Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдаудың қаржылық және мүліктік мемлекеттік шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 3 желтоқсандағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 желтоқсанда № 35445 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 186-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдаудың қаржылық және мүліктік мемлекеттік шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 106 Бұйрықпен
бекітілген
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдаудың қаржылық және мүліктік мемлекеттік шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесі

Об утверждении Методики осуществления анализа эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 декабря 2024 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2024 года № 35445.
ПРИКАЗЫВАЮ:
В соответствии с подпунктом 5) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и подпунктом 186-1) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику осуществления анализа эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2024 года № 106
Методика осуществления анализа эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдаудың қаржылық және мүліктік шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 99-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 186-1) тармақшасына сәйкес әзірленді, жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдаудың қаржылық және мүліктік мемлекеттік шараларының тиімділігіне талдау жүргізу кезінде қолданылады.
2. Бұл Әдістемеде келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
2) кәсіпкерлік субъектілері – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын азаматтар, қандастар және мемлекеттік емес коммерциялық заңды тұлғалар (бұдан әрі – жеке кәсіпкерлік субъектілері), мемлекеттік кәсіпорындар (мемлекеттік кәсіпкерлік субъектілері);
3) қаржылық және мүліктік қолдау шараларын алушылар – жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық;
4) қаржылық және мүліктік қолдау шаралары – Кодекстің 94-бабында көрсетілген және жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қолдау шаралары;
5) қаржылық қолдау операторы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша, сондай-ақ азаматтық-құқықтық қатынастар шеңберінде құрылған кәсіпкерлік саласындағы мемлекеттік қолдау шараларын іске асыратын заңды тұлға, филиал немесе өкілдік;
6) қызметкер-жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
7) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын, әкімшілік деректердің сапасын айқындайтын мемлекеттік орган;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика осуществления анализа эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 186-1) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и применяется при осуществлении анализа эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по предпринимательству – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;
2) субъекты предпринимательства – граждане, кандасы и негосударственные коммерческие юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность (далее – субъекты частного предпринимательства), государственные предприятия (субъекты государственного предпринимательства);
3) получатели финансовых и имущественных мер поддержки – субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой;
4) финансовые и имущественные меры поддержки – меры поддержки, указанные в статье 94 Кодекса и оказываемые субъектам частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой за счет средств государственного бюджета;
5) оператор финансовой поддержки – юридическое лицо, филиал или представительство, реализующее меры государственной поддержки в сфере предпринимательства, установленное законодательством Республики Казахстан, и (или) созданное по решению Правительства Республики Казахстан, а также в рамках гражданско-правовых отношений;
6) работник – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем, являющимся субъектом частного предпринимательства, и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
7) уполномоченный орган в области государственной статистики - государственный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики, определяющий качество административных данных в пределах своей компетенции;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие с 12.07.2026).

8) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, субсидиялар алуға өтінімді тіркеуге, сондай-ақ оны электрондық түрде автоматтандырылған өңдеуге мүмкіндік беретін Интернет желісінде орналастырылған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-реттелген жиынтығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) мемлекеттік ақпараттық субсидиялау жүйесі веб-порталы – Интернет желісінде орналастырылған, мемлекеттік ақпараттық субсидиялау жүйесіне рұқсат беретін интернет-ресурс.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тиімділігін талдауды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. Қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тиімділігін талдау объектісі мүдделі орталық мемлекеттік органдар, қаржылық және мүліктік қолдау шаралары операторлары қызметінің нәтижелері бойынша кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға ресми түрде ұсынылған ақпарат болып табылады.
2-тарау. Қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тиімділігіне талдау жүргізу
5. Қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тиімділігін талдау сандық әдіспен жүргізіледі, оның шеңберінде шаралардың мемлекетке, бизнеске және қызметкерлерге әсері талданады.
6. Қаржылық және мүліктік қолдау шараларының мемлекетке әсерін талдау үшін осы немесе басқа шара дамытуға бағытталған сфералар немесе салалар іріктеледі.
7. Қаржылық және мүліктік мемлекеттік қолдау шараларының бизнеске әсерін талдау қолдау құралдары бөлінісінде қолдау шараларын алушылар қызметінің тиімділік деңгейін сипаттауға қабілетті көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады.
8. Қарсы міндеттемелерді белгілеуді көздейтін қаржылық және мүліктік қолдау шараларын ұсыну тиімділігін талдау мақсатында 2 және одан да көп қолдау құралдарын алушылар бойынша есептеу үшін мынадай негізгі көрсеткіштер пайдаланылады:
таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салық түсімдерінің өсуі;
таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің еңбек өнімділігінің өсуі;
таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің табыстарының өсуі;
таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қолдау шараларын алған еңбекке ақы төлеу қорын ұлғайту;
таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылық қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметкерлерінің санының өсуі.

8) государственная информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий размещенной в сети Интернет, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидий, а также ее автоматизированной обработкой в электронном виде;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие с 12.07.2026).
9) веб-портал государственной информационной системы субсидирования – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к государственной информационной системе субсидирования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Анализ эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству.
4. Объектом анализа эффективности финансовых и имущественных мер поддержки является информация, официально представленная уполномоченному органу по предпринимательству по результатам деятельности заинтересованных центральных государственных органов, операторов финансовых и имущественных мер поддержки.
Глава 2. Анализ эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки
5. Анализ эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки проводится количественным методом, в рамках которого анализируется влияние мер на государство, бизнес и работников.
6. Для анализа влияния финансовых и имущественных мер государственной поддержки на государство отбираются сферы или отрасли, на развитие которых направлена мера государственной поддержки.
7. Анализ влияния финансовых и имущественных государственных мер поддержки на бизнес осуществляется по показателям, способным охарактеризовать уровень эффективности деятельности получателей мер поддержки в разрезе инструментов поддержки.
8. В целях анализа эффективности предоставления финансовых и имущественных мер поддержки, предусматривающих установление встречных обязательств, используются следующие основные показатели для расчета по получателям от 2 и более инструментов поддержки:
рост налоговых поступлений субъектов частного предпринимательства, получивших меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом;
рост производительности труда субъектов частного предпринимательства, получивших меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом;
рост доходов субъектов частного предпринимательства, получивших меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом;
увеличение фонда оплаты труда, получивших меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом;
рост количества работников субъектов частного предпринимательства, получивших меры финансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом.

9. "Таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылық және мүліктік қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салық түсімдерінің өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
VN – салық түсімдерінің өсуі;
– есепті кезеңдегі салық түсімдері;
– таңдалған кезеңдегі салық түсімдері.
10. "Таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылық және мүліктік қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің еңбек өнімділігінің өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
Vр – еңбек өнімділігінің өсуі;
– есепті кезеңдегі еңбек өнімділігі;
– таңдалған кезеңдегі еңбек өнімділігі.
11. "Таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылық және мүліктік қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің табыстарының өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
VD – кірістердің өсуі;
– есепті кезеңдегі кіріс;
– таңдалған кезеңдегі кіріс.
12. "Таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылық және мүліктік қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінде қызметкерлерге еңбекақы төлеу қорының ұлғаюы" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
VF – еңбекақы қорының өсуі;
– есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қоры;
– таңдалған кезең үшін еңбекақы төлеу қоры.
13. "Таңдалған кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылық және мүліктік қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметкерлерінің санының өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
VC – жұмысшылар санының өсуі;
– есепті кезеңдегі қызметкерлер саны;
– таңдалған кезеңдегі қызметкерлер саны.
14. Қаржылық және мүліктік қолдау шараларының қызметкерлерге әсерін талдау үшін қызметкерлердің материалдық әл-ауқатының деңгейіне әсер ететін шаралар таңдалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Негізгі көрсеткіштерді есептеу үшін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайттарында орналастырылған статистикалық деректер және қаржылық және мүліктік қолдау операторларының және қолдау шараларын ұсынатын ұйымдардың және халықаралық зерттеу ұйымдарының ресми сайттарында, сондай-ақ субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің веб-порталында орналастырылған ашық деректер пайдаланылады.

9. Для расчета показателя "рост налоговых поступлений субъектов частного предпринимательства, получивших финансовые и имущественные меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом" используется следующая формула:
, где:
VN – рост налоговых поступлений, в %;
– налоговые поступления за отчетный период;
– налоговые поступления за выбранный период.
10. Для расчета показателя "рост производительности труда субъектов частного предпринимательства, получивших финансовые и имущественные меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом" используется следующая формула:
, где:
Vр – рост производительности труда, в %;
– производительность труда за отчетный период;
– производительность труда за выбранный период.
11. Для расчета показателя "рост доходов субъектов частного предпринимательства, получивших финансовые и имущественные меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом" используется следующая формула:
, где:
VD – рост доходов, в %;
– доход за отчетный период;
– доход за выбранный период.
12. Для расчета показателя "увеличение фонда оплаты труда работников у субъектов частного предпринимательства, получивших финансовые и имущественные меры поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом" используется следующая формула:
=*100%, где:
VF – рост фонда оплаты труда, в %;
– фонд оплаты труда за отчетный период;
– фонд оплаты труда за выбранный период.
13. Для расчета показателя "рост количества работников субъектов частного предпринимательства, получивших меры финансовые и имущественные поддержки, за отчетный период по сравнению с выбранным периодом" используется следующая формула:
, где:
VC – рост количества работников, в %;
– количество работников за отчетный период;
– количество работников за выбранный период.
14. Для анализа влияния финансовых и имущественных мер поддержки на работников отбираются меры, влияющие на уровень материального благосостояния работников.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Для расчета основных показателей используются статистические данные, размещенные на официальных сайтах уполномоченного органа в области государственной статистики и открытые данные, размещенные на официальных сайтах операторов финансовой и имущественной поддержки и организаций, предоставляющих меры поддержки, и международных исследовательских организаций, а также на веб-портале государственной информационной системы субсидирования.

16. Бюджет қаражатын жұмсаудың тиімділігін талдау мақсатында мынадай формула пайдаланылады:
Тиім ж/б = % ПР/% ОС х 100 %, мұнда:
Тиім ж/б – бюджет қаражатын жұмсаудың тиімділігі;
% ТН – тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызы;
% ҚИ – бюджет қаражатын игеру пайызы.
3-тарау. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдаудың қаржылық және мүліктік шараларының тиімділігіне жүргізілген талдау қорытындылары бойынша есептілік
17. Қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тиімділігін талдау қорытындылары бойынша есепті кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне үш жылда бір рет, есепті жылдан кейінгі жылғы 1 желтоқсаннан кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қаржылық және мүліктік мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін талдау қорытындылары бойынша есеп еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) есепті кезеңдегі қаржылық және мүліктік қолдау жүйесін талдау туралы жалпы ақпаратты;
2) қолдау шараларының мемлекетке әсерін талдауды қамтитын ақпарат;
3) қолдау шараларының бизнеске әсерін талдауды қамтитын ақпарат;
4) қолдау шараларының қызметкерлерге әсерін талдауды қамтитын ақпарат;
5) жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа берілетін қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тиімділік деңгейі, сондай-ақ бюджет қаражатын жұмсау тиімділігінің деңгейі бөлігінде түйінді тұжырымдар;
6) жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа берілетін мемлекеттік қолдау жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі ұсынымдар.
19. Қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тиімділігін талдау қорытындылары бойынша есеп кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның ресми сайтында ол Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынылғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде орналастырылады.

16. В целях анализа эффективности расходования бюджетных средств используется следующая формула:
Эф р/б = % ПР/% ОС х 100 %, где:
Эф р/б – эффективность расходования бюджетных средств, в %;
% ПР – процент достижения прямого результата;
% ОС – процент освоения бюджетных средств.
Глава 3. Отчетность по итогам проведенного анализа эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой
17. Отчет по итогам анализа эффективности финансовых и имущественных мер поддержки представляется уполномоченным органом по предпринимательству в Правительство Республики Казахстан один раз в три года, не позднее 1 декабря года, следующего за отчетным годом.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Отчет по итогам анализа эффективности финансовых и имущественных государственных мер поддержки составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) общую информацию об анализе системы финансовой и имущественной поддержки за отчетный период;
2) информацию, содержащую анализ влияния мер поддержки на государство;
3) информацию, содержащую анализ влияния мер поддержки на бизнес;
4) информацию, содержащую анализ влияния мер поддержки на работников;
5) ключевые выводы в части уровня эффективности финансовых и имущественных мер поддержки, предоставляемых субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, а также уровня эффективности расходования бюджетных средств;
6) рекомендации по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки, предоставляемой субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой.
19. Отчет по итогам анализа эффективности финансовых и имущественных мер поддержки размещается на официальном сайте уполномоченного органа по предпринимательству в течение двух рабочих дней после его предоставления в Правительство Республики Казахстан.