"Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2025 жылғы 30 шiлдедегi № 230 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 тамызда № 36564 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларында:
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі - ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені.";
2-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) үміткер – еңбек мобильділігі орталығында (мансап орталығында) жұмыссыз ретінде тіркелген және біржолғы ваучер алуға үміткер адам.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мансап орталығы кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге ниет білдірген үміткерге Кәсіптер тізіліміне сәйкес кәсіпті және мәліметтері ҰБЖ цифрлық платформасында орналастырылған тану орталығын таңдауда консультациялық көмек көрсетеді.
Біржолғы ваучер алу үшін үміткер ағымдағы жылғы 1 қарашаға дейін ҰБЖ цифрлық платформасындағы жеке кабинетінде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біржолғы ваучер алуға электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған өтініш;
2) білім туралы құжаттың көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар білім деңгейіне және еңбек өтілінің болуына қойылатын талаптар тиісті кәсіптік стандарттарда, ал олар болмаған кезде – біліктілік талаптарында белгіленген жағдайда ұсынылады.
ҰБЖ цифрлық платформасы өтініш автоматты режимде келіп түскен сәттен бастап:
үміткердің жұмыссыз ретінде тіркеудің болуына;
Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлуге сәйкес үміткердің өтініш берген өңірінде біржолғы ваучердің болуына;
үміткердің ағымдағы жылы біржолғы ваучер алмауына үміткердің өтінішін тексеруді жүзеге асырады.";

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380 "Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2025 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2025 года № 36564
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380 "Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33404) следующие изменения:
в Правилах выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций, утвержденных указанным приказом:
в подпункт 11) пункта 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 12) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) претендент – лицо, зарегистрированное в качестве безработного в центре трудовой мобильности (карьерном центре) и претендующее на получение единоразового ваучера.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Карьерный центр оказывает консультационную помощь претенденту, желающему пройти процедуру признания профессиональной квалификации, в выборе профессии согласно Реестру профессий и центра признания, сведения по которым размещены на цифровой платформе НСК.
Для получения единоразового ваучера претендент до 1 ноября текущего года в личном кабинете на цифровой платформе НСК предоставляет следующие документы:
1) подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявление на получение единоразового ваучера по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию документа об образовании;
3) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность согласно подпунктам 1), 2) и 3) статьи 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Документы, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, предоставляются в случае, когда требования к уровню образования и наличию трудового стажа установлены соответствующими профессиональными стандартами, а при их отсутствии – квалификационными требованиями.
Цифровая платформа НСК с момента поступления заявления в автоматическом режиме осуществляет проверку заявления претендента на:
наличие у претендента регистрации в качестве безработного;
наличие единоразового ваучера в регионе обращения претендента согласно распределению между регионами Республики Казахстан;
отсутствие получения претендентом единоразового ваучера в текущем году.";

мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Тану орталығы өтінішті алған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде үміткердің ҰБЖ цифрлық платформасында үміткердің жеке кабинетінде мәлімделген кәсіп бойынша кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өту мүмкіндігін растайды және растауды "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы еңбек мобильділігі орталығына жібереді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы тану орталығы расталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанындағы біржолғы ваучерді оның берілген күні мен қолданылу мерзімін, үміткердің жеке сәйкестендіру нөмірін және тану орталығының атауын көрсете отырып, ҰБЖ цифрлық платформасындағы үміткердің жеке кабинетіне жібереді.
Біржолғы ваучер алушының мәртебесі үміткерге өтінішті қарау нәтижелері бойынша ваучер беру туралы шешімді тану орталығы қабылдаған сәттен бастап беріледі.
Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімі оны берген күннен кейін күнтізбелік қырық бес күнді құрайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Егер алушы біржолғы ваучерді оның қолданылу мерзімі ішінде пайдаланбаған болса, онда ол автоматты түрде жойылады, бұл туралы ақпарат "Еңбек нарығы" ААЖ-ға келіп түседі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ваучер негізінде кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге жұмсалған шығыстарды өтеу сомасы мен оны өткеруге жұмсалған нақты шығындар арасындағы айырманы біржолғы ваучерді алушы өз қаражаты есебінен дербес төлейді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Емтихан комиссиясы Заңның 15-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген кәсіптік біліктілікті тану қағидаларында айқындалған тәртіппен кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өту туралы шешімнің хаттамасына қол қойған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде тану орталығы еңбек мобильділігі орталығына ҰБЖ цифрлық платформасында жеке кабинетте қалыптастырылған және ЭЦҚ қойылған көрсетілген қызметтердің актісін нысан бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес емтихан комиссиясы шешімінің хаттамасын қоса бере отырып жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Центр признания в течение одного рабочего дня после дня получения заявления подтверждает возможность прохождения претендентом процедуры признания профессиональной квалификации по заявленной профессии в личном кабинете претендента на цифровой платформе НСК и направляет подтверждение в центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня после подтверждения центра признания направляет единоразовый ваучер в форме электронного документа в личный кабинет претендента на цифровой платформе НСК с указанием даты его выдачи и срока действия, индивидуального идентификационного номера претендента и наименования центра признания.
Статус получателя единоразового ваучера присваивается кандидату с момента принятия центром признания решения о предоставлении ваучера по результатам рассмотрения заявления.
Срок действия единоразового ваучера составляет сорок пять календарных дней после дня его выдачи.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Если единоразовый ваучер не был использован получателем в течение срока его действия, то он автоматически аннулируется, информация об этом поступает в АИС "Рынок труда";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Разницу между суммой возмещения расходов на прохождение процедуры признания профессиональной квалификации на основе ваучера и фактическими понесенными затратами на ее прохождение получатель единоразового ваучера оплачивает самостоятельно за счет собственных средств.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В течение трех рабочих дней после дня подписания экзаменационной комиссией протокола решения о прохождении процедуры признания профессиональной квалификации в порядке, определенном Правилами признания профессиональных квалификаций, утвержденными в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона, центр признания направляет в центр трудовой мобильности сформированный в личном кабинете на цифровой платформе НСК и подписанный ЭЦП акт оказанных услуг по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с прикреплением протокола решения экзаменационной комиссии.";
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында ресми жариялауды және орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 шілдедегі
№ 230 бұйрығына
қосымша
Кәсіптік біліктілікті тануға
арналған біржолғы ваучерлерді
беру, қаржыландыру және
Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында бөлу
қағидаларына
2-қосымша
Электрондық құжат нысаны
ЖСН/БСН
Тапсырыс беруші (Еңбек мобильділігі
орталығы)
_________________________________
(байланыс құралдары туралы толық атауы,
мекенжайы, деректері)
___________
___________
Орындаушы (Кәсіптік біліктілікті
тану орталығы)
_________________________________
(байланыс құралдары туралы толық атауы,
мекенжайы, деректері)
___________
___________
КӨРСЕТІЛГЕН ҚЫЗМЕТ АКТІСІ*
Құжат нөмірі
Жасалған күні
Реті бойынша нөмір
Көрсетілетін қызметтердің атауы (олар болған кезде техникалық ерекшелікке, тапсырмаға көрсетілетін қызметтерді орындау кестесіне сәйкес олардың кіші түрлері бөлінісінде)
Қызметтер көрсету күні**
Өлшем бірлігі
Қызметтер көрсетілді
саны
бірлік бағасы
құны
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы
х
Қосымша: Кәсіптік біліктілікті тану орталығы тағайындаған кәсіптік біліктілікті тану рәсімін өткізу күніне сәйкес мәртебесін көрсете отырып (өткен/өтпеген) кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өткен адамдардың тізбесі.
Тапсырды (Орындаушы)
_________________/_____________/__________________________
лауазымы қолы толық жазылуы қолтаңбалар
Мөр орны
Қабылдады (Тапсырыс беруші)
_________________/______________/__________________________
лауазымы қолы толық жазылуы қолтаңбалар
Көрсетілетін қызметтерге қол қойылған (қабылданған) күні
_______________________
Мөр орны
Ескерту:
* Құрылыс-монтаж жұмыстарын қоспағанда, көрсетілген қызметтерді қабылдау-беру үшін қолданылады.
** Егер көрсетілген қызметтердің күндері әртүрлі кезеңдерге келетін болса, сондай-ақ қызметтер көрсету күндері мен қызметтерге қол қою (қабылдау) күндері әртүрлі болған жағдайда толтырылады.

2) официальное опубликование и размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2025 года № 230
Приложение 2
к Правилам выдачи, финансирования
и распределения между регионами
Республики Казахстан
единоразовых ваучеров на признание
профессиональных квалификаций
Форма электронного документа
Заказчик (Центр трудовой мобильности)
___________________________________
(полное наименование, адрес, данные о
средствах связи)
ИИН/БИН
____________
_____________
Исполнитель (Центр признания
профессиональных квалификаций)
___________
___________
______________________________
(полное наименование, адрес, данные о
средствах связи)
АКТ ОКАЗАННЫХ УСЛУГ*
Номер документа
Дата составления
Номер по порядку
Наименование услуг (в разрезе их подвидов в соответствии с технической спецификацией, заданием, графиком оказания услуг при их наличии)
Дата оказания услуг**
Единица измерения
Оказано услуг
количество
цена за единицу
стоимость
1
2
3
4
5
6
7
Итого
х
Приложение: Перечень лиц, прошедших процедуру признания профессиональных квалификаций с указанием статуса (прошел/не прошел) в соответствии с назначенной центром признания профессиональных квалификаций датой проведения процедуры признания профессиональных квалификаций.
Сдал (Исполнитель)
_________________/_____________/_________________________________
должность       подпись             расшифровка подписи
Место печати
Принял (Заказчик)
_________________/______________/_________________________________
должность       подпись             расшифровка подписи
Дата подписания (принятия) услуг
_____________________________
Место печати
Примечание:
* Применяется для приемки-передачи оказанных услуг, за исключением строительно-монтажных работ.
** Заполняется в случае, если даты оказанных услуг приходятся на различные периоды, а также в случае, если даты оказания услуг и даты подписания (принятия) услуг различны.