Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 28 маусымдағы № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 маусымда № 34662 болып тіркелді.
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 5-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Бердалин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 228 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктер карантині саласында тергеп–тексеру жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 5-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) жүргізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу тәртібі
2. Тергеп-тексеру Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 158 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің бірыңғай тізбесіне және (немесе) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11739 болып тіркелген) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесіне енгізілген карантиндік объектілер таралған жағдайда жүргізіледі.

Об утверждении Правил проведения расследования в области карантина растений
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34662.
В соответствии с подпунктом 5-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения расследования в области карантина растений.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Бердалин
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 228
Правила проведения расследования в области карантина растений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения расследования в области карантина растений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" (далее – Закон) и определяют порядок проведения расследования в области карантина растений (далее – расследование).
Глава 2. Порядок проведения расследования в области карантина растений
2. Расследование проводятся в случае распространения карантинных объектов, включенных в единый перечень карантинных объектов Евразийского экономического союза, утвержденный Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 года № 158, и (или) перечень карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11739).

1-параграф. Тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімді ресімдеу тәртібі және оның мазмұны
3. Тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің өсімдіктер карантині саласында уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын адам қабылдайды.
Тергеп-тексеру облыс аумағында орналасқан екі және одан да көп аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) жүргізілген жағдайда, тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімді өсімдіктер карантині саласында уәкілетті орган ведомствосының облыстық аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын адам қабылдайды.
Тергеп-тексеру екі және одан да көп облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағын қамти отырып, жүргізілген жағдайда, тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумақтық бөлімшелерінің басшылары немесе оның міндеттерін атқаратын адам қабылдайды.
4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-4-бабы 3-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер (жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша осындай факт адамдардың кең ауқымына әсер еткен және бұзушылықтарға жол берген нақты бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) белгілеу талап етілетін жағдайлардағы өтініштері, мемлекеттік органдар немесе қызмет субъектілері берген карантиндік объектілердің пайда болуы және таралуы туралы ақпарат (төтенше хабарлама)) болған кезде тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың өтініштері немесе мемлекеттік органдар немесе қызмет көрсетуші субъектілер ұсынған ақпарат (төтенше хабарлама) алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданады. Тергеп-тексеру оны жүргізу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде басталуға тиіс.
5. Тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімде мынадай ақпарат қамтылады:
1) шешімнің қабылданған күні, уақыты және орны;
2) аумақтық бөлімшенің атауы;
3) тергеп-тексеру жүргізу үшін негіздеме;
4) өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру тағайындалған заңды тұлғаның немесе оның филиалының және (немесе) өкілдігінің атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, оның орналасқан жері, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, аумақ учаскесі;

Параграф 1. Порядок оформления и содержание решения о проведении расследования
3. Решение о проведении расследования принимается руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области карантина растений, либо лицом, исполняющим его обязанности (далее – территориальное подразделение) соответствующей административно-территориальной единицы.
В случае проведения расследования в двух и (или) более районах (городах областного значения), расположенных на территории области, решение о проведении расследования принимается руководителем областного территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области карантина растений, либо лицом, исполняющим его обязанности.
В случае проведения расследования с охватом территории двух и (или) более областей (городов республиканского значения, столицы) решение о проведении расследования принимается руководителями территориальных подразделений, либо лицом, исполняющим его обязанности соответствующих административно-территориальных единиц.
4. При наличии оснований, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) (обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретный субъект (объект) контроля и надзора, допустивший нарушения; информация (экстренное извещение), подаваемая государственными органами или субъектами деятельности, о возникновении и распространении очагов карантинных объектов), решение о проведении расследования принимается в течение трех рабочих дней со дня получения обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов, или информации (экстренного извещения), подаваемой государственными органами или субъектами деятельности. Расследование должно быть начато в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о его проведении.
5. Решение о проведении расследования содержит следующую информацию:
1) дату, время и место вынесения решения;
2) наименование территориального подразделения;
3) основание для проведения расследования;
4) наименование юридического лица или его филиала и (или) представительства, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено расследование в области карантина растений, его местонахождение, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, участок территории;

5) өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу нысанасы;
6) тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамы;
7) тергеп-тексеру жүргізу мерзімі;
8) тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім шығарған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, қолы (электрондық цифрлық қолтаңбасы) және лауазымы.
Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Тергеп-тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы қосымша шешім ресімделеді.
2-параграф. Тергеп-тексеруді жүргізу мерзімдері мен ұзақтығы
6. Кодекстің 144-4-бабының 6-тармағына сәйкес тергеп-тексеру жүргізу мерзімдері күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс және күнтізбелік отыз күнге бір рет қана ұзартылуы мүмкін.
3-параграф. Бақылау және қадағалау субъектісін, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды, мүдделі мемлекеттік органдарды тергеп-тексеруді жүргізудің басталғаны туралы хабардар ету мерзімдері
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.05.2026 № 191 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Аумақтық бөлімшенің басшысы шешімге қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды, өкілдері тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамына енгізілген мүдделі мемлекеттік органдарды "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесі арқылы тергеп-тексеру жүргізудің басталғаны туралы хабарлама жіберу жолымен хабардар етеді.
8. Аумақтық бөлімше бақылау және қадағалау субъектісіне тергеп-тексеру басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын тергеп-тексеру жүргізудің басталғаны туралы хабарлама жібереді.
Тергеп-тексеруді жүргізудің басталғаны туралы хабарлама қолма-қол тапсырылады, тапсырылғаны туралы хабарламамен бақылау және қадағалау субъектісінің электрондық поштасының мекенжайына тапсырысты пошта жөнелтілімі не электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі, егер мұндай мекенжайды осы субъект бұрын бақылау және қадағалау органына ұсынған болса, жіберіледі.
Бұл ретте, төменде көрсетілген тәсілдердің бірімен жіберілген хабарлама мынадай жағдайларда тапсырылды есептеледі:
1) қолма-қол – ұсынымда алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен – тапсырысты хатпен пошта жөнелтілімін алғаны туралы хабардар етілген күннен бастап;

5) предмет проведения расследования в области карантина растений;
6) состав комиссии по расследованию;
7) срок проведения расследования;
8) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), подпись (электронная цифровая подпись) и должность лица, вынесшего решение о проведении расследования.
Решение о проведении расследования в области карантина растений оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае продления сроков расследования оформляется дополнительное решение о продлении сроков проведения расследования в области карантина растений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Сроки и продолжительность проведения расследования
6. Согласно пункту 6 статьи 144-4 Кодекса сроки проведения расследования не должны превышать тридцать календарных дней и могут быть продлены только один раз на тридцать календарных дней.
Параграф 3. Сроки уведомления субъекта контроля и надзора, уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов, заинтересованных государственных органов о начале проведения расследования
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.05.2026 № 191 (вводится в действие с 12.07.2026).
7. Руководитель территориального подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания решения уведомляет уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов, заинтересованные государственные органы, представители которых включены в состав комиссии по расследованию, путем направления уведомления о начале проведения расследования через информационную систему "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
8. Территориальное подразделение направляет субъекту контроля и наздора уведомление о начале проведения расследования не менее чем за сутки до начала расследования.
Уведомление о начале проведения расследования вручается нарочно, направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа, подписанного посредством электронной цифровой подписи, по адресу электронной почты субъекта контроля и надзора, если такой адрес ранее был представлен данным субъектом в орган контроля и надзора.
При этом, уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой – заказным письмом;

3) электрондық тәсілмен – бақылау және қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына жіберілген күннен бастап, егер мұндай мекенжайды осы субъект бұрын бақылау және қадағалау органына ұсынған болса.
4-параграф. Тәуелсіз сарапшылар мен өзге де мүдделі тұлғаларды тарту тәртібі
9. Тергеп-тексеру жүргізуге Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасын бұзу туралы тергеп-тексерудің жүргізілуіне арнайы ғылыми немесе практикалық білімі бар тәуелсіз сарапшыларды, сондай-ақ құқықтары мен заңды мүдделері қозғалатын мүдделі тұлғаларды тартуға жол беріледі.
Өсімдіктер карантині саласындағы тергеп-тексеруге тәуелсіз сарапшыларды/мүдделі тұлғаларды тарту туралы шешім осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Тәуелсіз сарапшылар мен мүдделі тұлғалар комиссия мүшелері болып табылмайды.
10. Комиссия тәуелсіз сарапшылардың кандидатураларын ұсыну туралы сұранымды мемлекеттік органдарға және өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымдарға жіберу арқылы тәуелсіз сарапшыларды шақыруды жүзеге асырады.
Комиссия Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеруге байланысты құқықтары мен заңды мүдделері қозғалатын мүдделі тұлғаларды сұранымдар жіберу арқылы шақыруды жүзеге асырады.
11. Тәуелсіз сарапшының/мүдделі тұлғалардың кандидатурасы туралы мәліметтер осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген сұраным келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өсімдіктер карантині саласында уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
12. Тәуелсіз сарапшы мынадай жағдайларда тергеп-тексеру жүргізуге тартылмайды:
1) жүргізілетін тергеп-тексеру саласында арнайы ғылыми немесе практикалық білімінің болмауы;
2) тексерілетін бақылау және қадағалау субъектісімен еңбек және (немесе) өзге де шарттық қатынастардың болуы;
3) жүргізілетін тергеп-тексеру нәтижелерінде жеке, тікелей немесе жанама түрде мүдделіліктің болуы.
5-параграф. Тергеп-тексеру жөніндегі комиссия құрамын құру шарттары мен тәртібі
13. Тергеп-тексеруді құрамына өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар кіретін тергеп-тексеру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) жүргізеді. Тергеп-тексеру нысанасына қарай комиссия құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың (орталық атқарушы органдардың, оның ішінде олардың ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерінің және/немесе жергілікті атқарушы органдардың) өкілдері енгізіледі.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, кемінде үш адам. Комиссия хатшысы аумақтық бөлімше қызметкерлерінің арасынан айқындалады. Комиссияның хатшысы оның мүше болып табылмайды.

3) электронным способом – с даты отправки на электронный адрес субъекта контроля и надзора, если такой адрес ранее был представлен данным субъектом в орган контроля и надзора.
Параграф 4. Порядок привлечения независимых экспертов и иных заинтересованных лиц
9. К проведению расследования допускается привлечение независимых экспертов, обладающих специальными научными или практическими знаниями, а также заинтересованных лиц, чьи права и законные интересы затрагиваются в связи с проведением расследования о нарушении законодательства Республики Казахстан в области карантина растений.
Решение о привлечении к расследованию в области карантина растений независимых экспертов/заинтересованных лиц оформляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Независимые эксперты и заинтересованные лица не являются членами комиссии.
10. Комиссия осуществляет приглашение независимых экспертов посредством направления запросов о предоставлении кандидатур независимых экспертов в государственные органы и в подведомственные организации по обеспечению карантина растений.
Комиссия осуществляет приглашение заинтересованных лиц, чьи права и законные интересы затрагиваются в связи с проведением расследования о нарушении законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, посредством направления запросов.
11. Сведения о кандидатуре независимого эксперта/заинтересованных лиц направляются в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области карантина растений в срок, не превышающий три рабочих дня со дня поступления запроса, указанного в пункте 10 настоящих Правил.
12. Независимый эксперт не привлекается для проведения расследования в случаях:
1) отсутствия специальных научных или практических знаний в области проводимого расследования;
2) наличия трудовых и (или) иных договорных отношений с проверяемым субъектом контроля и надзора;
3) наличия личной, прямой или косвенной заинтересованности в результатах проводимого расследования.
Параграф 5. Условия и порядок образования состава комиссии по расследованию
13. Расследование проводится комиссией по расследованию (далее – комиссия), в состав которой входят государственные инспекторы по карантину растений. В зависимости от предмета расследования в состав комиссии включаются представители заинтересованных государственных органов (центральных исполнительных органов, в том числе их ведомств и территориальных подразделений, местных исполнительных органов).
Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее трех человек. Секретарь Комиссии определяется из числа сотрудников территориального подразделения. Секретарь Комиссии не является ее членом.

14. Комиссия төрағасы оның қызметін басқарады, тәуелсіз сарапшылар мен мүдделі тұлғаларды тарту туралы шешімдер қабылдайды, тергеп-тексеруге жалпы бақылауды жүзеге асырады.
15. Комиссия мүшелері:
1) Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасы талаптарының бұзылу себептерін белгілейді;
2) Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген, тергеп-тексеру жүргізуге негіз болған бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындайды;
3) бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) аумағын зерттеп-қарауды, қарап-тексеруді жүзеге асырады;
4) тәуелсіз сарапшылардың қорытындысын алады (олар тартылған жағдайда);
5) сынамаларды алуды және зертханалық зерттеуді ұйымдастырады және нәтижелерді (қажет болған жағдайда) алады;
6) тергеп-тексеру қорытындылары бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге қосу үшін құжаттардың (мәліметтердің) көшірмелерін қағаз және электрондық жеткізгіштерде алады;
7) тергеп-тексеру нысанасына жататын фото- және бейне түсірілімдерді жүзеге асырады.
16. Тергеп-тексеру барысында комиссия мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қорғау қажеттілігін ескере отырып, тергеп-тексеруге қатысушыларға олардың жазбаша сұранымы бойынша тергеп-тексеруге қатысы бар мәліметтермен танысуға мүмкіндік береді. Мүдделі тұлғалардың сұрауы бойынша комиссия тергеп-тексеру нысанасы бойынша консультациялар өткізеді.
17. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген жағдайлардың карантиндік объектілердің таралу ошақтарының шекаралары мен алаңдарын айқындау, таралу себептерін анықтау, сондай-ақ карантиндік объектілердің түрлік құрамын және залалданған өнім көлемін айқындау үшін үлгілерді іріктеу үшін жүргізіледі.
Өнім үлгілерін іріктеу Кодекстің 149-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
6-параграф. Тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу тәртібі
18. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдіктер карантині саласындағы тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт жасалады.
Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт тергеп-тексеру аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей тергеп-тексеру материалдарының негізінде ресімделеді.
19. Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актіні жасау күні мен орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімнің (тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы қосымша шешімнің (ол болған кезде)) күні мен нөмірі негізінде тергеп-тексеру жүргізіледі;

14. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, принимает решение о привлечении независимых экспертов, заинтересованных лиц, и осуществляет общий контроль над проведением расследования.
15. Члены Комиссии:
1) устанавливают причины нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;
2) определяют субъекты (объекты) контроля и надзора, допустившие нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, ставшие основанием для проведения расследования;
3) осуществляют обследование, осмотр территории субъектов (объектов) контроля и надзора;
4) получают заключения независимых экспертов (в случае их привлечения);
5) организовывают отбор проб и проведение лабораторных исследований и получают их результаты (при необходимости);
6) получают копии документов (сведений) на бумажных и электронных носителях для приобщения к акту о результатах расследования по итогам расследования;
7) осуществляют фото- и видеосъемки, относящиеся к предмету расследования.
16. В ходе расследования комиссия, с учетом необходимости защиты сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, предоставляет участникам расследования, по их письменному запросу, возможность ознакомиться со сведениями, имеющими отношение к расследованию. По запросу заинтересованных лиц комиссия проводит консультации по предмету расследования.
17. Посещение субъектов (объектов) контроля и надзора проводится для определения границ и площадей очагов распространения карантинных объектов, выявления причин их распространения случаев, указанных в пункте 2 настоящих Правил, а также отбора образцов для определения видового состава карантинных объектов и объема зараженной продукции.
Отбор образцов продукции осуществляется согласно статье 149 Кодекса.
Параграф 6. Порядок оформления материалов расследования
18. По результатам расследования составляется акт о результатах расследования в области карантина растений по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Акт о результатах расследования в области карантина растений оформляется не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня завершения расследования на основании материалов расследования.
19. В акте о результатах расследования в области карантина растений указываются:
1) дата и место составления акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) дата и номер решения о проведении расследования (дополнительного решения о продлении сроков проведения расследования (при его наличии)), на основании которого проведено расследование;

4) тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамы;
5) тергеп-тексеру жүргізу үшін тартылған тәуелсіз сарапшылардың аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі және лауазымы;
6) тергеп-тексеру жүргізу кезінде тартылған мүдделі тұлғалардың аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы;
7) Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы немесе аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі және орналасқан жері;
8) тергеп-тексеру жүргізу кезеңі;
9) Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасы талаптарының бұзылу себептері туралы мәліметтер;
10) жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіз болып табылатын талаптардың бұзылуына тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған мәліметтер;
11) тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары;
12) Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шаралар;
13) тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері;
14) жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптардың анықталған бұзушылықтарын жою мерзімдері;
15) тергеп-тексеруді жүргізген лауазымды адамдардың қолы.
20. Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге комиссия мүшелері қол қояды.
Комиссия мүшесі өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, комиссия төрағасы өсімдіктер карантині саласында тексеру нәтижелері туралы актіге комиссия мүшелерінің көзінше тиісті жазба жасайды. Комиссия мүшесі өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде білдіреді, ол оған комиссия төрағасы қол қойғанға дейін өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі.
21. Тергеп-тексеру материалдарында:
1) тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім, тергеп-тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша шешім (бар болса));
2) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың өтініштері; мемлекеттік органдар немесе қызмет субъектілері ұсынған ақпарат (төтенше хабарлама);
3) тергеп-тексеру нәтижелері туралы акті қамтылады, оған мыналар қоса беріледі:
тергеп-тексеруге тәуелсіз сарапшыларды/мүдделі тұлғаларды тарту туралы шешім;
тәуелсіз сарапшылардың пікірлері;
сынамаларды іріктеу актілері және зертханалық зерттеулердің, сараптамалардың нәтижелері (олар жүргізілген кезде);
тергеп-тексеруге қатысы бар өзге де материалдар.

4) состав комиссии по расследованию;
5) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность независимых экспертов, привлеченных для проведения расследования;
6) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность заинтересованных лиц, привлеченных при проведении расследования;
7) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и место нахождения субъекта (объекта) контроля и надзора, допустившего нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;
8) период проведения расследования;
9) сведения о причинах нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;
10) сведения о выявленных в ходе осуществления и (или) по результатам расследования нарушения требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования;
11) наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;
12) меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора, допустившего нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;
13) сроки устранения нарушений, выявленных по результатам расследования;
14) сроки устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования;
15) подпись должностных лиц, проводивших расследование.
20. Акт о результатах расследования в области карантина растений подписывается членами комиссии.
В случае отказа члена комиссии от подписания акта о результатах расследования в области карантина растений председателем комиссии в акте о результатах расследования в области карантина растений в присутствии членов комиссии производится соответствующая запись. Член комиссии письменно излагает свое особое мнение, которое прилагается к акту о результатах расследования в области карантина растений до его подписания председателем комиссии.
21. Материалы расследования содержат:
1) решение о проведении расследования, дополнительное решение о продлении сроков проведения расследования (при его наличии);
2) обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов; информация (экстренное извещение), подаваемая государственными органами или субъектами деятельности;
3) акт о результатах расследования, к которому прилагаются:
решение о привлечении к расследованию независимых экспертов/заинтересованных лиц;
заключения независимых экспертов;
акты отбора образцов продукции и результаты лабораторных исследований, экспертиз (при их проведении);
иные материалы, имеющие отношение к расследованию.

22. Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасы талаптарының бұзылу себептерін анықтау және көрсетілген талаптардың бұзылуына жол берген бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау үшін тергеп-тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптар бақылау нысанасы болып табылады.
Бұл ретте жедел ден қою шаралары "Өсімдіктер карантині саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1138 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 819 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12740 болып тіркелген) (бұдан әрі – тексеру парағы) сәйкес тексеру парақтарында белгіленген талаптардың бұзылуына қатысты ғана қолданылады.
23. Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесі оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей бақылау және қадағалау субъектісіне тапсырылады немесе хабарламасы бар хатпен жіберіледі.
24. Бақылау және қадағалау субъектісі тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген мерзімдерде тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған талаптарды бұзушылықтарды жояды.
Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтарды жою фактілерін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, анықталған талаптарды бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынады.
25. Мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жүргізілген тергеп-тексерудің қорытындылары тергеп-тексеру аяқталған күннен кейін он жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшенің интернет-ресурсында жарияланады.
26. Аумақтық бөлімше өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органды Кодекстің 144-4-бабы 7-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен тергеп-тексеру нәтижелері туралы хабардар етеді.
Өсімдіктер карантині
саласында тергеп-тексеру
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім
№________
___________________________ 20 __ жылғы "___" _______ (шешім шығару орны) (күні)
1. Өсімдіктер карантині саласында уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің атауы
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

22. При проведении расследования для установления причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения указанных требований, предметом контроля являются требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
При этом меры оперативного реагирования применяются только в отношении нарушений требований, установленных в проверочных листах согласно совместному приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1138 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 819 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области карантина растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12740) (далее – проверочный лист).
23. Копия акта о результатах расследования в области карантина растений не позднее трех рабочих дней со дня его подписания вручается или направляется письмом с уведомлением субъекту контроля и надзора.
24. Субъект контроля и надзора устраняет выявленные нарушения требований по результатам расследования в сроки, указанные в акте о результатах расследования в области карантина растений.
До истечения сроков, предусмотренных в акте о результатах расследования в области карантина растений, субъект контроля и надзора предоставляет информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушений.
25. Итоги проведенного расследования, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, в течение десяти рабочих дней после дня окончания расследования публикуются на интернет- ресурсе территориального подразделения.
26. Территориальное подразделение уведомляет государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, об итогах расследования в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан в соответствии с частью четвертой пункта 7 статьи 144-4 Кодекса.
Приложение 1
к Правилам проведения
расследования в области
карантина растений
Форма
Решение о проведении расследования в области карантина растений
№________
___________________________                  "___" _______ 20 __ года
(место вынесения решения) (дата)
1. Наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного
органа в области карантина растений
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Тергеп-тексеруді жүргізу үшін негіздер ___________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру тағайындалған заңды тұлғаның немесе
оның филиалының және (немесе) өкілдігінің атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, оның орналасқан жері, жеке
сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, аумақ учаскесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу нысанасы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамы:
1) Комиссия төрағасы:
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы)
2) комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы)
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы)
3) Комиссия хатшысы:
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы)
6. Тергеп-тексеру жүргізу мерзімі: 20___жылғы "___" _______ бастап 20___жылғы "___" _______ дейін
7. Шешімді шығарған тұлғаның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе),
тегі, қолы (электрондық цифрлық қолтаңбасы) және лауазымы ____________________________________
Өсімдіктер карантині
саласында тергеп-тексеру
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы қосымша шешім
№________
___________________________ 20 ___жылғы "____"__________ (шешім шығару орны) (күні)
1. Өсімдіктер карантині саласында уәкілетті орган ведомствосының
аумақтық бөлімшесінің атауы_________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Основания для проведения расследования _____________________________
__________________________________________________________________________
3. Наименование юридического лица или его филиала и (или) представительства,
фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
физического лица, в отношении которого назначено расследование в области
карантина растений, его местонахождение, индивидуальный идентификационный
номер/бизнес-идентификационный номер, участок территории
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Предмет проведения расследования в области карантина растений
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Состав комиссии по расследованию:
1) Председатель комиссии:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность)
2) члены комиссии:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность)
3) секретарь Комиссии:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность)
6. Срок проведения расследования:
с "___" _______ 20___года по "___" _______ 20___года
7. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись (электронная цифровая подпись) и должность лица, вынесшего решение
______________________
Приложение 2
к Правилам проведения
расследования в области
карантина растений
Форма
Дополнительное решение о продлении сроков проведения расследования в области карантина растений
№________
________________________________            "____"___________20 __ года
(место вынесения решения) (дата)
1. Наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного
органа в области карантина растений ___________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

2. Өсімдіктер карантині саласында қосымша тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім
20____ жылғы "____" _________ №______.
3. Тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамы:
1) _______________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі)
2) _______________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі)
3) _______________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі)
4. Тергеп-тексеру жүргізу мерзімі: 20___жылғы "___" _______ бастап 20___жылғы "___" _______ дейін
5. Тергеп-тексеру 20___жылғы "___" _____ бастап 20___ жылғы "___" _____ дейін ұзартылды.
6. Тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту негіздері _______________________
_______________________________________________________________
7. Шешімді шығарған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе),
тегі, қолы (электрондық цифрлық қолтаңбасы) және лауазымы _____________________
Өсімдіктер карантині
саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өсімдіктер карантині саласындағы тергеп-тексеруге тәуелсіз сарапшыларды/мүдделі тұлғаларды тарту туралы шешім
20__ жылғы "___" _____ ____________ қаласы, облысы
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _______ бабының _______ тармағына,
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 20__ "____" _________бұйрығымен бекітілген
Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру қағидаларының _______ тармағына
сәйкес_____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе),
тегі және шешім шығарған адамның лауазымы)
20____ жылғы "____" _________№ _______ өсімдіктерді қорғау саласында тергеп-тексеру
жүргізу туралы шешімі бойынша жүргізілетін өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру нысанасы бойынша:
1. Өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеруге мына тәуелсіз сарапшылар/мүдделі
тұлғалар тартылсын_______________________________
____________________________________________________________________
(арнайы білімі бар сарапшылардың және мүдделі тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
2. Тәуелсіз сарапшылардың/мүдделі тұлғалардың алдына мынадай мәселелер
қойылсын_________________________________________________
____________________________________________________________________
Тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы___________________
__________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі), лауазымы, қолы)
Өсімдіктер карантині
саласында тергеп-тексеру
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өсімдіктер карантині саласындағы тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт
№_______
___________________________ 20 __ жылғы "____"__________ (шешім шығару орны) (күні)

2. Решение о проведении дополнительного расследования в области карантина
растений от "____" _________ 20____ года № _______.
3. Состав комиссии по расследованию:
1) _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
2) _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
3) __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
4. Срок проведения расследования:
с "___" _______ 20___года по "___" _______ 20___года
5. Расследование продлено с "___" _____ 20___года по "___" _____ 20___ года
6. Основания продления сроков расследования ___________________________
____________________________________________________________________
7. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись (электронная цифровая подпись) и должность лица, вынесшего решение
____________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения
расследования в области
карантина растений
Форма
Решение о привлечении к расследованию в области карантина растений независимых экспертов/заинтересованных лиц
"___" _____ 20__ года            город, область _____________________
В соответствии с пунктом ___ статьи ____ Закона Республики Казахстан
"О карантине растений", пунктом _____ Правил расследования в области карантина
растений, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики
Казахстан от "____" _________20___ года № ___ по предмету расследования
в области карантина растений, проводимому по решению о проведении расследования
в области карантина растений
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
и должность лица, вынесшего решение)
№ _______ от "____" _________ 20____ года:
1. Привлечь к расследованию в области карантина растений следующих независимых
экспертов/заинтересованных лиц ____________________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, привлекаемых экспертов
и заинтересованных лиц, обладающих специальными знаниями)
2. Перед независимыми экспертами/заинтересованными лицами поставить следующие
вопросы: _________________________________________________________
__________________________________________________________________
Председатель комиссии по расследованию
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)),
должность, подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
расследования в области
карантина растений
Форма
Акт о результатах расследования в области карантина растений
№ _______
____________________________            "____" ____________ 20___года
(место составления акта) (дата)

1. Бақылау және қадағалау органының атауы ________________________
2. Тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімнің (тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы
қосымша шешімнің (бар болса) күні мен нөмірі), оның негізінде тергеп-тексеру жүргізілген
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Комиссия құрамы:
Комиссия төрағасы _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі), лауазымы)
Комиссия мүшелері: _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі), лауазымы)
____________________________________________________________________________
4. Тергеп-тексеру жүргізу үшін тартылған тәуелсіз сарапшылардың аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе),
тегі және лауазымы ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Тергеп-тексеру жүргізу кезінде тартылған мүдделі тұлғалардың аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі және лауазымы
_________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасының талаптарын
бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы немесе аты,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі және орналасқан жері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Тергеп-тексеру жүргізу кезеңі _______________________________
8. Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасы
талаптарының бұзылу себептері туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіз болып табылатын талаптарды
бұзуды жүзеге асыру барысында және (немесе) тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1. Наименование органа контроля и надзора ________________________________
2. Дата и номер решения о проведении расследования (дополнительного решения
о продлении сроков проведения расследования (при его наличии)), на основании
которого проведено расследование _______________________________________
_____________________________________________________________________
3. Состав Комиссии:
Председатель комиссии ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
и должность)
Члены комиссии: ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
и должность)
_____________________________________________________________________
4. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и должность независимых экспертов, привлеченных для проведения расследования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность заинтересованных лиц, привлеченных при проведении расследования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) и место нахождения субъекта (объекта) контроля
и надзора, допустившего нарушения требований законодательства Республики
Казахстан в области карантина растений __________________________________
_____________________________________________________________________
7. Период проведения расследования _____________________________________
8. Сведения о причинах нарушений требований законодательства Республики
Казахстан в области карантина растений __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Сведения о выявленных в ходе осуществления и (или) по результатам
расследования нарушения требований, являющихся основанием для применения
мер оперативного реагирования _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

10. Тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған
талаптар тармақтары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласында заңнамасының талаптарын
бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген
шаралар_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды
жою мерзімдері ______________________________________________________
(күні, айы, жылы)
13. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптардың
анықталған бұзушылықтарын жою мерзімдері
____________________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Қосымша: тергеу материалдары _________ парақта
Ерекше пікір ______ парақта
Комиссия мүшелерінің қолдары: ___________________________________

10. Наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены
нарушения ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, в отношении субъекта
(объекта) контроля и надзора, допустившего нарушения требований законодательства
Республики Казахстан в области карантина растений
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Сроки устранения нарушений, выявленных по результатам расследования
_____________________________________________________________________
(число, месяц, год)
13. Сроки устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием
для применения мер оперативного реагирования
____________________________________________________________________
(число, месяц, год)
Приложение: материалы расследования на _______ листах
Особое мнение на _______ листах
Подписи членов комиссии: __________________________________