"Автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 5 қыркүйектегі № 689 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 маусымда № 36199 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 5 қыркүйектегі № 689 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8788 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Автокөлік құралдарының салмақтық параметрлерін айқындаған кезде өлшеу ауытқуы ескеріледі, ол көлік дерекқорының ақпараттық-талдамалық жүйесімен және тасымалдау қауіпсіздігі динамикасының мониторингімен (бұдан әрі – КДҚ АТЖ) автокөлік құралы салмағының өлшенген мәнінен автоматты түрде шегеріледі.
Жіберілетін қателіктің шегі осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.";
мынадай мазмұндағы 6-2-тармақпен толықтырылсын:
"6-2. Автокөлік құралының қозғалысындағы автоматтандырылған өлшеу станциялары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес автоматтандырылған өлшеу станцияларының негізгі сипаттамаларына сәйкес келуі тиіс.";
8-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) деректерді Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Ахуалдық орталыққа (бұдан әрі – Ахуалдық орталық), ИКЖ және КДҚ АТЖ-ге жіберу;";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Ұлттық оператор және жергілікті атқарушы органдар:
1) автоматтандырылған өлшеу станциялары орналасқан аумақты, сондай-ақ автокөлік құралдарын орналастыруға арналған тұрақ орындарын сыртқы жарықтандыруды;
2) автокөлік құралдарының салмақтық габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері туралы (автокөлік құралының түрі, маркасы, мемлекеттік тіркеу белгісі, салмақтық және габариттік параметрлері, осьтік жүктемелері және қозғалыс жылдамдығы, сондай-ақ салмақтық габариттік параметрлердің асып кетуі туралы ақпарат) автокөлік құралының жүргізушісін көзбен шолып хабардар етуді қамтамасыз ететін жабдықтар орнатуды;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ауыспалы ақпарат тақтасы параметрлеріне сәйкес ауыспалы ақпарат таблосын;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 689 "Об утверждении Правил организации работы автоматизированных станций измерения"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2025 года № 36199
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 689 "Об утверждении Правил организации работы автоматизированных станций измерения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8788) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации работы автоматизированных станций измерения, утвержденных указанным приказом:
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. При определении весовых параметров автотранспортных средств учитывается погрешность измерения, которая автоматически вычитается информационно-аналитической системой транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок (далее – ИАС ТБД) из измеренного значения массы автотранспортного средства.
Пределы допускаемой погрешности приведены в Таблице 1 приложения 1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 6-2 следующего содержания:
"6-2. Автоматизированные станции измерения в движении автотранспортного средства соответствуют основным характеристикам автоматизированных станций измерения согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
подпункт 6) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"6) передача данных в ИТС и в ИАС ТБД Ситуационного центра Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – Ситуационный центр);";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Национальный оператор и местные исполнительные органы обеспечивают:
1) наружное освещение территории, на которой расположены автоматизированные станций измерения, а также места стоянок для размещения автотранспортных средств;
2) установку оборудования, обеспечивающее визуальное информирование водителя автотранспортного средства о результатах измерения весогабаритных параметров автотранспортных средств (вид, марка, государственный регистрационный знак автотранспортного средства, весовые и габаритные параметры, осевые нагрузки и скорость движения автотранспортных средств, также информация о превышении весогабаритных параметров);
3) табло переменной информации соответствующий параметрам табло переменной информации согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

4) автоматтандырылған өлшеу станцияларының қолдану аймағында жол белгілерін орнатуды, автоматтандырылған өлшеу станцияларының қолдану аймағына кіру және шығу, сондай-ақ автокөлік құралдары жүргізушілерінің әрекеттерін реттеу үшін бағдаршамдар орнатуды;
5) автоматты режимде жұмыс істейтін және автокөлік құралының маркасын, мемлекеттік тіркеу белгісін, фронтальды бейнесін, жалпы түрін (алдыңғы көрінісі, бүйірлік және артқы көрінісі) анықтай отырып, фото - және бейнежазба функциялары бар арнайы техникалық құралдарды автоматтандырылған өлшеу станциялары арқылы өту сәтінде орнату, сондай-ақ автоматтандырылған өлшеу станцияларын айналып өтуіне мемлекеттік өлшеу станцияларын жасыру фактілерін тіркеу белгісін орнатуды;
6) жол жабынының қаттылығын қамтамасыз ететін таразы жабдығын орнату орнына дейін ұзындығы 100 метрден кем емес бөлінген жолақ бойынша бетондалған жол жабыны;
7) автоматтандырылған өлшеу станцияларының қолданылу аймағында техникалық рұқсат етілген ең жоғары массасы он екі тоннадан асатын жүк автокөлік құралдары үшін арнайы жолақтармен қамтамасыз етуді қамтамасыз етеді.
15. Автоматтандырылған өлшеу станцияларының тізілімін (бұдан әрі – тізілім) жүргізуді Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті жүзеге асырады.
Ұлттық оператор және жергілікті атқарушы органдарға тізілімге енгізу үшін автоматтандырылған өлшеу станцияларының орналасқан жері туралы ақпаратты осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын;
қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көлікті бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 168 Бұйрығына
1-қосымша
Автоматтандырылған өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының негізгі сипаттамалары

4) установку дорожных знаков в зоне действия автоматизированных станций измерения, въезде и выезде в зону действия автоматизированных станций измерения, а также светофоров для регулирования действий водителей автотранспортных средств;
5) установку специальных технических средств работающих в автоматическом режиме и имеющих функции фото- и видеозаписи с распознаванием марки, государственного регистрационного знака автотранспортного средства, фронтального изображения, общего вида (вид спереди, вид сбоку и сзади) автотранспортного средства в момент проезда через автоматизированные станции измерения, а также фиксация фактов объезда автоматизированных станции измерения либо сокрытия государственного регистрационного знака;
6) бетонированное дорожное покрытие по выделенной полосе протяженностью не менее 100 метров до места установки весового оборудования, обеспечивающий жесткость дорожного покрытия;
7) в зоне действия автоматизированных станции измерения обеспечивают специальные полосы для грузовых автотранспортных средств, имеющих технически допустимую максимальную массу более двенадцати тонн.
15. Ведение реестра автоматизированных станции измерения (далее – реестр) осуществляется Комитетом автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
Национальным оператором и местными исполнительными органами информация о месте расположения автоматизированных станций измерения для включения в реестр предоставляется по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
дополнить приложениями 1 и 2 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение изложить в следующей редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 27 мая 2025 года № 168
Приложение 1
к Правилам организации
работы автоматизированных
станций измерения
Основные характеристики автоматизированных станций измерения

1. АӨС автокөлік құралдарының қозғалысын өлшеуге, мынадай параметрлерін өңдеуге және беруге мүмкіндік беретін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарының кешенін, аспаптар мен жабдықтардың, аппараттық-бағдарламалық кешенін қамтиды:
1) жалпы салмағы;
2) бір осіне жүктеме;
3) бір аспасында орналасқан осьтер тобына жүктеме;
4) осьтер тобындағы әрбір оське жүктеме;
5) осьтері арасындағы қашықтық;
6) осьтер саны;
7) республикалық маңызы бар жолдардағы габариттік параметрлері;
8) автокөлік құралының сыныбы (типі);
9) МТНБ тану;
10) қозғалыс жылдамдығы.
2. АӨС жабдығы мен бағдарламалық қамтамасыз етуі жол қозғалысына қатысушыларға кедергі келтірмейді және/немесе кедергі жасамайды, оның ішінде белгіленген жылдамдық шеңберінде автокөлік ағынының қозғалыс жылдамдығына әсер етпейді.
3. Автокөлік құралдарының массасы мен осьтік жүктемелерін өлшеу жолға орнатылған мынадай арнайы өлшеу сенсорларының көмегімен жүзеге асырылады:
1) көлік құралдарының массасы мен осьтік жүктемелерін дәл өлшеуге қабілетті, дәлдігі жоғары және сенімді құрылғылары бар өлшеу сенсорлары;
2) жолдың белгілі бір бөлігінде орнатылған сенсорлар жол жамылғысы. Олар дәл өлшеуді қамтамасыз ету үшін автокөліктің әрбір доңғалақ жиегі олардың үстінен өтетіндей етіп орналастырылады;
3) сенсорлар арнайы датчиктермен жабдықталады, олар салмақ пен осьтік жүктемелерді, сондай-ақ республикалық жолдармен жүру кезінде көлік құралының жылдамдығы мен габариттерін тіркейді;
4) қоршаған орта әсеріне төзімді және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін датчиктер. Олар көлік құралдарының өтуіне кедергі келтірмейді және зақымданудан қорғалған.
4. Өлшеу нәтижелерін қасақана бұрмалау фактілеріне жол бермеу мақсатында таразы жабдығы мен оның бағдарламалық қамтамасыз етуінде автокөлік құралдарының дұрыс жүрмеуін айқындаудың мынадай функциялары болады:
1) көлік құралының тиісті типі үшін белгіленген шектеулерді ескере отырып, көлік құралының жүру жылдамдығын мониторингілеу және талдау;
2) республикалық жолдармен жүру кезінде көлік құралының биіктігі, ені және ұзындығы бойынша бұзушылықтарды анықтауды қоса алғанда, көлік құралының габариттерінің осы жол учаскесі үшін жол берілетін нормаларға сәйкес келмеуін айқындау;
3) барлық жүрулерді және күні, уақыты, көлік құралының түрі және оның габариттері сияқты тиісті деректерді тіркеу.
5. АӨС көлік жүктемесін талдауға сәйкес, көлік қозғалысының деңгейі жоғары жол учаскелеріне, әсіресе жүк көлігі көп жүретін учаскелерде, оларды айналып өту, сондай-ақ көлік құралдарының жол жамылғысынан тыс жол жиегіне шығу мүмкіндігін болдырмайтын жерлерде орнатылады.

1. АСИ включает в себя комплекс сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств, приборов и оборудования, аппаратно-программного комплекса позволяющих производить измерение в движении, обработку и передачу следующих параметров автотранспортных средств:
1) общая масса;
2) нагрузка на одиночную ось;
3) нагрузка на группу осей, расположенных на одной подвеске;
4) нагрузка на каждую ось в группе осей;
5) расстояния между осями;
6) количество осей;
7) габаритные параметры на дорогах республиканского значения;
8) класс (тип) автотранспортного средства;
9) распознавание ГРНЗ;
10) скорость движения.
2. Оборудование и программное обеспечение АСИ не препятствует и/или не создает помех участникам дорожного движения, в том числе не влияет на скорость движения автотранспортного потока в рамках установленной скорости.
3. Измерение массы и осевых нагрузок автотранспортных средств осуществляется с помощью следующих специальных сенсоров взвешивания, вмонтированных в дорогу:
1) сенсоры взвешивания с высокоточными и надежными устройствами, способными обеспечивать точные измерения массы и осевых нагрузок транспортных средств;
2) сенсоры, установленные в дорожное покрытие на определенном участке дороги. Они размещаются таким образом, чтобы каждый колесный обод автотранспорта проходил над ними для обеспечения точного измерения;
3) сенсоры оборудуются специальными датчиками, которые регистрируют весовые и осевые нагрузки, а также скорость и габариты транспортного средства при проезде по республиканским дорогам;
4) сенсоры устойчивые к воздействию окружающей среды и обеспечивающие безопасность дорожного движения. Они не создают препятствия для проезда транспортных средств и защищены от повреждений.
4. В целях недопущения фактов умышленного искажения результатов измерения, весовое оборудование и его программное обеспечение имеют следующие функции определения некорректного проезда автотранспортных средств:
1) мониторинг и анализ скорости проезда транспортного средства с учетом установленных ограничений для соответствующего типа транспортного средства;
2) определение несоответствия габаритов транспортного средства допустимым нормам для данного участка дороги, включая выявление нарушений по высоте, ширине и длине транспортного средства при проезде по республиканским дорогам;
3) регистрация всех проездов и соответствующих данных, таких как дата, время, тип транспортного средства и его габариты.
5. АСИ устанавливается на дорожные участки с повышенным уровнем транспортного движения в соответствии с анализом транспортной нагрузки, особенно на участках с интенсивным грузовым транспортом, исключая возможность их объезда, а также выезда транспортных средств за пределы покрытия проезжей части на обочину.

6. Республикалық жолдармен жүру кезінде автокөлік құралдарының нақты габариттік параметрлерін өлшеу оның барлық осьтерінің біркелкі орналасуын қамтамасыз ететін жол төсемінің немесе өзге алаңның бетінен ұзындығы, ені және биіктігі бойынша екі шеткі нүктенің бекітілуін ескере отырып, дәлдігі жоғары лазерлік өлшеу жүйелерінің көмегімен жүргізіледі.
7. МТНБ тану автоматты түрде автокөлік құралының өлшеу аймағын кесіп өту кезінде бейнекамерадан алынған автомобильдің фотосуреті және/немесе бейне ағыны негізінде жүзеге асырылады.
8. АӨС өлшеу сенсорлары мен фото-, бейнетіркеу жабдықтарының деректері негізінде жол қозғалысы қағидаларының мынадай бұзушылықтарын автоматты түрде тіркейді:
1) республикалық жолдармен жүру кезінде автокөлік құралдарының рұқсат етілген салмақтық және габариттік параметрлерінен асып кетуі;
2) автокөлік құралдарының белгіленген қозғалыс жылдамдығынан асып кету;
3) жол белгілерімен немесе жолдың жүру бөлігін белгілеумен белгіленген талаптарды бұзу;
4) автокөлік құралдарының автоматтандырылған өлшеу станциясы арқылы дұрыс өтпеуін айқындау (дұрыс емес өтпеге күрт үдеу және тежеу, бұлғау, жол таңбалау сызығынан және/немесе таразы жабдығының орналасу шекарасынан шығу, қарама-қарсы бағытта жүру, алда келе жатқан көлік құралымен аралықты сақтамау жатады).
9. Автокөлік құралдарының жол жүруі туралы, оның ішінде жол берілетін, АӨС бекітілген салмақ және габариттік параметрлерден асуы туралы ақпарат ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес қолжетімді цифрлық байланыс арналары арқылы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның АЖ-не беріледі.
10. АӨС пайдалану кезінде ақпараттың сақталуы мынадай авариялық жағдайлар кезінде қамтамасыз етіледі:
1) кернеудің сәтсіздіктері – қуатты тұтынушылардың қосылуына байланысты электр желісіндегі жүктеменің күрт артуы кезінде қысқа мерзімді төмендеулер;
2) жоғары вольтты импульстар – жақын найзағай разрядынан немесе авариядан кейін қосалқы станцияда кернеудің қосылуынан туындайтын кернеудің қысқа мерзімді елеулі ұлғаюы;
3) электр энергиясын толық ажырату – электр станциясындағы авариялар, ауыр жүктемелер салдарынан электр энергиясын толық ажырату;
4) жоғары кернеу – қуатты тұтынушылардың ажыратылуынан туындайтын желідегі кернеудің қысқа мерзімді ұлғаюы;
5) жиіліктің тұрақсыздығы – әдетте, энергия жүйелеріндегі әртүрлі шамадан тыс жүктемелерден туындайтын;
6) байланыс арналарының бұзылуы немесе істен шығуы;

6. Измерение фактических габаритных параметров автотранспортных средств при проезде по республиканским дорогам проводится с помощью лазерных систем измерения для повышенной точности, с учетом фиксации двух крайних точек по его длине, ширине и высоте от поверхности дорожного покрытия или иной площадки, обеспечивающей равномерное расположение всех его осей.
7. Распознавание ГРНЗ осуществляется автоматически на основе фотографии автомобиля и/или видеопотока, полученной с видеокамеры в момент пересечения зоны измерений автотранспортного средства.
8. АСИ на основе данных сенсоров взвешивания и оборудования фото-, видеофиксации автоматически фиксирует следующие нарушения правил дорожного движения:
1) превышение допустимых весовых и габаритных параметров автотранспортных средств при проезде по республиканским дорогам;
2) превышение установленной скорости движения автотранспортных средств;
3) нарушение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги;
4) определение некорректного проезда автотранспортных средств через автоматизированную станцию измерения (к некорректному проезду относится резкий разгон и торможение, виляние, выезд за линии дорожной разметки и/или границ расположения весового оборудования, движение в противоположенном направлении, несоблюдение интервала с передним движущимся транспортным средством).
9. Информация о проезде автотранспортных средств, в том числе имеющих превышения весовых и габаритных параметров над допустимыми, зафиксированных АСИ, передается в ИС уполномоченного органа в сфере автомобильного транспорта по доступным цифровым каналам связи в соответствии с требованиями законодательства в сфере информатизации и информационной безопасности.
10. Сохранность информации во время эксплуатации АСИ обеспечивается при следующих аварийных ситуациях:
1) провалы напряжения – кратковременные понижения при резком увеличении нагрузки в электрической сети из-за включения мощных потребителей;
2) высоковольтные импульсы – кратковременные значительные увеличения напряжения, возникающие из-за близкого грозового разряда или включения напряжения на подстанции после аварии;
3) полное отключение электроэнергии – полное отключение электроэнергии вследствие аварий, сильных перегрузок на электростанции;
4) завышенное напряжение – кратковременное увеличение напряжения в сети, вызываемое отключением мощных потребителей;
5) нестабильность частоты – возникающая, как правило, из-за различных перегрузок в энергосистемах;
6) нарушение или выход из строя каналов связи;

7) қатты магниттік дискілердегі жинақтауыштардың істен шығуы мен істен шығуын қоса алғанда, АӨС толық немесе ішінара істен шығуы;
8) бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысындағы ақау.
11. Алынған мәліметтер көлік құралының өлшенетін параметрлерін есептеу үшін жергілікті мамандандырылған бағдарламалық жасақтамамен өңделеді.
12. АӨС таразы жабдығы 1-кестеде көрсетілген таразы жабдығының сипаттамаларына қойылатын негізгі талаптарға сәйкес келеді.
1-кесте. Таразы жабдығының сипаттамаларына қойылатын негізгі талаптар
Сипаттама атауы
Сипаттама
1
Пайдалану орнында орнату әдісі
стационарлық
2
Жүк қабылдау құрылғысының түрі
кенепке кемінде 3 қатарға салынған
3
Санақ құрылғысының түрі
дискретті
4
Жүк қабылдау құрылғысын орнату
шұңқыр, жүріс бөлігінің деңгейінде кемінде 3 қатар
5
Тәулігіне өлшеу саны
шектелмеген
6
Жұмыс режимі
қарқынды
7
Автокөлік құралының жалпы массасын өлшеу диапазоны
кемінде 400 кг-нан 120000 кг-ға дейін
8
Доңғалақтардың габаритін бекіту мүмкіндігі
иә
9
Автокөлік құралының осіне ең аз жүктеме
кем дегенде 1000 кг-нан 20000 кг-ға дейін
10
Дискреттілік (d)
10 кг
11
Пайдалану кезінде және жөндеуден кейін автокөлік құралының жалпы массасын өлшеу кезінде жіберілетін қателіктің шегі
± 7%
12
Бір оське жүктемені өлшеу кезінде, пайдалану кезінде және жөндеуден кейін рұқсат етілген қателік шектері
± 7%
13
Осьтер тобына жүктемені өлшеу кезінде, пайдалану кезінде және жөндеуден кейін рұқсат етілген қателік шектері
± 7%
14
МТНБ анықтаудың максималды уақыты
10 с артық емес
15
Жұмыс температурасының диапазоны

7) полный или частичный отказ АСИ, включая сбои и отказы накопителей на жестких магнитных дисках;
8) сбой в работе программного обеспечения.
11. Полученные данные обрабатываются локально специализированным программным обеспечением для вычисления измеряемых параметров транспортного средства.
12. Весовое оборудование АСИ соответствует основным требованиям к характеристикам весового оборудования, указанным в Таблице 1.
Таблица 1. Основные требования к характеристикам весового оборудования
Наименование характеристики
Описание
1
Способ установки на месте эксплуатации
стационарно
2
Вид грузоприемного устройства
встраиваемый в полотно
поперек не менее в 3 ряда
3
Вид отсчетного устройства
дискретное
4
Установка грузоприемного устройства
приямок, на уровне проезжей части не менее в 3 ряда
5
Количество взвешиваний за сутки
не ограничено
6
Режим эксплуатации
интенсивный
7
Диапазон измерений общей массы автотранспортного средства
от не менее 400 кг
до не более 120000 кг
8
Возможность фиксации двускатности колес
да
9
Минимальная нагрузка на ось автотранспортного средства
от не менее 1000 кг
до 20 000 кг
10
Дискретность (d)
10 кг
11
Пределы допускаемой погрешности при измерении общей массы автотранспортного средства при эксплуатации и после ремонта
± 7 %
12
Пределы допускаемой погрешности при измерении нагрузки на одиночную ось, при эксплуатации и после ремонта
± 7 %
13
Пределы допускаемой погрешности при измерении нагрузки на группу осей, при эксплуатации и после ремонта
± 7 %
14
Максимальное время определения ГРНЗ
не более 10 с
15
Рабочий диапазон температур

-50 oC-тан +60 oС-қа дейін
16
Ылғалдылықтың жұмыс диапазоны
30 – 100 %
17
Автокөлік құралының осьаралық қашықтығын қателікпен өлшеу
+/- 50 мм
18
Айнымалы ток электр қуатының параметрлері:
кернеу
жиілігі
тұтыну
187 В бастап 242 В дейін
49 Гц-тен 51 Гц-ке дейін
950 Вт артық емес
19
Қорғау дәрежесі:
Салмақ сенсорлары
Салмақ өлшеу құралдары
Аппараттық шкаф
IP68 кем емес
IP66 кем емес
IP65 кем емес
20
Жолақтағы жүктеме датчиктерінің саны
6-дан кем емес
21
Жүктеме контроллеріндегі тәуелсіз арналар саны
8
22
Рұқсатсыз өзгерістерден, бұрмаланулардан, деректерді жоюдан қорғау
иә
23
МТНБ тану камералары
Камераға орнатылған МТНБ тану бағдарламалық жасақтамасымен
24
Жалпы көріністі қарау камерасы
Кемінде 4 Мп
13. АӨС бағдарламалық жасақтамасының функционалдығы:
1) өлшеу учаскесінде жол жүрісінің белгіленген қағидаларын шектемей, қозғалыстағы АҚ параметрлерін өлшеу.
2) алынған ақпаратты жергілікті деректер базасында сақтау;
3) деректерді іргелес жүйелерге беру және интеграциялау;
4) пайдаланушыны жүйенің жай-күйі туралы кейіннен хабардар ете отырып, жүйе жабдығының автоматтандырылған диагностикасы;
5) ақпаратты инспектордың планшетіне шығару мүмкіндігі;
6) ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігі;
7) аппараттық деңгейдегі қорғау деңгейі;
8) шығыс деректерін ұсыну (ең аз тізбе):
автокөлік құралының толық салмағы;
осьтер туралы ақпарат (доңғалақтар мен осьтерге жүктеме, ось аралық қашықтық, осьтер саны, бір немесе екі доңғалақты доңғалақ, осьтердің іргелес белгісі);
республикалық жолдармен жүру кезіндегі автомобильдің жылдамдығы мен өлшемдері;
қозғалыс бағыты;
теңгерімсіздік (%- дағы сол/оң айырмашылық);
көлік құралдары арасындағы уақыт (қозғалыс тығыздығы);
дұрыс емес жол жүру және салмақ өлшеуден жалтару;
автокөлік құралдарының жіктелуі.
9) әкімшілік құқық бұзушылық бойынша айыппұл төлеу қажеттігі туралы электрондық нұсқама жасау үшін "ӘІБТ" ПО-мен одан әрі интеграциялау үшін КДҚ АТЖ-ға ақпарат беру мүмкіндігі.
14. АӨС таразы жабдықтары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) сыртқы әсерлерге төзімділік:
сыртқы ортаның климаттық факторларының әсеріне төзімділігі бойынша таразы КСҚ 4.2 санатының МЕМСТ 15150 орындалуына сәйкес келеді;
қоршаған ортаның әсерінен қорғалған таразы МЕМСТ 12997 стандартына сәйкес келеді.
2) сенімділік көрсеткіші (таразылардың істен шығу өлшемшарты ретінде олардың жұмыс істеуінің бұзылуы және/немесе метрологиялық сипаттамалардың нормаланатын мәндеріне сәйкес келмеуі қабылданады):
таразының орташа қызмет ету мерзімі – кемінде 5 жыл;

от -50°C до +60 ºС
16
Рабочий диапазон влажности
30 – 100 %
17
Измерение межосевых расстояний автотранспортного средства с погрешностью
+/- 50 мм
18
Параметры электрического питания от сети переменного тока:
напряжение
частота
Потребление
от 187 В до 242 В
от 49 Гц до 51 Гц
не более 950 Вт
19
Степень защиты:
Датчики веса
Приборы весоизмерительные
Аппаратный шкаф
не менее IP68
не менее IP66
не менее IP65
20
Количество весоизмерительных датчиков на полосу
Не менее 6
21
Количество независимых каналов у весоизмерительного контроллера
8
22
Защита от не санкционированных изменений, искажений, удалений данных
да
23
Камеры распознавания ГРНЗ
Со встроенным в камеру ПО распознавания ГРНЗ
24
Обзорная камера общего вида
Не менее 4 Мп
13. Функциональные возможности программного обеспечения АСИ обеспечивают:
1) измерение параметров АТС в движении, без ограничения установленных правил дорожного движения на участке измерений.
2) хранение полученной информации в локальной базе данных;
3) передачу и интеграцию данных в смежные системы;
4) автоматизированную диагностику оборудования системы с последующим информированием пользователя о состояние системы;
5) возможность вывода информации на планшет инспектора;
6) соответствие требованиям законодательства в сфере информационной безопасности;
7) уровень защиты на аппаратном уровне;
8) предоставление выходных данных (минимальный перечень):
полная масса автотранспортного средства;
информация об осях (нагрузка на колеса и оси, межосевое расстояние, количество осей, колесо с одинарной или двойной шиной, признак смежности осей);
скорость и габариты автомобиля при проезде по республиканским дорогам;
направление движения;
дисбаланс (разница слева/справа в %);
время между транспортными средствами (плотность движения);
некорректный проезд и уклонение от взвешивания;
классификация автотранспортных средств.
9) возможность передачи информации в ИАС ТБД для дальнейшей интеграции с ПЦ "ЕРАП" для составления электронного предписания о необходимости уплаты штрафа по административному правонарушению.
14. Весовое оборудование АСИ соответствует следующим требованиям:
1) стойкость к внешним воздействиям:
по устойчивости к воздействию климатических факторов внешней среды весы соответствуют исполнению УХЛ категории 4.2 ГОСТ 15150;
по защищенности от воздействий окружающей среды весы соответствуют стандарту ГОСТ 12997.
2) показатель надежности (за критерий отказа весов принимаются нарушения их функционирования и/или несоответствие нормируемым значениям метрологических характеристик):
средний срок службы весов - не менее 5 лет;

2000 сағат ішінде жұмыс істеу ықтималдығы – 0,99 %.
3) қауіпсіздік:
таразы конструкциясына қойылатын жалпы қауіпсіздік талаптары МЕМСТ 12.2.003 стандартына сәйкес келеді;
таразы электр жабдықтарына қойылатын жалпы қауіпсіздік талаптары МЕМСТ 12.2.007.0 стандартына сәйкес келеді;
таразыны қорғау жерге тұйықтауға қойылатын талаптар МЕМСТ 12.1.030 стандартына сәйкес келеді;
қалыпты жағдайда МЕМСТ 12997 бойынша қоршаған ауа температурасы минус 45 oС-тан 70 oС-қа дейін және салыстырмалы ылғалдылығы 30%-дан 80%-ға дейін кез келген күштік электр тізбектері мен корпус арасындағы оқшаулаудың электрлік кедергісі кемінде 20 Мом сәйкес келеді;
минус 45 oС-тан 70 oС-қа дейінгі қоршаған ауа температурасында және 30%-дан 80%-ға дейінгі салыстырмалы ылғалдылықта электр тізбектері мен корпус арасындағы электрлік оқшаулау бір минут ішінде бұзылмай және беттік қабаттасусыз 1500 В айнымалы ток кернеуіне төтеп береді.
15. АӨС МТНБ-ні кем дегенде 95% дәлдікпен анықтау мүмкіндігіне ие.
16. АӨС АҚ жүру жылдамдығына қарамастан салмақ габариттік параметрлерді өлшейді.
17. АҚ дұрыс емес өтуін анықтаған кезде кескінді өңдеу және компьютерлік көру алгоритмі қолданылады, бұл көлік құралының кадрдағы қозғалысын анықтауға және оның қозғалыс траекториясын дәйекті кадрлар негізінде есептеуге мүмкіндік береді.
18. Өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгенге дейін МЕМСТ ISO/IEC 17025-2019 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" стандартының талаптарына сәйкес өлшеу құралдарын тексеруді жүргізуге ұлттық аккредиттеу жүйесінде аккредиттелген тексеру зертханасы орындаған көлік құралының динамикалық және статикалық параметрлерін өлшеудің автоматты жүйелерін метрологиялық тексеру туралы оң нәтижелері сертификаттары бар әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі уәкілетті органдардың нұсқамалары.
19. Республикалық жолдарда автоматтандырылған өлшеу станциясы арқылы өту кезінде алдынан қозғалатын көлік құралымен қозғалыс аралығын кемінде 30 метр сақтау талап етіледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АӨС – автоматтандырылған өлшеу станциясы;
МТНБ – мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі;
АҚ – ақпараттық жүйе;
кг – килограмм;
oС – Цельсий градусы;
% – пайыз;
В – вольт;
Гц – герц;
Вт – ватт;
с – секундтар;
мм – миллиметр;
БҚ – бағдарламалық қамтамасыз ету;
Мп – мегапиксель;
АҚ – автокөлік құралы;
КДҚ АТЖ – Көліктік деректер қоры ақпараттық-талдамалық жүйесі және тасымалдау қауіпсіздігі динамикасының мониторингі;
"ӘІБТ" ПО – "Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімі" процессингтік орталығы;
ҚСК – қоңыржай және суық климат;
Мом – мегаом.
Бұйрығына
2-қосымша
Автоматтандырылған өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Айнымалы ақпарат тақтасының параметрлері
Параметр атауы
Сипаттама
1
Өлшем

вероятность безотказной работы за 2000 часов – 0,99 %.
3) безопасность:
общие требования безопасности к конструкции весов соответствуют стандарту ГОСТ 12.2.003;
общие требования безопасности к электрооборудованию весов соответствуют стандарту ГОСТ 12.2.007.0;
требования к защитному заземлению весов соответствуют стандарту ГОСТ 12.1.030;
при нормальных условиях по ГОСТ 12997 электрическое сопротивление изоляции между любыми силовыми электрическими цепями и корпусом при температуре окружающего воздуха от минус 45 °С до 70 °С и относительной влажности от 30 % до 80 % соответствуют не менее 20 Мом;
электрическая изоляция между силовыми цепями и корпусом при температуре окружающего воздуха от минус 45 °С до 70 °С и относительной влажности от 30 % до 80 % выдерживает в течение одной минуты без пробоя и поверхностного перекрытия напряжение переменного тока 1500 В.
15. АСИ имеет возможность идентификации ГРНЗ с точностью не менее 95 %.
16. АСИ измеряет весогабаритные параметры вне зависимости от скорости проезда АТС.
17. При определении некорректного проезда АТС используется алгоритм обработки изображений и компьютерного зрения, позволяющий определять перемещение автотранспортного средства в кадре и вычислять его траекторию движения на основе последовательных кадров.
18. АСИ до введения в промышленную эксплуатацию имеет сертификаты с положительными результатами о метрологической поверке автоматических систем измерения динамических и статических параметров транспортного средства выполненные поверочной лабораторией, аккредитованной в национальной системе аккредитации на проведение поверки средств измерений в соответствии требованиями стандарта ГОСТ ISO/IEC 17025-2019 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий" для дальнейшей возможности формирования предписаний уполномоченными органами по административным правонарушениям.
19. На республиканских дорогах при проезде через автоматизированную станцию измерения требуется соблюдение интервала движения с впереди движущимся транспортным средством не менее 30 метров.
Расшифровка аббревиатур:
АСИ – автоматизированная станция измерения;
ГРНЗ – государственный регистрационный номерной знак;
ИС – информационная система;
кг – килограмм;
ºС – градус Цельсия;
% – процент;
В – вольт;
Гц – герц;
Вт – ватт;
с – секунды;
мм – миллиметры;
ПО – программное обеспечение;
Мп – мегапиксель;
АТС – автотранспортное средство;
ИАС ТБД – Информационно-аналитическая система транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок;
ПЦ "ЕРАП" – Процессинговый центр "Единого реестра административных правонарушений;
УХЛ – умеренный и холодный климат;
Мом – мегаом.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к Правилам организации
работы автоматизированных
станций измерения
Параметры табло переменной информации
Наименование параметра
Описание
1
Размер

960х1920 миллиметрден кем емес
2
Қаріп өлшемі
P10 кем емес
3
Қорғау дәрежесі
IP65
4
Жұмыс температурасының диапазоны
-50 0C-тан +60 0C-қа дейін
5
Өлшенетін параметрлер
Түрі
Маркасы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Салмақ және өлшем параметрлері
Осьтік жүктемелер
Қозғалыс жылдамдығы
Салмақ өлшемдерінің артуы
6
Үйлесімділік
Мемлекеттік органдардың жүйелерімен ықпалдасу мүмкіндігі
7
Өлшеу дәлдігі
Жоғары дәлдік
8
Ақпараттық тақтаны орнату орны
Автоматтандырылған өлшеу станциясынан кейін қозғалыс бағытында 120 метр
Бұйрығына
3-қосымша
Автоматтандырылған
өлшеу станцияларының
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тізілімге енгізу үшін автоматтандырылған өлшеу станцияларының орналасқан жері туралы ақпарат
Ұсынылады: уәкілетті органға.
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Тізілімге енгізу үшін автоматтандырылған өлшеу станцияларының орналасқан жері туралы ақпарат.
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі): 1-ӨСОЖТА
Кезеңділік: жыл сайын.
Есепті кезең: 20__жыл.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық оператор және жергілікті атқарушы органдар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмейтін мерзімде.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының операторының атауы
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының операторының мекенжайы, байланыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының орналасқан орны
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмыс режимi
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының түрi
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының саны, бірлік
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының тiзiлiмiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының тiзiлiмiнен алып тастау
Ескерту
1.
2.
3.
4.
Оператордың атауы ______________________
Оператордың мекенжайы _________________
Оператордың телефоны ______________________________________________
Оператордың электрондық почта мекенжайы ____________________________
Орындаушы ______________________________ қолы, телефон_______
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________ қолы _________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Нысанға қосымша
"Тізілімге енгізу үшін автоматтандырылған өлшеу станцияларының орналасқан жері туралы ақпарат" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме (Индекс: 1-ӨСОЖТА, кезеңділігі жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмейтін мерзімде)
"Тізілімге енгізу үшін автоматтандырылған өлшеу станцияларының орналасқан жері туралы ақпарат" әкімшілік деректер нысанында мынадай деректер енгізіледі:
1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының атауы көрсетіледі;
3-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының мекенжайы (индекс, (облыс, аудан, қала, кент, ауыл - Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес) көше, үй), байланыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы көрсетіледі;
4-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының орналасқан орны көрсетіледі;
5-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының жұмыс режимi көрсетіледі;
6-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының түрi көрсетіледі;
7-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының саны көрсетіледі, бірлік;
8-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының тiзiлiмiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар көрсетіледі;
9-бағанда автоматтандырылған өлшеу станциялары операторының тiзiлiмiнен алып тастауы көрсетіледі;
10-бағанда ескерту көрсетіледі.

Не менее 960х1920 миллиметров
2
Размер шрифта
Не менее P10
3
Степень защиты
IP65
4
Рабочий диапазон температур
от -50 °C до +60 °C
5
Измеряемые параметры
Вид
Марка
Государственный регистрационный номерной знак
Весовые и габаритные параметры,
Осевые нагрузки
Скорость движения
Превышение весогабаритных параметров
6
Совместимость
Возможность интеграции с системами государственных органов
7
Точность измерений
Высокая точность
8
Место установки информационного табло
120 метров после автоматизированной станции измерения в направлении движения
Приложение 3 к приказу
Приложение 3
к Правилам организации
работы автоматизированных
станций измерения
Форма
Информация о месте расположения автоматизированных станций измерения для включения в реестр
Представляется: в уполномоченный орган.
Административные данные размещены на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административных данных: Информация о месте расположения автоматизированных станций измерения для включения в реестр
Индекс формы административных данных: 1-ИМРАСИ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: 20__год.
Круг лиц, представляющих информацию: Национальный оператор и местные исполнительные органы.
Срок представления формы административных данных: ежегодно, в срок не позднее 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование оператора автоматизированной станции измерения
Адрес, контактные телефоны, адрес электронной почты оператора автоматизированной станции измерения
Местонахождение автоматизированной станции измерения
Режим работы автоматизированной станции измерения
Тип автоматизированной станции измерения
Количество автоматизированной станции измерения, единиц
Изменения и дополнения, вносимые в реестр автоматизированной станции измерения
Исключения из реестра автоматизированной станции измерения
Примечание
1.
2.
3.
4.
Наименование оператора ___________________________________________
Адрес оператора___________________________________________________
Телефоны оператора _______________________________________________
Адрес электронной почты оператора _________________________________
Исполнитель ______________________________ подпись, телефон _______
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ подпись __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Информация о месте расположения автоматизированных станций измерения для включения в реестр"
(Индекс: 1-ИМРАСИ, периодичность:
ежегодно, в срок не позднее 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным периодом)
В форме административных данных "Информация о месте расположения автоматизированных станций измерения для включения в реестр" включаются следующие данные:
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 наименование оператора автоматизированной станции измерения;
в графе 3 указывается адрес (индекс, (область, район, город, поселок, село - согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)), улица, дом), контактные телефоны, адрес электронной почты оператора автоматизированной станции измерения;
в графе 4 указывается местонахождение автоматизированной станции измерения;
в графе 5 указывается режим работы автоматизированной станции измерения;
в графе 6 указывается тип автоматизированной станции измерения;
в графе 7 указывается количество автоматизированной станции измерения, единиц;
в графе 8 указывается изменения и дополнения, вносимые в реестр автоматизированной станции измерения;
в графе 9 указывается исключения из реестра автоматизированной станции измерения;
в графе 10 указывается примечание.