Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2024 жылғы 12 қарашадағы № 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 13 қарашада № 35367 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 2 маусымдағы № 48 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.06.2025 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
Б. Омарбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 12 қарашадағы
№ 101 бұйрығына
қосымша/
бұйрығымен бекітілген/
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10685 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларында:
2-қосымшада:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 ноября 2024 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2024 года № 35367. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2025 года № 48.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.06.2025 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Б. Омарбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу/
Утвержден приказом/
Исполняющий обязанности
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 12 ноября 2024 года № 101
Перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10685) следующие изменения:
в Правилах разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденных указанным приказом:
в приложении 2:

3, 6 және 9-нысандар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10663 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Компанияның даму жоспары даму жоспарына қажетті негіздемелерді, стратегиялық картаны, схемаларды, кестелерді, даму жоспарында көзделген компания қызметінің негізгі көрсеткіштеріне нысаналы мәндер бойынша есептеулерді қамтитын қосымшаларды қамтиды.
Компанияның стратегиялық картасы компания қызметінің түйінді көрсеткіштерімен мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттардың көрсеткіштерінің декомпозициясын қамтиды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларында:
2-қосымшада:
3, 6 және 9-нысандар осы бұйрыққа 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18328 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларында:

формы 3, 6 и 9 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10663) следующее изменение:
в Правилах разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. План развития компании содержит приложения, которые включают необходимые обоснования к плану развития, стратегическую карту, схемы, таблицы, расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности компании, предусмотренные планом развития.
Стратегическая карта компании содержит декомпозицию показателей документов системы государственного планирования, а также иных документов не входящих в систему государственного планирования с ключевыми показателями деятельности компании и составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Правилах разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденных указанным приказом:
в приложении 2:
формы 3, 6 и 9 изложить в редакции согласно приложениям 5, 6 и 7 к настоящему приказу.
3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 14 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18328) следующие изменения:
в Правилах разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению, утвержденных указанным приказом:

3, 4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тиісті саланың уәкілетті органдары жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қыркүйегіне дейін олардың даму жоспарларында (мемлекеттік органның даму жоспарының жобасында) көрсетілген мемлекеттік органдардың мақсаттарына қол жеткізуге алып келетін ұйым қызметінің мақсаттарын, міндеттері мен түйінді көрсеткіштерін әзірлейді және ұйымдарға жібереді.
Мемлекет қатысатын АҚ (ЖШС) акцияларының бақылау пакеті (жарғылық капиталға қатысу үлесі) сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда, сенімгерлік басқарушылар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қыркүйегіне дейін ұйым қызметінің мақсаттарын, міндеттері мен түйінді көрсеткіштерін әзірлейді және ұйымдарға жібереді.
4. Жергілікті атқарушы органдар (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар) жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қазанына дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарында (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасында) көрсетілген, жергілікті атқарушы органның мақсаттарына қол жеткізуге алып келетін ұйым қызметінің мақсаттарын, міндеттері мен түйінді көрсеткіштерін және (немесе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және ұйымдарға жібереді.
5. Даму жоспарларын әзірлемейтін тиісті салалардың уәкілетті органдары жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қыркүйегіне дейін ұйымдарға:
1) тиісті саланың уәкілетті органының бюджеттік бағдарламасының мақсаттарына, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге және міндеттерінің орындалуын алып келетін ұйым қызметінің мақсаттары мен міндеттерін;
2) қызметтің негізгі көрсеткіштерін әзірлейді және жібереді.
Бюджеттік бағдарламаға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген не қайта бекітілген жағдайларда тиісті саланың уәкілетті органы бюджеттік бағдарламаға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген не ол қайта бекітілгеннен кейін бір ай ішінде ұйым үшін қызметтің мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ түйінді көрсеткіштерін нақтылайды.
6. Егер ұйымдар бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға қатыспаған немесе олардың қатысуы мемлекеттік органның даму жоспарында (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарында) көзделмеген жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қыркүйегіне дейін немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қазанына дейін осы органдар қызметінің стратегиялық бағыттарына байланысты ұйымдар қызметінің мақсаттарын, міндеттері мен түйінді көрсеткіштерін әзірлейді және жібереді.

пункты 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченные органы соответствующей отрасли до первого сентября года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывают и направляют организациям цели, задачи и ключевые показатели деятельности организации, приводящие к достижению целей государственных органов, отраженных в их планах развития (в проекте плана развития государственного органа).
В случае передачи контрольного пакета акций (доли участия в уставном капитале) АО (ТОО) с участием государства в доверительное управление, доверительные управляющие до первого сентября года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывают и направляют организациям цели, задачи и ключевые показатели деятельности организации.
4. Местные исполнительные органы (исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета) до первого октября года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывают и направляют организациям цели, задачи и ключевые показатели деятельности организации, приводящие к достижению целей местного исполнительного органа, отраженных в плане развития области, города республиканского значения, столицы (проекте плана развития области, города республиканского значения, столицы) и (или) мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
5. Уполномоченные органы соответствующих отраслей, не разрабатывающие планы развития, до первого сентября года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывают и направляют организациям:
1) цели и задачи деятельности организации, приводящие к достижению целей, показателей результатов и выполнению задач бюджетной программы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
2) ключевые показатели деятельности.
В случаях внесения изменений и/или дополнений либо переутверждения бюджетной программы, уполномоченный орган соответствующей отрасли уточняет для организации цели и задачи, а также ключевые показатели деятельности в течение одного месяца после внесения изменений и/или дополнений либо переутверждения бюджетной программы.
6. В случае, если организации не принимают участие в реализации бюджетных программ или их участие не предусмотрено в плане развития государственного органа (плане развития области, города республиканского значения, столицы), уполномоченный орган соответствующей отрасли до первого сентября года предшествующего планируемому периоду или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа до первого октября года, предшествующего планируемому периоду разрабатывают и направляют цели, задачи и ключевые показатели деятельности организаций, связанные со стратегическими направлениями деятельности данных органов.

7. Мемлекеттік органның даму жоспарына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген не қайта бекітілген жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) мемлекеттік органның даму жоспарына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілгеннен не қайта бекітілгеннен кейін бір ай ішінде ұйым үшін қызметтің мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ түйінді көрсеткіштерін нақтылайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ұйымның даму жоспарын ұйымның атқарушы органы, сенімгерлік басқарушы мемлекеттік органның даму жоспарында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарында баяндалған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес бес жылдық кезеңге бір рет әзірлейді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Даму жоспарын жартыжылдық нақтылауға ұйымның бастамасы бойынша::
1) Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жолдауына, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына және өзге де жоспарлау құжаттарына енгізілетін өзгерістерге;
2) ұйым қызметінің негізгі бағыттарын өзгертуге;
3) мемлекеттік органның даму жоспарына (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына) өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуге немесе оны қайта бекітуге;
4) бюджеттен қаражат бөлуге немесе қысқартуға немесе ұйымдарға бюджеттік кредит беруге;
5) даму жоспарының көрсеткіштеріне әсер ететін бекіту органы мен ұйымның құқықтық актілерін және өзге де құжаттарын қабылдауға немесе өзгертуге байланысты жағдайларда жол беріледі.";
40, 41, 42, 43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Бекітуші орган даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
41. Бекітуші органның ескертулері болған жағдайда, ұйымның атқарушы органы ескертулер алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын пысықтап, оны бекітуші органның қарауына қайта ұсынады, бекітуші орган даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің пысықталған жобасын үш жұмыс күні ішінде қарайды.
42. Есепті бекіту органы осы Қағидалардың 14-тармағының ережелерін ескере отырып бекітеді:
қаржылық есептіліктің міндетті немесе бастамашылық аудитін жүргізбейтін ұйымдарға – есепті кезеңнен кейінгі жылдың бірінші маусымынан кешіктірмей;
қаржылық есептіліктің міндетті немесе бастамашылық аудитін жүргізетін ұйымдарға – ұйымның атқарушы органының қарауына енгізілген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталы арқылы бекітеді.

7. В случае внесения изменений и/или дополнений либо переутверждения плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы, уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) уточняют для организации цели и задачи, а также ключевые показатели деятельности в течение одного месяца после внесения изменений и/или дополнений либо переутверждения плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. План развития организации разрабатывается исполнительным органом организации, доверительным управляющим один раз на пятилетний период в соответствии с целями и задачами, изложенными в плане развития государственного органа, плане развития области, города республиканского значения, столицы.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Полугодовое уточнение плана развития по инициативе организации допускается в случаях, связанных с:
1) посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменениями, вносимыми в документы Системы государственного планирования и иные документы планирования;
2) изменением основных направлений деятельности организации;
3) внесением изменений и/или дополнений в план развития государственного органа (план развития области, города республиканского значения, столицы) или его переутверждение;
4) выделением или сокращением средств из бюджета или бюджетным кредитованием организаций;
5) принятием или изменением правовых актов и иных документов органа утверждения и организации, влияющих на показатели плана развития.";
пункты 40, 41, 42, 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"40. Орган утверждения рассматривает проект отчета по исполнению плана развития в течение пяти рабочих дней со дня его поступления.
41. При наличии замечаний органа утверждения исполнительный орган организации в течение двух рабочих дней со дня получения замечаний дорабатывает проект отчета по исполнению плана развития и повторно представляет его на рассмотрение органу утверждения, который рассматривает доработанный проект отчета по исполнению плана развития в течение трех рабочих дней.
42. Отчет утверждается органом утверждения с учетом положений пункта 14 настоящих Правил:
организациям, не проводящим обязательный или инициативный аудит финансовой отчетности – не позднее первого июня года, следующего за отчетным;
организациям, проводящим обязательный или инициативный аудит финансовой отчетности – в течение десяти рабочих дней со дня внесения его на рассмотрение исполнительным органом организации.