"Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 22 шiлдедегi № 286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 шiлдеде № 36531 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9509 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға оқытудың оқу бағдарламасында:
1-тараудың 1-параграфында:
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11.
Азаматтық қорғау жүйесін бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру
дәріс
1
";
3-тарауда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында оқуға жататын лауазымды тұлғаларды даярлаудың (қайта даярлаудың) оқу бағдарламасы";
1-параграфтың ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында оқуға жататын лауазымды тұлғалар үшін сабақтардың тақырыптары білім алушылардың санатын ескере отырып, оқу сағаттарының санына қарай қалыптастырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235 "Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 июля 2025 года № 286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2025 года № 36531
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235 "Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9509) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 33) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Учебной программе подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов, утвержденной указанным приказом:
в параграфе 1 Главы 1:
строку, порядковый номер 11 изложить в следующей редакции:
"
11.
Перевод системы гражданской защиты с мирного на военное положение
лекция
1
";
в главе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Учебная программа подготовки (переподготовки) должностных лиц, подлежащих обучению в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
примечание параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Примечание: Темы занятий для должностных лиц, подлежащих обучению в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, формируются исходя из количества учебных часов с учетом категории обучаемых.".
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов