"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 717 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 406 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 маусымда № 36192 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 717 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21469 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1) әскери-дәрігерлік сараптама (бұдан әрі – ӘДС) – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында медициналық қамтамасыз етуді тиімді жасақтау және жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мәселелерді шешу мақсатында жүзеге асырылатын ғылыми, әдістемелік, ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар кешені болып табылатын медициналық қызметтің түрі;
2) медициналық куәландыру – аурудың болу немесе болмау фактісін анықтау, сондай-ақ растау, оның денсаулық жағдайын айқындау мақсатында жеке адамды зерттеу;
3) мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) (бұдан әрі – мертігу)– еңбекке қабілеттілігін немесе әскери қызмет атқаруға қабілетін қысқа уақытқа ішінара немесе толық жоғалтуға әкеп соқтыратын сыртқы механикалық, химиялық (техникалық сұйықтықпен, зымырандық отын құрамымен, газбен, түтінмен және бумен, улы заттармен улану), термикалық, атмосфералық (тоңу, қалтыру, үсу), спецификалық (электрлік, радиоактивтік және иондаушы сәулелену, электрлік магнитті өрістің ықпалы, оптикалық кванттық генераторлардың, лазерлер мен радио толқындар ықпалы), барометрлік және акустикалық факторлардың сыртқы ықпал етуі кезінде тіндердің, органдар мен жүйелердің зақымдануы;
4) психофизиологиялық зерттеулер (бұдан әрі – ПФЗ) жəне полиграфологиялық зерттеулер (бұдан әрі – ПГЗ) – әскери қызметшілердің және азаматтардың жеке-психологиялық және психологиялық-физиологиялық қасиеттерін жан-жақты бағалауға бағытталған тексеру іс-шараларының жиынтығы. Интеллект, өзін-өзі бағалау, коммуникативтік және эмоционалды ерік-жігер қабілеттерін, жеке тұлғаны бағыттау деңгейі мен ерекшеліктерін айқындау, орталық нерв жүйесінің жеке функционалдық жай-күйі ерекшеліктерін зерттеу болып табылады;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 717 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 406. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2025 года № 36192
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 717 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21469) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"1) военно-врачебная экспертиза (далее – ВВЭ) – вид медицинской деятельности, представляющий собой комплекс научных, методических, организационных и практических мероприятий, осуществляемых в целях оптимального комплектования и совершенствования медицинского обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах и решения иных вопросов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) медицинское освидетельствование – обследование физического лица с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия у него заболевания, определения состояния здоровья;
3) увечье (ранение, травма, контузия) (далее – увечье) - повреждения тканей, органов и систем при внешнем воздействии механическими, химическими (отравление техническими жидкостями, компонентами ракетного топлива, газами, дымами и парами, ядовитыми веществами), термическими, атмосферными (замерзание, ознобление, отморожение), специфическими (электричество, радиоактивное и ионизирующее излучение, воздействие электромагнитных полей, воздействие оптических квантовых генераторов, лазеров и радиоволн), барометрическими и акустическими факторами, сопровождающиеся кратковременной частичной или полной утратой трудоспособности или способности к несению воинской службы;
4) психофизиологическое исследование (далее - ПФИ) и полиграфологическое исследование (далее - ПГИ) - совокупность проверочных мероприятий, направленных на всестороннюю оценку индивидуально-психологических и психофизиологических качеств военнослужащих и граждан. Заключается в определении уровня и особенностей интеллекта, самооценки, коммуникативных и эмоционально-волевых качеств, направленности личности, исследовании индивидуальных особенностей функционального состояния центральной нервной системы;

5) полиграфологиялық зерттеу туралы декларация (бұдан әрі - декларация) сынақтан өтушінің полиграфологиялық зерттеуден өту талаптарымен келісуі туралы құжат;
6) психофизиологиялық зертхана (бұдан әрі - ПФЗ) – психофизиологиялық зерттеу жүргізуге бейімделген арнайы жабдықталған үй-жай.
7) айқындалған тұрақты дәрігерлік-сараптамалық нәтиже (бұдан әрі - айқындалған тұрақты ДСН) – тексеру және емдеу нәтижелері одан әрі емдеу және (немесе) байқау нәтижесінде өзгермейтін әскери қызметке жарамдылықтың нақты санаты туралы қорытынды шығаруға негіз болатын денсаулық жағдайы;
8) айқындалған тұрақты қолайсыз ДСН - әскери қызметке жарамдылық дәрежесі (санаты) туралы: "әскери қызметке шектеулі жарамды", "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" немесе "әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз" қорытындыларының бірі шығарылатын ДСН;
9) сырттай әскери-дәрігерлік сараптама - әскери қызметшілерге, запастағы әскери қызметшілерге, оның ішінде қайтыс болғандарға (қаза тапқандарға) медициналық куәландыруды жүргізу мүмкін болмаған жағдайларда немесе ӘДС мәселелері бойынша бұрын қабылданған қорытындылардың, қаулылардың немесе өзге де шешімдердің негізділігіне тексеру жүргізу кезінде медициналық сараптамалық және өзге де құжаттамаға сараптама жүргізу."
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Әскери-дәрігерлік сараптама:
1) денсаулық жағдайы бойынша азаматтардың әскери қызметке немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметке, сондай-ақ әскери жиындарға, арнаулы мемлекеттік органдардың жиындарына немесе денсаулық жағдайы бойынша есептік мақсаттарға жарамдылық санатын;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында қызмет өткеруіне (міндеттерді орындауына), сондай-ақ әскери жиындардан, арнаулы мемлекеттік органдардың жиындарынан өтуіне байланысты азаматтардың науқастануының, мертігуінің (жаралануының, жарақаттануының, контузия алуының) (бұдан әрі – мертігу) және қаза табуының (қайтыс болуының) себепті байланысын;
3) әскери қызмет міндеттерін (қызметтік міндеттерін) орындау кезінде әскери қызметшілердің немесе қызметкерлердің мүгедектікке әкеп соқтырмаған мертігуінің ауыртпалық дәрежесін;
4) арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына қызметке кіретін Қазақстан Республикасы азаматтарының, олардың қызметкерлерінің, сондай-ақ мемлекеттік авиацияға кіретін авиациялық персоналдың жеке психофизиологиялық қабілеттерін айқындау үшін жүргізіледі.
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) декларация о ПГИ (далее - декларация) – согласие испытуемого с условиями прохождения полиграфологического исследования;
6) психофизиологическая лаборатория (далее - ПФЛ) – специально оборудованное помещение, приспособленное для проведения ПФИ.
7) определившийся стойкий врачебно-экспертный исход (далее - определившийся стойкий ВЭИ) – такое состояние здоровья, когда результаты обследования и лечения дают основание вынести заключение о конкретной категории годности к воинской службе, которая не изменится в результате дальнейшего лечения и (или) наблюдения;
8) определившийся стойкий неблагоприятный ВЭИ – ВЭИ, при котором выносится одно из заключений о степени (категории) годности к воинской службе: "ограниченно годен к воинской службе", "не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время" или "не годен к воинской службе с исключением с воинского учета";
9) заочная военно-врачебная экспертиза – проведение экспертизы медицинской экспертной и иной документации на военнослужащих, военнослужащих запаса, в том числе умерших (погибших), в случаях, когда медицинское освидетельствование невозможно провести, либо при проведении проверки обоснованности принятых ранее заключений, постановлений или иных решений по вопросам ВВЭ.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. ВВЭ проводится для определения:
1) категории годности граждан к воинской службе или службе в специальных государственных и правоохранительных органах, а также к воинским сборам, сборам специальных государственных органов или в учетных целях по состоянию здоровья;
2) причинной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) (далее – увечья) и гибели (смерти) у граждан Республики Казахстан в связи с прохождением (исполнением обязанностей) ими воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах и воинских сборах, сборах специальных государственных органов;
3) степени тяжести увечий, не повлекших инвалидности, полученных военнослужащими или сотрудниками при исполнении обязанностей службы, воинской службы (служебных обязанностей);
4) психофизиологических качеств личности граждан Республики Казахстан, поступающих на службу в специальные государственные и правоохранительные органы, их сотрудников, а также поступающих в государственную авиацию, авиационного персонала.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Азаматтардың және әскери қызметшілердің әскери қызметке жарамдылық санаты "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығына (бұдан әрі – Талаптар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) сәйкес айқындалады."
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Медициналық куәландыру:
1) орта техникалық және кәсіптік, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын, оның ішінде шет мемлекеттердің әскери оқу орындарына түсетін азаматтар мен әскери қызметшілерге (бұдан әрі – ӘОО кандидаттар), жоғары оқу орындарының әскери факультеттеріне түсетін және оқитын азаматтарға;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарға;
3) резервтегі (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдар), шақыру немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскери оқу орындарының курсанттарына;
4) арнайы мақсаттағы бөлімдерде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге;
5) радиоактивті заттармен, ионды сәулелену көздерімен, электр магнитті өріс және лазерлік сәулелену көздерімен қызмет өткеру үшін іріктелетін және қызмет өткеретін әскери қызметшілерге;
6) әскери қызметке шақыру кезінде запастағы азаматтарға қатысты өткізіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтар, резервтегі әскери адамдар, ЖОО-ға кандидаттар мен ҰҰ әскери қызметшілері әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) орналасқан жері бойынша медициналық куәландырудан ҰҰ штаттық (штаттық емес) ӘДК-де, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, Қазақстан Республикасы ІІМ Полиция департаменттерінің ӘДК-де (бұдан әрі - ПД ӘДК) өтеді.
Медициналық куәландыруға арналған жолдаманы әскери бөлім командирлері немесе кадр қызметінің бастығы тікелей командирдің (бастықтың) шешіміне сілтеме жасай отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Кадр қызметтері әскери билеттерді, қызметке кіретін азаматтарды тіркеу куәлігін зерделейді және оларды әскери есепке тұруға әскери қызметке жарамдылық немесе шамалы шектеулермен жарамдылық жағдайында әскери-дәрігерлік комиссияларға (бұдан әрі – ӘДК) жібереді.
Жолдамаға кадр қызметі қол қояды, мөрмен (фотосуретте) расталады, беру күні көрсетіледі және әскери қызметшілердің (кандидаттардың) ӘДС уақтылы өтуін бақылайды. Кадр қызметі куәландырылатын адамдарға жолдамамен бірге осы Қағидалардың 15, 16, 35, 63, 66-тармақтарында көрсетілген қажетті медициналық зерттеулер мен құжаттардың тізбесін береді. Куәландырылатын адамдардың әрбір санаты үшін көрсетілген тізбені ӘДК жасайды. Анықтамалар, үзінді көшірмелер және зерттеу нәтижелері денсаулық сақтау мекемелерінің мөрімен немесе QR-кодымен расталады.
ӘДК қорытындылары кадр қызметінің өкіліне медициналық куәландыру актісінің титулдық парағында қол қойыла отырып беріледі.
ЖОО-ға кандидаттардың ӘДК анықтамалары кадр қызметтерінің өкілдеріне хаттамалар кітабына қол қойылып беріледі.";

"3. Категория годности граждан и военнослужащих к воинской службе определяется в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 "Об утверждении требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863) (далее - Требования).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Медицинское освидетельствование проводится в отношении:
1) граждан и военнослужащих, поступающих в военные учебные заведения (далее – кандидаты в ВУЗ), в том числе иностранных государств, реализующие программы среднего технического и профессионального, высшего, послевузовского образования, а также граждан при поступлении и обучающимся в военных факультетах при высших учебных заведениях;
2) граждан, поступающих на воинскую службу по контракту;
3) военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве (далее - военные резервисты), по призыву или контракту, курсантов военных учебных заведений;
4) военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях специального назначения;
5) военнослужащих, отбираемых для службы и проходящих службу с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, источниками электромагнитных полей и лазерного излучения;
6) граждан, пребывающих в запасе, при призыве на воинскую службу.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Граждане, поступающие на воинскую службу по контракту, военные резервисты, кандидаты в ВУЗ и военнослужащие НГ проходят медицинское освидетельствование в штатной (внештатной) ВВК НГ, штатных ВВК департаментов полиции областей, городов республиканского значения МВД Республики Казахстан (далее – ВВК ДП), функционирующих по месту расположения воинских частей (подразделений).
Направление на медицинское освидетельствование выдается командиром воинской части или начальником кадровой службы с ссылкой на решение прямого командира (начальника) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Кадровые службы изучают военные билеты, приписные свидетельства граждан, поступающих на службу и направляют их в военно-врачебные комиссии (далее – ВВК), при условии состояния на воинском учете годными к воинской службе или годными с незначительными ограничениями.
Направление подписывается кадровой службой, заверяется печатью (на фотографии), указывается дата выдачи и ведется контроль за своевременным прохождением ВВЭ. Вместе с направлением кадровые службы выдают перечень необходимых медицинских исследований и документов, указанных в пунктах 15, 16, 35, 63, 66 настоящих Правил. Указанный перечень для каждой категории освидетельствуемых лиц составляется ВВК. Справки, выписки и результаты исследований заверяются печатью или QR-кодом учреждений здравоохранения, подписью.
Заключения ВВК выдаются представителю кадровой службы под роспись на титульном листе акта медицинского освидетельствования.
Справки ВВК кандидатов в ВУЗ, выдаются представителям кадровых служб под роспись в книге протоколов.";

8, 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жолдама ӘДК куәландыру үшін берілген күнінен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде жарамды.
Көрсетілген мерзімде медициналық куәландыру аяқталмаған жағдайда куәландыруға жолдаманы әскери бөлім командирі немесе кадр қызметінің бастығы бір рет бір айға дейінгі мерзімге ұзартады.
9. Медициналық куәландыру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ҰҰ әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу кезіндегі зерттеу әдістемесіне сәйкес өткізіледі.
Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген адамдарды куәландыруды ӘДК мынадай дәрігер мамандардың: терапевтің, хирургтың, невропатологтың, психиатрдың, офтальмологтың, оториноларингологтың, дерматовенерологтың, стоматологтың тексеруімен өткізеді, әйелдерді гинеколог тексереді. Көрсеткіштер болған жағдайда куәландырушылар басқа мамандарға тексеруге (кеңес беруге) жіберіледі.
Қосымша тексеру көлемін диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына (бұдан әрі – ДЕКХ) сәйкес ӘДК маманы айқындайды.
Дәйексіз құжаттарды, мәліметтерді ұсыну фактісі анықталған кезде куәландырылушылар медициналық куәландырудан шеттетіледі және олар бойынша "Қорытынды толық тексерілмеуге байланысты шығарылған жоқ" деген қорытынды қабылданады.
Көрсетілген фактілерді растайтын құжаттар медициналық куәландыру актісіне қоса тіркеледі. Осы фактілер туралы мәліметтер медициналық куәландыру туралы анықтамада, "Ескертпе" деген бөлімінде көрсетіледі.
Медициналық тіркеуші алдыңғы медициналық куәландырудан өту нәтижелерінің болуын (болмауын) тексереді. Медициналық куәландыру аяқталғаннан кейін азаматтарға амбулаториялық карталар қайтарылады. Қызметке (оқуға) түсуге жарамсыз деп танылған азаматтардың өтініші бойынша (ӘДК бастығының атына жазбаша өтінішпен) оларға ПФЗ нәтижелерін қоспағанда, медициналық құжаттардың (анықтамалардың, талдаулардың) көшірмелері ұсынылады.";
11, 12, 13, 14, 15, 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Құрамында ПФЗ бар ӘДК психиатр-дәрігерді қоспағанда, сарапшы дәрігерлер медициналық куәландырған соң ПФЗ жүргізеді.
12. ӘДК осы Қағидаларға және Талаптарға сәйкес қорытынды шығарады.
Азаматтар шағымданатын штаттық емес (тұрақты және уақытша жұмыс істейтін) ӘДК, ПД ӘДК қорытындылары штаттық ӘДК-де бақыланатын қайта қарауға жатады. Қайта бақылау тексеруінен кейін ӘДК қорытындысы түпкілікті болып табылады және куәландырылушы штаттық ӘДК-нің қорытындысымен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының Әкімшілік іс жүргізу-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес шағымданады.

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Направление действительно для освидетельствования в ВВК в течение тридцати календарных дней со дня его выдачи.
При не завершении медицинского освидетельствования в указанный срок, направление на освидетельствование однократно продлевается сроком до одного месяца командиром воинской части или начальником кадровой службы.
9. Медицинское освидетельствование проводится в соответствии с методикой исследования при проведении военно-врачебной экспертизы в НГ, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Освидетельствование лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил, проводится с обследованием врачами-специалистами: терапевтом, хирургом, невропатологом, психиатром, офтальмологом, оториноларингологом, дерматовенерологом, стоматологом, лица женского пола осматриваются гинекологом. При наличии показаний освидетельствуемые направляются на обследование (консультацию) к другим специалистам.
Объем дополнительного обследования определяется специалистом ВВК в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения (далее – КПДЛ).
При выявлении факта предоставления недостоверных документов, сведений, освидетельствуемые отстраняются от проведения медицинского освидетельствования и по ним принимается заключение "Заключение не вынесено в связи с недообследованием". Документы, подтверждающие указанные факты, приобщаются к акту медицинского освидетельствования. Сведения о данных фактах указываются в справке о медицинском освидетельствовании, в разделе "примечание".
Медицинским регистратором проводится проверка наличия (отсутствия) результатов прохождения предыдущих медицинских освидетельствований. По окончанию медицинского освидетельствования гражданам возвращаются амбулаторные карты. По заявлению граждан (письменному заявлению на имя начальника ВВК), признанных негодными к поступлению на службу (учебу), им предоставляются копии медицинских документов (справок, анализов), за исключением результатов ПФЛ.";
пункты 11, 12, 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"11. ВВК, имеющая в своем составе ПФЛ, проводит ПФИ после медицинского освидетельствования врачами – экспертами, за исключением врача-психиатра.
12. ВВК выносит заключения в соответствии с настоящими Правилами и Требованиями.
Заключения внештатной (постоянной и временно - действующей) ВВК, ВВК ДП, которые обжалуются гражданами, подлежат контрольному пересмотру в штатной ВВК. После контрольного пересмотра заключение ВВК является окончательным и, в случае несогласия освидетельствуемого с заключением штатной ВВК, обжалуется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

13. Әскери оқу орнына түсетін азаматтар мен әскери қызметшілер (бұдан әрі – ӘОО-ға кандидаттар) алдын ала медициналық куәландырудан ҰҰ штаттық (штаттық емес) ӘДК, ПД штаттық ӘДК, соңғы медициналық куәландырудан Ұлттық ұлан академиясының (бұдан әрі – ҰҰА) штаттық емес уақытша жұмыс істейтін ӘДК өтеді.
14. Ұшқыштар құрамын дайындау бойынша ӘОО-ға кандидаттар алдын ала медициналық куәландырудан ҰҰ штаттық (штаттық емес) ӘДК, ПД штаттық ӘДК өтеді, содан соң дәрігерлік-ұшқыштар комиссиясына жіберіледі, соңғы медициналық куәландырудан ҰҰА штаттық емес уақытша жұмыс істейтін ӘДК өтеді.
15. Медициналық куәландыру басталғанға дейін ӘОО-ға кандидаттар мынадай медициналық құжаттарды:
1) психоневрологиялық ұйымнан, наркологиялық ұйымнан (ағзада психикалық белсенді заттардың болуына тестілеу нәтижелерімен), туберкулезге қарсы ұйымнан, тері-венерологиялық диспансерлерден (кабинеттерден) - медициналық куәландыру күніне 10 жұмыс күнінен кешіктірмей және (немесе) EGOV электрондық үкімет порталы арқылы берілген осы денсаулық сақтау ұйымдарында олардың есепте тұруы туралы мәліметтер (анықтамалар).
2) басқа да медициналық денсаулық сақтау ұйымдарынан:
созылмалы науқастары бойынша диспансерлік есепте тұрудың жай-күйі және соңғы он екі ай ішінде жұқпалы және паразитарлық науқастарға шалдыққаны туралы мәліметтерді;
алдын алу егулері туралы және дәрі-дәрмек құралдары мен басқа да заттарды көтере алмайтыны (жоғары сезгіштігі) туралы мәліметтерді;
амбулаториялық пациенттің электрондық картасынан мәліметтерді (соңғы бес жыл ішінде), амбулаториялық, стационарлық науқастың медициналық картасынан үзіндіні.
Куәландырылатын адам жазбаша немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қажетті мәліметтерді беруге келісім, дербес медициналық деректердің электрондық базасына рұқсат береді. Жоғарыда аталған құжаттар мен зерттеу нәтижелері болмаған не куәландырылатын адам қажетті мәліметтерді беруге келісуден, дербес деректермен электрондық базаға рұқсат беруден бас тартқан кезде, куәландырылатын адам медициналық куәландыруды жүргізуге жіберілмейді.
3) мектептен, басқа оқу орындарынан, жұмыс орнынан, қызмет орнынан немесе тұрғылықты жері бойынша аудандық ішкі істер бөлімінен мінездемелер ұсынады.
16. ӘОО-ға кандидаттар мынадай медициналық зерттеулердің нәтижелерін:
1) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы қан талдауын;
2) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы зәр талдауын;

13. Граждане и военнослужащие, поступающие в военное учебное заведение (далее – кандидаты в ВУЗ), проходят предварительное медицинское освидетельствование в штатной (внештатной) ВВК НГ, ВВК ДП, окончательное медицинское освидетельствование в внештатной временно действующей ВВК Академии Национальной гвардии (далее - АНГ).
14. Кандидаты в ВУЗ по подготовке летного состава, проходят предварительное медицинское освидетельствование в штатной (внештатной) ВВК НГ, ВВК ДП, после чего направляются на врачебно-летную комиссию, окончательное медицинское освидетельствование проходят в внештатной временно действующей ВВК АНГ.
15. До начала медицинского освидетельствования кандидаты в ВУЗ представляют следующие медицинские документы:
1) из психоневрологической организации, наркологической организации (с результатами тестирования на наличие в организме психоактивных веществ), противотуберкулезной организации, кожно-венерологического диспансера (кабинета) - сведения (справки) о состоянии их на учете в данных организациях здравоохранения, предоставленные не позже 10 рабочих дней на день медицинского освидетельствования и (или) портала электронного правительства eGov;
2) из других медицинских организаций здравоохранения:
сведения о состоянии на диспансерном учете по поводу хронических заболеваний и перенесенных в течение последних двенадцати месяцев инфекционных и паразитарных заболеваний;
сведения о профилактических прививках и о непереносимости (повышенной чувствительности) медикаментозных средств и других веществ;
сведения из электронной карты амбулаторного пациента (за последние пять лет) и (или) выписку из медицинской карты амбулаторного, стационарного больного.
Освидетельствуемое лицо дает письменное или, посредством электронной цифровой подписи, согласие на допуск к электронной базе персональных медицинских данных. При отсутствии вышеперечисленных документов и результатов исследований либо отказе освидетельствуемого лица от согласия на допуск к электронной базе с персональными медицинскими данными, освидетельствуемое лицо не допускается к проведению медицинского освидетельствования;
3) характеристики из школы, других учебных заведений, с места работы, службы или с районного отдела внутренних дел по месту жительства.
16. Кандидаты в ВУЗ также представляют результаты следующих медицинских исследований:
1) общий анализ крови, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
2) общий анализ мочи, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;

3) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген мерезге Вассерман немесе микропреципитация реакциясын (микрореакция);
4) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген қандағы қант талдауын;
5) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өткізілген мұрын қуысының рентгенограммасын;
6) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген электрлік кардиограмманы (бұдан әрі - ЭКГ) (тыныштықта және жүктемеден соң);
7) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге үш айдан кешіктірмей өткізілген құрсақ қуысы органдарын және бүйректі ультрадыбыстық зерттеуді (бұдан әрі – УДЗ);
8) электрлік энцефалограмманы (бұдан әрі - ЭЭГ) (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге үш айдан кешіктірмей өткізілген);
9) АИТВ-инфекцияның болуын тексеруді (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге алты айдан кешіктірмей өткізілген);
10) қырық жастан асқан адамдар ішкі көз қысымының өлшеуін;
11) медициналық куәландыру күніне дейін үш айдан кешіктірмей өткізілген кеуде қуысы мүшелерін екі қырынан (тура және бүйірден) флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуді;
12) В және С вирустық гепатиттері маркеріне қан талдауын (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге алты айдан кешіктірмей өткізілген) ұсынады.
Медициналық көрсеткіштер бойынша қосымша зерттеулер мен басқа да мамандардың кеңестері тағайындалады.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды ұсынбаған адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Медициналық куәландыру нәтижелері және штаттық, штаттық емес ӘДК, ПД ӘДК қорытындылары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘОО түсетін азаматтың медициналық куәландыру картасына, медициналық кітапшаға (әскери қызметшілер үшін) және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабына (бұдан әрі – Хаттамалар кітабы) жазылады.";
30-тармақ алынып тасталсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Медициналық куәландыру кезінде келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге кедергі келтіретін жүктілік немесе науқастануы анықталған кезде одан әрі медициналық куәландыру тоқтатылады, штаттық немесе штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК, ПД ӘДК "Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамсыз" деген қорытынды шығарады, бұл ретте әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылмайды.
Келісімшарт бойынша әскери қызметке уақытша жарамсыз деп танылған адамдарға қатысты да осындай қорытынды шығарылады.";
2-тараудың 3-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

3) реакция микропреципитации (микрореакция) или Вассермана на сифилис, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
4) анализ крови на сахар, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
5) рентгенограмма придаточных пазух носа, не превышающая 30 (тридцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
6) электрокардиограмма (далее - ЭКГ) в покое и после нагрузки, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
7) ультразвуковое исследование органов брюшной полости и почек (далее - УЗИ), не превышающее 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
8) электроэнцефалограмма (далее - ЭЭГ), не превышающая 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
9) обследование на наличие ВИЧ-инфекции, не превышающий 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования);
10) измерение внутриглазного давления лицам старше 40 (сорока) лет;
11) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях (в прямой и боковой), не превышающее 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования;
12) исследование крови на маркеры вирусных гепатитов В и С, не превышающий 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
По медицинским показаниям назначаются дополнительные исследования и консультации других специалистов. Лица, не представившие вышеуказанные документы, на медицинское освидетельствование не допускаются.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Результаты медицинского освидетельствования и заключения штатной, внештатной ВВК, ВВК ДП записываются в карту медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в ВУЗ по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, медицинскую книжку (для военнослужащих) и книгу протоколов заседаний ВВК (далее - книга протоколов) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 30 исключить;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. При выявлении на медицинском освидетельствовании беременности или заболеваний, препятствующих поступлению на воинскую службу по контракту, дальнейшее медицинское освидетельствование прекращается, и штатная или внештатная постоянно действующая ВВК, ВВК ДП выносит заключение: "Не годен к поступлению на воинскую службу по контракту", при этом заключение о категории годности к воинской службе не выносится.
Такое же заключение выносится в отношении лиц, признанных временно негодными к воинской службе по контракту;";
заголовок параграфа 3 главы 2 изложить в следующей редакции:

"3-параграф. Шақыру бойынша, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді, резервтегі әскери адамдарды және әскери оқу орындарының курсанттарын медициналық куәландыру.";
34, 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді тексеру немесе емдеу барысында әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертетін науқастану, мертігу зардаптары анықталған жағдайда медициналық куәландыруға жолдау туралы шешімді медицина қызметінің бастығы қабылдайды.
Әскери қызметшіде тұрақты қолайсыз ДСН айқындайтын айқын анатомиялық ақаулар немесе функционалдық бұзылулар болған кезде медициналық куәландыру зертханалық-аспаптық тексеру әдістерінің негізінде стационарлық зерттеп-қарау жүргізілмей өткізіледі.
35. Медициналық куәландыру басталғанға дейін әскери қызметшілер мынадай медициналық зерттеу нәтижелерін ұсынады:
1) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы қан талдауын;
2) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы зәр талдауын;
3) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген мерезге Вассерман немесе микропреципитация реакциясын (микрореакция);
4) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген қандағы қант талдауын;
5) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өткізілген мұрын қуысының рентгенограммасын;
6) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген ЭКГ (тыныштықта және жүктемеден соң);
7) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге үш айдан кешіктірмей өткізілген құрсақ қуысы органдарын және бүйректі УДЗ;
8) АИТВ-инфекцияның болуын тексеруді (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге алты айдан кешіктірмей өткізілген);
9) қырық жастан асқан адамдар ішкі көз қысымының өлшеуін;
10) медициналық куәландыру күніне дейін үш айдан кешіктірмей өткізілген кеуде қуысы мүшелерін екі қырынан (тура және бүйірден) флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуді;
11) В және С вирустық гепатиттері маркеріне қан талдауын (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге алты айдан кешіктірмей өткізілген);
12) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген тазалық дәрежесіне жағынды талдауын (әйел адамдарға) ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды ұсынбаған адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 3. Медицинское освидетельствование военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву, по контракту, военных резервистов и курсантов военных учебных заведений";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. В случае выявления в ходе обследования или лечения у военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву, заболеваний, последствий увечий, которые изменяют категорию годности к воинской службе, решение о направлении на медицинское освидетельствование принимает начальник медицинской службы.
При наличии у военнослужащего выраженных анатомических дефектов или функциональных нарушений, определяющих стойкий неблагоприятный ВЭИ, медицинское освидетельствование проводится без проведения стационарного обследования, на основании лабораторно-инструментальных методов обследования.
35. До начала медицинского освидетельствования военнослужащие представляют результаты следующих медицинских исследований:
1) общий анализ крови, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
2) общий анализ мочи, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
3) реакция микропреципитации (микрореакция) или Вассермана на сифилис, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
4) анализ крови на сахар, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
5) рентгенограмма придаточных пазух носа, не превышающая 30 (тридцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
6) ЭКГ в покое и после нагрузки, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
7) УЗИ органов брюшной полости и почек, не превышающий 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
8) обследование на наличие ВИЧ-инфекции, не превышающий 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования);
9) измерение внутриглазного давления лицам старше 40 (сорока) лет;
10) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях (в прямой и боковой), не превышающее 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования.
11) исследование крови на маркеры вирусных гепатитов В и С, не превышающее 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
12) анализ мазка на степень чистоты (лицам женского пола), не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования.
Лица, не представившие вышеуказанные документы, на медицинское освидетельствование не допускаются.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"36. Шақыру бойынша, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін адамдарды, резервтегі әскери адамдарды, әскери оқу орындарының курсанттарын куәландыру айқындалған әскери-сараптамалық қорытынды бойынша осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес жүргізіледі. ";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді медициналық куәландыруды штаттық және штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК, ПД ӘДК амбулаторлық, стационарлық түрде тексеру басталған күннен бастап он төрт жұмыс күніне дейінгі мерзімде жүргізеді. Ұсынылған медициналық құжаттардың нәтижелері бойынша патологиялардың немесе аурулардың болуын көрсететін зертханалық-диагностикалық көрсеткіштердің және басқа да медициналық тексерулердің өзгерістері анықталған жағдайларда ӘДК өткізу мерзімдері түпкілікті диагноз қойылғанға дейін емдеу және тексеру кезеңіне ұзартылады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Ілесіп жүруге мұқтаж әскери қызметшіні тұратын орны бойынша бір әскери медицина мекемесінен (медицина ұйымынан) басқасына ауыстыру, сондай-ақ денсаулық жағдайы бойынша шығару кезінде штаттық, штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК, ПД ӘДК ілесіп жүретін адамдардың саны және көлік түрі туралы қорытынды шығарады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің әскери қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытынды, олардың қатерлі нысандарын қоспағанда, аурулар анықталған, байқалған (емделген) кезден бастап 6 (алты) айдан артық динамикалық бақылау мерзімі болған кезде шығарылады.
6 (алты) айдан артық динамикалық бақылау болмаған жағдайда келісімшарт бойынша әскери қызметші ӘДК-ге қайта жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 47-1 тармақпен толықтырылсын:
"47-1. Егер резервтегі әскери адамдарда Талаптарға сәйкес әскери қызметке жарамдылық санатын жеке бағалау көзделетін мертігулер (жаралану, жарақаттану, контузия алу) болса, әскери қызметке уақытша жарамсыздық әскери қызметтің міндеттерін орындаудан босатуды қажет еткен жағдайда ӘДК "Әскери қызметке шектеулі жарамды" деген қорытынды шығарады. ";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Бейбіт уақытта штаттық, штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК, ПД ӘДК егер стационарлық емделу және медициналық оңалту жүргізу аяқталғаннан кейін кемінде бір айды құрайтын мерзімде әскери қызметші әскери қызмет міндеттерін атқаруға кірісе алса, науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды шығарады.";
52, 53, 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"36. Освидетельствование лиц, проходящих воинскую службу по призыву, по контракту, военных резервистов и курсантов военных учебных заведений, проводится согласно пункту 9 настоящих Правил при определившемся врачебно-экспертном исходе.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Медицинское освидетельствование военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту, проводятся штатными, внештатными постоянно действующими ВВК, ВВК ДП, амбулаторно или стационарно в срок до четырнадцати рабочих дней со дня открытия акта. В случаях выявления изменений лабораторно-диагностических показателей и других медицинских обследований, указывающих на наличие патологий или заболеваний по результатам представленных медицинских документов, сроки проведения ВВК продлеваются на период проведения лечения и обследования до установления окончательного диагноза.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. При переводе нуждающегося в сопровождении к месту жительства военнослужащего из одного военно-медицинского учреждения (медицинской организации) в другое, а также увольнении по состоянию здоровья, штатная, внештатная постоянно действующая ВВК и ВВК ДП выносит заключение о переводе с указанием количества сопровождающих лиц и вида транспорта.";
пункт 46 изложить в следующей редакции (новая):
"46. Заключение о степени годности военнослужащих по контракту к воинской службе выносится при сроке динамического наблюдения более 6 (шести) месяцев с момента выявления, наблюдения (лечения) заболеваний, за исключением их злокачественных форм.
В случае отсутствия динамического наблюдения более 6 (шести) месяцев, военнослужащий по контракту направляется на повторное ВВК.";
дополнить пунктом 47-1 следующего содержания:
"47-1. При наличии у военных резервистов заболеваний, увечий (ранения, травмы, контузии), по которым в соответствии с Требованиями предусматривается индивидуальная оценка категории годности к воинской службе, ВВК выносит заключение: "Ограниченно годен к воинской службе", если временная негодность к воинской службе – подлежит освобождению от исполнения обязанностей воинской службы.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. В мирное время штатная, внештатная постоянно действующая ВВК, ВВК ДП выносит заключение о предоставлении отпуска по болезни, если после завершения стационарного лечения и проведения медицинской реабилитации срок, по истечению которого военнослужащий приступает к исполнению обязанностей воинской службы, составляет не менее месяца.";
пункты 52, 53 и 54 изложить в следующей редакции:

"52. Шақыру бойынша қызмет өткеретін әскери қызметшілердің стационарлық емдеуде үздіксіз болуының, медициналық оңалту жүргізудің және науқастануы бойынша демалыста болуының жалпы ұзақтығы төрт айдан аспайды, ол аяқталғаннан кейін штаттық және штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК және ПД ӘДК әскери қызметке жарамдылық санатын айқындайды.
53. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге, әскери оқу орнының курсантына науқастануы бойынша демалыс медициналық көрсеткіштері бойынша ұзартылады, бірақ әрбір ретте отыз тәуліктен аспайды. Стационарлық емделуде болу, медициналық оңалту жүргізу және науқасы бойынша демалыста болу уақыты жалпы алғанда төрт айдан, ал туберкулезбен ауыратындар үшін он айдан аспайды.
Егер көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметші денсаулық жағдайы бойынша әскери қызмет міндеттерін атқаруға кірісе алмайтын болса, оның емделуде болу мерзімі штаттық және штаттық емес ӘДК қорытындысы негізінде өңірлік қолбасшылық қолбасшысынан бастап және одан жоғары тікелей бастықтың шешімімен ұзартылады.
Егер әскери қызметшіні одан әрі емделгеннен кейін әскери қызмет міндеттерін орындауға кірісе алатын жағдайларда емдеу мерзімдерін ұзарту жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген емделуде және науқастануы бойынша демалыста болудың мерзімдері аяқталған соң, әскери қызметшілер әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық куәландырылуы тиіс.
54. Ауыр созылмалы, онкологиялық, психикалық, мінез-құлық бұзылыстары (аурулары), айқын функционалдық бұзылулары бар мертігу (контузия, жара, жарақат) салдары және (немесе) тұрақты қолайсыз ДСН айқындалған не әскери қызметшінің сырттай медициналық куәландырудан жазбаша бас тартуы себебінен сырттай медициналық куәландыруды жүргізу қиындаған немесе мүмкін болмаған кезде кадр қызметі ӘДК жолдамада "сырттай сараптама жүргізу үшін" деп сырттай медициналық куәландыруды өткізу туралы өтінішхат береді. Әскери қызметшінің денсаулық жағдайы бойынша немесе сырттай медициналық куәландырудан өтуден жазбаша бас тартуды ресімдеуге келіспеген жағдайда кадр қызметі еркін нысанда бас тарту (қабілетсіздік) туралы акт ресімдейді, ол ӘДК-ге сырттай сараптама жүргізу үшін өтінішхатпен және жолдамамен бірге ұсынылады. Әскери қызметшінің қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытынды медициналық куәландыру сәтінде әскери қызметке жарамдылық санаты туралы шешім қабылдауға негіз болатын құжатпен расталған медициналық мәліметтер болған кезде шығарылады.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"52. Общая продолжительность непрерывного стационарного лечения, проведения медицинской реабилитации и пребывания в отпуске по болезни для военнослужащих по призыву не превышает 4 (четырех) месяцев, по истечении которых штатная, внештатная постоянно действующая ВВК и ВВК ДП определяет категорию годности к воинской службе.
53. Военнослужащему, проходящему воинскую службу по контракту, курсанту отпуск по болезни продлевается по медицинским показаниям, но каждый раз сроком не более, чем на тридцать суток. В общей сложности время пребывания на стационарном лечении, проведения медицинской реабилитации и в отпуске по болезни не превышает четыре месяца, а для больных туберкулезом – десять месяцев.
Если по истечении указанного срока состояние здоровья военнослужащего по контракту не позволяет приступить к исполнению обязанностей воинской службы, срок пребывания их на лечении продлевается решением прямого начальника от командующего войсками регионального командования и выше на основании заключения штатной и внештатной ВВК.
Продление сроков лечения осуществляется в случаях, если после дальнейшего лечения военнослужащий возвращается к исполнению обязанностей воинской службы.
По истечении вышеуказанных сроков пребывания на лечении и в отпуске по болезни военнослужащие подлежат медицинскому освидетельствованию для определения категории годности к воинской службе.
54. При затруднении или невозможности проведения очного медицинского освидетельствования по причине тяжелых хронических, онкологических, психических, поведенческих расстройств (заболеваний), последствий увечья (контузии, ранения, травмы) с выраженными функциональными нарушениями и (или) определившимся стойким неблагоприятным ВЭИ, либо письменном отказе военнослужащего от очного медицинского освидетельствования, кадровая служба ходатайствует о проведении заочной экспертизы с указанием в направлении на ВВК "для проведения заочной экспертизы". При неспособности по состоянию здоровья или несогласии военнослужащего оформить письменный отказ от прохождения очного медицинского освидетельствования, кадровой службой оформляется в произвольной форме акт об отказе (неспособности), который представляется на ВВК вместе с ходатайством и направлением для проведения заочной экспертизы. Заключение о степени годности к службе военнослужащего выносится при наличии документально подтвержденных медицинских сведений, которые на момент медицинского освидетельствования дают основание для принятия решения о категории годности к воинской службе.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:

