"Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 918 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 28 шiлдедегi № 228-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 шiлдеде № 36535 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 918 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18075 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып келесідей редакцияда жазылсын:
"Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе келесідей редакцияда жазылсын:
"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидалары бекітілсін.
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларында:
тақырып келесідей редакцияда жазылсын:
"Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауыштарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі қағидаларын бекіту туралы";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 918 "Об утверждении Правил разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 28 июля 2025 года № 228-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2025 года № 36535
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 918 "Об утверждении Правил разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18075) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг";
в Правилах разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг";

1 және 2-тармақтар келесідей редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауыштарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою, қолданысқа енгізу, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) стандарттау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – стандарттау саласында басшылық етуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) сыныптау жөніндегі Комиссия – тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер санаттарының, топтарының, сыныптарының, түрлерінің атаулары мен кодтарын қосу, алып тастау және өзгерту туралы шешім қабылдайтын комиссия;
3) техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе.";
33-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"33. Стандарттау жөніндегі құжаттарды қайта қарау олардың мазмұны стандарттау жөніндегі құжаттардың мазмұны көлемінің 20%-дан астамына өзгерген кезде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 11-тараумен толықтырылсын:
"11 тарау. Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауыштарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
42. Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы (бұдан әрі – ТЖКЖС) техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық сыныптауышы болып танылады.
43. ТЖКЖС техникалық-экономикалық ақпарат объектілерінің сыныптау топтарының кодтары мен атауларының жиынтығын жүйелеу жолымен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сыныптауда біріздендірудің бірыңғай жүйесін қамтамасыз етеді.

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона Республики "О стандартизации" (далее – Закон) и определяют порядок разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в сфере стандартизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере стандартизации;
2) комиссия по классификации – комиссия, принимающая решения о включении, исключении и изменениях наименований и кодов категорий, групп, классов, видов товаров, работ и услуг;
3) информационная система технического регулирования - автоматизированная информационная система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Пересмотр документов по стандартизации осуществляют при изменении их содержания более чем на 20 % от объема содержания документов по стандартизации.";
дополнить главой 11 следующего содержания:
"Глава 11. Порядок внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг
42. Общим классификатором товаров, работ и услуг (далее - ОКТРУ) признается национальный классификатор технико-экономической информации.
43. ОКТРУ обеспечивает единую систему унификации в классификации товаров, работ и услуг путем систематизации свода кодов и наименований классификационных групп объектов технико-экономической информации.

44. ТЖКЖС тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің барлық түрлеріне қолданылады.
45. ТЖКЖС Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын және техникалық-экономикалық ақпаратты сыныптау және кодтау жөніндегі жұмыстарға қатысатын және (немесе) оларды өз қызметінде пайдаланатын мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар пайдаланады.
46. ТЖКЖС сыныптау құрылымы төрт деңгейлі жүйеге негізделген, оның ішінде:
1) санат;
2) топ;
3) сынып;
4) көрініс.
47. ТЖКЖС құрылымына өзгерістер және (немесе) толықтырулар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес белгіленген нысанда ұсынылатын өтініш негізінде енгізіледі.
48. ТЖКЖС өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге арналған өтініштерді (бұдан әрі – өтініш) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сыныптау және кодтау жөніндегі жұмыстарға қатысатын не оларды өз қызметінде пайдаланатын мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі - өтініш берушілер) тауарлардың электрондық каталогының ақпараттық жүйесі арқылы береді.
49. СҰО келіп түскен өтініштерді қарауды жүзеге асырады.
Өтініштен бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда ТЖКЖС өзгерістер мен толықтырулардың жобалары жария талқылауға жіберіледі.
Өтінішті қараудан бас тартуға негіз болып табылады:
1) ТЖКЖС қолданыстағы редакциясында қайталанатын санаттардың, топтардың, сыныптардың немесе түрлердің болуы;
2) ұсынылған мәліметтердің осы Қағидаларға қосымшада белгіленген өтініш нысанының талаптарына сәйкес келмеуі.
50. ТЖКЖС өзгерістер мен толықтырулар жобаларын жария талқылау СҰО интернет-ресурсында 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
51. Өзгерістер мен толықтырулар жобаларын қарау үшін ТЖКЖС сыныптау жөніндегі комиссия құрылады, оның құрамына салалық уәкілетті мемлекеттік органдардың және "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының өкілдері енгізіледі.
Сыныптау жөніндегі комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен бекітіледі.
52. Сыныптау жөніндегі комиссия 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жария талқылау нәтижелерін ескере отырып, ТЖКЖС өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын қарайды.
53. Ескертулер болған жағдайда сыныптау жөніндегі комиссия өтініш берушіге сәйкессіздіктерді жоюға қойылатын нақты себептер мен талаптарды көрсете отырып, пысықтауға өтінішті қайтарады.
Оң шешім қабылданған жағдайда тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар ТЖКЖС тауарлардың электрондық каталогының ақпараттық жүйесі арқылы 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде енгізіледі.

44. ОКТРУ распространяется на все виды товаров, работ и услуг.
45. ОКТРУ используется государственными органами, физическими и юридическими лицами, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан и участвующими в работах по классификации и кодированию технико-экономической информации и (или) использующими их в своей деятельности.
46. Классификационная структура ОКТРУ основана на четырехуровневой системе, включающей:
1) категорию;
2) группу;
3) класс;
4) вид.
47. Изменения и (или) дополнения в структуру ОКТРУ вносятся на основании заявления, представляемых в установленной форме согласно приложению к настоящим Правилам.
48. Заявления на внесение изменений и (или) дополнений в ОКТРУ (далее – заявление) подаются через информационную систему электронного каталога товаров государственными органами, физическими и юридическими лицами (далее – заявители), участвующими в работах по классификации и кодированию товаров, работ и услуг либо использующими их в своей деятельности.
49. НОС осуществляет рассмотрение поступивших заявлений.
В случае отсутствия оснований для отказа в заявлении, проекты изменений и дополнений в ОКТРУ направляются на публичное обсуждение.
Основаниями для отказа в рассмотрении заявления являются:
1) наличие дублирующих категорий, групп, классов или видов в действующей редакции ОКТРУ;
2) несоответствие представленных сведений требованиям формы заявления, установленной приложением к настоящим Правилам.
50. Публичное обсуждение проектов изменений и дополнений к ОКТРУ осуществляется на интернет-ресурсе НОС в течение 5 (пяти) рабочих дней.
51. Для рассмотрения проектов изменений и дополнений в ОКТРУ формируется комиссия по классификации, в состав которой включаются представители отраслевых уполномоченных государственных органов и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
Состав комиссии по классификации утверждается приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан или лицом, его замещающим.
52. Комиссия по классификации рассматривает проекты изменений и дополнений в ОКТРУ с учетом результатов публичного обсуждения в срок, не превышающий 5 (пяти) рабочих дней.
53. В случае наличия замечаний комиссия по классификации возвращает заявление заявителю на доработку с указанием конкретных причин и требований к устранению несоответствий.
В случае положительного решения соответствующие изменения и (или) дополнения вносятся в ОКТРУ через информационную систему электронного каталога товаров в срок не более 2 (двух) рабочих дней.

54. Әкімшілік рәсімдер шеңберінде сыныптау жөніндегі комиссияның шешіміне шағым жасау Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің ережелеріне сәйкес жүргізіледі.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға қосымшамен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрі
2025 жылғы 28 шілдедегі
№ 228-НҚ
Бұйрыққа қосымша
Ұлттық стандарттарды (әскери
ұлттық стандарттарды
қоспағанда), ұлттық
техникалық-экономикалық
ақпарат сыныптауыштарын және
стандарттау жөніндегі
ұсынымдарды әзірлеу, келісу,
сараптама жасау, бекіту, тіркеу,
есепке алу, өзгерту, қайта қарау,
күшін жою және қолданысқа
енгізу, сондай-ақ тауарлардың,
жұмыстардың және көрсетілетін
қызметтердің жалпы
сыныптауышына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
қағидаларына қосымша
Нысан
Өтініш нысаны
Тауар, жұмыс және қызмет атауы
Өтініш беруші-ұйым
Деңгей
Ұсынылған өзгерістердің сипаттамасы
Негізі
Растайтын құжат
1
2
3
4
5
6
Ескерту:

54. Обжалование решения комиссии по классификации, в рамках административных процедур, проводится в соответствии с положениями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
дополнить приложением к указанным правилам согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республика Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республика Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 28 июля 2025 года № 228-НҚ
Приложение к Правилам
разработки, согласования,
экспертизы, утверждения,
регистрации, учета, изменения,
пересмотра, отмены и введения
в действие национальных
стандартов (за исключением
военных национальных
стандартов), национальных
классификаторов технико-
экономической информации и
рекомендаций по
стандартизации, а также порядка
внесения изменений и
дополнений в общий
классификатор товаров, работ и услуг
Форма
Форма заявления
Наименование
товаров, работ и услуг
Заявитель – организация
Уровень
Описание предлагаемых изменений
Основание
Подтверждающий документ
1
2
3
4
5
6
Примечание:

1. "Тауар, жұмыс және қызмет атауы" - өтініште өзгертуге немесе толықтыруға ұсынылатын тауар, жұмыс және қызмет (тауар, жұмыс немесе қызмет) атауын көрсету қажет.
2. "Өтініш беруші-ұйым" - осы бөлімде бизнес-сәйкестендіру нөмірі және ұйымның немесе жеке сәйкестендіру нөмірі атауымен толтырылады.
3. "Деңгей" - өзгерту немесе толықтыру ұсынылатын деңгейді анықтау және көрсету қажет: санат, топ, сынып немесе түр, оның ішінде тауардың, жұмыстың және қызметтің сипаттамалары.
4. "Ұсынылған өзгерістердің сипаттамасы" - мәлімдемеде тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауыштар құрылымының ұсынылған өзгеруі немесе толықтырылуы егжей-тегжейлі сипатталады.
5. "Негіз" - өзгеріс немесе толықтыру енгізілетін негіз көрсетіледі.
6. "Растайтын құжат" - өзгерістер немесе толықтырулар енгізу қажеттігін растайтын құжат қоса беріледі.

1. "Наименование товаров, работ и услуг" - в заявлении необходимо указать наименование товаров, работ и услуг (товар, работа или услуга), предлагаемое к изменению или дополнению.
2. "Заявитель-организация" - в данном разделе заполняется бизнес-идентификационный номер и наименовании организации или индивидуальный идентификационный номер.
3. "Уровень" - необходимо определить и указать уровень, на котором предлагается изменение или дополнение: категория, группа, класс или вид, в том числе характеристик товара, работы и услуги.
4. "Описание предлагаемых изменений" - в заявлении подробно описывается предлагающееся изменение или дополнение структуры общих классификаторов товаров, работ и услуг.
5. "Основание" - указывается основание, на котором вносится изменение или дополнение.
6. "Подтверждающий документ" - прилагается документ, подтверждающий необходимость внесения изменений или дополнений.