Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 8 шiлдедегi № 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 шiлдеде № 36446 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 102-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, дене шынықтыру және дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы туризм
және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 125 бұйрығына қосымша
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары

Об утверждении Правил осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями в области физической культуры и спорта товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 8 июля 2025 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2025 года № 36446
В соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями в области физической культуры и спорта товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта Республики Казахстан Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 125
Об утверждении Правил осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями в области физической культуры и спорта товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 102-бабы 5-тармағына және дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің оларды өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуі және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны пайдалану тәртібін айқындайды.
2-тарау. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібі
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелер) азаматтық заңнама шеңберінде ақылы қызмет көрсету туралы шарт жасасу арқылы "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 49-1-бабымен көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетеді.
3. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлеріне:
1) халыққа арнаулы спорттық мүкәммалды, спорттық мүкәммалды, дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылыс жайларын ұсыну, іс-шаралар, оның ішінде спортшылар, жаттықтырушылар, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандар, ересек тұрғындар арасында спорттық жарыстар, семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыру және өткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
2) спорттық медицина саласында қызметтер көрсету;
3) іс-шаралар: спортшылар, жаттықтырушылар, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандар, ересек тұрғындар арасында спорттық жарыстар, семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыру және өткізу жатады.
4. Мемлекеттік мекемелер тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерінің тізбесі мен өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға прейскуранты көрсетілген ақпаратты мемлекеттік мекемелердің ғимараттарында, сондай-ақ өзінің интернет – ресурстарында орналастырады.
5. Мемлекеттік мекемелер еркін нысандағы өтініштің негізінде жеке және заңды тұлғаларға тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями в области физической культуры и спорта товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, и использование ими денег от реализации товаров (работ, услуг) остающихся в их распоряжении.
Глава 2. Порядок осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении
2. Государственные учреждения в области физической культуры и спорта (далее – государственные учреждения) оказывают платные виды деятельности по реализации товаров (работ, услуг), предусмотренные статьей 49-1 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" с заключением договора об оказании платных услуг в рамках гражданского законодательства.
3. К платным видам деятельности по реализации товаров (работ, услуг), государственными учреждениями, относятся:
1) услуги по предоставлению специального спортивного инвентаря, спортивного инвентаря, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений для населения, организации и проведения мероприятий, в том числе спортивных соревнований, семинаров, совещаний, конференций среди спортсменов, тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта, взрослого населения;
2) предоставление услуг в области спортивной медицины;
3) организация и проведение мероприятий: спортивных соревнований, семинаров, совещаний, конференций среди спортсменов, тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта, взрослого населения.
4. Государственные учреждения размещают информацию с указанием перечня платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) и прейскурант цен на товары (работы, услуги), реализуемые государственными учреждениями, в зданиях государственных учреждений, а также на своих интернет- ресурсах.
5. Государственные учреждения реализуют товары (работы, услуги) физическим и юридическим лицам на основании письменного заявления в произвольной форме.

6. Өтінішті қабылдауды және тіркеуді мемлекеттік мекеменің жауапты қызметкері жүзеге асырады, мыналарды көрсете отырып, өтініш берушіге өтiнiштiң қабылданғаны туралы қолхат береді:
1) өтiнiштiң тiркеу нөмiрi мен оның қабылданған күнi;
2) көрсетілетін қызмет атауы;
3) өтінішті қабылдаған мемлекеттік мекеменің жауапты қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болған жағдайда).
7. Мемлекеттік мекемелер пен жеке немесе заңды тұлғалар арасындағы өзара қатынастар, соның ішінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде өткізу бойынша төлеу нысаны азаматтық-құқықтық шартпен реттеледі.
8. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі үшін ақы төлеуі:
1) қолма-қол емес ақша түрінде мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша қаражатын аудару жолымен;
2) қолма-қол ақша түрінде бақылау-кассалық машиналарды міндетті түрде қолдана отырып кассалық кіріс ордерлерінің негізінде мемлекеттік мекемелердің кассасына жүргізіледі.
3-тарау. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны пайдалану тәртібі
9. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша көрсетілетін ақылы қызмет түрлерінен түскен ақшаны мемлекеттік мекемелелер мынадай бағыттар бойынша пайдаланады:
1) материалдық-техникалық базаны нығайту;
2) қызмет көрсету үшін тартылатын мамандардың еңбегіне ақы төлеу (мемлекеттік мерекелерге ақшалай көтермелеу);
3) шаруашылық шығыстар (байланыс қызметтеріне ақы төлеу, көлік қызметтеріне ақы төлеу, электр энергиясына, жылытуға, сумен жабдықтауға және басқа да коммуналдық шығыстарға ақы төлеу, ағымдағы мақсаттар үшін заттар мен материалдарды сатып алу);
4) негізгі құралдарды, оның ішінде спорттық мүкәммалды, жабдықты және басқаларын ағымдағы және күрделі пайдаланады;
5) спорттық іс-шараларға қатысушылардың тамақтануын ұйымдастыруға, спорт төрешілері мен медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге, мәдени-бұқаралық және сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыруға арналған шығыстар;
6) іссапар шығындары;
7) жүлделер, кәдесый өнімдері, полиграфиялық өнімдер;
8) спорттық іс-шараларға қатысқаны үшін жарналар;
9) спортшыларды фармакологиялық қамтамасыз ету.
10. Мемлекеттік мекемелердің ақылы қызмет түрлерін жүзеге асырудан алған ақшаны түсімдері көрсетілетін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны есепке алу үшін ашылған шотқа аударылады және Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне сәйкес ресімделген және ұсынылған төлем шоты негізінде пайдаланылады.

6. Прием и регистрация заявления осуществляются ответственным сотрудником государственного учреждения с выдачей заявителю расписки о его приеме с указанием:
1) регистрационного номера заявления и даты его приема;
2) наименования услуги;
3) фамилии, имени, отчества (при его наличии) ответственного сотрудника государственного учреждения, принявшего заявление.
7. Взаимоотношения, в том числе форма оплаты, по реализации товаров (работ, услуг) на платной основе между государственными учреждениями и физическими или юридическими лицами регулируются гражданско-правовым договором.
8. Оплата за реализацию товаров (работ, услуг) государственными учреждениями производится:
1) в безналичной форме путем перечисления денежных средств на контрольный счет наличности платных услуг государственных учреждений;
2) в наличной форме в кассу государственных учреждений на основании кассовых приходных ордеров с обязательным применением контрольно-кассовых машин.
Глава 3. Порядок использования государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, денег от реализации товаров (работ, услуг)
9. Деньги поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, использвуюся по следующим направлениям:
1) укрепление материально-технической базы;
2) оплата труда специалистов, привлекаемых для оказания платных видов деятельности;
3) хозяйственные расходы (оплата услуг связи, оплата транспортных услуг, оплата за коммунальные услуги, ремонт оргтехники и компьютеров, текущий ремонт здания, ремонт служебных автомобилей, приобретение предметов и материалов для текущих целей);
4) текущий и капитальный ремонт основных средств, в том числе спортивного инвентаря, оборудования и другие;
5) расходы на организацию питания участников спортивных мероприятий, оплата труда спортивных судей и медицинских работников, организации культурно-массовых и оздоровительных мероприятий;
6) командировочные расходы;
7) призы, сувенирная продукция, полиграфическая продукция;
8) взносы за участие в спортивных мероприятиях;
9) фармакологическое обеспечение спортсменов.
10. Деньги полученные государственными учреждениями от осуществления платных видов деятельности, зачисляются на счет, открытый для учета денег от реализации товаров (работ, услуг) и используются на основании счета к оплате, оформленного и предоставленного согласно процедурам казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, утверждаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 8 статьи 101 Бюджетного кодекса.