"57. Штаттық, штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК-нің науқастануы бойынша босату (босатуды ұзарту) туралы қорытындысы ӘДК, ПД ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабына енгізіледі және медициналық куәландыру туралы анықтамамен ресімделеді.";
59-тармақ алынып тасталсын;
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Медициналық куәландыру АМБ қызмет атқару үшін іріктелген азаматтарға, ӘОО келген әскери қызметшілерге, сондай-ақ басқа да әскер түрлері мен тектерінен қызмет бойынша ауысу кезінде өткізіледі.
Жауынгерлік жүзушілер (сүңгуірлер) және парашютпен секіру жасауға тартылатын АМБ әскери қызметшілері он екі айда бір рет медициналық куәландырудан өтеді.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Медициналық куәландыру басталғанға дейін әскери қызметшілер мынадай медициналық зерттеу нәтижелерін:
1) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы қан талдауын;
2) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы зәр талдауын;
3) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген мерезге Вассерман немесе микропреципитация реакциясын (микрореакция);
4) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген қандағы қант талдауын;
5) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өткізілген мұрын қуысының рентгенограммасын;
6) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген тыныштықтағы және жүктемеден соң ЭКГ;
7) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 3 (үш) айдан кешіктірмей өткізілген құрсақ қуысы органдарының және бүйректің УДЗ;
8) ЭЭГ, көрсеткіштер бойынша медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 3 (үш) айдан кешіктірмей өткізілген мидың компьютерлік томографиясын (бұдан әрі – КТ) немесе магнитті-резонанстық томографиясын (бұдан әрі – МРТ);
9) АИТВ-инфекцияның болуын тексеруді (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 6 айдан кешіктірмей өткізілген);
10) 40 (қырық) жастан асқан адамдарға ішкі көз қысымының өлшеуін;
11) медициналық куәландыру күніне дейін 3 (үш) айдан кешіктірмей өткізілген кеуде қуысы органдарын екі қырынан (тура және бүйірден) флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуді;
12) В және С вирустық гепатиттері маркеріне қан талдауын (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 6 (алты) айдан кешіктірмей өткізілген);
13) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 3 (үш) айдан кешіктірмей жүргізілген артериялық қысымның тәуліктік мониторингін;

"57. Заключение штатной, внештатной постоянно действующей ВВК, ВВК ДП об освобождении (продлении освобождения) по болезни заносится в книгу протоколов и оформляется справкой о медицинском освидетельствовании.";
пункт 59 исключить;
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Медицинское освидетельствование проводится военнослужащим, отбираемым для службы в ЧСН, прибывающим из ВУЗ, а также при перемещении по службе из других видов и родов войск.
Боевые пловцы (водолаз) и военнослужащие ЧСН, привлекаемые к совершению парашютных прыжков, проходят медицинское освидетельствование один раз в двенадцать месяцев.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. До начала медицинского освидетельствования военнослужащие представляют результаты следующих медицинских исследований:
1) общий анализ крови, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
2) общий анализ мочи, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
3) реакция микропреципитации (микрореакция) или Вассермана на сифилис, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
4) анализ крови на сахар, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
5) рентгенограмма придаточных пазух носа, не превышающая 30 (тридцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
6) ЭКГ в покое и после нагрузки, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
7) УЗИ органов брюшной полости и почек, проведенное не позже 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
8) ЭЭГ, по показаниям компьютерная томография (далее – КТ) или магнитно-резонансная томография (далее – МРТ) головного мозга, не превышающая 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
9) обследование на наличие ВИЧ-инфекции, не превышающий 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования);
10) измерение внутриглазного давления лицам старше 40 (сорока) лет;
11) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях (в прямой и боковой), не превышающее 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования;
12) исследование крови на маркеры вирусных гепатитов В и С, не превышающее 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
13) суточное мониторирование артериального давления, не превышающее 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;

14) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 3 (үш) айдан кешіктірілмей жүргізілген спирографияны;
15) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге үш айдан кешіктірмей өткізілген аудиометрия мен тимпанометрия ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды ұсынбаған адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді.";
64-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
65, 66-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Егер АМБ әскери қызметшілері АМБ-да қызмет өткеруге жарамсыз болған жағдайда штаттық немесе штаттық емес ӘДК, ПД ӘДК әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарады.
66. Радиоактивті заттармен (бұдан әрі – РЗ), ионды сәулелену көздерімен (бұдан әрі – ИСК), электр магнитті өріс және лазерлік сәулелену көздерімен (бұдан әрі - ЭМӨ және ЛС көздерімен) қызмет өткеру үшін іріктелетін және қызмет өткеретін адамдар медициналық куәландыру басталғанға дейін:
1) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы қан талдауын;
2) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы зәр талдауын;
3) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген мерезге Вассерман немесе микропреципитация реакциясын (микрореакция);
4) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген қандағы қант талдауын;
5) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей өткізілген мұрын қуысының рентгенограммасын;
6) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген тыныштықтағы және жүктемеден соң ЭКГ;
7) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 3 (үш) айдан кешіктірмей өткізілген құрсақ қуысы органдарының және бүйректің УДЗ;
8) АИТВ-инфекцияның болуын тексеруді (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 6 (алты) айдан кешіктірмей өткізілген);
9) 40 (қырық) жастан асқан адамдарға ішкі көз қысымының өлшеуін;
10) медициналық куәландыру күніне дейін 3 (үш) айдан кешіктірмей өткізілген кеуде қуысы органдарын екі қырынан (тура және бүйірден) флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуді;
11) В және С вирустық гепатиттері маркеріне қан талдауын (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 6 (алты) айдан кешіктірмей өткізілген) ұсынады.
Медициналық көрсеткіштер бойынша қосымша медициналық зерттеулер тағайындалады.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Медициналық куәландыру басталғанға дейін азаматтар мынадай медициналық зерттеу нәтижелерін:

14) спирография, не превышающая 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
15) аудиометрия и тимпанометрия, не превышающая 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования.
Лица, не представившие вышеуказанные документы, на медицинское освидетельствование не допускаются.";
подпункт 3) пункта 64 исключить;
пункты 65 и 66 изложить в следующей редакции:
"65. В случаях, когда военнослужащие ЧСН негодны к службе в ЧСН, штатная или внештатная ВВК, ВВК ДП определяет категорию годности к воинской службе.
66. Лица, отбираемые для службы и проходящие службу с радиоактивными веществами (далее - РВ), ионизирующими источниками излучений (далее - ИИИ), источниками электромагнитных полей и лазерного излучения (далее - ЭМП и ЛИ), до начала медицинского освидетельствования представляют:
1) общий анализ крови, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
2) общий анализ мочи, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
3) реакция микропреципитации (микрореакция) или Вассермана на сифилис, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
4) анализ крови на сахар, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
5) рентгенограмма придаточных пазух носа, не превышающая 30 (тридцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
6) ЭКГ в покое и после нагрузки, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
7) УЗИ органов брюшной полости и почек, не превышающее 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
8) обследование на наличие ВИЧ-инфекции, не превышающее 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования);
9) измерение внутриглазного давления лицам старше 40 (сорока) лет;
10) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях (в прямой и боковой), не превышающее 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования;
11) исследование крови на маркеры вирусных гепатитов В и С, не превышающее 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования.
По медицинским показаниям проводятся дополнительные медицинские исследования.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. До начала медицинского освидетельствования граждане представляют результаты следующих медицинских исследований:

1) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы қан талдауын;
2) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген жалпы зәр талдауын;
3) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген мерезге Вассерман немесе микропреципитация реакциясын (микрореакция);
4) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген қандағы қант талдауын;
5) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей өткізілген мұрын қуысының рентгенограммасын;
6) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей өткізілген тыныштықтағы және жүктемеден соң ЭКГ;
7) медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 3 (үш) айдан кешіктірмей өткізілген құрсақ қуысы органдарының және бүйректің УДЗ;
8) АИТВ-инфекцияның болуын тексеруді (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 6 (алты) айдан кешіктірмей өткізілген);
9) 40 (қырық) жастан асқан адамдарға ішкі көз қысымының өлшеуін;
10) медициналық куәландыру күніне дейін 3 (үш) айдан кешіктірмей өткізілген кеуде қуысы органдарын екі қырынан (тура және бүйірден) флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуді;
11) В және С вирустық гепатиттері маркеріне қан талдауын (медициналық куәландыру актісі ашылған күнге 6 (алты) айдан кешіктірмей өткізілген) ұсынады.
Медициналық көрсеткіштер бойынша алдын алу екпелері және қажетті медициналық зерттеулер жүргізіледі.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды ұсынбаған адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Егер әскери қызметтен денсаулық жағдайы бойынша босатылған азамат медициналық куәландыру кезінде ӘДК қорытындысын қайта қарау және әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау туралы мәселе қоятын болса, ҚІБ (бөлім) бастығы қайта куәландыру жүргізуге жолдама берудің мақсатқа сай екендігін қарайды.
Осы мақсатта денсаулық жағдайының жақсарғанын растайтын құжаттар, диспансерлік есептен алынғаны туралы анықтамалар, медициналық картасынан үзінділер (стационарлық науқастың медициналық карталары, амбулаториялық науқастың медициналық картасы), денсаулық жағдайын сипаттайтын басқа да медициналық құжаттар сұратылады. Денсаулық жағдайында оң серпінділік болған кезде қайта куәландырылатын азамат облыстық жергілікті атқару органының медициналық комиссиясында алдын ала медициналық куәландырудан өтеді, бұл ретте алдын ала қорытынды шығарылады.
Әскери есептен шығара отырып әскери қызметке жарамсыз деп танылған, сондай-ақ психикалық бұзылуы нәтижесінде денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен шығарылған адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді.
Қорғаныс істері жөніндегі департамент (бұдан әрі – ҚІД) бастығы оның өтінішін, әскери билетін, медициналық кітапшасын, ӘДК қорытындысын, медициналық құжаттармен расталған алдын ала медициналық куәландыру нәтижелерін ведомствоның штаттық ӘДК-ге жолдайды.";

1) общий анализ крови, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
2) общий анализ мочи, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
3) реакция микропреципитации (микрореакция) или Вассермана на сифилис, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
4) анализ крови на сахар, не превышающий 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
5) рентгенограмма придаточных пазух носа, не превышающая 30 (тридцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
6) ЭКГ в покое и после нагрузки, не превышающая 14 (четырнадцати) календарных дней на день открытия акта медицинского освидетельствования;
7) УЗИ органов брюшной полости и почек, не превышающее 3 (трех) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования;
8) обследование на наличие ВИЧ-инфекции, не превышающее 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования);
9) измерение внутриглазного давления лицам старше 40 (сорока) лет;
10) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях (в прямой и боковой), не превышающее 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования;
11) исследование крови на маркеры вирусных гепатитов В и С, не превышающее 6 (шести) месяцев на день открытия акта медицинского освидетельствования.
По медицинским показаниям проводятся профилактические прививки и необходимые медицинские исследования.
Лица, не представившие вышеуказанные документы, на медицинское обследование не допускаются.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Если гражданин, уволенный с воинской службы по состоянию здоровья, ставит вопрос о пересмотре заключения ВВК на момент медицинского освидетельствования и определения категории годности к воинской службе, начальник О(У)ДО рассматривает целесообразность выдачи направления на проведение переосвидетельствования.
С этой целью запрашиваются документы, подтверждающие улучшение состояния здоровья, справки о снятии с диспансерного учета, выписки из медицинских карт (медицинских карт стационарного больного, медицинской карты амбулаторного пациента) и другие медицинские документы, характеризующие состояние здоровья. При наличии положительной динамики в состоянии здоровья, гражданин, подлежащий переосвидетельствованию, проходит предварительное медицинское освидетельствование в медицинской комиссии местного исполнительного органа области с вынесением предварительного заключения.
Не подлежат медицинскому освидетельствованию лица, признанные негодными к воинской службе с исключением с воинского учета, а также уволенные с воинской службы по состоянию здоровья вследствие психического расстройства.
Начальник департамента по делам обороны (далее - ДДО) направляет в штатную ВВК ведомства, в котором проходил воинскую службу военнослужащий, его заявление, военный билет, медицинскую книжку, заключение ВВК, результаты предварительного медицинского освидетельствования с подтверждающими медицинскими документами.";

80-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ҚР ҰҰ әскери қызмет өткеретін азаматтарға – штаттық ӘДК, штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК, ПД ӘДК.";
83, 84-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Мертігу туралы анықтаманы әскери қызметші немесе азамат әскери қызмет өткерген әскери бөлімнің командирі береді. Мертігу туралы анықтамада мертігудің мән-жайы және әскери қызмет міндеттерін орындаумен (өткерумен) байланысы көрсетіледі.
Штаттық, штаттық емес (тұрақты әрекет ететін) ӘДК, ПД ӘДК мертігу туралы анықтаманы және мертігудің мән-жайын көрсететін растау құжаттарын қарау негізінде мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК қорытындысын шығарады.
84. Мертігудің, науқастанудың себепті байланысы туралы ӘДК қорытындысын шығарған кезде мертігу туралы анықтама болмаған кезде мертігу, науқастану себебі мен жағдайлары көрсетілген құжаттар (түпнұсқалары): қызметтік және медициналық мінездемелер; амбулаторияда медициналық көмекке алғаш жүгінуі туралы науқастарды есепке алу кітабынан үзінді; әкімшілік немесе қызметтік тексеру, анықтау немесе қылмыстық іс материалдары; аттестациялар; әскери-медициналық мекеменің анықтамасы; науқастану тарихы немесе одан үзінді; науқастануы туралы куәлігі; әскери бөлім немесе әскери-медициналық мекеме дәрігерінің әскери қызметшінің медициналық кітапшасына медициналық көмекке бастапқы жүгінуі туралы жазбасы; мұрағат басқармасының анықтамасы назарға алынады.";
100-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы ҰҰ әскери қызметшілерінде – штаттық ӘДК, штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК, ПД ӘДК.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. ПФЗ мыналарға:
келісімшарт бойынша әскери қызметке түсетін азаматтарға;
ӘОО-ға кандидаттарға;
офицерлік лауазымға тағайындау кезінде әскери қызметшілерге;
қайта куәландыру үшін (бұған дейін ҰҰ қатарынан денсаулық жағдайы бойынша шығарылған) ӘДК жіберілген азаматтарға;
әскери прокуратура, әскери тергеу органдары мен бөлімшелері жіберген адамдарға;
ӘДК психиатр – дәрігері (сарапшы), ӘДК невропатолог - дәрігері (сарапшы) жіберген адамдарға қатысты жүргізіледі.";
108, 109, 110-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"108. ПФЗ негізгі әдістемелері:
мотивациялық бағыт, өзін-өзі бағалау, тұлғааралық мінез-құлық стилі, мінез-құлық ерекшеліктері, стресске жауап беру түрі, жетекші қажеттіліктер, көңіл-күй фоны, жеке тұлғаның бейімделу дәрежесі және бейімделудің ықтимал түрі, көшбасшылық қасиеттердің ауырлығы сияқты компоненттерді қамтитын тұлғаның толық психологиялық портретін жасауға арналған "Тұлғаны жан-жақты зерттеу" әдістемесі (бұдан әрі - ТЖЗӘ);
зерттелетін адамның зияткерлік нәтижелігін және ойлау ерекшеліктерін анықтауға мүмкіндік беретін Равеннің "Прогрессивті матрицалары" немесе Қысқа бағдарлау тесті (бұдан әрі – ҚБТ) (20-ға толмаған адамдар үшін);
эмоциялық-жігерлік саланың ерекшеліктерін бағалауға мүмкіндік беретін Люшердің түстік тесті психодиагностикалық зерттеудің негізгі әдістері болып табылады.

подпункт 1) пункт 80 изложить в следующей редакции:
"1) у граждан, проходящих воинскую службу в НГ РК - штатной ВВК, внештатными постоянно действующими ВВК, ВВК ДП;";
пункты 83 и 84 изложить в следующей редакции:
"83. Справка об увечье выдается командиром воинской части, в которой военнослужащий или гражданин проходили воинскую службу. В справке об увечье указываются обстоятельства получения увечья и связь с исполнением обязанностей (прохождением) воинской службы.
Штатная, внештатная (постоянно действующая) ВВК, ВВК ДП выносят заключение ВВК о причинной связи увечья на основании рассмотрения справки об увечье и подтверждающих документов, отражающих обстоятельства получения увечья.
84. При отсутствии справки об увечье при вынесении заключения о причинной связи увечья, заболевания, ВВК принимаются во внимание документы (оригиналы), в которых указаны причина и обстоятельства получения увечья, заболевания, служебная и медицинская характеристики, выписка из книги учета больных в амбулатории о первичном обращении за медицинской помощью, материалы административного, служебного расследования, дознания, а также уголовного дела, аттестации, справка военно-медицинского учреждения, история болезни и выписка из нее, свидетельство о болезни, запись врача воинской части, а также военно-медицинского учреждения в медицинской книжке военнослужащего о первичном обращении за медицинской помощью, справки архивного управления.";
подпункт 1) пункта 100 изложить в следующей редакции:
"1) у военнослужащих НГ Республики Казахстан - штатной ВВК, внештатными постоянно действующими ВВК, ВВК ДП";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. ПФИ проводится в отношении:
граждан, поступающих на воинскую службу по контракту;
кандидатов в ВУЗ;
военнослужащих, при назначении на офицерскую должность;
граждан, направленных на ВВК для проведения переосвидетельствования (ранее уволенных по состоянию здоровья из рядов НГ);
лиц, направленных военной прокуратурой, военно-следственными органами и подразделениями;
лиц, направленных врачом (экспертом) - психиатром ВВК, врачом (экспертом) – невропатологом ВВК.";
пункты 108, 109 и 110 изложить в следующей редакции:
"108. Основными методиками ПФИ являются:
методика "Многостороннее исследования личности" (далее - ММИЛ) предназначенная для создания полного психологического портрета личности, включающего такие компоненты, как мотивационная направленность, самооценка, стиль межличностного поведения, черты характера, тип реагирования на стресс, ведущие потребности, фон настроения, степень адаптированности индивида и возможный тип дезадаптации, выраженность лидерских черт;
"Прогрессивные матрицы Равена", позволяющая установить интеллектуальную продуктивность и особенности мышления или краткий ориентировочный тест (далее - КОТ), оценивающий умственные способности, способности к обучению, сформированность познавательной адаптации личности (для лиц, не достигших 20-летнего возраста);
цветовой тест Люшера, позволяющий оценить особенности эмоционально-волевой сферы, актуального состояния.

109. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарға және ӘОО-ға кандидаттарға назарын, есте сақтау, жұмысқа қабілеттілігін, эмоционалдық тұрақтылығын, сондай-ақ орталық нерв жүйесінің функционалдық жай-күйінің басқа да ерекшеліктерін диагностикалау жүргізіледі:
1) сандарға арналған жады (механикалық жады) – сандық материалды есте сақтау мен сақтаудағы жеке айырмашылықтарды анықтауға бағытталған;
2) Ассоциация сөздеріне мағыналық жады;
3) ұзақ жұмыс кезінде тұрақтылықты, көлемді, шаршауды және зейіннің ауытқуын анықтауға бағытталған "Кедергісіз" және "кедергілі" түзету сынамасы (бір әдістеме ретінде бағаланады);
4) шоғырлану деңгейін анықтауға арналған "аралас сызықтар" ("кедергісіз" және "кедергілі" түзету сынамаларын жүргізу арасындағы үзілісте жүргізіледі);
5) зейіннің тұрақтылығын және жұмыс қабілеттілігінің динамикасын, реакциялардың жылдамдығын анықтауға арналған Шульте кестелері;
6) "кедергісіз" Горбов-Шульте кестесі-ауысу кезінде назар аудару ерекшеліктерін анықтауға арналған;
7) "кедергілі" Горбов-Шульте кестелері эмоционалды тұрақтылықты бағалауға арналған.
Осы тармақтың 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген тексерулер жекелеген әдістемелер ретінде бағаланады және бейімсіздік белгілерін қоса алғанда, мінез-құлық, мінездемелік жоспар, эмоционалдық тұрақсыздық тәуекел белгілері кезінде қолданылуы мүмкін.
Диагностика нәтижелері мен қорытындысы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психофункционалды диагностика қорытындыларын тіркеу журналында тіркеледі және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес хаттамамен ресімделеді.
110. ПФЗ қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес психофизиологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды ресімделеді.
ПФЗ түпкілікті қорытынды деректері осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психофизиологиялық зерттеу қорытындыларын тіркеу журналына тіркеледі.
123, 124, 125-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"123. ПФЗ нәтижелері бойынша психологиялық мінездеме жазылады, онда әскери қызметке (оқуға) түсу себептері, зияткерлік деңгейі мен ерекшеліктері, өзін-өзі бағалауы, коммуникативтік және эмоциялық-ерік қасиеттері, жеке тұлғаның бағыттылығы (әлеуметтік және мінез-құлық бағдары), жеке басының басқа да қасиеттері жазылады.
124. ПФЗ нәтижелері бойынша "ұсынылады" немесе "ұсынылмайды" деген қорытынды шығарылады.
"ұсынылады" деген қорытынды қызметтің немесе оқудың табыстылығы, кәсіби даярлығының деңгейімен немесе тұрақты кәсіби дағдылардың пайда болуымен айқындалатын жеткілікті тиімді және сенімді кәсіби қызметі, ауытқымалы (нормадан тыс) мінез-құлықтың төмен ықтималдылығы болжанатын адамдарға қатысты қабылданады.
Куәландырылушы "ұсынылды" деп танылған, бірақ айқын дәрежеге жетпейтін ситуациялық стресстік жай-күй және (немесе) басқа да мінез-құлық реакциялары болған жағдайда психологиялық сипаттама мәтінінің мазмұнында әскери бөлімше психологына әскери қызмет атқарудың алғашқы алты айында (ЖОО кандидаттары үшін – ЖОО-да оқудың алты айында) бөлімше психологының тиісті есептік құжаттарына жазба енгізе отырып, айына кемінде бір рет байқау, бақылау, түзету және (немесе) қолдау қажеттілігі туралы ұсынымдарды енгізуге жол беріледі.
"ұсынылмайды" деген қорытынды:

109. Гражданам, поступающим на воинскую службу по контракту и кандидатам в ВУЗ, проводится диагностика внимания, памяти, работоспособности, эмоциональной устойчивости, а также других особенностей функционального состояния центральной нервной системы, включающей:
1) память на числа (механическая память), направленную на выявление индивидуальных различий в запоминании и сохранении цифрового материала;
2) смысловую память на слова – ассоциации;
3) корректурную пробу "без помех" и "с помехами", направленную на выявление устойчивости, объема, утомляемости и колебания внимания при длительной работе (оценивается как одна методика);
4) "перепутанные линии" на выявление уровня концентрации внимания (проводимую в перерыве между проведением корректурных проб "без помех" и "с помехами");
5) таблицы Шульте на определение устойчивости внимания и динамики работоспособности, быстроты реакций;
6) таблицы Горбова-Шульте "без помех" на выявление особенностей внимания при переключении;
7) таблицы Горбова-Шульте "с помехами" для оценки эмоциональной устойчивости.
Обследования, указанные в подпунктах 6) и 7) настоящего пункта оцениваются как отдельные методики и могут применяться при признаках риска поведенческого, характерологического плана, эмоциональной неустойчивости, включая признаки дезадаптации.
Результаты диагностики и заключение регистрируются в журнале регистрации заключений психофункциональной диагностики по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам и оформляются протоколом по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
110. По итогам ПФИ оформляется заключение по результатам психофизиологического исследования по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Данные окончательных заключений ПФИ регистрируются в журнале регистрации заключений психофизиологического исследования по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
пункты 123, 124 и 125 изложить в следующей редакции:
"123. По результатам проведенного ПФИ составляется психологическая характеристика, в которой кратко описываются мотивы поступления на воинскую службу (учебу), уровень и особенности внимания, памяти, интеллекта, самооценка, коммуникативные и эмоционально-волевые качества, направленность личности (социальные и поведенческие установки).
124. По результатам ПФИ выносится заключение "рекомендуется" или "не рекомендуется". Вывод "рекомендуется" принимается в отношении лиц, у которых прогнозируется успешность службы или учебы, низкая вероятность развития отклоняющегося (ненормативного) поведения, достаточно эффективная и надежная профессиональная деятельность, определяемая уровнем существующей профессиональной подготовленности, выработкой устойчивых профессиональных навыков.
В случаях, когда освидетельствуемый признается "рекомендуемым", но при наличии ситуативного стрессового состояния и (или) других поведенческих реакций, не достигающих выраженной степени, в содержании текста психологической характеристики допускается включение рекомендаций психологу воинского подразделения о необходимости наблюдения, контроля, коррекции и (или) поддержки в течение первых шести месяцев несения воинской службы (для кандидатов в ВУЗ - шести месяцев учебы в ВУЗе), не реже одного раза в месяц с ведением записей в соответствующих отчетных документах психолога подразделения.
Вывод "не рекомендуется" выносится в отношении лиц:

1) функционалдық резервінің тез таусылуына байланысты ұсынылған лауазымда немесе оқуда қызметтің табыстылығын сенімді болжауға мүмкіндік бермейтін жеке, зияткерлік, когнитивтік, эмоционалды ерекшеліктері бар;
2) айқын дезадаптация белгілері, қызметке немесе оқуға қанағаттанарлықсыз жігері, жеке басының теріс ерекшеліктері, мінез-құлқының әлеуметке жат нысандары бар;
3) кәсіби маңызды психологиялық қабілетінің деңгейі, функционалдық жүйелері мен зияткерлік қабілетінің резерві төмендеген;
4) ТЖЗӘ бойынша 3 есе дәйексіздік анықталған;
5) ТЖЗӘ шынайы нәтижелері кезінде бір немесе одан да көп шкала бойынша көрсеткіштердің көтерілуі айқындалады 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 0 75 Т-баллдан жоғары не бір немесе одан көп шкала бойынша 5, 9 80 Т-баллдан жоғары не бір мезгілде 2, 4, 7 шкала бойынша жоғары 70 Т-балл;
6) психофункционалды диагностиканың 7 әдістемесінің 3-і және одан астамы бойынша немесе бір мезгілде Горбов-Шульт кестелері бойынша "кедергісіз" (ауыстыру кезінде назар аудару ерекшеліктерін анықтауға) және "кедергілі" (эмоционалдық тұрақтылықты бағалау үшін) бойынша қанағаттанарлықсыз нәтижелермен;
7) "Прогрессивті Равен матрицалары" әдістемесі бойынша 30 балдан кем көрсеткіштері бар, КОТ әдістемесі бойынша 12 балдан кем;
8) тиісті әдістемелер бойынша қолайлы болжам шеңберіне кірмейтін қосымша тестілердің көрсеткіштері бар;
9) агрессия, жанжал, эмоционалдық тұрақсыздық түріндегі мінез-құлық және өзге де реакциялар, ПФЗ жүргізу кезінде көрсетілген және ӘДК қызметкері жазбаша тіркеген адамдарға қатысты шығарылады.
125. Психологиялық мінездеменің мәтіні қорытындылармен бірге медициналық зерттеу анықтамасына енгізіледі және ПФЗ бастығының (психолог) қолымен расталады. ПФЗ барлық материалдары медициналық куәландыру актісімен және картасымен бірге тігіледі және сақталады.";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Куәландыру нәтижелері бойынша ӘДК осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес қорытындылар шығарады."
152-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"152. Науқастануы туралы куәліктің данасы хаттамалар кітабына қосымша ретінде сақталады. Хаттамалары кітабында және науқастануы туралы куәліктің көрсетілген данасында ӘДК хаттамасының күні, нөмірі және қорытындысының мазмұны жазылады.";
155-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155. ӘДК отырыстарының хаттамалар кітабын ӘДК тікелей осы комиссияларда куәландырылатын адамдарға ғана жүргізеді.";
165-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"165. Штаттық емес ӘДК, ПД ӘДК бекітілмеген сараптамалық құжатты алғаннан кейін бекітілмеу себептеріне талдау жүргізеді, штаттық ӘДК нұсқауларын орындайды және осы Қағидамен белгіленген тәртіпте қайта бекітуге жолдайды.
Бекітілмеу себептерін талдау нәтижелері, штаттық ӘДК нұсқауларын орындау куәландырылушының сараптамалық құжатында көрсетіледі.
Құжаттарды бекітуге қайта жіберген кезде ауру туралы куәліктің бастапқы нөмірі өзгермейді, бірақ бөлшек арқылы хаттамалар кітабына сәйкес келесі өтпелі (реттік) нөмірлеу көрсетіледі.
Бұрын бекітілмеген сараптамалық құжатты қайта бекітуге ұсынбау жағдайлары туралы штаттық емес ӘДК штаттық ӘДК-ні себептерді негіздеумен жазбаша түрде хабардар етеді.";

1) индивидуальные, интеллектуальные, когнитивные, эмоционально-волевые особенности которых не позволяют надежно прогнозировать успешность службы на предлагаемой должности или обучении в связи с быстрым истощением функциональных резервов;
2) имеющих выраженные признаки дезадаптации, неудовлетворительную мотивацию к службе или учебе, негативные личностные особенности, асоциальные формы поведения.
3) имеющих низкий уровень профессионально значимых психологических качеств, сниженные резервы функциональных систем, интеллектуальной продуктивности;
4) у которых выявлена 3-х кратная недостоверность по ММИЛ;
5) у которых при достоверных результатах ММИЛ определяется подъем показателей по одной или более шкал 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8 свыше 75 Т-баллов либо по одной или более шкал 5, 9, 0 выше 80 Т-баллов либо одновременно по шкалам 2, 4, 7 свыше 70 Т-баллов;
6) с неудовлетворительными результатами по 3-м и более из 7 методик психофункциональной диагностики или одновременно по таблицам Горбова-Шульте "без помех" (на выявление особенностей внимания при переключении) и "с помехами" (для оценки эмоциональной устойчивости);
7) имеющих показатели менее 30 баллов по методике "Прогрессивные матрицы Равен", менее 12 баллов по методике КОТ;
8) имеющих показатели дополнительных тестов, не входящие в рамки благоприятного прогноза по соответствующим методикам;
9) поведенческие и иные реакции в виде агрессии, конфликтности, эмоциональной неустойчивости, проявленные при проведении ПФИ и письменно зафиксированные ВВК.";
125. Текст психологической характеристики вместе с выводами вносится в справку медицинского исследования и заверяется подписью начальника ПФЛ (психолога). Все материалы ПФИ подшиваются и хранятся в архиве НГ РК вместе с актом и картой медицинского освидетельствования.";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"По результатам освидетельствования ВВК выносит заключения, согласно приложению 26 к настоящим Правилам.";
пункт 152 изложить в следующей редакции:
"152. Экземпляр свидетельства о болезни хранится, как приложение к книге протоколов. В книге протоколов и на указанном экземпляре свидетельства о болезни записывается дата, номер протокола и содержание заключения ВВК.";
пункт 155 изложить в следующей редакции:
"155. ВВК ведет книгу протоколов заседаний ВВК только на лиц, освидетельствуемых непосредственно в этих комиссиях.";
пункт 165 изложить в следующей редакции:
"165. Внештатная ВВК, ВВК ДП после получения неутвержденного экспертного документа проводит анализ причин неутверждения, выполняет указания штатной ВВК и направляет на повторное утверждение в порядке, установленном настоящими Правилами.
Результаты анализа причин неутверждения, выполнение указания штатной ВВК отражаются в экспертном документе освидетельствуемого.
При повторном направлении на утверждение документов, первичный номер свидетельства о болезни не изменяется, но через дробь указывается следующая сквозная (порядковая) нумерация согласно книге протоколов.
О случаях непредставления на повторное утверждение ранее неутвержденного экспертного документа внештатная ВВК письменно извещает штатную ВВК с обоснованием причин.";

1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2-қосымшада:
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Қан айналымы органдарын зерттеу кезінде тамыр соғысы (жиілігі, ырғағы, сипаты) және тыныш жағдайдағы (отырған кездегі) артериалдық қысымы анықталады. Артериалдық қысым жоғары болса 10-15 минуттан кейін қайта өлшеу керек, егер ол нормадан жоғары күйінде қала берсе қолайсыз факторлар жоқ кезде (эмоционалдық, денеге күш түсіру, ұйқы қанбау және т.б.) 3-5 күннен кейін қайта тексереді. Артериалдық қысым көтерілген жағдайда артериялық қысымның тәуліктік мониторингті жүргізіледі (бұдан әрі - АҚТМ). Қалыпты систолалық (максималды) қысым 100 - 130 мм. сын. бағ. аралығында болады, диастолалық (минималды) қысым-60-85 мм. сын.бағ. Артериялық гипертензияның дәйекті белгісі ретінде қан қысымы 140/90 мм.сын. бағ. және одан да көп (тыныш жағдай аясында жасалған екі немесе одан да көп АҚ өлшемдерінің орташа өлшемі) болатын жағдайды қарастырған жөн.
Денеге күш түсіруден (15-20 рет отырып-тұру) кейін 3 минуттан соң бұрынғы келу жылдамдығын, тамыр соғысын және артериалдық қысымын өлшеу арқылы міндетті түрде жүрек-тамыр жүйелеріне функционалдық байқау жүргізіледі, сүңгуір маман (сүңгуір, терең су сүңгуірі) мамандықтары бойынша арнайы курстарға, сондай-ақ парашютпен секірумен байланысты курстарға тағайындалатын, жіберілетін арнайы мақсаттағы бөлініс әскери қызметшілеріне білінбейтін артериалдық гипертензияны анықтау үшін міндетті түрде АҚТМ жүргізіледі.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Медициналық куәландыру өткізу кезінде ПДО мәліметтері (өткізілген наркотест нәтижелері бар) осы мекемелерде қаралуда болуы фактілерін анықтау үшін анықтама түрінде міндетті түрде сұратылады. Психикалық ауруы бойынша куәландырушылар үшін мәліметтер тұрғылықты жері бойынша ПДО-дан ресми хат түрінде сұратылады.
Невротикалық бұзылу деңгейінің алғаш рет диагнозы қойылған ПДО-дан шығарылғаннан кейін бөлімнің психологтары әскери қызметшілермен психологиялық түзету жұмысын және ол бойынша ұсынымдары бар есеп жүргізеді, куәландыру актісіне салынады. Ауру туралы куәлікте психологиялық түзету жұмысының нәтижесі көрсетіледі.";
123-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"123. Психикалық аурулармен ауыратын және шектес күйдегі адамдарға, әскери қызметшілерге әскери-дәрігерлік психиатриялық сараптау өткізу кезінде оларды медициналық куәландыру мамандандырылған емдеу мекемесінде стационарлық зерттегеннен кейін жүргізіледі. Әскери қызметшінің ПДО-да зерттеу жүргізуге мұқтаждығы туралы мәселені психиатр дәрігер шешеді. Стационарға медициналық қызметтің бастығы жібереді және әскери бөлім командирінің қолымен куәландырылады. Психиатриялық стационарға жатқызу куәландырылатын адамның келісімімен жүргізіледі.";
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу:
в приложении 2:
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. При исследовании органов кровообращения определяется пульс (частота, ритм, характер) и артериальное давление в покое (сидя). При повышенном артериальном давлении необходимо повторное через 10-15 минут измерение, а если оно остается выше нормы, то через 3-5 дней в условиях, исключающих неблагоприятные факторы (эмоциональные и физические нагрузки, недосыпание). В случае повышения артериального давления проводится суточное мониторирование артериального давления (далее - СМАД). Нормальное систолическое (максимальное) давление колеблется в пределах 100 - 130 мм.рт.ст., диастолическое (минимальное) давление – 60 - 85 мм.рт.ст. Достоверным признаком артериальной гипертензии следует считать состояние, при котором артериальное давление составляет 140/90 мм. рт.ст. и более (среднее измерение двух и более измерений АД, произведенных на фоне спокойной обстановки).
Проводится функциональная проба сердечно-сосудистой системы, которая заключается в определении скорости восстановления исходного ее состояния после физической нагрузки (15-20 приседаний) через 3 минуты после нее и далее до установления исходных данных пульса и артериального давления. Для исключения мнимой артериальной гипертензии военнослужащим подразделения специального назначения назначаемым, направляемым для обучения на специальные курсы по специальностям: водолазный специалист (водолаз, водолаз-глубоководник) а также на курсы, связанные с прыжками с парашютом, обязательно проводится СМАД.";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. При проведении медицинского освидетельствования сведения из ЦПЗ (с результатом проведенного наркотеста) запрашиваются в виде справок для установления возможности факта наблюдения в этих учреждениях. Для освидетельствующих по психическому заболеванию, сведения запрашиваются в виде официального письма из ЦПЗ по месту жительства.
После выписки из ЦПЗ с впервые выставленным диагнозом невротического уровня расстройства, психологами воинской части проводится психокоррекционная работа с военнослужащими, составляется отчет с рекомендациями с последующим приобщением в акт освидетельствования. В свидетельстве о болезни указывается исход психокоррекционной работы.";
пункт 123 изложить в следующей редакции:
"123. При проведении военно-врачебной психиатрической экспертизы военнослужащих, страдающих психическими заболеваниями и пограничными состояниями, медицинское освидетельствование проводится после стационарного обследования в специализированном лечебном учреждении. Вопрос о нуждаемости лица военнослужащего в проведении обследования в ЦПЗ решается врачом психиатром. Направляется в стационар начальником медицинской службы и заверяется подписью командира воинской части. Госпитализация в психиатрический стационар производится с согласия освидетельствуемого.";
пункт 125 изложить в следующей редакции:

"125. Қызметтік мінездемеде әскери қызметшінің денсаулық жағдайының атқаратын лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін орындауына тигізетін әсері туралы мәліметтер, науқастануы бойынша әскери қызметшінің қызметтік міндеттерін атқарудан ұзақ уақыт және жиі босатылуы туралы мәліметтер, әскери қызметші бастығының денсаулық жағдайы бойынша оны қызметте қалдырудың мақсатқа сайлығы туралы пікірі көрсетіледі. Сондай-ақ, әскери қызметшінің психологиялық ауытқуы бар деп ұйғаруға негіз беретін әрекеттер жасауы туралы фактілер, алкоголь және басқа да психоактивті заттарды шамадан тыс пайдалануға әуестігі көрсетіледі. Әскери қызметшілердің қызметтік мінездемелері әскери бөлім қолбасшылығының қолымен куәландырылуы тиіс. Бұл құжаттар куәландырылатын адам тексеріліп жатқан емдеу мекемесіне ұсынылады, сондай-ақ екінші данасы одан әрі медициналық куәландыру актісіне тігіледі.";
129-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"129. Куәландырылушының құлағын, мұрнын, тамағын зерттеу шудан оқшауланған, ұзындығы кемінде алты метр үй-жайда жүргізіледі. Объективті зерттеу бүйірлік жасанды жарық көзі бар қараңғы бөлмеде жүргізіледі. Бөлмеде бір мезгілде екі куәландырылушыдан артық болмайды. Есту өткірлігін зерттеу үшін едендегі немесе қабырға бойындағы қашықтық алдын-ала метрмен және жарты метрмен белгіленеді. Зерттеу сыртқы тексеруден басталады, содан кейін иіс, мұрынмен тыныс алу және есту зерттеледі.
Құлақ, мұрын, тамақты зерттеуге шағымдарды анықтау, анамнезді, эндоскопияны зерделеу және көрсетілген органдардың функцияларын зерттеу кіреді.";
164-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"164. Түсті ажырату нысандарының заманауи жіктеуі осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес түсті ажырату сараптамасының талаптарына сәйкес келеді.";
200-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"200. Ауыз қуысы мен тістерді объективтік зерттеу байқаудан пальпациядан және перкуссиядан құралады. Қажетті жағдайда электроодонтодиагностика, ортопантомография, тістерді және пародитті өтпелі жарық арқылы зерттеуде Писарев-Шиллердің және басқалардың аппликациялардың үлгілері пайдаланылады.";
Бұйрыққа 3-қосымшаның 6, 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тексеру нәтижелері:
Алдын ала медициналық куәландыру
20 __ ж. "___"
Түпкілікті медициналық куәландыру
20 __ ж. "___" _____
1
2
3
Шағымдар мен анамнез
Жалпы қан талдауы
Мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция)
Жалпы несеп талдауы
Мұрын қуысының рентгенографиясы
ЭКГ- зерттеу
Кеуде тіндері органдарының флюорографиясы
Зәрді гельминттерге зерттеу
В және С гепатиттерінің маркерлеріне қанды зерттеу
АИТВ-инфекциясына қанды зерттеу
Басқа да зерттеулер
Бойы/дене салмағы
Қол динамометриясы (оң / сол қол)
Дене динамометриясы
Терапевт
Эндокринді жүйе
Жүрек-қан тамырлары жүйесі
Функционалдық сынама
тыныштықта
жүктемеден кейін
2 мин кейін
тыныштықта
жүктемеден кейін
2 мин кейін
бір минутта тамыр соғысы
артериалдық қан қысымы
Тыныс алу мүшелері
Ас қорыту мүшелері
Бүйрек
Көкбауыр
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Хирург
Лимфа түйіндері
Сүйек-бұлшықет жүйесі
Перифериялық қан тамырлары
Несеп-жыныс жүйесі
Анус және тік ішек
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Невропатолог
Бассүйек-ми жүйкелері
Қозғалыс аясы
Рефлекстер
Сезімталдығы
Вегетативті жүйке жүйесі
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Психолог
Деректер және қорытынды:
ЖЖӘЗ _________________
ҚРТ (Равен) _____________
Люшер _________________
Психофункционалдық диагностика _________
_______________________
Қорытынды _____________
ЖЖӘЗ _________________
ҚРТ (Равен) _____________
Люшер _________________
Психофункционалдық диагностика
_______________________
Қорытынды _____________
Күні, қолы
20___жылғы "___" _______
№_____ ПФЗ қорытындысы
______/________________
(қолы) (тегі және аты-жөні)
20___жылғы "___" _______
№_____ ПФЗ қорытындысы
______/________________
(қолы) (тегі және аты-жөні)
Психиатр
Қабылдауы
Зияткерлік саласы
Эмоционалды-ерік аясы
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Окулист
оң көз
сол көз
оң көз
сол көз
Түсті сезіну
Түзетулерсіз көру өткірлігі
Түзетулермен көру өткірлігі
Скиаскопиялық рефракция
Бинокулярлық көру
Анық көрудің жақын нүктесі
Жас жолдары
Қабақтар мен конъюнктивалар
Көз алмаларының орналасуы мен қозғалысы
Көз қарашықтары мен олардың реакциясы
Оптикалық орта
Көздің түбі
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Оториноларинголог
Мұрынмен тыныс алу
оң
сол
оң
сол
Сыбырлап сөйлеу
Құлақ барофункциясы
Вестибулярлық аппараттың функциялары
Иіс сезу
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Стоматолог
Тіс түйіс
Ауыздың сілемейлі қабықшасы
Тістер
Қызыл иек
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Дерматовенеролог
Жіберілді: (зерттеу түрі, күні)
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Басқа да дәрігер-мамандар
Диагнозы, қорытынды, күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөні
Ерекше белгілер (зерттеуден бас тарту, келмеу және т.б. туралы)
Күні және түрлері

"125. В служебной характеристике указываются сведения о влиянии состояния здоровья военнослужащего на исполнение им служебных обязанностей по занимаемой должности, сведения о случаях длительных и частых освобождений военнослужащего от исполнения им служебных обязанностей по болезни, мнение начальника военнослужащего о целесообразности сохранения военнослужащего на службе в связи с состоянием его здоровья. Также указываются факты, свидельствующие о совершении военнослужащим действий, дающих основание предполагать наличие у него психического расстройства, склонность к злоупотреблению алкоголем и других психоактивных веществ. Служебная характеристика на военнослужащих должна заверяться подписью командования воинской части. Эти документы представляются в лечебное учреждение, где проходит обследование освидетельствуемый, а также второй экземпляр приобщается и к акту медицинского освидетельствования в дальнейшем.";
пункт 129 изложить в следующей редакции:
"129. Исследование уха, носа, горла освидетельствуемого проводится в изолированном от шумов помещении длиной не менее шести метров. Объективное исследование проводится в затемненной комнате с боковым искусственным источником света. В комнате одновременно находятся не более двух освидетельствуемых. Для исследования остроты слуха расстояние на полу или вдоль стены заранее размечается в метрах и полуметрах. Исследование начинается с наружного осмотра, затем исследуется обоняние, носовое дыхание и слух.
Исследование уха, носа, горла включает выяснение жалоб, изучение анамнеза, эндоскопию и исследование функций указанных органов.";
пункт 164 изложить в следующей редакции:
"164. Современная классификация форм цветового зрения соответствует требованиям экспертизы цветового зрения, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.";
пункт 200 изложить в следующей редакции:
"200. Объективное исследование полости рта и зубов складывается из осмотра, пальпации и перкуссии. В необходимых случаях используются электроодонтодиагностика, ортопантомография, исследование зубов и пародонта в проходящем свете, аппликационные пробы Писарева-Шиллера.";
пункты 6 и 7 приложения 3 к приказу изложить в следующей редакции:
"6. Результаты обследования:
Предварительное медицинское освидетельствование
"___" __________ 20___г.
Окончательное медицинское освидетельствование
"___" __________ 20___ г.
1
2
3
Жалобы и анамнез
Общий анализ крови
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
Общий анализ мочи
Рентгенография придаточных пазух носа
ЭКГ - исследование
Флюорография органов грудной клетки
Исследование кала на яйца гельминтов
Анализ крови на маркеры вирусных гепатитов В и С
Анализ крови на ВИЧ - инфекцию
Другие исследования
Рост/масса тела
Динамометрия ручная (правая/ левая кисть)
Динамометрия становая
Терапевт
Эндокринная система
Сердечно-сосудистая система
Функциональная проба
в покое
после нагрузки
через 2 мин
в покое
после нагрузки
через 2 мин
пульс в минуту
артериальное давление
Органы дыхания
Органы пищеварения
Почки
Селезенка
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Хирург
Лимфатические узлы
Костно-мышечная система
Периферические сосуды
Мочеполовая система
Анус и прямая кишка
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Невропатолог
Черепно-мозговые нервы
Двигательная сфера
Рефлексы
Чувствительность
Вегетативная нервная система
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Психолог
Данные и вывод:
ММИЛ _________________
КОТ (Равена) ____________
Люшер _________________
психофункциональная диагностика
________________________
________________________
Вывод _________________
ММИЛ _________________
КОТ (Равена) ____________
Люшер _________________
психофункциональная диагностика
________________________
________________________
Вывод __________________
Дата, подпись
Заключение ПФИ № ___________
от "___" ___________
20___г.______/__________
(подпись) (фамилия и инициалы)
Заключение ПФИ № ___________
от "___" ___________
20___г.________/_____
(подпись) (фамилия и инициалы)
Психиатр
Восприятие
Интеллектуально-мнестическая сфера
Эмоционально-волевая сфера
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Окулист
правый глаз
левый глаз
Правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Острота зрения без коррекции
Острота зрения с коррекцией
Рефракция скиаскопически
Бинокулярное зрение
Ближайшая точка ясного зрения
Слезные пути
Веки и конъюнктивы
Положение и подвижность глазных яблок
Зрачки и их реакция
Оптические среды
Глазное дно
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Оториноларинголог
Носовое дыхание
справа
слева
справа
слева
Восприятие шепотной речи
Барофункция уха
Функции вестибулярного аппарата
Обоняние
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Стоматолог
Прикус
Слизистая оболочка рта
Зубы
Десны
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Дерматовенеролог
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Другие врачи-специалисты
Диагноз, заключение, дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Особые отметки (об отказе от обследования, неявке и т.д.)
Дата и виды

7. Медициналық куәландыру нәтижелері:
1) әскери-дәрігерлік комиссияның алдын-ала медициналық куәландыруы
_______________________________________________________________
(ӘДК атауы көрсетілсін)
Талаптардың _____ бағанының _____ тармағы _____ тармақшасының
негізінде ___________________________________________
М.О. Комиссия бастығы ___________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Комиссия хатшысы __________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Комиссияның пошталық мекенжайы _____________________________
ӘДК қорытындысымен таныстым ______/________ "___" _______20__ж.
2) әскери-дәрігерлік комиссияның алдын-ала медициналық куәландыруы
_______________________________________________________________
(ӘДК атауы көрсетілсін)
Талаптардың _____ бағанының _____ тармақтың _____ тармақшасы
негізінде ___________________________________________
М.О. Комиссия бастығы __________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Комиссия хатшысы __________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Комиссияның пошталық мекенжайы ________________________________
ӘДК қорытындысымен таныстым ______/________ "___" _______20__ж.";
4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
7-қосымшаның 9-тармағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4). ПФЗ қорытындысы: __________ ".
11-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 26-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес 27-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әскери-дәрігерлік комиссиялар (бұдан әрі – ӘДК) емдеу бейініндегі жоғары медициналық білімі, маман сертификаты, сондай-ақ практикалық, клиникалық және сараптамалық жұмыс тәжірибесі бар сарапшы-мамандар тағайындалады. ӘДК бастығы және бастықтың орынбасары болып ӘДС мәселелері бойынша анағұрлым даярланған, ҰҰ-да, ведомстволық медициналық және әскери медициналық мекемелерде жұмыс тәжірибесі бар дәрігер-мамандар тағайындалады.
ҰҰ штаттық ӘДК бастығы ҰҰ БҚ ӘМБ бастығына тікелей бағынады. Штаттық емес ӘДК бастығы ӘДС мәселелері бойынша штаттық ӘДК бастығына бағынады.
Штаттық ӘДК жеке құрамы ҰҰ БҚ штаттық ӘДК бастығына бағынады. Штаттық емес ӘДК ӨңҚ, ҰҰА әскери-медицина басқармаларының (қызметтерінің) бастықтарына ӘДС мәселелерін қоспағанда тікелей бағынады.
ӘДК құрамына: бастық, бастықтың орынбасары (штаттық дәрігер мамандардың қатарынан), терапевт психиатр, невропатолог, хирург, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, психофизиологиялық зертхананың (бұдан әрі - ПФЗ) мамандары (психологтар) және хатшы кіреді. ";

7. Заключения военно-врачебных комиссий:
1) при предварительном медицинском освидетельствовании ВВК
____________________________________________________________
(указать наименование ВВК)
на основании пункта ___ подпункта ___ графы ___ Требований,
____________________________________________________________
М.П.
Начальник комиссии __________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии ___________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Почтовый адрес комиссии: ________________________
С заключением ВВК ознакомлен _________/___________ "___" _______20__г.
__________________________________________________________________
2) при окончательном медицинском освидетельствовании ВВК
__________________________________________________________________
(указать наименование ВВК)
на основании пункта ___ подпункта __графы ___ Требований.
__________________________________________________________________
М.П.
Начальник комиссии ________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии _________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Почтовый адрес комиссии: ____________________________________________
С заключением ВВК ознакомлен _________/___________ "___" _____ 20__ г.";
приложения 4, 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
пункт 9 приложения 7 дополнить подпунктом 4):
"4). Заключение ПФЛ: __________";
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 13 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
дополнить приложением 26 согласно приложению 7 к настоящему приказу;
дополнить приложением 27 согласно приложению 8 к настоящему приказу;
в Положении о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденном приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Военно-врачебные комиссии (далее - ВВК) комплектуется врачами экспертами - специалистами, имеющими высшее медицинское образование лечебного профиля, сертификаты специалистов, а также опыт практической, клинической и экспертной работы. Начальником и заместителем начальника ВВК назначаются врачи-специалисты, наиболее подготовленные по вопросам ВВЭ, имеющие опыт работы в НГ, ведомственных медицинских и военно-медицинских учреждениях.
Начальник штатной ВВК НГ подчиняется непосредственно начальнику ВМУ ГКНГ. Начальник внештатной ВВК по вопросам ВВЭ подчиняется начальнику штатной ВВК.
Личный состав штатной ВВК подчиняется начальнику штатной ВВК ГК НГ. Личный состав нештатной ВВК подчиняется начальникам медицинских управлений (служб) РгК и АНГ.
В состав ВВК входит: начальник, заместитель начальника (из числа штатных врачей-специалистов), терапевт психиатр, невропатолог, хирург, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, специалисты (психологи) психофизиологической лаборатории (далее – ПФЛ) и секретарь.";

5, 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ӘДК өз қызметінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 11-бабы 1-бөлімінің 10) тармақшасына сәйкес әзірленген ҰҰ-да Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар) және осы Кодекстің 11-бабы 2-бөлімінің 1) тармақшасында көзделген құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі бекіткен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін азаматтардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды басшылыққа алады.
6. ӘДК-нің қорытындысы алқалы түрде қабылданады, бұл ретте осы ауру түрі бойынша бейінді маманның пікірі негізгі болып табылады. Комиссияның басқа мамандары келіспеген жағдайда олардың пікірі ӘДК отырысының хаттамасына (медициналық куәландыру актісі) жазылады. Қорытынды шешімді Талапқа сәйкес ӘДК бастығы қабылдайды.
ПФЗ "Ұсынылмайды" деген қорытындысы шығарылған жағдайда, сондай-ақ ӘДК психиатры сараптамалық диагноз қойған кезде ӘДК қорытынды отырысына психофизиологиялық зертхананың бастығы және (немесе) әңгімелесу өткізген психолог шақырылады, олар куәландырылатын адам болмаған кезде ПФЗ қорытындысын баяндайды және негіздейді. ПФЛ бастығы (психолог) медициналық куәландыру қорытындысын шығару кезінде дауыс беруге қатыспайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ӘДК құзыреті шегінде:
1) ҰҰ әскери қызметшілері алған мертігудің (жараланудың, жарақаттың, контузияның) ауырлығы туралы қорытынды шығаруға;
2) ҰҰ әскери қызметшілеріндегі науқастанудың, мертігулердің (жараланулар, жарақаттар, контузиялар) себептік байланысын айқындауға;
3) Куәландырылатын адамдарды стационарлық, амбулаторлық тексеруге немесе медициналық мекемелерге емделуге жіберуге;
4) ҰҰ кадр органдарынан және архивтік мекемелерінен сараптамалық қорытынды шығару үшін қажетті медициналық құжаттарды, қызметтік тергеу, анықтау, қылмыстық іс материалдарын, архивтік анықтамаларды, бұйрықтардан, актілерден, хаттамалардан үзінділерді және басқа да құжаттарды сұратуға;
5) Алынып тасталcын;
6) ӘДС мәселелері бойынша қорытынды, анықтамалар беруге құқылы.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ҰҰ штаттық ӘДК – тұрақты жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссия, ол ҰҰ медициналық қызметінің құрылымдық бөлімшесі болып табылады және "Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының 6636 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесінің штатында тұрады және өңірлік қолбасшылықтарда (бұдан әрі – ӨңҚ), әскери бөлімдерде, Ұлттық ұланның академиясында (бұдан әрі – ҰҰА) және лазареттерде құрылған штаттық емес ӘДК қызметін Қазақстан Республикасы ҰҰ-дағы ӘДС мәселелері бойынша жалпы басқаруды жүзеге асырады. "
12-тармақ алынып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. ВВК в своей деятельности руководствуется Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в НГ (далее - Правила), разработанными в соответствии с подпунктом 10) части 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и Требованиями, предъявляемыми к состоянию здоровья граждан для прохождения службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утверждаемыми Министерством обороны Республики Казахстан в соответствии с компетенцией, предусмотренной подпунктом 1) части 2 статьи 11 настоящего Кодекса.
6. Заключения ВВК принимаются коллегиально, при этом мнение профильного специалиста по данному заболеванию является основополагающим. При несогласии других членов комиссии их мнение записывается в протокол заседания ВВК либо в акт медицинского освидетельствования. Окончательное решение принимает начальник ВВК в соответствии с Требованиями.
В случаях вынесения заключения ПФИ "не рекомендуется", а также при вынесении психиатром ВВК экспертного диагноза, на итоговое заседание ВВК приглашается начальник ПФЛ и (или) психолог, проводивший собеседование, которые в отсутствие освидетельствуемого лица докладывают и обосновывают заключение ПФИ. Начальник ПФЛ (психолог) не принимают участие в голосовании при вынесении заключения медицинского освидетельствования.
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. ВВК в пределах компетенции:
1) выносит заключение о тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного военнослужащими НГ;
2) определяет причинную связь заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) у военнослужащих НГ;
3) направляет освидетельствуемых на стационарное, амбулаторное обследование или лечение в медицинские учреждения;
4) запрашивает из кадровых служб и архивных учреждений НГ медицинские документы, материалы служебного расследования, дознания, уголовного дела, характеристики, архивные справки, выписки из приказов, актов, протоколов и другие документы, необходимые для вынесения экспертного заключения;
5) исключен;
6) выдает заключения, справки по вопросам ВВЭ.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Штатная ВВК НГ - постоянно действующая военно-врачебная комиссия, которая является структурным подразделением медицинской службы НГ и состоит в штате республиканского государственного учреждения "Воинская часть 6636 Национальной гвардии Республики Казахстан", осуществляет общее руководство за деятельностью внештатных ВВК, созданных в региональных командованиях (далее – РгК), воинских частях, Академии НГ (далее – АНГ) и лазаретах по вопросам ВВЭ в НГ Республики Казахстан.
пункт 12 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. ҰҰ ӘДК штаттық құрылымының құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары - ҰҰ Бас қолбасшысының бұйрығымен бекітіледі.
Штаттық ӘДК құрамында басшылық, күндізгі және сырттай сараптама бөлімі, психофизиологиялық зертхана болады.
Штаттық ӘДК басшылық бөлімше болып табылады, ҰҰ-да әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу міндеттерін орындайды. Әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша штаттық ӘДК нұсқаулары барлық төмен тұрған ӘДК үшін міндетті болып табылады.";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Штаттық ӘДК қызметі жоспарлы негізде, ҰҰ Бас қолбасшылығының Кадр және әскери білім басқармасымен, Бюджет-қаржы басқармасымен өзара іс-қимыл жасай отырып, лауазымды адамдардың алқалылығын, міндеттерінің аражігін ажыратуды және өз функцияларын орындағаны үшін дербес жауапкершілікті белгілеуді ескере отырып ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Штаттық емес тұрақты жұмыс істейтін ӘДК ҰҰ әскери қызметшілерін медициналық куәландыру үшін ӨңҚ, әскери бөлімдердің, ҰҰА лазареттері жанында құрылады.
Штаттық емес тұрақты жұмыс істейтін ӘДК жыл сайын ӨңҚ қолбасшысының бұйрығымен тағайындалады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. ҰҰ штаттық емес тұрақты жұмыс істейтін ӘДК ӘДС жүргізу үшін кейбір мамандар болмаған кезде ҰҰ әскери бөлімдерінің, ПД ӘДК дәрігерлері мен психологтарын және медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының мамандарын тартады.";
23-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1) ҰҰ әскери қызметшілерін (оның ішінде резервтегі әскери адамдарды), ЖОО-ға кандидаттарды, келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарды медициналық куәландыру";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Уақытша жұмыс істейтін штаттан тыс ӘДК бастығы ҰҰ әскери қызметшілерінің, келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтардың және ӘОО-ға кандидаттардың жарамдылығы (жарамсыздығы) туралы қорытынды шығарады.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен норма шығармашылығын үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

"13. Состав штатной структуры ВВК НГ утверждается приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующего Национальной гвардией.
Штатная ВВК в своем составе имеет руководство, отдел очной и заочной экспертизы, психофизиологическую лабораторию.
Штатная ВВК является руководящим подразделением военно-врачебной экспертизы в НГ. Указания штатной ВВК по вопросам военно-врачебной экспертизы являются обязательными для всех нештатных ВВК и ВВК ДП.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. Деятельность штатной ВВК организуется и осуществляется на плановой основе во взаимодействии с управлением кадров и военного образования и бюджетно-финансовым управлением Главного командования НГ с учетом коллегиальности, разграничения обязанностей должностных лиц и установлением персональной ответственности за выполнение своих функций.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Внештатные постоянно действующие ВВК создаются при лазаретах РгК, воинских частей, АНГ для медицинского освидетельствования военнослужащих НГ.
Внештатные постоянно действующие ВВК утверждаются ежегодно приказом командующего РгК.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Для проведения ВВЭ внештатными постоянно действующими ВВК НГ в отсутствии отдельных специалистов привлекаются врачи и психологи воинских частей НГ, ВВК ДП и специалисты медицинских организаций здравоохранения.";
подпункт 1) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"1) проведение медицинского освидетельствования военнослужащих НГ (в том числе военных резервистов), кандидатов в ВУЗы и граждан, поступающих на воинскую службу по контракту";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Начальник внештатной временно действующей ВВК выносит заключения о годности (не годности) военнослужащих НГ, граждан, поступающих на воинскую службу по контракту и кандидатов в ВУЗ.".
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан со дня официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
_______________________________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
_______________________________
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 406 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери-
дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әскери бөлімнің (мекеменің)
бұрыштық мөртаңбасы
_______________________________________________ (әскери-медициналық мекеме көрсетіледі)
бастығына медициналық куәландыруға ________ жолдама
1.____________________________________________________________
анықтау мақсатында медициналық куәландырылуға жіберіледі.
2. Тегі, аты, болса әкесінің аты (егер болса) ________________________
3. Әскери атағы _____________________________
4. Туған жылы ________________________________
5. Әскери бөлім ________________________________
6. Мамандығы _________________________________
7. Атқаратын лауазымы ______________________
8. Әскери қызметке шақырылды (келісімшарт бойынша түсті)
_________________________________________________________________
(қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім), әскери қызметке шақырылған,
келісімшарт бойынша түскен айы мен жылы көрсетілсін)
9. Алдын ала диагнозы _________________________________________
10. Жіберілген күні ____________________________________________
11. ӘДК қорытындысын ________________________________________
(әскери бөлімнің немесе кадр қызметінің атауы мен пошталық мекенжайы)
____________________________________________ жіберуіңізді сұраймын.
12. Ерекше белгілер _______________________________________________
Командир (бастық) _______________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Фотосуретке арналған орын
(әскери бөлімнің елтаңбалық мөрі)
Ескертпе: әскери қызметшілерді АМБ-да қызмет атқаруға жарамдылығын анықтау үшін жіберу кезінде 12-тармақта олардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерге тиесілігі көрсетіледі.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери-
дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________ (әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Әскери-дәрігерлік комиссия отырыстары хаттамаларының №1 кітабы (науқастану куәлігі)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы, әскери атағы
Лауазымы, қызмет орны, жолдаманың № және күні, кім жолдады
Диагнозы және науқастанудың, мертігудің себепті байланысы туралы қорытынды
ӘДК әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындысы (тармақтары мен бағандары)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
_____________________________________________________________ (әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Әскери-дәрігерлік комиссия отырыстары хаттамаларының № 2 кітабы (анықтамалар)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы, әскери атағы
Лауазымы, қызмет орны, жолдаманың № және күні, кім жолдады
Диагнозы және науқастанудың, мертігудің себепті байланысы туралы қорытынды
ӘДК әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындысы (тармақтары мен бағандары)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери-
дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
______ данадан тұратын анықтаманы, науқастануы туралы куәлікті (керек емесі сызып тасталсын) алдым. _______ _____ (қолы) _____________ (лауазымы, тегі және аты-жөні түсінікті жазылсын)
20 ______ ж."____" _____________
________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
№_______ медициналық куәландыру актісі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"Согласован"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
_____________________
"Согласован"
Министерство обороны
Республики Казахстан
_____________________
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 мая 2025 года № 406
Приложение 1
к Правилам проведения
военно-врачебно экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
Начальнику __________________________________________________
(указывается военно-медицинское учреждение)
Направление на медицинское освидетельствование ___
1. Направляется на медицинское освидетельствование c целью определения
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
__________________________________________________________________
3. Воинское звание _________________________________________________
4. Дата рождения _______________________
5. Воинская часть ___________________________________________________
6. Специальность ___________________________________________________
7. Занимаемая должность ____________________________________________
8. Призван (поступил по контракту) на воинскую службу
__________________________________________________________________
(указать управление (отдел) по делам обороны, месяц и год призыва,
поступления на воинскую службу по контракту)
9. Предварительный диагноз _________________________________________
10. Дата направления _______________________________________________
11. Заключение ВВК прошу направить ________________________________
(наименование и почтовый адрес воинской части и кадровой службы)
12. Особые отметки ________________________________________________
Командир (начальник) ______________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Место для фотографии
(гербовая печать воинской части)
Примечание: при направлении на медицинское освидетельствование
военнослужащих, для определения годности к службе в ЧСН, в пункте 12
указывается их принадлежность к подразделениям специального назначения.
Приложение 2 к приказу
Приложение 4
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Книга № 1 протоколов заседаний военно-врачебной комиссии (свидетельства болезни)
________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии )
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения, воинское звание
Должность, место службы, № и дата направления, кем направлен
Диагноз и заключение о причинной связи заболевания, увечья
Заключение ВВК о категории годности к воинской службе (пункты и графы),
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Книга № 2 протоколов заседаний военно-врачебной комиссии (справки)
________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения, воинское звание
Должность, место службы, № и дата направления, кем направлен
Диагноз и заключение о причинной связи заболевания, увечья
Заключение ВВК о категории годности к воинской службе (пункты и графы),
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 3 к приказу
Приложение 5
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Справку, свидетельство о болезни (ненужное зачеркнуть)
в количестве ________экземпляров получил
___________/______________________________________
(подпись) (должность, фамилия и инициалы разборчиво)
"____" ___________________ 20__ г.
__________________________________________________
наименование военно-врачебной комиссии
Акт медицинского освидетельствования № ______

1. Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
2. Туған жылы _________________________________________________
3. Білімі___________________________________________________________
4. Азаматтық кәсібі, мамандығы ____________________________
5. Қарулы Күштерде мерзімді қызметте ________ бастап ________ дейін
қызмет өткерді __________________________________________________
(айы, жылы) (айы, жылы) (иә, жоқ)
Қызметтен шығу себебі ____________________________________________
6. Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ), Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚМ), ҚР Ұлттық ұланы (бұдан әрі – ҰҰ) органдарында немесе басқа да әлуетті органдарда ________ бастап
(айы, жылы) ________ (айы, жылы) дейін қызмет өткерді _________(иә, жоқ)
Қызметтен шығу себебі _______________________________________
7. Арнаулы немесе әскери атағы ______________________________________
Соңғы жұмыс (қызмет) орны және лауазымы (толық) _____________
8. Соңғы 12 ай ішінде қанша күн ауырды ____________________________
Қашан және қайда емделді _________________________________________
Мүгедектігі бар адам болып танылды ма ___, қандай топтағы ___, бастап ____________________(иә, жоқ)
дейін _______________, сырқаттануы бойынша
9. Бұрын комиссиядан (ІІМ Орталық ӘДК немесе Полиция департаменттерінің ӘДК, ҚМ ӘДК, ҰҰ ӘДК) өткен бе_________
___________ қай жылы ______________, қайда _______________________
(иә, жоқ)
10. Өзімді ұсынылып отырған немесе қызметке әрі қарай
___________________________________________________ деп санаймын.
(жарамды, жарамсыз)
11. Тұрғын үйінің мекенжайы және телефоны __________________________
____ ӘДК-ға әскери билетімді (әскери қызметшілер үшін), қызметтік куәлігімді, паспортымды және емделу, медициналық куәландыру өту туралы қолымда бар медициналық құжаттарымды ұсынуға міндеттенемін. Мен хабарлаған барлық мәліметтердің дұрыстығын өз қолыммен растаймын
_______________________ 200 ____ ж." _____ "__________
12 және 13 тармақтарды ҰҰ ӘДК медтіркеушісі толтырады.
12. Қызметтік куәліктегі мәліметтер:
№ _______________, сериясы ________, қай жерде берілді ______________
Күні ______________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________________
_______________________________________________________________________
2. Дата рождения _______________________________________________________
3. Образование _________________________________________________________
4. Гражданская профессия, специальность __________________________________
5. Срочная служба в Вооруженных Силах:
служил с ____________ по ___________ (да, нет) (месяц, год)
Причина увольнения ____________________________________________________
6. В органах Министерства внутренних дел (далее - МВД), комитета национальной
безопасности, Министерства обороны (далее - МО), Национальной гвардии
Республики Казахстан (далее - НГ) (кроме срочной службы) либо в других силовых
органах (дописать) служил
с _____________________ по _____________________________________________
(да, нет) (месяц, год)
Причина увольнения ____________________________________________________
7. Настоящее место работы (службы), должность (полностью)
______________________________________________________________________
Специальное, воинское звание ___________________________________________
8. Сколько времени болел за последние 12 месяцев __________________________
Когда и где лечился _____________________________________________________
Признавался ли лицом с инвалидностью _____ какой группы __________________
с _________по ___________
По какому заболеванию _________________________
9. Проходил ли ранее комиссию (Центральная ВВК МВД или ВВК Департаментов
полиции, ВВК МО, ВВК НГ) _____________ в каком году ________________,
где _______________________
(да, нет)
10. Считаю себя к предлагаемой или дальнейшей службе __________________
(годным, негодным)
11. Домашний адрес и номер телефона (сотовый) _________________________
____________________________________________________________________
Обязуюсь предоставить в ВВК военный билет (для военнослужащих),
служебное удостоверение, удостоверение личности и имеющиеся у меня
медицинские документы о лечении, прохождении медицинского
освидетельствования. Правильность всех сообщенных мною сведений
подтверждаю собственной подписью ______________ "___" _______ 20 __ г.
(подпись)
Пункты 12 и 13 заполняются медрегистратором ВВК НГ
12. Сведения из служебного удостоверения: серия и №____ дата выдачи ___
кем выдано _______________________________________________________
звание (квалификационный класс) ___________________________________
_________________________________________________________________
должность _______________________________________________________

13. Әскери билеттегі (тіркеу куәлігіндегі) мәліметтер: сериясы және № , берілген күні, кім берді _______, жарамдылық санаты _____,
№ ________бұйрықтың _________ баптары, атағы ___________ қызмет мерзімі ______________________________________________________
ҰҰ ӘДК хатшысы тексерді _______________________________
Объективті зерттеу деректері
1. Хирург. Антропометриялық деректер: Бойы_____см. Салмағы ___кг.
Кеуде шеңбері: тыныш күйде ________, ауа жұтқанда ___________, ауа
шығарғанда_______________________________________________________
Спирометрия ______________________________________________________
Динамометрия: оң жақ қол басы___, сол жақ қол басы___ Тұлға бойы_____
Шағымдар: _______________________________________________
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_________________________________________________________________
Анамнез (жарақаттар, операциялар, қайда емделді)_____________________
Жалпы ағзаның жетілуі ____________________________________________
Тері және көзге көрінетін кілегейлі қабықшалар_______________________
Лимфа түйіні_____________________________________________________
Бұлшық ет жүйесі _______________________________________
Сүйектік жүйесі және буындары _____________________________________
_________________________________________________________________
Қалқанша без______________________________________________
Шеткері қан тамырлары ___________________________________
Несеп жүйесі ________________________
Ректальды ______________________________________
Диагноз: _________________________________________________________
_____________________________________________________
Хирургтың Т.А.Ә., күні, қолы ________________________________________
_____________________________________________________________
2. Оториноларинголог. Шағымдар:
_______________________________________________________________
Анамнез (қандай аурулармен ауырды, жарақаттар, қайда емделді)
_______________________________________________________
Сөйлеу дефектілері_________________________________________________
Жұтқыншақ, көмекей ______________________________________
оң жақ
сол жақ
Мұрын жолдарының жай-күйі
Мұрынмен тыныс алу
Иіс сезімі
Дабыл жарғақтарының жағдайы
Сыбырлап сөйлегендегі есту өткірлігі
Құлақтың барофункциясы
Вестибулярлық аппараттың қызметі (ОС ның айналуымен екі еселік тәжірибе)
Диагноз:_______________________________
Отоларингологтың Т.А.Ә., күні, қолы _________________

13. Сведения из военного билета (приписного свидетельства):
серия и № ___ дата выдачи ________, кем выдан _______________________,
категория годности _________ __________ статья _____ Приказ __________
№___ "___" _____________20___г. звание ____________________________,
сроки службы _______________________ "__" _____________ 20___г.
Проверил секретарь ВВК НГ _________________
Данные объективного исследования
1. Хирург. Антропометрические данные: Рост _________ см. Вес _________ кг.
Окружность груди: спокойно _________, вдох ________, выдох _________.
Спирометрия _____________________________________________________.
Динамометрия: правая кисть ______, левая кисть ______, Становая _______.
Жалобы: _________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Анамнез (травмы, операции, где лечился) _____________________________
_________________________________________________________________
Общее физическое развитие_________________________________________
Кожные покровы и видимые слизистые_______________________________
Лимфатические узлы_______________________________________________
Мышечная система________________________________________________
Костная система и суставы__________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Щитовидная железа________________________________________________
Периферические сосуды____________________________________________
Мочеполовая система______________________________________________
Ректально________________________________________________________
Диагноз:_________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) хирурга, дата, подпись
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Оториноларинголог. Жалобы _____________________________________
_________________________________________________________________
Анамнез (какие заболевания, травмы, где лечился)
_________________________________________________________________
Дефекты речи ____________________________________________________
_________________________________________________________________
Зев, гортань ______________________________________________________
справа
слева
Состояние носовых ходов
Носовое дыхание
Обоняние
Состояние барабанных перепонок
Острота слуха на шепотную речь
Барофункция уха
Функция вестибулярного аппарата (двойной опыт с вращением ОР)
______________________________________________________________
Диагноз:
______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оториноларинголога хирурга,
дата, подпись
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

8. Психиатр. Шағымдар: ____________________________________________
Анамнез (сырқаттануы, зиянды әдеттері, есінен тану, құлау)
__________________________________________________
Мәртебесі ___________ Ақыл-есі _______________ Зейіні ________________
Есте сақтауы ___________________________________________
Ойлауы ___________________________________________________________
Зияткерлігі _____________________________________________
Эмоционалдық ерік-жігері __________________________________
Қорытынды______________________________________________________________
Психиатрдың тегі, аты-жөні, күні, қолы_______________________________
9. Терапевт. Шағымдар: _____________________________________________
_______________________________________________________
Анамнез (қандай аурулармен ауырды, қайда зерттеуден өтті, емделді)
________________________________________________________
Тамақтану______________________________________________________
Тері жамылғысы____________________________________________________
Көзге көрінетін кілегейлі қабықшалар_________________________________
Эндокриндік жүйесі______________________________________
_________________________________________________________
Жүрегі: шекаралары_________________________________________
Тондары__________________________________________________________
Қайта өлшеу күндері
20___ жылғы "___" ___________
20___ жылғы "___" ___________
20___ жылғы "___" ___________
Өлшеу жағдайлары
Отырғандағы тыныштықта
15 рет отырып- тұрғаннан кейін
2 минуттан кейін
Отырғандағы тыныштықта
15 рет отырып- тұрғаннан кейін
2 минуттан кейін
Отырғандағы тыныштықта
15 рет отырып- тұрғаннан кейін
2 минут тан кейін
Пульс
Артериялық қысымы
1 минуттағы тыныс алу қозғалысының жиілігі
Тыныс алу органдары_______________________________________________
Ас қорыту мүшелері _______________________________________
Бауыры___________________________________________________
Көк бауыры________________________________________________________
Бүйректері________________________________________________________
Диагноз:__________________________________________________________
________________________________________________________________
Терапевтің Т.А.Ә., күні, қолы ________________________________
_______________________________________________________________

8. Психиатр. Жалобы ________________________________________________
Анамнез (заболевания, вредные привычки, потери сознания, припадки)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Статус ______________ Сознание _____________ Внимание _______________
Память ____________________________________________________________
Мышление _________________________________________________________
Интеллект _________________________________________________________
Эмоционально-волевая сфера _________________________________________
___________________________________________________________________
Заключение_________________________________________________________
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) психиатра, дата, подпись
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Терапевт. Жалобы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Анамнез (перенесенные заболевания, где обследовался, лечился)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Питание ___________________________________________________________
Кожные покровы ___________________________________________________
Видимые слизистые _________________________________________________
Эндокринная система ________________________________________________
___________________________________________________________________
Сердце: границы ____________________________________________________
___________________________________________________________________
Тоны ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Даты повторных измерений
"____" ________ 20__ г.
"____" ________ 20___г.
" ____" ________ 20___ г.
Условия измерений
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин.
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 минуты
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин.
Пульс
Артериальное давление
Частота дыхательных движений в минуту
Органы дыхания
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Органы пищеварения
_____________________________________________________________________
Печень __________________ Селезенка
Почки _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Диагноз _____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) терапевта, дата, подпись
____________________________________________________________________

10. Гинеколог. Шағымдар:_________________________________________________
Анамнез (қандай аурумен ауырды, операциялар) ________________________
_________________________________________________________________
Диагноз:__________________________________________________________
_______________________________________________________________
Гинекологтың Т.А.Ә., күні, қолы _______________________________
_________________________________________________________________
11. Рентгенологиялық зерттеудің, зертханалық, функционалдық және
басқа да зерттеулер мен консультациялардың деректері:________________
Науқастану диагноздары және олардың себепті байланысы _______________
_________________________________________________________
ӘДК қорытындысы ________________________________________
Талаптардың ____ бағаны ____ бабының негізінде _______________
(комиссияның қорытындысын көрсету)
_________________________________________________________
Ілесіп жүрушіге мұқтаж, мұқтаж емес (керексізі сызылсын).
Ескертпе_________________________________________________
Комиссия бастығы:______________________________________
Елтаңбалық мөр____________________________________________
(комиссия атауы, атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Сарапшы дәрігерлер: _______________________________
20___ жылғы "____" ___________
ӘДК қорытындысымен таныстым: ________/ __________ "____" __________20 _____ж.
Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери-
дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Әскери медициналық мекеменің
(әскери-дәрігерлік комиссияның)
бұрыштық мөртабаны
Мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) туралы анықтама ___________________________________________________________________ (жарақат алған адамның әскери атағы, тегі, аты, егер болса әкесінің аты, туған жылы)
1. Мертігу (жаралану, контузия алу, жарақаттану) орны __________
(мертігу (жаралану, контузия алу, жарақаттану) орны, түрі, сипаты және оқшаулау көрсетілсін) ______________________________________________________

10. Гинеколог. Жалобы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Анамнез (заболевания, операции)
____________________________________________________________________
Диагноз ____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) гинеколога, дата, подпись
____________________________________________________________________
11. Данные рентгенологического исследования, лабораторных, функциональных
и других исследований и консультаций:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Диагнозы заболеваний и их причинная связь _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение ВВК _____________________________________________________
На основании пункта ___________________________________________ графы
Требований __________________________________________________________
(указать заключение комиссии)
____________________________________________________________________
В сопровождающем нуждается, не нуждается (ненужное зачеркнуть).
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Начальник комиссии: _________________________________________________
Гербовая печать ______________________________________________________
(наименование комиссии, звание, подпись, фамилия и инициалы)
Врачи-эксперты:
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
"______" _________________ 20___ г.
С заключением ВВК ознакомлен _________/__________ "___" ______ 20__ г.";
Приложение 4 к приказу
Приложение 6
к Правилам проведения
военно - врачебной экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп
военно-медицинского учреждения
(военно-врачебной комиссии)
Справка об увечье (ранении, травме, контузии)
____________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
дата рождения, получившего травму)
1. Место получения увечья (ранения, контузии, травмы) __________________
(указать место получения, вид, характер и локализацию увечья (ранения,
контузии, травмы)

2. Мертігу (жаралану, контузия алу, жарақаттану) ____жылы ____ айы ______ күні алынды.
3. Мертігудің (жаралану, контузия алу, жарақаттану) мән-жайын толық сипаттау (еркін нысанда) ______________________________
__________________________________________________________
4. Мертігу (жаралану, контузия алу, жарақаттану) себептері
_______________________________________________________________
____________________________________________________
Мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу): 1) әскери қызмет
міндеттерін орындау кезінде, 2) әскери қызметтің міндеттерін
орындаумен байланысты емес қайғылы оқиға нәтижесінде алынған.
___________________________________________ ұсыну үшін берілді
(анықтама ұсынылатын мекеменің, ұйымның атауы)
Командир (бастық) ____________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
М.О
"____"____________20___ж._____________________________________
(орындаушының лауазымы, атағы, аты-жөні, тегі және қолы)
Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери-
дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Жеңіл немесе ауырға жататын мертігулердің (жаралану, жарақат алу, контузия) тізбесі
1. Аурулардың, мертігулердің (жаралану, жарақат алу, контузия) денсаулыққа зиян болу түрлеріне (өлшемшарттарына) сәйкес жеңіл және ауыр ауыртпалық дәрежесіне бөлінеді.
2. Жеңіліне әскери қызметтің міндеттерін орындаудан толық босатуды қажет ететін функциялардың болмашы бұзылуымен анық және тұрақты анатомиялық өзгерістерсіз жаралану, контузиялар мен жарақаттар жатады.
Оған мыналар жатады:
1) қуыстарды тесіп өтпеген жараланулар және ішкі мүшелерді, буындарды (менисктердің ескірген жарақаттары кезінде тізе буынының жарақаттануынан басқа), сіңірлерді, ірі жүйке діндерін және ірі қан жолдарын зақымдамаған жарақаттар, функциясының шамалы бұзылуымен ұзақ немесе позициялық қысу синдромы;
2) буындар байланысқан жерінің ішінара жарылуы;
3) буынның асқынбай шығып кетуі;
4) саусақтарының бірін жарақаттан ампутациялануы - III, IV немесе V; қол саусағының IV немесе V контрактурасы;
5) бір аяқтың жеке фалангааралық саусақтары алынып тасталды;
6) жамбастың, ішкі мүшелердің, ірі қан тамырлары мен жүйкенің тұтастығын бұзусыз жекелеген жамбас сүйектерінің (мықын сүйегінің, бір шат сүйегінің немесе бір шонданай сүйектің сынуы) жабық зақымдануы;
7) табанның, тобықтың, бір-екі қабырғаның, бір бұғана сүйектерінің оқшауланған жабық сынықтары, төс сүйегінің сынықтары; тізенің, қабырғаның асқынбаған (сынықтардың кірікпеуінсіз) сынықтары, білек сүйектерінің бірі, жақсы шоғырланған фибула, үлкен, кіші жамбас сүйегінің бөлігі, ұзын сүйектердің тесілген, шеткі буын емес сынықтары;

2. Увечья (ранение, контузия, травма) получено в ____часов ____числа ______
месяца _____ года.
3. Подробное описание обстоятельств получения увечья (ранения, контузии, травмы)
____________________________________________________________________
(в произвольной форме)
4. Причины получения увечья (ранения, контузии, травмы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Увечье (ранение, травма, контузия) получено:
1) при исполнении обязанностей воинской службы,
2) в результате несчастного случая, не связанного с исполнением обязанностей
воинской службы (нужное подчеркнуть).
Справка выдана для представления _____________________________________
(наименование учреждения, организации, куда представляется справка)
Командир (начальник) ________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
М.П
"____" ____________20___г. ___________________________________________
(должность, звание, инициалы, фамилия и подпись исполнителя)
Приложение 5 к приказу
Приложение 11
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Перечень увечий (ранений, травм, контузий) относящихся к легким или тяжелым
1. В соответствии с медицинскими признаками (критериями) вреда здоровью заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) делятся на легкую и тяжелую степени тяжести.
2. К легким относятся ранения, контузии и травмы без выраженных и стойких анатомических изменений с незначительным нарушением функций, требующие полного освобождения от исполнения обязанностей воинской службы:
К ним относятся:
1) ранения, не проникающие в полости, и травмы без повреждения внутренних органов, суставов (кроме травматизации коленного сустава при застарелых повреждениях менисков) сухожилий, крупных нервных стволов и магистральных кровеносных сосудов, синдром длительного или позиционного сдавления с незначительным нарушением функции;
2) частичный разрыв связок суставов;
3) неосложненные вывихи в суставах;
4) травматическая ампутация одного из пальцев - III, IV или V; контрактура IV или V пальца кисти;
5) ампутация всех или отдельных пальцев одной стопы;
6) закрытые повреждения отдельных костей таза (переломы гребешка или крыла подвздошной кости, одной лонной или одной седалищной кости) без нарушения целостности тазового кольца, внутренних органов, крупных сосудов и нервов;
7) изолированные закрытые переломы костей стопы, кисти, одного-двух ребер, одной ключицы, переломы мечевидного отростка грудины; неосложненные (без смещения отломков) переломы надколенника, лопатки, одной из костей предплечья, малоберцовой кости с хорошей консолидацией, большого, малого вертелов бедренной кости, дырчатые, краевые внесуставные переломы длинных костей;

8) I-II дәрежелі үсу;
9) I дәрежелі күю, 40% аспайды, II-III дәрежелі – тері қабатының 10% аспайды;
10) қарашықта, конъюнктивте бөгде заттардың болуы, көру қабілетінің уақытша бұзылуымен көздің беткі қабатының жарақаттары; көздің I дәрежелі күюі;
11) мидың шайқалуымен бас сүйектің жабық жарақаты, жұлынның жабық жарақаты; жұлынның жарақаттары (бір осьті және (немесе) көлденең өсіндінің, омыртқа доғаларының сынуы; ось аралық және ось үсті сіңірлердің жыртылуы; сынықтардың кірігуінсіз сегізкөз сүйегінің сынуы;
12) беттің жұмсақ тінінің жарақаттануы және жаралануы, бұл ретте тістің сынуы, мұрын сүйектерінің жабық сынықтары, мұрын ұшының ішінара жарылуы, құлақ қалқанының ішінара жарылуы; жақ сүйегінің жабық сынықтары.
13) уретраның, ақуыздың жыртылуынсыз сыртқы жыныс мүшелерінің жаралануы, жарақаттануы, қабықшалар, веноздық плексустар, кавернозды денелер, аталық без;
14) ірі қан тамырлардың, аяқ-қолдардың жүйке тіндерінің жаралануымен бірге жүрмейтін және пластикалық хирургиялық араласуды қажет етпейтін бұлшықеттер мен сіңірлер жыртылған жұмсақ тіндердің (I бөлімде көрсетілгендерден басқа) жаралары (оның ішінде атыс) және (немесе) жарақаттары;
15) жарақаттау және (немесе) механикалық асфиксия, функциясының шамалы бұзылулары дамыған кезде улы жәндіктердің, жылан шағуы.
3. Ауыр түрлеріне анық анатомиялық өзгерістерге және маңызды функционалдық бұзушылықтарға әкеп соқтырған, әскери қызметке жарамдылықты немесе жарамсыздықты шектеуге негізделген жарақаттану, контузия алу, жаралану, мертігу және науқастану жатады:
1) бас сүйектің терең жаралануы, оның ішінде мидың зақымдануынсыз; бас сүйектің ашық және жабық сынықтары; мидың қысылуымен және қысылуынсыз мидың орташа және ауыр дәрежелі жарақат алуы; эпидуральдық, субдуральдық және субарахноидальдық және бас сүйегі ішінде қан құйылу;
2) омыртқаның және жұлынның ашық және жабық зақымдануы;
3) кеңірдектің, өңештің терең жарақаттануы, кеңірдек шеміршегінің жабық сынықтары;
4) кеуде қуысының жаралануы, плевралдық бөлікке, перикард бөлікке немесе енуі, бұл ретте ішкі органдардың зақымдануынсыз;
5) құрсақ бөлігіне ене отырып, іштің жарақаттануы, бұл ретте ішкі органдардың зақымдануымен және зақымдануынсыз; ішкі құрсақ органдарының (бүйрек, бүйрек үстінің, ұйқы безінің) жаралануы;
6) кеуде немесе құрсақ бөлігі органдарының, жамбақ бөлігінің, сондақ-ақ құрсақ алды органдарының жабық зақымдануы;
7) ұзын түтікшелі сүйектердің сынуы - иық, жамбас, жіліншік, екі білек сүйегінің екі сүйегі; білек, жақ сүйегі, иық мойны, тізе сүйектерінің бірінің күрделі сынуы (ашық, сынған, сынықтары сүйектің еніне және одан да көп кіріккен);

8) отморожения I-II степени;
9) ожоги I степени, не превышающие 40%, II-III степени - не более 10% поверхности тела;
10) наличие инородных тел в роговице, конъюнктиве и непроникающие травмы глаза с временным расстройством зрения; ожоги глаза I степени;
11) закрытая травма черепа с сотрясением головного мозга, закрытая травма спинного мозга, травмы позвоночника (переломы одного остистых и (или) поперечных отростков, дужек позвонков; разрывы межостистых и надостистых связок; перелом крестца без смещения отломков;
перелом копчика);
12) ушибы и ранения мягких тканей лица, сопровождающиеся переломами зубов, закрытыми переломами костей носа, частичным отрывом крыла носа, частичным отрывом ушной раковины; закрытые переломы челюстей.
13) ранения, травмы наружных половых органов без разрыва уретры, белочной
оболочки, венозных сплетений, кавернозных тел, яичка;
14) ранения (в том числе огнестрельные) и (или) травмы мягких тканей с разрывом мышц и сухожилий (кроме указанных в разделе I), не сопровождающиеся ранением крупных магистральных сосудов, нервных стволов конечностей и не требующие пластических оперативных вмешательств;
15) травматическая и (или) механическая асфиксия, укусы змей, ядовитых насекомых при развитии незначительных нарушений функции."
3. К тяжелым относятся ранения, контузии, травмы, увечья и заболевания, вызвавшие выраженные анатомические изменения и значительные функциональные нарушения, обусловившие ограничение годности или негодность к военной службе:
1) проникающие ранения черепа, в том числе и без повреждения мозга; открытые и закрытые переломы костей свода и основания черепа; ушиб головного мозга средней и тяжелой степени как со сдавлением, так и без сдавления головного мозга; эпидуральное, субдуральное и субарахноидальное внутричерепное кровоизлияние;
2) открытые и закрытые повреждения позвоночника и спинного мозга;
3) проникающие ранения глотки, гортани, трахеи, пищевода; закрытые переломы хрящей гортани и трахеи;
4) ранения грудной клетки, проникающие в плевральную полость, полость перикарда или в клетчатку средостения, в том числе и без повреждения внутренних органов;
5) ранения живота, проникающие в полость брюшины, в том числе и без повреждения внутренних органов; ранения органов забрюшинного пространства (почек, надпочечников, поджелудочной железы);
6) закрытые повреждения органов грудной или брюшной полости, полости таза, а также органов забрюшинного пространства;
7) переломы длинных трубчатых костей - плечевой, бедренной, большеберцовой, обеих костей предплечья обеих ключиц; осложненный перелом (открытый, оскольчатый, со смещением отломков на ширину кости и более) одной из костей предплечья, ключицы, шейки лопатки, надколенника;

8) жамбас сүйегінің көптеген сынықтары;
9) несеп шығару органдарының зақымдануымен жаралану немесе жарақат алу;
10) зақымдану ауданы тері қабатының 40% асатын I дәрежелі күйіктер; тері қабатының 10% асатын II-III дәрежелі күйіктер; IV дәрежелі, сондай-ақ аз көлемді күйіктер, бұл ретте шокпен қатар жүреді; ісінумен және дыбыс шығару жолдарының тарылуымен қатар тыны салу жолдарының күюі; зақымдану дәрежесі мен ауданына қарамастан, сәулелік күйіктер;
шектелген термиялық және химиялық күйіктер (5-15 шаршы сантиметр) функционалдық белсенді аймақтарда оқшауланатын ІІІб дәрежелі күйіктер;
11) жергіліктіден басқа, жалпы уытты әсер ететін химиялық қоспалармен (концентрацияланған қышқылдар, уытты сілтілер, зымырандық отынның құрамдас бөліктері) улану және күю;
12) III-IV дәрежелі үсу;
13) көру қабілетінің жоғалуымен және беткі қабатының жыртылуымен көздің терең жаралануы және жарақат алуы; көздің II-IV дәрежелі күюі; бір немесе екі көздің толық тұрақты соқырлығы немесе көру қабілетінің 2 метрде және одан аз қашықтықта саусақпен санауға дейін төмендеуі (көру өткірлігі 0,04 және төмен), айықпас көз жасына әкелетін жас жолдарының зақымдануы;
14) анық көрінетін вестибулярлық бұзылумен, екі құлақтың саңырау болуымен есту органдарының жаралануы немесе жарақат алуы;
15) беттің жұмсақ тінінің, бет сүйегінің жаралануы немесе жарақат алуы;
16) аяқ-қол функциясының тұрақты бұзылуына әкеп соқтырған аяқ-қолдың жұмсақ тінінің, бұлшық еттерінің жаралануы немесе жарақат алуы, қолды, аяқты және олардың бөліктерін құрайтын бірнеше түрлі тіндердің (сүйек, бұлшықет, сіңір, қан тамырлары мен нервтердің) зақымдануы;
қолдың терең және үстірт иілгіш сіңірлерінің, иық бұлшық етінің, сіңірлерінің, тізе және тобық буындарының байламдық аппаратының зақымдануы (қолдың беткі иілгіштер сіңірлерінің оқшауланған және ішінара зақымдануын, саусақтардың буын сіңірлерінің және саусақтардың функциясының кейіннен бұзылуына қауіп төндірмейтін қолдың зақымдануын қоспағанда);
17) шокқа немесе көп қан жоғалтуға, клиникалық анық көрінетін май немесе газды эмболияға әкеп соқтырған жаралану немесе жарақат алу, жіті бүйрек жеткіліксіздігі құбылыстарымен жарақаттану токсикозы;
18) ірі буындардың, ірі жүйке жолдарының, күре қан тамырларының жаралануы және жабық зақымдануы;
19) қандай да бір органды жоғалту немесе органның өз функциясын жоғалтуы (тілді немесе сөйлеуді, аяқты немесе оның функциясын жоғалту, өнімділік қабілетін жоғалту);
20) қызметтік іс-әрекеттің кәсіптік факторларының әсеріне байланысты жарақаттану, қызметтік міндеттерін атқару кезінде медициналық персонал алған, АИТВ-инфекциясын жұқтыруға немесе вирустық гепатитпен ауыруға әкеп соққан жарақаттар;

8) множественные переломы костей таза;
9) ранения и травмы с повреждением мочеполовых органов;
10) термические ожоги I степени с площадью поражения, превышающей 40% поверхности тела; ожоги II-III степени более 10% поверхности тела; ожоги IV степени, а также ожоги меньшей площади, сопровождающиеся шоком; ожоги дыхательных путей с явлениями отека и сужением голосовой щели лучевые ожоги независимо от степени и площади поражения;
ограниченные термические и химические ожоги (5-15 квадратных сантиметров) ожоги IIIб степени, локализующиеся в функционально активных областях;
11) отравления и ожоги химическими соединениями (концентрированными кислотами, едкими щелочами, компонентами ракетного топлива), вызвавшие помимо местного, общетоксическое действие;
12) отморожения III-IV степени;
13) проникающие ранения и травмы глаза с разрывом оболочек и потерей зрения; ожоги глаза II-IV степени; полная стойкая слепота на один или оба глаза или снижение зрения до счета пальцев на расстоянии 2 метров и менее (острота зрения 0,04 и ниже), повреждения слезоотводящих путей приведшие к неизлечимому слезотечению;
14) ранения и травмы органа слуха со стойкой глухотой на оба уха, резко выраженными вестибулярными расстройствами;
15) ранения и повреждения мягких тканей лица, костей лицевого скелета со стойким обезображиванием;
16) ранения и травмы мягких тканей, мышц конечностей, приведшие к стойкому нарушению функции конечностей размозжения, повреждение нескольких различных тканей, их образующих (костной, мышечной, сухожильной, кровеносных сосудов и нервов) кисти, стопы и их частей;
повреждения сухожилий глубоких и поверхностных сгибателей кисти, двуглавой мышцы плеча, ахиллова сухожилия, связочного аппарата коленного и голеностопного суставов (за исключением изолированных и частичных повреждения сухожилий поверхностных сгибателей кисти, сухожилий разгибателей пальцев стопы и кисти, не угрожающие в последующем нарушением функции пальцев);
17) ранения или травмы, повлекшие за собой развитие шока или массивную кровопотерю, клинически выраженную жировую или газовую эмболию, травматический токсикоз с явлениями острой почечной недостаточности;
18) ранения и закрытые повреждения крупных суставов, крупных нервных стволов, магистральных кровеносных сосудов;
19) потеря какого-либо органа либо утрата органом его функций (потеря языка или речи, руки, ноги или утрата ими функций, потеря производительной способности);
20) травмы, связанные с воздействием профессиональных факторов служебной деятельности, ранения, полученные медицинским персоналом при исполнении служебных обязанностей, повлекшие заражение ВИЧ-инфекцией или заболевание вирусным гепатитом;

21) мыналардың: бірінші саусақтың, бірінші және екінші саусақтардың, бір қолдың үш саусағының білезік буындары деңгейінде (біріншісін қоспағанда), бір қолдың төрт саусағының негізгі фалангалардың дистальды ұштары деңгейінде, бірінші саусақтың фалангааралық буын деңгейінде және екінші саусақтың-бесінші саусақтарының орта саусақтардың дистальды ұштары деңгейінде жоғалуына әкеп соққан қолдың жарақаттары мен жарақаттары;
22) қол басы буындарының проксимальды деңгейінде бір аяқтың екі және одан да көп саусағын жоғалтқан аяқтың жарақаттары мен жаралануы;
білезік және алақан сүйектерінің бірнеше сынықтары: екі немесе одан да көп сүйектердің ашық және жабық сынықтары;
өкше және (немесе) талус сүйектерінің сынуы;
бірнеше сынықтар: екі немесе одан да көп алақан алды сүйектері, үш немесе одан да көп алақан сүйектері;
бірнеше алақан сынығының кірігуі және аяқтың сублюксациясы және (немесе) жырық аралық синдесмозы бар тобық сынықтары;
екі тобық пен жіліншіктің артқы жиегінің сынуы ("3-тобық сынуы");
23) сыртқы жыныс органдарының жаралары және (немесе) жарақаттары: уретраның, ақуыз қабығының, веноздық плексустың, кавернозды денелердің, аталық бездің жарылуымен, жамбас асты ірі тамырларының зақымдануымен;
24) ұсақтау синдромы бар аяқ-қолдардың жұмсақ тіндерінің қысылуы;
ұзақ немесе позициялық қысу синдромдары айтарлықтай немесе
функцияның орташа бұзылуы;
25) сананың бұзылуымен, тыныс алудың және жүрек-қантамыр қызметінің бұзылуымен (жүрек-қантамыр жүйесі функциясының кез келген ерте диагностикаланбаған ауытқулары, электр тогының әсер ету сәтінде, сондай-ақ олардың ауырлығына қарамастан емдеу мекемесінде зардап шегушіні тексеру кезеңінде сыртқы тыныс алудың немесе сананың бұзылуы) ілеспе электр тогының әсері;
аралас зақым (термиялық, химиялық, электрлік, сәулелік, механикалық жарақаттардың қатар жүруі);
26) бет, дене, аяқ-қол, жамбас терісінің және оған жататын тіндердің терісінің жаралары, артық қан кетумен, қан жоғалтумен және шокпен бірге жүреді.
Бұйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери-
дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Психофункционалды диагностика хаттамасы
Тегі, аты-жөні ________________________________________________________
Туған жылы _____________________________________________________
Білімі ________________________________________________________
1. Сандарды есте сақтауы
Уақыты __________сағ. Күні "_____" ___________20____ж.
____________________________________________________________________
(Куәландырылушының тегі, аты-жөні, қолы)
Саны __________ Бағасы __________________________

21) ранения и травмы кисти, повлекшие утрату: первого пальца, первого и второго пальцев, трех пальцев одной кисти на уровне пястно-фаланговых суставов (исключая первый), четырех пальцев одной кисти на уровне дистальных концов основных фаланг, первого пальца на уровне межфалангового сустава и второго-пятого пальцев на уровне дистальных концов средних фаланг;
22) ранения и травмы стопы с утратой двух и более пальцев одной стопы
проксимальнее уровня плюснефаланговых суставов;
множественные переломы костей пястья и плюсны: открытые и закрытые переломы двух и более костей;
перелом пяточной и (или) таранной костей;
множественные переломы: двух и более костей предплюсны, трех и более костей плюсны;
переломы лодыжек со смещением отломков и подвывихом стопы и (или) разрывом межберцового синдесмоза;
переломы двух лодыжек и заднего края большеберцовой кости ("3-лодыжечный перелом");
23) ранения и (или) травмы наружных половых органов: с разрывом уретры, белочной оболочки, венозных сплетений, кавернозных тел, яичка, повреждением крупных сосудов промежности;
24) сдавление мягких тканей конечностей с синдромом раздавливания;
синдромы длительного или позиционного сдавления со значительным или
умеренным нарушением функции;
25) воздействие электрического тока, сопровождающееся нарушением сознания, расстройством дыхания и сердечно-сосудистой деятельности (любые раннее не диагностированные отклонения функции сердечно-сосудистой системы, нарушение, внешнего дыхания или сознания в момент воздействия электрического тока, а также в период обследования пострадавшего в лечебном учреждении независимо от степени их выраженности);
комбинированное повреждение (сочетание термической, химической,
электрической, лучевой, механической травм);
26) скальпированные раны кожных покровов и подлежащих тканей лица, туловища, конечностей, промежности, сопровождающиеся профузным кровотечением, кровопотерей и шоком."
Приложение 6 к приказу
Приложение 13
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Протокол психофункциональной диагностики
Ф.И.О. ___________________________________________________________
год рождения _____________________________________________________
образование ______________________________________________________
1. Память на числа
Время __________час. Дата "______" ___________20____г.
_________________________________________________________
(фамилия, инициалы подпись освидетельствуемого)
Кол-во__________ оценка __________________________

2. Сөздерді есте сақтауы
1. _________________________ 6. __________________________
2. _________________________ 7. ___________________________
3. _________________________ 8. ___________________________
4. _________________________ 9. ___________________________
5. _________________________ 10. __________________________
Уақыты __________сағ. Күні "_____" ___________20____ж.
____________________________________________________________________
(Куәландырылушының тегі, аты-жөні, қолы)
Саны __________ Бағасы _________________________
3. Түзету сынамасы
кедергісіз: =                   К=                   л =
кедергілі: =                   к =                   л =
Т= Тср +2,5*к+2,0*л =___________________баға_________________________
4. Аралас сызықтар
П= 2*м–ж=_______________________баға_______________________
Уақыты __________сағ. Күні "______"___________20____ж.
Ескертпе* – бланкінің алдыңғы жағы, пішіні А4
5. Назарды басқаға аудару
Нәтижелері
Уақыты
Тч =
Тк =
Тс =
Қателер
Тпер = Тс – (Тч + Тк) =__________ Е = П – Ак =__________ баға _________
6. Эмоционалдық тұрақтылық
Нәтижелері
Уақыт тапшылығы жағдайында
Қара
Қызыл
Аралас есеп
Уақыты (сек.)
Тч =
Тк =
Тс =
Тпер = ____________ Е=____________ баға ____________
Эмоционалдық тұрақтылықтың жалпы бағасы
_______________________________
(кесте бойынша)
7. Қосымша бақылау __________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Қорытындылар _______________________________________________
Уақыты _______сағат. Күні "____" ___________20___ж.
Бастық ПФЛ/психолог _______________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Ескертпе* – бланкінің сыртқы жағы, пішіні А4
Бұйрыққа
7-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
1) орта техникалық және кәсіби, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын, жоғары оқу орындары жанындағы әскери факультеттерге түсу бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына, оның ішінде шетел мемлекеттерінде оқуға түсетін азаматтарға және әскери қызметшілерге қатысты:
_______________________________ түсуге жарамды (жарамсыз); (оқу орнының атауы)
____________________________________ түсуге жарамсыз, әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды; (ЖОО, факультеттің атауын көрсету)
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдарға қатысты:
келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамды;
келісімшарт бойынша әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды;
кейіннен медициналық куәландыра отырып, тексеру қажет;
медициналық куәландыруға келмеуіне (толық тексерілмеуіне) байланысты қорытынды шығарылған жоқ;
келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамсыз.

2. Память на слова
1. _________________________ 6. _________________
2. _________________________ 7. _________________
3. _________________________ 8. _________________
4. _________________________ 9. _________________
5. _________________________ 10. _________________
Время __________час. Дата "______" ___________20____г.
__________________________________________________________
(фамилия, инициалы подпись освидетельствуемого)
Кол-во__________ оценка _________________________
3. Корректурная проба
без помех: = К= л =
с помехами: = к = л =
Т= Тср +2,5*к+2,0*л =___________________оценка _______________
4. Перепутанные линии
П= 2*м–ж=_______________________оценка_____________________
Время __________час. Дата "______"___________20____г.
Примечание* – лицевая сторона бланка, формат А4
5. Переключение внимания
результаты
время
Тч =
Тк =
Тс =
ошибки
Тпер = Тс – (Тч + Тк) =__________ Е = П – Ак =__________ оценка _____
6. Эмоциональная устойчивость
результаты
в условиях дефицита времени
черные
красные
смешанный счет
время (сек.)
Тч =
Тк =
Тс =
Тпер = ____________ Е=____________ оценка ____________
Общая оценка эмоциональной устойчивости ________________________
(по таблице)
7. Дополнительные наблюдения___________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
8. Выводы_____________________________________________________
Время __________час. Дата "______"___________20____г.
Начальник ПФЛ/психолог _______________________________________
(подпись, фамилия, инициал имени, фамилия)
Примечание* – обратная сторона бланка, формат А4
Приложение 7 к приказу
Приложение 26
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
1) в отношении граждан и военнослужащих, поступающих в военные учебные
заведения, в том числе иностранных государств, реализующие программы среднего
технического и профессионального, высшего, послевузовского образования,
на военные факультеты при высших учебных заведениях:
годен (не годен) к поступлению в _________________________________;
(наименование учебного заведения)
годен к воинской службе с незначительными ограничениями, не годен к поступлению
______________________________________________________________;
(указать наименование ВУЗ-а, факультета)
2) в отношении лиц, поступающих на воинскую службу по контракту:
годен к поступлению на воинскую службу по контракту;
годен к поступлению на воинскую службу по контракту с незначительными ограничениями;
нуждается в обследовании с последующим медицинским освидетельствованием;
заключение не вынесено в связи с неявкой на медицинское освидетельствование (недообследование);
не годен к поступлению на воинскую службу по контракту.

3) шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге қатысты:
әскери қызметке жарамды;
әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды;
әскери қызметтің міндеттерін орындаудан ____ тәулікке босатылсын (әскери бөлім медициналық пунктінің лазаретіне жатқызылады);
әскери қызметтің міндеттерін орындаудан ішінара (жұмыстың, сабақтың, нарядтың қандай түрлерінен босатылатыны көрсетіледі)__ тәулікке босатылсын;
науқастануы бойынша ____ тәулік демалыс берілсін;
әскери қызмет өткеру орны бойынша одан әрі медициналық куәландыра отырып, науқастануы бойынша ____ тәулікке демалыс берілсін;
кейіннен медициналық куәландырумен тексеруге жатады;
әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз;
4) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жатқан әскери қызметшілерге және әскери оқу орындарының курсанттарына қатысты:
әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды;
__ айдан кейін кейіннен медициналық куәландырумен шамалы шектеулермен әскери қызметке жарамды;
науқастануы бойынша ____ тәулік демалыс берілсін;
одан әрі медициналық куәландыра отырып, науқастануы бойынша __________ тәулікке демалыс берілсін ____________________________________ (өткізу орнын көрсету);
науқастануы бойынша демалыс __ тәулікке ұзартылсын;
әскери қызмет міндеттерін орындаудан______тәулікке босатылсын;
әскери қызмет міндеттерін орындаудан______тәулікке ішінара босатылсын
_____________________________________________________________
(қандай жұмыс, наряд және т.б. түрлерінен екенін көрсету);
_______________айдан кейін қайта медициналық куәландырылуы тиіс (мерзімі көрсетіледі) (қорытынды соғыс уақытында шығарылады);
әскери қызметке шектеулі жарамды;
әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз.
кейіннен медициналық куәландырумен тексеруге жатады;
5) он сегіз жасқа толмаған курсанттарға қатысты:
_____________________________________ оқуға жарамды (жарамсыз) (әскери оқу орнының және факультеттің атауы)
_____________________________________ оқуға жарамды (жарамсыз) (әскери оқу орнының және факультеттің атауы)
әскери қызметке жарамдылық санатын көрсете отырып;
әскери қызметтің міндеттерін орындаудан ____ тәулікке босатылсын; әскери қызметтің міндеттерін орындаудан ішінара (жұмыстың, сабақтың, нарядтың түрлерінен босатылатыны көрсетіледі) ____ тәулікке босатылсын;
6) АМБ әскери қызметшілеріне қатысты:
АМБ әскери қызметке жарамды;
АМБ әскери қызметке жарамсыз_______________________________ (әскери қызметке жарамдылық санатын көрсету);

3) в отношении военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву:
годен к воинской службе;
годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
освободить от исполнения обязанностей воинской службы на ____ суток
(госпитализируются в лазарет медицинского пункта воинской части);
частично освободить от исполнения обязанностей воинской службы
(указать от каких видов работ, занятий, нарядов) на _______ суток;
предоставить отпуск по болезни на ____ суток;
предоставить отпуск по болезни на ____ суток с последующим медицинским
освидетельствованием по месту прохождения воинской службы;
подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием.
не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
не годен к воинской службе с исключением с воинского учета.
4) в отношении военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту,
военных резервистов и курсантов военных учебных заведений:
годен к воинской службе;
годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
годен к воинской службе с незначительными ограничениями с последующим
медицинским освидетельствованием через ______ месяцев;
предоставить отпуск по болезни на ____ суток;
предоставить отпуск по болезни на ____ суток с последующим медицинским
освидетельствованием _________________________;
(указывать место проведения)
продлить отпуск по болезни на ____ суток;
освободить от исполнения обязанностей воинской службы на ______ суток;
частично освободить от исполнения обязанностей воинской службы на _____ суток
______________________________________;
(указать от каких видов работ, нарядов)
подлежит повторному медицинскому освидетельствованию через ____ месяцев
(заключение выносится в военное время); (указать срок)
ограниченно годен к воинской службе;
не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
не годен к воинской службе с исключением с воинского учета;
подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием.
5) в отношении курсантов, не достигших восемнадцати лет:
годен (негоден) к обучению _________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
с указанием категории годности к воинской службе;
освободить от исполнения обязанностей воинской службы на ____ суток;
частично освободить от исполнения обязанностей воинской службы
(указать от каких видов работ, занятий, нарядов) на ______ суток.
6) в отношении военнослужащих ЧСН:
годен к службе в ЧСН;
не годен к службе в ЧСН ___________________________________________;
(указать категорию годности к воинской службе)

7) РЗ-мен, ИРК-пен, ЗОҚ-пен, ЭМӨ көздерімен қызмет өткеру үшін іріктелетін және қызмет өткеріп жатқан әскери қызметшілерге қатысты:
___________________ қызметке жарамды; (зиянды фактор көрсетіледі)
________________________________________ қызметке жарамсыз; (зиянды фактор көрсетіледі) (әскери қызметшілер үшін әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі);
8) оқу бөлімдеріне іріктелетін әскери қызметшілерге және оқу бөлімдерінің курсанттарына қатысты:
оқу бөлімінде оқуға (белгілі бір әскери-есептік мамандық бойынша) жарамды (жарамсыз) _________________________________________;
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін)
9) емделу және санаторлық-курорттық мекемеге емделуге, науқастануы бойынша демалысқа, қызмет орнына және денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен шығарылғаннан кейін таңдап алған тұрғылықты жеріне бара жатқан әскери қызметшіге ілесіп жүру қажет болса, ӘДК ілесіп жүретін адамдардың санын, көлік түрін көрсете отырып, ілесіп жүру қажеттігін айқындайды.
Бұйрыққа
8-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Түс қабылдау сезгіштігінің дәрежесі бойынша
Түсті ажырату нысандарының нұсқалары
Спектрдегі максимумдерді дұрыс орналастырғанда
Спектрдегі максимумдерді аномальдық орналастырғанда
Түсті ажырату қабілетінің күштілігі
өте дұрыс трихромазия
өте қатты аномальдық трихромазия
Протаномалия
Дейтераномалия
Түсті ажырату қабілетінің төмендігі
I дәреже II дәреже III дәреже
Редуцирленген (әлсіз) трихромазия
Прототапшылы Дейтотапшылы Тритотапшылы
Түсті ажырату қабілетінің жоқтығы
Дихромазия
Протанопия Дейтеранопия Тританопия
монохромазия

7) в отношении военнослужащих, отбираемых для службы и проходящих службу
с РВ, ИИИ, источниками ЭМП и ЛИ:
годен к службе с __________________________________________________;
(указать вредный фактор)
не годен к службе с ________________________________________________,
(указать вредный фактор)
_________________________________________________________________
(для военнослужащих указать категорию годности к воинской службе);
8) в отношении военнослужащих, отбираемых в учебные части и курсантов
учебных частей:
годен (негоден) к обучению в учебной части
(по определенной военно- учетной специальности)
_________________________________________________________________;
(указать категорию годности к воинской службе)
9) при необходимости сопровождения военнослужащего, следующего на лечение
в лечебное и санаторно-курортное учреждение, в отпуск по болезни, к месту службы
и к избранному месту жительства после увольнения с воинской службы по состоянию
здоровья, ВВК определяет нуждаемость в сопровождении, с указанием количества
сопровождающих лиц, вида транспорта.
Приложение 8 к приказу
Приложение 27
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Национальной гвардии
Республики Казахстан
По степени чувствительности цветоприемников
Варианты форм цветового зрения
При нормальном распределении максимумов в спектре
При аномальном распределении максимумов в спектре
Цветосильное зрение
Сильная нормальная трихромазия
Сильная аномальная трихромазия
Протаномалия
Дейтераномалия
Цветослабое зрение
I степень
II степень
III степень
Редуцированная (слабая) трихромазия
Протодефицит Дейтодефицит Тритодефицит
Цветослепота
Дихромазия
Протанопия
Дейтеранопия
Тританопия
монохромазия