"Әлеуметтік әмиян" арқылы жүзеге асырылатын жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шарасы туралы хабарлау (хабархат), осындай шараны есепке алу және (немесе) алу және жеке тұлғаны мемлекеттік қолдау шараларын өзге ақпараттандыру объектілері арқылы алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 13 мамырдағы № 214/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 мамырда № 36105 болып тіркелді
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Әлеуметтік әмиян" арқылы жүзеге асырылатын жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шарасы туралы хабарлау (хабархат), осындай шараны есепке алу және (немесе) алу және жеке тұлғаны мемлекеттік қолдау шараларын өзге ақпараттандыру объектілері арқылы алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2025 жылғы 13 мамырдағы
№ 214/НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Әлеуметтік әмиян" арқылы жүзеге асырылатын жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шарасы туралы хабарлау (хабархат), осындай шараны есепке алу және (немесе) алу және жеке тұлғаны мемлекеттік қолдау шараларын өзге ақпараттандыру объектілері арқылы алу қағидалары

Об утверждении Правил извещения (уведомления) о мере государственной поддержки физических лиц, учета и (или) получения такой меры, осуществляющихся посредством "социального кошелька" и получения мер государственной поддержки физического лица посредством иных объектов информатизации
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 мая 2025 года № 214/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2025 года № 36105
В соответствии со статьей 21-2 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила извещения (уведомления) о мере государственной поддержки физических лиц, учета и (или) получения такой меры, осуществляющихся посредством "социального кошелька" и получения мер государственной поддержки физического лица посредством иных объектов информатизации.
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 13 мая 2025 года № 214/НҚ
Правила извещения (уведомления) о мере государственной поддержки физических лиц,
учета и (или) получения такой меры, осуществляющихся посредством
"социального кошелька" и получения мер государственной поддержки
физического лица посредством иных объектов информатизации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Әлеуметтік әмиян" арқылы жүзеге асырылатын жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шарасы туралы хабарлау (хабархат), осындай шараны есепке алу және (немесе) алу және жеке тұлғаны мемлекеттік қолдау шараларын өзге ақпараттандыру объектілері арқылы алу қағидалары "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 21-2-бабына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы – деректерді берудің Қазақстан Республикасында пайдаланылатын стандарттық хаттамалары негізінде ақпараттандыру объектілері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
2) "әлеуметтік әмиян" – жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шаралары туралы хабарлауға (хабархат), есепке алуға және алуға (көрсетуге) арналған ақпараттандыру объектісі;
3) жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шарасы (бұдан әрі – қолдау шарасы) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдарды, заң кеңесшілерін қоспағанда, жеке тұлғалардың әл-ауқатын арттыруға бағытталған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер немесе өзге де мемлекеттік қолдау нысандары;
4) қысқа мәтіндік хабарлама (бұдан әрі – SMS-хабарлама) – ұялы байланыс желісі арқылы ақпаратты қабылдау және беру бойынша байланыс операторы көрсететін қызмет;
5) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы – абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақ шеңберінде географиялық тұрғыдан айқындалатын тұрақты орналасқан жері жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке-дара пайдаланылатын байланыс құралы.
2-тарау. "Әлеуметтік әмиян" арқылы жүзеге асырылатын жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шаралары туралы хабарлау (хабархат), есепке алу және (немесе) алу тәртібі
3. "Әлеуметтік әмиян" абоненттік ұялы байланыс құрылғысы арқылы жеке тұлғаларды хабардар ету (хабархат) және қолдау шараларын ұсыну үшін пайдаланылады.
4. Жеке тұлғаларға қолдау шараларын ұсыну, сондай-ақ дербес деректерді жинау, өңдеу туралы хабарламалар (хабархаттар) жеке тұлғалардың "әлеуметтік әмияндағы" жеке кабинеттеріне және (немесе) мобильді азаматтар базасында тіркелген жеке тұлғалардың ұялы байланыс құрылғыларына SMS-хабарламалар арқылы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
5. Көрсетілген қолдау шараларын есепке алу көрсетілген қолдау шараларының тиімділігін талдау мүмкіндігімен "әлеуметтік әмиянның" тіркеу модульдері арқылы автоматты түрде жүргізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила извещения (уведомления) о мере государственной поддержки физических лиц, учета и (или) получения такой меры, осуществляющихся посредством "социального кошелька" и получения мер государственной поддержки физического лица посредством иных объектов информатизации разработаны в соответствии со статьей 21-2 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) интеграция объектов информатизации – мероприятия по организации и обеспечению информационного взаимодействия между объектами информатизации на основании используемых в Республике Казахстан стандартных протоколов передачи данных;
2) "социальный кошелек" – объект информатизации, предназначенный для извещения (уведомления), учета и получения (оказания) мер государственной поддержки физических лиц;
3) мера государственной поддержки физических лиц (далее – мера поддержки) – государственные услуги или иные формы государственной поддержки, направленные на повышение благополучия физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, юридических консультантов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) короткое текстовое сообщение (далее – SMS-сообщение) – услуга, оказываемая оператором сотовой связи, по приему и передаче информации посредством сети сотовой связи;
5) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи.
Глава 2. Порядок извещения (уведомления) о мере государственной поддержки физических лиц, учета и (или) получения такой меры, осуществляющихся посредством "социального кошелька"
3. "Социальный кошелек" используется для извещения (уведомления) физического лица и предоставления мер поддержки посредством абонентского устройства сотовой связи.
4. Извещения (уведомления) физических лиц о предоставлении мер поддержки, а также о сборе, обработке персональных данных направляются в личные кабинеты физических лиц в "социальном кошельке" и (или) посредством использования SMS-сообщений на абонентские устройства сотовой связи физических лиц, зарегистрированные в базе мобильных граждан, в течение 1 (одного) рабочего дня.
5. Учет предоставленных мер поддержки ведется автоматически с использованием регистрирующих модулей "социального кошелька" с возможностью последующего анализа эффективности оказания мер поддержки.

6. Қолдау шараларын көрсету өлшемшарттарына сәйкес келетін жеке тұлғалар дербес деректерді жинауға, өңдеуге және қолдау шараларын SMS-хабарламалар арқылы алуға келісім береді.
7. Қолдау шараларын көрсету жөніндегі қабылданған шешім туралы хабарламалар жеке тұлғалардың "әлеуметтік әмияндағы" жеке кабинеттеріне 1 (бір) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
3-тарау. Жеке тұлғаларды өзге ақпараттандыру объектілері арқылы мемлекеттік қолдау шараларын алу
8. "Әлеуметтік әмиян" арқылы хабарлама (хабархат) және есепке алу шартымен өзге ақпараттандыру объектілері арқылы қолдау шараларын көрсетуге рұқсат етіледі.
9. Қолдау шараларын көрсетуге қатысы бар мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ақпараттандыру объектілері, ақпараттық жүйелері деректер алмасуды және синхрондауды қамтамасыз ету үшін "әлеуметтік әмиянмен" интеграцияланады.
10. Қолдау шараларын көрсетудің тікелей субъектісі болып табылмайтын өзге ақпараттық жүйелер "әлеуметтік әмиянға" ведомствоаралық келісімдер негізінде және ақпарат алмасу мақсатында қосылады.
11. "Әлеуметтік әмиянмен" интеграциялау Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы №123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

6. Физические лица, соответствующие критериям оказания мер поддержки, дают согласие на сбор, обработку персональных данных и получение мер поддержки посредством ответных SMS-сообщений.
7. Извещения о принятом решении в предоставлении мер поддержки направляются в личные кабинеты физических лиц в "социальном кошельке" в течение 1 (одного) рабочего дня.
Глава 3. Получение мер государственной поддержки физических лиц посредством иных объектов информатизации
8. Допускается оказание мер поддержки посредством иных объектов информатизации, при условии извещения (уведомления) и учета посредством "социального кошелька".
9. Объекты информатизации, информационные системы государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора, имеющие отношение к оказанию мер поддержки, интегрируются с "социальным кошельком" для обеспечения обмена данными и их синхронизации.
10. Иные информационные системы, не являющиеся прямыми субъектами оказания мер поддержки, подключаются к "социальному кошельку" на основании межведомственных соглашений и в целях обмена информацией.
11. Интеграция с "социальным кошельком" осуществляется в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года №123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).