"Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандарын және аккредиттеу алдындағы, аккредиттеуден кейінгі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 430 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 28 шiлдедегi № 226-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 шiлдеде № 36520 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандарын және аккредиттеу алдындағы, аккредиттеуден кейінгі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 430 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5356 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қосымша:___________________________________________________
(менеджмент жүйесінің құжаттары және басқалар, оның ішінде оларды орындау жөніндегі дәлелдер қоса беріледі)
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Өтінімді қағаз жеткізгіште берген кезде:
(мөр орны) ______________________
(қолы, лауазымы, тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері)
20__ жылғы "__" ______
Электрондық нысанда өтінім беру кезінде:
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ______ __:__ сағатта қол қойып берді.
Өтінім берушінің электронды цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі - ЭЦҚ) алынған деректер: _______
Өтінім берушінің ЭЦҚ қол қойған күні мен уақыты: ___
Өтінімнің ақпараттық жүйеде автоматтық тіркелуі туралы хабарлама:
20__ жылғы "__" ______ __:__ сағатта қабылданды.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшада:
аккредиттеу алдындағы үлгілік шартының кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"_____________ 20__жылғы "__"_________________ (жасалған орны)
_______________________________________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің __________ қаулысына сәйкес ____________
(Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі)
аккредиттеу жөніндегі орган айқындаған, бұдан әрі "Аккредиттеу жөніндегі орган"
деп аталып, __________ негізінде әрекет ететін _________________ (құжат атауы)
_______________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан бір тараптан және _____________________________________, (өтінім
берушінің атауы)
бұдан әрі "Өтінім беруші" деп аталып _______________________________
(құжат атауы)
негізінде әрекет ететін ____________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес, мына төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:";

О внесении изменений в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430 "Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 28 июля 2025 года № 226-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2025 года № 36520
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430 "Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5356), следующие изменения:
в приложении 1 к указанному приказу:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Приложение: ___________________________
(прилагаются документы системы менеджмента и другое, в том числе доказательства по их выполнению)
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
При подачи заявки на бумажном носителе:
(место печати) ___________________________________________________
(подпись, должность, фамилия и инициалы)
"__" ______ 20__ года
При подаче заявки в электронной форме:
Подписано и отправлено заявителем в __:__ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее-ЭЦП) Заявителя: _______
Дата и время подписания ЭЦП Заявителя: ___.
Уведомление об автоматической регистрации заявки в информационной системе:
Принято в __:__ часов "__" ______ 20__ года. ";
в приложении 4 к указанному приказу:
преамбулу типового предаккредитационного договора изложить в следующей редакции:
"________________
(место заключения) "____"__________20 __ года
_________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
_________________________________________
(дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан)
органом по аккредитации, именуемое в дальнейшем "Орган по аккредитации",
в лице _________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующего (ей) на основании _________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и _________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
именуемое (ая) в дальнейшем "Заявитель", в лице ___________________________
______________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующий (ая) на основании _________________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", заключили в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" (далее - Закон) настоящий договор (далее - Договор) о нижеследующем:";

2.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1. Өтінім беруші:
1) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті мәліметтерді қамтитын аккредиттеуге арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) сараптау нәтижелері бойынша техникалық реттеу ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) сарапшы-аудитор қорытындысын алуға;
2) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижелері бойынша тексеріп қарау жөніндегі топ есебін алуға;
3) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижелері бойынша, тиісті себептері бар болған жағдайда, жазбаша не ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда жіберген сәйкессіздікті жою мерзімін ұзарту, бірақ 2 (екі) айдан аспайтын уақытқа ұзарту туралы Аккредиттеу жөніндегі органға жүгінуге;
4) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижесі бойынша, тексеріп қарау туралы есепті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Аккредиттеу жөніндегі органға атқарылған жұмыстар бойынша өз ескертулерін жазбаша түрде беруге;
5) Аккредиттеу жөніндегі органға оның қызметкерлерінің әрекеттеріне шағымдануға;
6) Аккредиттеу жөніндегі органның бас тарту туралы шешіміне апелляция жөніндегі комиссияға шағымдануға;
7) даулар туындаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сотқа дейінгі рәсімдер жүргізілгеннен кейін сотқа жүгінуге;
8) кез келген уақытта бір жақты тәртіппен бұл туралы Аккредиттеу жөніндегі органға шартты бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабарлай отырып, Шартты бұзуға;
9) аккредиттеуден бас тартылған жағдайда, ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште дәлелді шешімін алуға құқылы.";
2.5-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) аккредиттеуден бас тартылған жағдайда шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште дәлелді бас тартуды жолдауға;";
4.4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4.4. Өтінім беруші Аккредиттеу жөніндегі органға ұсынылған өтінімдегі деректердің анықтығы мен өзектілігі үшін жауапты болады.";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшада:
аккредиттеуден кейінгі үлгілік шартының кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"_________ 20__жылғы "__" _______ (жасалған орны) __________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің _______________________________
____________________________________________________ қаулысына сәйкес
(Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі) аккредиттеу
жөніндегі органмен айқындалған, бұдан әрі "Аккредиттеу жөніндегі орган"
деп аталып, _____________________ негізінде әрекет ететін _______________
(құжат атауы)
___________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан бір тараптан және ____________________________________,
(аккредиттеу субъектінің толық атауы)
бұдан әрі "Аккредиттеу субъекті" деп аталып ________________________
(құжат атауы)
негізінде әрекет ететін ___________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) атынан екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының заңнамасының атауы)
сәйкес төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:";

пункт 2.1. изложить в следующей редакции:
"2.1. Заявитель вправе:
1) по результатам экспертизы заявки на аккредитацию, содержащей сведения, необходимые для выполнения работ по оценке соответствия (далее - заявка), получить заключение эксперта-аудитора в информационной системе технического регулирования (далее - информационная система);
2) по результатам обследования по месту нахождения получить отчет группы по обследованию;
3) по результатам обследования по месту нахождения, при наличии соответствующих причин обращаться в Орган по аккредитации с письменным либо направленным в электронной форме посредством информационной системы заявлением о продлении срока устранения несоответствий, но не свыше 2 (двух) месяцев;
4) по результатам обследования по месту нахождения представлять в Орган по аккредитации свои замечания в письменном виде по проведенным работам в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения отчета об обследовании;
5) обжаловать в Орган по аккредитации действия его сотрудников;
6) обжаловать решение Органа по аккредитации об отказе в аккредитации в комиссию по апелляции;
7) при возникновении споров обращаться в суд, после проведения досудебных процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) в любое время в одностороннем порядке расторгнуть Договор, уведомив об этом Орган по аккредитации не менее за 30 (тридцать) календарных дней до даты расторжения;
9) в случае отказа в аккредитации получить мотивированное решение в электронной форме посредством информационной системы либо на бумажном носителе.";
в пункте 2.5.:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) в случае отказа в аккредитации направить Заявителю мотивированный отказ в электронной форме посредством информационной системы либо на бумажном носителе в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения;";
пункт 4.4. изложить в следующей редакции:
"4.4. Заявитель несет ответственность за достоверность и актуальность данных в заявке, представленную Органу по аккредитации.";
в приложении 5 к указанному приказу:
преамбулу типового постаккредитационного договора изложить в следующей редакции:
"_________________
(место заключения)                   "____"__________20 __ года
______________________________________,
(полное наименование юридического лица)
определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
________________________________________________________________,
(дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан)
органом по аккредитации, именуемое в дальнейшем "Орган по аккредитации", в лице
________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующего (ей) на основании ________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и ____________________________________________,
(полное наименование субъекта аккредитации)
именуемое (ая) в дальнейшем "Субъект аккредитации", в лице
_________________ ________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующий (ая) на основании ________________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", заключили в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" (далее - Закон) и ____________________________________________________________
(наименование законодательства Республики Казахстан)
настоящий договор (далее - Договор) о нижеследующем:";

2.1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Аккредиттеу жөніндегі органға қағаз жеткізгіште не техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі-ақпараттық жүйе) арқылы электрондық нысанда аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектілендіру, аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу және қолданылуын тоқтату туралы өтінішпен жүгінуге;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Аккредиттеу жөніндегі органға жүргізілген жұмыстар бойынша өз ескертулерін ұсынуға;":
2.2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Шартқа қосымша келісімдерге қол қоюға не субъект аккредиттеуді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде дәлелді бас тартуды ақпараттық жүйеде келісімге жолдауға;".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

в пункте 2.1.:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обращаться в Орган по аккредитации с заявкой о переоформлении аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации, отзыве, и прекращении действия аттестата аккредитации на бумажном носителе либо в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования (далее - информационная система);";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) представлять в Орган по аккредитации свои замечания по проведенным работам;";
в пункте 2.2.:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) подписывать дополнительные соглашения к настоящему Договору либо направить мотивированный отказ в информационной системе в срок не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня получения субъектом аккредитации;".
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан, после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан