"Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 30 шiлдедегi № 124 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 тамызда № 36562 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметке іріктеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасы
Д. Жазықбай
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы мониторингі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 30 шілдедегі
№ 124 Бұйрыққа
қосымша
Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптары (бұдан әрі – Үлгілік біліктілік талаптары) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға түсетіндерді қоспағанда, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметінің лауазымдарына орналасуға үміткер азаматтарға қойылады.
Осы Үлгілік біліктілік талаптарының күші арнаулы атақтары берілетін азаматтық қорғау органдары лауазымдарына да қолданылады

О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 июля 2025 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2025 года № 36562
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20391) следующее изменение:
Типовые квалификационные требования к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту отбора на государственную службу Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазықбай
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы
от 30 июля 2025 года № 124
Типовые квалификационные требования к категориям должностей правоохранительных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные требования к категориям должностей правоохранительных органов (далее Типовые квалификационные требования) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие должностей органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, за исключением поступающих на обучение в организации образования правоохранительных органов.
Действие настоящих Типовых квалификационных требований также распространяются на должности органов гражданской защиты, которым присваиваются специальные звания.

2. Үлгілік біліктілік талаптары жұмыс өтілі бойынша талаптарды қамтиды.
Осы Үлгілік біліктілік талаптарында жұмыс өтілі ретінде:
1) мемлекеттік лауазымдарда – саяси және (немесе) әкімшілік мемлекеттік лауазымдардағы жұмыс өтілі, сондай-ақ құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың, Қарулы Күштердің, әскери оқу орындарының лауазымдарындағы қызмет өтілі және әскери қызмет өтілі;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес келетін салаларда – ұйымдардағы, оның ішінде орта және ірі кәсіпкерлік, квазимемлекеттік сектор субъектілеріндегі (оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердегі), сондай-ақ халықаралық, трансұлттық ұйымдардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес келетін жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның бейініне сәйкес бағыт бойынша – нақты лауазымда көзделген функциялар мен міндеттерді орындауға байланысты жұмыс өтілі танылады.
Жұмыс өтілін айқындау, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі, үміткердің еңбек қызметін растайтын құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады (шетелдік, трансұлттық ұйымдардағы немесе шет мемлекеттердің құрылымдарындағы жұмыс өтілі өзге де құжаттармен де расталуы мүмкін).
3. Құқық қорғау органдары осы Үлгілік біліктілік талаптары негізінде құқық қорғау органы мен оның бөлімшелері қызметінің негізгі бағыттарын, құқық қорғау органы қызметкерлерінің лауазымдық өкілеттіктерін ескеріп, кәсіби қызметті тиімді атқару үшін қажетті білім, жұмыс өтілі, құзыреттер, кәсіптік даярлық бойынша талаптарды және өзге талаптарды қамтитын ведомстволық біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді.
4. Кәсіби даярлығы жоғары, өзіндік ерекшелікті білімі немесе белгілі бір мамандықтар бойынша едәуір жұмыс тәжірибесі бар адамдар, осы Үлгілік біліктілік талаптарында белгіленген қажетті жұмыс өтілін ескерместен, құқық қорғау органының бірінші басшысының шешімі және (немесе) келісімі бойынша құқық қорғау органдарының лауазымдарына тағайындалуы мүмкін.
2-тарау. Жұмыс өтілі бойынша үлгілік біліктілік талаптары
5. C-GP-1, B-FM-1, C-SV-1 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

2. Типовые квалификационные требования включают требования по стажу работы.
В настоящих Типовых квалификационных требованиях под стажем работы понимается:
1) на государственных должностях – стаж работы на политических и (или) административных государственных должностях, а также стаж службы на должностях правоохранительных или специальных государственных органов, в Вооруженных Силах, военных учебных заведениях и воинской службе;
2) в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данной категории – стаж работы в организациях, в том числе в субъектах среднего и крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора (включая государственные учреждения, финансируемые из республиканского и местных бюджетов), а также в международных, транснациональных организациях, соответствующий функциональному направлению конкретной должности;
3) по профильному направлению конкретной должности данной категории – стаж работы, связанный с выполнением функций и задач, предусмотренных по конкретной должности.
Установление стажа работы, в том числе в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности соответствующей категории, осуществляется на основе документов, подтверждающих трудовую деятельность кандидата в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан (стаж работы зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах может быть также подтвержден иными документами).
3. Правоохранительные органы на основе настоящих Типовых квалификационных требований с учетом основных направлений деятельности правоохранительного органа и его подразделений, должностных полномочий сотрудников правоохранительного органа разрабатывают и утверждают ведомственные квалификационные требования, которые включают требования по образованию, стажу работы, компетенциям, профессиональной подготовке и иные требования, необходимые для эффективного выполнения профессиональной деятельности.
4. Лица, обладающие высокой профессиональной подготовкой, имеющие специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, установленного настоящими Типовыми квалификационными требованиями, могут быть назначены на должности правоохранительных органов по решению и (или) согласованию с первым руководителем правоохранительного органа.
Глава 2. Типовые квалификационные требования по стажу работы
5. Для занятия должностей категорий C-GP-1, B-FM-1, C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі он жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес, соның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-2, C-OGP-3, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KAGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте он жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында төрт жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес, соның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес.
6. C-VP-1, C-AGP-1, C-KSGP-1, C-KAGP-1 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі он жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес, соның ішінде С-GP-3, C-OGP-2, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KAGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте он жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында төрт жылдан кем емес;

1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее пяти лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее пять лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-2, C-OGP-3, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KAGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1;
2) не менее десяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных сил Республики Казахстан;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
6. Для занятия должностей категорий C-VP-1, C-AGP-1, C-KSGP-1, C-KAGP-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее пяти лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже категорий С-GP-3, C-OGP-2, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KAGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1;
2) не менее десяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных сил Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес, соның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес.
7. C-TP-1, C-AGP-2, C-AGP-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес, соның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-3, C-KSGP-2, C-ОKSGP-1, C-АGP-4, C-VP-2, C-TP-3, C-OGP-3, C-KAGP-2, C-SV-2, C-SVO-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMO-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте он жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында үш жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымдардың тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес, соның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес.

3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
7. Для занятия должностей категории C-TP-1, C-AGP-2, C-AGP-3 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее девяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее четырех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-3, C-KSGP-2, C-ОKSGP-1, C-АGP-4, C-VP-2, C-TP-3, C-OGP-3, C-KAGP-2, C-SV-2, C-SVO-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMO-1;
2) не менее десяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее трех лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных сил Республики Казахстан;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.

8. C-GP-2, C-OGP-1, C-KSGP-2, C-KAGP-2, B-FM-2, B-FMО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес, соның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-4, C-OGP-3, C-АGP-4, C-KSGP-3, C-ОKSGP-1, C-KАGP-3, C-VP-2, C-TP-3, B-FM-3, B- FMO-2, C-SV-3, C-SVO-2, C-SVU-2, C-SN-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте тоғыз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда бес жылдан кем емес.
9. C-GP-3, C-AGP-4, C-TP-2, C-TP-3, C-OGP-2, C-OGP-3, C-OKSGP-1, C-VP-2, B-FM-3, B-FMО-2, C-SV-3, C-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-1 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша басшы лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (C-SVО-2 санаты лауазымына орналасу үшін), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5 санаттарынан төмен емес басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;

8. Для занятия должностей категории C-GP-2, C-OGP-1, C-KSGP-2, C-KAGP-2, B-FM-2, B-FMО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее девяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-4, C-OGP-3, C-АGP-4, C-KSGP-3, C-ОKSGP-1, C-KАGP-3, C-VP-2, C-TP-3, B-FM-3, B- FMO-2, C-SV-3, C-SVO-2, C-SVU-2, C-SN-1;
2) не менее девяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
9. Для занятия должностей категорий C-GP-3, C-AGP-4, C-TP-2, C-TP-3, C-OGP-2, C-OGP-3, C-OKSGP-1, C-VP-2, B-FM-3, B-FMО-2, C-SV-3, C-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (для занятия должности по категории C-SVО-2), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5;

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте сегіз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес: саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, В-1, С-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда төрт жылдан кем емес.
10. C-GP-4, C-AGP-5, C-KSGP-3, C-KAGP-3, C-OKSGP-2, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-2, С-SSP-1, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FM-6 (B-FMО-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-8 (C-SVО-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жеті жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес;

2) не менее восьми лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее девяти лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, В-1, С-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее десяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
10. Для занятия должностей категорий C-GP-4, C-AGP-5, C-KSGP-3, C-KAGP-3, C-OKSGP-2, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-2, С-SSP-1, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FM-6 (для занятия должности категории B-FMО-3), B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-8 (для занятия должности категории C-SVО-3), C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6;
2) не менее семи лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее восьми лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);

4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны елу адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда үш жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін (осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген C-SVR-1 санаттарынан басқа) басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
11. C-TP-4, C-OGP-4, C-VP-3, C-RTP-1, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RGP-1 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-7, C-OGP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-VP-5, C-TP-7, C-OKSGP-5, C-GVP-2, C-RVP-3, C-RTP-2, C-RGP-2, B-FM-5, B-FMО-4, C-SV-5, C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жеті жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;

4) не менее восьми лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек;
6) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением категорий C-SVR-1 указанных в первом абзаце настоящего пункта).
11. Для занятия должностей категорий C-TP-4, C-OGP-4, C-VP-3, C-RTP-1, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RGP-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее двух лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-7, C-OGP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-VP-5, C-TP-7, C-OKSGP-5, C-GVP-2, C-RVP-3, C-RTP-2, C-RGP-2, B-FM-5, B-FMО-4, C-SV-5, C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6;
2) не менее семи лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее восьми лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее восьми лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;

5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны елу адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда үш жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін (осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген C-RTP-1, C-RGP-1, C-RVP-1, C-GVP-1 санаттарынан басқа) басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
12. C-GP-5, C-AGP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-VP-4, C-TP-5, C-OGP-5, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-6, C-SVО-4, C-SVR-2, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-2, C-SGU-4, C-SGU-6 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KAGP-5, C-VP-5, C-TP-7, C-OGP-7, C-OKSGP-5, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-8, C-SVО-5, C-SVО-7 (C-SVR-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте алты жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) саяси немесе әкімшілік лауазымдарда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орта немесе ірі кәсіпкерлік ұйымдарының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор басшысы лауазымдарында екі жылдан кем емес;

5) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек;
6) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением категорий C-RTP-1, C-RGP-1, C-RVP-1, C-GVP-1 указанных в первом абзаце настоящего пункта).
12. Для занятия должностей категорий C-GP-5, C-AGP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-VP-4, C-TP-5, C-OGP-5, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-6, C-SVО-4, C-SVR-2, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-2, C-SGU-4, C-SGU-6 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее двух лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KAGP-5, C-VP-5, C-TP-7, C-OGP-7, C-OKSGP-5, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-8, C-SVО-5, C-SVО-7 (для занятия должности по категории C-SVR-3), C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8;
2) не менее шести лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее семи лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее семи лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях руководителя в организациях среднего или крупного предпринимательства, а также в квазигосударственном секторе;

6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
13. C-RTP-2, С-RVP-2, C-RVP-3, C-GVP-2, C-RGP-2 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KAGP-5, C-VP-5, C-TP-8, C-OGP-6, C-OKSGP-5, C-RVP-4, C-GVP-3, C-RTP-3, C-RGP-3, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-6, C-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте алты жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) саяси немесе әкімшілік лауазымдарда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орта немесе ірі кәсіпкерлік ұйымдарының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор басшысы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
14. C-GP-6, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KAGP-5, C-TP-6, C-OGP-6, C-OKSGP-4, C-RTP-3, C-RGP-3, C-SV-7, C-SV-8, C-SVО-5, C-SVR-4 (басшы лауазымдар), C-SVU-5, C-SN-4, C-SSP-3, C-SGU-8 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

6) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
13. Для занятия должностей категорий C-RTP-2, С-RVP-2, C-RVP-3, C-GVP-2, C-RGP-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее двух лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KAGP-5, C-VP-5, C-TP-8, C-OGP-6, C-OKSGP-5, C-RVP-4, C-GVP-3, C-RTP-3, C-RGP-3, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-6, C-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8;
2) не менее шести лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее семи лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее семи лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях руководителя в организациях среднего или крупного предпринимательства, а также в квазигосударственном секторе;
6) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
14. Для занятия должностей категорий C-GP-6, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KAGP-5, C-TP-6, C-OGP-6, C-OKSGP-4, C-RTP-3, C-RGP-3, C-SV-7, C-SV-8, C-SVО-5, C-SVR-4 (руководящие должности), C-SVU-5, C-SN-4, C-SSP-3, C-SGU-8 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі төрт жылдан кем емес;
3) саяси немесе әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес
15. C-GP-7, C-AGP-9, C-KSGP-6, C-KAGP-6, C-VP-5, C-TP-7, C-OGP-7, C-OKSGP-5, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-9, C-SVO-6, C-SVO-7, C-SVR-5, C-SVU-6, С-SSP-4, C-SGU-9, C-SGU-10 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі үш жылдан кем емес;
2) осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
16. C-TP-8, C-OGP-8, C-OKSGP-6, C-VP-6, C-RGP-3, C-RVP-4, C-GVP-3, C-RTP-4, B-FM-7, C-SV-10, C-SVО-8, C-SVR-6, C-SVU-7, C-SVU-8, C-SVU-9, C-SN-6 - C-SN-7 (басқарушылық функциялары бар лауазымдар), C-SSP-5, C-SGU-11 (басқарушылық функциялары бар лауазымдар) санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
2) осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
17. C-RGP-4, C-VP-7 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде не арнайы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі бір жылдан кем емес;

1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе;
2) не менее четырех лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, или в должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
4) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
15. Для занятия должностей категорий C-GP-7, C-AGP-9, C-KSGP-6, C-KAGP-6, C-VP-5, C-TP-7, C-OGP-7, C-OKSGP-5, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-9, C-SVO-6, C-SVO-7, C-SVR-5, C-SVU-6, С-SSP-4, C-SGU-9, C-SGU-10 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа службы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе, или в должности судьи;
2) не менее четырех лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
16. Для занятия должностей категорий C-TP-8, C-OGP-8, C-OKSGP-6, C-VP-6, C-RGP-3, C-RVP-4, C-GVP-3, C-RTP-4, B-FM-7, C-SV-10, C-SVО-8, C-SVR-6, C-SVU-7, C-SVU-8, C-SVU-9, C-SN-6 - C-SN-7 (должности с управленческими функциями), C-SSP-5, C-SGU-11 (должности с управленческими функциями) стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
17. Для занятия должностей категорий C-RGP-4, C-VP-7 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее одного года стажа работы на правоохранительной службе или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;

2) осы санаттағы нақты лауазымның бейіндік бағытына сәйкес әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
18. C-SVO-9, C-SVR-7, C-SVU-12 (басқарушылық функциялары бар лауазымдар), C-SVU-13, C-SVU-14, C-SSP-7, C-SSP-6 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызметте не судья лауазымында не осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмысы өтілі бір жылдан кем емес;
2) құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарын жоғары білім беру бағдарламалары бойынша бітірген адамдарға C- SVR-7 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі талап етілмейді;
3) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
19. C-SGU-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) мемлекеттік медициналық мекемелерінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
20. C-OKSGP-7, C-RGP-5, C-RTP-5, C-RVP-5, C-RVP-6, C-GVP-4, C-GVP-5, B-FMО-6, C-SV-12, C-SV-13, C-SVR-4 (басшылық емес лауазымдар), C-SVR-8, C-SVU-10, C-SVU-12 (басшылық емес лауазымдар), C-SVU-15, C-SN-5, C-SN-6 - C-SN-7 (басшылық емес лауазымдар), C-SN-8, C-SSP-7, C-SSP-8, C-SGU-11 (басшылық емес лауазымдар), C-SGU-12, C-SGU-13 санаттары лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі талап етілмейді.

2) не менее двух лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
18. Для занятия должностей категорий C-SVO-9, C-SVR-7, C-SVU-12 (должности с управленческими функциями), C-SVU-13, C-SVU-14, C-SSP-7, C-SSP-6, стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее одного года стажа работы на государственной службе или в должности судьи или в сферах, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
2) стаж работы не требуется для лиц, окончивших организации образования правоохранительных органов по образовательным программам высшего образования для занятия должности категории SVR-7;
3) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
19. Для занятия должностей категории C-SGU-7 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы в государственных медицинских учреждениях;
2) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
20. Для занятия должностей категорий C-OKSGP-7, C-RGP-5, C-RTP-5, C-RVP-5, C-RVP-6, C-GVP-4, C-GVP-5, B-FMО-6, C-SV-12, C-SV-13, C-SVR-4 (не руководящие должности), C-SVR-8, C-SVU-10, C-SVU-12 (не руководящие должности), C-SVU-15, C-SN-5, C-SN-6 - C-SN-7 (не руководящие должности), C-SN-8, C-SSP-7, C-SSP-8, C-SGU-11 (не руководящие должности), C-SGU-12, C-SGU-13 стаж работы не требуется.