Жітіқара ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен Қағидаларын бекіту туралы
Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2024 жылғы 29 сәуірдегі № 158 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 4 мамырда № 10198-10 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 371 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 97-бабына сәйкес Жітіқара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жітіқара ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен Қағидалары осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 371 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Жітіқара аудандық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жітіқара аудандық мәслихатының төрағасы Н. Уразалинов
Мәслихаттың
2024 жылғы 29 сәуірдегі
№ 158 шешіміне
1-қосымша
Жітіқара ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен Қағидалары
Ескерту. 1-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 371 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Жітіқара ауданында тұратын, Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз тұрғынжайы ретінде меншік құқығындағы тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушылар), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардың тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың жиыны ретінде айқындалады.

Об утверждении размера и Правил оказания жилищной помощи в Житикаринском районе
Решение маслихата Житикаринского района Костанайской области от 29 апреля 2024 года № 158. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Костанайской области 4 мая 2024 года № 10198-10.
Сноска. Заголовок в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" Житикаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить размер и Правила оказания жилищной помощи в Житикаринском районе, согласно приложению 1 к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Житикаринского районного маслихата, согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Житикаринского районного маслихата Н. Уразалинов
Приложение 1
к решению маслихата
от 29 апреля 2024 года
№ 158
Размер и Правила оказания жилищной помощи в Житикаринском районе
Сноска. Заголовок приложения 1 в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) (далее – услугополучатель), постоянно зарегистрированным и проживающим в Житикаринском районе в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы услугополучателя, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

2. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Жітіқара ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырылады.
3. Көрсетілетін қызметті алушының жиынтық табысын көрсетілетін қызметті беруші есептейді, "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) тәртіппен айқындалған.
4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға шығыстарды төлеу сомасы мен көрсетілетін қызметті алушылардың осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалды.
Көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісіне шығыстарының шекті жол берілетін деңгейі 5 (бес) пайыз мөлшерінде айқындалды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 371 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 295/НҚ бұйрығына сәйкес әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлемі жүзеге асырылады (Нормативтік құқытық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33200 болып тіркелген).
6. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның өкілі сенімхатқа, заңнамаға, сот шешіміне не әкімшілік актіге негізделген өкілеттікке байланысты) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін тоқсанына бір рет "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталына Қағидаларға сәйкес жүгінеді.
"Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.

2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ акимата Житикаринского района" (далее - услугодатель).
3. Совокупный доход услугополучателя исчисляется услугодателем, в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33763) (далее - Правила).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов услугополучателя на эти цели.
Предельно допустимый уровень расходов к совокупному доходу услугополучателя установлен в размере пяти (5) процентов.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникации социально защищаемым гражданам осуществляется в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33200).
6. Услугополучатель (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается за назначением жилищной помощи один раз в квартал в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) или веб-портал "электронного правительства", согласно Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение жилищной помощи" предусмотрен в приложении 2 к Правилам.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 13.02.2025 № 259 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Тұрғын үй көмегі көрсетілген қызметті алушыларға жеткізушілер ұсынған кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде шығыстар сметасына сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге ай сайынғы жарналар туралы шоттар және бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерді төлеуге шоттар бойынша көрсетіледі.
Тұрғын үй көмегінің мөлшерін көрсетілетін қызметті беруші Қағидалардың 4-1-тармағына сәйкес есептейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 371 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау көрсетілетін қызметті алушыларға тиісті қаржы жылына арналған қала бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушыға тұрғын үй көмегін төлеуді көрсетілетін қызметті беруші екінші деңгейдегі банктер арқылы есептелген сомаларды тұрғын үй көмегін алушылардың дербес шоттарына аудару жолымен жүзеге асырады.
Мәслихаттың
2024 жылғы 29 сәуірдегі
№ 158 шешіміне
2-қосымша
Мәслихаттың күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізімі
1) Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 тіркелген);
2) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 388 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6122 тіркелген);
3) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2016 жылғы 03 маусымдағы № 40 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6532 тіркелген);
4) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 58 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6645 тіркелген);
5) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2019 жылғы 25 сәуiрдегі № 301 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8392 тіркелген);

Сноска. Пункт 6 – в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 13.02.2025 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств услугополучателям.
Размер жилищной помощи рассчитывается услугодателем, в соответствии с пунктом 4-1 Правил.
Сноска. Пункт 7 в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на соответствующий финансовый год, услугополучателям.
9. Выплата жилищной помощи услугополучателю осуществляется услугодателем через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи.
Приложение 2
к решению маслихата
от 29 апреля 2024 года
№ 158
Перечень некоторых решений маслихата признанных утратившими силу
1) Решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 декабря 2014 года № 290 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5348);
2) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 декабря 2014 года № 290" от 10 декабря 2015 года № 388 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6122);
3) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 декабря 2014 года № 290" от 3 июня 2016 года № 40 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6532);
4) Решение маслихата "О внесении изменения в решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 декабря 2014 года № 290" от 20 сентября 2016 года № 58 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6645);
5) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 декабря 2014 года № 290" от 25 апреля 2019 года № 301 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8392);

6) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 22 маусымдағы № 417 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9303 тіркелген);
7) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2021 жылғы 11 қарашадағы № 82 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25298 тіркелген);
8) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Жітіқара ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2023 жылғы 17 сәуiрдегі № 16 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9967 тіркелген);
9) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 290 "Жітіқара ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2023 жылғы 30 қарашадағы № 83 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10105-10 тіркелген).

6) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 декабря 2014 года № 290" от 22 июня 2020 года № 417 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9303);
7) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 декабря 2014 года № 290" от 11 ноября 2021 года № 82 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25298);
8) Решение маслихата "О внесении изменения в решение маслихата "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в Житикаринском районе" от 29 декабря 2014 года № 290" от 17 апреля 2023 года № 16 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9967);
9) Решение маслихата "О внесении изменения в решение маслихата "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в Житикаринском районе" от 29 декабря 2014 года № 290" от 30 ноября 2023 года № 83 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10105-10).