Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі туралы регламентті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 15 шiлдедегi № 173-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 шiлдеде № 36459 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 70-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі туралы регламент бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы "Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" № 19-4/286 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11478 болып тіркелген);
2) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 2 маусымдағы "Су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайлары қауіпсіздігінің өлшемшарттарын, Су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайлары қауіпсіздігінің өлшемшарттарын айқындау қағидаларын бекіту туралы" № 172 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22973 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы имараттарын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 15 шілдедегі
№ 173-НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі туралы регламент
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі туралы регламент (бұдан әрі – Регламент) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 70-бабы 2-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген және гидротехникалық құрылысжайлардың (бұдан әрі – ГТҚ) әлеуетті қауіпті нысандарға жататын түрлерін, сондай-ақ оларды жобалау, салу, пайдалану, реконструкциялау, консервациялау немесе жою кезінде олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын айқындайды.

Об утверждении Регламента о безопасности гидротехнических сооружений
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 15 июля 2025 года № 173-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2025 года № 36459
В соответствии с пунктом 2 статьи 70 Водного кодекса Республики Казахстан и пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент о безопасности гидротехнических сооружений.
2. Признать утратившими силу приказы:
1) Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 19-4/286 "Об утверждении Правил обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11478);
2) Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 172 "Об утверждении критериев безопасности водохозяйственных систем и сооружений, Правил определения критериев безопасности водохозяйственных систем и сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22973).
3. Департаменту развития водохозяйственных сооружений Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и
ирригации Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 15 июля 2025 года № 173-НҚ
Регламент о безопасности гидротехнических сооружений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Регламент о безопасности гидротехнических сооружений (далее – Регламент) разработан в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяет виды гидротехнических сооружений (далее – ГТС), отнесенных к потенциально опасным сооружениям, требования по их безопасности, предъявляемые к проектированию, строительству, эксплуатации, реконструкции, консервации или ликвидации.

2. Осы Регламентте мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) К – ГТҚ-ның техникалық жай-күйін мониторингтеу процесінде өлшенген өлшемшарттардың техникалық көрсеткіштерінің диагностикалық мәні;
2) К1 – ГТҚ және оның негіздерінің орнықтылығы, механикалық және сүзгілік беріктігі, сондай-ақ су ағызу және су өткізу құрылысжайларының өткізу қабілеті қалыпты пайдалану шарттарына сәйкес келетін өлшемшарттық мәннің бақыланатын деңгейі;
3) К2 – жобалық режимдерде ГТҚ пайдалану артық болған кезде жол берілмейтін өлшемшарттық мәннің бақыланатын деңгейі;
4) ГТҚ авариясы – ГТҚ-ның толық немесе ішінара бұзылуы, жабдықтың істен шығуы, соның салдарынан құрылысжай жұмысқа жарамсыз болып қалуы және төтенше жағдайдың туындауы мүмкін;
5) авариялық жағдай – жоба бойынша қарастырылмаған сыртқы әсерлердің нәтижесінде, құрылысжай материалдарының және оның іргетас топырағы қасиеттерінің өзгеруі не болмаса гидромеханикалық жабдықтың сенімділігінің төмендеуі нәтижесінде құрылысжайдың немесе оның іргетасының жұмысқа жарамдылығының төмендеуі, сондай-ақ техникалық себептер бойынша да, құрылысжайлардың тұстамасынан төмендегі суағарлардың рұқсат етілген су режимі шарттарымен байланысты шектеулерге байланысты да су жіберетін құрылысжайлардың өткізу қабілетінің төмендеуі нәтижесінде ГТҚ авариясының туындау қаупі;
6) ГТҚ қауіпсіздігі туралы декларация – ГТҚ-ның қауіпсіздігі негізделетін, оның қауіпсіздік өлшемшарттарына сәйкестігі анықталатын және ГТҚ қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қажетті жұмыстар тізбесі айқындалатын негізгі құжат;
7) ГТҚ класы – гидротехникалық құрылысжайларды жобалау нормалары мен ережелеріне сәйкес белгіленетін, оған байланысты ГТҚ сенімділігіне қойылатын талаптар анықталатын көрсеткіш;
8) ГТҚ-ны консервациялау – су режимін реттемей, су қоймасындағы судың деңгейін тиісті түрде төмендете отырып транзиттік ағындарды өткізу жағдайында ГТҚ-ны уақытша сақтау мен оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында орындалатын жобалық және құрылыс жұмыстар кешені;
9) жою – су тасқынын өткізуге кедергі келтірмейтін, табиғи су режимі мен суағардың арнасын қалпына келтіру және ГТҚ-ны толық бұзу мақсатында орындалатын жобалық және құрылыс жұмыстарының кешені;
10) ГТҚ-ны зерттеп қарау – осы құрылысжайлардың сенімділігі мен қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша ГТҚ техникалық жай-күйі және жұмысқа жарамдылығын бағалау бойынша, және де қажетті жұмыстар тізбесін анықтайтын іс-шаралар кешені.
2-тарау. Әлеуетті қауіпті деп танылған гидротехникалық құрылысжайлардың түрлері
3. ГТҚ қоршаған орта мен адам өміріне және тіршілігіне төндіретін әлеуетті қауіп деңгейі мен сипаттамаларына байланысты қауіптілік сыныптарына ең жоғарыдан ең төменге қарай бөлінеді.

2. В настоящем Регламенте используются следующие основные понятия:
1) К – диагностическое значение технических показателей критериев, измеренных в процессе мониторинга технического состояния ГТС;
2) К1 – контролируемый уровень критериального значения, при достижении которого устойчивость, механическая и фильтрационная прочность ГТС и его основания, а также пропускная способность водосбросных и водопропускных сооружений еще соответствуют условиям нормальной эксплуатации;
3) К2 – контролируемый уровень критериального значения, при превышении которого эксплуатация ГТС в проектных режимах недопустима;
4) авария ГТС – частичное или полное разрушение ГТС, отказ оборудования, в результате которых сооружение становится неработоспособным и может возникнуть чрезвычайная ситуация;
5) аварийная ситуация – опасность возникновения аварии ГТС в результате внешних воздействий, не предусмотренных проектом, снижения работоспособности сооружения или его основания в результате изменения свойств материалов сооружения или грунтов основания либо снижения надежности гидромеханического оборудования, а также в результате снижения водопропускной способности сооружений как по техническим причинам, так и в связи с ограничениями по условиям допустимого водного режима водотока ниже створа сооружений;
6) декларация безопасности ГТС – основной документ, в котором обосновывается безопасность ГТС, устанавливается соответствие ГТС критериям безопасности с учетом его класса и определяется перечень необходимых работ по обеспечению безопасности ГТС;
7) класс ГТС – показатель, устанавливаемый нормами и правилами проектирования ГТС, в зависимости от которого устанавливаются требования к надежности ГТС;
8) консервация ГТС - комплекс проектных и строительных работ, выполняемых с целью временного сохранения ГТС и обеспечения его безопасности в условиях пропуска транзитных расходов без регулирования водного режима с соответствующим снижением уровня воды в водохранилище;
9) ликвидация - комплекс проектных и строительных работ, выполняемых с целью полной разборки ГТС и восстановления естественного водного режима и русла водотока, не создающих препятствий при пропуске паводка.
10) обследование ГТС - комплекс мероприятий по оценке технического состояния и работоспособности ГТС, и определению перечня необходимых работ по обеспечению надежности и безопасной эксплуатации этих сооружений.
Глава 2. Виды гидротехнических сооружений, отнесенные к потенциально опасным
3. В зависимости от характеристик и степени потенциальной опасности для окружающей среды и жизнедеятельности человека ГТС распределяются на классы опасности в порядке от наивысшего к наименьшему.

4. ГТҚ қауіпті I-і сыныбына:
1) биіктігі отыз метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі жүз миллион текше метрден асатын бөгеттер;
2) секундына жүз текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады.
5. ГТҚ қауіпті II-і сыныбына:
1) биіктігі жиырма метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі елу миллион текше метрден асатын бөгеттер;
2) секундына елу текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады.
6. ГТҚ қауіпті III-і сыныбына:
1) биіктігі он метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі жиырма миллион текше метрден асатын бөгеттер;
2) секундына жиырма текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады.
7. ГТҚ қауіпті IV-і сыныбына:
1) биіктігі бес метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі он миллион текше метрден асатын бөгеттер;
2) биіктігі бес метрге дейінгі және (немесе) су қоймасының көлемі он миллион текше метрден кем бөгеттер, егер олардың бұзылуы адам өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін болса;
3) секундына он текше метрге дейін су өткізу қабілеті бар су тораптары, егер мұндай ГТҚ-ның бұзылуы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін болатын жағдайларда.
3-тарау. Әлеуетті қауіпті деп танылған гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
8. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету ГТҚ жобалауға, салуға, пайдалануға, реконструкциялауға, консервациялауға және жоюға қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
9. ГТҚ қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін құрылыс кезінде де, пайдалану, реконструкциялау, консервациялау және жою кезеңінде де олардың жұмысы мен жай-күйіне табиғи қадағалаулар (мониторинг) жүргізіледі.
10. Есептеулерде инженерлік-геологиялық зерттеулердің нәтижелері, ГТҚ-ның функционалдық мақсаты мен орналасу сипаттамалары, тірек құрылыс конструкциялардың болжамды бұзылу салдары, сондай-ақ жүктемелер мен әсерлердің қолайсыз үйлесімі ескеріледі.
11. Сейсмикалық қауіпті аудандарда ГТҚ салу кезінде ықтимал қауіпті зақымданулар мен авариялық жағдайлардың алдын алу үшін арнайы жобалық-конструкторлық шешімдер қолданылады.
12. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) ГТҚ функционалдық мақсаты бойынша қауіпсіз пайдалануды, техникалық жай-күйінің қауіпсіз деңгейін, сондай-ақ техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы жөндеуді және жаңғыртуды қамтамасыз етеді.
13. Табиғи немесе техногендік сипаттағы болжамды немесе орын алған төтенше жағдайларға байланысты апаттардың қаупі кезінде ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) ГТҚ пайдалану ережелері негізінде бақыланатын параметрлерлері белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда қосымша қауіпсіздік шараларын, сондай-ақ ГТҚ пайдаланудан шығару жөнінде шараларды қабылдайды.

4. К ГТС I класса опасности относятся:
1) плотины высотой более тридцати метров и (или) объемом водохранилища более ста миллионов кубических метров;
2) гидроузлы с пропускной способностью более ста кубических метров в секунду.
5. К ГТС II класса опасности относятся:
1) плотины высотой более двадцати метров и (или) объемом водохранилища более пятидесяти миллионов кубических метров;
2) гидроузлы с пропускной способностью более пятидесяти кубических метров в секунду.
6. К ГТС III класса опасности относятся:
1) плотины высотой более десяти метров и (или) объемом водохранилища более двадцати миллионов кубических метров;
2) гидроузлы с пропускной способностью более двадцати кубических метров в секунду.
7. К ГТС IV класса опасности относятся:
1) плотины высотой более пяти метров и (или) объемом водохранилища более десяти миллионов кубических метров;
2) плотины высотой до пяти метров и (или) объемом водохранилища менее десяти миллионов кубических метров, в случаях если разрушение этих ГТС может причинить вред жизни, здоровью человека и окружающей среде;
3) гидроузлы с пропускной способностью до десяти кубических метров в секунду, в случаях если разрушение этих ГТС может причинить вред жизни, здоровью человека и окружающей среде.
Глава 3. Требования по безопасности гидротехнических сооружений, отнесенных к потенциально опасным сооружениям
8. Обеспечение безопасности осуществляется на основании требований, предъявляемых к проектированию, строительству, эксплуатации, реконструкции консервации и ликвидации ГТС.
9. Для обеспечения безопасности ГТС проводятся натурные наблюдения (мониторинг) за их работой и состоянием, как в процессе строительства, так и при эксплуатации, реконструкции, консервации и ликвидации.
10. При расчетах учитываются результаты инженерных изысканий, функциональное назначение и характеристики месторасположения ГТС, предполагаемые последствия разрушения несущих строительных конструкций, а также неблагоприятные сочетания нагрузок и воздействий.
11. Для предотвращения возможных опасных повреждений и аварийных ситуаций при строительстве ГТС в сейсмоопасных районах применяются специальные проектно-конструкторские решения.
12. Собственник (владелец) ГТС обеспечивают безопасную эксплуатацию ГТС по функциональному назначению, безопасный уровень их технического состояния, а также техническое обслуживание, текущий ремонт и модернизацию.
13. При угрозе возникновения аварий, связанных с предполагаемыми или случившимися чрезвычайными ситуациями природного и техногенного характера, собственник (владелец) ГТС принимает меры по обеспечению безопасности, а также по выводу ГТС из эксплуатации, в случае несоответствия контролируемых параметров ГТС установленным требованиям безопасности на основании правил эксплуатации ГТС.

14. Меншік иесі (иеленушісі) ГТҚ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою төтенше жағдайлар салдарын жою жөніндегі іс-шаралар жоспары және ГТҚ қалпына келтіру бойынша жобалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырады.
15. ГТҚ өрттен, жарылыстан және басқа да қауіпті жағдайлардан қорғау құралдары болған кезде ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беруді жүргізу қағидалары негізінде әзірленетін су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың паспорттарына, сондай-ақ бекітілетін су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлар паспортының нысанына сәйкес оларды жұмысқа жарамды күйде ұстап тұрады.
16. ГТҚ пайдалану кезінде оның қауіпсіз жай-күйін сақтау меншік иесі (иеленушісі) ГТҚ көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу қағидаларына және ГТҚ қауіпсіздігі туралы декларация нысанына сәйкес мерзімді тексеру, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу арқылы қамтамасыз етеді.
17. ГТҚ жөндеу жұмыстары мен реконструкциялау жөніндегі жұмыстардың бағдарламаларын әзірлеу жүйелер мен құрылысжайлардың жай-күйін және пайдаланылатын ГТҚ авария туындау тәуекелі (қауіпсіздік деңгейі) бағалау негізінде жүзеге асырылады.
18. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) іргелес аумақта адамдар үшін қауіп төндіретін жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпті аумаққа кездейсоқ кірудің алдын алу бойынша шаралар қабылдайды.
19. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) судың зиянды әсерінің алдын алу және оны жою бойынша іс-шараларды жүргізу кезінде келесі шараларды қабылдайды:
1) ГТҚ пайдалану қағидаларын сақтайды;
2) ГТҚ қауіпсіздік жай-күйін жүйелі түрде талдайды;
3) ГТҚ техникалық жай-күйіне тұрақты зерттеп-қарауды жүргізеді;
4) ГТҚ азаматтық қорғаудың жергілікті құлақтандыру жүйелерін үнемі дайын күйінде ұстайды;
20. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) ГТҚ жеке тұлғалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
1-параграф. Гидротехникалық құрылысжайлардың жобалау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
21. ГТҚ су ресурстарын кешенді пайдалану талаптарын ескере отырып, жерүсті су ағынын реттеу бойынша инженерлік есептеулер негізінде, қысқа және ұзақ мерзімді болжамдар базасында су ағындары мен су тұтыну схемаларын, шаруашылық құрылымын жетілдіру, өндірістік күштер мен өнеркәсіптік объектілерді дамыту және орналастыру бағдарламаларында қамтылған деректер мен ережелерді, қала құрылысы құжаттамалары мен ережелерді ескере отырып, жобалануы тиіс.
22. ГТҚ жобасы құрамында ГТҚ-ның кернеулі-деформацияланған жай-күйін мониторинглеудің автоматтандырылаған жүйесінің арнайы бөлімін әзірлейді. ГТҚ іргетасы мен конструкцияларының беріктік сипаттамалары мен деформацияларының өзгеруін стационарлық бақылау және қадағалау жүйесі ГТҚ салу процессінде де, пайдалану кезеңінде де автоматтандырылған режимде жұмыс істеуі керек.

14. Ликвидация последствий чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера на ГТС осуществляется собственником (владельцем) в соответствии с планом мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и проектной документацией по восстановлению ГТС.
15. При наличии на ГТС средств защиты от пожара, взрыва и других опасных ситуаций, собственник (владелец) ГТС поддерживают их работоспособное состояние в соответствии с паспортами водохозяйственных сооружений, разрабатываемых на основании правил проведения паспортизации водохозяйственных и гидротехнических сооружений, а также форму паспорта водохозяйственных и гидротехнических сооружений.
16. Поддержание безопасного состояния ГТС при эксплуатации обеспечиваются собственником (владельцем) путем проведения периодического обследования, технического обслуживания и текущего ремонта на основании правил проведения многофакторного обследования ГТС и формы декларации безопасности ГТС.
17. Разработка программ ремонтных работ и работ по реконструкции ГТС производится на основе оценки состояния систем и сооружений и уровня риска возникновения аварии (уровня безопасности) эксплуатируемых ГТС.
18. Собственник (владелец) ГТС при проведении на прилегающей территории работ, представляющих опасность для людей, принимают меры по предотвращению случайного доступа в опасную зону.
19. Собственник (владелец) ГТС при проведении мероприятий по предупреждению и ликвидации вредного воздействия вод принимает следующие меры:
1) соблюдает правила эксплуатации ГТС;
2) систематически анализирует состояние безопасности ГТС;
3) проводит регулярные обследования технического состояния ГТС;
4) поддерживает в постоянной готовности локальные системы оповещения гражданской защиты на ГТС.
20. Собственник (владелец) ГТС обеспечивает безопасность физических лиц на ГТС;
Параграф 1. Требования к обеспечению безопасности гидротехнических сооружений при проектировании
21. ГТС проектируется, исходя, из требований комплексного использования водных ресурсов, на основе инженерных расчетов по регулирование поверхностного стока вод, с учетом схем использования водотоков и водопотребления на базе краткосрочных и долгосрочных прогнозов, данных и положений, содержащихся в программах совершенствования структуры хозяйства, развития и размещения производственных сил и промышленных объектов, градостроительной документации.
22. В составе проекта ГТС разрабатывается специальный раздел автоматизированной системы мониторинга напряженно-деформированного состояния ГТС. Система стационарных наблюдений и контроля за изменением прочностных характеристик и деформаций конструкций и оснований ГТС должна функционировать в автоматизированном режиме, как в процессе строительства, так и при эксплуатации ГТС.

23. ГТҚ жобалау кезінде құрылыс кезеңдерінде туындауы мүмкін қауіпті зақымданулар мен авариялық жағдайлардың дамуын болдырмауға бағытталған конструктивтік-технологиялық шешімдер қарастырылады.
24. ГТҚ қауіпсіздік өлшемшарттарын тәртібі жобалау сатысында осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
25. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) өлшемшарттарды айқындау және мониторинг жүргізу үшін жауапты тұлғаны белгілейді.
26. К1 және К2 өлшемшартт мәндерінің құрамы мен деңгейі жобалау сатысында сүзгілеу, гидравликалық және температуралық режимдердің, кернеулі-деформациялық күйдің, беріктік пен орнықтылықтың негізгі және ерекше жүктемелер үйлесіміне қатысты есептеу және тәжірибелік зерттеулер нәтижелеріне, сондай-ақ материалдардың беріктік, деформациялық және сүзгілік сипаттамаларына жүргізілген талдау негізінде анықталады.
27. Өлшемшарттық мәндер ГТҚ пайдалануға беру алдында түзетіледі.
2-параграф. Гидротехникалық құрылысжайларды салу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
28. ГТҚ салу кезінде жобалық құжаттаманың, техникалық регламенттердің және қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуы қамтамасыз етіледі.
29. Құрылыс ағындарын өткізу кезінде төменгі бьефте салынып жатқан құрылысжайлардың, олардың элементтерінің және оларға іргелес арна учаскелерінің сақталуына қауіп төндіретін режимдерді құруға жол берілмейді.
30. Бетон және темір-бетон ГТҚ құрылысы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 1198 қаулысымен бекітілген "Темір-бетон, бетон конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" Техникалық регламентін сақтай отырып жүргізіледі.
31. ГТҚ құрылысы кезеңінде "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10795 болып тіркелген) бекітілген, Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларының 11-тармағы 19) тармақшасына сәйкес объектінің конструктивтік схемасына, оның көлемдік-жоспарлау, инженерлік-техникалық немесе технологиялық жобалық шешімдеріне және бекітілген техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне әсер етпейтін түбегейлі емес сипаттағы мүмкін болатын ауытқулар жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеушісімен келісіледі.
32. Қысқы кезеңдегі жұмыстар топырақ құрылысжайлардың денесінде топырақтың нығыздалғанға немесе шоғырланғанға дейін, ал бетон құрылысжайлары мен олардың конструкцияларының қатаюы аяқталғанға және нормативтік беріктікке ие болғанға дейін жол берілмейтін шараларға сәйкес жүргізіледі.

23. При проектировании ГТС предусматривается конструктивно-технологические решения по предотвращению развития возможных опасных повреждений и аварийных ситуаций, которые могут возникнуть в периоды строительства.
24. Критерии безопасности ГТС определяется на стадии проектирования согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
25. Собственник (владелец) ГТС определяет лицо, ответственное за определение и мониторинг критериев.
26. Состав и уровень критериальных значений К1 и К2 на стадии проектирования определяется на основе анализа результатов расчетов и экспериментальных исследований фильтрационного, гидравлического и температурного режимов, напряженно-деформированного состояния, прочности и устойчивости ГТС на основное и особое сочетание нагрузок, а также на основе анализа прочностных, деформационных и фильтрационных характеристик материала.
27. Корректировка критериальных значений осуществляется перед вводом ГТС в эксплуатацию.
Параграф 2. Требования к обеспечению безопасности гидротехнических сооружений при строительстве
28. При строительстве ГТС обеспечивается соблюдение требований проектной документации, технических регламентов и техники безопасности.
29. При пропуске строительных расходов воды недопустимо создание в нижнем бьефе режимов, создающих угрозу для сохранности строящихся сооружений, их элементов и примыкающих к ним участков русла.
30. Строительство бетонных и железобетонных ГТС проводится с соблюдением Технического регламента "Требования к безопасности железобетонных, бетонных конструкций", утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 1198.
31. Возможные в период строительства ГТС отклонения непринципиального характера, не влияющих на конструктивную схему объекта, на его объемно-планировочные, инженерно-технические или технологические проектные решения и на утвержденные технико-экономические показатели согласовываются с разработчиком проектно-сметной документации в соответствии с подпунктом 19) пункта 11 Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика), утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10795).
32. Работы в зимний период проводятся в соответствии с мероприятиями, исключающими промораживание тела грунтовых сооружений до уплотнения или консолидации грунта, а бетонных сооружений и их конструкций до завершения их твердения и обретения нормативной прочности.

33. Суторабы құрылысы кезеңінде Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының Заңының 34 және 34-1-тармақтарына сәйкес техникалық және авторлық қадағалаушылармен I, II және III сыныпты ГТҚ бойынша жүйелі бақылау аспаптық және визуалды табиғи байқаулар жүргізіледі. IV сыныпты ГТҚ бойынша жүйелі визуалды байқаулар жүргізуге жол беріледі.
34. ГТҚ-ға табиғи байқауды бақылау жобаға сәйкес белгіленген кезеңділікпен жүргізіледі.
35. Мердiгермен (бас мердiгермен) ГТҚ құрылысының барлық кезеңінде орнатылған және орнатылатын бақылау-өлшеу аспаптарының (бұдан әрі – БӨА) бүтіндігі мен зақымданудан қорғалуына бағытталған шаралар қамтамасыз етіледі.
36. Құрылыс аяқталғаннан кейін барлық табиғи бақылау материалдары мен БӨА-ға қатысты ақпарат ГТҚ меншік иесіне (иеленушісіне) тапсырылады.
37. Құрылыс, сынақ және сынақтарды іске қосу процесінде анықталған ақаулар мен ГТҚ параметрлерінің жобалық құжаттамаға сәйкес келмеуін ГТҚ пайдалануға қабылдануға бергенге дейін жойылады.
38. Мыналарды:
1) ГТҚ жобаларда көзделген, жерді су басуын, топан су басуын, жердің батпақтануын және сортаңдануын және топырақ эрозиясын болғызбайтын іс-шаралар жүргізілгенге дейін;
2) ГТҚ жобалау құжаттамасында көзделген санитариялық қорғау аймақтарын белгілемей және ГТҚ жай-күйінің көрсеткіштерін байқау пункттерінсіз пайдалануға беруге тыйым салынады.
3-параграф. Гидротехникалық құрылысжайларды пайдалану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
39. ГТҚ-ны пайдалануға:
1) ГТҚ паспорты;
2) ГТҚ пайдалану қағидалары;
3) Кодекстің 72-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда ГТҚ қауіпсіздігі декларациясы болған кезде жол беріледі.
40. ГТҚ паспорты мен пайдалану қағидалары оның меншік иесімен (иеленушісі) әзірленіп, бекітіледі және түпнұсқасы меншік иесінде (иеленушісінде) сақталады.
Меншік иесі (иеленушісі) төлқұжат пен пайдалану қағидаларының электрондық нұсқаларын бассейндік су инспекциясына су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлар тізіліміне енгізуді қамтамасыз етеді.
41. ГТҚ қауіпсіздік өлшемшарттарын айқындау пайдалану сатысында осы Регламентке 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
42. К1 және К2 өлшемшарттық мәндерінің құрамы мен деңгейі жоба құрамында әзірленген, максималды жүктемелер кезінде ГТҚ бақыланатын өлшемшарттық мәндерді салыстыру нәтижелерін көпфакторлы зерттеп-қараудың талдаулары негізінде айқындалады.
43. Өлшемшарттық мәндер:
1) алғашқы екі жылдық пайдалану мерзімінен кейін;
2) ГТҚ-ны реконструкциялаудан, күрделі жөндеуден, қалпына келтіруден және пайдалану шарттарының өзгеруінен кейін;

33. В период строительства гидроузла ГТС I, II и III классов техническим и авторским надзорами проводятся систематические контрольные инструментальные и визуальные натурные наблюдения в соответствии со статьями 34 и 34-1 Закона об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан. На ГТС IV класса допускается проведение систематических визуальных наблюдений.
34. Контрольные натурные наблюдения за ГТС проводится с заданной периодичностью в соответствии с проектом.
35. В течение всего периода строительства ГТС подрядчиком (генподрядчиком) обеспечиваются меры по сохранности и защите от повреждений устанавливаемых и установленных на ГТС контрольно-измерительная аппаратура (далее – КИА).
36. По завершении строительства все материалы натурных наблюдений и КИА передаются собственнику (владельцу).
37. Выявленные в процессе строительства, испытаний и пробных пусков дефекты и несоответствия параметров ГТС проектной документации устраняются до приемки в эксплуатацию.
38. Запрещается ввод в эксплуатацию:
1) ГТС до проведения предусмотренных проектами мероприятий, предотвращающих затопление, подтопление, заболачивание и засоление земель и эрозию почв;
2) ГТС без установления зон санитарной охраны и пунктов наблюдения за показателями состояния ГТС, предусмотренных проектной документацией;
Параграф 3. Требования к обеспечению безопасности гидротехнических сооружений при эксплуатации
39. Эксплуатация ГТС допускается при наличии:
1) паспорта ГТС;
2) правил эксплуатации ГТС;
3) декларации безопасности ГТС в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 72 Кодекса.
40. Паспорт и правила эксплуатации ГТС разрабатываются, утверждаются его собственником (владельцем) и хранятся у собственника (владельца) в оригинале.
Собственник (владелец) обеспечивает внесение электронных вариантов паспорта и правил эксплуатации в бассейновую водную инспекцию по охране и регулированию использования водных ресурсов для включения в реестр водохозяйственных и гидротехнических сооружений.
41. Определения критериев безопасности ГТС определяется на стадии эксплуатации согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
42. Состав и уровень критериальных значений К1 и К2 определяется на основе многофакторного анализа результатов сопоставления критериальных значений, разработанных в составе проекта, с контролируемыми на ГТС показателями при максимальных нагрузках.
43. Корректировка критериальных значений осуществляется в случаях:
1) после первых двух лет эксплуатации;
2) после реконструкции гидротехнического сооружения, их капитального ремонта, восстановления и изменения условий эксплуатации;

3) пайдалану режимінен шығару немесе консервациялау кезінде;
4) апаттық жағдайлардан кейін түзетіледі.
44. Техникалық қызмет көрсету, жоспарлы жөндеу және жаңғырту жұмыс істеп тұрған ГТҚ-да жүзеге асырылады, олардың көлемі құрылымның қауіпсіздігін қамтамасыз ету және оны қалыпты жағдайда және жұмыс жағдайында ұстау қажеттілігімен айқындалады.
45. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) ГТҚ техникалық жай-күйіне, оның механикалық жабдықтарына, белгіленген пайдалану көрсеткіштерінің тұрақтылығын қамтамасыз ететін жөндеу жұмыстарының көлемдерінің орындалуына, дайындық жұмыстарының толықтығына, жөндеу жұмыстары үшін қажетті қосалқы бөлшектер мен құрылыс материалдарының уақытылы қамтамасыз етілуіне, сондай-ақ жөндеу жұмыстарының мерзімі мен сапасына бақылауды қамтамасыз етеді.
46. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) құрылысжайлардың жай-күйіне сапалы мониторинг жүргізу үшін БӨА сақтау мен дамыту жүйесін қамтамасыз етеді.
47. Істен шыққан аппаратура дәл әрі сенімді ақпарат бере алатын ұқсас құрылғымен ауыстырылуы тиіс.
48. Кодекстің 70-бабында көрсетілген ГТҚ меншік иелері (иеленушілері) оларды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету үшін мынадай:
1) техникалық жай-күйін, оның ішінде жұмыс істеуін инженерлік-техникалық қамтамасыз ету объектілерінің жай-күйін зерттеп-қарау;
2) ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу, негізгі және қосалқы жабдықтарды ауыстыру;
3) суды тұтыну мен ағызуды есепке алуға арналған жабдықтар мен аппаратураларды жарамды күйде ұстап тұру және мемлекеттік аттестаттау мерзімдерін сақтау;
4) материалдық-техникалық ресурстардың қорларын құру шараларын;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында және гидротехникалық құрылысжайларды пайдалану қағидаларында көзделген өзге де шараларды қабылдайды.
49. Гидротехникалық құрылысжайдың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу үшін меншік иесі (иеленуші) зерттеп-қарау графигі мен бағдарламасын әзірлейді.
Құрылысжайдың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау қорытындысы бойынша жөндеу жұмыстарының жоспары жасалады, онда су ысырабын және оның ағып кетуін азайтуға бағытталған іс-шаралар да қамтылуға тиіс.
50. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде қауіптілігі жоғары ГТҚ үшін техникалық жай-күйін зерттеп-қарау көпфакторлы зерттеп-қарау шеңберінде жүргізіледі. Көпфакторлы зерттеп-қарау әр бес жыл сайын жүргізіледі.
Көпфакторлы зерттеп-қарауды жүргізу үшін меншік иесі ГТҚ қауіпсіздік өлшемшарттарын айқындауды және олардың сақталуына жыл сайынғы мониторингті жүргізеді.
4-параграф. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау, консервациялау және жою кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар

3) при выводе из эксплуатации и при консервации;
4) после аварийных ситуаций.
44. На эксплуатируемых ГТС производится техническое обслуживание, плановые ремонты и модернизация, объем которых определяется необходимостью обеспечения безопасности сооружения и поддержания его в исправном и работоспособном состоянии.
45. Собственник (владелец) ГТС обеспечивает контроль за техническим состоянием ГТС, их механического оборудования, выполнения объемов ремонтных работ, обеспечивающих стабильность установленных показателей эксплуатации, полноту выполнения подготовительных работ, своевременное обеспечение запланированных объемов ремонтных работ запасными частями и строительными материалами, а также за сроками и качеством выполненных ремонтных работ.
46. Собственник (владелец) ГТС обеспечивает сохранность и развитие системы КИА для проведения качественного мониторинга состояния сооружений.
47. Вышедшая из строя аппаратура подлежит замене на аналогичную, способную давать достоверную информацию.
48. Собственниками (владельцами) ГТС, указанных в статье 70 Кодекса, для обеспечения их безопасной эксплуатации принимаются следующие меры:
1) обследование технического состояния, в том числе объектов инженерно-технического обеспечения функционирования;
2) проведение текущего и капитального ремонта, замена основного и вспомогательного оборудования;
3) поддержание в исправном состоянии и соблюдение сроков государственной аттестации оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод;
4) создание запасов материально-технических ресурсов;
5) иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и правилами эксплуатации ГТС.
49. Для проведения обследования технического состояния ГТС собственник (владелец) разрабатывает график и программу обследования.
По итогам обследования технического состояния сооружения составляется план ремонтных работ, который содержит мероприятия, направленные на сокращение потерь и утечек воды.
50. Для ГТС, представляющих повышенную опасность при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, обследование технического состояния проводится в рамках многофакторного обследования. Многофакторное обследование проводится каждые пять лет.
Для проведения многофакторного обследования собственником (владельцем) проводится определение критериев безопасности ГТС и ежегодный мониторинг за их соблюдением.
Параграф 4. Требования к обеспечению безопасности при реконструкции, консервации и ликвидации гидротехнических сооружений

51. ГТҚ меншік иесі (иеленушісі) ГТҚ-ны реконструкциялау кезінде, пайдалану шарттары өзгерген жағдайда (нормативтік талаптардың өзгеруі) – ауданның сейсмикалық белсенділігінің жоғарылауы, есептік су шығындарының өзгеруі, құрылысжайлардың жаңадан салынған объектілермен бірлесіп жұмыс істеуі сияқты жағдайларда қажетті қауіпсіздік деңгейі қамтамасыз етеді.
52. Реконструкциялау барысында қалыпты техникалық күйдегі қолданыстағы құрылысжайларды немесе олардың элементтерін барынша пайдалануды көзделеді.
53. Құрылысжайлардың негізгі бөлектері реконструкциялау олардың негізгі пайдалану функцияларын орындауын тоқтатпай жүргізіледі, бұл ретте реконструкциялаланатын объектілерді де, су торабын да райдаланудың жобалау режимдері мен жағдайларын уақытша шектеуге жол беріледі. Бұл шектеулер тұтастай алғанда жобалау құжаттамасында негізделеді және реконструкцияланатын құрылысжайдың авариялық жағдайға жол берілетін тәуекелінің деңгейін төмендетпеу қажет.
54. ГТҚ-ны реконструкциялау жұмыстарының бағдарламасын әзірлеу құрылысжайлардың жай-күйі мен пайдаланылып жатқан ГТҚ-да авариялар туындау тәуекелін (қауіпсіздік деңгейін) бағалау негізінде жүзеге асырылады.
55. Пайдаланылып жатқан ГТҚ-ны реконструкциялау оның техникалық жай-күйін және жұмыс істеу шарттарының ықтимал өзгерістерін ескеретін жобалық шешімдер негізінде жүзеге асырылады.
56. ГТҚ-ны консервациялау және жою бұл жұмыстар жүргізілетін кезеңде олардың қауіпсіздігінің рұқсат етілген деңгейін қамтамасыз ететін жобалық шешімдер негізінде жүзеге асырылады.
57. Консервацияланған ГТҚ-ның қауіпсіз жай-күйіне меншік иесі (иеленушісі) қамтамасыз ететін тұрақты техникалық бақылау жүргізіледі.
58. ГТҚ-ны толық немесе ішінара жою, сондай-ақ оны қайта құруды қоса алғанда, басқа мақсаттарда пайдалану жобалық шешімдер негізінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырылады.
59. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында ГТҚ-ны жою процесін бастамас бұрын су қоймасын босату, сондай-ақ ГТҚ мен жабдықты барлық энергия көздерінен ажырату жүзеге асырылады.
Гидротехникалық
құрылысжайлардың
қауіпсіздігі туралы
регламентінің
1 қосымшасы
Гидротехникалық құрылысжайлары қауіпсіздігінің өлшемшарттары
р/с №
Өлшемшарттар
Өлшемшарттың бақыланатын техникалық көрсеткішін өлшеу әдісі
Бақыланатын көрсеткішті өлшейтін техникалық құралдар
Өлшеудің кезеңділігі*
Мониторинг нәтижесі
К өлшенген көрсеткішінің мәні

51. При реконструкции ГТС собственники (владелец) обеспечивает необходимый уровень безопасности в случае изменения условий эксплуатации (изменения нормативных требований) – повышения сейсмичности района, изменения расчетных расходов воды, работы сооружений в комплексе с вновь построенными объектами.
52. При реконструкции предусматривается максимальное использование существующих сооружений или элементов сооружений, находящихся в нормальном эксплуатационном состоянии.
53. Реконструкцию основных частей сооружений производится без прекращения выполнения ими основных эксплуатационных функций, при этом допускается временное ограничение проектных режимов и условий эксплуатации как реконструируемых объектов, так и гидроузла в целом. Эти ограничения обосновываются в проектной документации и не должны снижать уровня допустимого риска аварии реконструируемого сооружения.
54. Разработку программы работ по реконструкции ГТС производится на основе оценки состояния сооружений и уровня риска аварии (уровня безопасности) эксплуатируемого ГТС.
55. Реконструкция эксплуатируемого ГТС производится на основании проектных решений, учитывающих его состояние и возможное изменение условий работы.
56. Консервация и ликвидация ГТС производится на основании проектных решений, обеспечивающих в период производства работ по консервации и ликвидации допустимый уровень их безопасности.
57. За безопасным состоянием законсервированного ГТС осуществляется постоянный технический контроль, который обеспечивает собственник (владелец) ГТС.
58. Ликвидация ГТС с целью полного или частичного уничтожения, а также использования по иному назначению, включая перестройку, осуществляется по проекту с обеспечения его безопасности.
59. В целях обеспечения безопасности до начала процесса ликвидации ГТС осуществляется сработка водохранилища, а также отключения ГТС и оборудование от любых источников энергии.
Приложение 1
к Регламенту о безопасности
гидротехнических сооружений
Критерии безопасности гидротехнических сооружений
№ п/п
Критерии
Способ измерения контролируемого технического показателя критерия
Технические средства измерения контролируемого показателя
Периодичность измерений
Результат мониторинга
Значение измеренного показателя К

К1, К2 көрсеткішінің өлшем-шарттық мәні
1
2
3
4
5
6
7
1. Бетонды ГТҚ үшін (гравитациялық, контрфорсты, арқалы бөгеттер)
1.
Құрылысжай мен оның табанының тік жылжуы (шөгуі)
Үстіңгі маркаларды нивелирлеу
Үстіңгі маркалар, жұмысшы және іргетасты реперлер
жылына 2 рет
миллиметр
миллиметр
2.
Құрылысжай мен оның табандарының көлденеңінен жылжуы
Тұстамалар бойынша триангуляция, шамды алыстан шамалайтын байқаулар
Жұмысшы реперлер, визирлі маркалар, шамды алыстан шамалайтын байқау маркалары
жылына 2 рет
миллиметр
миллиметр
3.
Құрылысжайлардың және оның табанының кернеуі
Деформацияларды, құрылысжайлардың және оның табанының кернеуін қашықтықтан өлшеу
Сызықтық деформацияны өлшейтін түрлендіргіштер, ішекті типті күштер
айына 1 рет
килограмм/шаршы сантиметр, МегаПаскаль
килограмм/шаршы сантиметр, МегаПаскаль
4.
Бетонды құрылысжайдың табанындағы түйіскен кернеу
Бақыланатын алаңға келетін күшті қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті күштерді өлшейтін түрлендіргіштер
айына 1 рет
килограмм/шаршы сантиметр, МегаПаскаль
килограмм/шаршы сантиметр, МегаПаскаль
5.
Құрылысжайдың секцияаралық жапсарларын ашу
Жапсарлардың ашылуын қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
айына 3 рет
миллиметр
миллиметр
6.
Құрылысжайдың секцияаралық жапсарлары бойынша секциялардың өзара жылжуы
Бөгет секцияларының өзара жылжуын тікелей өлшеу
Қайта жаңғыртылған щелемер, штангенщелемер
айына 3 рет
миллиметр
миллиметр
7.
Жартас пен құрылысжайдың түйісі бойынша жарықтың үйкелу шамасы
Жартас пен құрылысжайдың түйісі бойынша жапсардың ашылуын қашықтық өлшеу
Сызықтық деформацияны, ішекті типті сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
айына 3 рет
миллиметр
миллиметр
8.
Құрылысжайдағы жарықтар мен блокаралық жапсарларды ашу
Жарықтардың, блокаралық жапсарлардың ашылуын қашықтықтан өлшеу
Сызықтық деформацияны, ішекті типті сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
айына 3 рет
миллиметр
миллиметр
9.
Құрылысжай бетонының және оның табанының температурасы
Бетон температурасын қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті температураны өлшейтін түрлендіргіштер
айына 3 рет
Цельсий градус
Цельсий градус
10.
Дренажды құрылғыларға түсетін немесе жоғарғы бетіне шығатын сүзілу шығыстары
Шығыстарды қашықтықтан өлшеу, немесе өлшейтін суағарда су деңгейін тікелей өлшеу
Сұйықтық деңгейін өлшейтін түрлендіргіштер, өлшегіш рейка
айына 3 рет
секундына литр
секундына литр
11.
Құрылысжайлардың табанындағы және жағалау қабысуларындағы пьезометриялық қысым
Құрылысжайлардың табанында пьезометриялық деңгейлерді тура немесе қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті қысымды өлшейтін түрлендіргіштер, үлгілік манометрлер
айына 3 рет
метр
метр
12.
Құрылысжайлардың табанындағы пьезометриялық градиенттер, мөлшерсіз
Құрылысжайлар табанында өлшенген қысымдар бойынша есептеледі
-
айына 3 - рет
Мөлшерсіз көлем
Мөлшерсіз көлем
13.
Құрылысжайлардың және оның табанының сейсмикалық толқуының параметрлері
Толқулар жеделдеуін, амплитудасын автоматтық күту режимінде өлшеу
Сейсмометрикалық аппаратура
үнемі
секундына герц
секундына герц
14.
Төменгі бьефте арнаның шайылу сипаттамасы
Сүңгуірлер немесе эхолоттардың көмегімен шаю шұңқырларын тура өлшеу
Эхолоттар, өлшейтін ленталар
жылына 1 рет
метр, шаршы метр
метр, шаршы метр
15.
Құбылмалы деңгейдің белдеуінде бетонның бұзылуы
Бетонның бұзылу тереңдігін тура өлшеу
Сағат типті индикатор базасындағы деформометр
жылына 2 рет
миллиметр
миллиметр
16.
Бетонның ірі толықтырушыларының реакциялық қасиеттері салдарынан бетонның бұзылуы
Бетонның бұзылу тереңдігін тура өлшеу
Сағат типті индикатор базасындағы деформометр
жылына 2 рет
миллиметр
миллиметр

Критериальное значение показателей К1, К2
1
2
3
4
5
6
7
1. Для бетонные ГТС (гравитационных, контрфорсных, арочных плотин)
1.
Вертикальные перемещения (осадки) сооружения и его основания
Нивелирование поверхностных марок
Поверхностные марки, рабочие и фундаментальные реперы
2 раза в год
миллиметр
миллиметр
2.
Горизонтальные перемещения сооружения и его основания
Триангуляция, визирование по створам, светодальномерные наблюдения
Рабочие реперы, визирные марки, марки для светодальномерных наблюдений
2 раза в год
миллиметр
миллиметр
3.
Напряжения в сооружении и его основании
Дистанционные измерения деформаций, напряжений в сооружении и его основании
Измерительные преобразователи линейных деформаций, силы струнного типа
1 раз в месяц
килограмм/квадратный сантиметр, МегаПаскаль
килограмм/квадратный сантиметр, МегаПаскаль
4.
Контактные напряжения в подошвах бетонного сооружения
Дистанционные измерения силы на контролируемую площадь
Измерительные преобразователи силы струнного типа
1 раз в месяц
килограмм/квадратный сантиметр, МегаПаскаль
килограмм/квадратный сантиметр, МегаПаскаль
5.
Раскрытие межсекционных швов сооружения
Дистанционные измерения раскрытия шва
Измерительные преобразователи линейных перемещений струнного типа
3 раза в месяц
миллиметр
миллиметр
6.
Взаимные смещения секций по межсекционным швам сооружения
Прямые измерения взаимного смещения секций плотины
Модернизированый щелемер, штангенщелемер
3 раза в месяц
миллиметр
миллиметр
7.
Величина ростирания трещины по контакту сооружения со скалой
Дистанционные измерения раскрытия шва по контакту сооружения со скалой
Измерительные преобразователи линейных перемещений струнного типа
3 раза в месяц
миллиметр
миллиметр
8.
Раскрытие трещин и межблочных швов в сооружении
Дистанционные измерения раскрытия трещин, межблочных швов
Измерительные преобразователи линейных деформаций, перемещений струнного типа
3 раза в месяц
миллиметр
миллиметр
9.
Температура бетона сооружения и его основания
Дистанционные измерения температуры бетона
Измерительные преобразователи температуры струнного типа
3 раза в месяц -
градусов Цельсия
градусов Цельсия
10.
Фильтрационные расходы, поступающие в дренажные устройства или выходящие на поверхность
Дистанционные измерения расхода или прямые измерения отметки уровня воды на мерном водосливе
Измерительные преобразователи уровня жидкости, мерная рейка
3 раза в месяц
литр в секунду
литр в секунду
11.
Пьезометрические напоры в основании сооружения и береговых примыканиях
Прямые или дистанционные измерения пьезометрических уровней в основании сооружения
Измерительные преобразователи давления струнного типа, образцовые манометры
3 раза в месяц
метр
метр
12.
Пьезометрические градиенты в основании сооружения
Вычисляются по измеренным напорам в основании сооружения
-
3 раза в месяц
Безразмерная величина
Безразмерная величина
13.
Параметры сейсмических колебаний сооружения и его основания частота
Измерения в ждущем автоматическом режиме ускорений, амплитуды колебаний
Сейсмометрическая аппаратура
Постоянно
герц, секунда
герц, секунда
14.
Характеристики размыва русла в нижнем бьефе
Прямые измерения воронки размыва с помощью эхолота или водолазов
Эхолоты, мерные ленты
1 раз в год
метр, квадратный метр
метр, квадратный метр
15.
Разрушение бетона в зоне переменного уровня
Прямые измерения глубины разрушения бетона
Деформометр на базе индикатора часового типа
2 раза в год
миллиметр
миллиметр
16.
Разрушение бетона вследствие реакционных свойств крупного заполнителя бетона
Прямые измерения глубины разрушения бетона
Деформометр на базе индикатора часового типа
2 раза в год
миллиметр
миллиметр

2. Топырақты материалдардан жасалған құрылысжайлар (бөгеттер, дамбалар)
17.
Құрылысжайдың қыры мен оның табанының тік жылжуы
Үстіңгі маркаларды, тереңдіктегі маркаларды ниверлеу
Үстіңгі, тереңдіктегі маркалар, жұмысшылар және іргетасты реперлер
жылына 2 рет
миллиметр
миллиметр
18.
Құрылысжайлар қырларының көлденеңінен ығысуы
Тұстамалар бойынша триангуляция, шамды алыстан шамалайтын бақылаулар
Жұмысшы және іргетасты реперлер, визирлі маркалар, шамды алыстан өлшеуге арналған маркалар
жылына 2 рет
миллиметр
миллиметр
19.
Құрылысжайдың сутірек элементтеріндегі және оның табанындағы булы қысым
Құрылысжайдың сутірек элементтерінде булы қысымды қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті қысымды өлшейтін түрлендіргіштер
айына 3 рет
МегаПаскаль
МегаПаскаль
20.
Дренажды құрылғыларға түсетін немесе жоғары бетіне шығатын сүзілу шығыстар
Шығыстарды қашықтықтан өлшеу немесе өлшейтін суағарда су деңгейін тікелей өлшеу
Сұйықтық деңгейін өлшейтін түрлендіргіштер, ультрадыбысты шығысты өлшеуіштер, өлшегіш рейка
айына 3 рет
Секундына литр
Секундына литр
21.
Құрылысжайлардың денесіндегі, жағалау қабысуларындағы сүзігілену ағынының депрессиялық бетінің белгісі
Пьезометриялық деңгейді қашықтықтан өлшеу немесе пьезометриялық деңгейінің белгілерін тура өлшеу
Ішекті типті қысымды өлшейтін түрлендіргіштер, қысымды және қысымсыз пьезометрлер, үлгілік манометрлер, жартылдағыштар, деңгей өлшеуіштер
айына 3 рет
метр
метр
22.
Құрылысжайдың сутірек элементтеріндегі, табанындағы қысым градиенттері, өлшеусіз
Құрылысжайдың және оның табанында өлшенген пьезометрикалық қысымдар бойынша есептеледі
-
айына 3 рет
Өлшеусіз
Өлшеусіз
23.
Құрылысжайдың және оның табанының температурасы
Құрылысжайдың және оның табанының температурасын қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті температураны өлшейтін түрлендіргіштер
айына 3 рет
Цельсий градус
Цельсий градус
24.
Құрылысжайлардың және оның табанының сейсмикалық толқуының параметрлері
Толқулар жеделдеуін, амплитудасын автоматтық күту режимінде өлшеу
Сейсмометрикалық аппаратура
үнемі
секундына герц
секундына герц
25.
Құрылысжайдың сыртында төменгі бьефте грифондардың болуы
Сүзгілену шығыстарын өлшеу
Суағардың бетінен судың деңгейін өлшеуге арналған рейкамен өлшеулі су ағызу
айына 3 рет
Секундына литр
Секундына литр
26.
Ашық-жасыл шөпті жамылғымен төменгі беткейде аймақтардың болуы
Аймақтар алаңдарын өлшеу
Рулетка
айына 3 рет
Шаршы метр
Шаршы метр
27.
Бөгеттің қырқасында және жотасында отыру шұңқырлардың пайда болуы
Шұңқырдың диаметрін, алаңын және тереңдігін өлшеу
Рулетка
айына 3 рет
Сантиметр, шаршы метр
Сантиметр, шаршы метр
28.
Бөгеттің қырқасында тік және көлденең жарықтардың пайда болуы
Жарықтардың ашылуын және ұзындыған өлшеу
Рулетка
айына 3 рет
метр, миллиметр
метр, миллиметр

2. Сооружения из грунтовых материалов (плотины, дамбы)
17.
Вертикальные перемещения (осадки) гребня сооружения и его основания
Нивелирование поверхностных марок, глубинных марок
Поверхностные, глубинные марки, рабочие и фундаментальны реперы
2 раза в год
миллиметр
миллиметр
18.
Горизонтальные смещения гребня сооружения, мм
Триангуляция, визирование по створам, светодальномерные наблюдения
Рабочие и фундаментальны реперы, визирные марки, марки для светодальномерных измерений
2 раза в год
миллиметр
миллиметр
19.
Паровое давление в водоупорных элементах сооружения и его основания
Дистанционные измерения парового давления в водоупорных элементах сооружения
Измерительные преобразователи давления струнного типа
3 раза в месяц
МегаПаскаль
МегаПаскаль
20.
Фильтрационные расходы, поступающие в дренажные устройства или выходящие на поверхность
Дистанционные измерения расходов или прямые измерения отметок уровня воды на мерном водосливе
Измерительные преобразователи уровня жидкости, ультразвуковые расходомеры, мерные рейки
3 раза в месяц
литр в секунду
литр в секунду
21.
Отметки депрессионной поверхности фильтрационного потока в теле сооружения, береговых примыканиях
Дистанционные измерения пьезометрических уровней или прямые измерения отметок пьезометрических уровней
Измерительные преобразователи давления струнного типа, напорные и безнапорные пьезометры, образцовые манометры, хлопушки, уровнемеры
3 раза в месяц
метр
метр
22.
Градиенты напора в водоупорных элементах сооружения основания, безразмерно
Вычисляются по измеренным пьезометрическим напорам в сооружении и его основании
-
3 раза в месяц
Без-размерно
Безразмерно
23.
Температура сооружения и его основания
Дистанционные измерения температуры сооружения и его основания
Измерительные преобразователи температуры струнного типа
3 раза в месяц
градусов Цельсия
градусов Цельсия
24.
Параметры сейсмических колебаний сооружения и его основания
Измерения в ждущем автоматическом режиме ускорений, амплитуды колебаний
Сейсмометрическая аппаратура
Постоянно
герц, секунда
герц, секунда
25.
Наличие рифонов в нижнем бьефе за сооружением
Измерения фильтрационного расхода
Мерный водослив с рейкой для измерения уровня воды над водосливом
3 раза в месяц
литр в секунду
литр в секунду
26.
Наличие зон на низовом откосе с ярко-зеленым травяным покровом
Измерения площади зон
Рулетка
3 раза в месяц
квадратный метр
квадратный метр
27.
Появление просадочных воронок на гребне и откосах плотины
Измерение диаметра, площади и глубины воронки
Рулетка
3 раза в месяц
см, квадратный метр
см, квадратный метр
28.
Появление продольных и поперечных трещин на гребне плотины
Измерение протяженности и раскрытия трещин
Рулетка
3 раза в месяц
метр, миллиметр
метр, миллиметр

