Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында есепке жатқызу және (немесе) аудару (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты) қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 шiлдедегi № 412 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 тамызда № 36560 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 106-бабы 3-тармағының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында есепке жатқызу және (немесе) аудару (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты) қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік сектордың сатып алу заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 30 шілдедегі
№ 412 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында есепке жатқызу және (немесе) аудару (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік сатып алудағы электрондық әмиянды қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 106-бабы 3-тармағының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында есепке жатқызу және (немесе) аудару (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты) тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил зачисления и (или) перечисления единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 июля 2025 года № 412. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2025 года № 36560
В соответствии с подпунктом 22) пункта 3 статьи 106 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила зачисления и (или) перечисления единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок).
2. Департаменту законодательства государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 30 июля 2025 годам № 412
Правила зачисления и (или) перечисления единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения электронного кошелька в государственных закупках (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) пункта 3 статьи 106 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок зачисления и (или) перечисления единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуетті өнім беруші – "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген жағдайларда мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасуға үмiткер кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда), заңды тұлғалардың уақытша бiрлестiгi (консорциум), сондай-ақ кәсiпкерлiк қызмет субъектiсi болып табылмайтын жеке тұлға;
2) бірыңғай сатып алу платформасы (бұдан әрі – веб-портал) – мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі, ол мемлекеттiк сатып алудың және "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне қол жеткiзудiң бірыңғай нүктесiн ұсынады;
3) мемлекеттiк сатып алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган айқындаған, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жалғыз меншiк иесi мемлекет болып табылатын заңды тұлға;
4) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың екінші деңгейдегі банктерде ашылған шоты (бұдан әрі – ЕДБ-де ашылған шот) – бұл әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянды толтыруына арналған банктік шот;
5) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты – мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянға енгізілген ақшасының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында есепке жатқызуына және (немесе) аударуына байланысты операцияларды есепке алуға арналған мемлекеттік қазынашылықта ашылған шот;
6) мемлекеттік қазынашылық органдар – бюджетті атқару жөніндегі орталық атқарушы органның бюджетті қазынашылық атқару жөніндегі уәкілетті органының функциялары жүктелген ведомствосының аумақтық бөлімшелері;
7) өнім беруші – осы Заңда көзделген жағдайларда тапсырыс берушiмен жасасқан шартта оның тарапы ретiнде әрекет ететiн, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда), заңды тұлғалардың уақытша бiрлестiгi (консорциум), сондай-ақ кәсiпкерлiк қызмет субъектiсi болып табылмайтын жеке тұлға;
8) электрондық әмиян – әлеуетті өнім беруші немесе өнім беруші бірыңғай оператордың шотына ақша салған кезде оның:
мемлекеттік сатып алуға қатысуға арналған өтінімдерді қамтамасыз етуге;
шарттың орындалуын қамтамасыз етуге;
авансты қамтамасыз етуге (егер шартта аванс көзделсе);
демпингке қарсы соманы енгізуге байланысты операцияларын көрсету үшін бірыңғай оператор пайдаланатын әлеуетті өнім берушінің немесе өнім берушінің жеке шоты.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан), временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующие на заключение договора о государственных закупках, а также физическое лицо, не являющееся субъектом предпринимательской деятельности, в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон);
2) единая платформа закупок (далее – веб-портал) – информационная система уполномоченного органа в сфере государственных закупок, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам государственных закупок и закупок, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора";
3) единый оператор в сфере государственных закупок (далее – единый оператор) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере государственных закупок, единственным собственником акций (долей участия в уставном капитале) которого является государство;
4) счет единого оператора в сфере государственных закупок, открытый в банках второго уровня (далее – счет, открытый в БВУ) – это банковский счет, предназначенный для пополнения потенциальными поставщиками и поставщиками электронного кошелька;
5) контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок – счет, открытый в государственном казначействе предназначенные для учета операций, связанных с зачислением и (или) перечислением единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег потенциальных поставщиков и поставщиков, внесенных в электронный кошелек;
6) органы государственного казначейства – территориальные подразделения ведомства центрального исполнительного органа по исполнению бюджета, на которое возложены функции уполномоченного органа по казначейскому исполнению бюджета;
7) поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан), временное объединение юридических лиц (консорциум), выступающие в качестве стороны в заключенном с заказчиком договоре, а также физическое лицо, не являющееся субъектом предпринимательской деятельности, в случаях, предусмотренных Законом;
8) электронный кошелек – лицевой счет потенциального поставщика или поставщика, используемый единым оператором для отражения операций потенциального поставщика или поставщика при внесении им денег на счет единого оператора, связанных с:
обеспечением заявок на участие в государственных закупках;
обеспечением исполнения договора;
обеспечением аванса (в случае, если договором предусмотрен аванс);
внесением антидемпинговой суммы.

2-тарау. Әлеуетті өнім берушілердің және (немесе) өнім берушілердің қамтамасыз ету шаралары ретінде енгізілетін ақшасын есепке жатқызу және веб-порталда пайдалануды қамтамасыз ету
3. Әлеуетті өнім берушілердің және (немесе) өнім берушілердің ақшасы Заңға сәйкес қамтамасыз ету шаралары ретінде электрондық әмиянды толтыру үшін ЕДБ-де ашылған шотқа түседі.
4. Электрондық әмиянға ақша аудару төлем құжатында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөміріне (бұдан әрі – БСН) немесе жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөміріне (бұдан әрі – ЖСН) сәйкес жүргізіледі.
5. Әлеуетті өнім берушілер және (немесе) өнім берушілер төлем құжатында төлем жөнелтушілердің тиісті сәйкестендіргіштерін, деректемелерін, төлем мақсатының кодын көрсете отырып, ақша енгізеді.
6. Бірыңғай оператор әлеуетті өнім беруші немесе өнім беруші ЕДБ-де ашық шотқа ақшаны аударған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде әлеуетті өнім берушінің және (немесе) өнім берушінің электрондық әмиянында есептелген соманың көрсетілуін қамтамасыз етеді және оларға Заң шеңберінде қамтамасыз ету шаралары ретінде төлем жүргізуге мүмкіндік береді.
7. Бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) өнім берушілерге ақшаны үздіксіз және уақтылы қайтару жөніндегі операцияларды орындауы үшін бірыңғай оператор Заңға сәйкес ЕДБ-де ашылған шотқа түскен және электрондық әмиянның жалпы ақша сомасының кемінде 70 (жетпіс) пайызы көлемінде электрондық әмияндағы ақшаны сақтауды қамтамасыз етеді.
3-тарау. Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың екінші деңгейдегі банктерде ашылған шотына түскен және электрондық әмияндағы ақшаны сақтау, аудару және қайтару
8. ЕДБ-де ашылған шотқа түскен және электрондық әмияндағы жалпы сомасының 30 (отыз) пайызы көлеміндегі ақшаны бірыңғай оператор әр айдың соңында оны сақтау мақсатында бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударады.
Бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында сақталуын қамтамасыз ету үшін Бірыңғай оператордың ақша аударуы келесі айдың 10-нан (онынан) кешіктірмей жүзеге асырылады.
9. Бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша әлеуетті өнім берушінің және (немесе) өнім берушінің өтінімі бойынша бірыңғай оператор талап еткенге дейін сақталады.
10. Әлеуетті өнім берушінің және (немесе) өнім берушінің электрондық әмияндағы ақшаны талап ету құқығының үшінші тұлғаларда туындауына әкеп соғатын іс-әрекеттер жасауына жол берілмейді.
11. Электрондық әмияннан ақшаны қайтаруды бірыңғай оператор веб-портал арқылы өтінім түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады, жүйеде тиісті тіркеу белгісі қалады.

Глава 2. Зачисление и обеспечение использования на веб-портале денег потенциальных поставщиков и (или) поставщиков, вносимых в качестве обеспечительных мер
3. Деньги потенциальных поставщиков и (или) поставщиков для пополнения электронного кошелька в качестве обеспечительных мер в соответствии с Законом поступают на счет, открытый в БВУ.
4. Зачисление денег на электронный кошелек производится в соответствии с указанными в платежном документе бизнес-идентификационным номером юридического лица (далее – БИН) или индивидуальным идентификационным номером физического лица (далее – ИИН).
5. Потенциальные поставщики и (или) поставщики вносят деньги с указанием в платежном документе соответствующих идентификаторов отправителей платежа, реквизитов, кода назначения платежа.
6. Единый оператор в течение 1 (одного) рабочего дня с момента зачисления потенциальным поставщиком или поставщиком денег на счет, открытый в БВУ, обеспечивает отображение зачисленной суммы в электронном кошельке потенциального поставщика и (или) поставщика и предоставляет им возможность произвести оплату в качестве обеспечительных мер в рамках Закона.
7. Единый оператор обеспечивает хранение денег, поступивших на счет, открытый БВУ и находящихся в электронном кошельке в объеме не менее 70 (семидесяти) процентов от общей суммы денег электронного кошелька, для выполнения единым оператором операций по непрерывному и своевременному возврату денег потенциальным поставщикам и (или) поставщикам в соответствии с Законом.
Глава 3. Хранение, перечисление и возврат денег, поступивших на счет единого оператора в сфере государственных закупок, открытый в банках второго уровня и находящихся в электронном кошельке
8. Деньги, поступившие на счет, открытый в БВУ и находящихся в электронном кошельке в объеме 30 (тридцати) процентов от общей суммы на конец каждого месяца перечисляются единым оператором на контрольном счет наличности единого оператора в целях их сохранности.
Перечисление единым оператором денег для обеспечения сохранности на контрольном счете наличности единого оператора, осуществляется не позднее 10 (десятого) числа следующего месяца.
9. Деньги, находящиеся на контрольном счете наличности единого оператора, хранятся до востребования единым оператором по заявке потенциального поставщика и (или) поставщика.
10. Не допускается совершение потенциальным поставщиком и (или) поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования денег, находящихся в электронном кошельке.
11. Возврат денег с электронного кошелька осуществляется единым оператором в течение трех рабочих дней с даты поступления заявки через веб-портал, о чем делается соответствующая регистрационная отметка в системе.

12. Әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) өнім берушілерге қайтару үшін ЕДБ-де ашық шотта ақша жеткіліксіз болған жағдайда, бірыңғай оператор әлеуетті өнім берушіден және (немесе) өнім берушіден электрондық әмияннан ақшаны қайтаруға өтінім келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында сақталатын ақшаны аударуға арналған төлем тапсырмасын мемлекеттік қазынашылық органына жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық органы төлем тапсырмасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сұратылған соманы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ЕДБ-де ашық шотқа аударуды орындайды.

12. В случае недостаточности денег на счете, открытом в БВУ, для возврата потенциальным поставщикам и (или) поставщикам, единый оператор не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня поступления заявки от потенциального поставщика и (или) поставщика на возврат денег из электронного кошелька, направляет в орган государственного казначейства платежное поручение на перевод денег, хранящихся на контрольном счете наличности единого оператора.
Орган государственного казначейства в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения платежного поручения выполняет перечисление запрашиваемой суммы с контрольного счета наличности единого оператора, на счет, открытый в БВУ.