Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 10 шiлдедегi № 183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 шiлдеде № 36434 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаменті осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2025 жылғы 10 шілдедегі
№ 183 бұйрығына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 138 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22761 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау әдістемесін бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 июля 2025 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2025 года № 36434
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 10 июля 2025 года № 183
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 мая 2021 года № 138 "Об утверждении Методики определения хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22761) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Методики определения хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау әдістемесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау әдістемесінде:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау әдістемесі";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 398-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және мұнайдың Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау тәртібін айқындайды.";
Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдынында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне енгізу үшін хердерлерді айқындау әдістемесіне 1-қосымшаның;
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың авариялық
төгілуін жоюға арналған
диспергенттер мен хердерлер
тізбесіне енгізу үшін
хердерлерді айқындау
әдістемесіне
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың авариялық
төгілуін жою арналған
диспергенттер мен хердерлер
тізбесіне енгізу үшін
хердерлерді айқындау
әдістемесіне
2-қосымша";
2. "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 19 мамырдағы № 153 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22846 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесі";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить Методику определения хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
заголовок Методики определения хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции:
"Методика определения хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика определению хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяет порядок определения хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
приложение 1 к Методике определению хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
верхний правый угол приложения 1 изложить в новой редакции:
"Приложение 1
к Методике определения
хердеров для
включения в перечень диспергентов и
хердеров для ликвидации аварийных
разливов нефти на море и в
предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 2 изложить в новой редакции:
"Приложение 2
к Методике определения хердеров для
включения в перечень диспергентов и
хердеров для ликвидации аварийных
разливов нефти на море и в
предохранительной зоне
Республики Казахстан".
2. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2021 года № 153 "Об утверждении Перечня диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22846) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Қазақстан Республикасынң теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесінде:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесі".
3. "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушы 2021 жылғы 27 мамырдағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістемені бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістеме бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістемесінде:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістеме";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 398-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Кодекс) мұнайдың Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
2) және 3) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить Перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
заголовок Перечня диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции:
"Перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан".
3. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № 167 "Об утверждении Методики по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22897), следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Методики по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Методику по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
заголовок Методики по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом изложить в следующей редакции:
"Методика по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяет порядок определения диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункты 2) и 3) изложить в новой редакции:

"2) диспергенттердің уыттылығы – стандартты зертханалық жағдайларда диспергенттердің теңіздегі организмдерге зиянды әсерін бағалау;
3) диспергенттердің тиімділігі – стандартты зертханалық жағдайларда мұнайдың төгілуін жою үшін диспергентті қолдану нәтижесінде теңіз суында таралатын мұнайдың бақылау үлгісінің мөлшерін бағалау.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Мұнайдың Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау уыттылығы мен тиімділігі туралы деректер негізінде жүргізіледі.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
Осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес тізбеге енгізу мақсатында зертханалық жағдайларда көрсеткішін көрсететін, Қазақстан Республикасының теңізіне және сақтандыру аймағына мұнайдың авариялық төгілуін жою үшін қолданылатын диспергенттердің тиімділігін тестілеу нәтижелері бойынша.
Диспергенттің тиімділік шегі қырық немесе одан да көп болған кезде тиімді деп саналады.";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Диспергенттердің уыттылығын айқындау стандартты зертхана жағдайларында диспергенттердің теңіздегі организмдерге зиянды әсерін бағалау үшін қажет.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Диспергенттердің тиімділігін айқындау стандартты зертхана жағдайында мұнайдың төгілуін жою үшін мұнайдың теңізге төгілуін жоюға арналған диспергентті қолдану нәтижесінде теңіз суында ыдырайтын мұнайдың бақылау үлгісінің мөлшерін бағалау үшін қажет.";
Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне қосу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістемесіне қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
сақтық аймағындағы теңізде
мұнайдың авариялық төгілуін
жоюға арналған диспергенттер
тізбесіне қосу үшін
диспергенттерді
айқындау жөніндегі
әдістемесіне қосымша";
осы Әдістемеге қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тиімділігін тестілеу".

