Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 10 маусымдағы № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 маусымда № 36294 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты мiндеттi түрде алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауiптi ауруларының тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Профилактикасы, диагностикасы мен жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауiптi ауруларының тізбесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Ветеринариялық (ветеринариялық санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық санитариялық) қағидаларда:
мынадай мазмұндағы 408-1-тармақпен толықтырылсын:
"408-1. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта эпизоотиялық лимфангиттің пайда болуының алдын алу мақсатында іс-шараларды жүргізу кезінде вакциналарды оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықта (нұсқамада) көзделген тәртіппен және мерзімдерде қолдануға жол беріледі.";
412-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"412. Эпизоотиялық лимфангитпен ауыратын, соңдай-ақ ауруға күдікті жануарлар оқшауланады және емделуге жатады.
Эпизоотиялық лимфангиттен өлген жануарлардың өлекселері терісімен бірге өртеледі.";
мынадай мазмұндағы 413-1-тармақпен толықтырылсын:
"413-1. Қолайсыз пунктте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу кезінде вакциналарды оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықта (нұсқамада) көзделген тәртіппен және мерзімдерде қолдануға жол беріледі.";
417-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"417. Ауру жануар сауыққан соңғы жағдайдан, жылқылар қорытынды клиникалық тексерілгеннен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/619 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10028 болып тіркелген) бекітілген Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылатын үй-жайларды тазалау мен дезинфекциядан кейін 3 айдан соң қолайсыз пункттен карантин алынады.".

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июня 2025 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2025 года № 36294
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891):
Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940):
в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 408-1 следующего содержания:
"408-1. При проведении мероприятий на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения эпизоотического лимфангита допускается применение вакцин в порядке и в сроки, предусмотренные наставлением (инструкцией) по их применению.";
пункт 412 изложить в следующей редакции:
"412. Животных, больных эпизоотическим лимфангитом, а также подозреваемых в заболевании, изолируют и подвергают лечению.
Трупы животных, павших от эпизоотического лимфангита, сжигают вместе со шкурами.";
дополнить пунктом 413-1 следующего содержания:
"413-1. При проведении ветеринарных мероприятий в неблагополучном пункте допускается применение вакцин в порядке и в сроки, предусмотренные наставлением (инструкцией) по их применению.";
пункт 417 изложить в следующей редакции:
"417. Карантин с неблагополучного пункта снимают через 3 месяца после последнего случая выздоровления больного животного, проведения заключительного клинического осмотра лошадей, а также очистки и дезинфекции помещений, осуществляемых в соответствии с Правилами проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/619 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10028).".

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 10 маусымдағы
№ 195 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
4-қосымша
Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесi
Жануарлардың және адамның денсаулығы үшiн қауiп төндiретiн ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою кезiнде өртеу арқылы жойылатын жануарлардың аса қауiптi аурулары:
1) жануарлардың бiрнеше түрiне ортақ аурулар – мелиоидоз, құтыру, сібір жарысы, аусыл, туляремия;
2) ірi қара малдың аурулары – нодулярлық дерматит (экзотикалық ауру)*, iрi қара малдың обасы, қарасан, қатерлi iсiк*, кемiктәрiздес энцефалопатия;
3) жылқы аурулары – маңқа, бiр тұяқтылардың африка обасы;
4) қой және ешкі аурулары – баяу инфекциялар (скрепи, маэди-висна, аденомотоз, күл, күйiс қайыратын ұсақ малдардың обасы);
5) түйe аурулары – түйе обасы;
6) шошқа аурулары – шошқаның африка обасы;
7) құс аурулары – құс обасы, құс орнитозы, жоғары патогендi құс тұмауы;
8) ит және мысық аурулары – ит және мысық токсоплазмозы, мысық микроспориясы;
9) терiсi бағалы аңдар мен үй қояндарының аурулары – үй қояндарының миксоматозы.
Ескертпе: * алып қою және жою ауыл шаруашылығы жануарлары өлген кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 10 маусымдағы
№ 195 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
5-қосымша
Профилактикасы, диагностикасы мен жойылуы бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауiптi ауруларының тізбесі

2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июня 2025 года № 195
Приложение 4 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года № 7-1/559
Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Особо опасные болезни животных, при которых изъятые больные животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, уничтожаются путем сжигания:
1) болезни общие нескольким видам животных – мелиоидоз, бешенство, сибирская язва, туляремия, ящур;
2) болезни крупного рогатого скота – нодулярный дерматит (экзотическая болезнь)*, чума крупного рогатого скота, эмфизематозный карбункул, злокачественный отек*, губкообразная энцефалопатия;
3) болезни лошадей – сап, африканская чума однокопытных;
4) болезни овец и коз – медленные инфекции (скрепи, маэди-висна, аденомотоз, оспа, чума мелких жвачных);
5) болезни верблюдов – чума верблюдов;
6) болезни свиней – африканская чума свиней;
7) болезни птиц – чума птиц, орнитоз птиц, высокопатогенный грипп птиц;
8) болезни собак и кошек – токсоплазмоз собак и кошек, микроспория кошек;
9) болезни пушных зверей и кроликов – миксоматоз кроликов.
Примечание: * изъятие и уничтожение осуществляются при падеже сельскохозяйственных животных.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июня 2025 года № 195
Приложение 5 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года № 7-1/559
Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств

1. Жануарлардың бiрнеше түрiне ортақ аурулар – құтыру, бруцеллез, Ауески ауруы, лейкоз, лептоспироз, листериоз, пастереллез, сібір жарысы (терi шикiзатының асколизациясынан басқа), туберкулез, аусыл, күл, экинококкоз, паратуберкулез, токсоплазмоз, трихофития, риккетсиоздар, туляремия, ауыз уылуы (экзотикалық ауру), Шмалленберг ауруы және басқа экзотикалық аурулар.
2. Iрi қара малдың аурулары - вирустық диарея, инфекциялық ринотрахеит, парагрипп-3, iрi қара малдың обасы, қарасан, камвилобактериоз, кемiктәрiздес энцефалопатия, нодулярлық дерматит (экзотикалық ауру), қойдың хламидиоздық (энзоотикалық) iш тастауы.
3. Қой және ешкi аурулары – қойдың анаэробтық антеротоксемиясы, брадзот, қойдың жұқпалы эпидидимиті, жұқпалы пустулездiк дерматит (эктима), қойдың хламидиоздiк iш тастауы, қойдың және ешкiнiң жұқпалы агалактиясы, скрепи, маеди-висна, аденоматоз, блутанг (экзотикалық аурулар), күйiс қайыратын ұсақ малдардың обасы.
4. Жылқы аурулары – инфекциялық анемия, маңқа, грипп, ринопневмония, инфекциялық энцефаломиелит, жылқының африка обасы (экзотикалық aуpу).
5. Түйе аурулары – түйе обасы.
6. Шошқа аурулары – классикалық оба, тілме, везикулярлық ауру, Тешен ауруы, вирустық трансмиссивтік гастроэнтерит, африка обасы (экзотикалық ауру), тұмау.
7. Құс аурулары – жұқпалы ларинготрахеит, Ньюкасла ауруы, Марека ауруы, Гамборо ауруы, құс күлi, құс орнитозы, респираторлық микоплазмоз, жоғары патогенді құс тұмауы.
8. Терiсi бағалы аңдар мен үй қояндары аурулары – үй қоянының вирустық геморрагиялық ауруы, миксоматоз.
9. Ит және мысық аурулары – ет қоректiлердiң обасы.
10. Балық аурулары – тұқы балықтың геморрагиялық септицемиясы, описторхоз.
11. Бал арасының аурулары – варроатоз, аскофероз.

1. Болезни, общие нескольким видам животных – бешенство, бруцеллез, болезнь Ауески, лейкоз, лептоспироз, листериоз, пастереллез, сибирская язва (кроме асколизации кожсырья), туберкулез, ящур, оспа, эхинококкоз, паратуберкулез, токсоплазмоз, трихофития, риккетсиозы, туляремия, везикулярный стоматит (экзотическая болезнь), болезнь Шмалленберга и другие экзотические болезни.
2. Болезни крупного рогатого скота – вирусная диарея, инфекционный ринотрахеит, парагрипп-3, чума крупного рогатого скота, эмфизематозный карбункул, кампилобактериоз, губкообразная энцефалопатия, нодулярный дерматит (экзотическая болезнь), хламидиозный (энзоотический) аборт овец.
3. Болезни овец и коз – анаэробная энтеротоксемия овец, брадзот, инфекционный эпидидимит баранов, контагиозный пустулезный дерматит (эктима), хламидиозный аборт овец, инфекционная агалактия овец и коз, скрепи, маэди-висна, аденоматоз, блутанг (экзотические болезни), чума мелких жвачных.
4. Болезни лошадей – инфекционная анемия, сап, грипп, ринопневмония, инфекционный энцефаломиелит, африканская чума лошадей (экзотическая болезнь), эпизоотический лимфангит.
5. Болезни верблюдов – чума верблюдов.
6. Болезни свиней – классическая чума, рожа, везикулярная болезнь, болезнь Тешена, вирусный трансмиссивный гастроэнтерит, африканская чума (экзотические болезни), грипп.
7. Болезни птиц – инфекционный ларинготрахеит, болезнь Ньюкасла, болезнь Марека, болезнь Гамборо, оспа птиц, орнитоз птиц, респираторный микоплазмоз, высокопатогенный грипп птиц.
8. Болезни пушных зверей и кроликов – вирусная геморрагическая болезнь кроликов, миксоматоз.
9. Болезни собак и кошек – чума плотоядных.
10. Болезни рыб – геморрагическая септицемия карпов, описторхоз.
11. Болезни пчел – варроатоз, аскофероз.