Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 115 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 11 маусымдағы № 187 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 маусымда № 36262 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 115 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10486 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификаттау және сертификат беру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5 және 4-6-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау мыналарды қамтиды:
өтініш берудің алдындағы кезеңі;
құжаттаманы бағалау кезеңі;
сертификаттауға ресми өтініш беру кезеңі;
көрсету және тексеру кезеңі;
сертификат беру кезеңі.
4-2. Авиациялық оқу орталығын сертификаттауға өтініш берудің алдындағы кезең өтініш берушінің авиациялық оқу орталығын сертификаттау мақсатында консультациялық көмек алу үшін уәкілетті ұйымға жүгіну мүмкіндігін көздейді.
4-3. Құжаттаманы бағалау кезеңі уәкілетті ұйымға персоналды даярлау жөніндегі нұсқаулықты және кәсіптік даярлау рәсімдері мен бағдарламасын келісуге өтініш берген сәттен басталады.
4-4. Авиациялық оқу орталығын сертификаттауға ресми өтініш беру кезеңі уәкілетті ұйымға өтініш берген сәттен басталады.
4-5. Көрсету және тексеру кезеңі авиациялық оқу орталығын сертификаттау процесінде басталады және материалдық-техникалық базаны, кәсіптік даярлау бағдарламаларын, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді бақылау және жоспарлау жүйелерін, ұшуларды жүргізуді және құжаттаманы жүргізуді тексеруді қамтиды.
4-6. Сертификат беру кезеңі соңғы кезең болып табылады. Осы кезеңде авиациялық оқу орталығының сертификатын беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылданады;
2-тарауда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Авиациялық оқу орталығын сертификаттау";

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 115 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 11 июня 2025 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2025 года № 36262
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 115 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10486) следующие изменения и дополнения:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктами 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5 и 4-6 следующего содержания:
"4-1. Сертификация авиационного учебного центра гражданской авиации включает в себя:
этап, предшествующий подаче заявления;
этап оценки документации;
этап подачи официального заявления на проведение сертификации;
этап демонстрации и проверки;
этап выдачи сертификата.
4-2. Этап, предшествующий подаче заявления на сертификацию авиационного учебного центра, предусматривает возможность заявителю обратиться в уполномоченную организацию за консультативной помощью с целью сертификации авиационного учебного центра.
4-3. Этап оценки документации наступает с момента подачи заявления в уполномоченную организацию на согласование руководства по подготовке персонала и процедурам и программы профессиональной подготовки.
4-4. Этап подачи официального заявления на проведение сертификации авиационного учебного центра наступает с момента подачи заявления в уполномоченную организацию.
4-5. Этап демонстрации и проверки наступает в процессе сертификации авиационного учебного центра и включает в себя инспекцию материально технической базы, программ профессиональной подготовки, систем контроля и планирования технического обслуживания воздушных судов, производства полетов и ведения документации.
4-6. Этап выдачи сертификата является заключительным этапом. На данном этапе принимается решение о выдачи или отказе в выдаче сертификата авиационного учебного центра.";
в Главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Сертификация авиационного учебного центра";

мынадай мазмұндағы 1 және 2-параграфтармен толықтырылсын:
"1-параграф. Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықты келісу тәртібі
4-7. Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықты (бұдан әрі – Нұсқаулық) келісу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) сәйкес құжаттарды портал арқылы жібереді.
Уәкілетті ұйымның Нұсқаулығын келісу мерзімі 60 (алпыс) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттарды портал арқылы берген кезде өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі, мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні көрсетіледі.
4-8. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жүгінген кезде немесе құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінішті қабылдау және нәтиже беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Уәкілетті ұйым жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
4-9. Уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және өтініш беруші негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде өтінішті портал арқылы қабылдаудан бас тартады.
Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым Нұсқаулықтың Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
4-10. Нұсқаулық Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес келген кезде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған келісу туралы хабарламаны портал арқылы ресімдейді.
4-11. Нұсқаулық Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті ұйым Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздерге сәйкес Нұсқаулықты келісуден бас тартады.

дополнить Параграфами 1 и 2 следующего содержания:
"Параграф 1. Порядок согласования руководства по подготовке персонала и процедурам
4-7. Для согласования руководства по подготовке персонала и процедурам (далее – Руководство) заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам и документы в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень основных требований), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Срок согласования Руководства уполномоченной организацией составляет 60 (шестьдесят) рабочих дней.
При подаче документов посредством портала, в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
4-8. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления. При обращении заявителя или поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физического лица и государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
4-9. Уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных документов и при представлении заявителем неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня основных требований, отказывает в приеме заявления через портал.
При представлении полного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований, уполномоченная организация осуществляет проверку руководства на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан в сфере гражданской авиации.
4-10. При соответствии Руководства действующему законодательству Республики Казахстан в сфере гражданской авиации, уполномоченная организация посредством портала оформляет подписанное ЭЦП уведомление о согласовании по форме согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
4-11. При несоответствии Руководства действующему законодательству Республики Казахстан в сфере гражданской авиации уполномоченная организация отказывает в согласовании Руководства в соответствии с основаниями, указанными в пункте 9 Перечня основных требований.

4-12. Нұсқаулықты келісуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес Нұсқаулықты келісу мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
4-13. Әкімшілік рәсімге қатысушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде береді немесе қарсылық білдіреді. Әкімшілік рәсімге қатысушы өзінің қарсылығын ауызша білдірген кезде уәкілетті ұйым тыңдау хаттамасын жүргізеді.
4-14. Тыңдау қорытындылары бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған келісу туралы хабарламаны немесе осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
2-параграф. Кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу
4-15. Кәсіптік даярлау бағдарламасын келісу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ қол қойылған өтінішті портал арқылы жібереді.
4-16. Уәкілетті ұйымның кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу мерзімі 60 (алпыс) жұмыс күнін құрайды.
4-17. Құжаттарды портал арқылы берген кезде өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі, мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні көрсетіледі.
4-18. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жүгінген кезде немесе құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінішті қабылдау және нәтиже беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
4-19. Уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған кезде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
4-20. Өтініш беруші Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым кәсіптік даярлау бағдарламасының Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

4-12. При выявлении оснований для отказа в согласовании Руководства уполномоченная организация не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока согласования руководства согласно статье 73 Административного процедурно-процессуальный кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
4-13. Участник административной процедуры предоставляет или высказывает возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня его получения. При устном выражении участником административной процедуры своего возражения уполномоченная организация ведет протокол заслушивания.
4-14. По итогам заслушивания уполномоченная организация оформляет подписанное ЭЦП уведомление о согласовании по форме согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам либо подписанный ЭЦП мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Согласование программы профессиональной подготовки
4-15. Для согласования программы профессиональной подготовки заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал подписанное с помощью ЭЦП заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящим правилам с приложением документов в соответствии с пунктом 8 Перечня основных требований, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4-16. Срок согласования программы профессиональной подготовки уполномоченной организацией составляет 60 (шестьдесят) рабочих дней.
4-17. При подаче документов посредством портала, в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
4-18. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления. При обращении заявителя или поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата осуществляется следующим рабочим днем.
4-19. Уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных заявителем документов и при представлении неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня основных требований, отказывает в приеме заявления.
4-20. При представлении заявителем полного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований, уполномоченная организация осуществляет проверку программы профессиональной подготовки на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан в сфере гражданской авиации.

4-21. Кәсіптік даярлау бағдарламасы Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес келген кезде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған келісу туралы хабарламаны портал арқылы ресімдейді.
4-22. Уәкілетті ұйым Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздерге сәйкес кәсіптік даярлау бағдарламасын келісуден бас тартады.
4-23. Кәсіптік даярлау бағдарламасын келісуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрін көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны, сондай-ақ тыңдауды өткізу күні, уақыты мен орнын өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін жібереді.
Әкімшілік рәсімге қатысушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде береді немесе қарсылық білдіреді.
Әкімшілік рәсімге қатысушы өзінің қарсылығын ауызша білдірген кезде уәкілетті ұйым тыңдау хаттамасын жүргізеді.
Тыңдау қорытындысы бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған келісу туралы хабарламаны немесе осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы жібереді.";
мынадай мазмұндағы 3-параграфтың тақырыбымен толықтырылсын:
"3-параграф. Сертификаттау және сертификаттың қолданылу аясын кеңейту";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сертификаттың қолданылу аясын алу және (немесе) кеңейту үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған өтінішті және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 27 (жиырма жеті) жұмыс күнін құрайды.
Өтініш беруші құжаттарды портал арқылы берген кезде өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сертификат 2 (екі) жыл мерзімге беріледі.
2 деңгей сәйкес келмеген жағдайда сертификат түзету іс-қимылдары жоспарын орындау кезеңіне арналған мерзім бойынша шектеліп және (немесе) қолданылу аясы шектеулі түрде беріледі.
Сертификаттың қолданылу аясын кеңейту кезінде оның қолданылу мерзімі өзгеріссіз қалады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4-21. При соответствии программы профессиональной подготовки действующему законодательству Республики Казахстан сфере гражданской авиации, уполномоченная организация посредством портала оформляет подписанное ЭЦП уведомление о согласовании по форме согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
4-22. Уполномоченная организация отказывает в согласовании программы профессиональной подготовки в соответствии с основаниями, указанными в пункте 9 Перечня основных требований.
4-23. При выявлении оснований для отказа в согласовании программы профессиональной подготовки уполномоченная организация не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания подвида государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе, а также дате, времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Участник административной процедуры предоставляет или высказывает возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
При устном выражении участником административной процедуры своего возражения уполномоченная организация ведет протокол заслушивания.
По итогам заслушивания уполномоченная организация направляет через портал подписанное ЭЦП уведомление о согласовании программы профессиональной подготовки по форме согласно приложению 1-2 к настоящим правилам либо подписанный ЭЦП мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.";
дополнить заголовком Параграфа 3 следующего содержания:
"Параграф 3. Сертификация и расширение области действия сертификата";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для получения и (или) расширения области действия сертификата заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявление, подписанный ЭЦП по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы в соответствии с пунктом 8 Перечня основных требований, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Срок оказания государственной услуги составляет 27 (двадцать семь) рабочих дней.
При подаче заявителем документов посредством портала в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.";
Пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Сертификат выдается сроком на 2 (два) года.
При наличии несоответствий 2 уровня сертификат выдается с ограничением по сроку на период исполнения плана корректирующих действий и (или) с ограниченной областью действия.
При расширении области действия сертификата срок его действия остается неизменным.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Сертификаттауды жүргізуге және/немесе авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейтуге өтініш бергенге дейін өтініш берушінің уәкілетті ұйыммен алдын ала келісілген мынадай құжаттамасы болады:
1) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулық (сертификаттау талаптарына сәйкес);
2) сапа жөніндегі нұсқаулық (сертификаттау талаптарына сәйкес);
3) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламаларына сәйкес әзірленген кәсіптік даярлау бағдарламалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8785 болып тіркелген);
4) қызмет көрсету барысында әуе кемелерінің ұшуын орындаумен байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі бойынша нұсқаулық (егер қолданылса) (сертификаттау талаптарына сәйкес).";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті ұйым сертификат беруден бас тартады.
Авиациялық оқу орталығында қолданыстағы сертификат болған кезде уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сертификатты кері қайтарып алады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Авиациялық оқу орталығының сертификаты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Кәсіптік даярлау бағдарламасы мен Нұсқаулық сертификаттық тексерудің оң нәтижесі болған кезде авиациялық оқу орталығында іске асырылады.";
мынадай редакциядағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1 тарау. Қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатына өзгерістер енгізу
33-1. Қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатына өзгерістер енгізу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттармен қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған өтінішті береді:
1) авиациялық оқу орталығының атауын және сертификатта көрсетілген басқа да мәліметтерді өзгерту;

"15. До подачи заявления на проведение сертификации и/или расширение области действия сертификата авиационного учебного центра заявитель имеет следующую предварительно согласованную с уполномоченной организацией документацию:
1) руководство по подготовке персонала и процедурам (в соответствии с сертификационными требованиями);
2) руководство по качеству (в соответствии с сертификационными требованиями);
3) программы профессиональной подготовки, разработанные в соответствии с Типовыми программами профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785);
4) руководство по системе управления безопасностью полетов, при осуществлении деятельности, которая связана с выполнением полетов воздушных судов в ходе предоставления услуг (если применимо) (в соответствии с сертификационными требованиями).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При несоответствии сертификационным требованиям уровня 1 уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата.
При наличии действующего сертификата у авиационного учебного центра уполномоченная организация отзывает сертификат в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности авиации.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Сертификат авиационного учебного центра выдается по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Программа профессиональной подготовки и Руководство реализуются в авиационном учебном центре при положительном результате сертификационного обследования.";
дополнить Главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра
33-1. Для внесения изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра заявитель подает в уполномоченную организацию подписанное ЭЦП заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам с приложением документов в соответствии с пунктом 8 Перечня основных требований, при:
1) изменении наименования авиационного учебного центра и других сведений, указанных в сертификате;

2) авиациялық оқу орталығының ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту;
3) бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзіміне байланысты шектеулерді алып тастау.
Бұл ретте сертификаттауды жүргізу талап етілмейді, ал жаңа сертификат 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
33-2. Өтініш беруші құжаттарды портал арқылы берген кезде өтініш берушінің жеке кабинетінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
33-3. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жүгінген кезде немесе құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінішті қабылдау және нәтиже беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
33-4. Уәкілетті ұйымның жауапты орындаушысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған кезде өтінішті портал арқылы қабылдаудан бас тартады.
33-5. Авиациялық оқу орталығының толық құжаттары мен жүзеге асырылатын қызметі ұсынылған кезде уәкілетті ұйым қолданыстағы авиациялық оқу орталығының сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізеді.
33-6. Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздемелерге сәйкес уәкілетті ұйым қолданыстағы авиациялық оқу орталығының сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізуден бас тартады.
33-7. Бас тарту үшін негіздемелер анықталған кезде уәкілетті ұйым мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрін көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес өтініш берушіге бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны, сондай-ақ тыңдауды өткізу күні, уақыты мен орнын өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін жібереді.
Әкімшілік рәсімге қатысушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде береді немесе қарсылық білдіреді.
Әкімшілік рәсімге қатысушы өзінің қарсылығын ауызша білдірген кезде уәкілетті ұйым тыңдау хаттамасын жүргізеді.
Тыңдау қорытындысы бойынша уәкілетті ұйым қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатына өзгерістер енгізеді немесе осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жібереді.";

2) изменении организационно-правовой формы авиационного учебного центра;
3) снятии ограничений, связанных сроком действия ранее выданного сертификата.
При этом проведение сертификации не требуется, а новый сертификат выдается в течение 10 (десяти) рабочих дней.
33-2. При подачи заявителем документов посредством портала в личном кабинете заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
33-3. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления. При обращении заявителя или поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата осуществляется следующим рабочим днем.
33-4. Ответственный исполнитель уполномоченной организации в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных заявителем документов и при представлении неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня основных требований, отказывает в приеме заявления через портал.
33-5. При предоставлении полного документов и осуществляемой деятельности авиационного учебного центра, уполномоченная организация вносит изменения в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра.
33-6. В соответствии с основаниями, указанными в пункте 9 Перечня основных требований, уполномоченная организация отказывает в внесении изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра.
33-7. При выявлении оснований для отказа уполномоченная организация не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания подвида государственной услуги согласно статье 73 АППК РК направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе, а также дате, времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Участник административной процедуры предоставляет или высказывает возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
При устном выражении участником административной процедуры своего возражения уполномоченная организация ведет протокол заслушивания.
По итогам заслушивания уполномоченная организация вносит изменения в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра либо направляет подписанный ЭЦП мотивированный ответ об отказе по форме согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.";

35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын (бұдан әрі – шетелдік сертификат) тану үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидаларға 1-4-қосымшаға сәйкес "Азаматтық авиацияның шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттарды жібереді. Өтініш беруші құжаттарды портал арқылы берген кезде өтініш берушінің жеке кабинетінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
36. "Азаматтық авиацияның шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі 45 (қырық бес) жұмыс күнін құрайды.";
38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Уәкілетті ұйымның жауапты орындаушысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және "Азаматтық авиацияның шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде, өтінішті портал арқылы қабылдаудан бас тартады.
39. Өтініш беруші "Азаматтық авиацияның шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйымның жауапты орындаушысы 5 (бес) жұмыс күні ішінде шетелдік авиациялық оқу орталығы авиациялық персоналын кәсіби даярлау бағдарламасының Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Шетелдік сертификаттың жарамдылығын растауды алған кезде уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде "Азаматтық авиацияның шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын тану" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін портал арқылы ресімдейді.";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Уәкілетті ұйым "Азаматтық авиацияның шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздерге сәйкес шетелдік сертификатты танудан бас тартады.

пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Для признания сертификата иностранного авиационного учебного центра (далее – иностранный сертификат) заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявление по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам и документы в соответствии с пунктом 8 Перечня основных требований, к оказанию государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации", согласно приложению 1-4 к настоящим Правилам. При подачи заявителем документов посредством портала в личном кабинете заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
36. Срок оказания государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации" составляет 45 (сорок пять) рабочих дней.";
пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. Ответственный исполнитель уполномоченной организации в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных заявителем документов и при представлении неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации", отказывает в приеме заявления через портал.
39. При представлении заявителем полного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации", ответственный исполнитель уполномоченной организации осуществляет проверку программы профессиональной подготовки авиационного персонала иностранного авиационного учебного центра на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан в сфере гражданской авиации в течение 5 (пяти) рабочих дней.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. При получении подтверждения действительности иностранного сертификата, уполномоченная организация в течение 3 (трех) рабочих дней оформляет результат государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации" посредством портала.";
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Уполномоченная организация отказывает в признании иностранного сертификата в соответствии с основаниями, указанными в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации".

45. Шетелдік сертификатты танудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым "Азаматтық авиацияның шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны, сондай-ақ тыңдауды өткізу күні, уақыты мен орнын өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін жібереді.
Әкімшілік рәсімге қатысушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде береді немесе қарсылық білдіреді.
Әкімшілік рәсімге қатысушы өзінің қарсылығын ауызша білдірген кезде уәкілетті ұйым тыңдау хаттамасын жүргізеді.
Тыңдау қорытындысы бойынша уәкілетті ұйым шетелдік сертификатты тану туралы хатты немесе осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы жібереді.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, және 4-қосымшаларға сәйкес 1-1, 1-2, 1-3, және 1-4 қосымшалармен толықтырылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
С. Аблалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 11 маусымдағы
№ 187 Бұйрыққа
1-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Өтініш персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісуге/ кәсіптік даярлау бағдарламасын келісуге/ қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізуге
______________________________________________________________________
(авиациялық оқу орталығының атауы)
персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісуді/ кәсіптік даярлау бағдарламасын келісуді/ қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгеріс енгізуді сұрайды.
(керегінің астын сызу)
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Авиациялық оқу орталығының басшысы ___________________________________

45. При выявлении оснований для отказа в признании иностранного сертификата уполномоченная организация не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации" согласно статьи 73 АППК РК направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе а также дате, времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Участник административной процедуры предоставляет или высказывает возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
При устном выражении участником административной процедуры своего возражения уполномоченная организация ведет протокол заслушивания.
По итогам заслушивания уполномоченная организация направляет письмо о признании иностранного сертификата, либо подписанный ЭЦП мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам через портал в "личный кабинет" заявителя.";
дополнить приложениями 1-1, 1-2, 1-3 и 1-4 согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
С. Аблалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 11 июня 2025 года № 187
Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Заявление
на согласование руководства по подготовке персонала и процедурам/
на согласование программы профессиональной подготовки/ внесение изменений
в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих
область действия действующего сертификата авиационного учебного центра
_______________________________________________________________________
(наименование авиационного учебного центра)
просит согласовать руководство по подготовке персонала и процедурам/согласовать
программу профессиональной подготовки/внести изменение в сертификат
авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия
действующего сертификата авиационного учебного центра.
(нужное подчеркнуть)
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Руководитель авиационного учебного центра
_______________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
_________________________________________
______________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ЭЦҚ
20_______жылғы "______" ______________
Бұйрыққа
2-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
1-2-қосымша
Нысан
Келісу туралы хабарлама
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ 20___ жылғы __________№ _____ Сіздің өтінішіңізді қарап мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлайды
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
Ескертпе: кәсіптік даярлау бағдарламасы мен персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылыққа сертификаттық тексерудің оң нәтижесі болған кезде авиациялық оқу орталығы мен уәкілетті ұйым қол қояды.
Уәкілетті ұйымның лауазымды адамы не ол уәкілеттік берген адамдар
______________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             ЭЦҚ
Бұйрыққа
3-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
1-3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
______________________________________________________________________
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ 20___ жылғы __________ № _________ Сіздің өтінішіңізді қарап, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлайды
______________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
Бас тарту себебі
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның басшысы
______________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             ЭЦҚ
Бұйрыққа
4-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
1-4-қосымша
"Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
р/с
"Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану" мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану – 45 (қырық бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану - тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О государственных услугах"
___________________________
(подпись ЭЦП)
_____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"______" ______________20_______года.
Приложение 2 к приказу
Приложение 1-2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Уведомление о согласовании
АО "Авиационная администрация Казахстана" рассмотрев Ваше заявление
от __________ 20___ года № _________,
сообщает об оказании государственной услуги
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
Примечание: программа профессиональной подготовки и руководство по подготовке
персонала и процедурам подписываются авиационным учебным центром
и уполномоченной организацией при положительном результате сертификационного
обследования.
Должностное лицо уполномоченной организации либо лица, им уполномоченные
_______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись ЭЦП
Приложение 3 к приказу
Приложение 1-3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
АО "Авиационная администрация Казахстана", рассмотрев Ваше заявление
от __________ 20___ года № _________,
сообщает об отказе в оказании государственной услуги
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
Причина отказа _________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Должностное лицо уполномоченной организации
_______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись ЭЦП
Приложение 4 к приказу
Приложение 1-4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации"
№ п/п
Наименование государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра – 45 (сорок пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
письмо о признании сертификата иностранного авиационного учебного центра либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации - бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің –- Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13-00-ден 14-00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8-30- ден 17-30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тануға ЭЦҚ көмегімен қол қойылған өтініш;
2) қолданылу саласы бар шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатының көшірмесі;
3) шетелдік авиациялық оқу орталығының авиациялық персоналын кәсіптік даярлау бағдарламасы.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады.
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы;
7) шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын берген шетелдік органнан авиациялық оқу орталығы сертификатының түпнұсқалығы туралы теріс жауап алған кезде;

1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 08.30 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на признание сертификата иностранного авиационного учебного центра по форме согласно приложению 7 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) копия сертификата иностранного авиационного учебного центра с областью действия;
3) программа профессиональной подготовки авиационного персонала иностранного авиационного учебного центра.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
7) при получении от иностранного органа, выдавшего сертификат иностранного авиационного учебного центра отрицательного ответа о подлинности сертификата авиационного учебного центра;

8)шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын берген шетелдік орган жауап ұсынбаған кезде.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде көрсетілетін электрондық нысандағы өзге талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған: Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің –- www.transport.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Бұйрыққа
5-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
2-қосымша
"Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
р/с
"Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығына сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту.
2. Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу.
3. Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу;
4. Кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу;
5. Қолданыстағы авиациялық оқу орталығының сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығына сертификат беру – 27 (жиырма жеті) жұмыс күн;
Авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту – 27 (жиырма жеті) жұмыс күн;
Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу – 10 (он) жұмыс күні..
Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу – 60 (алпыс) жұмыс күні.
Кәсіптік даярлау бағдарламасын келісу - 60 (алпыс) жұмыс күні.
Қолданыстағы авиациялық оқу орталығының сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

8) при непредставлении ответа иностранным органом, выдавшим сертификат иностранного авиационного учебного центра;
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Министерства транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП; информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5 к приказу
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации"
п/п
Наименование государственной услуги "Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации"
Наименование подвида государственной услуги:
1. Расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации;
2. Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра;
3. Согласование руководства по подготовке персонала и процедурам;
4. Согласование программы профессиональной подготовки;
5. Внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации – 27 (двадцать семь) рабочих дней.
Расширение области действия сертификата авиационного учебного центра - 27 (двадцать семь) рабочих дней.
Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра - 10 (десять) рабочих дней.
Согласование руководства по подготовке персонала и процедурам – 60 (шестьдесят) рабочих дней.
Согласование программы профессиональной подготовки– 60 (шестьдесят) рабочих дней.
Внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра – 10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги

1) азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификаты не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
3) нұсқаушы және емтихан алушының авиациялық оқу персоналын келісу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
4) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
5) кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
6) қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру және авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағына және "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес – ақылы.
Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу, персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықты келісу, кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу және қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу – тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

1) сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2) расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3) уведомление о согласовании инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
4) уведомление о согласовании руководства по подготовке персонала и процедурам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
5) уведомление о согласовании программы профессиональной подготовки либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
6) внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации и расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089).
Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра, согласование руководства по подготовке персонала и процедурам, согласование программы профессиональной подготовки и внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра - бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

2) көрсетілетін қызметті берушінің –- Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13-00-ден 14-00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8-30- ден 17-30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
8.1. Авиациялық оқу орталығының сертификатын беру:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ көмегімен қол қойылған авиациялық оқу орталығын сертификаттауды жүргізуге арналған өтініш;
2) құрылтай құжатының (жарғының) электрондық көшірмесі;
3) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
4) сапа жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
5) ұшу қауіпсіздігі жүйесін басқару жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (қажет болған жағдайда);
6) авиациялық оқу орталығының штат кестесінің электрондық көшірмесі;
7) авиациялық оқу орталығы басқа оқу орындарымен, кәсіпорындармен және бөгде ұйымдармен оқу процесін қамтамасыз етуге қатысты (олар болған кезде) жасасқан шарттардың электрондық көшірмесі;
8) мемлекеттік қызмет көрсету ақысын растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.2. Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ көмегімен қол қойылған авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейтуге арналған өтініш;
2) құрылтай құжатының (жарғының) электрондық көшірмесі;
3) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
4) сапа жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
5) ұшу қауіпсіздігі жүйесін басқару жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (қажет болған жағдайда);
6) авиациялық оқу орталығының штат кестесінің электрондық көшірмесі;
7) авиациялық оқу орталығы басқа оқу орындарымен, кәсіпорындармен және бөгде ұйымдармен оқу процесін қамтамасыз етуге қатысты (олар болған кезде) жасасқан шарттардың электрондық көшірмесі;
8) мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.3. Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу:
1) осы Қағидаларға 11 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ көмегімен қол қойылған авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісуге өтініш;
2) білім туралы дипломның көшірмесі;
3) біліктілік сәйкестігін қамтамасыз ететін кәсіптік даярлықты көрсете отырып, мәлімделетін адамның қатысуы жоспарланатын курстардың тізбесі (курстың (модульдің) атауы, оқу орны мен кезеңі) (кесте нысанында);

2) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 08.30 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
8.1. Выдача сертификата авиационного учебного центра:
1) заявление на проведение сертификации авиационного учебного центра по форме согласно приложению 1 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) электронная копия учредительного документа (устава);
3) электронная копия руководства по подготовке персонала и процедурам;
4) электронная копия руководства по качеству;
5) электронная копия руководства по управлению системой безопасности полетов (при необходимости);
6) электронная копия штатного расписания авиационного учебного центра;
7) электронная копия договоров, заключенных авиационным учебным центром с другими учебными заведениями, предприятиями и сторонними организациями, касающиеся обеспечения учебного процесса (при их наличии);
8) электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.2. Расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации:
1) заявление на расширение области действия сертификата авиационного учебного центра по форме согласно приложению 1 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) электронная копия учредительного документа (устава);
3) электронная копия руководства по подготовке персонала и процедурам;
4) электронная копия руководства по качеству;
5) электронная копия руководства по управлению системой безопасности полетов (при необходимости);
6) электронная копия штатного расписания авиационного учебного центра;
7) электронная копия договоров, заключенных авиационным учебным центром с другими учебными заведениями, предприятиями и сторонними организациями, касающиеся обеспечения учебного процесса (при их наличии);
8) электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.3. Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра:
1) заявление на согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) копия диплома об образовании;
3) перечень курсов, в которых планируется участие заявляемого лица с указанием профессиональной подготовки, обеспечивающей квалификационное соответствие (наименование курса (модуля), место и период обучения) (в форме таблицы);

4) кәсіптік даярлық курсын сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10554 болып тіркелген) бекітілген авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттау талаптарына 3 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау хаттамасы (бұдан әрі - сертификаттау талаптары);
6) сертификаттау талаптарына 4 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік парағы.
8.4. Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу:
1) ЭЦҚ көмегімен қол қойылған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулық.
8.5. Кәсіпкерлік даярлық бағдарламасын келісу:
1) ЭЦҚ көмегімен қол қойлған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) кәсіпкер даярлау бағдарламасы.
8.6. Қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатына өзгерістер енгізу:
1) ЭЦҚ көмегімен қол қойылған осы Қағидаларға 11 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатына өзгерістер енгізу туралы өтініш;
2) өзгерістер енгізілген кезде құрылтай құжатының (жарғының) электрондық көшірмесі (атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны және сертификатта көрсетілген басқа да мәліметтер өзгерген кезде).
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) копию сертификата об успешном завершении курса профессиональной подготовки;
5) протокол аттестации по форме согласно приложению 3 к сертификационным требованиям к авиационным учебным центрам, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 158 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10554) (далее – сертификационные требования);
6) квалификационный лист по форме согласно приложению 4 к сертификационным требованиям.
8.4. Согласование руководства по подготовке персонала и процедурам:
1) заявление по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) руководство по подготовке персонала и процедурам.
8.5. Согласование программы профессиональной подготовки:
1) заявление по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) программа профессиональной подготовки.
8.6. Внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра:
1) заявление о внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) при внесении изменений электронная копия учредительного документа (устава) (при изменении наименования, организационно-правовой формы и других сведений, указанных в сертификате).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады;
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде көрсетілетін электрондық нысандағы өзге талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің –- www.transport.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Бұйрыққа
6-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Авиациялық оқу орталығының сертификаты № ________ Заңды тұлғаның орналасқан мекенжайы 20__ жылғы "___" _________ берілген.
Осы сертификат ___________________________________________________________
(Авиациялық оқу орталығының, азаматтық авиация ұйымның, құрылымдық бөлімшенің атауы)
авиациялық оқу орталығының Қазақстан Республикасының белгіленген талаптарына, осы сертификатқа қосымшада көрсетілген авиациялық оқу орталығының қолданылу аясына қатысты ИКАО стандарттарына және ұсынылған тәжірибесіне сәйкес келетінін куәландырады.
Сертификат "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ авиациялық оқу орталығының 20____ жылғы "____" _________ № ________ сертификаттық зерттеу актісі негізінде берілген.
Сертификаттың қолданылуы мерзімі 20 __ жылғы "___" _____________ дейін.
Уәкілетті ұйымның басшысы
______________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ЭЦҚ
№___________
Авиациялық оқу орталығының
сертификатына
қосымша
Нысан
Авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясы
______________________________________________________________________
(Авиациялық оқу орталығының, азаматтық авиация ұйымның, құрылымдық бөлімшенің атауы))
Кәсіби даярлау түрлері
Кәсіби даярлау бағдарламасының атауы
1
2
3
Уәкілетті ұйымның басшысы
________________________________________________             ЭЦҚ
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Министерства транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП; информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6 к приказу
Приложение 5
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Сертификат авиационного учебного центра № ________
Адрес место нахождения юридического лица Выдан "___" _________ 20__ года
Настоящий сертификат удостоверяет, что авиационный учебный центр
_______________________________________________________________________
(наименование Авиационного учебного центра, организации гражданской авиации,
структурного подразделения)
соответствует требованиям, установленным Республикой Казахстан,
а также стандартам
и рекомендуемой практики ИКАО. Сертификат выдан АО "Авиационная администрация
Казахстана" на основании акта сертификационного обследования авиационного
учебного центра от "___" _________ 20___года.
Срок действия сертификата до "___" _____________ 20 __года.
Должностное лицо уполномоченной организации Подпись ЭЦП
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к сертификату авиационного
учебного центра № ________
Форма
Область действия сертификата авиационного учебного центра
_______________________________________________________________________
(наименование Авиационного учебного центра, организации гражданской авиации,
структурного подразделения)
Вид профессиональной подготовки
Наименование программы профессиональной подготовки
1
2
3
Должностное лицо уполномоченной организации Подпись ЭЦП
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)