"2) токсичность диспергентов – оценка вредного воздействия диспергентов на организмы на море в стандартных лабораторных условиях;
3) эффективность диспергентов – оценка количества контрольного образца нефти, которое рассеивается в морской воде и в результате применения диспергента для ликвидации разлива нефти в стандартных лабораторных условиях.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Определение диспергентов для включения в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан проводиться на основе данных о токсичности и эффективности диспергентов.";
заголовок Главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Определение диспергентов для включения в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Определение диспергентов для включения в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан осуществляется следующих случаях:
По результатам тестирования эффективности диспергентов, применяемых для ликвидации аварийных разливов нефти в море и в предохранительной зоне Республики Казахстан, отражающих показатель эффективности диспергентов в лабораторных условиях для целей включения в перечень согласно приложению к настоящей Методике.
Диспергент считается эффективным, при достижении порога эффективности сорок процент и больше.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Определение токсичности диспергентов необходимо для оценки вредного воздействия диспергентов на организмы в море в стандартных лабораторных условиях.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Определение эффективности диспергентов необходимо для оценки количества контрольного образца нефти, которое рассеивается в морской воде и в результате применения диспергента для ликвидации разлива нефти в стандартных лабораторных условиях.";
в приложении к Методике по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан:
верхний правый угол изложить в новой редакции:
"Приложение
к Методике по определению
диспергентов для включения их в
перечень диспергентов для
ликвидации аварийных разливов
нефти на море и в
предохранительной зоне
Республики Казахстан";
заголовок приложение к настоящей Методике изложить в новой редакции:
"Тестирование эффективности диспергентов, применяемых для ликвидации аварийных разливов нефти в море и в предохранительной зоне Республики Казахстан".

4. "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидаларын бекіту туралы" Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 10 маусымдағы № 191 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №23108 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді қосу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған дипсергенттер мен хердерлер тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 398-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидаларын белгілейді.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне енгізуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.".
5. "Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау бойынша шешімдер қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 24 маусымдағы № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №23246 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау бойынша шешімдер қабылдау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

4. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 июня 2021 года № 191 "Об утверждении Правил включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23108) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
в Правилах включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан и устанавливает правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Включение в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.".
5. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 210 "Об утверждении Правил разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23246) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау бойынша шешімдер қабылдау қағидалары бекітілсін.";
Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау бойынша шешімдер қабылдау қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау бойынша шешімдер қабылдау қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау бойынша шешімдер қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 398-бабының 12-тармағына сәйкес әзірленді. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында қорғаудың басымдығын айқындай отырып (сезімталдық индексін бере отырып), экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу, қорғауды талап ететін объектілер мен ресурстарды айқындау бойынша шешімдер қабылдау тәртібін регламенттейді.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалар мұнайдың төгілу тәуекелі бар объектілерге, сондай-ақ мұнайдың төгілуін жою жөніндегі ресурстары бар ұйымдарға, Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуі салдарын жоюға қатысатын уәкілетті органдар мен жергілікті атқарушы органдарға қолданылады.";
5-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жоюға арналған экологиялық сезімталдық картасы – бұл стратегиялық шешімдерді тез қабылдауға, төгілудің ықтимал салдарын бағалауға, сондай-ақ мұнайдың төгілуін жоюдың ықтимал әдістері мен ресурстарын, осы ресурстардың орналасу орындарын айқындауға мүмкіндік беретін құрал.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау бойынша шешімдер қабылдау тәртібі";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Тактикалық және стратегиялық картаны жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, су қорын қорғау және пайдалану саласындағы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы келісім бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
в Правилах разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии пунктом 12 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и регламентируют порядок разработки карты экологической чувствительности, принятия решения по определению объектов и ресурсов, требующих защиты с определением приоритетности защиты (присвоением индекса чувствительности) на море и предохранительной зоне Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Настоящие Правила распространяются на объекты, несущие риск разлива нефти, а также организации, имеющие ресурсы по ликвидации нефтяных разливов, уполномоченные органы и местные исполнительные органы, участвующие в ликвидации последствий аварийного разлива нефти на море и предохранительной зоне Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 5 изложить в новой редакции:
"1) карта экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан – это инструмент, позволяющий быстро принять стратегические решения, определить районы и ресурсы, приоритетной защиты, оценить возможные последствия разлива, а также определить возможные методы ликвидации разлива нефти.";
заголовок Главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Карта тактическая и стратегическая утверждается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды по согласованию с уполномоченными органами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны и использования водного фонда, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 10 изложить в новой редакции:

"10. Картаны әзірлеу және қалыптастыру үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мұнай компанияларынан (мұнайдың төгілу қаупі бар объектілер) ресурстар, ауа райы жағдайлары туралы қолда бар деректерді, ресурстар карталары бар бағдарламаларды, мынадай мемлекеттік кадастрлар: ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті мемлекеттік органнан, жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органнан – жануарлар дүниесін қорғау, молықтыру және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органнан, су кадастры және су ресурстары жөніндегі – жер қойнауын зерттеу бойынша су қорын қорғау және пайдалану. Картаны әзірлеу үшін қажетті ақпарат осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.";
14-тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) мұнайдың төгілу қаупін төндіретін объектілердің меншік иелері әзірлейтін, нақты сезімтал экологиялық және әлеуметтік-экономикалық объектілерді ескеретін теңізде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою әзірлігін және жөніндегі іс-қимылдарды қамтамасыз ету жөніндегі объектілік жоспарларды әзірлеу;";
Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдынында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және сезімталдық индексін айқындау бойынша шешім қабылдау қағидаларына 1-қосымша;
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышын жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын
әзірлеу және сезімталдық
индексін айқындау бойынша
шешім қабылдау қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
және сезімталдық индексін
айқындау бойынша
шешім қабылдау қағидаларына
2-қосымша";
6. "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 27шiлдедегі № 272 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №2383 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"10. Для разработки и формирования карты уполномоченный орган в области охраны окружающей среды запрашивает у нефтяных компаний (объекты, несущие риск разлива нефти) имеющиеся данные о ресурсах, погодных условиях, программы обеспечения с картами ресурсов, информацию по следующим государственным кадастрам: особо охраняемых природных территорий у уполномоченного государственного органа в области особо охраняемых природных территорий, животного мира – уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, водному кадастру – охраны и использования водного фонда, по изучению недр. Информация, требуемая для разработки карты указана в приложении 1 к настоящим Правилам.";
подпункт 5) пункта 14 изложить в новой редакции:
"5) разработка объектовых планов по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне, разрабатываемые собственниками объектов, несущими риск разлива нефти, учитывающие конкретные чувствительные экологические и социально-экономические объекты;";
приложение 1 к Правилам разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
верхний правый угол приложения 1 изложить в новой редакции:
"Приложение 1
к Правилам разработки карты
экологической чувствительности
и принятия решения по определению
индекса чувствительности для
ликвидации разливов нефти
на море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 2 изложить в новой редакции:
"Приложение 2
к Правилам разработки карты
экологической чувствительности
и принятия решения по определению
индекса чувствительности для
ликвидации разливов нефти
на море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан"
6. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 272 "Об утверждении Методологии разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23831) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Методологии разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасы бекітілсін.";
Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасы (бұдан әрі – Әдіснама) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 398-бабы 12-тармағының 3-тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық карталарына енгізу үшін талап етілетін карталардың типтері мен ақпаратын айқындайды.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Әдіснама Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық карталарын әзірлеуге жәрдемдесу мақсатында Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 24 маусымдағы № 210 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23246 болып тіркелген) бекітілген Экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индексін айқындау жөнінде шешім қабылдау қағидаларына сәйкес әзірленді.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жоюға арналған экологиялық сезімталдық карталарының түрлері";
Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдынында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасына 1-қосымша;
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
әдіснамасына
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
әдіснамасына
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
әдіснамасына
3-қосымша";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
әдіснамасына
4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
әдіснамасына
5-қосымша";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
әдіснамасына
6-қосымша";
7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында мұнайдың төгілуін
жою үшін экологиялық
сезімталдық картасын әзірлеу
әдіснамасына
7-қосымша";

"1. Утвердить прилагаемые Методологии разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
в Методологии разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Методология разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методология разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Методология) разработаны в соответствии с подпунктом 3 пункта 12 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяет типы карт и информацию, требуемую для нанесения на карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Настоящая Методология разработана в целях содействия в разработке карт экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан в соответствии с Правилами разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах № 23246).";
заголовок Главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Типы карт экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
приложение 1 к Методологии разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
верхний правый угол приложения 1 изложить в новой редакции:
"Приложение 1
к Методологии разработки
карты экологической
чувствительности для
ликвидации разливов нефти
на море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 2 изложить в новой редакции:
"Приложение 2
к Методологии разработки
карты экологической
чувствительности для
ликвидации разливов нефти
на море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 3 изложить в новой редакции:
"Приложение 3
к Методологии разработки
карты экологической
чувствительности для
ликвидации разливов нефти на
море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 4 изложить в новой редакции:
"Приложение 4
к Методологии разработки
карты экологической
ликвидации разливов нефти на
море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 5 изложить в новой редакции:
"Приложение 5
к Методологии разработки
карты экологической
чувствительности для
ликвидации разливов нефти
на море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 6 изложить в новой редакции:
"Приложение 6
к Методологии разработки
карты экологической
чувствительности для
ликвидации разливов нефти
на море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан";
верхний правый угол приложения 7 изложить в новой редакции:
"Приложение 7
к Методологии разработки
карты экологической
чувствительности для
ликвидации разливов нефти
на море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан"

7. "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 2 қыркүйектегі № 353 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №24232 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 398-бабы 7-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау тәртібін анықтайды.";
2-тармақта:
3) және 4) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"3) объектілік жоспарлар – кемелерді меншік иелерін қоспағанда, ұлттық және тиісті облыстардың аумақтық жоспарлары, сондай-ақ мұнайдың төгілу қаупін бағалау негізінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерімен келісілетін, мұнайдың төгілу қаупі бар объектілердің меншік иелері әзірлеген теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету жөніндегі жоспарлар;

7. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 сентября 2021 года № 353 "Об утверждении Правил определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24232) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы.";
в Правилах определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 7 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на основе анализа суммарной экологической пользы на море и предохранительной зоне Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункты 3) и 4) изложить в новой редакции:
"3) объектовые планы – планы по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне, разрабатываемые собственниками объектов, несущих риск разлива нефти, за исключением собственников судов, на основании национального и территориальных планов соответствующих областей, а также на основе оценки риска разливов нефти и анализа суммарной экологической пользы, которые согласовываются с соответствующим территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;

4) сақтық аймағы – теңіздің жағалау сызығынан құрлыққа қарай бес километрге созылып жатқан, теңізге мұнайдың төгілуі салдарынан ластануы немесе теңіздің ластану көзі болуы мүмкін құрлық аймағы;";
4 және 5-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін мынадай:
1) бақылау және бағалау;
2) су бетінен мұнайды механикалық тежеу және жинау (сезімтал ресурстардан мұнай дағының ауытқуын қоса алғанда);
3) мұнай дағын бақылап жағу;
4) химиялық құралдарды қолдану;
5) сақтық аймағын қорғау және тазарту әдістері қолданылады.
5. Мұнайдың төгілуіне дайындықты қамтамасыз ету кезінде ресурстардың саны мұнайдың төгілуінің ықтимал тәуекелінің көлеміне сәйкес келуі тиіс, бірақ Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 130 бұйрығымен бекітілген теңізде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ең төменгі нормативтерде белгіленген талаптардан және ресурстарға қойылатын талаптардан кем болмауы қажет (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16951 болып тіркелген). Мұнайдың төгілу деңгейі бойынша мұнайдың ықтимал төгілу көлемдері ҚР СТ ИСО 17776:2004 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Теңіз кен орындарынан өндіруге арналған қондырғылар. Тәуекелді бағалаудың қауіптілігін анықтау үшін құралдар мен әдістерді таңдау бойынша нұсқаулық" сәйкес тәуекелдерді бағалау негізінде айқындалады.";
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. ЖЭПТ негізінде МАТЖ-ның оңтайлы әдістерін алдын ала айқындау алдын ала келісім алуға және ЖЭПТ айқындалған әдістерге сәйкес келетін ресурстар мен персоналдың дайын болуын қамтамасыз етуге, тасымалдау тәсілдері мен орналасу орындарын айқындауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жоюға әзірлікті және іс-қимылды қамтамасыз етудің Ұлттық жоспарына сәйкес Объектілік жоспарды әзірлеу кезінде талап етілетін мәселелерді пысықтауға мүмкіндік береді.";
17-тармақтың екінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"Кемелерден және шығу тегі белгісіз мұнайдың төгілуі үшін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен келісілген ЖЭПТ теңіздегі және облыстың сақтандыру аймағындағы мұнайдың төгілуін жою жөніндегі дайындық пен іс-қимылдарды қамтамасыз етудің аумақтық жоспарының бөлігі болып, сондай-ақ мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдарының Объектілік жоспарын әзірлеу үшін негіз болып табылады.";
20-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"20. Қоршаған ортаны қорғау, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, су қорын қорғау және пайдалану, және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органдардың Есепті келісуі келесі жағдайларда:";
29-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

4) предохранительная зона – зона суши, простирающаяся от береговой линии моря на пять километров в сторону суши, которая загрязняется вследствие разлива нефти в море или бывает источником загрязнения моря;";
пункты 4 и 5 изложить в новой редакции:
"4. Для ликвидации разливов нефти на море и предохранительной зоне Республики Казахстан используются следующие методы:
1) наблюдение и оценка;
2) механическое сдерживание и сбор нефти с поверхности воды (включая отклонение нефтяного пятна от чувствительных ресурсов);
3) контролируемое сжигание нефтяного пятна;
4) применение химических средств;
5) защита и очистка предохранительной зоны.
5. При обеспечении готовности к разливам нефти количество ресурсов определяется по объему вероятного риска разлива нефти, но не меньше требований, установленных Минимальными нормативами и требований к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне, утвержденных приказом министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года №130. (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16951). Объемы возможного разлива нефти по уровням разлива нефти определяются на основании оценки рисков согласно СТ РК ИСО 17776:2004 "Промышленность нефтяная и газовая. Установки для добычи из морских месторождений. Руководящие указания по выбору инструментов и методик для идентификации опасностей оценки риска".";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Заблаговременное определение оптимальных методов ЛАРН на основе АСЭП позволяет заранее получить согласование и обеспечить подготовку ресурсов и персонала, соответствующие методам, определенным в АСЭП, определить способы транспортировки и мест дислокации, а также проработать вопросы, требуемые при разработке объектового плана согласно Национальному плану обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
абзац второй пункта 17 изложить в новой редакции:
"Согласованный в порядке определяемым настоящими Правилами АСЭП для разливов нефти с судов и неизвестного происхождения является частью территориального плана обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне области, а также является основой для разработки объектового плана специализированной организации по ликвидации разливов нефти.";
абзац первый пункта 20 изложить в новой редакции:
"20. Согласование Отчета уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны и использования водного фонда, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения требуется только в следующих случаях:";
пункт 29 изложить в новой редакции:

"29. Кемелерден мұнайдың төгілуі кезінде және шығу тегі белгісіз болған кезде мұнайдың төгілуін жоюды Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жоюға әзірлікті және іс-қимылды қамтамасыз етудің Ұлттық жоспарының (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) талаптарына сәйкес тиісті облыстың әкімдігі шарт негізінде тартатын мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйым жүзеге асырады.";
31-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) қоршаған ортаны қорғау, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, су қорын қорғау және пайдалану, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелері;";
48-тармақта:
4) және 5) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"4) жауын-шашынды, желдің жылдамдығын, ауа температурасын, теңіздің жай-күйін қоса алғанда, мұнай дағын жоспарлы бақыланатын жағу кезіндегі ауа райы жағдайларының болжамы;
5) мұз қабатының пайызы, теңіздің жай-күйі;";
60-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"60. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 19 мамырдағы № 153 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтандыру аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне енгізілген диспергенттерді қолдануға жол беріледі. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22846 болып тіркелген) (бұдан әрі – диспергенттер мен хердерлер тізбесі).";
Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдынында және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидаларына 1-қосымша;
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында жиынтық
экологиялық пайданы
талдау негізінде мұнайдың
төгілуін жоюдың оңтайлы
әдістерін айқындау,
келісу және оларды таңдау
туралы шешім қабылдау
қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында жиынтық
экологиялық пайданы
талдау негізінде мұнайдың
төгілуін жоюдың оңтайлы
әдістерін айқындау,
келісу және оларды таңдау
туралы шешім қабылдау
қағидаларына
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында жиынтық
экологиялық пайданы
талдау негізінде мұнайдың
төгілуін жоюдың оңтайлы
әдістерін айқындау,
келісу және оларды таңдау
туралы шешім қабылдау
қағидаларына
3-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
реттік нөмірі 6-жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
6
Дақтар дрейфінің болжамы (жағалау мен жағалау құрылыстарына, таязсуларға, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қол жеткізу уақыты)
Облыс әкімдігі немесе дақтар дрейфінің болжамы бойынша қызметтер көрсету үшін әкімдік тартқан компания

"29. При разливах нефти с судов и неизвестного происхождения ликвидация разливов нефти осуществляется специализированной организацией по ликвидации разлива нефти, привлекаемой акиматом соответствующей области на основе договора в соответствии с требованиями Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Национальный план).";
подпункт 3) пункта 31 изложить в новой редакции:
"3) территориальные подразделения уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны и использования водного фонда, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гражданской защиты;";
в пункте 48:
подпункты 4) и 5) изложить в новой редакции:
"4) прогноз погодных условий при планируемом контролируемом сжигании нефтяного пятна, включая осадки, скорость ветра, температуру воздуха, состояние моря;
5) процент ледяного покрова, состояние моря;";
пункт 60 изложить в новой редакции:
"К применению допускаются диспергенты, внесенные в Перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденный приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2021 года № 153. (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22846) (далее – Перечень диспергентов и хердеров).";
приложение 1 к Правилам определения, согласования, и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
верхний угол приложения 1 изложить в новой редакции:
"Приложение 1
к Правилам определения,
согласования и принятия решения
о выборе оптимальных методов
ликвидации разливов нефти на
море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан на основе
анализа суммарной
экологической пользы";
верхний угол приложения 2 изложить в новой редакции:
"Приложение 2
к Правилам определения,
согласования и принятия решения
о выборе оптимальных методов
ликвидации разливов нефти на
море и в предохранительной зоне
Республики Казахстан на основе
анализа суммарной
экологической пользы";
верхний угол приложения 3 изложить в новой редакции:
"Приложение 3
к Правилам определения,
согласования и принятия решения
о выборе оптимальных методов
ликвидации разливов нефти на море
и в предохранительной зоне
Республики Казахстан на основе
анализа суммарной
экологической пользы";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 6 изложить в новой редакции:
"
6
Прогноз дрейфа пятна (время достижения берега и береговых сооружений, мелководья, особо охраняемых природных территорий)
Акимат области либо привлечения Акиматом компания для оказания услуг по прогнозу дрейфа пятна

Ч+2.00
Ақпарат
Дақтың дрейфін болжау үшін не дақтың дрейфін болжау бойынша қызмет көрсетуге қабілетті компанияларды тарту арқылы меншік құқығымен материалдық – техникалық жарақтандыруды қамтамасыз ету
Облыс әкімдігі
Алдын ала
Келісім, шарт.
Теңізде және сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою жөніндегі әзірлікті және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің аумақтық жоспарында бекіту
";
реттік нөмірі 7-жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
7.
Мұнай төгілімдеріне сезімтал экологиялық аудандарды/объектілерді және әлеуметтік-экономикалық объектілерді қорғау басымдығын айқындау
Қоршаған ортаны қорғау, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, су қорын қорғау және пайдалану, және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органдардың бөлімшелері
сағ+5
Ақпарат
1).
Ластану қаупі бар ресурстарды анықтау (экологиялық, экономикалық және әлеуметтік)
Қоршаған ортаны қорғау, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, су қорын қорғау және пайдалану, және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органдардың бөлімшелері;
сағ+5
Ақпарат
2).
Мұнайдың төгілуін жоюдың әртүрлі әдістерінің тиімділігін бағалау;
сағ+5
Ақпарат
3).
Мұнай төгілімдерін жою әдістерінің салдарларға әсер ету және экожүйені қалпына келтіруге жәрдемдесу қабілетіне талдау жасау
сағ+5
Ақпарат
4).
Мұнайдың төгілуін жоюдың тиімді әдістері мен басымды қорғау аудандарын немесе ресурстарын таңдау
Қоршаған ортаны қорғау, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, су қорын қорғау және пайдалану, сумен жабдықтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органдардың бөлімшелері; жергілікті атқарушы орган; мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе теңіз объектісі немесе порт, осы объектілерден мұнайдың төгілуі кезінде кеме иесі немесе кеме капитаны; қажет болған жағдайда ғылыми-зерттеу институттары мен сарапшылар
Алдын ала
Ақпарат
";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында жиынтық
экологиялық пайданы
талдау негізінде мұнайдың
төгілуін жоюдың оңтайлы
әдістерін айқындау,
келісу және оларды таңдау
туралы шешім қабылдау
қағидаларына
4-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
кесте жаңа нұсқада жазылсын:
"Егер төгілу кемеден болса немесе шығу тегі белгісіз төгілу болса, мұнайдың төгілуін жедел түрде жоюдың оңтайлы әдістері бойынша келісу және шешім қабылдау
Іс-әрекет
Жауапты
Аяқтау нысаны
1.
Инцидент бойынша ақпарат және деректер жинау
Әкімдік өкілдері,
уәкілетті мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің:
1) қоршаған ортаны қорғау;
2) жануарлар дүниесін;
қорғау, өсімін молайту және пайдалану;
3) су қорын қорғау және пайдалану;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығысаласындағы өкілдері
Ақпарат
2.
Қолда бар ақпаратты, негіздерді және дәлелдерді қарастыру
Талқылау
3.
Мұнай төгілуінің салдарын жұмсарту бағалау матрицасын толтыру (ұжымды), ресурстарды анықтау және индекстерді ұсыну
Матрица
4.
Мұнайдың төгілуі салдарын жұмсарту бағалау матрицасын қарастыру
МАТЖ ұсынылатын әдістер
5
Ағымдағы және болжанатын гидрометео жағдайлар туралы ақпаратты жинау және қамтамасыз ету (жел мен ағыс жылдамдығы, қоршаған орта температурасы, мұз жағдайлары)
Қазгидромет/Казгидромет облыстық филиалдары
6
Катысушылардың абсолютті көпшілік дауысымен шешім қабылдау және мұнай төгілуінің салдарын жұмсартуды бағалау матрицасына қол қою
Әкімдік өкілдері,
Уәкілетті мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің:
1) қоршаған ортаны қорғау;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану;
3) су қорын қорғау және пайдалану,
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы өкілдері
МАТЖ әдістері бойынша қорытынды шешім.
Қол қойылған хаттама. Ақпарат.
7
Жұмыс тобының басшысына/ жедел штаб бастығына қабылданған шешім туралы хабарлау және МАТЖ әдістерін іске асыру бойынша шараларды ұсыну
Ақпарат.
Қол қойылған хаттама.
8
Талқылау және шешім қабылдау хаттамасын жүргізу
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі
Хаттама
9
МАТЖ әдістерін қолдану
Мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымның өкілдері.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері.
Қажет болған жағдайда мұнай операцияларын жүзеге асыратын компаниялар тартылады (тарту тәртібі мен шарттары тараптардың келісімімен немесе ынтымақтастық пен қызмет көрсетудің нысанымен айқындалады
Ресурстарды тарту, жұмылдыру
";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында жиынтық
экологиялық пайданы
талдау негізінде мұнайдың
төгілуін жоюдың оңтайлы
әдістерін айқындау,
келісу және оларды таңдау
туралы шешім қабылдау
қағидаларына
5-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:

Ч+2.00
Информация
Обеспечить на праве собственности материально-техническое оснащение для прогнозирования дрейфа пятна либо путем привлечения компаний, способных оказать услуги по прогнозу дрейфа пятна
Акимат области
Заблаговременно
Соглашение, договор.
Закрепление в территориальном плане обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне
";
строку, порядковый номер 7 изложить в новой редакции:
"
7.
Определить приоритетность защиты экологических районов/объектов и социально-экономических объектов, чувствительных к разливам нефти
Территориальные подразделения уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны и использования водного фонда, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Ч+5
Информация
1).
Выявить ресурсы, находящиеся под риском загрязнения (экологические, экономические и социальные)
Территориальные подразделения уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны и использования водного фонда, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
Ч+5
Информация
2).
Сделать оценку эффективности различных методов ликвидации разливов нефти;
Ч+5
Информация
3).
Сделать анализ способности методов ликвидации разливов нефти воздействовать на последствия и содействовать восстановлению экосистемы
Ч+5
Информация
4).
Выбрать районы или ресурсы приоритетной защиты и оптимальные методы ликвидации разлива нефти
Территориальные подразделения уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны и использования водного фонда, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения; местный исполнительный орган; специализированная организация по ликвидации разливов нефти или морской объект, или порт, судовладелец или капитан судна при разливах нефти с данных объектов; научно-исследовательские институты и эксперты при необходимости
Заблаговременно
Информация
";
верхний угол приложения 4 изложить в новой редакции:
"Приложение 4
к Правилам определения,
согласования и принятия решения
о выборе оптимальных методов
ликвидации разливов нефти на море
и в предохранительной зоне
Республики Казахстан на основе
анализа суммарной
экологической пользы";
в приложении 4 к указанным Правилам:
таблицу, изложить в новой редакции:
"Согласование и принятие решения по оптимальным методам ликвидации разлива нефти в оперативном порядке, если разлив произошел из судна или имеется разлив неизвестного происхождения
Действия
Ответственные
Форма завершения
1.
Сбор информации и данных по инциденту
Представители Акимата Представители территориальных подразделений уполномоченных государственных органов в области: 1) охраны окружающей среды 2) охраны, воспроизводства и использования животного мира 3) охраны и использования водного фонда, 4) санитарно- эпидемиологического благополучия населения При необходимости привлекаются компании, осуществляющие нефтяные операции, для содействия в сборе информации.
Информация
2.
Рассмотрение имеющейся информацию, доводов, и аргументов
Обсуждение
3.
Заполнение матрицы оценки смягчения последствий разлива нефти (коллективно), выявление ресурсов и выставление индексов
Матрица
4.
Рассмотрение матрицы оценки смягчения последствий разлива нефти
Предлагаемые методы ЛАРН
5.
Определение необходимых ресурсов, выявление их наличия и необходимость в дополнительном обеспечении
Ликвидаторы специализированной организации по ликвидации разлива нефти
Представители территориального подразделения уполномоченного государственного органа в сфере гражданской защиты.
При необходимости привлекаются компании, осуществляющие нефтяные операции.
Заключение
6.
Принятие решения абсолютным большинством голосов присутствующих и подписание матрицы оценки смягчения последствий разлива нефти
Представители Акимата Представители территориальных подразделений уполномоченных государственных органов в области: 1) охраны окружающей среды 2) охраны, воспроизводства и использования животного мира 3) охраны и использования водного фонда 4) санитарно- эпидемиологического благополучия населения
Итоговое решение по методам ЛАРН. Подписанный протокол. Информация.
7.
Уведомить о принятом решении руководителя рабочей группы/ начальника оперативного штаба и предложить меры по реализации методов ЛАРН
Информация. Подписанный протокол.
8.
Ведение протокола обсуждения и принятия решения
Территориальное подразделения уполномоченного государственного органа в сфере гражданской защиты.
Протокол
9
Применение методов ЛАРН
Ликвидаторы специализированной организации по ликвидации разлива нефти.
Представители территориального подразделения уполномоченного государственного органа в сфере гражданской защиты.
При необходимости привлекаются компании, осуществляющие нефтяные операции (порядок привлечения и условия определяются соглашением сторон или формой сотрудничества и оказания услуг).
Привлечение, мобилизация ресурсов
";
верхний угол приложения 5 изложить в новой редакции:
"Приложение 5
к Правилам определения,
согласования и принятия решения
о выборе оптимальных методов
ликвидации разливов нефти на море
и в предохранительной зоне
Республики Казахстан на основе
анализа суммарной
экологической пользы";
в приложении 5 к указанным Правилам:

4, 5-реттік нөмірлі жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
4.
Мұнай төгілуінің салдарын жұмсарту бағалау матрицасын толтыру (ұжымдық), ресурстарды анықтау және индекстерді қою
ЖЭПТ негізінде МАТЖ әдістерін анықтау жөніндегі жедел топ**:
әкімдік өкілдері;
уәкілетті мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің:
1) қоршаған ортаны қорғау;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану;
3) су қорын қорғау және пайдалану,
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы өкілдері
Матрица
5.
Мұнайдың төгілуі салдарын жұмсарту бағалау матрицасын қарастыру
МАТЖ ұсынылатын әдістер
";
реттік нөмірі 7-жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
7
Қатысушылардың көпшілік дауысымен шешім қабылдау және мұнай төгілуінің салдарын жұмсартуды бағалау матрицасына қол қою
ЖЭПТ негізінде МАТЖ әдістерін анықтау жөніндегі жедел топ**:
әкімдік өкілдері;
уәкілетті мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің:
1) қоршаған ортаны қорғау;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану;
3) су қорын қорғау және пайдалану,
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы өкілдері
Матрица
";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
теңізінде және сақтық
аймағында жиынтық
экологиялық пайданы
талдау негізінде мұнайдың
төгілуін жоюдың оңтайлы
әдістерін айқындау,
келісу және оларды таңдау
туралы шешім қабылдау
қағидаларына
6-қосымша";

строки, порядковые номера 4, 5, изложить в новой редакции:
"
4.
Заполнение матрицы оценки смягчения последствий разлива нефти (коллективно), выявление ресурсов и выставление индексов
Оперативная группа по определению методов ЛАРН на основе АСЭП**:
представители Акимата представители территориальных подразделений уполномоченных государственных органов в области:
1) охраны окружающей среды;
2) охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) охраны и использования водного фонда
4) санитарно- эпидемиологического благополучия населения
Матрица
5.
Рассмотрение матрицы оценки смягчения последствий разлива нефти
Предлагаемые методы ЛАРН
";
строку, порядковый номер 7, изложить в новой редакции:
"
7
Принятие решения абсолютным большинством голосов присутствующих и подписание матрицы оценки смягчения последствий разлива нефти
Оперативная группа по определению методов ЛАРН на основе АСЭП**:
представители акимата представители территориальных подразделений уполномоченных государственных органов в области:
1) охраны окружающей среды
2) охраны, воспроизводства и использования животного мира
3) охраны и использования водного фонда
4) санитарно- эпидемиологического благополучия населения
Матрица
";
верхний угол приложения 6 изложить в новой редакции:
"Приложение 6
к Правилам определения,
согласования и принятия решения
о выборе оптимальных методов
ликвидации разливов нефти на море
и в предохранительной зоне
Республики Казахстан на основе
анализа суммарной
экологической пользы";