Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 28 мамырдағы № 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 28 мамырда № 36160 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына, 138-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 14 сәуірдегі № 196 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6955 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 993 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12916 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
Т. Султангазиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау
министрінің м.а.
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 47 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының халқына пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына, 138-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптарды белгілейді.

Об утверждении стандарта организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2025 года № 36160
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7, статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Стандарт организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 апреля 2011 года № 196 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих пульмонологическую помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6955);
2) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 993 "Об утверждении Стандарта организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12916).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
Приложение к приказу
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 47
Стандарт организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7, статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования к процессам организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан.

2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
5) инновациялық медициналық технологиялар – медицина (биомедицина), фармация және денсаулық сақтауды цифрландыру саласына ендірілуі әлеуметтік мәні бар және (немесе) экономикалық жағынан тиімді болып табылатын ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің әдістері мен құралдарының жиынтығы;
6) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
7) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
8) медициналық ақпараттық жүйе – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
9) медициналық бұйымдар – медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника;
10) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді және басқаруды қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
11) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етумен қатар, халықтың денсаулығын сақтау және қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
12) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;

2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) научная организация в области здравоохранения – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) высокотехнологичная медицинская услуга – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
5) инновационные медицинские технологии – совокупность методов и средств научной и научно-технической деятельности, внедрение которых в области медицины (биомедицины), фармации и цифровизации здравоохранения является социально значимым и (или) экономически эффективным;
6) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
7) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
8) медицинская информационная система – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
9) медицинские изделия – изделия медицинского назначения и медицинская техника;
10) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
11) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
12) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;

13) отбасылық дәрігер – отбасы мүшелеріне медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету бойынша арнайы көпбейінді даярлықтан өткен және денсаулық сақтау саласында маман сертификаты бар дәрігер;
14) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және пайда болған асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
15) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
3. Халыққа пульмонологиялық көмекті "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) сәйкес Пульмонология (ересектер, балалар) мамандығы бойынша бейінді маман көрсетеді. Пульмонолог-дәрігердің кәсіби құзыреттілігі саласындағы кәсіптер мен талаптар картасының тізбесі "Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 46 бұйрығына сәйкес келеді.
4. Медициналық ұйымдар пульмонологиялық медициналық көмекті осы Стандартқа сәйкес көрсетеді. Медицина қызметкерлері профилактиканың, диагностиканың, емдеудің және оңалтудың ең тиімді әдістерін таңдау кезінде ұсынымдық сипаты бар клиникалық хаттамаларды (бұдан әрі – КХ) басшылыққа алады.
5. Тиісті КХ болмаған кезде тыныс алу ағзаларының аурулары бар пациенттерді (бұдан әрі – ТАА) қадағалап-қарау тактикасын айқындау дәлелділік қағидатына негізделген халықаралық ұсынымдарды ескере отырып, пульмонолог дәрігердің немесе бейінді мамандардың қатысуымен жасалатын консилиум шешімі бойынша жүзеге асырылады.
6. Пульмонологиялық медициналық көмек көрсететін ұйымдар меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан өз қызметін "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "пульмонология" кіші түрі бойынша медициналық қызметке мемлекеттік лицензия негізінде жүзеге асырады.
7. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде ТАА бар пациенттерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-41 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22782 болып тіркелген), "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ -75 бұйрық) және "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету қағидаларын, сондай-ақ Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру қағидалары мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-89 бұйрықтарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24069 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

13) семейный врач – врач, прошедший специальную многопрофильную подготовку по оказанию первичной медико-санитарной помощи членам семьи и имеющий сертификат специалиста в области здравоохранения;
14) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
15) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее –ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемый за счет бюджетных средств.
3. Пульмонологическую помощь населению оказывает профильный специалист по специальности Пульмонология (взрослая, детская) согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856). Перечень карточек профессий и требования в области профессиональной компетенции врача-пульмонолога соответствуют приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 46 "Об утверждении профессиональных стандартов в области здравоохранения".
4. Медицинские организации оказывают пульмонологическую медицинскую помощь в соответствии с настоящим Стандартом. Медицинские работники руководствуются клиническими протоколами (далее – КП) при выборе наиболее эффективных методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации, которые имеют рекомендательный характер.
5. При отсутствии соответствующих КП определение тактики ведения пациентов с болезнями органов дыхания (далее – БОД) осуществляется по решению врача пульмонолога или консилиума с участием профильных специалистов с учетом международных рекомендаций, основанных на принципах доказательности.
6. Организации, оказывающие пульмонологическую медицинскую помощь, вне зависимости от форм собственности и ведомственной принадлежности осуществляют свою деятельность на основании государственной лицензии на медицинскую деятельность по подвиду "пульмонология" в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
7. Лекарственное обеспечение пациентов с БОД в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС осуществляется в соответствии с приказами Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2021 года № ҚР ДСМ-41"Об утверждении Казахстанского национального лекарственного формуляра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22782) от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ - 75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885) (далее – приказ № ҚР ДСМ - 75) и от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-89 "Об утверждении правил обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также правил и методики формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24069).

8. Медициналық ұйымдарда пульмонологиялық көмек "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес ақылы негізде (ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер) ұсынылады.
9. Халыққа пульмонологиялық көмек көрсететін барлық деңгейдегі медициналық ұйымдар "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21761 болып тіркелген), "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) және "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ- 313/2020 бұйрық) сәйкес бекітілген есепке алу және есептік нысандарға сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізуді және есептерді ұсынуды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымы
10. Пациенттерге пульмонологиялық көмекті меншік нысанына қарамастан оларға жүктелген функцияларға байланысты олардың құрылымында:
амбулаториялық жағдайда:
аудандық, қалалық және облыстық деңгейлерде медициналық көмек көрсететін емханалардың немесе көп бейінді стационарлардың консультациялық-диагностикалық орталығының (КДО) консультациялық-диагностикалық бөлімшелерінің, консультациялық-диагностикалық орталығының, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың құрылымындағы пульмонолог дәрігердің кабинеті (ересектер/балалар) (бұдан әрі – Кабинет);
стационарлық жағдайда:
көп бейінді (ересектер/балалар) аудандық/қалалық ауруханалар жанындағы терапиялық немесе педиатриялық бейін құрылымындағы пульмонологиялық төсектер;
қалалық немесе облыстық деңгейлердегі, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардағы көп бейінді ауруханалардың (балалар, ересектер) құрылымындағы пульмонологиялық бөлімше;
облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың көп бейінді ауруханаларының, пульмонология бөлішмесімен қатар торакалды хирургия бөлімшесі/төсектері бар денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар құрылымындағы респираторлық орталық (бұдан әрі – РО) ұйымдастырылған аудандық, қалалық, облыстық деңгейлерде медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдар жүзеге асырады.

8. Медицинскими организациями пульмонологическая помощь предоставляется на платной основе (платные медицинские услуги), в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).
9. Медицинские организации всех уровней, оказывающие пульмонологическую помощь населению, обеспечивают ведение медицинской документации и представление отчетов в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21761) согласно утвержденным учетным и отчетным формам в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).
Глава 2. Структура организаций здравоохранения, оказывающих пульмонологическую помощь
10. Пульмонологическая помощь пациентам осуществляется медицинскими организациями на районном, городском, областном уровнях оказания медицинской помощи, в структуре которых, в зависимости от возложенных на них функций, независимо от формы собственности организованы:
в амбулаторных условиях:
кабинет врача пульмонолога (взрослый/детский) (далее – Кабинет) в структуре консультативно-диагностического отделения поликлиник или консультативно-диагностического центра (КДЦ) многопрофильных стационаров на районном, городском и областном уровнях оказания медицинской помощи, консультативно-диагностических центров, научных организаций в области здравоохранения;
в стационарных условиях:
пульмонологические койки в структуре отделений терапевтического или педиатрического профилей при многопрофильных (взрослых/детских) районных/городских больницах;
пульмонологическое отделение в структуре многопрофильных больниц (детских, взрослых) на городском или областном уровнях, в научных организациях в области здравоохранения;
респираторный центр (далее – РЦ) в структуре многопрофильных больниц областей и городов республиканского значения, научных организаций в области здравоохранения, имеющих наряду с отделением пульмонологии отделение/койки торакальной хирургии.

3-тарау. Пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
11. Құрылымында пульмонологиялық көмек көрсетілетін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) алғашқы профилактикаға, ерте диагностикалауға, ТАА бар пациенттердің мінез-құлық қауіп факторларын мониторингілеуге және оларды бақылау жөніндегі ұсынымдарға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) ғылыми-дәлелденген диагностикалық зертханалық және зерттеулердің аспаптық әдістерін қолдану арқылы ТАА бар пациенттерге диагностикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
3) ТАА диагностикалау мен емдеуде инновациялық медициналық технологияларды енгізу;
4) емдеудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, ТАА бар пациенттерге сапалы медициналық көмек көрсету;
5) ТАА бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық ұйымдармен пәнаралық өзара іс-қимыл;
6) ТАА бар пациенттерді динамикалық байқауды жүзеге асыру;
7) ТАА бар пациенттерге медициналық-әлеуметтік көмек көрсету;
8) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге қатысу;
9) ТАА бар пациенттерге медициналық көмектің сапасын арттыру үшін мамандардың кәсіптік деңгейін үздіксіз арттыру;
10) ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемін жоспарлауға қатысу;
11) тегін АДҚ үшін дәрілік заттарды сатып алу көлемін жоспарлауға қатысу болып табылады.
4-тарау. Тыныс алу ағзалары аурулары бар пациенттерге бірінші деңгейде медициналық көмек көрсету тәртібі
12. ТАА бар пациенттерге медициналық көмек "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-12 бұйрық) сәйкес пациенттің және (немесе) оның заңды өкілінің нақты орналасқан жері бойынша амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, санаторийлік-курорттық ұйымдарда, соның ішінде қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтерді қолдану арқылы көрсетіледі.
13. ТАА бар пациенттерге медициналық көмек Кодекстің 116-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген медициналық көмек көрсетудің үш деңгейлі жүйесіне сәйкес көрсетіледі:
1) бірінші деңгей – медициналық-санитариялық алғашқы көмек мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;
2) екінші деңгей – мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;

Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций здравоохранения, оказывающих пульмонологическую помощь
11. Основными задачами медицинских организаций, в структуре которых оказывается пульмонологическая помощь, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на первичную профилактику, раннюю диагностику, мониторинг поведенческих факторов риска БОД и рекомендации по их контролю;
2) организация и проведение диагностических мероприятий пациентам с БОД путем применения научно-доказанных диагностических лабораторных и инструментальных методов исследования;
3) внедрение инновационных медицинских технологий в диагностике и лечении БОД;
4) оказание качественной медицинской помощи пациентам с БОД с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
5) междисциплинарное взаимодействие с медицинскими организациями по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с БОД;
6) осуществление динамического наблюдения за пациентами с БОД;
7) оказание медико-социальной помощи пациентам с БОД;
8) участие в проведении научных исследований;
9) непрерывное повышение профессионального уровня специалистов для повышения качества медицинской помощи пациентам с БОД;
10) участие в планировании объемов закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и ОСМС;
11) участие в планировании объемов закупа лекарственных средств для бесплатного АЛО.
Глава 4. Порядок организации оказания медицинской помощи пациентам с болезнями органов дыхания на первичном уровне
12. Медицинская помощь пациентам с БОД оказывается в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях, на дому, вне медицинской организации, в санаторно-курортных организациях по месту фактического местонахождения пациента и (или) его законного представителя, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151) (далее – приказ № ҚР ДСМ-12).
13. Медицинская помощь пациентам с БОД оказывается согласно установленной в Республике Казахстан трехуровневой системе оказания медицинской помощи в соответствии со статьей 116 Кодекса:
1) первичный уровень – уровень оказания медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
2) вторичный уровень – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;

3) үшінші деңгей – жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі.
14. Пульмонологиялық медициналық көмек мынадай нысандарда беріледі:
1) шұғыл - денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
2) кезек күттірмейтін - пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
3) жоспарлы - көмек көрсетуді белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациент жай-күйінің нашарлауына алып келмейтін, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
15. Пульмонологиялық көмек мынадай көлемдерде ұсынылады:
1) Кодекстің 196-бабына сәйкес ұсынылатын ТМККК берілген көлемін білдіретін ең төмен көлем;
2) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұсынылатын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесіндегі медициналық көмекті білдіретін базалық;
3) Кодекстің 195-бабына сәйкес медициналық көмектің қосымша көлемі.
16. Бірінші деңгейде пациенттерге, оның ішінде ТАА бар пациенттерге медициналық көмекті "Қазақстан Республикасында медициналық- санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32160 болып тіркелген) сәйкес МСАК көрсететін медициналық ұйымдар (бұдан әрі – МСАК ұйымы) көрсетеді.
17. Пациенттерге, соның ішінде ТАА бар пациенттерге дәрігерге дейінгі көмекті фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункт деңгейінде орта медицина қызметкерлері (фельдшер, кеңейтілген практика мейіргері және медицина мейіргері) көрсетеді.
18. Бірінші деңгейде МСАК мамандары:
1) ТАА профилактикасы, модификацияланған қауіп факторларын бақылау (темекі шегу, артық салмақ, кәсіптік зияндылық, аллергендер және басқалары);

3) третичный уровень – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней.
14. Пульмонологическая медицинская помощь предоставляется в следующих формах:
1) экстренная – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни;
2) неотложная – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических БОД, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
3) плановая – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях органов дыхания, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий.
15. Пульмонологическая помощь предоставляется в следующих объемах:
1) минимальный, представляющий собой ГОБМП, предоставляемой в соответствии со статьей 196 Кодекса;
2) базовый, представляющий собой медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС), предоставляемую в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
3) дополнительный объем медицинской помощи в соответствии со статьей 195 Кодекса.
16. На первичном уровне медицинская помощь пациентам, в том числе с БОД, оказывается медицинскими организациями, оказывающими ПМСП (далее – организация ПМСП) в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32160).
17. Доврачебная помощь пациентам, в том числе с БОД, на уровне фельдшерско-акушерского и медицинского пункта оказывается средними медицинскими работниками (фельдшер, медицинская (ий) сестра/брат расширенной практики, медицинская (ий) сестра/брат).
18. Специалистами ПМСП на первичном уровне осуществляются:
1) профилактика БОД, контроль модифицируемых факторов риска (курение, избыточный вес, профессиональные вредности, аллергены и другие);

2) темекі шегуден, вакцинация жүргізуден, жыл сайынғы флюрографиядан, дәрігерге дейінгі кабинетке барудан бас тартуларды қоспағанда, халықты тыныс алу ағзалары ауруларының профилактикасы мәселелері бойынша ақпараттық-ағарту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
3) ТАА бар пациенттер мен оларға күтім жасайтын адамдар үшін оқыту бағдарламаларын жүргізу болып табылатын білім беру іс-шараларының (респираторлық мектептер) кешенін ұйымдастыру және өткізу;
4) тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің дәрежесін бағалауды, пульсоксиметрия әдісімен қанның сатурациясын анықтауды қоса алғанда, ТАА бар пациентті қарап-тексеру;
5) ТАА бар пациенттерге, соның ішінде стационарды алмастыратын жағдайларда қажетті емдеу-диагностикалық іс-шаралар кешенін ұйымдастыру;
6) стационарлық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу үшін көрсетілімдер болмаған кезде тыныс алу жолдарының жіті респираторлық инфекциялары, ауыр емес ағымды пневмониясы бар ересектер мен балаларды емдеу;
7) көрсетілімдер бойынша пульмонолог дәрігерге консультацияға жіберу;
8) "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген), "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрық), "Орфандық аурулардың және оларды емдеуге арналған дәрілік заттардың (орфандық) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ-142/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21479 болып тіркелген) сәйкес аурулар тізбесі бойынша пациенттерді динамикалық байқау;
9) ТАА профилактикасы және асқынулардың емдеу;
10) ТАА бар пациенттердің көрсетілімдерін анықтау және оларды емдеуге жатқызуға жолдама беру;
11) ТАА бар пациенттерді дәрілік заттармен және медициналық заттармен уақтылы амбулаториялық қамтамасыз етуге бастапқы өтінімді қалыптастыруға қатысу, соның ішінде № ҚР ДСМ-75 бұйрығына сәйкес оларды камтамасыз ету, дәрілік терапияның тиімділігі мен асқынуларына мониторинг жүргізу;

2) организация и проведение мероприятий по информационному просвещению населения по вопросам профилактики заболеваний органов дыхания, включая отказ от курения, проведение вакцинации, ежегодной флюорографии, посещение доврачебного кабинета;
3) участие в организации комплекса образовательных мероприятий (респираторных школ), целью которых является проведение обучающих программ для пациентов с БОД и ухаживающих за ними лиц;
4) осмотр пациента с БОД, включая оценку степени дыхательной недостаточности, определение сатурации крови методом пульсоксиметрии;
5) организация комплекса необходимых лечебно-диагностических мероприятий пациентам с БОД, в том числе в стационарозамещающих условиях;
6) лечение взрослых и детей с острыми респираторными инфекциями дыхательных путей, пневмонией нетяжелого течения при отсутствии показаний для лечения в стационарных или стационарозамещающих условиях;
7) направление по показаниям на консультацию к врачу пульмонологу;
8) динамическое наблюдение пациентов по перечню заболеваний в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262), приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – приказ № ҚР ДСМ-149/2020), приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 142/2020 "Об утверждении перечня орфанных заболеваний и лекарственных средств для их лечения (орфанных)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21479);
9) профилактика и лечение осложнений БОД;
10) определение показаний и направление на госпитализацию пациентов с БОД;
11) участие в формировании первичной заявки на амбулаторном обеспечении лекарственными средствами и медицинскими изделиями пациентов с БОД, в том числе их обеспечение в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-75 мониторинг эффективности и осложнений лекарственной терапии;

12) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрық) сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптамаға жіберу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру;
13) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 32922 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 260 бұйрық) сәйкес еңбекке қабілеттілігін жоғалту дәрежесін анықтау және медициналық-әлеуметтік сараптама үшін қажетті құжаттарды қалыптастыру;
14) әлеуметтік қызметкерлерді және психологтарды тарта отырып, ТАА бар мұқтаж пациенттерге медициналық-әлеуметтік көмек көрсету.
5-тарау. Амбулаториялық жағдайда екінші деңгейде пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
19. Мамандандырылған медициналық көмекті "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) сәйкес диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін қажет ететін, соның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, ТАА кезінде пульмонолог дәрігерлер (ересектер/балалар) көрсетеді.
20. Мамандандырылған медициналық көмек өзіне "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесін қамтиды.
21. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде пульмонологиялық көмек көрсетуді амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайда мамандандырылған көмекті жүзеге асыратын, соның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша пульмонолог дәрігерлер жүзеге асырады.

12) направление на экспертизу временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) (далее – приказ № ҚР ДСМ-198/2020);
13) выявление признаков утраты трудоспособности и формирование необходимых документов для медико-социальной экспертизы в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) (далее – приказ № 260);
14) оказание медико-социальной и психологической помощи нуждающимся пациентам с БОД с привлечением социальных работников и психологов.
Глава 5. Порядок организации оказания пульмонологической помощи на вторичном уровне в амбулаторных условиях
19. Специализированная медицинская помощь оказывается врачами пульмонологами (взрослый/детский) при БОД, требующих специальных методов диагностики, лечения, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
20. Специализированная медицинская помощь включает в себя перечень медицинских услуг, оказываемых в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833).
21. Оказание пульмонологической помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС осуществляется врачами пульмонологами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне.

22. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде жолдамасыз пульмонологиялық медициналық көмек көрсету мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) кезек күттірмейтін жағдайлар кезінде;
2) пациент динамикалық байқау шеңберінде пульмонолог дәрігерге жүгінген кезде;
3) респираторлық ауруға байланысты жүгінудің бір жағдайы шеңберінде пульмонолог дәрігерге қайта қабылдауға келген кезде;
4) жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық қызметтер көрсету кезінде (пульмонолог дәрігердің, басқа бейінді мамандардың консультациясы, диагностикалық және емдеу манипуляциялары).
23. Пульмонолог дәрігер:
1) жіті және созылмалы ТАА бар пациенттерді (ересектер/балалар), оның ішінде динамикалық байқау шеңберінде қарап-тексеру және консультация беруді;
2) орфандық өкпе аурулары бар, ауыр, аурудың өршу ағыны бар созылмалы ТАА, одан әрі емдеуді түзетумен және пациентке дербестендірілген тәсілмен 2-3 дәрежелі СТЖ бар пациенттерді динамикалық байқауды;
3) ТАА (темекі шегу, артық салмақ, кәсіптік зияндылық, аллергендер) модификацияланатын қауіп факторларын бақылау бойынша ақпараттық-профилактикалық жұмысты;
4) ТАА бар пациентті кейіннен нәтижені түсіндіре отырып зерттеуге жіберуді не мынадай функционалдық әдістерді дербес жүргізеді және түсіндіреді: спирометрия/пикфлоуметрия, бронходилатациялық және бронхты қоздыратын тесттер, пульсоксиметрия, 6 минуттық қадамдық тест;
5) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және (немесе) анықтамасын беруді немесе ұзартуды;
6) № 260 бұйрыққа сәйкес еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылған жағдайда пациентті медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу бойынша МСАК дәрігеріне ұсынымдар беруді;
7) стационарды алмастыратын немесе стационарлық жағдайларда емделуге ТАА бар пациенттерді жіберу үшін көрсетілімдерді айқындауды;
8) реабилитологпен бірлесіп ТАА бар пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеуге қатысуды;
9) ауыр ТАА бар пациенттерге үйде өкпенің инвазивті емес желдетуді, оттегі терапиясын тағайындау және қолданылуын бақылауды;
10) ұйқы кезіндегі тыныс алу бұзылыстарының, обструктивті ұйқы апноэ синдромының белгілерін анықтауды, қажет болған жағдайда одан әрі зерттеуге жіберуді;
11) ТАА бар пациенттердің профилактикасының, диагностикасының және емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізуді жүргізуді;
12) Бекітілген халық арасында ТАА сырқаттанушылығы бойынша статистикалық деректерді жинауды және талдауды;
13) медициналық ұйым шеңберінде АДҚ-ға өтінімдерді қалыптастыруды;
14) АДҚ шеңберінде дәрілік заттардың түрлері, көлемі және ұтымды пайдаланылуы бойынша талдауды;

22. Оказание пульмонологической медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС без направления осуществляется в следующих случаях:
1) при неотложных состояниях;
2) при обращении пациента к врачу пульмонологу в рамках динамического наблюдения;
3) при повторном приеме к врачу пульмонологу в рамках одного случая обращения по поводу респираторного заболевания;
4) при оказании медицинских услуг посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов (консультация врача пульмонолога, других профильных специалистов, диагностические и лечебные манипуляции).
23. Врач пульмонолог осуществляет:
1) осмотр и консультацию пациентов (взрослые/дети) с острыми и хроническими БОД, в том числе в рамках динамического наблюдения;
2) динамическое наблюдение пациентов с орфанными легочными заболеваниями, хроническими БОД с тяжелым, прогрессирующим течением, ХДН 2-3 степени с дальнейшей коррекцией лечения и персонифицированным подходом к пациенту;
3) информационно-профилактическую работу по контролю модифицируемых факторов риска БОД (курение, избыточный вес, профессиональные вредности, аллергены);
4) направление пациента с БОД на исследование с последующей интерпретацией результата либо самостоятельно проводит и интерпретирует следующие функциональные методы: спирометрия/пикфлоуметрия, бронходилатационные и бронхопровокационные тесты, пульсоксиметрия, 6 -минутный шаговый тест;
5) выдачу или продление листа и (или) справки о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
6) предоставление рекомендаций врачу ПМСП по направлению пациента на медико-социальную экспертизу при наличии у него стойкой утраты трудоспособности в соответствии с приказом № 260;
7) определение показаний для направления пациентов с БОД на лечение в стационарозамещающих или стационарных условиях;
8) участие в разработке индивидуальной программы реабилитации пациентов с БОД совместно с реабилитологом;
9) назначение и контроль применения неинвазивной вентиляции легких, кислородотерапии на дому у пациентов с тяжелыми БОД;
10) выявляет признаки нарушений дыхания во сне, синдрома обструктивного апноэ сна, при необходимости направляет на дальнейшие исследования;
11) проводит внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения пациентов с БОД;
12) сбор и анализ статистических данных по заболеваемости БОД среди прикрепленного населения;
13) формирование заявок на АЛО в рамках медицинской организации;
14) анализ по видам, объему и рациональному использованию лекарственных средств в рамках АЛО;

15) № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына сәйкес сұрау салулар мен бекітілген мерзімдерге сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеуді және есептерді ұсынуды жүзеге асырады.
24. Емшалар мен манипуляциялар "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмекке енгізілген емшаралар мен манипуляциялар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-136/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21470 болып тіркелген) сәйкес тізбе бойынша жүзеге асырылады.
6-тарау. Стационарлық жағдайларда пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
25. ТМККК және (немесе) МӘМС жүйесінде жоспарлы нысанда стационарлық жағдайларда пульмонологиялық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес МСАК ұйымдарының және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. Үшінші деңгейде стационарлық жағдайда медициналық көмек алу үшін пациентке жолдама беру № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
Стационарлық жағдайларда шұғыл нысанда медициналық көмек:
1) өз бетінше жүгінген кезде;
2) пациентті:
жедел медициналық жәрдем станциясының және (немесе) МСАК ұйымының жедел медициналық жәрдем бөлімшесінің бригадалары;
№ ҚР ДСМ-225/2020 бұйрыққа сәйкес медициналық авиацияның мобильді бригадасы;
пациенттерді азаматтық қорғау саласындағы органдардың, құқық қорғау органдарының қызметкерлері және (немесе) азаматтары жеткізген жағдайларда көрсетіледі.
ТАА бар пациентке өміріне қауіп төнген кезде қарқынды терапия палатасына (бөлімшесіне) немесе реанимация бөлімшесіне шұғыл түрде емдеуге жатқызылады.
26. Орташа есеппен* республика бойынша пульмонологиялық төсек 10 000 ересек/бала халқына шаққанда 0,7 төсек есебінен құрылады (*өңір деңгейінде төсектерді есептеу халықтың құрылымы мен көлеміне, ТАА-дан болатын сырқаттанушылық және өлімнің негізінде көздеу).
7-тарау. Стационарды алмастыратын жағдайларда пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
27. Стационарды алмастыратын жағдайларда халыққа пульмонологиялық көмек "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.

15) оформление медицинской документации и предоставление отчетов согласно запросам и утвержденным срокам в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
24. Процедуры и манипуляции осуществляются по перечню, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-136/2020 "Об утверждении перечня процедур и манипуляций, включенных в специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21470).
Глава 6. Порядок организации оказания пульмонологической помощи в стационарных условиях
25. Оказание медицинской помощи в стационарных условиях в плановой форме в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС осуществляется по направлению организации ПМСП и (или) организации здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218). Направление пациентов для получения медицинской помощи в стационарных условиях на третичном уровне осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-238/2020.
Медицинская помощь в стационарных условиях в экстренной форме оказывается:
1) при самообращении;
2) при доставке пациента:
бригадами станции скорой медицинской помощи и (или) отделениями скорой медицинской помощи организации ПМСП;
мобильной бригадой медицинской авиации согласно приказу № ҚР ДСМ-225/2020;
в случаях доставки пациентов сотрудниками органов в сфере гражданской защиты, правоохранительных органов и (или) гражданами.
При угрозе жизни пациент с БОД в экстренном порядке госпитализируется в палату (отделение) интенсивной терапии или реанимационное отделение.
26. Пульмонологические койки в среднем* по республике создаются из расчета 0,7 койки на 10 000 взрослого/детского населения (*на уровне региона расчет коек предусмотреть исходя из структуры и численности населения, заболеваемости и смертности от БОД).
Глава 7. Порядок организации оказания пульмонологической помощи в стационарозамещающих условиях
27. Пульмонологическая помощь в стационарозамещающих условиях предоставляется населению в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).

28. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін амбулаториялық жағдайларда және (немесе) стационарлық жағдайларда, соның ішінде ғылыми ұйымдарда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанынан күндізгі стационарлар ұйымдастырылады.
29. Бірінші деңгейде стациоанрды алмастыратын жағдайларда ТАА бар пациенттерге медициналық көмек МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша пациенттің бекітілген жері бойынша емханада (күндізгі стационар) немесе үйде (үйдегі стационар) көрсетіледі.
30. Үшінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмекті жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындысы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
31. Стационарды алмастыратын жағдайларда ТАА бар пациенттің жай-күйі нашарлаған кезде кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетіледі және медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент емдеуді жалғастыру үшін тәулік бойы стационарға жіберіледі.
32. Жай-күйі жақсарған жағдайда және стационарды алмастыратын жағдайларда терапияны жалғастыру қажет болған кезде ТАА бар пациент бекітілген жері бойынша МСАК дәрігерінің бақылауымен одан әрі амбулаториялық емдеуге жіберіледі.
8-тарау. Үшінші деңгейде пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
33. Үшінші деңгейде пульмонологиялық көмек "Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21471 болып тіркелген) сәйкес жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтер мен инновациялық медициналық технологияларды қолдана отырып, амбулаториялық, стационарды алмастыратын, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда стационарлық жағдайларда жүзеге асырылады.
34. Пациенттерді ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде үшінші деңгейдегі пульмонологиялық көмек алуға жолдама беруді бірінші және екінші деңгейдегі медициналық ұйымдардың мамандары жүзеге асырады.
35. Стационарлық жағдайларда үшінші деңгейдегі пульмонологиялық көмек екінші деңгейде диагностикалық және емдік емшаларды/манипуляцияларды, оның ішінде интервенциялық бронхологияны, молекулалық-генетикалық зерттеулерді, сәулелік және ядролық диагностиканы жүргізу үшін қажетті ресурстар (кадрлар, жарақтандыру) болмаған кезде көрсетіледі.

28. Для оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях при организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях и (или) стационарных условиях, в том числе научных организациях, организуются дневные стационары.
29. Медицинская помощь пациентам с БОД в стационарозамещающих условиях на первичном уровне оказывается в поликлинике по месту прикрепления пациента (дневной стационар) или на дому (стационар на дому) по направлению врача ПМСП.
30. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на третичном уровне оказывается организациями здравоохранения, имеющими заключение о соответствии к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи.
31. При ухудшении состояния пациента с БОД в стационарозамещающих условиях оказывается неотложная медицинская помощь и при наличии медицинских показаний пациент направляется в круглосуточный стационар для продолжения лечения.
32. При улучшении состояния и необходимости продолжения терапии в стационарозамещающих условиях, пациент с БОД направляется на дальнейшее амбулаторное лечение под наблюдение врача ПМСП по месту прикрепления.
Глава 8. Порядок организации оказания пульмонологической помощи на третичном уровне
33. На третичном уровне пульмонологическая помощь осуществляется в амбулаторных, стационарозамещающих, стационарных условиях в научных организациях в области здравоохранения с применением высокотехнологичных медицинских услуг и инновационных медицинских технологий в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020 "Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21471).
34. Направление пациентов на получение пульмонологической помощи третичного уровня в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС осуществляется специалистами медицинских организаций первичного и вторичного уровня.
35. Пульмонологическая помощь на третичном уровне в стационарных условиях оказывается при отсутствии на вторичном уровне необходимых ресурсов (кадры, оснащение) для проведения диагностических и лечебных процедур/манипуляций, в том числе интервенционной бронхологии, молекулярно-генетических исследований, лучевой и ядерной диагностики.

9-тарау. Балалар мен жүкті әйелдерге пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
36. Балаларға, оның ішінде ТАА бар балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру "Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № ҚР ДСМ- 25 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27182 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
37. Амбулаториялық жағдайда балаларда төменгі тыныс алу жолдарының күрделі емес жіті респираторлық инфекцияларды және асқынбаған ағындағы пневмонияны диагностикалау мен емдеуді жалпы практика дәрігері/педиатр дәрігер, асқынған кезде (2-3 дәрежелі тыныс алудың жеткіліксіздігі, плеврит және басқалары) балалар пульмонолог дәрігері жүзеге асырады.
38. Созылмалы ТАА бар балалар № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына сәйкес динамикалық байқауға жатады.
39. Екінші деңгейде стационарлық жағдайларда төменгі тыныс алу жолдарының респираторлық инфекциясы және пневмониясы бар балаларға пульмонолог-консультант дәрігерінің жетекшілігімен инфекциялық стационарлардың/бөлімшелердің тиісті төсектерінде пульмонологиялық көмек көрсетуге жол беріледі.
40. Жүкті әйелдерге пульмонологиялық көмек "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2021 жылғы 28 тамызда № 24131 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
41. Пульмонолог дәрігер ТАА бар жүкті әйелге егжей-тегжейлі ұсынымдарды берумен консультацияны жүзеге асырады және қажет болған кезде немесе көрсетілімдер бойынша стационарлық емге жолдама береді.
42. Пульмонолог дәрігер созылмалы ТАА бар жүкті әйелдерді акушер-гинекологтармен және МСАК дәрігерлерімен бірлесіп динамикалық байқауды жүзеге асырады.
43. Пульмонолог дәрігердің бетпе-бет консультациясы мүмкін болмаған жағдайда № ҚР ДСМ-12 бұйрыққа сәйкес телемедицинаны пайдалана отырып консультация жүргізілуі мүмкін.
44. Пульмонолог дәрігер акушер-гинеколог дәрігерлердің сұрау салуы бойынша ТАА байланысты жүктілікті жалғастыру мүмкіндігі туралы қорытынды береді, жүктілікті үзуге көрсетілімдер болған кезде, клиникалық диагнозымен, өзінің қолымен және медициналық ұйымның мөрімен куәландырылған қорытынды береді.
45. Жүктілікті, соның ішінде ТАА бар жүкті әйелдерге жасанды үзуді жүргізуге медициналық және әлеуметтік көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер тізбесі "Жүктілікті жасанды үзуді жасаудың тәртібін, медициналық және әлеуметтік көрсетілімдерінің, сондай-ақ жүктілікті жасанды үзуді жасауға қарсы көрсетілімдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ- 122/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21412 болып тіркелген) бекітілген.

Глава 9. Порядок организации оказания пульмонологической помощи детям и беременным
36. Организация оказания медицинской помощи детям, в том числе с БОД, осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № ҚР ДСМ-25 "Об утверждении стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27182).
37. В амбулаторных условиях диагностика и лечение нетяжелых острых респираторных инфекций нижних дыхательных путей у детей и пневмоний неосложненного течения осуществляется врачом общей практики/врачом педиатром, при осложненном течении (дыхательная недостаточность 2-3 степени, плеврит и другие) осуществляется детским врачом пульмонологом.
38. Дети с хроническими БОД подлежат динамическому наблюдению в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-149/2020.
39. На вторичном уровне в стационарных условиях допускается оказание пульмонологической помощи детям с респираторными инфекциями нижних дыхательных путей и пневмониями на соответствующих койках инфекционных стационаров/отделений под курацией врача пульмонолога-консультанта.
40. Пульмонологическая помощь беременным оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24131).
41. Врач пульмонолог осуществляет консультирование беременной с БОД с выдачей подробных рекомендаций и при необходимости, или по показаниям направляет на стационарное лечение.
42. Врач пульмонолог осуществляет динамическое наблюдение беременных с хроническими БОД совместно с врачами акушерами-гинекологами и врачами ПМСП.
43. При отсутствии возможности очной консультации врача пульмонолога возможно проведение консультации с использованием телемедицины в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-12.
44. Врач пульмонолог по запросу врачей акушеров-гинекологов предоставляет заключение о возможности пролонгирования беременности в связи с БОД, при наличии показаний к прерыванию беременности выдает заключение с клиническим диагнозом, заверенное его подписью и печатью медицинской организации.
45. Перечень медицинских и социальных показаний, противопоказаний к проведению искусственного прерывания беременности, в том числе с БОД утверждены приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-122/2020 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности и перечня медицинских и социальных показаний, а также противопоказаний для проведения искусственного прерывания беременности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21412).