"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 22 сәуірдегі № 250 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 12 маусымдағы № 688 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 маусымда № 36286 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 22 сәуірдегі № 250 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22607 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша жекеше әріптеске шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 26-27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша жекеше әріптеске шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери инфрақұрылым бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 апреля 2021 года № 250 "Об утверждении Правил отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 688. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2025 года № 36286
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 апреля 2021 года № 250 "Об утверждении Правил отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22607) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства для возмещения затрат частному партнеру";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26-27) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства для возмещения затрат частному партнеру.";
Правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному управлению военной инфраструктуры Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 12 маусымдағы
№ 688 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 22 сәуірдегі
№ 250 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша жекеше әріптеске шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша жекеше әріптеске шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптеске шығынды өтеу үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – Қарулы Күштер) қорғаныс объектісін иеліктен шығару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жауапты құрылымдық бөлімше – әскерді орналастыру, Қарулы Күштердің инфрақұрылымын күтіп-ұстау және дамыту функциясы жүктелген тиісті сала уәкілетті мемлекеттік органының құрылымдық бөлімшесі;
2) жекеше әріптес – мемлекеттік заңды тұлғаларды, сондай-ақ жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді және акционерлік қоғамдарды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасаған дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
3) Қарулы Күштердің қорғаныс объектісі – Қарулы Күштердің мемлекеттік мекемесіне жедел басқару құқығына бекітіліп берілген жылжымайтын мүлік;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершілігі белгіленетін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және пайдалану арқылы бір немесе бірнеше әлеуметтік-экономикалық міндетті шешу мақсатында жасалатын жазбаша келiсiм;
5) тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптеске шығынды өтеу үшін қорғаныс объектісін иеліктен шығару тәртібі

4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 12 июня 2025 года № 688
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 апреля 2021 года № 250
Правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства для возмещения затрат частному партнеру
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства для возмещения затрат частному партнеру (далее – Правила) определяют порядок отчуждения оборонных объектов Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) по договорам государственно-частного партнерства для возмещения затрат частному партнеру.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ответственное структурное подразделение – структурное подразделение уполномоченного государственного органа соответствующей отрасли, на которого возложены функции по расквартированию войск, содержанию и развитию инфраструктуры Вооруженных Сил;
2) частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением государственных юридических лиц, а также товариществ с ограниченной ответственностью и акционерных обществ, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заключившие договор государственно-частного партнерства;
3) оборонные объекты Вооруженных Сил – недвижимое имущество, закрепленное на праве оперативного управления за государственными учреждениями Вооруженных Сил;
4) договор государственно-частного партнерства – письменное соглашение, устанавливающее права, обязанности и ответственность сторон договора государственно-частного партнерства, заключаемое в целях решения одной или нескольких социально-экономических задач путем создания и эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
5) уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли – Министерство обороны Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства для возмещения затрат частному партнеру

3. Қорғаныс объектісі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша шығынды өтеу мақсатында жекеше әріптеске иеліктен шығарылады.
4. Жауапты құрылымдық бөлімше Қарулы Күштердің әскери бөлімдері мен мекемелерінің өтінімі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптеске шығынды өтеу үшін Қарулы Күштердің иеліктен шығарылатын қорғаныс объектісінің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастырады, ол тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының бірінші басшысына келісуге ұсынылады.
5. Жауапты құрылымдық бөлімше "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-бабы 2-тармағының 26-28) тармақшасына сәйкес Тізбе әзірлейді.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша иеліктен шығарылатын қорғаныс объектісін бағалау Заңның 7-бабының 24-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Тізбені бекіткеннен кейін "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі мемлекеттік қабылданғаннан кейін Қарулы Күштердің иеліктен шығарылатын қорғаныс объектісі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша Заңның 22-бабы 2-тармағының 17-3) тармақшасына сәйкес пайдаланылмайтын деп танылады.
8. Қарулы Күштердің қорғаныс объектісін иеліктен шығару мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі мемлекеттік қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлікті қабылдау-беру актісімен (беру актісі) ресімделеді.
9. Мүлікті қабылдау-беру актісіне (беру актісіне) беруші және қабылдаушы тараптардың уәкілетті лауазымды адамдары қол қояды.
10. Қабылдау-беру актісі (беру актісі) қазақ және орыс тілдерінде үш данада, қабылдау-беру актісін (беру актісін) ресімдеуге қатысатын тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан жасалады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттары бойынша
жекеше әріптеске шығындарды
өтеу үшін қорғаныс объектілерін
иеліктен шығару қағидаларына
қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН:
Лауазымы _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___ 20___ жылғы "__"______
(қолы)
Мөр орны
Қабылдау-беру актісі (беру актісі)
__________________________________________________________________
(қабылданатын (берілетін) объектінің атауы, орналасқан жері)
20___ жылғы "____" ___ (елді мекен атауы)
Осы акт:
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(объектіні қабылдау (беру) үшін негіз болып табылатын құжат атауы)
негізінде жасалды.
Біз, төменде қол қойған, беруші тарап құрамындағы комиссия:
______________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қабылдаушы тарап құрамындағы комиссия:
______________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
объектіні қабылдауды (беруді) жүргіздік ___________________________________.
(қабылданатын (берілетін) объектінің атауы, орналасқан жері)
Қабылданған (берілген) сәтте объект
___________________________________________________________ орналасқан.
(қабылданатын (берілетін) объектінің техникалық жай-күйі)
Тараптардың қабылданатын (берілетін) объект бойынша, оның ішінде құқық
белгілейтін, техникалық және басқа да құжаттама бойынша бір-біріне наразылығы жоқ.
Қосымша
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
(қабылданатын (берілетін) объект бойынша құжаттар тізбесі)
Беруші тарап комиссиясының мүшелері:
_______________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдаушы тарап комиссиясының мүшелері:
_______________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________________.
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

3. Оборонные объекты отчуждаются частному партнеру в целях возмещения затрат по договору государственно-частного партнерства.
4. Перечень отчуждаемых оборонных объектов Вооруженных Сил по договорам государственно-частного партнерства для возмещения затрат частному партнеру (далее – Перечень) формируется ответственным структурным подразделением по заявкам воинских частей и учреждений Вооруженных Сил, который предоставляется на согласование первому руководителю уполномоченного государственного органа соответствующей отрасли.
5. Ответственное структурное подразделение разрабатывает Перечень в соответствии с подпунктом 26-28) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (далее – Закон).
6. Оценка оборонных объектов, отчуждаемых по договорам государственно-частного партнерства осуществляется, в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" после утверждения Перечня Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 24-2) статьи 7 Закона.
7. После государственной приемки объекта государственно-частного партнерства, отчуждаемые оборонные объекты Вооруженных Сил по договорам государственно-частного партнерства признаются неиспользуемыми в соответствии с подпунктом 17-3) пункта 2 статьи 22 Закона.
8. Отчуждение оборонных объектов Вооруженных Сил оформляется актом приема-передачи имущества (передаточный акт) по форме согласно приложению к настоящим Правилам в срок не более 30 календарных дней со дня государственной приемки объекта государственно-частного партнерства.
9. Акт приема-передачи имущества (передаточный акт) подписывается уполномоченными должностными лицами передающей и принимающей сторон.
10. Акт приема-передачи (передаточный акт) составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, по одному экземпляру для каждой из сторон, участвующих в оформлении акта приема-передачи (передаточного акта).
Приложение
к Правилам отчуждения
оборонных объектов
по договорам государственно-
частного партнерства
для возмещения затрат
частному партнеру
Форма
УТВЕРЖДАЮ:
Должность
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
________"____" ____ 20___ год
(подпись)
Место печати
Акт приема-передачи (передаточный акт)
________________________________________________________________________
(наименование объекта принимаемого (передаваемого), местонахождение)
_______________________________ "____" __________ 20___ год
(наименование населенного пункта)
Настоящий акт составлен на основании:
________________________________________________________________________.
(наименование документа, являющегося основанием для приема (передачи) объекта)
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе передающей стороны:
________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
комиссия в составе принимающей стороны:
________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
произвели прием (передачу) объекта
________________________________________________________________________.
(наименование объекта принимаемого (передаваемого), местонахождение)
На момент приема (передачи) объект находится в
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(техническое состояние принимаемого (передаваемого) объекта)
Стороны по принимаемому (передаваемому) объекту, в том числе по правоустанавливающей,
технической и другой документации претензии друг к другу не имеют.
Приложение
________________________________________________________________________
(перечень документов по принимаемому (передаваемому) объекту)
Члены комиссии передающей стороны:
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены комиссии принимающей стороны:
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))