болған жағдайда) қамтитын аннотацияның электрондық көшірмесі және болмауы тұтынушының дұрыс пайдаланбауына әкеп соғуы мүмкін тәсілдер туралы мәліметтер (немесе қолдану жөніндегі нұсқаулық);
7) аккредиттелген сынақ зертханасында (орталығында) алынған зерттеулер (сынақтар) хаттамаларының немесе гигиеналық сараптамалар актілерінің электрондық көшірмелері немесе ғылыми есептер немесе сараптамалық қорытындылар;
8) дайындаушының өндірістің сәйкестігі туралы құжаттарының электрондық көшірмелері (дайындаушының өндірістің техникалық регламент талаптарына сәйкестігі туралы жазбаша хабарламасы немесе дайындаушының GMP қағидаттарының сақталуы туралы декларациясы (мәлімдемесі немесе жазбаша хабарламасы) немесе сапа менеджменті жүйесінің сәйкестік сертификаты немесе парфюмерлік-косметикалық өнім өндірісінің тиісті өндірістік практика (GMP) қағидаттарына сәйкестігі сертификаты);

9) электронная копия бальнеологического заключения на использование природных минеральных вод выданная научными центрами курортологии (в случае государственной регистрации минеральных вод);
10) электронная копия документов, подтверждающих ввоз продукции на таможенную территорию ЕАЭС (сведения о сопроводительном письме от изготовителя продукции или почтовых отправлениях, а также копии товаросопроводительных документов принимаются без отметки "Ввоз разрешен").
Для выдачи свидетельств на парфюмерно-косметическую продукцию:
1) электронная копия документов, в соответствии с которыми изготавливается продукция (технические документы и/или перечень ингредиентов, с указанием концентрации ингредиентов), приведенных в приложениях 2-5 Технического регламента Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011), утвержденного решением Комиссии таможенного союза от 23 сентября 2011 года № 799 (далее - ТР ТС 009/2011), заверенные заявителем;
2) электронная копия письменного уведомления изготовителя о том, что изготовленная им продукция отвечает требованиям документов, в соответствии с которыми она изготавливается. В качестве уведомления принимается удостоверение качества изготовителя на продукцию, заверенное изготовителем, или письмо изготовителя;
3) электронная копия документов, содержащие органолептические и физико-химические показатели продукции, заверенные заявителем;
4) электронная копия сведений о наноматериале, включая его химическое название, размер частиц, а также физические и химические свойства (в случае использования изготовителем в составе продукции наноматериалов);
5) электронные копии этикеток (упаковки) продукции или их макетов на казахском и русском языках, заверенные заявителем;
6) электронная копия аннотации, содержащую заявленные потребительские свойства (если изготовитель заявляет их в маркировке продукции), особые меры предосторожности (при необходимости) при применении продукции и сведения о способах, отсутствие которых может привести к неправильному использованию потребителем (или инструкция по применению);
7) электронные копии протоколов исследований (испытаний) или актов гигиенических экспертиз, или научные отчеты, или экспертные заключения, полученные в аккредитованной испытательной лаборатории (центре);
8) электронные копии документов изготовителя о соответствии производства (письменное уведомление изготовителя о соответствии производства требованиям технического регламента, или декларация (заявление или письменное уведомление) изготовителя о соблюдении принципов GMP, или сертификат соответствия системы менеджмента качества, или сертификат соответствия производства парфюмерно-косметической продукции принципам надлежащей производственной практики (GMP));

9) тұтынушы ыдысының таңбалауында мәлімделген тұтынушылық қасиеттерін растайтын құжаттардың (әжімдерден микробқа қарсы әсер, SPF-фактор, ауыз қуысының гигиенасы құралдарының кариозға қарсы, қабынуға қарсы әсері және т.б.) өтініш беруші куәландырған электрондық көшірмелері. Парфюмерлік-косметикалық өнімнің тұтынушылық қасиеттеріне қатысты өтініштер 009/2011 КО ТР-де келтірілген жалпы өлшемшарттар ескертіле отырып негізделуге тиіс
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

9) электронные копии документов, подтверждающие потребительские свойства, заявленные в маркировке потребительской тары (антимикробное действие, от морщин, SPF-фактор, противокариозное, противовоспалительное действие средств гигиены полости рта и т.д.), заверенные заявителем. Заявления в отношении потребительских свойств парфюмерно-косметической продукции должны быть обоснованы с учетом общих критериев, приведенных в ТР ТС 009/2011
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) өнімнің техникалық регламенттерге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына және техникалық регламентіне сәйкес келмеуі;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың шешімінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыруға құқықтардың, сондай-ақ өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ресімдеу және беру негіздерінің болмауы;
3) өнімге және оны дайындау мен айналымы жағдайларына қатысты қауіпсіздік талаптарын белгілеудің мүмкін болмауы, сондай-ақ өнімдер мен тіршілік ету ортасында осындай өнімнің қауіпті факторларын анықтау және өлшеу әдістемелерінің болмауы;
4) мүше мемлекеттің халықаралық конвенциялар мен шарттарға қосылуы шеңберінде алынған, өнімді дайындау, оның айналымы және оны тұтыну (пайдалану) кезінде өнімнің адам денсаулығына және тіршілік ету ортасына зиянды әсер ету жағдайлары туралы негізделген ақпараттың болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
6) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
7) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
9) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылған, соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы;
10) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4-тармағына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
1) Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары gov.egov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2) Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар.

1) несоответствия продукции техническим регламентам и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям к товарам и техническому регламенту Евразийского экономического союза;
2) отсутствия прав, предусмотренных решением Евразийского экономического союза или законодательством Республики Казахстан, на осуществление государственной регистрации, а также оснований оформления и выдачи свидетельства о государственной регистрации продукции;
3) невозможности установления требований безопасности в отношении продукции и условий ее изготовления и оборота, а также отсутствия методик определения и измерения в продукции и среде обитания опасных факторов такой продукции;
4) наличия обоснованной информации, полученной в рамках присоединения государства-члена к международным конвенциям и договорам, о случаях вредного воздействия продукции на здоровье человека и среду обитания при изготовлении, обороте и употреблении (использовании) продукции;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
7) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
9) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
10) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе gov.egov.kz.
2) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

3) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
4) Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқасына қолжетімді.
5) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары gov.egov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 4 тамыздағы
№ 75 Бұйрыққа
2-қосымша
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік құқықтық
актілерінде айқындалатын
өнімді мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
мемлекеттік органның атауы
__________________________
өтініш иесінің ТАӘ
____________________________
жеке басын куәландыратын
құжаттың №
____________________________
заңды тұлға ұйымының атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
бизнес сәйкестендіру нөмірі
Өтініш
Сізден____________________________________________________________________
(өнімнің атауы, негіздемесі және себебі*)
__________________________________________________________________________
мемлекеттік тіркеуді (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қайта ресімдеуді, оның
қолданылуын тоқтатуды, қалпына келтіруді) жүргізуді сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
8-бабының 4-тармағына сәйкес көзделген ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісім беремін.
Қосымша (құжаттардың көшірмелері): 1. 2.
Қолы, күні, айы, жылы
* Себебі қайта ресімдеу немесе қолданылуы тоқтатылған кезде толтырылады
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 4 тамыздағы
№ 75 Бұйрыққа
3-қосымша
Патогенді биологиялық
агенттермен жұмыс істеуге
рұқсаттарды және оларға
қосымшаларды беру, олардың
қолданысын қайта жаңарту,
қайта ресімдеу, қолданысын
тоқтату қағидаларына
1-қосымша
"Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат беру және оған қосымшалар беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
"Патогендігі I топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны алу";
"Патогендігі II топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны алу";
"Патогендігі IIІ топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны алу";
"Патогендігі ІV топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны алу";
"Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оның қосымшасының қолданылуын қайта бастау";
"Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оның қосымшасын қайта ресімдеу";
"Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оның қосымшасының қолданылуын тоқтату"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
(бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі - портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
барлық кіші түрлері бойынша:
13 (он үш) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің әрбір кіші түрі үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оған қосымша не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақының мөлшері және Қазақстан Републикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4) При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
5) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: gov.egov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 августа 2025 года № 75
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации продукции,
определяемой нормативными
правовыми актами Евразийского
экономического союза
Форма
____________________________
наименование
государственного органа
____________________________
от ФИО заявителя
____________________________
№ документа
удостоверяющего личность
____________________________
наименование организации
юридического лица
____________________________
адрес, контактный телефон
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер/
бизнес-идентификационный
номер
Заявление
Прошу Вас провести государственную регистрацию (переоформление, прекращение,
возобновление действия свидетельства о государственной регистрации продукции)
_________________________________________________________________________
(наименование продукции, основание и причина*)
Согласен на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного доступа,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, предусмотренных пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
Приложение (копии документов): 1. 2.
Подпись, число, месяц, год
*Причина заполняется при переоформлении или прекращении
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 августа 2025 года № 75
Приложение 1
к Правилам выдачи,
возобновления действия,
переоформления, прекращения
действия разрешений
на обращение с патогенными
биологическими агентами
и приложений к ним
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему"
Наименование государственной услуги:
"Выдача разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему".
Наименование подвидов государственной услуги:
"Получение разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами I группы патогенности и приложения к нему";
"Получение разрешения на обращения с патогенными биологическими агентами II группы патогенности приложения к нему";
"Получение разрешения на обращения с патогенными биологическими агентами III группы патогенности приложения к нему";
"Получение разрешения на обращения с патогенными биологическими агентами IV группы патогенности приложения к нему";
"Возобновление действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему";
"Переоформление разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему";
"Прекращение действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему"
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
по всем подвидам: через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
по всем подвидам: 13 (тринадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
по всем подвидам: электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и приложение к нему для каждого подвида государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті берушінің: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) порталда: тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда). Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Рұқсатты беру үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруды жоспарланып отырған объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының электрондық көшірмесі (қағаз жеткізгіште берілген кезде);
2) түсіндірме жазбаның электрондық көшірмесін мыналарды көрсете отырып:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалатын зерттеулер номенклатурасын;
материалдың қозғалыс схемасын (ағындылығы) ұсынады.
Заңды тұлғаны немесе оның филиалын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-121 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30393 болып тіркелген) Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына (бұдан әрі – біліктілік талаптары) сәйкестігі туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Бұрын берілген рұқсатты жаңа патогенді биологиялық агенттермен толықтыру кезінде рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) түсіндірме жазбаның электрондық көшірмесін мыналарды көрсете отырып:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалатын зерттеулер номенклатурасын;
материалдық базаны;
материалдың қозғалыс (ағын) схемаларын;
кадрлық құрам мен персоналды кәсіби даярлауды ұсынады.
2) "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Зертханалық диагностика" немесе "Гигиена және эпидемиология" немесе "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушерлік іс" мамандықтары бойынша техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білімі немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биологиялық, химиялық, химиялық-биологиялық) немесе "Ветеринариялық медицина" немесе "Ветеринариялық санитария" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және (немесе) ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 13 ақпандағы № 34 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31902 болып тіркелген) Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану талаптары мен қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын,
танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен ұйым берген патогендігі I-II топтардағы биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік бойынша сертификаттау (қайта даярлау) курсы туралы куәліктің және/немесе біліктілікті арттыру туралы құжаттың (сертификат, куәлік) электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны немесе оның филиалын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудового Кодекса Республики Казахстан.
2) портала: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудового Кодекса Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для выдачи разрешения:
1) электронная копия санитарно-эпидемиологического заключения на объект, в котором услугополучателем планируется осуществлять обращение с патогенными биологическими агентами (при выдаче на бумажном носителе);
2) электронная копия пояснительной записки с указанием:
выполняемой номенклатуры исследований по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
схемы движения (поточности) материала.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или его филиала услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
3) электронная копия сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2022 года № ҚР ДСМ-121 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30393) (далее – квалификационные требования), в зависимости от заявляемой номенклатуры исследований.
Для переоформления разрешения при дополнении ранее выданного разрешения новыми патогенными биологическими агентами:
1) электронная копия пояснительной записки с указанием:
выполняемой номенклатуры исследований по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
материальной базы;
схемы движения (поточности) материала;
кадрового состава и профессиональной подготовки персонала.
2) при обращений с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности для лиц, имеющих высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", техническое, профессиональное, послесреднее медицинское образование по специальности "Лабораторная диагностика" или "Гигиена и эпидемиология" или "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Акушерское дело" или высшее образование по направлению подготовки "Естественные науки, математика и статистика" (биологическое, химическое, химико-биологическое) или "Ветеринарная медицина" или "Ветеринарная санитария", техническое, профессиональное, послесреднее образование по специальности "Ветеринария" и (или) послевузовское образование и (или) ученую степень - электронная копия свидетельства о сертификационном курсе (переподготовка) и/или документа (сертификат, свидетельство) о повышении квалификации по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами I-II группы патогенности, выданное организацией, прошедшей институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, формируемый в соответствии с Требованиями и правилами признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 13 февраля 2023 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31902).
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или его филиала услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) біліктілік талаптарына сәйкес келмеу негізінде режимдік комиссияның теріс қорытындысы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
7) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4-тармағына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
1) Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары gov.egov.kz. интернет-ресурсында орналастырылған.
2) Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар.
3) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
4) Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқасына қолжетімді.
5) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары gov.egov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 4 тамыздағы
№ 75 Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2022 жылғы 28 қазандағы
№ ҚР ДСМ-121 бұйрығына
қосымша
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды
Біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
1
Меншік құқығындағы үй-жайдың немесе ғимараттың, немесе мобильді объектінің немесе кемінде бір жыл мерзімге жалға алу шартының (жылжымайтын объекті жағдайында құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркелген) немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану (несиенің) немесе мүлікті сенімгерлік басқару шартының немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы)*, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы
2 қарашадағы № ҚР ДСМ-125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30388 болып тіркелген) бекітілген Биологиялық қорғауды қамтамасыз ету қағидаларының (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-125 бұйрығы)
талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші меншік құқығын растайтын құжаттар туралы мәліметтерді "Е – лицензиялау" мемлекеттік дерекқорымен (бұдан әрі - "Е – лицензиялау" МДҚ) интеграцияланған "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ) алады.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отрицательное заключение режимной комиссии на основании несоответствия квалификационным требованиям;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе gov.egov.kz.
2) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4) При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
5) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: gov.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 августа 2025 года № 75
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 октября 2022 года
№ ҚР ДСМ-121
Квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
Квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности
1
Наличие помещения или здания, или мобильного объекта на праве собственности или договора аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре в случае недвижимого объекта), или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства соответствующего требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21080) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-96/2020)*, Правил обеспечения биологической защиты, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30388) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-125)
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из информационной системы "Единый государственный кадастр недвижимости" (далее – ИС ЕГКН), интегрированной с государственной базой данных "Е-лицензирование" (далее- ГБД "Е-лицензирование").

Көрсетілетін қызметті беруші, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсынатын 2016 жылға дейін алынған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды қоспағанда, объектінің № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына және № ҚР ДСМ-125 бұйрығына сәйкестігі туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Электрондық үкімет ақпараттық порталынан (бұдан әрі - Egov) (2016 жылдан бастап мәліметтер) алады
2
№ ҚР ДСМ-96/2020* бұйрығына,
№ ҚР ДСМ-125 бұйрығына сәйкес жұмыс істеп тұрған зертханалық жабдықтар мен жиһаз, сондай-ақ мүкәммал, көлік құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер
3
Жеке қорғаныш құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
4
№ ҚР ДСМ-125 бұйрығына сәйкес орындалатын зерттеулер номенклатурасына сәйкес зертханалардың жарақтандырылуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
5
Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін биологиялық материалдың ағынын сақтау
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
6
Штатта "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Зертханалық диагностика" немесе "Гигиена және эпидемиология" немесе "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушерлік іс" мамандықтары бойынша техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білімі немесе

Сведения о соответствии объекта Приказу № ҚР ДСМ-96/2020 и Приказу № ҚР ДСМ-125 услугодатель получает из информационного портала Электронное правительство Республики Казахстан (далее - Egov) (сведения с 2016 года), за исключением санитарно-эпидемиологических заключений, полученных до 2016 года, которые предоставляют копию санитарно-эпидемиологического заключения
2
Функционирующее лабораторное оборудование и мебель, а также инвентарь, транспортные средства, согласно Приказу № ҚР ДСМ-96/2020*, Приказу № ҚР ДСМ-125
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
3
Средство индивидуальной защиты
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
4
Оснащенность лабораторий в соответствии с выполняемой номенклатурой исследований, согласно Приказу № ҚР ДСМ-125
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
5
Соблюдение поточности биологического материала, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
6

