"Жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 103 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 29 шiлдедегi № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 тамызда № 36561 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 103 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26940 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауы келесі редакцияда жазылсын:
"Жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 шілдедегі
№ 239 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2022 жылғы 24 ақпандағы
№ 103 бұйрығымен
бекітілген
Жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – талаптар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 107-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды белгілейді.
Осы талаптар жете тексеру кезінде әуежай (әуеайлақ) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қолданатын техникалық құралдарға таралады.

О внесении изменения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 февраля 2022 года № 103 "Об утверждении требований к техническим средствам, применяемым при досмотре"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 29 июля 2025 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2025 года № 36561
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 февраля 2022 года № 103 "Об утверждении требований к техническим средствам, применяемым при досмотре" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26940), следующее изменение:
в наименование приказа внесено изменение на казахском языке; наименование на русском языке остается без изменений;
Требования к техническим средствам, применяемым при досмотре, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 29 июля 2025 года № 239
Утверждены приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 24 февраля 2022 года № 103
Требования к техническим средствам, применяемым при досмотре
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования к техническим средствам, применяемым при досмотре (далее – требования), разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 107 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и устанавливают требования к техническим средствам, применяемым при досмотре.
Настоящие требования распространяются на технические средства, применяемые при досмотре службой авиационной безопасности аэропорта (аэродрома).

2. Осы талаптарда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) адам денесін сканерлеуге арналған құрылғы – адам денесінде тыйым салынған заттар мен бұйымдарды табу мақсатында жанасусыз жете тексерудің техникалық құрылғысы;
2) алгоритм негізінде жұмыс істейтін рентгендік – телевизиялық қондырғы – жарылғыш заттарды анықтау үшін заттар мен нәрселерді автоматты түрде талдауды қамтитын техникалық құрылғы;
3) аяқ киімге арналған сканерлеу құрылғысы – аяқ киімнің ішіне тыйым салынған заттарды анықтауға арналған техникалық құрылғы;
4) жарылғыш заттарды табуға арналған жабдық (жарылғыш заттардың бу және бөлшектер детекторлары) – жарылғыш заттардың буын немесе микробөлшектерін анықтауға арналған техникалық құрылғы;
5) жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдар – жолаушыларды, қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, борттағы қорды, әуе кемелері экипаждарының мүшелерін, авиациялық персоналды жете тексеруді жүзеге асыру кезінде дербес немесе қандай да бір жүйенің бөлігі ретінде пайдалануға арналған арнайы құрылғы;
6) портативті (ықшам, жылжымалы) металл іздегіш – адам денесіндегі металл заттың нақты орналасқан жерін анықтауға арналған техникалық құрылғы;
7) рентгендік-телевизия қондырғысы – заттар мен нәрселерді көзбен шолып сәйкестендіруге арналған техникалық құрылғы;
8) стационарлық металл іздегіш – адам денесіндегі металл заттарды анықтауға арналған техникалық құрылғы;
9) сұйық жарылғыш заттарды анықтауға арналған құрылғы – қорғалатын шектеулі қолжетімділік аймақтарына алып өтілетін сұйықтықтарды, аэрозольдерді және гельдерді талдау арқылы сұйық жарылғыш заттар немесе олардың құрамдас бөліктерінің бар-жоғын анықтай алатын тексеру құрылғысы немесе өзге жете тексеру жабдықтарының функциясы;
10) үздіксіз қуат көзі – электр жабдықтарын негізгі қуат көзінің үзілуінен, кедергілерінен немесе толық ажыратылуынан қорғауға арналған құрылғы.
2-тарау. Жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптар
3. Адам денесін сканерлеуге арналған құрылғы:
1) адам бейнесінің контурлық кескініне сәйкес аномалиялардың орналасуын анықтау және көрсетуі;
2) белсенді және пассивті миллиметрлік толқындарды қамтуға;
3) терагерцтік визуализация жүйесінің болуы;
4) миллиметрлік толқындарына негізделген кері шашырау жүйесінің болуы;
5) миллиметрлік толқындары арқылы денені көру мүмкіндігі болуы;
6) адам денесін 5-10 секунд ішінде сканерлеу мүмкіндігі болуы;
7) кепілдік берілген пайдалану мерзімі пайдалануға енгізілген сәттен бастап кемінде 1 жыл, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуы тиіс;

2. Термины и определения, используемые в настоящих требованиях:
1) устройство для сканирования тела человека – техническое устройство бесконтактного досмотра с целью обнаружения на теле человека запрещенных предметов и веществ;
2) рентгено - телевизионная установка, работающая на основе алгоритма – техническое устройство, включающее автоматический анализ веществ и предметов для выявления взрывчатых веществ;
3) сканирующее устройство для обуви – техническое устройство для обнаружения запрещенных предметов, вложенных в обувь;
4) оборудование для обнаружения взрывчатых веществ (детекторы паров и частиц взрывчатых веществ) – техническое устройство, предназначенное для обнаружения паров или микрочастиц взрывчатых веществ;
5) технические средства, применяемые при досмотре – специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы при осуществлении досмотра пассажиров, ручной клади, груза, багажа, почты, бортовых запасов, членов экипажей воздушных судов, авиационного персонала;
6) портативный (ручной, переносный) металлоискатель – техническое устройство, предназначенное для определения конкретного места расположения на теле человека металлического предмета;
7) рентгено-телевизионная установка – техническое устройство, предназначенное для визуальной идентификации предметов и веществ;
8) стационарный металлоискатель – техническое устройство, предназначенное для определения на теле человека металлических предметов;
9) устройство для обнаружения жидких взрывчатых веществ – устройство или функция иного досмотрового оборудования, способное анализировать жидкости, аэрозоли и гели, проносимые в охраняемые зоны ограниченного доступа, для выявления присутствия жидких взрывчатых веществ или их исходных компонентов;
10) источник бесперебойного питания – устройство для защиты электрического оборудования от перебоев, помех или полного отключения основного источника питания.
Глава 2. Требования к техническим средствам, применяемым при досмотре
3. Устройство для сканирования тела человека должно:
1) обнаруживать и отображать местоположение аномалий на контурном изображении человека;
2) включать активные и пассивные миллиметровые волны;
3) иметь систему терагерцевой визуализации;
4) иметь систему обратного рассеяния на основе миллиметровых волн;
5) просвечивать с помощью миллиметровых волн;
6) сканировать тела человека в течение 5-10 секунд;
7) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы – не менее 6 лет, гарантийный срок хранения – не менее 1 года с момента выпуска изделия.

4. Алгоритм негізінде жұмыс істейтін рентгендік-телевизиялық қондырғы:
1) компьютерлік томография (Explosives Detection System (EDS) негізінде жарылғыш заттарды анықтау жүйесінің талаптарына жауап беруі;
2) конвейер жылдамдығы 0,3-тен 0,5 метрге дейін секундына болуы тиіс;
3) бейнелер экранда 13 секунд бойы көрсетілуі тиіс;
4) үш өлшемді (3D) бейнелеуге ие болуы тиіс;
5) мынадай техникалық сипаттамаларға ие болуы тиіс:
салыстырмалы ылғалдылық диапазоны – 10%-дан 90%-ға дейін, конденсациясыз;
жұмыс температурасы диапазоны – 0°-тан +40°C-қа дейін;
дыбыс қысымы деңгейі – <70 дБА;
20-дан 4000 см-ге дейінгі бұйымдарды сканерлеу мүмкіндігі;
үш фазалы айнымалы токпен электрмен жабдықтау;
кіріктірілген автономды салқындату жүйесі;
номиналды кернеу – 400 вольт айнымалы ток +/- 10%, 50 Гц;
сағатына 800-ден 1200-ге дейін багаж бірлігін өңдеу қабілеті;
6) қашықтан диагностика жүргізу мүмкіндігі болуы тиіс;
7) бірнеше тексеру деңгейін қарастыратын алгоритмге ие болуы тиіс;
8) кескін құрылымын қалпына келтіру және жарылғыш заттарды тану алгоритмдеріне ие болуы тиіс;
9) жүк өңдеу жүйесімен оңай интеграциялануы, ашық интеграциялық хаттамаға ие болуы және пайдалану орнында конфигурацияны өзгерту мүмкіндігі болуы тиіс;
10) толық көлемде үздіксіз сканерлеу мүмкіндігі болуы тиіс;
11) детекция сапасы мен кескін бөліктерін жоғалтпай, сканерлеуді тоқтату және қайта бастау мүмкіндігі болуы тиіс.
12) кепілдік берілген пайдалану мерзімі пайдалануға енгізілген сәттен бастап кемінде 1 жыл, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуға;
5. Аяқ киімге арналған сканерлеу құрылғысы:
1) кез келген бөгде заттар мен нәрселерді (мысалы, металл және металл емес заттар, жарылғыш заттар, керамикалық қару, пластмассадан жасалған пышақтар) олардың орналасу орнына қарамастан анықтай алуы тиіс;
2) пайдалану орнында диагностика мен жөндеу жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік беруі тиіс;
3) денсаулық үшін қауіпсіз болуы және иондаушы сәуле көздеріне ие болмауы тиіс;
4) мынадай сипаттамаларға ие болуы тиіс:
жұмыс температурасының диапазоны – -20°-тан +70°C-қа дейін;
жұмыс кернеуі – 90-нан 260 вольтқа дейін;
жарықтық және (немесе) дыбыстық индикация (қауіпті / қауіпсіз нысан);
желілік қуат көзімен де, автономды қуат көзімен де (батарея, аккумулятор) жұмыс істей алуы тиіс;
сканерлеу уақыты – 1-ден 5 секундқа дейін.
5) кепілдік берілген пайдалану мерзімі пайдалануға енгізілген сәттен бастап кемінде 1 жыл, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуы тиіс.

4. Рентгено-телевизионная установка, работающая на основе алгоритма, должна:
1) отвечать требованиям системы обнаружения взрывчатых веществ на базе компьютерной томографии (Explosives Detection System (EDS);
2) иметь скорость конвейера от 0,3 до 0,5 метров в секунду;
3) отображать изображения на экране в течение 13 секунд;
4) иметь трехмерное (ЗD) изображение;
5) иметь следующие характеристики:
диапазон относительной влажности от 10 до 90 % без конденсации;
диапазон рабочей температуры от 0° до +40°C;
уровень звукового давления - <70 дБА;
возможность сканирования изделия от 20 до 4000 см;
электропитание с переменным трехфазным током;
встроенное автономное охлаждение;
номинальное напряжение - 400 вольт переменного тока +/- 10%, 50 гц;
пропускную способность багажных единиц в час от 800 до 1200;
6) иметь возможность проведения удаленной диагностики;
7) иметь алгоритм, предусматривающий несколько уровней проверки;
8) иметь алгоритмы восстановления структуры изображения и распознавания взрывчатых веществ;
9) иметь простоту интеграции с существующей системой обработки багажа и иметь открытый протокол интеграции, и возможность изменения конфигурации интеграции на месте эксплуатации;
10) иметь полнообъемное непрерывное сканирование;
11) иметь возможность остановки и возобновления сканирования без потери качества детектирования и частей изображения;
12) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы – не менее 6 лет, гарантийный срок хранения – не менее 1 года с момента выпуска изделия.
5. Сканирующее устройство для обуви должно:
1) обнаруживать любые инородные предметы и вещества (например, металлические и неметаллические предметы, взрывчатые вещества, керамическое оружие, пластмассовые ножи) вне зависимости от места их расположения;
2) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
3) быть безопасным для здоровья и не иметь источников ионизирующего излучения;
4) иметь следующие характеристики:
диапазон рабочей температуры от -20° до +70°C;
рабочее напряжение от 90 до 260 вольт;
световую и(или) звуковую индикацию (опасного / безопасного объекта);
режим работы как от сетевого блока питания, так и от автономного источника (батарея, аккумулятор);
период сканирования от 1 до 5 секунд;
5) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы – не менее 6 лет, гарантийный срок хранения – не менее 1 года с момента выпуска изделия.

6. Жарылғыш заттарды табуға арналған жабдық (жарылғыш заттардың бу және бөлшектер детекторлары):
1) бұйыммен жұмыс істеуге арналған жарылғыш заттарды табу бойынша сезімталдығы бір текше сантиметрге 1x10-14 граммнан кем болмауға тиіс, бірақ бұл ретте жарылғыш заттардың жұбын талдау циклінің уақыты – 60 секундтан аспайды, жарылғыш заттар жұбының болуына бұйымның жұмыс істеу уақыты – 5 секундтан аспайды, іріктеудің келесі цикліне дайындық уақыты – 30 секундтан аспайды, жұмыс режиміне шығу уақыты қосылғаннан кейін 35 минуттан аспауға;
2) желілік қоректену блогынан да, кернеуі 9-12 вольт автономды қоректен (батарея, аккумулятор) де жұмыс істеуге тиіс;
3) операторға тәуелсіз жұмыс істейтін сигнал беру жүйесі болуға, бұл ретте дабылдың дыбыстық сигналының деңгейі қазіргі заманғы әуежайлардың шуылының аясында жақсы ажыратылуға, қоректену көздері 30 % разрядталған кезде (кернеу бойынша) жұмыс істейтін автономды қорек көзі разрядының индикаторы болуға;
4) кепілдік берілген пайдалану мерзімі пайдалануға енгізілген сәттен бастап кемінде 1 жыл, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуға;
5) пайдалану орнында диагностика және жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруге;
6) пайдалану жүктемесі асып кеткен және жарамсыз болған жағдайда электр тогын беруді тоқтататын алдын ала қорғау жүйесінің, оны пайдалану процесінде жұмысқа қабілеттілігін бақылау құралы болуға;
7) тәулік бойы режимде жұмыс істеген кезде барлық талаптарға сәйкес болуы тиіс, істен шығуға дейін жұмыс істеу – кемінде 6000 сағат, регламентті жұмыстар уақыты пайдалану уақытының кемінде 5% болуға тиіс.
7. Портативті (ықшам, жылжымалы) металл іздегіш:
1) қондырғыны ауыстыру жылдамдығы секундына 0,2 – 0,5 метр болған кезде 0,12 – 0,15 метр қашықтықтағы металл заттарды табуды қамтамасыз етуге, металл зат болғанда дыбыстық сигнал беруге, қазіргі заманғы әуежайлардың электр магниттік жағдайлар шартында қалыпты жұмысты қамтамасыз етуге;
2) пайдалануға берілген сәттен бастап кемінде 1 жыл кепілдік берілген пайдалану мерзімі, орташа қызмет мерзімі – кемінде 3 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуға;
3) пайдалану орнында диагностика және жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруге;
4) автономды қорек көзінен жұмыс істеу кезінде бұйым қоректену көздерінің 60 % разрядталған кезде (кернеуі бойынша) табу сипаттамаларын сақтауға, кемінде 10 сағат автономды қорек көзінен бұйымның үздіксіз жұмыс істеу ұзақтығын қамтамасыз етуге тиіс.

6. Оборудование для обнаружения взрывчатых веществ (детекторы паров и частиц взрывчатых веществ) должно:
1) иметь чувствительность по обнаружению взрывчатых веществ, для работы с которыми предназначено изделие, которое должна быть не хуже 1x10 - 14 грамм на кубический сантиметр, но при этом, время цикла анализа паров взрывчатых веществ - не более 60 секунд, время отклика изделия на наличие паров взрывчатых веществ - не более 5 секунд, время готовности к следующему циклу отбора - не более 30 секунд, время выхода на рабочий режим не должно превышать 35 минут после включения;
2) работать как от сетевого блока питания, так и от автономного источника (батарея, аккумулятор) напряжением 9 - 12 вольт;
3) иметь звуковую и световую систему сигнализации, работающую независимо от оператора, при этом уровень звукового сигнала тревоги должен быть хорошо различим на фоне шумов современных аэропортов, индикатор разряда автономного источника питания, срабатывающий при 30 % разряде (по напряжению) источников питания;
4) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы - не менее 6 лет, гарантийный срок хранения - не менее 1 года с момента выпуска изделия;
5) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
6) иметь систему предохранения, прекращающую подачу электрического тока в случае превышения эксплуатационных нагрузок и неисправности, средства контроля работоспособности в процессе его эксплуатации;
7) соответствовать всем требованиям при работе в круглосуточном режиме, наработка на отказ - не менее 6000 часов, время регламентных работ - менее 5 % от времени эксплуатации.
7. Портативный (ручной, переносный) металлоискатель должен:
1) обеспечивать обнаружение металлических предметов на расстоянии 0,12 - 0,15 метров при скорости перемещения устройства 0,2 - 0,5 метров в секунду, иметь звуковую сигнализацию наличия металлического предмета, обеспечивать нормальную работу в условиях электромагнитной обстановки современных аэропортов;
2) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы - не менее 3 лет, гарантийный срок хранения - не менее 1 года с момента выпуска изделия;
3) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
4) при работе от автономного источника питания изделие сохранять обнаружительные характеристики при 60 % разряде (по напряжению) источников питания, обеспечивать длительность непрерывной работы изделия от автономного источника питания не менее 10 часов.

8. Рентген-телевизия қондырғысы:
1) металл және металл емес атыс қаруын, оның бөлшектерін, барлық калибрдегі оқ-дәріні, гранаталарды және басқа да жарқыншақты/жарылғыш әсері бар қару түрлерін, пышақтарды, келдекті, қылыштарды, әскери және коммерциялық мақсаттағы жарылғыш заттарды, детонаторларды және сағатпен жүретін тетіктерді, электр және электронды бұйымдарды, электр энергиясы көздерін, сондай-ақ "Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 548 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 33197 болып тіркелген) белгіленген тізбеге сәйкес әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған басқа да қауіпті заттар мен бұйымдарды бейнелеуге;
2) пайдалану режимінде рентгендік сәулелену генераторының сипаттамалары мен көрініс сапасы мынадай:
ену қабілеті – болат бойынша 24 миллиметр;
рұқсат берілетін қабілеті – 0,1 миллиметр;
анодты кернеу: жұмыс істеу – 140 - 300 киловольт;
түтікше тогы – 0,7 миллиампер болуға;
мәжбүрлі желдеткіші бар герметикалы май ваннасында түтікше сууға;
3) "Жоғары ену қабілеті" опциясын пайдалану кезінде ең жоғары режимде рентгендік сәулелену генераторының сипаттамалары мен көрініс сапасы мынадай:
ену қабілеті: 30 миллиметр;
рұқсат берілетін қабілеті: 0,1 миллиметр;
анодты кернеу: жұмыс – 140 - 300 киловольт;
түтікше тогы – 0,7 милиампер;
сәулеленудің азаюының үлгілік деңгейі сағатына 0,1 микрорентгеннен аспайтын болуға;
4) рентген-телевизия қондырғысы конвейерінің жылдамдығы кемінде секундына 0,15 метр болуға;
5) пайдалануға берілген сәтінен бастап кемінде 1 жыл кепілдік берілген пайдалану мерзімінің, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуға;
6) пайдалану орнында диагностика және жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруге;
7) рентгендік сәулеленуді қосуда жарықпен сигнал беруге, қорғау экрандарының тұтастығы бұзылған кезде рентгендік сәулеленуді ажыратуды және пайдалану жүктемесі асып кеткен және жарамсыз жағдайда электр тогын беруді тоқтатуды қамтамасыз ететін бұғаттаулары болуға;
8) кинофотоматериалдарды, электрондық тасығыштарды рентген-телевизия қондырғысының жұмыс аймағы арқылы он еселенген өткізу кезінде рентген-телевизия қондырғысындағы сәулеленудің олардың тұтастығын бұзуға мүмкіндік бермейтін деңгейі болуға;

8. Рентгено-телевизионная установка должна:
1) отображать огнестрельное оружие металлическое и неметаллическое, его детали, боеприпасы всех калибров, гранаты и другие виды оружия осколочного/разрывного действия, ножи, дубинки, мечи, взрывчатые вещества военного и коммерческого назначения, детонаторы и часовые механизмы, электрические и электронные изделия, источники электроэнергии, а также и другие опасные вещества и предметы, запрещенные к перевозке на воздушных судах, перечень которых установлен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении Перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33197)";
2) иметь следующие характеристики генератора рентгеновского излучения и качества изображения в эксплуатационном режиме:
проникающую способность - 24 миллиметров по стали;
разрешающую способность - 0,1 миллиметров;
анодное напряжение: рабочее – 140 - 300 киловольт;
ток трубки - 0,7 миллиампер;
охлаждение трубки в герметичной масляной ванне с принудительной вентиляцией;
3) иметь следующие характеристики генератора рентгеновского излучения и качества изображения в максимальном режиме, при использовании опции "Высокая проникающая способность":
проникающую способность: 30 миллиметров;
разрешающую способность: 0,1 миллиметров;
анодное напряжение: рабочее – 140 - 300 киловольт;
ток трубки - 0,7 миллиампер;
типовой уровень утечки излучения не превышает 0,1 микрорентген в час;
4) иметь скорость конвейера рентгено-телевизионной установки не менее 0,15 метров в секунду;
5) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы - не менее 6 лет, гарантийный срок хранения - не менее 1 года с момента выпуска изделия;
6) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
7) иметь световую сигнализацию включения рентгеновского излучения, иметь блокировки, обеспечивающие выключение рентгеновского излучения при нарушении целостности защитных экранов и прекращение подачи электрического тока в случае превышения эксплуатационных нагрузок и неисправности;
8) иметь уровень рентгеновского излучения в рентгено-телевизионной установке не позволяющий нарушить целостность кинофотоматериалов, электронных носителей при десятикратном пропускании их через рабочую зону рентгено-телевизионной установке;

9) рентген жабдығының сыртқы панельдерінен 5 сантиметр арақашықтықта рентгендік сәулелену дозасының қуат деңгейі секундына 0,03 рентгеннен аспауға, жұмыс істеп тұрған рентген жабдығының шуылдау деңгейі 60 децибельден аспауға;
10) рентген сәулесінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ететін конструкциясы болуға;
11) кескінді жақсарту функцияларын қамтуы тиіс, соның ішінде:
кескіннің масштабын өзгерту;
өтімділікті арттыру;
бейорганикалық заттарды жою;
органикалық заттарды жою;
анықтығын, айқындығын және/немесе контурларды бөлектеуді арттыру, бұл ретте баптау кескінді мүмкіндігінше анық етіп көрсетуге бағытталуы тиіс;
12) тексерілетін нысанның тік және көлденең проекцияларын бір уақытта көрсетуге мүмкіндік беретін бейнесі болуға тиіс.
9. Стационарлық металл іздегіш:
1) адам денесіндегі және оның киіміндегі әуе кемесінде тасымалдауға тыйым салынған металл заттарды табуға мүмкіндік беруге тиіс;
2) тыйым салынған металл зат болғанда автоматты жарықпен және дыбыспен сигнал беруге, орнатылған табу параметрлерінің санкцияланбаған өзгерісін болдырмауға тиіс, оның электрондық бұйым схемасы дабыл сигналы сөнгеннен кейін 3 секундтан соң автоматты түрде бастапқы қалпына келуге тиіс (дабыл белгісінің аяқталуы қондырғының жұмысқа әзір екендігін білдіруге тиіс), жұмыс режиміне шығу уақыты желіге қосылғаннан кейін 30 секундтан аспауға тиіс;
3) датчиктердің блоктары арасындағы қашықтық 1 м болғанда жоспардағы жұмыста бір бірінен 3-тен 8 м-ге дейін арақашықтықта бір желіде орнатылған саны 2-ден 4 данаға дейін ұқсас құрылғылар тобының құрамында қазіргі заманғы әуежайлардың электр магниттік жағдайлар шарттарында рентген-телевизия қондырғыларымен бірге қалыпты жұмысты қамтамасыз етуі тиіс;
4) тәулік бойы режимде жұмыс істеген кезде барлық талаптарға сәйкес болуға тиіс, істен шығуға дейін жұмыс істеу – кемінде 6000 сағат, регламенттік жұмыстар уақыты – пайдалану уақытының кемінде 5%-ы, кепілдік берілген пайдалану мерзімі – пайдалануға берілген сәттен бастап кемінде 1 жыл, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл;
5) пайдалану орнында диагностика мен жөндеуді жүргізуге мүмкіндік беруге, диагностика әдістерімен бірге Бұйымды пайдалану және оның толық техникалық сипаттамасы жөніндегі нұсқаулықтан тұратын оның қалыпты және қауіпсіз пайдаланылуын, жарамды жай-күйін және жөнделуін қолдау үшін жеткілікті құжаттамамен жабдықталуға тиіс;

9) иметь уровень мощности дозы рентгеновского излучения на расстоянии 5 сантиметров от внешних панелей рентгеновского оборудования не более 0,03 рентгена в секунду, уровень шума работающего рентгеновского оборудования не более 60 децибел;
10) иметь конструкцию, обеспечивающую защиту от воздействия рентгеновского излучения;
11) иметь функции улучшения изображения, включающие:
изменения масштаба изображения;
усиления проникновения;
удаления неорганики;
удаления органики;
повышения резкости, четкости и/или выделения контуров, когда настройка регулируется таким образом, чтобы сделать изображение как можно более четким;
12) иметь изображение, обеспечивающее одновременное воспроизведение вертикальной и горизонтальной проекции досматриваемого объекта.
9. Стационарный металлоискатель должен:
1) позволять обнаруживать на теле человека и в его одежде металлические предметы, запрещенные к перевозке на воздушном транспорте, при этом вероятность ложного срабатывания на металлические предметы личного пользования общей массой не более 100 грамм;
2) иметь автоматическую световую и звуковую сигнализацию наличия запрещенного металлического предмета, исключать несанкционированное изменение установленных обнаружительных параметров, его электронная схема изделия должна автоматически возвращаться в исходное положение через 3 секунды после выключения сигнала тревоги (окончание сигнала тревоги должно означать готовность устройства к работе), время выхода на рабочий режим не должно превышать 30 секунд после включения в сеть;
3) обеспечивать нормальную работу совместно с рентгено-телевизионной установкой в условиях электромагнитной обстановки современных аэропортов, в составе группы аналогичных устройств в количестве от 2 до 4 штук, установленных в одну линию на расстоянии от 3-х до 8 метров друг от друга, работу в плане при расстоянии между блоками датчиков 1 метр;
4) соответствовать всем требованиям при работе в круглосуточном режиме, наработка на отказ - не менее 6000 часов, время регламентных работ - менее 5 % от времени эксплуатации, гарантийный срок эксплуатации - не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы - не менее 6 лет, гарантийный срок хранения - не менее 1 года с момента выпуска изделия;
5) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации, комплектоваться документацией, достаточной для поддержания его нормальной и безопасной эксплуатации, исправного состояния, и ремонта, состоящей из Руководства по эксплуатации и полного технического описания изделия с методами диагностики;

6) биіктігі кемінде 2 метр және ені 0,76 метр ойығы бар арқасы, шолу және реттелетін дыбыс сигналы, сондай-ақ құбылмалы жағдайларға байланысты сезімгіштік деңгейін өзгерту мүмкіндігі болуға тиіс.
10. Сұйық жарылғыш заттарды анықтауға арналған құрылғы:
1) сұйық жарылғыш заттарды автоматтандырылған анықтау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс;
2) бір немесе бірнеше әрекет түрлерінде жұмыс істеу;
сынамаларды алу үшін жеке немесе бірнеше контейнерлерді алдын ала ашумен жете тексеру;
жекелеген немесе бірнеше контейнерлерді ашпай жете тексеру;
3) бір немесе бірнеше жете тексеру технологиялармен жұмыс істеу, оның ішінде:
электроизоляциялық технология;
химиялық сынамаларға арналған тест-жолақтар;
хемилюминесценция;
иондық жылжымалылық спектрометриясы;
газдық хроматография;
масс-спектрометрия.
11. Тексеру кезінде қолданылатын барлық техникалық құралдар мынадай қауіпсіздік талаптарына жауап беруі тиіс:
1) электр тогымен зақымдануды болдырмайтын қорғаныш тұйықталу контурын қамтуға;
2) электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
3) бұйымдарда қолданылатын материалдар адам денсаулығы үшін қауіпсіз болуы;
4) электрмен қоректену тізбегіндегі кедергілерден, кернеудің ауытқуынан, сондай-ақ электр қуатының кенеттен өшуінен қорғау үшін (стационарлық және портативті металл детекторын қоспағанда) үздіксіз қуат көзінің болуы;
5) техникалық жете тексеру құралдарын сынақтан өткізу үшін арнайы үлгілердің болуын көздеу.

6) иметь проем арки не менее 2 метров в высоту и 0,76 метров в ширину, визуальную и регулируемую звуковую сигнализацию, а также возможность изменять уровень чувствительности в зависимости от меняющихся обстоятельств.
10. Устройство для обнаружения жидких взрывчатых веществ должно:
1) обеспечивать возможность автоматизированного обнаружения жидких взрывчатых веществ;
2) работать на одном или нескольких типах действия:
досмотр отдельных или нескольких контейнеров с их предварительным открытием, для взятия проб;
досмотр отдельных или нескольких контейнеров без их открытия;
3) работать на одной или нескольких технологий досмотра, включая:
электроизоляционную технологию;
тест-полоски для химических проб;
хемилюминесценцию;
спектрометрию подвижности ионов;
газовую хроматографию;
масс-спектрометрию.
11. Все технические средства, применяемые при досмотре, должны отвечать следующим требованиям безопасности:
1) включать в себя контур защитного заземления, исключающий поражение электрическим током;
2) обеспечивать электробезопасность;
3) применяемые в изделиях материалы должны быть безопасны для здоровья человека;
4) иметь источник бесперебойного питания для защиты от помех в цепи питания, скачков напряжения, а также внезапного отключения электричества (за исключением стационарного и портативного металлоискателя);
5) предусматривать наличие специальных образцов для проведения тестирования технических средств досмотра.