3. Үстіңгі және төменгі бьефтерде топырақтың қабысуы
29.
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтерде тігінен ығысуы
Үстіңгі және терең маркаларын нивелирлеу
Үстіңгі және терең маркалар
жылына 4 рет
миллиметр
миллиметр
30.
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтердегі көлденең ығысу
Триангуляция, шамды алыстан шамалайтын байқаулар
Реперлер, маркалар
жылына 4 рет
миллиметр
миллиметр
31.
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтердегі жер асты сулардың деңгейі
Пьезометрикалық деңгейлерді өлшеу
Пьезометрлер, деңгей өлшеуіштер, жартылдағыштар
айына 1 рет
метр
метр
32.
Сырғыма және отыру жарықтарының пайда болуы
Ұзындығын, енін, тереңдігін суреттеу өлшеу
Рулетка
айына 3 рет
Метр, сантиметр
Метр, сантиметр
33.
Артық ылғалдану аймақтарының болуы
Су шыққан алаңдарды өлшеу
Рулетка
айына 3 рет
Шаршы метр
Шаршы метр
34.
Төменгі бьефте жер асты суларының жинақталған шығуларының болуы
Сүзгілену шығыстарын өлшеу
Өлшейтін суағар
тәулігіне бір рет
Секундына литр
Секундына литр
35.
Топырақтың суффозиондық шығуының болуы
Жүзінді санын өлшеу
Өлшейтін ыдыс
айына 3 рет
Литріне грамм
Литріне грамм
36.
Отыру және суффозиондық шұңқырлардың болуы
Суреттеу, шұңқырлардың санын және көлемін өлшеу
Рулетка
айына 3 рет
метр
метр
37.
Криогенді деформацияның болуы
Деформация сипаты, мөлшері, таралу алаңы
-
жылына бір рет
метр
метр
Жүктеу
Ескертпе: * ГТҚ-ның меншік иесі көрсетілген кезеңде, I, II, III класты ГТҚ-ны 5 жылдан астам, ГТҚ-ның IV класын 10 жылдан астам пайдалану тәжірибесі болған жағдайда, сондай-ақ ГТҚ конструкциясын негізге ала отырып, өлшеулер санын ұлғайтады.
Гидротехникалық
құрылысжайлардың
қауіпсіздігі туралы
регламентінің
2 қосымшасы
Гидротехникалық құрылысжайларының негізгі бөліктерінің өлшемшарттық мәндері
1. Бетон ГТҚ шөгуінің өлшемшарттық мәндері:
1) ГТҚ табанының астындағы орташа қысым кезінде және негіз топырағының есептік кедергісінен көп болған кезде, жоба сатысындағы К1 шөгіндісінің критериалдық мәндері топырақ деформациясының серпімділік сипатын, кеңістіктік қауырт жай-күйін, ҚР ҚН құрылыс нормаларына сәйкес құрылыс салу кезектілігін ескеретін сандық әдістермен айқындалатын есептік мәндерге тең 3.04-03-2018 "Гидротехникалық құрылыстардың негіздері";
2) ГТҚ қалыпты пайдалану жағдайларында уақыт бойынша шөгінділердің өзгеруі заттай бақылаулардың деректерін статикалық өңдеуге негізделген болжамды модельдер бойынша айқындалады;
3) К1 шөгіндісінің өлшемдік мәндері құрылыстың негізіне немесе оның инженерлік-геологиялық қасиеттеріне жүктемелердің шамаларымен ерекшеленетін және шөгінділерді өлшеу құралдарымен жарақталған ГТҚ секциялары үшін айқындалады;

3. Грунтовые примыкания, в верхнем и нижнем бьефах
29.
Вертикальные смещения в оползневых и потенциально неустойчивых массивах
Нивелирование поверхностных и глубинных марок
Поверхностные и глубинные марки
4 раза в год
миллиметр
миллиметр
30.
Горизонтальные смещения оползневых и потенциально неустойчивых массивов
Триангуляция, светодальномерные наблюдения
Реперы, марки
4 раза в год
миллиметр
миллиметр
31.
Уровень грунтовых вод в оползневых и потенциально неустойчивых массивах, м
Измерения пьезометрических уровней
Пьезометры, уровнемеры, хлопушки
1 раз в месяц
метр
метр
32.
Появление оползневых и просадочных трещин
Зарисовка, измерение протяженности ширины, глубины
Рулетка
3 раза в месяц
метр, сантиметр
метр, сантиметр
33.
Наличие зон избыточного увлажнения
Измерение площади водопроявлеий
Рулетка
3 раза в месяц
квадратный метр
квадратный метр
34.
Наличие сосредоточенных выходов подземных вод в нижнем бьефе
Измерение фильтрационного расхода
Мерный водослив
Раз в сутки
литр в секунду
литр в секунду
35.
Наличие суффозионного выноса грунта
Измерение количества взвеси
Мерный сосуд
3 раза в месяц
грамм на литр
грамм на литр
36.
Наличие просадочных и суффозионных воронок
За рисовка, измерение количества и размеров воронок
Рулетка
3 раза в месяц
метр
метр
37.
Наличие криогенных деформаций
Характер деформации, размеры, площадь распространения
-
Раз в год
метр
метр
Примечание: * Собственник (владелец) ГТС увеличивает количество измерений в указанный период, в случае опыта эксплуатации ГТС I, II, III классов более 5 лет, IV класса ГТС более 10 лет, а также исходя от конструкции ГТС.
Приложение 2
к Регламенту о безопасности
гидротехнических сооружений
Критериальные значения основных частей гидротехнических сооружений
1. Критериальные значения осадки бетонных ГТС:
1) при среднем давлении под подошвой ГТС и которое больше расчетного сопротивления грунта основания, критериальные значения осадок К1 на стадии проекта равны расчетным значениям, определяемым численными методами, учитывающими упругопластический характер деформирования грунтов, пространственное напряженное состояние, последовательность возведения сооружения в соответствии со строительными нормами СН РК 3.04-03-2018 "Основания гидротехнических сооружений";
2) в условиях нормальной эксплуатации ГТС изменения осадок во времени определяются по прогнозным моделям, основанным на статической обработке данных натурных наблюдений;
3) критериальные значения осадок К1 определяются для секций ГТС, отличающихся величинами нагрузок на основание сооружения или его инженерно-геологическими свойствами и оснащенных средствами измерения осадок;

4) құрылыстың тұнбасы құрылыстың ұзындығы бойынша біркелкі болған және оның қауіпсіздігі үшін қандай да бір қауіп тудырмайтын жағдайларда, негіздегі болжанбаған қолайсыз процестердің ықтимал дамуын (топырақтың физикалық-механикалық сипаттамаларының өзгеруі, химиялық немесе механикалық суффозия) анықтау мақсатында Уақыт өте келе шөгінділер қарқындылығының өзгеруін бақылауға басты назар аударылады.
2. Жоғары бетон бөгеттерінің жоталарының көлденең қозғалыстарының өлшемшарттық мәндері:
1) бөгет жотасының көлденең қозғалуының К1 өлшемшарт мәндеріне бірінші жақындау ретінде құрылыс механикасы, серпімділік теориясы, икемділік теориясы әдістерімен, жобада қабылданған бөгет пен негіздің физикалық-механикалық сипаттамалары кезіндегі жүктемелердің негізгі үйлесіміне есептеумен алынған шама қабылданады;
2) бөгет жотасының көлденең орын ауыстыруының К1, К2 өлшемшарт мәндері бөгетті пайдалану процесінде бөгет бетоны мен негіздің нақты физикалық-механикалық сипаттамаларын, сондай-ақ нақты құрылысжай жұмысының анықталған заңдылықтарын ескере отырып, бақылау есептері негізінде нақтыланады;
3) бетонды бөгеттер жотасының көлденең жылжуының К1 және К2 өлшемшарттық мәндерін нақтылау үшін су қоймасындағы су деңгейінен (К1 үшін қалыпты төменгі деңгей және К2 үшін фортификацияланған төменгі деңгей), сыртқы орта температурасынан көлденең ауысудың эмпирикалық тәуелділігін белгілеу мақсатында статистикалық әдісті қолданады:
u = f [H (t), t (T); Т],
(1)
онда:
u – бөгет жотасының көлденең жылжуы;
Н – жоғарғы бьеф деңгейі;
t – температура;
Т – уақыт.
5) көлденең ауысулардың К1, K2 нақтыланған өлшемшарттық мәндері үшін су қоймасы суының әсерінен ең жоғары және ең аз ауысулар температуралық әсерлерден ең жоғары және ең аз ауысулар фаза бойынша сәйкес келеді деген болжамда олардың болжанатын экстремалды мәндерінің шамасы қабылданады;
6) бөгет жотасының өлшенген орын ауыстырулары барлық жағдайларда К1, К2 өлшемшарттық мәндерінен аспайды. Болжанып отырған орын ауыстырулардан өлшенген асып кету құрылысжай жұмысында ауытқулардың пайда болуы туралы куәландыратын болады және бұл ретте құрылысжайдың жай-күйі ықтимал қауіпті (егер К1 мәні асып кетсе) және авария алдындағы (егер К2 мәні асып кетсе) ретінде бағаланады.
3. Бетондағы кернеудің өлшемшарт мәндері:
1) жоба сатысында бөгеттің бақыланатын нүктелерінде бетондағы К1 және К2 кернеулерінің өлшемшарттық мәндері үшін негізгі К1 есептеуімен немесе К2 жүктемелерінің ерекше үйлесімділігімен немесе модельдерді сынаумен алынған кернеулердің шамасы қабылданады. III және IV класты бөгеттер бетонындағы кернеудің шамасы жалпақ немесе көлемді схемалар бойынша серпімділік теориясы әдістерімен құрылыс механикасы, I және II класты бөгеттер әдістерімен анықталады;

4) в случаях, когда осадка сооружения равномерная по длине сооружения и не вызывает каких-либо опасений за его безопасность, основное внимание уделяется контролю изменений интенсивности осадок во времени с целью обнаружения возможного развития непредвиденных неблагоприятных процессов в основании (изменение физико-механических характеристик грунта, химическая или механическая суффозия).
2. Критериальные значения горизонтальных перемещений гребня высоких бетонных плотин:
1) в качестве первого приближения за критериальные значения К1 горизонтального перемещения гребня плотины принимается величина, полученная расчетом на основное сочетание нагрузок методами строительной механики, теории упругости, пластичности в соответствии с принятыми в проекте физико-механических характеристиках плотины и основания;
2) критериальные значения К1, К2 горизонтальных перемещений гребня плотины уточняются в процессе эксплуатации плотины на основе контрольных расчетов с учетом фактических физико-механических характеристик бетона плотины и основания, а также выявленных закономерностей работы сооружения;
3) для уточнения критериальных значений К1 и К2 горизонтальных перемещений гребня бетонных плотин используют статистический метод с целью установления эмпирической зависимости горизонтальных перемещений от уровня воды в водохранилище (нормальный подпертый уровень для К1 и форсированный подпертый уровень для К2, температуры внешней среды) и времени:
u = f [H (t), t (T); Т],
(1)
где:
u – горизонтальные перемещения гребня плотины;
Н – уровень верхнего бьефа;
t – температура;
Т – время;
5) за уточненные критериальные значения K1, K2 горизонтальных перемещений гребня бетонных плотин принимаются прогнозные величины в предположении, что максимальные и минимальные перемещения от давления воды в водохранилище совпадают по фазе с максимальными и минимальными перемещениями от температурных воздействий;
6) измеренные перемещения гребня плотины во всех случаях не должны превышать критериальных значений К1, К2. Превышение измеренных перемещений над прогнозируемыми будет свидетельствовать о появлении аномалии в работе сооружения, и состояние сооружения при этом оценивается как потенциально опасное (если превышено значение К1) и как предаварийное (если превышено значение К2).
3. Критериальные значения напряжения в бетоне:
1) за критериальные значения К1 и К2 напряжений в бетоне в контролируемых точках плотины на стадии проекта принимаются величины напряжений, полученные расчетом на основное К1 или особое сочетание нагрузок К2 или испытанием моделей. Величины напряжений в бетоне плотин III и IV классов определяются методами строительной механики, плотин I и II классов методами теории упругости;

2) пайдалану кезеңінде бетондағы кернеулердің К1 өлшемшарттық мәндері бөгет бетонының нақты физикалық-механикалық сипаттамаларын ескере отырып, тексеру есептеулерінің нәтижелері бойынша нақтыланады.
Бетондағы кернеудің өлшемшарттық мәндерін нақтылау үшін болжамды математикалық модельдерді қолдану ұсынылады.
Қималарының беріктігі бетонның сығылуға кедергісімен анықталатын бетон бөгеттерінің барынша көп жүктелген аймақтары үшін бетондағы кернеудің К1 және К2 өлшемшарттық мәні ретінде бетонның сығылуға есептік кедергісі алынады;
3) қималарының беріктігі жарықтар болмаған жағдайда бетонның созылуға кедергісімен анықталатын бетон бөгеттер үшін бетондағы кернеудің К1 және К2 өлшемшарттық мәндері ретінде бетонның созылуға есептелген кедергісі қабылданады.
4. Құрылысжайлардың темірбетон конструкцияларының арматурасындағы кернеудің өлшемшарттық мәндері:
1) қимасының беріктігі арматураның созылуына кедергісімен анықталатын және жарықтардың ашылуын шектеу талабы енгізілмейтін темір-бетон конструкцияларының барынша жүктелген аймақтары үшін арматурадағы кернеудің К1 өлшемшарттық мәні ретінде шекті жай-күйлер үшін арматураның созылуға есептік кедергісі қабылданады;
2) қимасының беріктігі созылған арматура бойынша анықталатын, ал жарықтардың ашылуының ені шектелген темір-бетон конструкциялар үшін арматурадағы К1 кернеуінің өлшемшарттық мәндері үшін жарықтардың ашылуының шекті рұқсат етілген еніне сүйене отырып есептелген арматурадағы кернеулер қабылданады;
3) пайдалану кезеңінде арматурадағы К1 кернеуінің өлшемшарттық мәндері бетонның, арматураның нақты физикалық-механикалық сипаттамаларын, арматуралау пайызын және қолданыстағы жүктемелерді ескере отырып, тексеру есептеулерінің нәтижелері бойынша нақтыланады.
5. Бетон бөгеттерінің негізіндегі пьезометриялық су деңгейлері жағдайының өлшемшарттық мәндері:
1) бетон бөгеттердің табанына қарсы басу мәндерін анықтау үшін олардың орнықтылығын электрогидродинамикалық ұқсастықтар (бұдан әрі – ЭГДҰ) әдісімен немесе есептеулермен жүктемелердің негізгі және ерекше үйлесуі кезінде және сүзгілеуге қарсы немесе дренаждық құрылғылардың бірі бұзылған кезде пьезометриялық деңгейлердің жағдайы анықталады;
2) жоба сатысында бетон бөгеттері негізінде пьезометриялық деңгейлердің К1 және К2 өлшемшарттық мәндері ретінде ЭГДҰ әдісімен немесе есептеумен алынған пьезометриялық деңгейлердің мәндері қабылданады (К1 – жүктемелердің негізгі үйлесімі кезінде, К2 – понурдың монолиттілігінің бұзылуы кезінде жүктемелердің ерекше үйлесімі кезінде);
3) пьезометриялық деңгейлер жағдайының қалыпты пайдалану кезеңі үшін олардың өлшемшарттық мәндерін көрсететін уақыт бойынша нақты бақылау деректерін статистикалық өңдеуге негізделген болжамды регрессиялық үлгілер бойынша анықталады;

2) в эксплуатационный период критериальные значения К1 напряжений в бетоне уточняются по результатам поверочных расчетов с учетом фактических физико-механических характеристик бетона плотины.
Для уточнения критериальных значений напряжений в бетоне рекомендуется использовать прогнозные математические модели.
Для максимально нагруженных зон бетонных плотин, прочность сечений которых определяется сопротивлением бетона сжатию, за критериальное значение К1 и К2 напряжения в бетоне принимается расчетное сопротивление бетона сжатию;
3) для бетонных плотин, прочность сечений которых определяется сопротивлением бетона растяжению при условии отсутствия трещин, за критериальные значения К1 и К2 напряжения в бетоне принимаются расчетные сопротивления бетона на растяжение.
4. Критериальные значения напряжения в арматуре железобетонных конструкций сооружений:
1) для максимально нагруженных зон железобетонных конструкций, прочность сечения которых определяется сопротивлением арматуры растяжению и не вводится требование ограничения раскрытия трещин, за критериальное значение К1 напряжения в арматуре принимается расчетное сопротивление арматуры растяжению для предельных состояний;
2) для железобетонных конструкций, прочность сечения которых определяется по растянутой арматуре, а ширина раскрытия трещин ограничена, за критериальные значения К1 напряжений в арматуре принимаются напряжения в арматуре, вычисленные исходя из предельно допустимой ширины раскрытия трещин;
3) в эксплуатационный период критериальные значения К1 напряжений в арматуре уточняется по результатам поверочных расчетов с учетом фактических физико-механических характеристик бетона, арматуры, процента армирования и действующих нагрузок.
5. Критериальные значения положения пьезометрических уровней воды в основании бетонных плотин:
1) для определения значений противодавления на подошву бетонных плотин для оценки их устойчивости методом электрогидродинамической аналогий (далее – ЭГДА) или расчетами определяется положение пьезометрических уровней при основном и особом сочетании нагрузок, а также в случае нарушения одного из противофильтрационных или дренажных устройств;
2) за критериальные значения К1 и К2 положения пьезометрических уровней в основании бетонных плотин на стадии проекта принимаются значения пьезометрических уровней, полученные расчетом или методом ЭГДА для К1 – при основном сочетании нагрузок, К2 – при особом сочетании нагрузок при нарушении монолитности понура;
3) для периода нормальной эксплуатации ГТС изменения критериальных значений пьезометрических уровней во времени, определяются по прогнозным регрессионным моделям, основанным на статистической обработке данных натурных наблюдений;

4) К1 пьезометриялық деңгейлері жағдайының өлшемшарт мәндері 2s-ге тең сенімгерлік интервал кезінде регрессиондық модель бойынша болжанатын тең, ал К2 пьезометриялық деңгейлері жағдайының өлшемшарт мәндері 3s-ге тең сенімгерлік интервал кезінде регрессиондық модель бойынша болжанатын тең деп қабылданады;
5) понуры бар бетон бөгеті негізінде пьезометриялық деңгейлердің орналасуының диагностикалық көрсеткіштері ретінде понур соңында пьезометриялық деңгейлердің мәнін қабылдау ұсынылады. Үстіңгі тістің және дренаждың жұмысқа қабілеттілігін бақылау үшін – бетон бөгетінің төменгі тісінің алдындағы пьезометриялық деңгейлер.
6. Топырақ бөгеттері жауын-шашынының өлшемшарттық мәні:
1) бөгеттің шөгуінің өлшемшарттардың тағайындау кезінде жүктеме әсерінен топырақты тығыздау бойынша геомеханиканың негізгі заңдылықтары қолданылады;
2) топырақ бөгеті қалыпты жұмыс істеген кезде оның шөгуінің барысы тегіс өшетін сипатта болуы тиіс. Бұл ретте жыл сайын жауын-шашын өсуінің қарқындылығы немесе өлшеу циклі (жылдың белгілі бір уақытында және бірдей жағдайларда орындалатын) нөлге ұмтыла отырып, азаяды. t уақыттың кез келген сәтінде нақты (өлшенген) шөгу жүктемелердің негізгі және ерекше үйлесімі үшін есептік мәндерден аспайды (егер есептік модель нақты үлгіге жақын болса) және сенімгерлік интервалдың шегінен шығуы тиіс:
(2)
онда:
S нат (t) и S расч (t) – тегеуріннің тең уақыт аралығына өлшенген және есептік шөгіндісінің мәні t;
D S – жауын-шашын анықтаудың қателігі.
Осыған орай, бөгеттің шөгуінің К1 өлшемшарты үшін жалпы жағдайда Сенімгерлік интервалдың жоғарғы шекарасындағы оның есептік мәнін қабылдау ұсынылады (шөгінді жүрісінің төмендеу кестесі кезінде):
(3)
Қажет болған жағдайда шөгудің өлшемшарттарын белгілеу үшін құрылыс және іске қосу кезеңдерінің көптеген факторларын ескеру қажет, табиғи бақылау деректерін статистикалық өңдеуге негізделген болжамды үлгілерді пайдалану қажет
(4)
где:
S прог (t) – уақыты кезінде болжанатын шөгінді t.
3) Шөгінділердің болжамды мәндері бөгетте орнатылған геодезиялық маркалардың шөгуін жүрудің заттай кестелерінің аппроксимациясы мен экстраполяциясымен анықталады. Қарапайым аппроксимация функциясы бар:
(5)
онда t – уақыт;
а, b – мысалы, алдыңғы заттай өлшемшарттардың деректерін ең аз квадрат әдісімен статистикалық өңдеу нәтижесінде анықталатын эмпирикалық коэффициенттер.
Бұл жағдайларда К1 үшін қабылданады:
(6)
Табиғи бақылаулардың жаңа деректерін алу шамасына қарай бөгеттің шөгінділері мен олардың аппроксимациялайтын функциялары барысының болжамды кестелеріне түзету жүргізіледі.

4) критериальные значения положения пьезометрических уровней К1 принимаются равными прогнозируемым по регрессионной модели при доверительном интервале, равным 2s, а критериальные значения положения пьезометрических уровней К2 – равным прогнозируемым по регрессионной модели при доверительном интервале, равным 3s;
5) в качестве диагностических показателей положения пьезометрических уровней в основании бетонной плотины с понуром рекомендуется принимать значения пьезометрических уровней в конце понура. Для контроля работоспособности верхового зуба и дренажа – пьезометрических уровней перед низовым зубом бетонной плотины.
6. Критериальные значения осадков грунтовых плотин:
1) при назначении критериев осадки плотины используется основная закономерность геомеханики по уплотнению грунтов под действием нагрузки;
2) при нормальной работе грунтовой плотины ход ее осадки должен носить плавный затухающий характер. При этом интенсивность приращения осадки с каждым годом или циклом измерений (выполняемым в определенное время года и при одинаковых условиях) уменьшается стремясь к нулю. Фактическая (измеренная) осадка в любой момент времени t не должна превышать расчетных значений для основного и особого сочетания нагрузок (если расчетная модель близка к реальной) и выходить за пределы доверительного интервала:
S расч (t) - ∆ S ≤ S нат (t) ≤ S расч (t) + ∆ S ,
(2)
где:
S нат (t) и S расч (t) – значения измеренной и расчетной осадки плотины за равный промежуток времени t;
D S – погрешность определения осадки.
Исходя из этого, за критериальное значение К1 осадки плотины в общем случае рекомендуется принимать ее расчетное значение на верхней границе доверительного интервала (при нисходящем графике хода осадки):
К1 (t) = S расч (t) - ∆ S ,
(3)
В условиях необходимости учитывать множество факторов строительного и пускового периодов для назначения критериальных значений осадки необходимо использовать прогнозные модели, основанные на статистической обработке данных натурных наблюдений
S прог (t) - ∆ S ≤ S нат (t) ≤ S прог (t) + ∆ S
(4)
где:
S прог (t) – прогнозируемая осадка на момент времени t;
3) прогнозируемые значения осадок определяются аппроксимацией и экстраполяцией натурных графиков хода осадки геодезических марок, установленных на плотине. Простейшая аппроксимирующая функция имеет вид:
S(t) - t/(at + b),
(5)
где t – время;
а, b – эмпирические коэффициенты, определяемые в результате статистической обработки данных предыдущих натурных измерений методом наименьших квадратов.
В этих случаях за К1 принимается:
К1 (t) = S прог (t) - ∆ S
(6)
По мере получения новых данных натурных наблюдений проводится корректировка прогнозных графиков хода осадок плотины и аппроксимирующих их функций;