"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биологиялық, химиялық, химиялық-биологиялық) немесе "Ветеринариялық медицина" немесе "Ветеринариялық санитария" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, немесе "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және (немесе) ғылыми дәрежесі бар, патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын маманның (мамандардың) болуы – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 13 ақпандағы № 34 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31902 болып тіркелген) Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану талаптары мен қағидаларына (бұдан әрі - Аккредиттеу органдарын тану талаптары мен қағидалары) сәйкес қалыптастырылатын,
танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен ұйым берген патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы (қайта даярлау) туралы куәліктің және (немесе) біліктілікті арттыру туралы құжаттың (сертификат, куәлік) электрондық көшірмесі
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Жоғары немесе орта медициналық білім туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші 2015 жылға дейін аяқтаған адамдарды, сондай-ақ білім туралы құжаттың көшірмесін ұсынатын, Қазақстан Республикасының аумағы шегінен тыс аяқтаған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғарғы білім министрлігінің ақпараттық жүйесінен (мәліметтер 2015 жылдан бастап) алады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алған мамандар Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларына және Қазақстан Республикасы Оқу ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында танылатын орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларына (бұдан әрі – Тану қағидалары) сәйкес басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алғаны туралы туралы құжаттарды тану және (немесе) нострификациялау туралы құжатты ұсынады.
Сертификаттау курстарынан (қайта даярлаудан) өту, біліктілікті арттыру туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 9 қарашадағы № ҚР ДСМ-132 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30486 болып тіркелген) бекітілген Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламасына
(2022 жылғы желтоқсаннан бастап), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 29 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31789 болып тіркелген) бекітілген Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламаларына (бұдан әрі – ТжКБ) (2023 жылғы ақпаннан бастап) сәйкес ұсынылады
7
Штатта көмекші персоналдың болуы:

Наличие в штате специалиста (специалистов), осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами, имеющих высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", техническое, профессиональное, послесреднее медицинское образование по специальности "Лабораторная диагностика" или "Гигиена и эпидемиология" или "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Акушерское дело" или высшее образование по направлению подготовки "Естественные науки, математика и статистика" (биологическое, химическое, химико-биологическое) или "Ветеринарная медицина" или "Ветеринарная санитария", техническое, профессиональное, послесреднее образование по специальности "Ветеринария" и (или) послевузовское образование и (или) ученую степень – электронная копия свидетельства о сертификационном курсе (переподготовка) и/или документа (сертификат, свидетельство) о повышении квалификации по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами, выданное организацией, прошедшей институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, формируемый в соответствии с Требованиями и правилами признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 13 февраля 2023 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31902) (далее - Требования и правила признания аккредитационных органов)
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о высшем или среднем медицинском образовании, услугодатель получает из информационной системы Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (сведения с 2015 года), за исключением лиц, окончивших до 2015 года, а также лиц, получивших образование за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют копию документа об образовании.
Специалисты, получившие образование за пределами Республики Казахстан, предоставляют документ о признании и (или) нострификации документов об образовании, получившего образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания документов о высшем и послевузовском образовании, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32800) и Правилами признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, которые признаются на территории Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33219) (далее – Правила признания).
Сведения о прохождении сертификационных курсов (переподготовки), повышении квалификации предоставляются в соответствии с Типовой программой профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-132 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30486) (с декабря 2022 года), Типовых программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31789) (далее - ТИПО) (с февраля 2023 года)
7
Наличие в штате вспомогательного персонала:

1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік жөніндегі жыл сайынғы нұсқамадан өткен жүргізушілер, санитарлар, жануарларды бекітетін жұмысшылар;
2) далалық жағдайларда биологиялық материалды іріктеу (жинау) және далалық жағдайларда дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі міндеттерді орындау кезінде Аккредиттеу органдарын тану талаптары мен қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын, танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен ұйым берген "Дезинфекциялау ісі", "Далалық қауіпсіздік" пәндерін қоса отырып, патогендігі I-II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезіндегі биологиялық қауіпсіздік бойынша сертификаттау (қайта даярлау) курсы туралы куәліктің және/немесе денсаулық сақтау саласында дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі біліктілікті арттыру туралы құжаты (сертификат, куәлік) бар нұсқаушы-дезинфектордың болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Сертификаттау курстарынан (қайта даярлаудан) өту, біліктілігін арттыру туралы мәліметтер ТжКБ-ге сәйкес ұсынылады
Патогендігі III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
1
Меншік құқығындағы үй-жайдың немесе ғимараттың, немесе мобильді объектінің немесе кемінде бір жыл мерзімге жалға алу шартының (жылжымайтын объекті жағдайында құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркелген) немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану (несиенің) немесе мүлікті сенімгерлік басқару шартының немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, № ҚР ДСМ -96/2020* бұйрығының,
№ ҚР ДСМ-125 бұйрығының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "Е-Лицензиялау" МДҚ-мен интеграцияланған
ЖМБМК АЖ-нен алады. Объектінің көрсетілген объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейтін санитариялық қағидаларға сәйкестігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Egov-тан алады
2
№ ҚР ДСМ-96/2020* бұйрығына,
№ ҚР ДСМ-125 бұйрығына сәйкес жұмыс істеп тұрған зертханалық жабдықтар мен жиһаз, сондай-ақ мүкәммал, көлік құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
3
Жеке қорғаныш құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
4
№ ҚР ДСМ-125 бұйрығына сәйкес орындалатын зерттеулер номенклатурасына сәйкес зертханалардың жарақтандырылуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
5
Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін биологиялық материалдың ағынын сақтау
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
6
Штатта "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Зертханалық диагностика" немесе "Гигиена және эпидемиология" немесе "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушерлік іс" мамандықтары бойынша техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білімі немесе
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биологиялық, химиялық, химиялық-биологиялық) немесе "Ветеринариялық медицина" немесе "Ветеринариялық санитария" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және (немесе) ғылыми дәрежесі бар,– Аккредиттеу органдарын тану талаптары мен қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын,
танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен ұйым берген биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру (сертификат, куәлік) құжатының электрондық көшірмесі бар патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын маманның (мамандардың) болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер

1) водителей, санитарок, рабочих фиксирующих животных, прошедших ежегодный инструктаж по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами;
2) при выполнении в полевых условиях задач по отбору (сбору) биологического материала и дезинфекции, дезинсекции, дератизации в полевых условиях, наличие инструктора-дезинфектора, имеющих свидетельство о сертификационном курсе (переподготовка) и/или документа (сертификат, свидетельство) о повышении квалификации по вопросам дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения и/или по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами I-II группы патогенности с включением дисциплин "Дезинфекционное дело", "Полевая безопасность", выданное организацией, прошедшей институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, формируемый в соответствии с Требованиями и правилами признания аккредитационных органов
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о прохождении сертификационных курсов (переподготовки), повышении квалификации предоставляются в соответствии с ТИПО
Квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами III и (или) IV групп патогенности
1
Наличие помещения или здания, или мобильного объекта на праве собственности или договора аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре в случае недвижимого объекта), или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства, соответствующего требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям Приказа № ҚР ДСМ-96/2020*, Приказа № ҚР ДСМ-125
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из ИС ЕГКН, интегрированной с ГБД "Е-лицензирование" Сведения о соответствии объекта санитарным правилам, устанавливающим санитарно-эпидемиологические требования к указанным объектам, услугодатель получает из Egov
2
Функционирующее лабораторное оборудование и мебель, а также инвентарь, транспортные средства, согласно Приказу № ҚР ДСМ-96/2020*, Приказу № ҚР ДСМ-125
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
3
Средство индивидуальной защиты
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
4
Оснащенность лабораторий в соответствии с выполняемой номенклатурой исследований, согласно Приказу № ҚР ДСМ-125
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
5
Соблюдение поточности биологического материала, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
Сведения о соответствии квалификационным требованиям по форме согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
6
Наличие в штате специалиста (специалистов), осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами, имеющих высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", техническое, профессиональное, послесреднее медицинское образование по специальности "Лабораторная диагностика" или "Гигиена и эпидемиология" или "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Акушерское дело" или высшее образование по направлению подготовки "Естественные науки, математика и статистика" (биологическое, химическое, химико-биологическое) или "Ветеринарная медицина" или "Ветеринарная санитария", техническое, профессиональное, послесреднее образование по специальности "Ветеринария" и (или) послевузовское образование и (или) ученую степень, имеющих документ (сертификат, свидетельство) о повышении квалификации в области биологической безопасности (за последние пять лет), выданное организацией, прошедшей институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, формируемый в соответствии с Требованиями и правилами признания аккредитационных органов
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям

Жоғары немесе орта медициналық білім туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші 2015 жылға дейін аяқтаған адамдарды, сондай-ақ білім туралы құжаттың көшірмесін ұсынатын, Қазақстан Республикасының аумағы шегінен тыс аяқтаған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғарғы білім министрлігінің ақпараттық жүйесінен (мәліметтер 2015 жылдан бастап) алады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алған мамандар Тану қағидаларына сәйкес басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алғаны туралы құжаттарды тану және (немесе) нострификациялау туралы құжатты ұсынады.
Сертификаттау курстарынан (қайта даярлаудан) өту, біліктілікті арттыру туралы мәліметтер ТжКБ-ға сәйкес ұсынылады
7
Штатта көмекші персоналдың, оның ішінде патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік бойынша жыл сайынғы нұсқамадан өткен санитарлардың болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
* Ескертпе: денсаулық сақтау ұйымының микробиологиялық зертханалары үшін
Патогенді биологиялық
агенттермен жұмыс істеуді
жүзеге асыруға қойылатын
біліктілік талаптарына
қосымша
Мәлімделген зерттеу номенклатурасына байланысты патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер
1. Мәлімделген зерттеу номенклатурасы және олармен жұмыс істеу жоспарланып отырған патогенді биологиялық агенттер_________________________________
2. Меншік құқығындағы үй-жайдың немесе ғимараттың, немесе мобильді объектінің немесе кемінде бір жыл мерзімге жалға алу шартының (жылжымайтын объекті жағдайында құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркелген) немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану (несие) немесе мүлікті сенімгерлік басқару шартының немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы)*, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 қарашадағы № ҚР ДСМ-125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30388 болып тіркелген) бекітілген Биологиялық қорғауды қамтамасыз ету қағидаларының (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-125 бұйрығы) талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының болуы:

Сведения о высшем или среднем медицинском образовании, услугодатель получает из информационной системы Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (сведения с 2015 года), за исключением лиц, окончивших до 2015 года, а также лиц, получивших образование за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют копию документа об образовании.
Специалисты, получившие образование за пределами Республики Казахстан, предоставляют документ о признании и (или) нострификации документов об образовании, получившего образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания.
Сведения о прохождении сертификационных курсов (переподготовки), повышении квалификации предоставляются в соответствии с ТИПО
7
Наличие в штате вспомогательного персонала, в том числе санитарок, прошедших ежегодный инструктаж по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
* Примечание: для микробиологических лабораторий организации здравоохранения.
Приложение
к Квалификационным
требованиям, предъявляемым
к осуществлению обращения
с патогенными биологическими
агентами
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами в зависимости от заявляемой номенклатуры исследований
1. Заявляемая номенклатура исследований и патогенные биологические агенты, в отношении которых планируется обращение ______________________________________
2. Наличие помещения или здания, или мобильного объекта на праве собственности или договора аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре в случае недвижимого объекта), или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства соответствующего требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21080) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-96/2020)*, Правил обеспечения биологической защиты, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30388) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-125):

1) Кадастрлық нөмірі/ көлік құралын тіркеу туралы куәліктің нөмірі_______________
2) Орналасқан жері ______________________________________________________
3) Жалдау туралы шарттың нөмірі мен күні__________________________________
4) Жалға беруші _________________________________________________________
5) Жалға алудың аяқталу мерзімі ___________________________________________
6) Үй-жайдың (ғимараттың) қабат жоспары___________________________________

1) Кадастровый номер/ номер свидетельства о регистрации транспортного средство
________________________________________________________________________
2) Местоположения ______________________________________________________
3) Номер и дата договора об аренде _________________________________________
4) Арендодатель__________________________________________________________
5) Срок окончания аренды _________________________________________________
6) Поэтажный план помещения (здания)______________________________________

3. № ҚР ДСМ-96/2020* бұйрығына, № ҚР ДСМ-125 бұйрығына сәйкес жұмыс істеп тұрған зертханалық жабдықтар мен жиһаз, сондай-ақ мүкәммал, көлік құралдары.
Зертханалық жабдықтардың, жиһаздың, мүкәммалдың, көлік құралдарының тізбесі:
__________________________________________________________________________
4. Жеке қорғаныш құралдары
Түрі мен саны көрсетілген жеке қорғаныш құралдарының тізбесі: ________________

3. Функционирующее лабораторное оборудование и мебель, а также инвентарь, транспортные средства, согласно Приказу № ҚР ДСМ-96/2020*, Приказу № ҚР ДСМ-125.
Перечень лабораторного оборудования, мебели, инвентаря, транспортных средств:
________________________________________________________________________
4. Средства индивидуальной защиты
Перечень средств индивидуальной защиты с указанием их типа и количества:
________________________________________________________________________

5. № ҚР ДСМ-125 бұйрығына сәйкес орындалатын зерттеу номенклатурасына сәйкес зертханалардың жарақтандырылуы.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға арналған шығыс материалдарының тізімі _______________________________________________________
6. Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін биологиялық материалдың ағынын сақтау ______________________________________________________
Материалдың қозғалыс (ағыны) схемасын көрсете отырып, үй-жайдың (ғимараттың) қабат немесе мобильді объектінің жоспары ___________________________________________
__________________________________________________________________________

5. Оснащенность лабораторий в соответствии с выполняемой номенклатурой исследований, согласно Приказу № ҚР ДСМ-125.
Список расходного материала для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами
________________________________________________________________________
6. Соблюдение поточности биологического материала, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
________________________________________________________________________
Поэтажный план помещения (здания) или план мобильного объекта с указанием схемы движения (поточности) материала
________________________________________________________________________

7. Штатта патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын мамандардың болуы:
Аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Мамандығы және біліктілігі
Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы дипломның нөмірі мен күні
Оқу орнының атауы
Дипломды нострификациялау туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алғандар үшін)
Мамандығы бойынша еңбек өтілі
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы (қайта даярлау) туралы куәліктің және (немесе) біліктілікті арттыру туралы құжаттың (сертификат, куәлік) нөмірі және берілген күні, оқытуды өткізген ұйымның атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
8. Штатта көмекші персоналдың болуы:
Аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеген кезде биологиялық қауіпсіздік бойынша жыл сайынғы нұсқамадан өткен күні (жүргізушілер және санитарлар бойынша толтырылады)
Денсаулық сақтау саласындағы дезинфекция, дезинсекция, дератизация мәселелері бойынша сертификаттау (қайта даярлау) курсы туралы куәліктің және/немесе біліктілікті арттыру туралы құжаттың (сертификат, куәлік) нөмірі мен берілген күні (далалық жағдайларда жұмыс істейтін
нұсқаушы-дезинфекторлар бойынша толтырылады)
Патогендігі I-II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезіндегі биологиялық қауіпсіздік бойынша сертификаттау (қайта даярлау) курсы туралы куәліктің және/немесе біліктілікті арттыру туралы құжаттың (сертификат, куәлік) нөмірі мен берілген күні (далалық жағдайларда жұмыс істейтін
нұсқаушы-дезинфекторлар бойынша толтырылады)
1
2
3
4
5
6
* Ескертпе: денсаулық сақтау ұйымының микробиологиялық зертханалары үшін.

7. Наличие в штате специалистов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами:
Имя, фамилия, отчество (при его наличии)
Должность
Специальность и квалификация
Номер и дата диплома о высшем, послевузовском, техническом и профессиональном, послесреднем образовании
Наименование учебного заведения
Сведения о нострификации диплома (для получивших образование за пределами Республики Казахстан)
Трудовой стаж по специальности
Номер и дата выдачи свидетельства о сертификационном курсе (переподготовка) и/или документа (сертификат, свидетельство) о повышении квалификации по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами, наименование организации, проводившего обучение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
8. Наличие в штате вспомогательного персонала:
Имя, фамилия, отчество (при его наличии)
Должность
Дата прохождения ежегодного инструктажа по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами (заполняется по водителям, санитаркам, рабочим фиксирующих животных)
Номер и дата выдачи свидетельства о сертификационном курсе (переподготовка) и/или документа (сертификат, свидетельство) о повышении квалификации по вопросам дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения (заполняется по инструкторам-дезинфекторам, работающим в полевых условиях)
Номер и дата выдачи свидетельства о сертификационном курсе (переподготовка) и/или документа (сертификат, свидетельство) о повышении квалификации по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами I-II группы патогенности (заполняется по инструкторам-дезинфекторам, работающим в полевых условиях)
1
2
3
4
5
6
* Примечание: для микробиологических лабораторий организации здравоохранения