"Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 387 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2025 жылғы 6 тамыздағы № 308 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 тамызда № 36592 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 387 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11243 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 53) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидаларында:
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Азаматтық қорғау құралымдарының есебін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жүргізеді."
8. Азаматтық қорғаудың құралымдары орталық және жергілікті атқарушы органдарда, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда, сондай-ақ ұйымдарда құрылады.";
10 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Азаматтық қорғау құралымдарындағы қажеттілік есептерін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес:
орталық атқарушы органға, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органға тікелей бағынатын, салалық кіші жүйедегі азаматтық қорғаудың құралымдары үшін – азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелері әзірлейді және тиісті мемлекеттік орган бекітеді;
азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдары (медициналықтан басқа) үшін – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары әзірлейді және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары бекітеді;
азаматтық қорғаудың медициналық құралымдары үшін - денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары әзірлейді және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, қалалардың, аудандардың тиісті жергілікті атқарушы органдары бекітеді;
азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ұйымдар әзірлейді және олардың бірінші басшылары бекітеді.";
12 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 387 "Об утверждении Правил создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 августа 2025 года № 308. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2025 года № 36592
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 387 "Об утверждении Правил создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11243) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 53) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Учет формирований гражданской защиты ведется территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
8. Формирования гражданской защиты создаются в центральных и местных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов, а также в организациях.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Расчеты потребности в формированиях гражданской защиты разрабатываются в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам:
для формирований гражданской защиты в отраслевых подсистемах, непосредственно подчиненных центральному исполнительному органу, государственному органу, непосредственно подчиненному и подотчетному Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов – структурными подразделениями по организации и ведению гражданской обороны и утверждаются соответствующим государственным органом;
для территориальных формирований гражданской защиты (кроме медицинских) - территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждаются местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы;
для медицинских формирований гражданской защиты – местными органами государственного управления в области здравоохранения и утверждаются соответствующими местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, городов, районов.
Расчет потребности в объектовых формированиях гражданской защиты согласно приложению 2 к настоящим Правилам разрабатываются организациями и утверждаются их первыми руководителями.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. 50-ден кем адам саны бар орталық атқарушы органдарда, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда және ұйымдарда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдары құрылады: әрқайсысы 2 адамнан өртке қарсы, медициналық көмек, байланысты ұйымдастыру.";
16 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жедел ден қою жиынтық жасақтары азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдарының санатына жатады. Жедел ден қою жиынтық жасағының құрамы және командирі азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының ұсынысы бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітіледі.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Саны елу адамнан аспайтын ұйымдарда, сондай-ақ орталық және жергілікті атқарушы органда, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету басшының шешімі бойынша жүзеге асырылады және оған: құрылатын бір азаматтық қорғау құралымына (жасақ, команда, буын, бекет) екі өрт сөндіргіш, бір медициналық дәрі қобдишасы және екі бірлік тасымалданатын радиостанция кіреді.
22. Тыныс алу органдарын қорғау құралдарымен азаматтық қорғау құралымдарын құратын ұйымдар мен орталық атқарушы органдар, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар есебінен азаматтық қорғау құралымдарының әрбір мүшесі қамтамасыз етіледі.";
24-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) үш жылда бір рет азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында құралымдардың (жасақтардың, командалардың, бригадалардың, топтардың, буындардың, бекеттердің) азаматтық қорғау құралымдарының командирлерін оқыту;";
25 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамын жыл сайын оқытуды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында немесе ұйымдарында және оқу орындарында үш жылда бір рет оқудан өткен және тиісті сертификаттары бар азаматтық қорғау жөніндегі сабақтар топтарының басшылары және азаматтық қорғау құралымдарының командирлері жүргізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:

"12. В центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов и организациях с численностью менее 50 человек создаются объектовые формирования гражданской защиты: противопожарные, медицинской помощи, организации связи по 2 человека каждый.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Сводные отряды экстренного реагирования относятся к категории территориальных формирований гражданской защиты. Структура и командир сводного отряда экстренного реагирования утверждается решением местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицей по представлению территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Материально-техническое обеспечение объектовых формирований гражданской защиты в центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов, а также в организациях с численностью не более пятидесяти человек, осуществляется по решению руководителя и включает в себя: два огнетушителя, одну медицинскую аптечку, и две единицы переносных радиостанций на одно создаваемое формирование гражданской защиты (отряд, команда, звено, пост).
22. Средствами защиты органов дыхания обеспечивается каждый член формирования гражданской защиты за счет центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов, а также организаций, создающих формирования гражданской защиты.";
подпункт 1) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"1) обучение командиров формирований гражданской защиты (отрядов, команд, бригад, групп, звеньев и постов) раз в три года в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Ежегодное обучение личного состава формирований гражданской защиты проводят руководители групп занятий по гражданской защите и командиры формирований гражданской защиты, которые прошли обучение один раз в три года в территориальных органах или в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и имеющие соответствующие сертификаты.".
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
К. Турсынбаев

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев