"Аккредиттеу субъектілерінің қызметін мониторингілеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 335-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2025 жылғы 23 шiлдедегi № 215-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 шiлдеде № 36504 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аккредиттеу субъектілерінің қызметін мониторингілеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 335-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22758 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аккредиттеу субъектілерінің қызметін мониторингілеуді жүзеге асыру қағидаларында 7 және 8 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Аккредиттеу субъектісі сұрау салуды алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде құжаттарды аккредиттеу жөніндегі органға ұсынады.
Аккредиттеу субъектісінің өтініші негізінде аккредиттеу жөніндегі органға құжаттарды ұсыну мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады.
8. Аккредиттеу жөніндегі орган ұсынылған құжаттарға талдау жүргізеді және талдау нәтижелері бойынша мониторинг қорытындысын жасайды және онда келесі көрсетіледі:
1) жасалған күні;
2) мониторинг жүргізген (жүргізген) адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
3) аккредиттеу субъектісінің атауы;
4) мониторинг жүргізу кезеңі;
5) аккредиттеу субъектісі қызметінің мониторингке жататын кезеңі.
6) мониторинг нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған сәйкессіздіктер туралы мәліметтер;
7) мониторинг жүргізген (жүргізген) адамның (адамдардың) қолы қойылады.
Аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеу субъектісін мониторинг нәтижелері туралы құжаттар ұсынылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.";
12 және 13 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Аккредиттеу жөніндегі орган өзінің ресми сайтында тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей мониторинг нәтижелері туралы есепті жариялайды және онда келесі көрсетіледі:
1) аккредиттеу субъектілерінің саны туралы статистикалық деректер бойынша мониторинг жүргізілді, мониторинг нәтижелері бойынша сәйкессіздіктер анықталған және анықталмагандар;
2) мониторинг жүргізілген аккредиттеу субъектілерінің атаулары, аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкес остігі туралы ақпарат;
3) сәйкессіздіктер анықталған аккредиттеу субъектілеріне қатысты қабылданған шаралар туралы ақпарат.

О внесении изменений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 мая 2021 года № 335-НҚ "Об утверждении Правил осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 23 июля 2025 года № 215-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2025 года № 36504
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 мая 2021 года №335-НҚ "Об утверждении Правил осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22758), следующие изменения:
в Правилах осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Субъект аккредитации в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения запроса, представляет документы в орган по аккредитации.
На основании обращения субъекта аккредитации срок предоставления документов в орган по аккредитации продлевается на 5 (пять) рабочих дней.
8. Орган по аккредитации проводит анализ представленных документов и по результатам анализа составляет заключение, в котором указывается:
1) дата составления;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) мониторинг;
3) наименование субъекта аккредитации;
4) период проведения мониторинга;
5) период деятельности субъекта аккредитации, подлежащий мониторингу.
6) сведения о результатах мониторинга, в том числе о выявленных несоответствиях;
7) подпись лица (лиц), проводившего (проводивших) мониторинг.
Орган по аккредитации уведомляет субъекта аккредитации о результатах мониторинга в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты представления документов.";
пункт 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Орган по аккредитации на своем официальном сайте ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, опубликовывает отчет о результатах мониторинга, который содержит:
1) статистические данные о количестве субъектов аккредитации по которым проведен мониторинг, у которых по результатам мониторинга выявлены и не выявлены несоответствия;
2) наименования субъектов аккредитации, по которым проведен мониторинг, информация о несоответствиях критериям аккредитации;
3) информация о принятых мерах в отношении субъектов аккредитации, по которым выявлены несоответствия.

13. Егер аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерде әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілері болған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган, осындай сәйкессіздіктер анықталған күннен бастап есептелетін, үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тиісті шаралар қабылдау үшін қорытындыны және жиналған материалдарды жібереді.".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
А. Бижанова

13. В случае, если в выявленных несоответствиях критериям аккредитации имеются признаки состава административного правонарушения, орган по аккредитации в течение трех рабочих дней, исчисляемых со дня выявления такого несоответствия, направляет в уполномоченный орган заключение и собранные материалы для принятия соответствующих мер.".
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова