"Теңізде, су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 130 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 23 шiлдедегi № 282-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 шiлдеде № 36503 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Теңізде, су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 130 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16951 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптарды бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптар бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптар:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптар";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптар (бұдан әрі – Ең төменгі нормативтер мен талаптар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 156-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Теңізде және сақтық- аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптар";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Теңіз порттары мен объектілерінің иелері әзірлейтін теңізде және – сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою жөніндегі дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету жөніндегі жоспарларда қажетті ресурстардың толық сипаттамасы қамтылады.";
қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай игеру және өндіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды:

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 130 "Об утверждении Минимальных нормативов и требований к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 июля 2025 года № 282-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2025 года № 36503
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 130 "Об утверждении Минимальных нормативов и требований к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за 16951) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Минимальных нормативов и требований к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Минимальные нормативы и требования к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне.";
в Минимальных нормативах и требованиях к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне, утвержденные указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Минимальные нормативы и требования к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Минимальные нормативы и требования к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море и предохранительной зоне (далее – Минимальные нормативы и требования), разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 156 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).";
заголовок Главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Минимальные нормативы и требования к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Планы по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне, разрабатываемые собственниками морских портов и объектов, содержат подробное описание необходимых ресурсов.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
2. Департаменту разработки и добычи нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариаланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 23 шілдедегі
№ 282-н/қ Бұйрығына
қосымша
Теңізде және сақтық аймағында
мұнайдың төгілуін жою үшін
қажетті ресурстарға қойылатын
ең төменгі нормативтер мен
талаптарға қосымша
Теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптар
1-тарау. Теңіз порттары. Мұнай төгілуінің бірінші деңгейі
Ресурстар
Ресурстар саны/ көлемі/ мөлшері бойынша нормативтер
Талаптар
1
2
3
4
1
Персонал
1)
мұнайдың авариялық төгілуін жоюды басқару және басшылық беру персоналы (бұдан әрі – МАТЖ)
1 адам
МАТЖ-ны, бонды орнату және мұнай жинақтаушы орналастыру бойынша оқуы және дағдыларды меңгеруі туралы растауының бар болуы;
арнаулы киім мен жеке қорғану құралдарымен жабдықтау;
бондарды орнату үшін кеме палубасынан тартылады, сондай-ақ мұнай жинақтаушымен мұнайды жинау
2)
бондық бөгеттерді орнататын персонал
2 адам
3)
жағалаулық нығыздалған бондық бөгетті орнататын персонал
2 адам
4)
шағын көлемді жағалаулық кемені жүргізуші
1 адам
кеме жүргізушілерде шағын кемелерді жүргізу құқығына куәлігінің бар болуы
2
Кемелер
1)
МАТЖ үшін шағын көлемді жағалаулық кеме
1 бірлік қозғалтқыш қуаты 200 ат күші немесе одан жоғары
жағалаулық бондық бөгеттерді және (немесе) сорбенттер орнату;
кеме билетінің бар болуы;
"Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына және "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның өтуі қажет болған жағдайда кемені техникалық куәландырудан өтуінің бар болуы;
радио алмасу үшін радиобайланыстың барлық кемелерде бар болуы;
негізгі орнату кемеде кран/көтергіш құрылғылардың бар болуы
3
Жабдық

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и
строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 23 июля 2025 года № 282-н/қ
Приложение к Минимальным
нормативам и требованиям
к ресурсам, необходимым для
ликвидации разливов нефти на
море и предохранительной зоне
Минимальные нормативы и требования к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море и предохранительной зоне
Глава 1. Морские порты. Первый уровень разлива нефти
Ресурсы
Нормативы по численности/ объемам/ размерам ресурсов
Требования
1 2 3 4
1
Персонал
1)
персонал управления и командования ликвидацией аварийного разлива нефти (далее – ЛАРН)
1 человек
наличие подтверждения о прохождении обучения и владении навыками ЛАРН, развертывания бонов и размещения нефтесборщиков;
оснащение специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты;
привлекаются для развертывания бонов с палубы судна, а также сбор нефти нефтесборщиками
2)
персонал для развертывания боновых заграждений
2 человека
3)
персонал для развертывания берегового уплотнительного бонового заграждения
2 человека
4)
судоводитель для прибрежного маломерного судна
1 человек
наличие удостоверения на право управления маломерным судном у судоводителей
2
Суда
1)
прибрежное маломерное судно для ЛАРН
1 единица мощность двигателя 200 лошадиных сил или более
развертывание прибрежного бонового заграждения и (или) сорбентов;
наличие судового билета;
наличие прохождения технического освидетельствования судна, в случае необходимости его прохождения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и Законом Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании";
наличие радиосвязи на всех судах для радио обмена;
наличие крана/подъемных приспособлений на основном судне развертывания
3
Оборудование

1)
щетқалы/диск түріндегі мұнай жинақтаушы
2 бірлік қуаты - сағатына 10 тонна немесе одан жоғары
су бетінен мұнайды жинау;
төгілген мұнайдың қасиетіне, алаңына және жай-күйіне, ауа-райы жағдайларына байланысты оның типін, түрін, қуатын және санын анықтау;
ASTM F1778-07* халықаралық стандартының ұсынымдарына сәйкес іріктеу
орнату құрал-жабдықтары (катушкалар, күш агрегаттары, ауа компрессорлары және т. б.) бар бондық бөгеттер
300 м / 250 мм немесе одан жоғары
мұнай дағын қорғау және оқшаулауды қамтамасыз ету;
төгілген мұнайдың қасиетіне, алаңына және жай-күйіне, сондай-ақ ауа-райы жағдайларына байланысты оның типін, түрін, қуатын және санын анықтау;
ASTM F1523-94, ASTM F2683-11** халықаралық стандарттарының ұсынымдарына сәйкес іріктеу
3)
жағалаулық нығыздалған бондық бөгет
50 м
4)
зәкір жинақтамасы
10 бірлік
бондық бөгетті орнықтыру
5)
шлангалары бар су сорғылары, бондардың әуе камераларын толтыруға арналған үрлеу сорғылары
1 бірлік
мұнайды жағалаулық нығыздалған бондық бөгетке толтыру үшін мұнайды жуу немесе қозғау
4
Химиялық заттар
1)
диспергенттер
0,4 м3
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 398-бабының 10-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін Қазақстан Республикасының теңізінде мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне сәйкес диспергент түрін анықтау;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін Қазақстан Республикасының теңізінде, және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау қағидаларына сәйкес диспергенттердің қолданылуын келісу;
ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05*** халықаралық стандарттарының ұсынымдарына сәйкес іріктеу;
диспергент: мұнай арақатынасы 1:25
5
Өзге де материалдар
1)
жиналған мұнайды сақтауға арналған уақытша резервуарлар
2 бірлік 10 м3
қайта ластауға жол бермеу;
жиналған мұнай мен судың мөлшерінен типін, түрін, санын анықтау
2)
газ (газдар) детекторы
2 бірлік
қауіпсіздікті, газ табуды қамтамасыз ету
3)
генератор
1 бірлік қуаты 4 кВА
электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету
2- тарау. Теңіз объектілері. Мұнай төгілуінің бірінші деңгейі
Ресурстар
Ресурстар саны/ көлемі/ мөлшері бойынша нормативтер
Талаптар
1
2
3
4
1
Персонал
1)
МАТЖ-ды басқару және басшылық беру персоналы
1 адам
МАТЖ-ны, бонды орнату және мұнай жинақтаушы орналастыру бойынша оқуы және дағдыларды меңгеруі туралы растауының бар болуы;
арнаулы киім мен жеке қорғану құралдарымен жабдықтау;
бондарды орнату үшін кеме палубасынан тартылады, сондай-ақ мұнай жинақтаушымен мұнайды жинау

1)
нефтесборщик щеточного/дискового типа
2 единицы мощность – 10 тонн в час или более
сбор нефти с поверхности воды;
определение типа, вида, мощности и количества от свойств, площади и состояния разлитой нефти, погодных условий;
подбор в соответствии с рекомендациями международного стандарта ASTM F1778-07*
2)
боновые заграждения с оборудованием для их развертывания (катушки, силовые агрегаты, воздушные компрессоры и т.п.)
300 м /250 мм или больше
обеспечение защиты и локализации нефтяного пятна;
определение типа, вида, мощности и количества от свойств разлитой нефти, ее площади и состояния, а также погодных условий;
подбор в соответствии с рекомендациями международных стандартов ASTM F1523-94, ASTM F2683-11**
3)
береговое уплотнительное боновое заграждение
50 м
4)
якорный комплект
10 единиц
закрепление бонового заграждения
5)
водяные насосы со шлангами,
надувные насосы для накачки воздушных камер бонов
1 единица
смещение нефти или промывка для заполнения нефти в береговое уплотнительное боновое заграждение
4
Химические вещества
1)
диспергенты
0,4 м3
определение вида диспергента согласно перечню диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море Республики Казахстан, утверждаемому уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан;
согласование на применение диспергентов согласно Правилам определения оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утверждаемым уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
подбор в соответствии с рекомендациями международных стандартов ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05***;
соотношение диспергент: нефть 1:25
5
Иные материалы
1)
временные резервуары для хранения собранной нефти
2 единицы 10 м3
недопущение повторного загрязнения;
определение типа, вида, количества от количества собираемой смеси нефти и воды
2)
детектор газа (газов)
2 единицы
обеспечение безопасности, обнаружения газа
3)
генератор
1 единица мощность 4 кВА
обеспечение электроснабжения
Глава 2. Морские объекты. Первый уровень разлива нефти
Ресурсы
Нормативы по численности/ объемам/ размерам ресурсов
Требования
1 2 3 4
1
Персонал
1)
персонал управления и командования ЛАРН
1 человек
наличие подтверждения о прохождении обучения и владении навыков ЛАРН, развертывания бонов и размещения нефтесборщиков;
оснащение специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты;
привлекаются для развертывания бонов с палубы судна, а также сбор нефти нефтесборщиками

2)
бондық бөгетті орнататын персонал
3 адам
3)
жағалаулық нығыздалған бондық бөгетті орнататын персонал
2 адам
2
Кемелер
1)
оның көмегімен теңізде бондық бөгеттерді орнату мүмкін болатын кеме (МАТЖ-дың негізгі кемесі)
1 бірлік
бондық бөгеттерді орнату;
кеме билетінің бар болуы;
"Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына және "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның өтуі қажет болған жағдайда кемені техникалық куәландырудан өтуінің бар болуы;
радио алмасу үшін радиобайланыстың барлық кемелерде бар болуы;
негізгі орнату кемеде кран/көтергіш құрылғылардың бар болуы;
пішіні "J" және "U" бондық бөгеттерді орнату кезінде қолдау
2)
бондық бөгетті орнатуға арналған қосымша кеме (қосалқы кеме)
1 бірлік
3)
МАТЖ үшін шағын көлемді жағалаулық кеме
1 бірлік, қозғалтқыш қуаты 200 және одан жоғары ат күші
жағалаулық бондық бөгетті және (немесе) сорбенттер орнату;
кеме билетінің бар болуы;
"Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына және "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның өтуі қажет болған жағдайда кемені техникалық куәландырудан өтуінің бар болуы;
3
Жабдық
1)
олеофильді (дискілі) мұнай жинақтаушы
2 бірлік қуаты 12 м3/сағ және одан жоғары
төгілген мұнайдың қасиетіне, алаңына және жай-күйіне, ауа-райы жағдайларына байланысты оның типін, түрін, қуатын және санын анықтау;
ASTM F1778-07* халықаралық стандартының ұсынымдарына сәйкес іріктеу
2)
мұнай жинағыштың суағар жүйесі
1 бірлік қуаты 20 м3/сағ. және одан жоғары
3)
мұнай жинаудың вакуумдық жүйесі
2 бірлік қуаты 12 м3/сағ. және одан жоғары, қуаты 10 м3/сағ. және одан жоғары
4)
оларды орнатуға арналған құрал-жабдықтары (катушкалар, күш агрегаттары, ауа компрессорлар және т. б.) бар үрлеу бондық бөгеті
500 м /1100 мм немесе одан жоғары
төгілген мұнайдың қасиетіне, алаңына және жай-күйіне, ауа-райы жағдайларына байланысты оның типін, түрін, қуатын және санын анықтау;
ASTM F1523-94, ASTM F2683-11** халықаралық стандарттарының ұсынымдарына сәйкес іріктеу
5)
пенопласттан жасалған жағалаулық бондық бөгет немесе оларды орнатуға арналған құрал-жабдықтары (катушкалар, күш агрегаттары, ауа компрессорлар және т. б.) бар үрлеу бондық бөгеті;
бондардың катушкаларын тарту және бондардың камераларын толтыруға арналған шлангасы-гидравликалық жетегі бар дизельдік күштік қондырғылар
1200 м /750 мм;
400 м/ 450-550 мм
4
Химиялық заттар
1)
диспергенттер
10 м3
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 398-бабының 10-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін Қазақстан Республикасының теңізінде мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне сәйкес диспергент түрін анықтау;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау қағидаларына сәйкес диспергенттердің қолданылуын келісу;

2)
персонал для развертывания бонового заграждения
3 человека
3)
персонал для развертывания берегового уплотнительного бонового заграждения
2 человека
2
Суда
1)
судно, при помощи которого возможно развернуть боновые заграждения в море (основное судно ЛАРН)
1 единица
развертывание бонового заграждения;
наличие судового билета;
наличие прохождения технического освидетельствования судна, в случае необходимости его прохождения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и Законом Республики Казахстан от 17 января
2002 года "О торговом мореплавании";
наличие радиосвязи на всех судах для радио обмена;
наличие крана/подъемных приспособлений на основном судне развертывания;
поддержка при развертывании боновых заграждений конфигурацией "J" и "U"
2)
дополнительное судно для развертывания бонового заграждения (вспомогательное судно)
1 единица
3)
прибрежное маломерное судно для ЛАРН
1 единица мощность двигателя 200 лошадиных сил и более
развертывание прибрежного бонового заграждения и (или) сорбентов;
наличие судового билета;
наличие прохождения технического освидетельствования судна, в случае необходимости его прохождения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и Законом Республики Казахстан от 17 января
2002 года "О торговом мореплавании"
3
Оборудование
1)
олеофильный (дисковый) нефтесборщик
2 единицы мощность 12 м3/ч и более
определение типа, вида, мощности и количества от свойств разлитой нефти, ее площади и состояния, а также погодных условий;
подбор в соответствии с рекомендациями международного стандарта ASTM F1778-07*
2)
система водосливного нефтесборщика
1 единица мощность 20 м3/ч и более
3)
вакуумная система сбора нефти
2 единицы мощность 12 м3/ч и более, мощность 10 м3/ч и более
4)
надувное боновое заграждение с оборудованием для их развертывания (катушки, силовые агрегаты, воздушные компрессоры и т.п.)
500 м /1100 мм или больше
определение типа, вида, мощности и количества от свойств разлитой нефти, ее площади и состояния, а также погодных условий;
подбор в соответствии с рекомендациями международных стандартов ASTM F1523-94, ASTM F2683-11**
5)
прибрежное боновое заграждение из пенопласта или надувное с оборудованием для их развертывания (катушки, силовые агрегаты, воздушные компрессоры и т.п.);
дизельные силовые установки с гидравлическим приводом шлангами для раскрутки катушки бонов и накачки камер бонов
1200 м /750 мм;
400 м /450-550 мм
4
Химические вещества
1)
диспергенты
0,4 м3
определение вида диспергента согласно перечню диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море Республики Казахстан, утверждаемому уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан;
согласование на применение диспергентов согласно Правилам определения оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утверждаемым уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;

ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05*** халықаралық стандарттарының ұсынымдарына сәйкес іріктеу;
диспергент: мұнай арақатынасы 1:25
5
Өзге де материалдар
1)
жиналған мұнайды сақтауға арналған уақытша резервуарлар
4 бірлік 10 м3
қайта ластауға жол бермеу;
жиналған мұнай мен судың мөлшерінен типін, түрін, санын анықтау
2)
генератор
1 бірлік қуаты - 4 кВА;
1 бірлік қуаты - 25 кВА
электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету.
3)
газ (газдар) детекторлары
2 бірлік
қауіпсіздік, газды табу
Ескертпе:
*ASTM F1778-07 – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен 2017 жылғы 04 сәуірде № 022/4861 тіркелген Мұнайдың авариялық төгілуін жою үшін скиммерлерді таңдау жөніндегі стандарттық басшылыққа алу құжаты;
**ASTM F1523-94 – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен 2017 жылғы 04 сәуірде № 022/4863 тіркелген Су объектілерінің жіктемесіне сәйкес бондық бөгеттерді таңдау жөніндегі стандарттық басшылыққа алу құжаты;
**ASTM F2683-11 – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен 2017 жылғы 04 сәуірде № 022/4865 тіркелген Мұнайдың авариялық төгілуін жою үшін бондық бөгеттерді таңдау жөніндегі стандарттық басшылыққа алу құжаты;
***ASTM F1413-07 – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен 2017 жылғы 04 сәуірде № 022/4856 тіркелген Мұнайдың авариялық төгілуін жою үшін диспергенттерді жағуға арналған жабдық: тозаңдау саптама қарнағы мен саптама жүйелері стандарттық басшылыққа алу құжаты;
***ASTM F1737-2015 – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен 2017 жылғы 04 сәуірде № 022/4857 тіркелген Мұнайдың авариялық төгілуін жою үшін диспергенттерді жағуға арналған жабдық: тозаңдау саптама қарнағы мен саптама жүйелері стандарттық басшылыққа алу құжаты;
***ASTM F2465-05 – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен 2017 жылғы 04 сәуірде № 022/4864 тіркелген Мұнайдың авариялық төгілуін жою үшін диспергенттерді жағуға арналған жабдық: бір нүктелі тозаңдау жүйелері стандарттық басшылыққа алу құжаты.

подбор в соответствии с рекомендациями международных стандартов ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05***;
соотношение диспергент: нефть 1:25
5
Иные материалы
1)
временные резервуары для хранения собранной нефти
4 единицы 10 м3
недопущение повторного загрязнения;
определение типа, вида, количества от количества собираемой смеси нефти и воды
2)
генератор
1 единица мощность – 4 кВА;
1 единица мощность – 25 кВА;
обеспечение электроснабжения
3)
детекторы газа (газов)
2 единицы
безопасность, обнаружение газа
Примечание:
*ASTM F1778-07 – стандартное руководство по выбору скиммеров для ликвидации аварийных разливов нефти, зарегистрированное Республиканским государственным предприятием "Казахстанский институт стандартизации и сертификации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан за № 022/4861 от 4 апреля 2017 года;
**ASTM F1523-94 – стандартное руководство по выбору боновых заграждений в соответствии с классификацией водных объектов, зарегистрированное Республиканским государственным предприятием "Казахстанский институт стандартизации и сертификации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан за № 022/4863 от 4 апреля 2017 года;
**ASTM F2683-11 – стандартное руководство по выбору боновых заграждений для ликвидации аварийных разливов нефти, зарегистрированное Республиканским государственным предприятием "Казахстанский институт стандартизации и сертификации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан за № 022/4865 от 4 апреля 2017 года;
***ASTM F1413-07 – стандартное руководство по оборудованию для нанесения диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти: штанги с распыляющими насадками и системы насадок, зарегистрированное Республиканским государственным предприятием "Казахстанский институт стандартизации и сертификации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан за № 022/4856 от 4 апреля 2017 года;
***ASTM F1737-2015 – стандартное руководство по использованию оборудования для нанесения диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти во время проведения операций по ликвидации аварийных разливов нефти: системы штанг с распыляющими насадками и системы насадок, зарегистрированное Республиканским государственным предприятием "Казахстанский институт стандартизации и сертификации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан за № 022/4857 от 4 апреля 2017 года;
***ASTM F2465-05 – стандартное руководство по использованию оборудования для нанесения диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти: одноточечные системы распыления, зарегистрированное Республиканским государственным предприятием "Казахстанский институт стандартизации и сертификации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан за № 022/4864 от 4 апреля 2017 года.