Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін, ұлттық қауіпсіздік органдарының қайтыс болған зейнеткерінің отбасына жерлеуге арналған біржолғы төлемдерді және жәрдемақыларды тағайындау туралы нұсқаулықты, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушының мәртебесін растайтын зейнеткерлік куәлігі нысанының сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 26 маусымдағы № 90/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 маусымда № 34583 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекiтілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереже 15-тармағының 127) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 734 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының м.а. 16.10.2025 № 96/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін, қайтыс болған зейнеткерді жерлеуге бipжолғы төлем және отбасына жәрдемақы тағайындау туралы нұсқаулық осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушылардың мәртебесін растайтын зейнеткерлік куәлік нысанының сипаттамасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

Об утверждении Инструкции о назначении пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам и военнослужащим органов национальной безопасности, единовременных выплат на погребение и пособия семье умершего пенсионера органов национальной безопасности Республики Казахстан, а также описания формы пенсионного удостоверения, подтверждающего статус получателя пенсионных выплат
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 90/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2024 года № 34583.
В соответствии с подпунктом 127) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, пунктом 6 Правил назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 734, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Председателя Комитета национальной безопасности РК от 16.10.2025 № 96/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Инструкцию о назначении пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам и военнослужащим, единовременных выплат на погребение и пособия семье умершего пенсионера органов национальной безопасности Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) описание формы пенсионного удостоверения, подтверждающего статус получателя пенсионных выплат за выслугу лет, согласно приложению 2 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 90/қе бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін, қайтыс болған зейнеткерді жерлеуге бipжолғы төлем және отбасына жәрдемақы тағайындау туралы нұсқаулық
1-тарау. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін, қайтыс болған зейнеткерді жерлеуге бipжолғы төлем және отбасына жәрдемақы тағайындау туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекiтілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереже 15-тармағының 127) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 734 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ҰҚО) қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне еңбек ciңipгeн жылдары үшін зейнетақы төлемдерін, қайтыс болған ҰҚО зейнеткерін жерлеуге бipжолғы төлем және отбасына жәрдемақы тағайындау рәсімдерін нақтылайды.

2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 26 июня 2024 года № 90/қе
Инструкция о назначении пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам и военнослужащим, единовременных выплат на погребение и пособия семье умершего пенсионера органов национальной безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Назначение пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам и военнослужащим органов национальной безопасности Республики Казахстан
1. Настоящая Инструкция о назначении пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам и военнослужащим, единовременных выплат на погребение и пособия семье умершего пенсионера органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 127) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, а также Правилами назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 734 (далее – Правила), и детализирует процедуру назначения пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам и военнослужащим органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ), единовременных выплат на погребение и пособия членам семьи умершего пенсионера ОНБ.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының м.а. 16.10.2025 № 96/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға қажетті құжаттарды қабылдау, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі (бұдан әрі – Әлеуметтік Кодексі) мен Қағидалардың талаптарына сәйкестігін анықтауды ҰҚО қызметкерінің, әскери қызметшісінің (бұдан әрі – өтініш беруші) соңғы қызмет орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҰҚК) құрылымдық бөлімшесінің, ҰҚК ведомстволарының, аумақтық және өзге де органдарының кадр бөлімшелері (бұдан әрі – ҰҚО кадр бөлімшелері) жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының "Сырбар" сыртқы барлау қызметiнде қызметін өткерген адамдардан еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға қажетті құжаттарды қабылдауды, сондай-ақ олардың Әлеуметтік Кодекс пен Қағидалардың талаптарына сәйкестігін айқындауды ҰҚК Сыртқы барлау қызметiнің кадр бөлімшесі жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің әскери қызметшілері қатарындағы және бұрын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде зейнетақы төлемдері тағайындалған адамдарға (бұдан әрі – ТТЖ-ға келген адамдар) зейнетақы төлемдерін тағайындауға қажетті құжаттарды қабылдауды тұратын жеріндегі тұрақты тіркеу бойынша ҰҚК аумақтық органдарының кадр бөлімшелері (бұдан әрі – ҰҚКД кадр бөлімшелері) жүзеге асырады.
Зейнеткерлік істерді жүргізуді және сақтауды, зейнеткерлермен және қайтыс болған зейнеткерді жерлеуді жүзеге асырған адамдармен өзара іс-қимыл жасауды аталған адамдардың тұратын жеріндегі тұрақты тіркеу бойынша ҰҚКД кадр бөлімшелері жүзеге асырады.
3. Өтініш беруші соңғы қызмет орны бойынша ҰҚО кадр бөлімшесіне Қағидалардың 7-тармағында қарастырылған құжаттарды ұсынады.
ҰҚО кадр бөлімшелер қабылдайтын құжаттар топтамасының Әлеуметтік Кодекс пен Қағидалардың талаптарына сәйкестігін, толықтығын тексереді және құжаттар көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
4. ҰҚО кадр бөлімшелері Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге, оларды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаментiне (бұдан әрі – ҰҚК КД) мыналарды жолдайды:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларына, осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған зейнетақыға еңбек сіңірген жылдарының есебі, ол екі данада жасалып, біреуі өтініш берушінің жеке ісіне тігіледі;

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Председателя Комитета национальной безопасности РК от 16.10.2025 № 96/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Прием документов, необходимых для назначения пенсионных выплат за выслугу лет, а также определение их соответствия требованиям Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и Правил осуществляются кадровыми подразделениями структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ), ведомств, территориальных и иных органов КНБ (далее – кадровые подразделения ОНБ) по последнему месту службы сотрудника, военнослужащего ОНБ (далее – заявитель).
Прием документов для назначения пенсионных выплат за выслугу лет, а также определение их соответствия требованиям Социального кодекса и Правил у лиц, проходивших службу в Службе внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар", осуществляются кадровым подразделением Службы внешней разведки КНБ.
Прием документов для назначения пенсионных выплат за выслугу лет у лиц из числа военнослужащих государств-участников Содружества Независимых Государств, прибывших на постоянное место жительства в Республику Казахстан и которым ранее пенсионные выплаты были назначены за пределами Республики Казахстан (далее – лица, прибывшие на ПМЖ), осуществляют кадровые подразделения территориальных органов КНБ (далее – кадровые подразделения ДКНБ) по постоянной регистрации по месту жительства.
Ведение и хранение пенсионных дел, взаимодействие с пенсионерами и лицами, осуществившими погребение умерших пенсионеров, осуществляют кадровые подразделения ДКНБ по постоянной регистрации по месту жительства указанных лиц.
3. Заявитель представляет в кадровое подразделение ОНБ по последнему месту службы документы, предусмотренные пунктом 7 Правил.
Кадровые подразделения ОНБ проверяют соответствие, полноту принимаемого пакета документов требованиям Социального кодекса и Правил и обеспечивают соответствие достоверность копий документов оригиналам.
4. Кадровыми подразделениями ОНБ наряду с документами, указанными в пункте 7 Правил, в течение пяти рабочих дней со дня их принятия направляются в Департамент кадров КНБ (далее – ДК КНБ):
1) расчет выслуги лет на пенсию, составленный в соответствии с Правилами исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733, по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, который составляется в двух экземплярах, один из них приобщается в личное дело заявителя;

2) өтініш берушіні қызметтен шығару және жеке құрам тізімінен шығару туралы бұйрықтардан үзінді;
3) "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҰҚК Төрағасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 76/ҚБП бұйрығымен бекітілген нысан бойынша (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30405 болып тіркелген) ауруы туралы куәлігі (денсаулық жағдайы бойынша шығу кезінде);
4) соңғы қызмет орны бойынша ҰҚК мемлекеттік мекемесінің қаржы бөлімшесі кадр бөлімшесіне ұсынған ақшалай аттестаты;
5) жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлiгi, азаматтығы жоқ адамның куәлiгi, шетелдiктiң тұруға ықтиярхаты) (жеке басын сәйкестендіру үшін);
6) Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек өтілін растайтын құжаттар;
7) бiлiмi туралы құжаттың көшiрмесi;
8) әскери билеттің көшiрмесi және (немесе) әскери қызметті өткергенін растау туралы анықтама (мерзімді қызмет атқарған жағдайда);
9) жеңілдікті растайтын анықтама (басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан және Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысушылар) (жеңілдік бар болса);
10) төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұру фактiсiн растайтын құжаттың көшірмесі (бар болса);
11) қызметкердің немесе әскери қызметшiнiң жұбайының (зайыбының) жұмысқа орналасу мүмкiндiгi жоқ жерлерде тұрғанын растайтын анықтама (бар болса);
12) 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қызметте он жылдан астам еңбек сіңірген жылдары бар адам зейнетақы жинақтарының бар екендігі немесе жоқтығы туралы мәліметтерді ұсынады;
13) неке қию және (немесе) некенi бұзу туралы куәлiктiң көшірмесi не болмаса некеге тұру және (немесе) некені бұзу туралы акт жазбасынан үзінді көшірме не болмаса азаматтардың хал-актілерін тіркеу туралы (тегiн өзгерткен кезде), бала туу туралы (жұмыс істемейтін ананың немесе жұмыс істемейтін әкенің жас балаларға күтім жасаған кезеңін растау үшін) анықтама (бар болса).
Құжаттардың көшірмелерін ұсынылған түпнұсқаларымен салыстырғаннан кейін ҰҚО кадр бөлімшесінің лауазымды адамы куәландырады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының м.а. 16.10.2025 № 96/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қағидалардың 7-тармағында, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 4-тармағында қарастырылған құжаттардың толық емес пакетін ұсынған немесе толық емес не дұрыс емес мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынған жағдайда екі жұмыс күнінің ішінде қайтару себептері туралы хатпен өтініш берушіге немесе ТТЖ-ға келген адамға ескертулерді жоюға құжаттар пакеті кері қайтарылады.

2) выписки из приказов об увольнении со службы и исключении заявителя из списков личного состава;
3) свидетельство о болезни по форме, утвержденной приказом Председателя КНБ от 28 октября 2022 года № 76/ДСП "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в органах национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30405) (при увольнении по состоянию здоровья);
4) денежный аттестат, представленный в кадровое подразделение финансовым подразделением государственного учреждения КНБ по последнему месту службы;
5) документ, удостоверяющий личность (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца) (для идентификации личности);
6) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан;
7) копия документа об образовании;
8) копия военного билета и (или) справка о подтверждении прохождения воинской службы (при наличии срочной службы);
9) справка, подтверждающая льготы (участвовавшим в боевых действиях на территории других государств и участникам ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции) (при наличии льготы);
10) копия документа, подтверждающего факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска (при наличии);
11) справка, подтверждающая проживание супруги (супруга) сотрудника или военнослужащего в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства (при наличии);
12) лицо, имеющее выслугу лет десять и более по состоянию на 1 января 1998 года, предоставляет сведения о наличии или отсутствии пенсионных накоплений;
13) копии свидетельств о браке и (или) расторжении брака либо выписка из актовой записи о заключении и (или) расторжении брака, либо справка о регистрации акта гражданского состояния (при изменении фамилии), о рождении детей (для подтверждения периода ухода неработающей матери или неработающего отца за малолетними детьми) (при наличии).
Копии документов заверяются должностным лицом кадрового подразделения ОНБ после сличения с представленными подлинниками.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Председателя Комитета национальной безопасности РК от 16.10.2025 № 96/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В случае предоставления неполного пакета документов, предусмотренных в пункте 7 Правил, а также в пункте 4 настоящей Инструкции, либо предоставлении документов, содержащих неполные или недостоверные сведения, пакет документов с письмом о причинах возврата в течение двух рабочих дней возвращается заявителю или лицу, прибывшему на ПМЖ, для устранения замечаний.

6. ТТЖ-ға келген адамдар ҰҚКД кадр бөлімшесіне тұратын жеріндегі тұрақты тіркеу бойынша келесі құжаттарды тапсырады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлiгi, азаматтығы жоқ адамның куәлiгi, шетелдiктiң тұруға ықтиярхаты) (жеке басын сәйкестендіру үшін;
3) тұрақты тұратын жері бойынша тіркеуді растайтын құжат;
4) зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шотының нөмірі туралы мәлімет;
5) мөлшері 3 х 4 см көлеміндегі фотосурет (2 дана).
ҰҚКД кадр бөлімшелері зейнеткердің бұрынғы тұрғылықты жерінің зейнетақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органынан зейнетақы ісін талап ету туралы құжаттары қоса берілген зейнеткердің өтінішін ҰҚК КД-ға жолдайды.
7. Барлық құжаттар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде ҰҚК КД:
1) осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы тағайындау (қайта тағайындау) туралы қорытынды жасайды;
2) зейнеткерлік істі қалыптастырады;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатарынан зейнетақы төлемдерді алушыларға (бұдан әрі – зейнеткерлік куәлік) зейнеткерлік куәлігін дайындайды, ол зейнеткерлік істер мен куәліктерді тіркеу журналында есепке алынады.
8. Зейнеткерлік куәлік еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы адамның мәртебесін және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатарынан зейнетақы төлемдерді алушыларға қатыстылығын растайтын құжат болып табылады.
Зейнеткерлік куәлікке зейнетақымен қамтамасыз ету мәселелерін бағыттайтын ҰҚК КД бастығының орынбасары қол қояды.
9. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы зейнеткерлік куәлігін жоғалтқан немесе ол бүлінген жағдайда, сондай-ақ оның тегі, аты немесе әкесінің аты (ол бар болған кезде) өзгерген жағдайда ҰҚКД кадр бөлімшесіне мыналарды ұсынады:
1) зейнеткерлік куәлікті ауыстыру себептерін түсіндіре отырып, еркін нысандағы өтініш;
2) зейнетақы төлемдерін алушының жеке куәлігінің көшірмесі;
3) бұқаралық ақпарат құралдарында жоғалған зейнеткерлік куәліктің жарамсыздығы туралы хабарландыруды жариялағаны туралы өтініш (жоғалған жағдайда);
4) зейнеткерлік куәліктің көшірмесі (бүлінген жағдайда);
5) зейнетақы төлемдерін алушының тегі, аты немесе әкесінің аты өзгергенін растайтын құжат (тегі, аты немесе әкесінің аты өзгерген жағдайда);
6) мөлшері 3х4 см екі дана түрлі түсті (ақ түсті фондағы) фотосурет.
10. Зейнеткерлік куәлікті әзірлеу үшін ҰҚКД кадр бөлімшелері осы Нұсқаулықтың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күннің ішінде ҰҚК КД-ға жолдайды.

6. Лица, прибывшие на ПМЖ, предоставляют в кадровое подразделение ДКНБ по постоянной регистрации по месту жительства следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца) (для идентификации личности);
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
4) сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий;
5) фотографии размером 3х4 см (2 шт.).
Кадровые подразделения ДКНБ направляют в ДК КНБ заявление пенсионера с приложенными документами для истребования пенсионного дела из уполномоченного органа по назначению пенсии прежнего места жительства пенсионера.
7. ДК КНБ в течение десяти рабочих дней со дня поступления всех документов:
1) составляет заключение о назначении (возобновлении) пенсии за выслугу лет по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
2) формирует пенсионное дело;
3) изготавливает пенсионное удостоверение получателей пенсионных выплат из числа сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – пенсионное удостоверение), которое учитывается в журнале регистрации пенсионных дел и удостоверений.
8. Пенсионное удостоверение является документом, подтверждающим статус получателя пенсионных выплат за выслугу лет и принадлежность лица к получателям пенсионных выплат за выслугу лет из числа сотрудников и военнослужащих ОНБ.
Пенсионное удостоверение подписывается заместителем начальника ДК КНБ, направляющим вопросы пенсионного обеспечения.
9. В случае утраты или порчи пенсионного удостоверения, а также при изменении фамилии, имени или отчества (при его наличии) получателем пенсионных выплат за выслугу лет в кадровое подразделение ДКНБ предоставляются:
1) заявление произвольной формы с объяснением причин для замены пенсионного удостоверения;
2) копия удостоверения личности получателя пенсионных выплат;
3) обращение об опубликовании объявления о недействительности утерянного пенсионного удостоверения в средствах массовой информации (в случае утраты);
4) копия пенсионного удостоверения (в случае порчи);
5) документ, подтверждающий изменение фамилии, имени или отчества получателя пенсионных выплат (в случае изменения фамилии, имени или отчества);
6) цветные фотографии (на белом фоне) размером 3х4 см в количестве 2 штук.
10. Для изготовления пенсионного удостоверения кадровыми подразделениями ДКНБ документы, указанные в пункте 9 настоящей Инструкции, в течение пяти рабочих дней со дня их принятия направляются в ДК КНБ.

11. Дайындалған зейнеткерлік куәлік осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнеткерлік істер мен куәліктерді тіркеу журналында есепке алынады және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушыға беру үшін тұратын жеріндегі тұрақты тіркеу бойынша ҰҚКД кадр бөлімшесіне жолданады.
ҰҚКД кадр бөлімшесі зейнетақы төлемдерін алушыға зейнеткерлік куәлікті бес жұмыс күні ішінде береді, бүлінген зейнеткерлік куәлікті (болған кезде) кейін жою үшін алып қалады.
12. ҰҚК КД-да ресімделген зейнеткерлік іс осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнеткерлік істер мен куәліктерді тіркеу журналында есепке алынады, бұл бойынша оған тиісті нөмір беріледі және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушының тұратын жеріндегі тұрақты тіркеу бойынша ҰҚКД кадр бөлімшесіне әрі қарай жүргізу және сақтау үшін жолданады.
13. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы ретінді танылған өтініш берушінің тұратын жеріндегі тұрақты тіркеу бойынша ҰҚКД кадр бөлімшесі зейнеткерлік іс түскеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушының зейнетақы iсiнен үзiнді жасайды және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) ұсынады.
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің мөлшері жоғарылаған жағдайда ҰҚКД кадр бөлімшесі Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемдерін алушының зейнеткерлік ісінен үзінділер жасайды және Мемлекеттік корпорацияның филиалына ұсынады.
14. Алушының тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болса), банктік шотының нөмірі, туған күні, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы ҰҚКД кадр бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес осы өзгерістер туралы өтініш береді.
Қазақстан Республикасының шегінде тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркеуін ауыстырған жағдайда өтінішке жаңа тұрақты тұратын жері бойынша тіркеуді растайтын құжат қоса беріледі.
ҰҚКД кадр бөлімшесі өтінішті алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның филиалдарына еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушының жаңа деректемелері бар үзіндіні жібереді, ал Қазақстан Республикасының шегінде тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркелуін ауыстырған жағдайларда Қазақстанның басқа өңіріне тұрақты тұруға кеткен кезде Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнеткерлік төлемдерді тоқтатуға (тоқтата тұруға) хабарлама жолдайды. Зейнеткердің жаңа тұрақты тұратын жері бойынша ҰҚКД кадр бөлімшесіне зейнеткердің зейнеткерлік ісін жолдайды.

11. Изготовленное пенсионное удостоверение регистрируется в журнале регистрации пенсионных дел и удостоверений по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции и направляется в кадровое подразделение ДКНБ по постоянной регистрации по месту жительства получателя пенсионных выплат за выслугу лет для выдачи.
Кадровое подразделение ДКНБ в течение пяти рабочих дней выдает получателю пенсионных выплат пенсионное удостоверение, изымает испорченное пенсионное удостоверение (при наличии) для последующего его уничтожения.
12. Сформированное в ДК КНБ пенсионное дело учитывается в журнале регистрации пенсионных дел и удостоверений по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, по которому ему присваивается соответствующий номер и направляется для дальнейшего ведения и хранения в кадровое подразделение ДКНБ по постоянной регистрации по месту жительства получателя пенсионных выплат за выслугу лет.
13. Кадровое подразделение ДКНБ по постоянной регистрации по месту жительства заявителя, признанного получателем пенсионных выплат за выслугу лет, в течение пяти рабочих дней после поступления пенсионного дела составляет и представляет в филиалы некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) выписку из пенсионного дела получателя пенсионных выплат за выслугу лет по форме согласно приложению 3 к Правилам, которая приобщается в пенсионное дело.
При повышении размеров пенсионных выплат за выслугу лет кадровое подразделение ДКНБ составляет и представляет в филиалы Государственной корпорации выписки из пенсионных дел получателя пенсионных выплат за выслугу лет по форме согласно приложению 4 к Правилам.
14. В случаях изменения фамилии, имени или отчества (при его наличии), номера банковского счета, даты рождения, места жительства получатель пенсионных выплат за выслугу лет обращается в кадровое подразделение ДКНБ с заявлением согласно приложению 6-1 к Правилам и документами, подтверждающими соответствующие изменения.
При смене постоянной регистрации по месту жительства в пределах Республики Казахстан к заявлению прилагается документ, подтверждающий регистрацию по новой постоянной регистрации по месту жительства.
Кадровое подразделение ДКНБ в течение пяти рабочих дней после получения заявления представляет в филиалы Государственной корпорации выписку с новыми реквизитами получателя пенсионных выплат за выслугу лет, а в случаях смены постоянной регистрации по месту жительства в пределах Республики Казахстан направляет уведомление на прекращение (приостановление) пенсионных выплат при выезде на постоянное место жительства в другой регион Казахстана по форме согласно приложению 9 к Правилам. Пенсионное дело пенсионера направляется в кадровое подразделение ДКНБ по его новой постоянной регистрации по месту жительства.

15. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге ТТЖ-ға кеткен кезде еңбек сіңірген жылдар үшін зенетақы төлемін алушы ҰҚКД кадр бөлімшесіне бұрынғы тіркелген орны бойынша зейнетақы төлемдерін тоқтату туралы еркін нысандағы өтініш жазады. Өтінішке бұрынғы тұрақты тіркелген орны бойынша тіркеуден шыққанын растайтын құжат қоса беріледі.
ҰҚКД кадр бөлімшесі зейнеткерден құжаттарды алғаннан кейін және Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты төлемдерді тоқтатуға арналған хабарламасын бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның филиалдарына жолдайды.
ҰҚК КД басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрауы бойынша зейнеткерлік істің ішіндегі қажетті құжаттардың көшірмелерін жасайды, олардың түпнұсқаға сәйкестігін куәландырады және оларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жөнелтуге ресімдейді.
2-тарау. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қайтыс болған зейнеткерді жерлеуге бipжолғы төлем және отбасына жәрдемақы тағайындау
16. Еңбек сіңірген жылдар үшін зейнетақы алушы қайтыс болған жағдайда ҰҚКД кадр бөлімшесі еңбек сіңірген жылдар үшін зейнетақы алушының бұрынғы тіркелген орны бойынша өтінішті алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация филиалдарына Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтыс болуына байланысты төлемді тоқтатуға хабарлама ұсынады.
17. Қайтыс болған зейнеткерді жерлеуге біржолғы төлемді алу үшін оны жерлеген адам, қайтыс болған зейнеткердің тұрақты тіркелген жері бойынша ҰҚКД-ге Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттарды ұсынады.
Қайтыс болған зейнеткерлерді жерлеуге құжаттарды қабылдауды және біржолғы төлемдерді тағайындауды ҰҚКД кадр бөлімшелер жүзеге асырады.
18. Қайтыс болған зейнеткердің отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыны алу үшін қайтыс болған зейнеткердің соңғы тұрақты тіркелген орны бойынша ҰҚКД кадр бөлімшесіне Қағидалардың 31-тармағына сәйкес құжаттар ұсынылады.
ҰҚКД кадр бөлімшесінде Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген, қабылданған құжаттардың толықтығы мен көшірмелердің нақтылығы тексеріледі және бес жұмыс күнінің ішінде қайтыс болған зейнеткердің ісімен бірге ҰҚК КД-ға жолданады.
19. ҰҚК КД келіп түскен құжаттарды салыстырып тексергеннен кейін олар келіп түскеннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтыс болуы бойынша біржолғы жәрдемақы тағайындау туралы қорытынды жасап, зейнеткерлік істі ҰҚКД-нің кадр бөлімшесіне кері қайтарады.

15. При выезде на ПМЖ за пределы Республики Казахстан получатель пенсионных выплат за выслугу лет обращается в кадровое подразделение ДКНБ с заявлением в произвольной форме о прекращении пенсионных выплат за выслугу лет по прежней постоянной регистрации по месту жительства. К заявлению прилагается документ, подтверждающий снятие с регистрации по прежней постоянной регистрации по месту жительства и выход из гражданства Республики Казахстан.
Кадровое подразделение ДКНБ в течение пяти рабочих дней после получения документов от пенсионера направляет в филиалы Государственной корпорации уведомление на прекращение выплат в связи с выездом за пределы Республики Казахстан по форме согласно приложению 9 к Правилам.
ДК КНБ по запросу уполномоченных органов других стран в течение десяти рабочих дней составляет копии необходимых документов из пенсионного дела, заверяет их на соответствие подлинникам и оформляет их на пересылку за пределы Республики Казахстан.
Глава 2. Назначение единовременных выплат на погребение и пособия семье умершего пенсионера органов национальной безопасности Республики Казахстан
16. В случае смерти получателя пенсионных выплат за выслугу лет кадровое подразделение ДКНБ по прежней регистрации получателя пенсионных выплат за выслугу лет в течение пяти рабочих дней после получения заявления представляет в филиалы Государственной корпорации уведомление на прекращение выплат в связи со смертью по форме согласно приложению 9 к Правилам.
17. Для получения единовременной выплаты на погребение умершего пенсионера лицом, осуществившим его погребение, в ДКНБ по постоянной регистрации умершего пенсионера подаются документы согласно перечню, изложенному в пункте 31 Правил.
Прием документов и назначение единовременных выплат на погребение умерших пенсионеров осуществляются кадровыми подразделениями ДКНБ.
18. Для получения единовременного пособия членами семьи умершего пенсионера в кадровое подразделение ДКНБ по последней постоянной регистрации умершего пенсионера представляются документы в соответствии с пунктом 31 Правил.
В кадровом подразделении ДКНБ принятые документы, указанные в пункте 31 Правил, проверяются на полноту и достоверность копий и в течение пяти рабочих дней направляются в ДК КНБ вместе с пенсионным делом умершего пенсионера.
19. ДК КНБ после проведения сверки поступивших документов в течение десяти рабочих дней со дня их поступления составляет заключение о назначении единовременного пособия по смерти по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции и возвращает пенсионное дело в кадровое подразделение ДКНБ.

20. ҰҚКД кадр бөлімшесі зейнеткерлік іс түскеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның филиалдарына бес жұмыс күні ішінде қайтыс болғанның отбасына жерлеу үшін біржолғы төлемдер мен біржолғы жәрдемақыларды беруді жүзеге асыру үшін Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жолдайды.
21. ҰҚКД кадр бөлімшесі тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей зейнеткерлер Қазақстан Республикасының шегінде тіркелген жерін ауыстыру, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге ТТЖ-ға кеткен немесе олардың қайтыс болу фактілері туралы мәліметті ҰҚК КД-ға жолдайды.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдерін, қайтыс
болған зейнеткерді жерлеуге
біржолғы төлем және
отбасына жәрдемақы
тағайындау туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Зейнеткерлікке еңбек сіңірген жылдарының ЕСЕБІ
__________________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.), жеке нөмірі, лауазымы)
__________________________________________________________________________
(мекеменің атауы)
___ жылғы "___" _______ туылды
Соңғы атағы ___ жылғы "___" _______ берілді.
Зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін есептелетін (күнтізбелік және жеңілдікпен есептеу) қызметі (жұмысы):
Атқаратын лауазымы, орган, бөлім, кәсіпорын, мекеме, ұйым
Күні, айы, жылы
Қызмет атқарған жылы, айы, күні
Қызметін (жұмысын) растайтын бұйрықтар мен басқа да құжаттардың нөмірлері мен күндері және қызметті жеңілдікпен есептеу үшін негіздеме
қай уақыттан бастап
қай уақытқа дейін
күнтізбелік
коэффициенті
Жеңілдік
1
2
3
4
5
6
7
Еңбек өтілі
БАРЛЫҒЫ еңбек өтілі:
Еңбек сіңірген жылдары
1998 жылғы 1 қаңтарға еңбек сіңірген жылдары:
БАРЛЫҒЫ еңбек сіңірген жылдары:
Қорытынды:
Зейнетақы тағайындау үшін "__" _______ ____ жылға жалпы еңбек өтілі ____(сөзбен) жыл ____(сөзбен) ай ____(сөзбен) күннен (жеңілдікпен бірге) тұрады.
Еңбек сіңірген жылдардың есебімен зейнеткерлікке келісемін ______________________________________
(қызметтен шығарылған адамның қолы )
___________________________________________
(кадрлар аппараты басшысының лауазымы, атағы,
Т.А.Ә. (бар болса) қолы)
М.О. _____ жылғы "____" __________
2. Қызметкерді (әскери қызметшіні) қызметтен шығару туралы мәлімет
___________________________________________ Қазақстан Республикасы Заңының
(aтауы)
___бабы ___тармағының ___ тармақшасына сәйкес (___________________ байланысты
(себебі)
__________________________ ______ жылғы "___" __________ № ______ бұйрығымен
(кімнің бұйрығы)
_______жылғы "___" ________ бастап жеке құрам тізімінен шығарылды.
Жеке құрам тізімінен шығарылған күніне дейін еңбек сіңірген жылдары ________ (сөзбен) жыл, _______ (сөзбен) ай, __________ (сөзбен) күнді (жеңілдікпен бірге) құрайды.

20. Кадровое подразделение ДКНБ в течение пяти рабочих дней после поступления пенсионного дела представляет в филиалы Государственной корпорации уведомление на осуществление единовременных выплат на погребение и единовременных пособий членам семьи умершего по форме согласно приложению 9 к Правилам.
21. Кадровое подразделение ДКНБ ежеквартально, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляет информацию в ДК КНБ о фактах смены мест регистрации пенсионеров в пределах Республики Казахстан, выезде их на ПМЖ за пределы Республики Казахстан либо их смерти.
Приложение 1
к Инструкции о назначении
пенсионных выплат за выслугу лет
сотрудникам и военнослужащим,
единовременных выплат на погребение
и пособия семье умершего пенсионера
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
РАСЧЕТ выслуги лет на пенсию
1. ______________________________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.), личный номер, должность)
________________________________________________________________________________
(наименование учреждения)
Родился "___" __________ года.
Последнее звание присвоено "___" __________ года.
Служба (работа), учитываемая для назначения пенсионных выплат (в календарном и льготном исчислениях):
Занимаемая должность, орган, часть, предприятие, учреждение, организация
Число, месяц, год
Выслуга лет, месяцев, дней
Номера и даты приказов и других документов, подтверждающих службу (работу) и основание для льготного исчисления службы
с какого времени
по какое время
календарная
коэффициент
льготная
1
2
3
4
5
6
7
Трудовой стаж
ВСЕГО трудового стажа:
Выслуга лет
Выслуга лет на
1 января 1998 года:
ВСЕГО выслуги лет:
Итого:
Общий трудовой стаж на "__" _______ _______ года для назначения пенсии составляет
______(прописью) лет _______ (прописью) месяцев _______ (прописью) дней (с учетом льгот).
С расчетом выслуги лет на пенсию согласен _________________________________________
(подпись увольняемого)
___________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии),
подпись руководителя кадрового аппарата)
М.П. "____"________________ _____ года
2. Сведения об увольнении сотрудника (военнослужащего)
Исключен из списков личного состава с "___" ______________ ____________ года в соответствии
с подпунктом ___ пункта __ статьи ___ (в связи с ________________________________________) Закона
Республики Казахстан __________________, (причина)
(наименование)
приказом __________________________ от "___" __________ года №________.
(чей приказ)
Выслуга на дату исключения из списка личного состава составляет ___(прописью) лет, ____
(прописью) месяцев, ___ (прописью) дней (с учетом льгот).

3. Қызметтен шығарылғанның отбасы құрамы туралы мәлімет
1.________________________________________________________________________
2.________________________________________________________________________
....________________________________________________________________________
(отбасы құрамына қатысы, Т.А.Ә. (бар болса), туылған жылы)
Есепті құрастырған ________________________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Ескертпе: құпиялылық және шектеу белгілері құпиялауға жататын мәліметтердің ведомстволық тізбесі мен таралуы шектеулі мәліметтердің тізбесіне сәйкес оның мазмұнын негізге ала отырып беріледі.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдерін, қайтыс
болған зейнеткерді жерлеуге
біржолғы төлем және отбасына
жәрдемақы тағайындау
туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
___________________________
(қорытындыны бекітуге
уәкілетті ҰҚК лауазымды
адамының лауазымы)
_____________ _________
____________________
(атағы) (қолы) (тегі, аты және
әкесінің аты) (бар болса)
____ жылғы "____" __________
(қорытындыны бекіткен күн)
Еңбек сіңірген жылдар үшін зейнетақы тағайындау (қайта тағайындау) туралы ҚОРЫТЫНДЫ
1. Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) _____________________
2. Арнаулы (әскери) атағы ____________________________
3. Жұмыстан шыққанға дейінгі лауазымы мен қызмет орыны _____________________
4. Туылған күні ____________________________
5. Қызметтен шығарылған күні мен себебі (тармақ, бап) __________________________
6. Ақшалай үлес:
а) лауазымдық жалақысы                         _________________ теңге
б) арнаулы (әскери) атағы бойынша жалақы _________________ теңге
Барлығы _________________ теңге
7. Зейнетақы төлемдері _________________ бастап тағайындалған
(күн)
шыққан күнге дейінгі еңбек сіңірген жылдары (жалпы өтілі) үшін ________жыл
____% мөлшерде
8. Айына төленетін зейнетақы төлемінің сомасы _________________ теңге
9. Зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін негіздеме (тармақ, бап) __________________
Қорытындыны жасаған: ______________________ ________________ ______________
(лауазымы)             (қолы)       (Т.А.Ә.) (бар болса)
_______ жылғы " " ____________
Қорытындыны тексерген: ______________________ _______________ ______________
(лауазымы)             (қолы)       (Т.А.Ә.) (бар болса)
Зейнеткерлік куәліктің № ________
Зейнеткердің мекенжайы:
1. _______________________________________________________________________

3. Сведения о составе семьи увольняемого
1.____________________________________________________________________________________
2.____________________________________________________________________________________
.____________________________________________________________________________________
(отношение к составу семьи, Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
Расчет составил ________________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Примечание: гриф секретности или ограничительная пометка присваивается исходя из ее содержания в соответствии с ведомственным перечнем сведений, подлежащих засекречиванию и перечнем сведений ограниченного распространения.
Приложение 2
к Инструкции о назначении
пенсионных выплат за выслугу лет
сотрудникам и военнослужащим,
единовременных выплат на погребение
и пособия семье умершего пенсионера
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
__________________________________________
(должность должностного лица КНБ, уполномоченного утверждать заключение)
__________________________________________
(звание) (подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
"____" __________ ____ года
(дата утверждения заключения)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ о назначении (возобновлении) пенсии за выслугу лет
1. Фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)___________________________
2. Специальное (воинское) звание ___________________________
3. Должность и место службы перед увольнением ___________________________
4. Дата рождения ___________________________
5. Дата и причина увольнения (пункт, статья) ___________________________
6. Денежное содержание:
а) должностной оклад _________________ тенге
б) оклад по специальному (воинскому) званию _________________ тенге
Всего _________________ тенге
7. Пенсионные выплаты назначены с _________________ года
(дата)
за выслугу (общий стаж) на день увольнения ________ лет в размере ____%
8. Сумма пенсионных выплат в месяц _________________ тенге
9. Основание для назначения пенсионных выплат (пункт, статья)________________________
Заключение составил: ______________________ ___________________ _________________
(должность)             (подпись)       (Ф.И.О.) (при его наличии)
"_____ " ____________ _______ года
Заключение проверил: ______________________ ___________________ __________________
(должность)             (подпись)       (Ф.И.О.) (при его наличии)
Пенсионное удостоверение № ________
Домашний адрес пенсионера:
1. ______________________________________________________________________________

2. ________________________________________________________________________
Мемлекеттік корпорация филиалына зейнеткерлік істен үзіндісін жіберу туралы белгі
Зейнеткерлік істен үзінді жіберілген күн
Зейнетақы төлемдерін төлеу мерзімі
Бір айдағы зейнетақы төлемінің мөлшері
Лауазымды адамның қолы
Зейнетақы төлемдеріне берілетін үстемеақының сомасы
бастап дейін _____________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне еңбек сіңірген
жылдары үшін зейнетақы
төлемдерін, қайтыс болған
зейнеткерді жерлеуге біржолғы
төлем және отбасына
жәрдемақы тағайындау
туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Зейнеткерлік істері мен куәліктерді тіркеу журналы
Зейнеткерлік істің нөмірі
Зейнеткерлік куәліктің нөмірі
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Атағы
Соңғы қызмет орны мен лауазымы
Зейнетақы төлемдерін тағайындаған күні
Тұрақты тіркеу тұрғылықты мекенжайы
Зейнеткерлік куәліктіктің берілген белгісі
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдерін, қайтыс
болған зейнеткерді жерлеуге
біржолғы төлем және отбасына
жәрдемақы тағайындау
туралы нұсқаулыққа
4-қосымша
БЕКІТЕМІН
____________________________
(қорытындыны бекітуге
уәкілетті ҰҚК лауазымды
адамының лауазымы)
_____________ _________
____________________
(атағы) (қолы) (тегі, аты және
әкесінің аты) (бар болса)
____ жылғы "____" __________
(қорытындыны бекіткен күн)
Нысан
Қайтыс болғанына байланысты бір жолғы жәрдемақы тағайындау туралы ҚОРЫТЫНДЫ
1. Қайтыс болғанның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) ______
__________________________________________________________________________
2. Арнаулы (әскери) атағы __________________________________________________
3. Қайтыс болған күні _______________ жылы
4. Қайтыс болу туралы куәлік _______________ жылғы ______ № ____________
Қайтыс болғанның асырауында болған келесі отбасы мүшелеріне бір жолғы жәрдемақы тиесілі:
Туыстық қатынасы
Т.А.Ә. (бар болса)
Туылған күні
Неке, туу туралы куәліктердің және басқа да құжаттардың № мен күндері
1
2
3
4
Қайтыс болғанның отбасы мүшелеріне ________________________________ сомадағы
(сома сандармен және жазбаша)
біржолғы жәрдемақы төлену тиіс.
Қорытындыны жасаған: ____________________________________ ________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.) (бар болса)       (қолы)
____ жылғы "____" ___________
Қорытындыны тексерген: ____________________________________ _______________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.) (бар болса)       (қолы)
2024 жылғы " __ " ______
№ ___ бұйрығына
2-қосымша
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушының мәртебесін растайтын зейнеткерлік куәлік нысанының сипаттамасы

2. ______________________________________________________________________________
Отметка о высылке в филиал Государственной корпорации выписки из пенсионного дела
Дата высылки выписки из пенсионного дела
Срок выплаты пенсионных выплат
Размер пенсионных выплат в месяц
Подпись должностного лица
Сумма доплат к пенсионным выплатам
с по _____________
Приложение 3
к Инструкции о назначении
пенсионных выплат за выслугу лет
сотрудникам и военнослужащим,
единовременных выплат на погребение
и пособия семье умершего пенсионера
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Журнал регистрации пенсионных дел и удостоверений
Номер пенсионного дела
Номер пенсионного удостоверения
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Звание
Последнее место службы и должность
Дата назначения пенсионных выплат
Адрес постоянной регистрации по месту жительства
Отметка о вручении пенсионного удостоверения
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 4
к Инструкции о назначении
пенсионных выплат за выслугу лет
сотрудникам и военнослужащим,
единовременных выплат на погребение
и пособия семье умершего пенсионера
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
УТВЕРЖДАЮ
__________________________________________
(должность должностного лица КНБ, уполномоченного
утверждать заключение)
__________________________________________
(звание) (подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
"____" __________ ____ года
(дата утверждения заключения)
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ о назначении единовременного пособия по случаю смерти
1. Фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) умершего __________________
2. Специальное (воинское) звание ____________________
3. Дата смерти ________________ года
4. Свидетельство о смерти № ______ от________________ года
Единовременное пособие положено следующим состоявшим на его иждивении членам семьи умершего:
Степень родства
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
№ и дата свидетельства о браке, о рождении и других документов
1
2
3
4
На членов семьи умершего следует выплатить единовременное пособие в сумме
__________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Заключение составил: ______________________ ___________________ ______________
(должность)             (подпись)             (Ф.И.О.) (при его наличии)
"_____ " ____________ _______ года
Заключение проверил: ______________________ ___________________ ______________
(должность)             (подпись)             (Ф.И.О.) (при его наличии)
Приложение 2 к приказу
от "___" __________2024 года № ___
Описание формы пенсионного удостоверения, подтверждающего статус получателя пенсионных выплат за выслугу лет

1. Зейнеткерлік куәліктері кітапша нысанында өлшемі 210*65 мм көк түсті бумвинилден дайындалады, қалындығы 5 мм, толтырылу материалы – өлшемі 95*65 мм "мормон" картоны (картонның қалындығы – 2 мм екі текшелі).
2. Куәліктің сыртқы жағында алтын түсті фольгамен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген және "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ ЗЕЙНЕТКЕРІНІҢ КУӘЛІГІ" деген мәтін жазылады (1-қосымша, 1-сурет).
3. Куәліктің ішкі жағында әрқайсысының өлшемі 90*60 мм, тығыздығы 200 г/м, офсеттік басылыммен ақ борлы күңгірт қағаздан дайындалған куәлік нысанына екі қосымша бет орналастырылады. Куәлік нысанына қосымша беттердің жалпы түстік гаммасы нөмірі 3125 халықаралық Атластың "Pantone" түстеріне сәйкес келетін көгілдір түсті қорғаныш торынан тұрады.
4. Сол және оң жақтардағы куәлік нысанына қосымша беттердің жоғарғы бөлігінде Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік комитетінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері үшін: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" және "КОМИТЕТ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН", олардың астында қара әріптермен ортаға куәліктің нөміріне арналған орнымен "ЗЕЙНЕТКЕРЛІК КУӘЛІК" және "ПЕНСИОННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ" деген жазулар жазылады (1-қосымша, 2-сурет).
5. Жазулардың астында зейнеткердің атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) жазылуына бос орын қарастырылады.
6. Куәліктің сол жағындағы куәлік нысанына қосымша бет мемлекеттік тілде жазылады және оң жағының ортасына ҚР ҰҚК қызметкерлері мен әскери қызметшілері үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының бейнесі салынады.
Төменгі жағында ортаға: қол қоюға арналған орнымен "Департамент бастығының орынбасары, (қолы)" деген жазу жазылады.
7. Куәліктің оң жағындағы куәлік нысанына қосымша бет орыс тілінде жазылады және ортасына сары түстен, шуақты күн мен қалықтаған қыран түріндегі бейнесі (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының элементі) салынады.
8. Куәліктің оң жағындағы куәлік нысанына қосымша беттің төменгі жағында ортаға куәліктің берілген күні қойылады.
9. Дайын куәлік нысанына қосымша беттерді толтыру баспаханалық тәсілмен жүзеге асырылады, содан кейін куәліктің сол жағындағы куәлік нысанына қосымша бетке зейнеткердің түрлі түсті фотосуреті (3 х 4 см) жапсырылады, зейнетақы сұрақтарын қамтамасыз ететін ҰҚК КД бастығының орынбасары қолын қояды, ал оның төменгі оң жақ бөлігінде диаметрі 34 мм "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ * РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ * ЗЕЙНЕТКЕРЛІК ҚҰЖАТТАРЫ ҮШІН" мөр таңбасы қойылады.
Еңбек сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдерін
алушылардың зейнеткерлік
куәлігі нысанының
сипаттамасына
қосымша
1-сурет. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатарынан зейнетақы төлемдерін алушылардың зейнеткерлік куәлігінің нысаны
2-сурет. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатарынан зейнетақы төлемдерін алушылардың зейнеткерлік куәлігінің нысанына қосымша бет

1. Пенсионные удостоверения изготавливаются в форме книжки из бумвинила голубого цвета размером 210*65 мм, толщиной в 5 мм, материалом наполнения которой является картон "мормон" (толщина картона – 2 мм в два слоя) размером 95*65 мм.
2. С внешней стороны удостоверения выполняется тиснение фольгой золотистого цвета изображения Государственного Герба Республики Казахстан и текста "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ ЗЕЙНЕТКЕРІНІҢ КУӘЛІГІ" по рисунку 1 приложения 1 к Описанию формы пенсионного удостоверения, подтверждающего статус получателя пенсионных выплат за выслугу лет.
3. На внутренней стороне удостоверения располагаются два вкладыша к форме удостоверения, изготавливаемые офсетной печатью на белой мелованной матовой бумаге плотностью 200 г/м, размером 90*60 мм каждый. Общая цветовая гамма вкладышей к форме удостоверения включает в себя защитную сетку голубого цвета, соответствующего номеру 3125 Международного атласа цветов Pantone.
4. В верхней части левого и правого вкладышей к форме удостоверения для сотрудников и военнослужащих КНБ Республики Казахстан наносятся надписи: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" и "КОМИТЕТ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН", под которыми посередине черными буквами наносятся номера удостоверений и надписи "ЗЕЙНЕТКЕРЛІК КУӘЛІК" и "ПЕНСИОННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ" по рисунку 2 приложения 1 к Описанию формы пенсионного удостоверения, подтверждающего статус получателя пенсионных выплат за выслугу лет.
5. Под надписями предусматривается свободное место для записи звания, фамилии, имени, отчества (при его наличии) пенсионера.
6. Вкладыш к форме удостоверения, находящийся на левой стороне удостоверения, печатается на государственном языке, по центру которого с правой стороны для сотрудников и военнослужащих КНБ РК наносится изображение эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан.
В нижней части по центру наносится надпись "Департамент бастығының орынбасары (подпись)" с местом для подписи.
7. Вкладыш к форме удостоверения, находящийся на правой стороне удостоверения, печатается на русском языке с изображением в центре солнца с лучами, под которым – парящий орел (элементы Государственного Флага Республики Казахстан), которые выполнены в желтом цвете.
8. В нижней части по центру вкладыша к форме удостоверения, находящегося на правой стороне удостоверения, проставляется дата выдачи удостоверения.
9. Заполнение готовых вкладышей к форме удостоверения осуществляется типографским способом, после чего на вкладыш к форме удостоверения, находящийся на левой стороне удостоверения, наклеивается цветная фотография пенсионера (размером 3 х 4 см). Вкладыш подписывается заместителем начальника ДК КНБ, направляющим вопросы пенсионного обеспечения, а в правом нижнем углу фотографии проставляется печать "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" * РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ * ЗЕЙНЕТКЕРЛІК ҚҰЖАТТАРЫ ҮШІН" диаметром в 34 мм.
Приложение
к Описанию формы
пенсионного удостоверения,
подтверждающего статус получателя
пенсионных выплат за выслугу лет
Рисунок 1. Форма пенсионного удостоверения получателей пенсионных выплат из числа сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан
Рисунок 2. Вкладыш к форме пенсионного удостоверения получателей пенсионных выплат из числа сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан