"Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 78 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 4 тамыздағы № 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 9 тамызда № 36599 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32409 болып тіркелген) 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 78 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында ересектер мен балалар халқына анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақпен толықтырылсын:
"1-1) бала (балалар) - он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;";
12-тармақтың бірінші бөлігін мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Операциялық-анестезиологиялық қауіпті анықтау, анестезияның (ауырсынуды басудың) түрін (әдісін) таңдау және операция алдындағы дайындықты жүргізу үшін пациентті қарап-тексеруді ересектерде жоспарлы операцияға дейін 24-48 сағаттан, балаларда жоспарлы операцияға дейін 12-24 сағаттан кешіктірмей анестезиолог-реаниматолог жүргізеді.";
27-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Амбулаториялық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда анестезиологиялық көмекті анестезиолог-реаниматолог және (немесе) анестезиолог-реаниматологтар тобы кемінде 3 (үш) дәрігер (бұдан әрі – топ) құрамында көрсетеді және:
1) пациентті жоспарлы операцияға дейін қарап-тексеруді ересектерде жоспарлы хирургиялық араласу алдында 24-48 сағаттан кешіктірмей, балаларда жоспарлы хирургиялық араласу алдында 12-24 сағаттан кешіктірмей анестезиолог-реаниматолог дәрігер жүргізеді, пациентті қайта қарап-тексеру анестезияның тікелей алдында жүргізіледі;";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 78 "Об утверждении стандарта организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 августа 2025 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2025 года № 36599
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 78 "Об утверждении стандарта организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32409), следующие изменения и дополнения:
в Стандарте организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Стандарт организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие требования к организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи взрослому и детскому населению в Республике Казахстан.";
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) ребенoк (дети) – лицo, не дoстигшее вoсемнадцатилетнегo вoзраста (сoвершеннoлетия);";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для определения операционно-анестезиологического риска, выбора вида (метода) анестезии (обезболивания) и проведения предоперационной подготовки, осмотр пациента проводится врачом анестезиологом-реаниматологом перед плановым оперативным вмешательством у взрослых не позднее, чем за 24-48 часов, у детей не позднее чем за 12-24 часов до планируемой операции.";
подпункт 1) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"1) осмотр пациента перед плановым оперативным вмешательством у взрослых не позднее, чем за 24-48 часов, осмотр детей перед плановым оперативным вмешательством не позднее, чем за 12-24 часов до планируемой операции, повторный осмотр пациента непосредственно перед анестезией;";

мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Амбулаториялық жағдайларда балаларға анестезиологиялық көмекті мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 7 жыл бар балалар анестезиолог-реаниматолог көрсетеді.";
29 және 30-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Амбулаториялық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда мынадай талап ететін кездерде анестезиологиялық көмек көрсетілмейді:
өкпені ұзақ желдету;
реанимациялық бөлімше жағдайында пациентті бақылау;
операциядан кейінгі ұзақ бақылау (6 сағаттан астам);
балаларда анестезиологиялық көмек көрсету ұзақтығы 6 сағаттан асатын болса";
30. Амбулаториялық жағдайда анестезия жұмыс орнында міндетті түрде капнографиясы бар наркоздық-тыныс алу аппаратымен және қан газының талдаушы болған кезде жүргізіледі.";
37-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ересектерді жоспарлы операцияға дейін 24-48 сағаттан кешіктірмей, балаларды жоспарлы операцияға дейін 12-24 сағаттан кешіктірмей жоспарлы хирургиялық араласу алдында пациентті қарап-тексеру, ал шұғыл араласу жағдайында операция жүргізу туралы шешім қабылданғаннан кейін;";
мынадай мазмұндағы 46-1-тармақпен толықтырылсын:
"46-1. Пациент АРҚТБ палатасында болған кезде негізгі ауру бойынша бейінді бөлімшеде тіркеледі.
Кезеңдік эпикриздерді, клиникалық диагнозды негіздеуді, өлімнен кейінгі эпикризді жазуды бейінді бөлімшенің емдеуші дәрігері жүзеге асырады.
Бейінді бөлімшенің меңгерушісі және (немесе) бейіні бойынша емдеуші дәрігер (демалыс және мереке күндері, түнгі уақытта бейіні бойынша кезекші дәрігер) АРҚТБ-те пациентті емдеудің барлық кезеңінде пациентті күнделікті тексеруді жүргізеді, пациенттің медициналық картасын толтырады, құзыреті шегінде емдеу-диагностикалық іс-шараларды орындайды.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.

дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Анестезиологическая помощь детям в амбулаторных условиях оказывается детским анестезиологом-реаниматологом со стажем не менее 7 лет.";
пункты 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"29. В амбулаторных и (или) стационарозамещающих условиях не оказывается анестезиологическая помощь в случаях, требующих:
продленной вентиляции легких;
наблюдения пациента в условиях реанимационного отделения;
длительного послеоперационного наблюдения (более 6 часов);
у детей анестезиoлoгическoго пoсoбия прoдoлжительнoстью бoлее 6 часов.
30. В амбулаторных условиях анестезия проводится на рабочем месте с oбязательным наркoзнo-дыхательным аппаратoм с капнoграфией и при наличии анализатoра газoв крoви.";
подпункт 1) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"1) осмотр пациента перед плановым оперативным вмешательством у взрослых не позднее, чем за 24-48 часов, у детей не позднее, чем за 12-24 часов до операции, а в случае экстренного вмешательства после принятия решения о проведении операции;";
дополнить пунктом 46-1 следующего содержания:
"46-1. Пациент во время пребывания в палате ОАРИТ числится в профильном отделении по основному заболеванию.
Написание этапных эпикризов, обоснование клинического диагноза, посмертного эпикриза осуществляется лечащим врачом профильного отделения.
Заведующий профильным отделением и (или) лечащий врач по профилю (в выходные и праздничные дни, в ночное время дежурный врач по профилю) в течение всего периода лечения пациента в ОАРИТ проводит ежедневный осмотр пациента, заполняет медицинскую карту пациента, выполняет лечебно-диагностические мероприятия в пределах компетенции.".
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова