Телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторын қоспағанда, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауды ұсыну, бақылау, мониторингтеу және оның тиімділігін бағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 21 қарашадағы № 551-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 қарашада № 35390 болып тіркелді.
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 14) тармақшасына, 51-бабының 2 және 6-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторын қоспағанда, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауды ұсыну, бақылау, мониторингтеу және оның тиімділігін бағалау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 21 қарашадағы
№ 551-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторын қоспағанда, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауды ұсыну, бақылау, мониторингтеу және оның тиімділігін бағалау қағидалары

Об утверждении Правил предоставления, контроля, мониторинга и оценки эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания, за исключением национального оператора телерадиовещания, на реализацию спутниковых приемных устройств
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 21 ноября 2024 года № 551-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2024 года № 35390.
В соответствии с подпунктом 14) статьи 7, с пунктами 2 и 6 статьи 51 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления, контроля, мониторинга и оценки эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания, за исключением национального оператора телерадиовещания, на реализацию спутниковых приемных устройств.
2. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 21 ноября 2024 года
№ 551-НҚ
Правила предоставления, контроля, мониторинга и оценки эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания, за исключением национального оператора телерадиовещания, на реализацию спутниковых приемных устройств

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторын қоспағанда, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауды ұсыну, бақылау, мониторингтеу және оның тиімділігін бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 14) тармақшасына, 51-бабының 2 және 6-тармақтарына сәйкес әзірленді және телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторын қоспағанда, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауды ұсыну, бақылау, мониторингтеу және оның тиімділігін бағалау тәртібін айқындайды.
2. Жеке немесе заңды тұлғаларды отандық спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын сатып алуға ынталандыру спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге жұмсалатын шығындарының бір бөлігін субсидиялаудың мақсаты болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) абонент – телерадио хабарларын тарату операторымен телерадио хабарларын тарату қызметтерін алуға шарт жасасқан жеке немесе заңды тұлға;
2) масс-медиа саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – масс-медиа саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) спутниктік қабылдау құрылғысы – теле-, радиосигналды жеке қабылдауға арналған абоненттерге іске асырылатын спутниктік ресивер немесе спутниктік антеннадан, конвертерден, спутниктік ресиверден тұратын спутниктік қабылдау жиынтығы;
4) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялау – телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторын қоспағанда, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің тұрғындарын отандық спутниктік құрылғылар қызметтерін пайдалануға ынталандыру мақсатында, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін өтеуге бағытталған, бюджеттен төленетін қайтарымсыз төлемдер;
5) теле-, радиоарналар топтамасы – телекоммуникация желілерінде көпарналы хабар тарату арқылы тарату үшін телерадио хабарларын тарату операторы қалыптастырған теле-, радиоарналар жиынтығы;
6) телерадио хабарларын тарату операторы – теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензия алған жеке немесе заңды тұлға.
4. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялау:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления, контроля, мониторинга и оценки эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания, за исключением национального оператора телерадиовещания, на реализацию спутниковых приемных устройств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 7, с пунктами 2 и 6 статьи 51 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления, контроля, мониторинга и оценки эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания, за исключением национального оператора телерадиовещания, на реализацию спутниковых приемных устройств.
2. Целью субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств является стимулирование физических или юридических лиц на приобретение спутниковых приемных устройств отечественных операторов спутникового телерадиовещания.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) абонент – физическое или юридическое лицо, заключившее с оператором телерадиовещания договор на получение услуг телерадиовещания;
2) уполномоченный орган в области масс-медиа (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области масс-медиа;
3) спутниковое приемное устройство – спутниковый ресивер или спутниковый приемный комплект, состоящий из спутниковой антенны, конвертера, спутникового ресивера, реализуемых абонентам для индивидуального приема теле-, радиосигнала;
4) субсидирование части затрат операторов спутникового телерадиовещания – невозвратные платежи из бюджета, направленные на возмещение части затрат операторов спутникового телерадиовещания, за исключением национального оператора телерадиовещания, в целях стимулирования населения городов районного значения, поселков, сел, сельских округов к использованию услуг отечественных спутниковых устройств;
5) пакет теле-, радиоканалов – совокупность теле-, радиоканалов, сформированных оператором телерадиовещания для распространения посредством многоканального вещания в сетях телекоммуникаций;
6) оператор телерадиовещания – физическое или юридическое лицо, получившее лицензию на занятие деятельностью по распространению теле-, радиоканалов.
4. Субсидирование части затрат операторов спутникового телерадиовещания осуществляется:

1) аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде тұратын тұрғындар спутниктік қабылдау құрылғыларын сатып алған кезде;
2) телерадио хабарларын тарату операторы теле-, радиоарналарды байланыс спутниктерінде орналастырылатын ретрансляторлар арқылы таратқан кезде;
3) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес телерадио хабарларын тарату саласындағы лицензиясы болған кезде;
4) елу мыңнан аспайтын тұрғыны бар кемінде он елді мекенде меншік немесе пайдалану құқығында меншікті сату желісін иеленген кезде жүзеге асырылады.
5. Субсидиялауды уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 101-бабына сәйкес тиісті қаржы жылына көзделген бюджет қаражаты шегінде жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 03.07.2025 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Субсидиялау 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
7. Заңның 51 бабының 4 тармағына сәйкес уәкілетті орган спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларынан келіп түскен өтінімдерді қарау үшін шығындарды субсидиялау не одан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін өтінімдерді қарау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
8. Комиссия мүшелердің тақ санынан, олардың ішінен төраға мен төрағаның орынбасары тағайындалатын кемінде 5 (бес) адамнан тұрады.
Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдар өкілдерінің қатарынан қалыптастырылады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, Комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.
Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындауды Комиссия хатшысы жүзеге асырады. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшысы уәкілетті органның жұмыскерлері арасынан тағайындалады.
2-тарау. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау тәртібі
9. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялаудың басталғаны туралы ақпараттық хабарлама ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
10. Спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуді тікелей спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы немесе оның ресми өкілі жүргізеді.

1) при приобретении спутниковых приемных устройств населением, проживающим в городах районного значения, поселках, селах, сельских округах;
2) при распространении оператором телерадиовещания теле-, радиоканалов посредством ретрансляторов, размещаемых на спутниках связи;
3) при наличии лицензии в сфере телерадиовещания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
4) при владении собственной сетью продаж на праве собственности или пользования не менее чем в десяти населенных пунктах с населением не более пятидесяти тысяч человек.
5. Субсидирование осуществляется уполномоченным органом в пределах предусмотренных бюджетных средств на соответствующий финансовый год в соответствии со статьей 101 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 03.07.2025 № 305-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Субсидирование осуществляется не более 3 (трех) лет.
7. Для рассмотрения поступивших заявок от операторов спутникового телерадиовещания уполномоченным органом создается постоянно действующая комиссия по рассмотрению заявок для принятия решения о субсидировании затрат либо об отказе (далее – Комиссия) согласно пункту 4 статьи 51 Закона.
8. Комиссия состоит из нечетного количества членов, не менее 5 (пяти) человек, из числа которых назначаются председатель и заместитель председателя Комиссии.
Состав Комиссии формируется из числа представителей государственных органов Республики Казахстан и иных организаций.
Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя Комиссии.
Подготовку протоколов заседаний Комиссии осуществляет секретарь Комиссии. Секретарь не является членом Комиссии.
Председатель, заместитель председателя, секретарь Комиссии назначаются из числа работников уполномоченного органа.
Глава 2. Порядок субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств
9. Информационное сообщение о начале субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств публикуется в официальных средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
10. Реализация спутниковых приемных устройств проводится непосредственно оператором спутникового телерадиовещания либо его официальным представителем.

11. Субсидия алу үшін спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей (төртінші тоқсан үшін 5 (бесінші) желтоқсаннан кешіктірмей) уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауға өтінімді (бұдан әрі – өтінім) қағаз нысанда қолма-қол береді.
12. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы уәкілетті органға жіберілетін өтінімге:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесін;
2) спутниктік қабылдау құрылғысын өткізудің бөлшек сауда бағасын растайтын коммерциялық ұсынысты;
3) алфавиттік тәртіпке сәйкес байланыс ақпараты көрсетілген (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), толық тұратын мекенжайын (облыс, қала (аудан), ауыл, көше, үй, пәтер), мобильдік телефон нөмірін) және өткізілген спутниктік қабылдау құрылғылары туралы деректерін (сериялық нөмірлері, моделі және сату күні), сатып алушылардың тізімін;
4) тарату аумағында абоненттерге өткізілген спутниктік қабылдау құрылғылардың кассалық чектерін;
5) с абоненттердің тегі бойынша алфавиттік тәртіппен орналасқан сатып алу-сату шарттарының түпнұсқаларын;
6) қабылдап алу-беру актілерінің түпнұсқаларын;
7) абоненттердің қолма-қол ақшаны пайдаланбай төлегенін қоспағанда, сатып алынған спутниктік қабылдау құрылғылары үшін абоненттердің төлегенін растайтын түбіртектің түпнұсқалары (қолма-қол ақшасыз төлемдер);
8) бақылау тетіктерін сипаттай отырып, субсидиялауға қатысатын тарату аумағы шеңберінде спутниктік қабылдау құрылғыларының өткізілуін бақылау жүйесін ұйымдастыру туралы мәліметтерді;
9) өткізілген спутниктік қабылдау құрылғыларының телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлеріне сәйкестігін растау туралы кепілхатты;
10) өткізілген спутниктік қабылдау құрылғыларына кепілдіктің бар екені туралы кепілхатты;
11) алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 25.12.2025 № 673-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12) өткізілген спутниктік қабылдау құрылғыларының саны және субсидиялау сұралатын сомалар бойынша жинақталған деректерді қоса береді.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес абонент дербес деректерді жинауға, өңдеуге жазбаша, мемлекеттік сервис, мемлекеттік емес сервис арқылы не келісімді алғанын растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен келісім береді (оны кері қайтарып алады).
Жоғарыда айтылған құжаттар тігіледі, нөмірленеді, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы басшысының немесе оны алмастыратын адамның, немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексіне сәйкес ресімделген сенімхат бойынша уәкілдің мөрімен және қолтаңбасымен куәландырылады;

11. Для получения субсидии оператор спутникового телерадиовещания ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным (за четвертый квартал не позднее 5 (пятого) декабря), представляет в уполномоченный орган заявку на субсидирование части затрат операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств (далее – заявка) по форме согласно приложению к настоящим Правилам в бумажной форме нарочно.
12. Оператор спутникового телерадиовещания к заявке, направляемой в уполномоченный орган, прилагает:
1) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) коммерческое предложение, подтверждающее розничную цену реализации спутникового приемного устройства;
3) список покупателей с указанием их контактной информации согласно алфавитному порядку (фамилия, имя, отчество (при его наличии), полный адрес проживания (область, город (район), село, улица, дом, квартира), номер мобильного телефона) и данных о реализованных спутниковых приемных устройствах (серийные номера, модель и дата продажи);
4) кассовые чеки реализованных абонентам спутниковых приемных устройств на территории распространения;
5) оригиналы договоров купли-продажи, расположенные в алфавитном порядке по фамилиям абонентов;
6) оригиналы актов приема-передачи;
7) оригиналы квитанций, подтверждающие оплату абонентами за приобретенные спутниковые приемные устройства, за исключением оплаты абонентами без использования наличных денег (безналичные платежи);
8) сведения об организации системы контроля за реализацией спутниковых приемных устройств в рамках территории распространения, участвующей в субсидировании, с описанием механизмов контроля;
9) гарантийное письмо о подтверждении соответствия реализованных спутниковых приемных устройств технических параметрам качества телерадиовещания;
10) гарантийное письмо о наличии гарантии на реализованные спутниковые приемные устройства;
11) исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 25.12.2025 № 673-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
12) обобщенные данные по количеству реализованных спутниковых приемных устройств и суммам, на которые запрашивается субсидирование.
Абонент дает (отзывает) согласие на сбор, обработку персональных данных письменно, посредством государственного сервиса, негосударственного сервиса либо иным способом, позволяющим подтвердить получение согласия, в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Вышеперечисленные документы прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью и подписью руководителя либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного по доверенности, оформленной в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан оператора спутникового телерадиовещания;

13) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторының есепті кезеңде өткізілген спутниктік қабылдау құрылғыларын абоненттер бастапқы қосу үшін сатып алғаны және бұрын орнатылған, жарамды жабдықты ауыстыруға арналмағаны туралы еркін нысандағы өтініші.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 25.12.2025 № 673-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Келіп түскен өтінімдер мен оларға қоса берілетін осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттарды (бұдан әрі – құжаттар топтамасы) уәкілетті орган тіркейді.
Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін келіп түскен өтінімдер мен құжаттар топтамасы қабылданбайды. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы өтінімдер мен құжаттар топтамасын келесі тоқсанда осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген мерзімде енгізеді.
14. Комиссия құжаттар топтамасының толықтығы, сондай-ақ олардың осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Өтінім сәйкес келмеген және (немесе) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттар топтамасын ұсынбаған кезде, Комиссия өтінімде көрсетілген спутниктік телерадио хабарларын тарату операторының электрондық мекенжайына олар келіп түскен күннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде хабарлама жібереді.
Хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы Комиссияға сәйкес келтірілген өтінімді және құжаттар топтамасын ұсынады.
Комиссия сәйкес келтірілген өтінімді және құжаттар топтамасын спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Өтінім сәйкес келтірілмеген, сондай-ақ спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттар топтамасын ұсынбаған кезде, Комиссия өтінімді қараудан бас тартады.
15. Комиссия толық құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидаларға сәйкестігін қарайды және мынадай:
1) осы Қағидаларға сәйкес келген кезде спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау туралы;
2) осы Қағидаларға сәйкес келмеген кезде спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялаудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.

13) заявление оператора спутникового телерадиовещания в произвольной форме о том, что реализованные в отчетном периоде спутниковые приемные устройства приобретены абонентами для первоначального подключения и не предназначены для замены ранее установленного, исправного оборудования.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 25.12.2025 № 673-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Поступившие заявки и прилагаемые к ним документы (далее – пакет документов), указанные в пункте 12 настоящих Правил, регистрируются уполномоченным органом.
Заявки и пакет документов, поступившие после истечения срока приема заявок, указанного в пункте 11 настоящих Правил, не принимаются. Оператор спутникового телерадиовещания представляет заявки и пакет документов в следующем квартале в сроки, указанные в пункте 11 настоящих Правил.
14. Комиссия рассматривает пакет документов на полноту, а также на соответствие пункту 12 настоящих Правил.
При несоответствии заявки и (или) не представлении оператором спутникового телерадиовещания пакета документов, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил, Комиссия направляет на электронный адрес оператора спутникового телерадиовещания, указанный в заявке, уведомление в течение 20 (двадцати) рабочих дней после дня их поступления.
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления оператор спутникового телерадиовещания представляет Комиссии приведенную в соответствие заявку и пакет документов.
Приведенную в соответствие заявку и пакет документов Комиссия рассматривает в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления оператором спутникового телерадиовещания.
При неприведении в соответствие заявки, а также не представлении в течение 5 (пяти) рабочих дней оператором спутникового телерадиовещания пакета документов, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил, Комиссия отказывает в рассмотрении заявки.
15. Комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов рассматривает их на соответствие настоящим Правилам и принимает одно из следующих решений:
1) о субсидировании части затрат операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств, при соответствии настоящим Правилам;
2) об отказе в субсидировании части затрат операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств, при несоответствии настоящим Правилам.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 25.12.2025 № 673-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Комиссия осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес мерзімдерде өтінімдердің келіп түсуіне қарай тоқсан сайынғы негізде отырыстар өткізеді.
17. Комиссияның қабылданған шешімі хаттамамен ресімделеді.
18. Комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамадан үзінді-көшірме уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
19. Комиссия шешімінің негізінде, шешім қабылданған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган мен спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы арасында шарт жасалады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 25.12.2025 № 673-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Комиссияның спутниктік телерадио хабарларын тарату операторына субсидия төлеу туралы шешімі және жасалған шарт негізінде уәкілетті орган абонентке спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы ұсынған жеңілдіктің 100 %, бірақ сатылған бір спутниктік қабылдау құрылғысы үшін 20 000 (жиырма мың) теңгеден аспайтын мөлшерде оның өтінімде көрсетілген екінші деңгейдегі банкте ашылған есеп айырысу шотына аударуды жүзеге асырады.
21. Комиссияның шешіміне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында айқындалған тәртіппен шағым жасалады.
22. Уәкілетті орган субсидиялау бойынша шығыстарды Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік сұранымына енгізеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 03.07.2025 № 305-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы кемінде 12 (он екі) айға өтеусіз негізде абонентке қызмет көрсету кезінде спутниктік телерадио хабарларын тарату операторында қолжетімді арналар мен қосымша контенттің барынша көп санын қамтитын теле-, радиоарналардың ақылы топтамасын көру құқығын ұсынады.
24. Абонентке спутниктік қабылдау құрылғысына меншік құқығы беріледі.
25. Спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізу біржолғы болып табылады және оларды алған абоненттерге, олардың отбасы мүшелеріне және олармен үнемі бірге тұратын басқа адамдарға қайта берілмейді.

Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 25.12.2025 № 673-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Комиссия проводит заседания на ежеквартальной основе по мере поступления заявок в сроки, согласно пункту 14 настоящих Правил.
17. Принятое решение Комиссии оформляется протоколом.
18. В течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия решения Комиссии выписка из протокола размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
19. На основании решения Комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня принятия решения Комиссией заключается договор между уполномоченным органом и оператором спутникового телерадиовещания.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 25.12.2025 № 673-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На основании решения Комиссии о выплате субсидии оператору спутникового телерадиовещания и заключенного договора, уполномоченный орган осуществляет перечисление 100 % от скидки, предоставленной оператором спутникового телерадиовещания абоненту на реализацию спутниковых приемных устройств, но не более 20 000 (двадцати тысяч) тенге за одно реализованное спутниковое приемное устройство, на его расчетный счет, открытый в банке второго уровня, указанный в заявке.
21. Решение Комиссии обжалуется в порядке, определенном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
22. Уполномоченный орган включает расходы по субсидированию в бюджетный запрос на соответствующий финансовый год согласно статье 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 03.07.2025 № 305-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
23. Оператор спутникового телерадиовещания предоставляет абоненту право просмотра платного пакета теле-, радиоканалов, включающего максимальное количество каналов и дополнительного контента, доступного у оператора спутникового телерадиовещания на момент предоставления услуги, на безвозмездной основе не менее 12 (двенадцати) месяцев.
24. Право собственности на спутниковое приемное устройство передается абоненту.
25. Реализация спутниковых приемных устройств является единовременным и повторно не поставляется получившим их абонентам, членам их семьи и другим лицам, постоянно проживающим с ними совместно.

26. Субсидиялар жылына 50 (елу) мыңнан аспайтын спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге бөлінеді.
27. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы дұрыс және негізделген есептеулер мен құжаттарды беруді қамтамасыз етеді.
28. Субсидиялаудан бас тартуды алған кезде абонентке жеңілдікті шарттар беру бойынша шеккен барлық шығыстарды спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары көтереді және абоненттен өндіріп алынбайды.
3-тарау. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялауды бақылау, мониторингтеу және оның тиімділігін бағалау
29. Қазақстан Республикасының аумағында субсидияларды алған спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларына қатысты бақылау осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес уәкілетті орган мен спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы арасында жасалған шарт шеңберінде алынған міндеттемелерді орындау тұрғысынан жүргізіледі.
30. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялауды мониторингтеуді уәкілетті орган тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
31. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялауды мониторингтеу:
1) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізу барысы туралы ақпаратты жинауын, өңдеуiн және оны уәкілетті органға беруін;
2) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының абоненттердің спутниктік қабылдау құрылғыларын пайдалануы туралы жиынтық ақпаратты әзірлеуін және оны уәкілетті органға беруін қамтиды.
32. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары тоқсан сайын, есепті күннен кейінгі 25-ші күннен кешіктірмей уәкілетті органға мыналарды қамтитын ақпаратты ұсынады:
1) аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бөлінісінде спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізудің ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер;
2) орналасқан жерін көрсете отырып, меншік немесе пайдалану құқығында меншікті сату желісінің болуы туралы мәліметтер;
3) абоненттер үшін спутниктік телерадио хабарларын тарату операторы тарататын теле-, радиоарналар туралы мәліметтер.
33. Субсидиялар алған спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін субсидияларды іске асырудың тиімділігіне талдау жүргізеді және оны уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 желтоқсанына дейін субсидияларды өткізу тиімділігін талдау негізінде оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялау тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары ұсынатын ақпаратты растау үшін спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізу орны бойынша уәкілетті тұлғаларды жібереді.

26. Субсидии выделяются на реализацию не более 50 (пятидесяти) тысяч спутниковых приемных устройств в год.
27. Оператор спутникового телерадиовещания обеспечивает предоставление достоверных и обоснованных расчетов и документов.
28. При получении отказа в субсидировании расходы, понесенные по предоставлению абоненту льготных условий, несут операторы спутникового телерадиовещания и не взыскиваются с абонента.
Глава 3. Контроль, мониторинг и оценка эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания
29. Контроль на территории Республики Казахстан в отношении операторов спутникового телерадиовещания, получивших субсидии, проводится на предмет исполнения обязательств, взятых в рамках заключенного договора между уполномоченным органом и оператором спутникового телерадиовещания согласно пункту 19 настоящих Правил.
30. Мониторинг субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания осуществляется уполномоченным органом ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
31. Мониторинг субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания включает:
1) сбор, обработку и предоставление операторами спутникового телерадиовещания в уполномоченный орган информации о ходе реализации спутниковых приемных устройств;
2) составление и предоставление операторами спутникового телерадиовещания в уполномоченный орган сводной информации об использовании спутниковых приемных устройств абонентами.
32. Операторы спутникового телерадиовещания ежеквартально, не позднее 25-го числа, следующего за отчетным, предоставляют в уполномоченный орган информацию, которая содержит:
1) сведения о текущем состоянии реализации спутниковых приемных устройств в разрезе городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) сведения о наличии собственной сети продаж на праве собственности или пользования с указанием месторасположения;
3) сведения о теле-, радиоканалах, распространяемых оператором спутникового телерадиовещания для абонентов.
33. Операторы спутникового телерадиовещания, получившие субсидии, ежегодно до 1 ноября календарного года проводят анализ эффективности реализации субсидий и направляют его в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган ежегодно до 1 декабря календарного года на основе анализа эффективности реализации субсидий осуществляет оценку эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания с целью выработки предложений по его совершенствованию.
Уполномоченный орган направляет уполномоченных лиц по месту реализации спутниковых приемных устройств для подтверждения представляемой операторов спутникового телерадиовещания информации.

34. Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялау тиімділігін бағалауды уәкілетті орган мыналарды негізге ала отырып жүзеге асырады:
1) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары мәлімдеген шығыстардың негізділігін ескере отырып, спутниктік қабылдау құрылғыларын іске асыруға спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының нақты шығындары мен алынған субсидиялар көлемі арасындағы арақатынас;
2) субсидиялау шеңберінде спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының қызметтерімен қамтылған халықтың үлесі;
3) субсидиялау шеңберінде спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары қызметтерінің қолжетімділігінің өсу серпіні;
4) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары ұсынатын қызметтердің сапасына халықтың қанағаттану деңгейі.
Телерадио хабарларын
таратудың ұлттық операторын
қоспағанда, спутниктік
телерадио хабарларын тарату
операторларының спутниктік
қабылдау құрылғыларын
өткізуге арналған
шығындарының бір бөлігін
субсидиялауды ұсыну, бақылау,
мониторингтеу және оның
тиімділігін бағалау
қағидаларына
қосымша
Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауға өтінім
_____________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
___________________________
(заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауға өтінімді қарауды сұраймын.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер
Заңды тұлға үшін:
толық атауы __________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) __________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) ______________
заңды мекенжайы __________________________
нақты орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________
басшының телефон нөмірі _______________________________________
басшының ұялы телефон нөмірі ______________________________
электрондық мекенжайы ______________________________
Жеке тұлға үшін:
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) __________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) ______________
заңды мекенжайы __________________________
нақты орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________
телефон нөмірі _______________________________________
ұялы телефон нөмірі ______________________________
электрондық мекенжайы ______________________________

34. Оценка эффективности субсидирования части затрат операторов спутникового телерадиовещания осуществляется уполномоченным органом исходя из:
1) соотношения между фактическими затратами операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств и полученным объемом субсидий, с учетом обоснованности заявленных операторами спутникового телерадиовещания расходов;
2) доли населения, охваченного услугами операторов спутникового телерадиовещания в рамках субсидирования;
3) динамики роста доступности услуг операторов спутникового телерадиовещания в рамках субсидирования;
4) уровня удовлетворенности населения качеством предоставляемых операторами спутникового телерадиовещания услуг.
Приложение
к Правилам предоставления,
контроля, мониторинга и оценки
эффективности субсидирования
части затрат операторов
спутникового телерадиовещания,
за исключением национального
оператора телерадиовещания,
на реализацию спутниковых
приемных устройств
Заявка на субсидирование части затрат операторов спутникового
телерадиовещания на реализацию спутниковых приемных устройств
В ____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ___________________________________________________________
(полное наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
Прошу рассмотреть заявку на получение субсидирования части затрат
операторов спутникового телерадиовещания на реализацию спутниковых
приемных устройств.
1. Сведения о заявителе
Для юридического лица:
полное наименование ____________________________________________
бизнес-идентификационный номер (БИН) ___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________
юридический адрес ______________________________________________
адрес фактического места нахождения ______________________________
номер телефона руководителя _____________________________________
номер мобильного телефона руководителя __________________________
электронный адрес ______________________________________________
Для физического лица:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
юридический адрес ______________________________________________
адрес фактического места нахождения ______________________________
номер телефона _________________________________________________
номер мобильного телефона _______________________________________
электронный адрес _______________________________________________

2. Екінші деңгейдегі банкте ашылған есеп айырысу шотының деректемелері:
___________________________________
3. Қоса беріліп отырған құжаттар:
1. _______________________
2. _______________________
3. _______________________
____________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға арналған мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ оларды "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 4-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит жүргізу үшін сұрау салу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға және мемлекеттік аудит органдарына беруге келісім беремін.
______ басшының қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Мөрдің орны (бар болған кезде)
Өтінім берілген күн 20__ жылғы "___" __________.

2. Реквизиты расчетного счета, открытого в банке второго уровня:
_______________________________________________________________
3. Прилагаемые документы:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
_______________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных, а также их передачу
по запросу в уполномоченный орган по исполнению бюджета и органы
государственного аудита для проведения государственного аудита в соответствии
с пунктом 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской
деятельности в Республике Казахстан".
__________________________________________________________
подпись руководителя (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати (при наличии)
Дата подачи заявки "___" __________ 20__ г.