Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 5 маусымдағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 маусымда № 36255 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2025 жылғы 5 маусымдағы
№ 169 бұйрығымен
бекітілген
Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу тәртібін белгілейді.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу тәртібі
2. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құны тікелей, жанама және үстеме шығыстардың сомалары негізінде келесі формула бойынша белгіленеді:
Қ = ∑ТШ+ЖШ+ҮШ,
мұнда:
Қ – зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар;
ҮШ – үстеме шығыстар.
3. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын есептеу кезінде штат кестесіне сәйкес лауазымдар бойынша зерттеулерге және консалтингтік қызметтер көрсетуге тікелей қатысатын барлық жұмыскерлердің жалақысы әрбір жұмыскер бойынша жеке көрсетіледі.

Об утверждении Правил установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 июня 2025 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2025 года № 36255
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг.
2. Департаменту экономики и бюджетного планирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 5 июня 2025 года № 169
Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг.
Глава 2. Порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
2. Стоимость исследований, консалтинговых услуг устанавливается исходя из сумм прямых, косвенных и накладных расходов по следующей формуле:
С = ∑ПР+КР+НР,
где:
С – стоимость исследований, консалтинговых услуг;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы;
НР – накладные расходы.
3. При расчете стоимости исследований, консалтинговых услуг указывается заработная плата всех работников, непосредственно участвующих в исследованиях и оказании консалтинговых услуг, по должностям в соответствии со штатным расписанием отдельно по каждому работнику.

4. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) зерттеулер, консалтингтік қызметтерді жүзеге асыратын жұмыскерлердің жалақысы;
2) тартылатын сыртқы сарапшылар қызметтерінің құны;
5. Жанама шығыстарға іссапар шығыстары жатады.
6. Үстеме шығыстарға мыналар жатады:
1) материалдар мен жабдықтарды сатып алу;
2) көлік шығыстары:
3) үй-жайды жалға алу;
4) жабдықтар мен техниканы жалға алу;
5) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу;
6) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
7) өзге де шығыстар (зерттеулер мен консалтингтік қызметтерді жүргізу үшін тікелей қажетті ақпараттық қызметтер, коммуналдық қызметтер (электр энергиясы, жылыту, сумен жабдықтау және кәріз, қоқыс шығару), ғимаратты күтіп ұстауға және қызмет көрсетуге, байланыс және интернет қызметтеріне, банк қызметтеріне арналған шығыстар).
7. Зерттеулер, консалтингтік қызметтерді жүргізу үшін сыртқы сарапшыларды тарту азаматтық-құқықтық мәміле жасасу негізінде жүзеге асырылады.

4. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата работников, осуществляющих исследования, консалтинговые услуги;
2) стоимость услуг привлекаемых внешних экспертов.
5. К косвенным расходам относятся командировочные расходы.
6. К накладным расходам относятся:
1) приобретение материалов и оборудований;
2) транспортные расходы;
3) аренда помещения;
4) аренда оборудования и техники;
5) научно-организационное сопровождение;
6) налоги и другие обязательные платежи в бюджет;
7) прочие расходы (информационные услуги, необходимые непосредственно для проведения исследований и консалтинговых услуг, коммунальные услуги (электроэнергия, отопление, водоснабжение и канализация, вывоз мусора), расходы на содержание и обслуживание здания, услуги связи и интернет, банковские услуги).
7. Привлечение внешних экспертов для проведения исследований, консалтинговых услуг осуществляется на основе заключения гражданско-правовой сделки.