4) Бөгеттің шөгінді бойынша қалыпты жағдайының басқа сапалық өлшемшарт белгісі түрдің теңсіздігі болуы мүмкін:
қалыпты жағдайы:
онда
– бақылаудың бірінші, екінші және одан кейінгі жылдарында бөгет шөгінділерінің өсу қарқындылығының заттай мәндері (немесе өлшеу циклдары).
5) құрылысжайлардың ықтимал қауіпті және авария алдындағы жай-күйінің өлшемшарт белгілері деп, тиісінше, уақыт ішінде шөгінділердің өшуінің болмауы және уақыт ішінде шөгінділердің өсуі орын алған жағдайды есептеуге болады:
ықтимал қауіпті жағдай:
авариялық жағдай:
6) Бөгеттің шөгіндісі қарқындылығының заттай мәндері қалыпты жағдайға сәйкес болған кезде басқа да табиғи бақылау деректерін тарта отырып, құрылысжайдың мінез-құлқын жедел кешенді талдау жүргізіледі және жайда қалыпты пайдалану жай-күйіне келтіру жөніндегі шаралар қабылданады;
7) бөгеттің жауын-шашын қарқындылығының заттай мәндері ықтимал қауіпті жағдайға сәйкес келген кезде су қоймасындағы су деңгейін төмендету бойынша жедел шаралар қабылданады;
7. Топырақ бөгеті жотасының көлденең ығысуының өлшемшарттық мәні:
1) бөгетті қалыпты пайдалану шарттарына теңсіздік сәйкес келеді:
(10)
онда
– бөгет жотасының бақыланатын нүктелеріндегі көлденең ығысулардың қайтымсыз (қалдық) құрауышының өсуінің табиғи мәндері арынмен пайдаланудың бірінші және кейінгі циклдерінде;
d – ауытқуларды өлшеу қателіктері.
3) бөгетті пайдаланудың ықтимал қауіпті жағдайларына теңсіздік сәйкес келеді:
(11)
онда
– бөгет жотасының бақыланатын нүктелеріндегі көлденең ығысулардың қайтымсыз (қалдық) құрауышының өсуінің табиғи мәндері арынмен пайдаланудың бірінші және кейінгі циклдерінде;
d – ауытқуларды өлшеу қателіктері.
4) теңсіздікпен анықталатын бөгеттің апатқа дейінгі жағдайы:
(12)
онда
– бөгет жотасының бақыланатын нүктелеріндегі көлденең ығысулардың қайтымсыз (қалдық) құрауышының өсуінің табиғи мәндері арынмен пайдаланудың бірінші және кейінгі циклдерінде;
d – ауытқуларды өлшеу қателіктері.
8. Бөгеттің сүзуге қарсы топырақ элементтеріндегі жарықшақтардың өлшемшарттық мәні:
1) жарықтың пайда болуының критериалды мәні ретінде геодезиялық немесе телеметриялық заттай өлшеулер деректері бойынша есептелетін сүзуге қарсы элементтер (ядро, экран, диафрагма) топырақтарының созылуының салыстырмалы (тік немесе көлденең) деформациясының көрсеткіші пайдаланылады:
(13)
онда ep – созылу салыстырмалы (тік немесе көлденең) деформациясының көрсеткіші;
Lр – өлшеу нүктелері арасындағы қашықтық;
– өзгеруінің көрсеткіші қашықтық нүктелер арасындағы.

4) другим качественным критериальным признаком нормального состояния плотины по осадкам может служить неравенство вида:
нормальное состояние:
Us (t) > Us (t2) > Us(t3)> Us(t4) > ... > Us (tn) → 0, (7)
где Us ( t 1 ), ... Us ( tn ) – натурные значения интенсивности приращения осадок плотины в первый, второй и последующие годы наблюдений (или циклы измерений).
5) критериальными признаками потенциально опасного и предаварийного состояния сооружений можно считать условия, когда имеет место, соответственно, отсутствие затухания осадок во времени и нарастание осадок во времени:
потенциально опасное состояние:
Us (t1)≈Us (t2) = Us(t3)=…=Us(tn) (8)
предаварийное состояние:
Us (t1)s (t2) < Us(t3) <…s(tn) (9);
6) при соответствии натурных значений интенсивности осадки плотины нормальному состоянию проводится оперативный комплексный анализ поведения сооружения с привлечением других данных натурных наблюдений и принимаются меры по приведению сооружения в нормальное эксплуатационное состояние;
7) при соответствии натурных значений интенсивности осадки плотины потенциально опасному состоянию принимаются оперативные меры по понижению уровня воды в водохранилище.
7. Критериальные значения горизонтального смещения гребня грунтовой плотины:
1) условиям нормальной эксплуатации плотины соответствует неравенство:
(10)
где
– натуральные значения увеличения горизонтальных смещений в контролируемых точках гребня плотины в течении всего цикла эксплуатации плотины под напором;
d – погрешности измерения смещений;
3) потенциально опасным условиям эксплуатации плотины соответствует неравенство:
(11)
где
– натуральные значения увеличения горизонтальных смещений в контролируемых точках гребня плотины в течении всего цикла эксплуатации плотины под напором;
d – погрешности измерения смещений;
4) предаварийное состояние плотины определяемая неравенством:
(12)
где
– натуральные значения увеличения горизонтальных смещений в контролируемых точках гребня плотины в течении всего цикла эксплуатации плотины под напором;
d – погрешности измерения смещений.
8. Критериальные значения трещинообразований в грунтовых противофильтрационных элементах плотины:
1) в качестве критериальных значении трещинообразования используется показатель относительной (вертикальной или горизонтальной) деформации растяжения грунтов противофильтрационных элементов (ядро, экран, диафрагма), которая вычисляется по данным геодезических или телеметрических натурных измерений:
ep=∆Lp/p,
(13)
где ep – показатель относительной (вертикальной или горизонтальной) деформации растяжения;
Lр – расстояние между точками измерений;
∆Lp – показатель изменения расстояния между точками;

2) жарықтың пайда болуының бақыланатын көрсеткіштерін анықтау үшін үлгінің үзілуі болатын топырақтың созылуының салыстырмалы деформациясының шекті көрсеткіші пайдаланылады.
Топырақтың әрбір түрі үшін көрсеткіш үлгілер сериясына сәйкес механикалық сынақтармен жеке белгіленеді.
Жалпы түрде бөгеттің сүзгілеуге қарсы элементінің жарықтық төзімділігін қамтамасыз ету шарты теңсіздікпен көрінеді:
(14)
онда ɛрнат – салыстырмалы деформация созылу топырақты сүзгілеуге қарсы элементі платинадан алынған натурными өлшеулер;
– механикалық сынақтардан алынған созылуға (үзілуге) осы топырақтың шекті салыстырмалы азаюы;
gn – құрылысжайдың жауапкершілігі бойынша сенімділіктің нормативтік коэффициенті.
3) Бөгетті қалыпты пайдалану шарттарына теңсіздік сәйкес келеді:
(15)
4) Бөгетті пайдаланудың ықтимал қауіпті жағдайларына теңсіздік сәйкес келеді:
(16)
5) Бөгеттің авария алдындағы жағдайы теңсіздігін сипаттайды:
(17)
9. Депрессия бетінің өлшемшартты жағдайын тағайындау рәсімі келесі ретпен жүзеге асырылады:
пьезометрлермен жабдықталған бөгеттің көлденең қималары үшін негізгі (қалыпты бекітілген деңгейде) және жүктемелердің ерекше (жылдамдатылған тіреу деңгейінде) үйлесімінде қисық депрессия жағдайын есептеу жүргізіледі; есептік модельді калибрлеу (қажет болған жағдайда) есептеу нәтижелері заттай бақылау нәтижелерімен жақындайды;
депрессияның екі есептік беті үшін өлшемшарттарды шектеулердің орындалуы тексеріледі;
сүзгіш ағынның төменгі еңіске дренаждан жоғары шығуына жол бермеу;
бөгет орналасқан ауданда топырақтың маусымдық қату тереңдігінен кем емес, төменгі еңіс бетінен депрессия бетін тереңдікке тереңдету;
тексеру есептерімен бөгеттің төменгі еңісінің орнықтылық қоры коэффициенттерінің жүктемелердің негізгі және ерекше үйлесімі үшін орнықтылық өлшемдеріне сәйкестігі тексеріледі.
1) Депрессия бетінің жағдайын бақылайтын К1, К2 диагностикалық көрсеткіштері ретінде бөгет денесінде орнатылған пьезометрлердегі өлшенетін су деңгейі қабылданады:
К1 өлшемшарт мәндеріне депрессия бетінің пьезометриялық деңгейлері негізгі (қалыпты төменгі деңгей) жүктемелер үйлесімінде сәйкес келеді;
К2 өлшемшарт мәндеріне жүктемелердің ерекше (жылдамдатылған төменгі деңгейде) үйлесуі кезіндегі депрессия бетінің пьезометриялық деңгейлері сәйкес келеді;
К1, К2 өлшемшарт мәндері әрбір пьезометр (немесе пьезометрлер тобы) үшін олардың бөгет денесінің бақыланатын жармасында орналасу координаттарына сәйкес жеке тағайындалады;

2) для определения критериальных значений трещинообразования используется предельный показатель относительной деформации растяжения грунта, при которой происходит разрыв образца.
Для каждого вида грунта критериальное значение трещинообразования устанавливается индивидуально в ходе механических испытаний серии образцов.
В общем виде условие обеспечения стойкости трещины противофильтрационного элемента плотины выражается неравенством:
(14)
где ɛрнат – относительная деформация растяжения грунта в противофильтрационном элементе плотины, полученная натурными измерениями;
– предельная относительная деформация данного грунта на растяжение (разрыв), полученная механическими испытаниями;
gn – нормативный коэффициент надежности по ответственности сооружения;
3) Условиям нормальной эксплуатации плотины соответствует неравенство:
(15);
4) Потенциально опасным условиям эксплуатации плотины соответствует неравенство:
(16);
5) Предаварийное состояние плотины характеризует неравенством:
(17);
9. Критериальные значения положений поверхности депрессии осуществляется в следующей последовательности:
для поперечников плотины, оснащенных пьезометрами, производится расчет положений кривой депрессии при основном (нормально подпертом уровне) и особом (форсированном подпертом уровне) сочетаниях нагрузок; калибровкой расчетной модели (при необходимости) результаты расчета сближаются с результатами натурных наблюдений;
для обеих расчетных поверхностей депрессии проверяется выполнение критериальных ограничений:
недопущение выхода фильтрационного потока на низовой откос выше дренажа;
заглубление поверхностей депрессии от поверхности низового откоса на глубину, не меньшую глубины сезонного промерзания грунта в районе расположения плотины;
поверочными расчетами проверяется соответствие коэффициентов запаса устойчивости низового откоса плотины критериям устойчивости для основного и особого сочетаний нагрузок;
1) в качестве критериальных значений К1, К2, контролирующих положение поверхности депрессии, принимаются измеряемые уровни воды в пьезометрах, установленных в теле плотины.
Критериальным значениям К1 соответствуют пьезометрические уровни поверхности депрессии при основном (нормально подпертом уровне) сочетании нагрузок.
Критериальным значениям К2 соответствуют пьезометрические уровни поверхности депрессии при особом (форсированном подпертом уровне) сочетании нагрузок.
Критериальные значения К1, К2 назначаются индивидуально для каждого пьезометра (или группы пьезометров) в соответствии с координатами их расположения в контролируемом створе тела плотины;

2) бөгеттің жай-күйін қисық депрессия жағдайлары бойынша бағалау кезінде барлық пьезометрлер үшін өлшемшарт арақатынастар ұсталады;
3) бөгетті қалыпты пайдалану шарттарына пьезометрлердің өлшемшарт арақатынасы сәйкес келеді:
(18)
онда:
Pөлш (хi) – пьезометрдегі өлшенетін су деңгейлері;
– депрессия бетінің пьезометриялық деңгейлері негізінен (қалыпты төменгі деңгейде) жүктемелер үйлесімінде.
4) бөгетті пайдаланудың ықтимал қауіпті жағдайларына пьезометрлердің өлшемшарт арақатынасы сәйкес келеді:
(19)
онда:
– депрессияның тиісті беттерінің пьезометриялық деңгейлерінің абсолюттік белгілерінде көрсетілген өлшемшарттық мән.
– жүктемелердің ерекше үйлесімі кезіндегі депрессия бетінің пьезометриялық деңгейлері.
5) бөгеттің авария алдындағы жай-күйі пьезометрлердің өлшемшарттық арақатынасына сәйкес келеді:
(20)
6) K1(xi) және К2(хі) сандық мәндері депрессияның тиісті беттерінің пьезометриялық деңгейлерінің абсолюттік белгілерінде көрсетіледі. Әрбір пьезометр үшін K1(xi) және К2(хі) өлшемшарт деңгейлерінің белгілері бақылау пьезометрлерінің су қабылдағыштары арқылы өтетін тең арынды сызықтармен (эквипотенциалдармен) қиылысу нүктелерінде негізгі және ерекше үйлесім үшін депрессия беттерінде есептеледі.
10. Бөгет пен негіз денесінің сүзу беріктігінің өлшемшарттық мәні:
1) Бөгет жұмысының қалыпты белгіленген режимі кезінде құрылысжайға арынның өзгеруінің барлық диапазонында өлшенген сүзу шығыстары шартқа сәйкес келеді:
(21)
онда:
Qнат(Нi) – Hi қысымы кезінде сүзгілеудің заттай шығындары;
Qp (Нi) – Hi қысымы кезіндегі сүзудің есептік шығындары;
∆Q – сенімді интервалдағы шығындарды өлшеу қателігі.
2) К1 өлшемшарт мәндеріне пайдалану процесінде топырақты сүзу мәндерін және топырақтың осы түрі үшін сүзу саласындағы қысым градиенттерінің нормативтік рұқсат етілген орташа мәндерін нақтылау кезінде қалыпты төменгі деңгей үшін бөгет денесі арқылы ең жоғары сүзу шығыстарының есептік мәндері сәйкес келеді:
(22)
3) К2 өлшемшарт мәндеріне осы топырақ түрі үшін осы мәндерді пайдалану процесінде нақтылай отырып, жүктемелердің ерекше үйлесімі кезінде бөгеттің денесі арқылы ең жоғары сүзу шығыстарының есептік мәндері сәйкес келеді:
(23)
4) сүзгілеу шығыстарды шектейтін өлшемшарттық теңсіздіктер, келесідей болады:
Qнат (НПУ) ≤ K1 = Qp (НПУ) + D Q,
(24)
Qнат (ФПУ) ≤ K2 = Qp (ФПУ) + D Q,
(25)
Сүзгілеу шығыстары үшін болжамды үлгі ретінде ki пайдаланудың әр жылдары құрылысжайға әрекет ететін бірдей арын (H0) кезінде өлшенген сүзгілеу шығыстарының заттай мәндерінің шамамен теңдігін (тұрақтылығын) пайдалану ұсынылады.

2) при оценке состояния плотины по положениям кривой депрессии выдерживаются критериальные соотношения для всех пьезометров;
3) условиям нормальной эксплуатации плотины соответствует неравенство:
(18)
где:
Pизм (хi) – измеряемые уровни воды в пьезометрах;
– пьезометрические уровни поверхности депрессии при основном (нормально подпертом уровне) сочетании нагрузок;
4) потенциально опасным условиям эксплуатации плотины соответствует неравенство:
(19)
где:
K1(xi) – критериальное значение, выраженное в абсолютных отметках пьезометрических уровней соответствующих поверхностей депрессии.
– пьезометрические уровни поверхности депрессии при особом (форсированном подпертом уровне) сочетании нагрузок;
5) предаварийному состоянию плотины соответствует неравенство:
(20)
6) критериальные значения K1(xi) и К2(хi) выражаются в абсолютных отметках пьезометрических уровней соответствующих поверхностей депрессии. Отметки критериальных значений K1(xi) и К2(хi) для каждого пьезометра считываются с поверхностей депрессии для основного и особого сочетаний в точках их пересечения с линиями равных напоров (эквипотенциалями), проходящих через водоприемники контрольных пьезометров;
10. Критериальные значения фильтрационной прочности тела плотины и основания:
1) при нормальном установившемся режиме работы плотины измеренные фильтрационные расходы во всем диапазоне изменения напора на сооружение соотвествуют условию:
Qр (Нi - ∆Q ≤ Qнат (Hi) ≤ Q р + ∆Q,
(21)
где:
Qнат(Нi) – натурные расходы фильтрации при напоре Hi;
Qp (Нi) – расчетные расходы фильтрации при напоре Hi;
∆Q – погрешность измерения расходов в доверительном интервале;
2) Критериальным значениям К1 соответствуют расчетные значения максимальных фильтрационных расходов через тело плотины при основном сочетании нагрузок (нормально-подпертом уровне) с уточнением в процессе эксплуатации значений для данного вида грунтов:
(22)
3) критериальным значениям К2 соответствуют расчетные значения максимальных фильтрационных расходов через тело плотины при особом сочетании нагрузок для (форсированном подпертом уровне) с уточнением в процессе эксплуатации этих значений для данного вида грунтов:
(23)
4) критериальные неравенства, ограничивающие фильтрационные расходы, имеют следующий вид:
Qнат (НПУ) ≤ K1 = Qp (НПУ) + D Q, (24)
Qнат (ФПУ) ≤ K2 = Qp (ФПУ) + D Q, (25)
В качестве прогнозной модели для фильтрационных расходов рекомендуется использовать приблизительное равенство (стабильность) натурных значений фильтрационных расходов, измеренных при одинаковых напорах (H0), действующих на сооружение в разные годы эксплуатации ki.

Q нат (ki H0) = const. (26)
Бөгеттің жай-күйін бағалауда мүмкін болатын қателерді болдырмау үшін К1 және К2 өлшемшарттары бойынша (22), (23) және теңдікте (24) су өлшегіш құрылғыларда бөгет пен негіз (жаңбырдан, қардан, технологиялық ағыстардан) арқылы сүзумен байланысты емес жер үсті суларының ағуы болмаған жағдайда өлшенген сүзу шығыстарының (Онат) мәнін салыстыру үшін пайдалану қажет.
11. Бөгеттің денесі мен негізі арқылы сүзілген су лайлылығының өлшемшарттық мәндері:
1) қалыпты сүзу режимінде (суффозиялық процестер болмаған) бөгет арқылы сүзілген судың лайлануы және оның негізі су қоймасындағы судың лайлануынан аспайды.
Бұл ретте К1 өлшемшарт мәні:
K1 = Mвдх. (27)
онда:
Mвдх – су қоймасындағы судың лайлануы ретінде қабылданады.
2) профильденген судағы қатты бөлшектердің су қоймасындағы олардың құрамынан асып кетуі құрылысжай механикалық суффозия процесі жүретінін білдіреді.
Механикалық суффозия болған кезде құрылысжайдың жай-күйі ықтимал қауіпті деп жіктеледі. Тұрақты қысым кезінде уақыт бойынша профильденген судың лайлығы ұлғайған кезде құрылысжайдың жай-күйін авария алдындағы ретінде бағалау керек.
Бұл ретте К1 өлшемшарттық мәні:
К2 = 2Мвдх (28)
3) бөгеттің қалыпты судың лайлығы бойынша жай-күйін сипаттайтын шарттарға теңсіздік сәйкес келеді:
(29)
онда:
– бөгет және оның негізі арқылы сүзілген судың лайлануы ретінде қабылданады.
4) бөгеттің жай-күйін ықтимал қауіпті ретінде сүзілген судың лайлығы бойынша сипаттайтын шарттарға теңсіздік сәйкес келеді:
(30)
5) авария алдындағы қауіпті ретінде сүзгілеуге қарсы лайлылығы бойынша бөгеттің жағдайын сипаттайтын шарттарға теңсіздік сәйкес келеді:
(31)
12. ГТҚ тетіктері мен тораптарының техникалық және функционалдық сенімділігінің өлшемшарттық мәндері:
1) пайдаланудағы бекітпелер үшін бес жыл, тексеру кезеңділігі екі жылдан аспайды;
2) жүк көтергіш жабдық жылына кемінде бір рет техникалық куәландыруға жатады. Арқандарды, тарту органдарын, сымдардың оқшаулауын және жерге қосуды, жүк көтергіш жабдықтың жарықтануы мен сигнализациясының жай-күйін тексеру жарты жылда кемінде бір рет жүргізіледі;
3) ГТҚ құрамына енетін механикалық жабдығы келесі талаптарды қамтамасыз етеді:
барлық типтегі және тағайындалған су өткізу саңылауларының қақпақтары (дискілік турбиналық қақпақтардан басқа);
топтық су тартқыштардағы ысырмалар мен ысырмалар;
қоқысұстағыш торлар;
жүк көтергіш және көлік жабдығы;
қорғаныс металл құрылымдары;
басқару және сигнал беру құралдары.
Су өткізу құрылыстарының қақпақтары талаптарды қанағаттандырады:
жалпы конструкцияның және оның жекелеген тораптарының және элементтерінің беріктігі мен орнықтылығы;
су өткізбейтін, оның ішінде ысырманың құрылыспен жанасатын жерлерінде;
маневр жасау үшін тұрақты дайындық;

Q нат (ki H0) = const. (26)
Для исключения возможных ошибок в оценках состояния плотины по критерияальным значениям К1 и К2 в неравенствах (22), (23) и равенстве (24) следует использовать для сравнения значения фильтрационных расходов (Онат), измеренных в условиях отсутствия на водомерных устройствах проточности поверхностных вод, не связанных с фильтрацией через плотину и основание (от дождей, снеготаяния, технологических утечек);
11. Критериальные значения мутности воды, профильтровавшейся через тело плотины и основание:
1) при нормальном фильтрационном режиме (отсутствии суффозионных процессов) мутность профильтровавшейся через плотину и ее основание воды не превышает мутности воды в водохранилище.
При этом критериальное значение К1 принимается как:
K1 = Mвдх.
(27)
где:
Mвдх – мутности воды в водохранилище;
2) превышение твердых частиц в профильтровавшейся воде над их содержанием в водохранилище означает, что в сооружение происходит процесс механической суффозии.
При наличии механической суффозии состояние сооружения классифицируется как потенциально опасное. При увеличении мутности профильтровавшейся воды во времени при постоянном напоре состояние сооружения оценивается как предаварийное.
При этом критериальное значение К1 принимается как:
К2 = 2Мвдх
(28)
3) условиям, характеризующим состояние плотины по мутности профильтровавшейся воды как нормальное, соответствует неравенство:
(29)
где:
–мутность воды, профильтровавшейся через плотину и ее основание;
4) условиям, характеризующим состояние плотины по мутности профильтровавшейся воды как потенциально опасное, соответствует неравенство:
(30)
5) условиям, характеризующим состояние плотины по мутности профильтровавшейся воды как предаварийное опасное, соответствует неравенство:
(31);
12. Критериальные значения технической и функциональной надежности механизмов и узлов ГТС:
1) для затворов, находящихся в эксплуатации пять лет, периодичность обследований не превышает два года;
2) грузоподъемное оборудование подлежит техническому освидетельствованию не реже одного раза в год. Обследование канатов, тяговых органов, изоляции проводов и заземления, состояния освещения и сигнализации грузоподъемного оборудования производится не реже одного раза в полгода;
3) механические оборудования, входящие в состав ГТС обеспечивают следующие требования:
затворы водопропускных отверстий всех типов и назначений с закладными частями (кроме дисковых предтурбинных затворов);
задвижки и затворы на групповых водоводах;
сороудерживающие решетки;
грузоподъемное и транспортное оборудование;
защитные металлоконструкции;
средства управления и сигнализации.
Затворы водопропускных сооружений удовлетворять требованиям:
прочности и устойчивости конструкции в целом и отдельных ее узлов, и элементов;
водонепроницаемости, в том числе в местах сопряжений затвора с сооружением;
постоянной готовности для маневрирования;

4) шлюздердің қақпалары мен жапқыштары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
жалпы конструкцияның және оның жекелеген тораптарының және элементтерінің беріктігі мен орнықтылығы;
конструкцияның және құрылыспен жанасатын жерлердің су өткізбеушілігі;
құрылысжайдың камерасында және оған жанасатын бьефте (жоғарғы немесе төменгі) су деңгейін теңестіру кезінде еркін ашу және жабу;
судың ең жоғары шығынын өткізу;
5) су өткізу құрылысжайларының торлары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
берілген және нормативтік жүктемелер шегіндегі беріктік пен орнықтылық;
тыныш суда еркін маневр жасау (стационарлық торлардан басқа);
арынның ең аз шығыны (таза торларда он бес сантиметрден аспайтын);
қалқымалы және су ағынымен қозғалатын денелерді тиімді ұстау;
механизмдердің көмегімен немесе қолмен тазалау мүмкіндігі;
6) механикалық жабдықты пайдалану процесінде қамтамасыз етіледі:
ысырмалар қозғалысының біркелкілігі, жұлқулар мен тербелістердің болмауы;
жүріс және тірек бөліктерінің қалып тұрақтылығы және деформацияларының болмауы;
болтты, дәнекерлеу және тойтарма жалғаулардың жұмысқа қабілетті жай-күйі;
бекітпелердің су өткізбеушілігі, олардың табалдырыққа дұрыс отырғызылуы, олардың тірек контурына жақындау тығыздығы;
қыс жағдайларында жұмыс істеуге арналған ойықтарды, тірек құрылғыларын, ысырмалар мен соруды ұстайтын торлардың аралық құрылыстарын жылыту және жылыту;
беріктік пен үнемділік жағдайында белгіленген рұқсат етілген максималды мәннен асып кетпейтін торлардағы деңгейлердің оңтайлы айырмашылығы;
қоқысұстағыш торларда дірілдің болмауы;
ысырмаларды, қоқысұстағыш торларды және төселетін бөліктерді тоттанудан және өсімдіктермен толып кетуден қорғау.

4) ворота и затворы шлюзов, соответствуют следующим требованиям:
прочности и устойчивости конструкции в целом и отдельных ее узлов, и элементов;
водонепроницаемости конструкции и мест сопряжений с сооружением;
свободного открытия и закрытия при выравнивании уровней воды в камере сооружения и в примыкающем к ней бьефу (верхнему или нижнему),
пропуска максимальных расходов воды;
5) решетки водопропускных сооружений обеспечивают следующие требования:
прочности и устойчивости в пределах заданных и нормативных нагрузок;
свободного маневрирования в спокойной воде (кроме стационарных решеток);
минимальным (не более пятнадцати сантиметров на чистых решетках) потерям напора;
эффективного удержания плавающих и движимых потоком воды тел;
возможности очистки с помощью механизмов или вручную;
6) в процессе эксплуатации механического оборудования обеспечивается:
равномерность движения затворов, отсутствие рывков и вибраций;
устойчивость положения и отсутствие деформаций ходовых и опорных частей;
работоспособное состояние болтовых, сварочных и заклепочных соединений;
водонепроницаемость затворов, правильность посадки их на порог, плотность прилегания их к опорному контуру;
утепление и обогрев пазов, опорных устройств, пролетных строений затворов и сороудерживающих решеток, предназначенных для работы в зимних условиях;
оптимальный перепад уровней на сороудерживающих решетках, который недолжен превышать установленного по условиям прочности и экономичности максимального допустимого значения;
отсутствие вибрации сороудерживающих решеток;
защиту затворов, сороудерживающих решеток и закладных частей от коррозии и обрастаний растительностью.