Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 68-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 сәуірде № 36000 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 7-1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған алғашқы күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін атқарушы
Н. Алдамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 16 сәуірдегі
№ 68-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Тұтынушы: ______________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы
тұтынушының мекенжайы
___________________
телефон, электрондық
поштасы: _______________
_______________________
_______________________
(қолы)
20__ жылғы "___"________
Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны
1. Объектінің толық атауы және мекенжайы (жобаланатын, қолданыстағы,
реконструкцияланатын канал немесе жерүсті ағыны):_____________________
_______________________________________________________________
2. Объектінің мақсаты ___________________________________________
3. Техникалық шарттарды алу үшін негіздеме (қажеттісін белгілеу):
1) желіге қосылатын жаңа объектілерді жобалау және кейіннен құрылысын жүргізу;
2) қолданыстағы жүйеде көрсетілетін қызметтер көлемін ұлғайту;
3) егер бұл тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сипаттамаларының өзгеруіне әкелетін болса, реконструкциялау;
4) қайта бейіндеу;
5) қайтадан енгізілетін объектілердің желілеріне қосылу;
6) бұрын қосылмаған объектінің желілеріне қосылу.

Об утверждении типовой формы технических условий на подключение к инженерным сетям
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 68-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2025 года № 36000.
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму технических условий на подключение к инженерным сетям.
2. Департаменту тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Алдамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 16 апреля 2025 года№ 68-НҚ
Потребитель:
___________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
или наименование
юридического лица
адрес потребителя
___________________________
___________________________
телефон, электронная почта:
___________________________
___________________________
___________________________
(подпись)
"___" ________ 20___ год
Типовая форма технических условий на подключение к инженерным сетям
1. Полное наименование и адрес объекта (канала или поверхностного стока
проектируемого, действующего, реконструируемого): __________________
_________________________________________________________________
2. Назначение объекта _____________________________________________
3. Основание для получения технических условий (отметить нужное):
1) проектирование и последующее строительство новых объектов,
присоединяемых к сетям;
2) увеличение объемов потребляемых услуг из действующей системы;
3) реконструкция, если это приведет к изменению объемов и характеристик
потребляемых услуг;
4) перепрофилирование;
5) присоединение к сетям вновь вводимых объектов;
6) присоединение к сетям ранее не присоединенного объекта.

4. Ауданы: _____________________________ гектар
5. Қажеттілік __________________________ текше метр /тәулік (ай, жыл):
оның ішінде:
1) өндірістік қажеттіліктерге __________ текше метр /тәулік (ай, жыл);
2) суаруға _______________ текше метр /тәулік (ай, жыл);
3) шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктер __________ текше метр /тәулік
(ай, жыл)
6. Қосуды жүргізу (уақыты және күні): ______________________________
7. Қосу нүктесі: __________________________________________________
8. Техникалық шарттар:
1) табиғи монополия субъектісі суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша тұтынушыға мынадай техникалық шарттарды орындаған жағдайда ________________ м3/тәулігіне (айына, жылына) мөлшерінде каналдан, су қоймасынан ___________________________ (толық атауы) су алуға рұқсат береді:
суды тек суаруға, тұрмыстық қажеттіліктерге және технологиялық процесте су қажет болатын өндірістік қажеттіліктерге жұмсау керек;
белгіленген лимиттен тыс суды пайдаланбау;
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 85 және 86 баптарының талаптарын сақтай отырып шаруашылық қызметті жүзеге асыру;
каналдар мен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайларға қызмет көрсету, пайдалану, жөндеу үшін, сондай-ақ тұтынушының су өлшегіш торабына кіруді және еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;
тұтынушының (жеке және заңды тұлғалардың) кінәсінен каналдар мен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайларының және олардың конструкцияларының зақымдануы кезінде залалды өтеу олардың есебінен толық көлемде жүргізіледі;
қосылу нүктесінде балық қорғау құрылысжайларын немесе құрылғыларын қолдануды қамтамасыз ету;
2) каналға және жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайға қосылуды:
құрылыс, жөндеу және заманауи материалдардың жаңа технологияларын қолдана отырып, жоба әзірленгеннен кейін;
техникалық мүмкіндік болған жағдайда (жаңа объект үшін) су үнемдеуші технологияларды (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару (фронтальды, айналмалы, барабанды), шашыратқыш суару және басқа.) орнатқаннан кейін;
суды есепке алу құралын, суды есепке алу торабын орнатқаннан кейін.
Қосылуды табиғи монополия субъектісі өкілінің қатысуымен жүзеге асыру.
Каналдың және жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайының құрылыс, жөндеу, тазарту кезеңінде қолданыстағы тұтынушыларды үздіксіз сумен қамтамасыз ету.
Табиғи монополия субъектісі әзірленген және берілген техникалық шарттарды есепке алуды және тіркеуді ұйымдастырады.
Берілген техникалық шарттардың бір данасы табиғи монополия субъектісінде тұрақты мерзімде сақталады.
Техникалық шарттарды қайта рәсімдеу және беру үшін ақы алынбайды.
Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген жобалау мен құрылыстың нормативтік мерзімдеріне сәйкес келеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 17.07.2026 № 220-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Площадь: _____________________________ гектар
5. Потребность __________________________
кубический метр /сутки (месяц, год):
в том числе:
1) на производственные нужды _______ кубический метр /сутки (месяц, год);
2) на полив _______________ кубический метр /сутки (месяц, год);
3) хозяйственно-бытовые нужды _______________ кубический метр/сутки
(месяц, год).
6. Подключение произвести (время и дата): _____________________________
7. Точка подключения: ______________________________________________
8. Технические условия:
1) субъект естественных монополии представляющий услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений разрешает произвести забор воды из канала, водохранилища, реки _______________________________ в количестве м3/сутки (месяц, год) при условии выполнения потребителем следующих технических условий:
воду расходовать только на полив, хозяйственно-бытовые нужды и на производственные нужды там, где по технологическому процессу требуется вода.
Не разрешается расходовать воду сверхустановленного лимита;
получение согласования от территориальных бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов в рамках требований законодательства Республики Казахстан;
обеспечить охранную зону каналов и поверхностного стока;
в пределах охранной зоны не разрешается производить строительные, монтажные и земельные работы любых объектов и сооружений, осуществлять погрузочно-разгрузочные работы, устраивать различного рода площадки, стоянки автотранспорта, складировать разные материалы, сооружать ограждения и заборы, а также нельзя устанавливать стационарные сооружения, высаживать деревья и кустарники, производить земляные работы без согласования с организацией по водоснабжению и (или) водохозяйственной организацией;
обеспечить проезд и свободный доступ для обслуживания, эксплуатации ремонта каналов и поверхностного стока, а также к водомерному узлу потребителя;
возмещение ущерба при повреждении каналов и поверхностного стока, и их конструкций по вине потребителя (организаций, должностных, юридических и физических лиц) производиться в полном объеме за их счет;
обеспечить применение рыбозащитных сооружений или устройств в точке подключения;
2) подключение к каналам и поверхностному стоку при помощи подпорных гидротехнических сооружений произвести:
после разработки проекта с применением новых технологий строительства,
ремонта и современных материалов;
после установления водомерного узла (водоизмерительного устройства) для коммерческого учета расхода воды;
после выполнения настоящих технических условий в полном объеме.
Подключение производить в присутствии представителя субъекта естественных монополий.
В период строительства, ремонта, очистки обеспечить бесперебойным водоснабжением существующих потребителей.
Субъект естественной монополии организует учет и регистрацию разработанных и выданных технических условий.
Один экземпляр выданных технических условий хранится неограниченный срок у субъекта естественной монополии.
Плата за выдачу и переоформление технических условий не взимается.
Срок действия технических условий соответствует нормативным срокам проектирования и строительства.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).