"Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 11 шiлдедегi № 348 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 шiлдеде № 36431 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33056 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу, сондай-ақ ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу, осы әдістеменің 9, 10, 11 және 12-тармақтарын қоспағанда, мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ1 – шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қазақстандық үлгідегі дипломды алатын, бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, сондай-ақ қазақстандық үлгідегі дипломды алатын, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 11 июля 2025 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2025 года № 36431
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33056) следующее дополнение:
Методику подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденную указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, за исключением пунктов 9, 10, 11 и 12 настоящей методики, производится по следующим формулам:
1) Vпф1 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, c получением диплома казахстанского образца, а также годовой объем подушевого нормативного финансирования для филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, c получением диплома казахстанского образца, рассчитывается по формуле:

V жқ1 = Nzb1 * Контzb1,
мұндағы:
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контzb1 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
мұндағы:
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП-ның және ПОҚ-ның жылына бір білім алушыға шаққандағы жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Xz – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша жылына бір білім алушыға есептегенде жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде білім алушылардың оқу-әдістемелік әдебиеттерді сатып алуға, зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарының академиялық ұтқырлығын ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары – 19 АЕК;
АЕК – жыл сайын республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін айлық есептік көрсеткіш. Айлық есептік көрсеткішке баламалы көрсеткіштердің мәндерін айқындау үшін негіз ретінде 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері алынады;
А – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары үшін оқу құралдары мен жабдықтардың амортизация нормасы 64 АЕК-ті құрайды;
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП және ПОҚ еңбегіне ақы төлеудің жылдық қоры жылына бір білім алушыға төменде келтірілген персонал құрамы негізге алына отырып есептеледі.
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Персонал
Саны (штат бірлігі)
1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері теңгемен
АЕК-те 1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері
ПОҚ
Профессорлық-оқытушылық құрам (ПОҚ):

Vпф1 = Nzb1 * Контzb1,
где:
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате;
Контzb1 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате рассчитывается по формуле:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Xz – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации академической мобильности лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий, обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования в расчете на одного обучающегося в год по техническим и сельскохозяйственным направлениям подготовки кадров – 19 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно законом о республиканском бюджете. Для определения значений показателей, эквивалентных месячному расчетному показателю, за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
A – норма амортизации учебных приборов и оборудования для технических и сельскохозяйственных направлений подготовки кадров составляет – 64 МРП;
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается исходя из нижеприведенного состава персонала.
Аббревиатура, применяемая по тексту
Персонал
Количество (штатных единиц)
Размер заработной платы на 1 работника в тенге
Размер заработной платы на 1 работника в МРП
ППС
Профессорско-преподавательский состав (ППС):

Жалақыны есептеу 2021 жылғы 15 қарашаға белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 430 теңге баламасында ұлттық валютада жүргізілді;
12 – айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылына айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
отандық персоналдар үшін snokz – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
шетелдік персоналдар үшін snoin – 1,095;
mp – жұмыс берушінің қосымша міндетті зейнетақы жарналарының және міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 жылға және одан кейінгі жылдарға – 1,08;
mvпоқ – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициентін құрайды:
бір шетелдік оқытушыға mvпоқin – 0,02;
бір отандық оқытушыға mvпоқkz – 0,047;
mvәбп – ӘБП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бір шетелдік мидл менеджментке mvәбпin1 – 0,0033;
бір шетелдік топ-менеджментке mvәбпin2– 0,001;
бір шетелдік халықаралық менеджментке mvәбпin3 – 0,00067;
бір отандық менеджментке mvәбпkz1 – 0,00067;
бір ӘБП кіші құрамға mvәбпkz2 – 0,031;
S – халықаралық білім беру бағдарламаларын енгізу коэффициенті – 102,024 АЕК;
2) Vжқ2 – шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
V жқ2 = Nzb2* Контzb2,
мұндағы:
Контzb2 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb2 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
мұндағы:
L1 – Солтүстік Америка елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 752,693 АЕК есебінен шығыстар;
3) Vжқ3 – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, мына формула бойынша есептеледі:

Расчет заработной платы произведен в национальной валюте в эквиваленте 430 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 15 ноября 2021 года;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
для отечественного персонала snokz – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
для иностранного персонала snoin – 1,095;
mp – коэффициент дополнительных обязательных пенсионных взносов работодателя и отчислений в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045
на 2025 год – 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
mvппс – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
на одного иностранного преподавателя mvппсin – 0,02;
на одного отечественного преподавателя mvппсkz – 0,047;
mvауп – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП составляет:
на одного иностранного мидл-менеджмента mvаупin1 – 0,0033;
на одного иностранного топ-менеджмента mvаупin2 – 0,001;
на одного международного менеджмента mvаупin3 – 0,00067;
на одного отечественного менеджмента mvаупkz1 – 0,00067;
на одного младшего состава АУП mvаупkz2 – 0,031;
S – коэффициент внедрения международных образовательных программ – 102,024 МРП;
2) Vпф2 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:
Vпф2 = Nzb2* Контzb2,
где:
Контzb2 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb2 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
где:
L1 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Северной Америки из расчета 752,693 МРП в год;
3) Vпф3 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемых в рамках филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:

Vжқ3 = Nzb3 * Контzb3,
мұндағы:
Контzb3 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb3 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
мұндағы: L2 – Еуропа елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 698,845 АЕК есебінен шығыстар.
Шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына төлем барлық оқу кезеңі үшін (4 жыл) тең үлестермен шарт негізінде жүзеге асырылады. L1 және L2 есебі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2022 жылғы 27 желтоқсанға белгіленген бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 461,1 теңге эквивалентінде ұлттық валютада жүргізілді.";
мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
"12. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған "Coventry Kazakhstan" шетелдік оқу орны" ЖШС-ның жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мен жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемінің есебі мынадай формулалар бойынша есептеледі:
1) Vпф - жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі (бакалавриат) мына формула бойынша есептеледі:
Vпф = Nb * Контb,
мұндағы:
Nb - бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контb - бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті және ол мына формула бойынша есептеледі:
Контb = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 – оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны.
2) Nb - бакалавриатта жылына бір білім алушыға қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb = F + K + A + X + S + L + O + I,
мұндағы:
3) F – жылына бір білім алушыға есептегенде профессорлар-оқытушылар құрамы (бұдан әрі - ПОҚ), әкімшілік-басқару персоналы (бұдан әрі – ӘБП), оқу-көмекші персоналы (бұдан әрі – ОКП) және қызмет көрсету персоналы ( бұдан әрі – ҚКП) қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің жалпы жылдық қоры мына формула бойынша есептеледі:
F = Тin ппс + Тpr. ппс + Тауп + Qувп + Qоп,
3. 1) Тin ппс – жылына бір білім алушыға есептеу шетелдік ПОҚ-тың жылдық еңбекақысын төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Тin. ппс = 12 * W in ппс * sno in ппс * mv in ппс1,
мұндағы:
12 – айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылдағы айлар саны;
W in ппс - шетелдік ПОҚ-тың еңбекақысын төлеу қоры айына мына формула бойынша есептеледі:
Win. ппс = ЛЖ in. ппс,
мұндағы:
ЛЖ in. ппс – шетелдік оқытушының лауазымдық жалақысы мына формула бойынша айқындалады:
ЛЖ in. ппс = 220,6024 * БЛЖ,
220,6024 – базалық лауазымдық жалақыға (БЛЖ) шетелдік ПОҚ-тың лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті;

Vпф3 = Nzb3 * Контzb3,
где:
Контzb3 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb3 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
где:
L2 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Европы из расчета 698,845 МРП в год.
Выплата зарубежной организации высшего и (или) послевузовского образования осуществляется на основании договора, равными долями за весь период обучения (4 года).
Расчет L1 и L2 произведен в национальной валюте в эквиваленте 461,1 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 27 декабря 2022 года.";
дополнить пунктом 12 следующего содержания:
"12. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования организации высшего и (или) послевузовского образования ТОО "Иностранное учебное заведение "Coventry Kazakhstan", созданной по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, осуществляются по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат) рассчитывается по формуле:
Vпф = Nb * Контb,
где:
Nb – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Конт b – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате и рассчитывается по следующей формуле:
Конт b = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся.
2) Nb – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате рассчитывается по следующей формуле:
Nb = F + K + A + X + S + L + О + I,
где:
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала: профессорско-педагогического состава (далее – ППС), административно-управленческого (далее – АУП), учебно-вспомогательного персонала (далее – УВП) и обслуживающего персонала (далее – ОП) в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по следующей формуле:
F = Тin ппс + Тpr.ппс + Тауп + Qувп + Qоп,
3.1) Тin ппс – годовой фонд оплаты труда иностранного ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тin. ппс = 12 * W in ппс * sno in ппс * mv in ппс1,
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W in.ппс – фонд оплаты труда иностранного ППС в месяц рассчитывается по формуле:
W in. ппс = ДО in. ппс,
где,
ДО in. – должностной оклад иностранного преподавателя, определяется по формуле:
ДО in. = 220,6024 * БДО,
220,6024 - коэффициент исчисления должностного оклада иностранного ППС к базовому должностному окладу (БДО);

snoin ппс – шетелдік ПОҚ-тың еңбекақысын төлеу қоры үшін әлеуметтік салық коэффициенті – 1,095 құрайды;
mvin ппс1 – бір шетелдік ПОҚ-қа келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті – 0,02275 құрайды;
3.2) Тpr. ппс – жылына бір білім алушыға есептеу басқа ПОҚ-тың жылдық еңбекақысын төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Тpr. ппс = 12 * W pr ппс* (snopr + gpo) * mvpr ппс1,
мұндағы:
W pr ппс – басқа ПОҚ-тың айына еңбекақысын төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Wpr ппс= ЛЖ pr ппс,
ЛЖ pr ппс– басқа ПОҚ-тың лауазымдық айлықақысы мына формула бойынша есептеледі:
ЛЖpr ппс = 161,594 * БЛЖ,
мұндағы:
161,594 – базалық лауазымдық жалақыға (БЛЖ) басқа ПОҚ-ның лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті ;
sno pr – әлеуметтік салық пен әлеуметтік аударымдардың, жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және міндетті зейнетақы жарналарының коэффициенті:
2024 жылға – 1,1079;
2025 жылға – 1,1311;
2026 жылға –1,1411;
2027 жылға – 1,1511;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,1561 құрайды.
gpo – қызметкерлерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру төлемдерінің көлемін анықтайтын коэффициент – 0,000899;
mvpr ппс1 – басқа бір ПОҚ-қа келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті бакалавриат үшін – 0,05525 құрайды;
3.3) Тауп – жылына бір білім алушыға есептегенде ӘБП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т ауп = 12 * W ауп * (sno pr+ gpo) * mv2,
мұндағы:
W ауп – ӘБП-тың айына еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W ауп = БЛЖ * f,
мұндағы:
f – жалпы ПОҚ жалақысындағы ӘБП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 66,4843 құрайды;
Жалпы ПОҚ-тың жалақысындағы ӘБП, ОКП-тың үлес салмағын есептеу үшін жалпы ПОҚ-тың лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті қолданылады, ол 178,8048-ге тең;
mv2 – ӘБП-тің бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті бакалавриат үшін – 0,0175 құрайды;
3.4) Q увп – жылына бір білім алушыға ОКП-тің жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q увп = 12 * W увп * (snopr + gpo) * mv3,
мұндағы:
W увп – айына ОКП еңбекақы төлеу қоры формула бойынша есептеледі:
W увп = БЛЖ * с,
мұндағы:
c – жалпы ПОҚ жалақысындағы ОКП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 31,079 құрайды;
mv3 – ОКП-тің бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті бакалавриат үшін – 0,01 құрайды;
3.5) Q оп – жылына бір білім алушыға ҚКП-тің жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q оп = 12 * Wоп * (snopr + gpo) * mv4,
мұндағы:
W оп – өтемақы төлемдерінсіз ҚКП-тің бір айдағы еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
W оп = БДО * q,
мұндағы:

snoin ппс. – коэффициент социального налога для фонда оплаты труда иностранного ППС, составляет – 1,095;
mvin ппс1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного иностранного ППС, составляет – 0,02275;
3.2) Тpr.ппс – годовой фонд оплаты труда прочего ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тpr.ппс = 12 * W pr.ппс * (snopr + gpo) * mvpr ппс1,
где:
W pr ппс – фонд оплаты труда прочего ППС в месяц рассчитывается по формуле:
W pr ппс = ДО pr ппс ,
ДО pr ппс– должностной оклад прочего ППС, определяется по формуле:
ДОpr ппс = 161,594 * БДО,
где:
161,594 – коэффициент исчисления должностного оклада прочего ППС к базовому должностному окладу (БДО);
snopr – коэффициент социального налога и социальных отчислений, отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и обязательных пенсионных взносов, составляет:
на 2024 год – 1,1079;
на 2025 год – 1,1311;
на 2026 год –1,1411;
на 2027 год –1,1511;
на 2028 и последующие годы – 1,1561;
gpo – коэффициент, определяющий объем платежей на обязательное страхование работников от несчастных случаев, составляет – 0,000899;
mv pr ппс1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного прочего ППС, составляет для бакалавриата – 0,05525;
3.3) Тауп – годовой фонд оплаты труда АУП в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Т ауп = 12 * W ауп * (snopr + gpo) * mv2,
где:
W ауп – фонд оплаты труда АУП в месяц рассчитывается по формуле:
W ауп = БДО * f,
где,
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате общего ППС и составляет – 66,4843;
Для исчисления удельного веса заработной платы АУП, УВП в заработной плате общего ППС применяется коэффициент исчисления должностного оклада общего ППС, равный 178,8048;
mv2 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП, составляет для бакалавриата – 0,0175;
3.4) Q увп – годовой фонд оплаты труда УВП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Q увп = 12 * W увп * (snopr + gpo) * mv3,
где:
W увп – фонд оплаты труда УВП в месяц, рассчитывается по формуле:
W увп = БДО * с,
где:
c – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате общего ППС и составляет – 31,079;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП, составляет для бакалавриата – 0,01;
3.5) Q оп – годовой фонд оплаты труда ОП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Q оп = 12 * Wоп * (snopr + gpo) * mv4,
где:
W оп – фонд оплаты труда ОП в месяц, рассчитывается по формуле:
W оп = БДО * q,
где:

q – жалпы ПОҚ жалақысындағы ҚКП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 25,8518 құрайды;
mv4 – ҚКП-тің бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті бакалавриат үшін – 0,0025-ті құрайды;
4) K – білім беру процесін ұйымдастыру және жүргізу мақсатында ПОҚ және ӘБП-ны іссапарға жіберуге байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде – 2,7794 АЕК-ті құрайды;
5)  А – зертханалық жабдықтардың, оқу аспаптарының, стендтердің амортизациясына арналған шығыстар нормасы – 25,6 АЕК құрайды; ;
6) X – оқу-әдістемелік әдебиеттерді сатып алуға, жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде білім алушылардың зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарын ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары жылына бір білім алушыға есептеле отырып – 14 АЕК-ті құрайды;
7) S – жылына бір білім алушыға есептегенде ағымдағы ұстауға арналған шығыстар нормасы – 42,79-ті АЕК құрайды;
8) I – шетелдік профессорлар-оқытушылар персоналын тартуға байланысты шығыстар нормасы (жол жүру, тұру, визалық қолдау, Қазақстан Республикасында жұмыс істеуге рұқсат) – 10,48 АЕК-ті құрайды;
9) O - шетелде оқу шығыcтарына арналған норма – 89,59 АЕК-ті құрайды;
10) L – әріптес - шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына – білім беру бағдарламаларын енгізгені үшін бір білім алушыға есептегенде жыл сайынғы жарна - 188,5314 АЕК-ті құрайды;
АЕК – 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген айлық есептік көрсеткіш;
Ұлыбританияда оқуға байланысты шығыстарды есептеу 2024 жылғы 21 қазанға белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша Біріккен Корольдіктің 1 фунт стерлингі үшін Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында 632,78 теңге баламасында жүргізілді.
9) Vk б - кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Vk б = Cred * Ncred * Контб,
мұндағы:
Cred - бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағытынан артық іске асыру кезінде оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен айқындалады;

q – коэффициент удельного веса заработной платы ОП в заработной плате общего ППС и составляет – 25,8518;
mv4 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП, составляет для бакалавриата – 0,0025;
4) K – норма расходов, связанных с командированием ППС и АУП с целью организации и проведения образовательного процесса, из расчета на одного обучающегося в год, составляет - 2,7794 МРП;
5) А - норма расходов на амортизацию лабораторного оборудования, учебных приборов, стендов, нематериальных активов составляет – 25,6 МРП;
6) X – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования, из расчета на одного обучающегося в год и составляет – 14 МРП;
7) S – норма расходов на текущее содержание из расчета на одного обучающегося в год и составляет – 42,79 МРП;
8) I – норма расходов, связанных с привлечением иностранного профессорско-преподавательского персонала (проезд, проживание, визовая поддержка, разрешение на работу в Республике Казахстан), составляет – 10,48 МРП;
9) O – норма расходов на обучение за рубежом составляет – 89,59 МРП;
10) L – ежегодный взнос в зарубежную организацию высшего и (или) послевузовского образования – партнер за внедрение образовательных программ из расчета на одного обучающегося составляет – 188,5314 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, установленный по состоянию на 1 января 2024 года;
Расчет расходов, связанных с обучением в Великобритании, произведен в национальной валюте Республики Казахстан в эквиваленте 632,78 тенге за 1 фунт стерлингов Соединенного Королевства по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 21 октября 2024 года.
9) Vk б. - объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (бакалавриат) определяется по формуле:
Vk б. = Cred * Ncred * Контб,
где:
Cred – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров, объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;

10) N cred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мынадай формула бойынша есептеледі:
N cred = Nб /60,
мұндағы:
60 – МЖМББС сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

10) N cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
N cred = Nб /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО."
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан