"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 қарашадағы № 428 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 қарашада № 35384 болып тіркелді.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережесінің 15 тармағының 229-31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1 және 2-тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 428 бұйрыққа
қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары

Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 ноября 2024 года № 428. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2024 года № 35384.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпунктом 229-30) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 428
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігi туралы ереженің 15-тармағының 229-31) тармақшасына сәйкес әзірленді және әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон) и подпунктом 229-31) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и определяют порядок выдачи разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;

4) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
5) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) осы Қағидаларға сәйкес жеке тұлғаға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) астананың, республикалық маңызы бар қаланың, облыстық маңызы бар қаланың және ауданның әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.

4) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
5) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
6) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
7) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
8) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами по вопросам социальной защиты города республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения, района в городе (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын талаптар) көзделген құжаттармен қоса, осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) көрсетілетін қызметті беруші;
3) портал арқылы ұсынады.
Өтінішті үшінші тұлғалар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша ұсынады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің және көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерін, нысанын және нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбес, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 3-қосымшада жазылған.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушыдан келісім алады.
Көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) Мемлекеттік корпорация қызметкері цифрлық құжаттарды құжат иесінің порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен берілген келісімі болған кезде іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.

4. Для получения государственной услуги услугополучатель предоставляет по месту жительства недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица заявление по форме, согласно приложению 1 и 2 к настоящим Правилам с приложением документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Требования к оказанию государственной услуги), согласно приложении 3 к настоящим Правилам, через:
1) Государственную корпорацию;
2) услугодателя;
3) портал.
Заявление третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименования государственной услуги и услугодателя, способы предоставления, сроки, форму и результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложении 3 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Услугодатель и (или) работник Государственной корпорации получает согласие у услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги.
Услугодатель и (или) работник Государственной корпорации получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.

Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге талаптардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар туралы мәлеметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері және көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес сұрау салу көмегімен "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ақпараттық жүйелерде көрсетілетін қызметті алушының мәліметтері сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке құжаттар қоса беріледі.
7. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
8. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді. Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір күн бұрын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
9. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасы берілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға:
көрсетілетін қызметті берушіде – мемлекеттік қызметті тіркеу және алу күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі;
порталда – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызмет алушыдан тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы электрондық қолхат береді, онда қабылданған құжаттардың тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), өтініш беру күні мен уақыты, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетіледі, өтініш берушінің жүгінуі бойынша қолхат қағаз форматта беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды көрсетілетін қызметті алушының өзі жүзеге асырады.
Растайтын мәліметтерді алған кезде портал арқылы сұрау салуды жүзеге асырған көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-мен электрондық өтінішті куәландырады.
Көрсетілетін қызметті алушы талап етілетін құжаттарды берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сведения о документах, указанных в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам работник Государственной корпорации и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "Электронного правительства", посредством запроса согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При несоответствии (отсутствии) сведений в информационных системах услугополучателем к заявлению прилагаются документы.
7. При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугополучателю выдается расписка об отказе в приеме заявления по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
8. При обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги. При этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию за день до окончания срока оказания государственной услуги.
9. При подаче полного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, услугополучателю:
у услугодателя – выдается талон с указанием даты регистрации и получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы;
на портале – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Работник Государственной корпорации при обращении за получением государственной услуги выдает электронную расписку о приеме соответствующих документов от услугополучателя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии), работника принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов, по обращению услугополучателя расписка выдается в бумажном формате.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 10 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. При обращении услугополучателя за получением государственной услуги посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, осуществляется самим услугополучателем.
При получении подтверждающих сведений услугополучатель, осуществивший запрос посредством портала, электронное заявление удостоверяет ЭЦП.
При подаче услугополучателем требуемых документов в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!

11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті берушінің маманы деректерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) енгізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүгінген кезде өтініштен алынған деректер автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі.
12. Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті және тиісті құжаттарды қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттарды тексеруді жүзеге асырады.
13. Көрсетілетін қызметті беруші қажетті құжаттарды тексергеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның шотына келіп түскен мүлікке билік ету, зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу және сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру жөніндегі бұйрық шығарады.
14. Құжаттарды қараудың және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін берудің жалпы мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
Осы Қағидалардың Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарламаны жібереді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК 74-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға 2 (екі) жұмыс күні ішінде оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", жеке өзіне не 7-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
15. Портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

Пункт 11 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. При соответствии пакета документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги, специалист услугодателя вносит данные в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес").
При обращении услугополучателя через Государственную корпорацию, портал данные из заявления автоматически передаются в АИС "Е-Собес".
12. После принятия заявления и соответствующих документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней осуществляет проверку документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней после проверки необходимых документов, выносит приказ о разрешении по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
14. Общий срок рассмотрения документов и выдачи результатов оказания государственной услуги составляет 5 (пять) рабочих дней.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Требований к оказанию государственной услуги настоящих Правил услугодатель не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 74 АППК РК.
По результатам заслушивания услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в "личный кабинет" услугополучателя, лично либо в Государственную корпорацию согласно приложению 7.
15. При обращении через портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.

16. Дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның графигіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттарды не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты ұсынған кезде жүзеге асырылады, өкіл сондай-ақ өкілдің тиісті өкілеттілігі көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжатты ұсынады.
Мемлекеттік корпорация нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оны одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді. Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығын, Мемлекеттік корпорацияны, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторын және көрсетілетін қызметті берушілерді енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету сауалдары бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына ҚР ӘРПК-ға және Заңға сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
19. Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

16. Выдача готовых документов осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов, представитель также представляет документ, выданный в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
Государственная корпорация обеспечивает хранение результата в течение одного месяца, после чего передает его услугодателю для дальнейшего хранения. При обращении услугополучателя по истечении одного месяца по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
17. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Единый контакт-центр, Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и услугодателей о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в процессе оказания государственной услуги
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
18. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с АППК РК и Законом.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
19. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

20. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
21. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
22. Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
23. Мемлекеттік қызмет көрсетуге шағымдану нәтижелері бойынша қабылданған шешіммен келіспеген кезде көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 428 Қағидаға
1 қосымша
Нысан
__________________________ басшысына
(органның атауы)
Қорғаншы/қамқоршы_________________
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
телефон___________________________________
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру үшін өтініш
Сізден (қажетін таңдау):
- қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға шот ашуға (жабуға), карта мен пин конвертті алуға, сондай-ақ ________________________ ағымдағы және карточкалық шоттарды пайдалануға, оның ішінде_________________________ келіп түскен зейнетақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша операцияларды жүргізуге,
-_____________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылуына байланысты ________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
____________________________________________________________________ (мұраға құқығы туралы куәліктегі жазбаға сәйкес көрсетіледі)
мұраға қалдырылған мүлікке билік етуге;
- қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға меншік құқығында тиесілі
____________________________________________________________________
(техникалық паспорт, техникалық құралдарға иелік құқығын дәлелдейтін құжат)
көлік құралына қатысты мәмілені жүзеге асыруға;
- ___________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан (құқықтар мен міндеттемелерді басқаға беруге, шарттарды бұзуға) мүлікке билік етуге;
- қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға меншік құқығында тиесілі __________________________________________________ мекенжайы бойынша ораналасқан мүлікті (немесе мүліктің _____ үлесін) иеліктен шығаруға;
- ______________________________________________ мүлікке қатысты:
қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға меншік құқығында тиесілі _______________________________________ мекенжайы бойынша ораналасқан
мүлікті кепілге қоюға рұқсат сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің және қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеген адамның дербес деректерін жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
20__жылғы "___" __________                         _______________________
(өтініш берушінің қолы)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

20. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
21. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
22. При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
23. При несогласии с решением, принятым по результатам обжалования оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение
к 1 Правилам Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 428
Форма
Руководителю
__________________________
(наименование органа)
от гражданина(ки)
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
и индивидуальный
идентификационный номер)
Проживающий (ая) по адресу,
телефон __________________
Заявление на разрешение по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными
Прошу Вашего разрешения (выбрать нужное):
- открыть (закрыть) счҰт на опекаемого и (или) подопечного, получить карту и пин
конверт, а также пользование текущими и карточными счетами
в ____________________________________________________________________,
в том числе проводить операции по снятию пенсий, социальных выплат, пособий
поступивших ________________________________________________________,
- распорядиться наследуемым имуществом _______________________________,
расположенного по адресу: _____________________________________________,
в ___________________________________________________________________
(указывается согласно записи в правоустанавливающих документах)
в связи с признанием недееспособным или ограниченно дееспособным
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________;
- на осуществление сделки в отношении транспортного средства
_____________________________________________________________________,
(номер документа, подтверждающий право собственности на транспортное средство)
принадлежащего на праве собственности на опекаемого и (или) подопечного;
- на распоряжение (уступка прав и обязательств, расторжение договоров)
имуществом, расположенного по адресу:__________________________________,
_____________________________________________________________________
- на отчуждение имущества (или _____ доли от имущества) __________________,
расположенного по адресу: ______________________________________________,
принадлежащего на праве собственности на опекаемого и (или) подопечного;
- на залог имущества (или _____ доли от имущества) ________________________,
расположенного по адресу: ______________________________________________,
принадлежащего на праве собственности на опекаемого и (или) подопечного,
_____________________________________________________________________
в отношении имущества: _______________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и лица, над которым
установлена опека или попечительство, в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение и использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах.
"___" __________ 20__ года _______________________ (подпись заявителя)
Примечание ИЗПИ!

2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 428 Қағидаға
2 қосымша
Нысан
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беруүшін өтініш
Сізден (қажетін таңдау):
- қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға шот ашуға (жабуға), карта мен пин конвертті алуға, сондай-ақ ________________________ ағымдағы және карточкалық шоттарды пайдалануға, оның ішінде_________________________ келіп түскен зейнетақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша операцияларды жүргізуге,
- _____________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылуына байланысты _______________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан __________________________________________________________
(мұраға құқығы туралы куәліктегі жазбаға сәйкес көрсетіледі)
мұраға қалдырылған мүлікке билік етуге;
- қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға меншік құқығында тиесілі
____________________________________________________________________
(техникалық паспорт, техникалық құралдарға иелік құқығын дәлелдейтін құжат)
көлік құралына қатысты мәмілені жүзеге асыруға;
- ___________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан (құқықтар мен міндеттемелерді басқаға беруге, шарттарды бұзуға) мүлікке билік етуге;
- қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға меншік құқығында тиесілі __________________________________________________ мекенжайы бойынша ораналасқан мүлікті (немесе мүліктің _____ үлесін) иеліктен шығаруға;
- ___________________________________________мүлікке қатысты:
қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға меншік құқығында тиесілі _______________________________________ мекенжайы бойынша ораналасқан мүлікті кепілге қоюға рұқсат сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің және қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеген адамның дербес деректерін жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
ұялы телефоны _______________ E-mail ______________________________
тұрғылықты мекенжайы__________________________________________
ЭЦҚ _____________________________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты: _______ жылғы ____._____________. сағат ____ минут ____секунд ____
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымшаның осы редакциясы 12.07.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әрекетке қабілетсіз немесе
әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамның
мүлкіне билік ету, шотына
түскен зейнетақыларды,
жәрдемақыларды, әлеуметтік
төлемдерді алу бойынша және
соттың шешімімен әрекетке
қабілетсіз немесе әрекет қабілеті
шектеулі деп танылған
азаматтардың мүлкін иеліктен
шығаруға рұқсат беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы

Приложение 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 2
к Правилам Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 428
Форма
Руководителю
__________________________
(наименование органа)
от гражданина(ки)
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
и индивидуальный
идентификационный номер)
Проживающий (ая) по адресу,
телефон __________________
Заявление на разрешение по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными через веб-портал "Электронного правительства"
Прошу Вашего разрешения (выбрать нужное):
- открыть (закрыть) счет на опекаемого и (или) подопечного, получить карту и пин
конверт, а также пользование текущими и карточными счетами
в ____________________________________________________________________,
в том числе проводить операции по снятию пенсий, социальных выплат, пособий
поступивших _________________________________________________________,
- распорядиться наследуемым имуществом ________________________________,
расположенного по адресу: _____________________________________________,
в ____________________________________________________________________
(указывается согласно записи в свидетельстве о праве на наследство)
в связи с признанием недееспособным или ограниченно дееспособным
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________;
- на осуществление сделки в отношении транспортного средства
_____________________________________________________________________,
(номер технического паспорта, документ, подтверждающий право собственности
на транспортное средство)
принадлежащего на праве собственности на опекаемого и (или) подопечного;
- на распоряжение (уступка прав и обязательств, расторжение договоров)
имуществом, расположенного по адресу: __________________________________,
______________________________________________________________________
- на отчуждение имущества (или _____ доли от имущества) __________________,
расположенного по адресу: ______________________________________________,
принадлежащего на праве собственности на опекаемого и (или) подопечного;
- на залог имущества (или _____ доли от имущества) ________________________,
расположенного по адресу: ______________________________________________,
принадлежащего на праве собственности на опекаемого и (или) подопечного,
______________________________________________________________________
в отношении имущества: ________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и лица, над которым
устанавливается опека, в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите", хранение и использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Контактные данные заявителя:
Мобильный __________ E-mail ___________________________________________
адрес проживания ______________________________________________________
ЭЦП _________________________________________________________________
Дата и время подписания заявления:
____._____________.________ года ____часов ____ минут ____ секунд
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция приложения 3 действует до 12.07.2026 приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163.
Приложение 3
государственной услуги
"Выдача разрешения
по распоряжению имуществом,
снятию пенсий, пособий,
социальных выплат,
поступивших на счет
недееспособного или
ограниченно дееспособного
совершеннолетнего лица,
и на отчуждение имущества
граждан, признанных
по решению суда
недееспособными или
ограниченно дееспособными"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными"
1
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша шешім беру;
2. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған кәмелетке толған адамның мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру
3
Көрсетілетін қызметті берушінің
атауы
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғаудың жергілікті атқарушы орган
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлер бойынша өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) көрсетілетін қызметті алушы
3) "электрондық үкімет" www.​egov.​kz веб-порталы арқылы жүргізіледі.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) құжаттарды көрсетілетін қызметті беруге, Мемлекеттік корпорацияға тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс күні;
2) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
- Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлігіне билік ету, шотына түскен зейнетақырларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу жөніндегі шешім туралы бұйрық;
- Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған кәмелетке толған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға бұйрық;
- Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, түскі үзілісті ескере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру.

1. Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица;
2. Выдача разрешения на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными.
3
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, района в городе
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги по всем подвидам осуществляются через:
1) Государственную корпорации;
2) услугодатель
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) с момента сдачи документов в услугодателю, Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – 5 (пять) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 15 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
- Приказ о разрешении по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица,
- Приказ на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными
- Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с понедельника по пятницу согласно графику работы услугодателя, с учетом перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

2) Мемлекеттік корпорацияда: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдерінде дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша немесе қамқорлыққа мұқтаж кәмелетке толмаған адамның тіркелген жері бойынша жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы "брондауға" болады.
3) порталда: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында: www.​edu.​gov.​kz;
2) www.​egov.​kz. порталда жарияланған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлігіне билік ету, шотына түскен зейнетақырларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу жөніндегі шешімді алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаты (сәйкестендіру үшін);
3) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы мәлімет (көрсетілетін қызметті берушінің қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрығы);
4) қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушының иелігіндегі меншік құқығын растайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
5) заң бойынша мұраға құқық туралы куәлік (нотариустан) (заң бойынша мұра алған жағдайда) (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
6) қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушының көлік құралына меншік құқығын растайтын құжат (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);

2) Государственной корпорации: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя, или по месту регистрации несовершеннолетнего, нуждающегося в опеке, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала.
3) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель при обращении для получения разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица предоставляет услугодателю, в Государственную корпорацию или через портал следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов услугополучателя (для идентификации);
3) сведения о наличии опекунства или попечительства над недееспособным или ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (приказ услугодателя об установлении опекунства или попечительства);
4) правоустанавливающие документы, на имущество, подтверждающие право собственности опекаемого и (или) подопечного (для распоряжения и отчуждения имуществом),
5) свидетельство о праве на наследство по закону (от нотариуса) (в случае получения наследства по закону) (для распоряжения и отчуждения имуществом);
6) документ, подтверждающий право собственности опекаемого и (или) подопечного на транспортное средство (для распоряжения и отчуждения имуществом);

7) екінші деңгейдегі банктерде немесе "Қазпочта" АҚ-да қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға шот ашылғаны туралы хабарлама;
8) қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушының кірістерін (зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік және басқа да төлемдер) растайтын құжаттар.
Көрсетілетін қызметті алушы сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған кәмелетке толған адамның мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға сәйкес 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы мәлімет (көрсетілетін қызмет берушінің қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрығы);
4) меншік құқығын растайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
5) заң бойынша мұраға құқық туралы куәлік (нотариустан) (заң бойынша мұра алған жағдайда) (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
6) көлік құралдарына меншік құқығын растайтын құжат (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
7) кепілдік міндеттемелер (нотариустан) (мүлікті сатқан жағдайда) (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін).
Жоғарыда аталған 2), 3), 4), 6), 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық мәліметтер және (немесе) құжаттар нысанында алады.
Ақпараттық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке тиісті құжаттар қоса ұсыналады.
Құжаттарды портал арқылы берген кезде құжаттар электрондық көшірме түрінде ұсынылады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс емес екенін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 127, 128-баптарында бекітілген талаптарға сәйкес келмеуі;

7) уведомление об открытом счете в банках второго уровня или АО "Казпочта" на опекаемого и (или) подопечного;
8) документы, подтверждающие доходы опекаемого и (или) подопечного (пенсий, пособий, социальные и другие выплаты).
Услугополучатель при обращении для получения разрешения на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными предоставляет к услугодателю, в Государственную корпорацию или через портал следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов услугополучателя (для идентификации);
3) сведения о наличии опекунства или попечительства над недееспособным или ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (приказ услугодателя об установлении опекунства или попечительства);
4) правоустанавливающие документы, на имущество, подтверждающие право собственности (для распоряжения и отчуждения имуществом),
5) свидетельство о праве на наследство по закону (от нотариуса) (в случае получения наследства по закону) (для распоряжения и отчуждения имуществом);
6) документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство (для распоряжения и отчуждения имуществом);
7) гарантийные обязательства (от нотариуса) (в случае продажи имущества) (для распоряжения и отчуждения имуществом).
Сведения о документах вышеуказанных подпунктах 2),3),4),6),8) получают в форме электронных сведений и (или) документов, удостоверенных электронной цифровой подписью уполномоченных должностных лиц из соответствующих государственных информационных систем.
При несоответствии (отсутствии) сведений в информационных системах к заявлению прилагаются соответствующие документы.
При подаче документов через портал "электронного правительства" документы предоставляются в виде электронных копий.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным статьями 127 и 128 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылған.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлікте – www.​enbek.​gov.​kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорацияда – www.​gov4c.​kz.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өз-өзіне қызмет көрсету, өздігінен жүріп-тұруды, бағдар жасауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе жартылай жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар қабылдауды 1414, 88000807777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну жолымен тұратын жеріне Мемлекеттік корпорация қызметкері бара отырып жүргізеді.
3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған кезде электрондық нысанда қамқоршылықты/қорғаншылықты белгілеу туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторландырудан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" деген бөлімде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 428 Қағидаға
4-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салулар
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының ЖСН бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мынадай:

3) наличие в отношении услугополучателя вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации об установлении опеки/попечительства в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 4
к Правилам Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 428
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организаций
Для оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" формируются запросы по ИИН услугополучателя в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:

1) ЖТ МДҚ-дан көрсетілетін қызметті берушінің жеке басын куәландыратын;
2) ЖТ МДҚ-дан қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның жеке басын куәландыратын;
3) ЖТ МДҚ-дан көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
4) ЖТ МДҚ-дан қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
5) ҚЖМБМК-дан қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның жылжымайтын мүлігі туралы;
6) қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның зейнетақы және әлеуметтік төлемдері (зейнетақы және жәрдемақы Еңбекмині АЖ-дан);
7) Еңбекмині АЖ-дан қамқорлық және (немесе) қорғаншылық туралы мәлімет (қамқорлық тізілімі).
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымның АЖ-дан сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЭЦҚ-мен, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің немесе көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуын жүзеге асырған ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖ – ақпараттық жүйе;
ҚЖМБМК– Қазақстанның жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры;
ЖТ МДҚ – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Еңбекмині АЖ – "Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі" ақпараттық жүйесі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамның
мүлкіне билік ету, шотына
түскен зейнетақыларды,
жәрдемақыларды, әлеуметтік
төлемдерді алу бойынша және
соттың шешімімен әрекетке
қабілетсіз немесе әрекет қабілеті
шектеулі деп танылған
азаматтардың мүлкін иеліктен
шығаруға рұқсат беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабын және 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғаудың жергілікті атқарушы орган, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіз құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен /дәйексіз құжаттарды, атап айтқанда:

1) удостоверяющего личность услугополучателя из ГБД ФЛ;
2) удостоверяющего личность опекаемого и (или) подопечного лица из ГБД ФЛ;
3) о регистрации по постоянному месту жительства услугополучателя из ГБД ФЛ;
4) о регистрации по постоянному месту жительства опекаемого и (или) подопечного лица из ГБД ФЛ;
5) сведения о недвижимости опекаемого и (или) подопечного лица из ЕГКН;
6) пенсионные и социальные выплаты опекаемого и (или) подопечного лица (пенсий и пособий из ИС МТСЗН);
7) сведения о наличии опекунства и (или) попечительства из ИС МТСЗН (реестр опекунов).
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из ИС государственных органов и (или) организации, удостоверяются ЭЦП соответствующих государственных органов и (или) организаций, а также ЭЦП осуществившего запрос Государственной корпорации, услугодателя или услугополучателя.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИС – информационная система;
ЕГКН - информационная система единого государственного кадастра недвижимости Казахстан;
ГБД ФЛ – Государственная база данных "Физические лица";
МТСЗН – информационная система Министерства труда и социальной защиты РК;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
по распоряжению имуществом,
снятию пенсий, пособий,
социальных выплат,
поступивших на счет
недееспособного или
ограниченно дееспособного
совершеннолетнего лица,
и на отчуждение имущества
граждан, признанных
по решению суда
недееспособными или
ограниченно дееспособными"
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь статьями 19 и пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", местный исполнительный
орган социальной защиты населения городов республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения, Государственная корпорация "Правительство
для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание
государственной услуги __________________________________________________
ввиду представления Вами неполного пакета документов и (или) документов
с истекшим сроком действия, а именно:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
ұсынуыңызға/көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәлеметтердің сәйкес келмеуіне (керегін сызу) байланысты ___________________ мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
___________________________________________________________
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы: _______________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон: ___________________________________________________
Алды: ___________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
20__ жылғы "___" _________
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 428 Қағидаға
6-қосымша
Нысан
Рұқсат беру туралы БҰЙРЫҚ
Қорғаншылық және қамқоршылық органының функцияларын жүзеге асырушы уәкілетті орган _____________________________________________ ____________________________________________________ өтінішін қарап,
қорғаншының/қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ШЕШТІ
Қорғаншы/қамқоршы
________________________________________________________________________
(негіздеме) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1. қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға шот ашуға (жабуға), карта мен пин конвертті алуға, сондай-ақ ________________________ ағымдағы және карточкалық шоттарды пайдалануға, оның ішінде_________________________ келіп түскен зейнетақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша операцияларды жүргізуге;
2. қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушы __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
тиесілі ___________________________________________ мекенжайы бойынша
орналасқан __________________________________________________________
(мүліктің, көік құралының және т.б. атауы)
мүлікке билік етуге/ иеліктен шығаруға (қажеттінің астын сызу) рұқсат етілсін.
Басшы _____________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 428 Қағидаға
7-қосымша
Нысан
________________________
көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Дәлелді бас тарту
___________________________________________________________
(республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі жергілікті атқарушы орган), Сіздің ________ жылғы № __________ өтінішіңізді қарап, "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартқаны туралы хабарлайды.
____________________________________________________________________
(Бас тарту негіздемесі).
Басшы ________________________________________________
(ұйымның атауы)
_____________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мөр орны

1) ________________________________________;
2) _______________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) работника
Государственной корпорации
Исполнитель: _______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон: ___________________________________________________
Получил: ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ года
Приложение 6
к Правилам Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 428
Форма
____________________________
(наименование органа)
ПРИКАЗ о разрешении
Уполномоченный орган _________________________________________________,
осуществляющий функции органа опеки и попечительства, рассмотрев обращение
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекуна/попечителя
РЕШИЛ
Разрешить опекуну/попечителю __________________________________________
(основание) фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекуна/попечителя
1. открыть (закрыть) счет, получить карту и пин конверт, а также пользование
текущими и карточными счетами в ________________________________________,
в том числе проводить операции по снятию пенсий, социальных выплат, пособий и
наследственных средств, поступивших на счет опекаемого и (или) подопечного лица
______________________________________________________________________.
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. распоряжаться/ отчуждать имуществом (нужное подчеркнуть)
в виде ________________________________________________________________
(наименование имущества, транспортного средства и другие)
расположенной по адресу _______________________________________________
______________________________________________________________________,
принадлежащей на опекаемого и (или) подопечного лица
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель __________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Приложение 7
к Правилам Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 428
Форма
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя
Мотивированный отказ
____________________________________________________________________
(местный исполнительный орган социальной защиты населения городов
республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения),
рассмотрев Ваше обращение от _______________ года № __________________,
сообщает об отказе в оказании государственной услуги "Выдача разрешения
по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат,
поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного
совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных
по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными".
____________________________________________________________________
(Основание отказа).
Руководитель ________________________________________________________
(наименование организации)
________________________________________________ ____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати